whatsapp call admin

مقاله در مورد سازه های پیش ساخته

word قابل ویرایش
56 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

سازه های پیش ساخته

فصل اول:
تاریخچه :
به گواهی تاریخ ایرانیان باستان در ساخت بناهای بسیار مقاوم وغیر قابل نفوذ تبحری چند هزار ساله داشته اند نقل شده است: نبوکد نصر( بخت النصر) شاه بابل براقصی نقاط جهان آنروز چنگ اندازی نموده، آشورو کلده و فینیقیه و بحر پارسی را در کوتاه مدت تسخیر نمود سپس رو به دیار پارس نموده در اولین مصاف به مردمان رشید ایرانی برخورد نموده و به واسطه برتری عددی در قوا به تعقیب ساخلوی مرزی ایلام پرداخت، آنان به سرعت وارد هرم بزرگ (زیگوارت) شدند و به تایید

تاریخ بخت النصر بقدری در پای دیوارهای عظیم ومحکم زیگوارت به نبرد با سنگ و ساروج پرداخت که سالی از عمرش به هدر رفته به حال بیماری دیار پارس را ترک گفت و هرگز رو بدین سمت نمیکرد و تا پایان عمر میگفت پارسیان هر خانه ایی ولو کوچک را مانند دژمیسازند، نه فرو میریزد، نه میساید و نه بر آن غلبه ایست …

معماری ایرانی تا زمان حمله اعراب در پاره ایی از اوقات با معماری یونان در هم آمیخته و ممزوج شده بود بطوریکه در یونان میترائیسم ایرانی و در ایران هلنیسم یونانی معماری این دو قطب جهان باستان را تحت تأثیر خود قرار داده بود.
وجه تشابه تمامی سبکهای معماری در ایران باستان یکی بود « خانه ها بسیار مقاوم بودند » ازاین دوره آثار بسیاری برجای مانده است که از جمله به معبد آناهیتا در کنگاور، مجموعه پاسارگاد در فارس، آتشکده اسپاخو در خراسان شمالی ودیگرابنیه به جای مانده اشاره نمود.
واما پس از ظهور اسلام، فرهنگ غنی، پویا، بالنده و همیشه زنده ایرانی، با در هم آمیختن و امتزاج دو فرهنگ و دو شیوه معماری ایرانی واسلامی، دست به خلق آثاری بس زیبا و شگرف زدند به

نحوی که معماران عرب ۱۰۰ سال پس از حمله، برای فراگیری فنون خارق العاده معماری و شیوه های نوین ساختمان سازی رو به سوی دیار پارس نهاده تا از چشمۀ بیکران و لایزال استعداد ایرانی جرعه ایی چند نوشیده که ما نتایج آن را امروز در مساجد اسپانیا و حتی عراق وغیره می بینیم .
و امروز …

کشور ما علیرغم دارا بودن سابقه و تاریخ چندین هزار ساله در معماری و بنا، بعد از قرن ها اکنون دارای وضعیتی بسیار آسیب پذیر و نابسامان شده است. ساخت سازهای بی رویه وغیرعلمی، گسترش شهرها بدون در نظر گرفتن بستر خاک و آب و هوا، فراوانی مصالح ارزان و بی کیفیت ودر نهایت عدم وجود یک نظارت جدی در این امر مهم و سرنوشت ساز باعث گردیده اند تاضمن بی قواره شدن شهرهای بزرگ، خانه های ساخته شده دارای پایین ترین ایمنی و کفیت باشند.
اکنون با ظهور این محصول جدید به جرأت میتوان گفت باید منتظر انقلابی در صنعت ساخت و ساز باشیم .

تصویر شماره ۱-۱

تصویر شماره ۱-۲
در خلال یک دهه گذشته صنعت خانه های پیش ساخته در جهان و خصوصاً در کشورهای توسعه یافته از لحاظ کمّی و کیفی رشد کرده است. در واقع، این صنعت موفق شده است چنان بر کیفیت و دوام سازه های پیش ساخته بیفزاید که این سازه ها قابل رقابت با سازه های مسکونی ثابت بسیار گران قیمت باشند. این نوع سازه ها به خریداران خود اجازه می دهند تا به راحتی تغییرات مورد دلخواه خود نظیر نصب شومینه، استفاده از لوازم خانگی مدرن، تعبیه گاراژ، استفاده از

جدیدترین نماهای داخلی و خارجی و غیره را در آنها اعمال نمایند. در حقیقت، کارخانه های سازنده این نوع منازل ابتدا نظرات و پیشنهادات مشتریان را دریافت و سپس بر طبق نظر مشتریان اقدام به ساخت و نصب آنها می کنند.

در کشوری مانند ایالا ت متحد آمریکا بهای مسکن در چند سال اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در سال ۲۰۰۱ برای هشتمین سال پیاپی بهای مسکن حتی از تورم عمومی نیز فراتر رفت. بهای اجاره خانه نیز چنان افزایش یافته است که یک خانوار دو نفره که هر دو نیز شاغل هستند، قادر به پرداخت اجاره بهای یک آپارتمان دو خوابه نیستند. در این کشور تنها ۶/۵۸ درصد از خانوارها قادر به خرید یک منزل مسکونی مستقل و دربست به بهای ۱۰۰ هزار دلار می باشند.

حال اگر بهای همین نوع مسکن به ۱۵۵ هزار دلار بالغ شود، در آن صورت تنها ۶/۳۷ درصد از خانوارهای آمریکایی توان خرید آن را خواهند داشت. بدین ترتیب، هر قدر بر بهای مسکن افزوده

شود، درصد خانوارهایی که از عهده پرداخت چنین قیمتی برمی آیند، به شدت کاهش می یابد.
اخیراً کمیسیون مسکن کنگره آمریکا، بروز بحران عدم توانایی مالی خانوارهای این کشور برای تأمین مسکن را در طی یک گزارش مفصل مورد بحث و بررسی قرار داده است. براساس این گزارش، در فاصله سال های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ در حدود ۷۲ درصد از واحدهای جدیدالاحداث برای خریداران کم درآمد به روش پیش ساخته توسط وزارت مسکن و توسعه شهری(HUD) ساخته شده اند؛ چرا که به اعتقاد این گزارش، خانه سازی به این روش یک راه حل اساسی برای مقابله با بحران عدم

استطاعت مالی خانوارها در امر خرید مسکن است.
در این گزارش همچنین آمده است: متوسط بهای یک منزل مسکونی ثابت بدون تملک زمین در سال ۲۰۰۱ در آمریکا، بیش از ۱۶۴ هزار دلار بوده است. ولی متوسط بهای واحدهای مختلف پیش ساختهHUD بین ۷۰۰,۳۰ تا ۸۰۰,۴۸ دلار گزارش شده است. در واقع، متوسط بهای واحدهای مسکونی ساخته شده براساس استانداردHUD در حدود ۵۴ درصد ارزان تر از واحدهای مسکونی ثابت و ساخت در محل بوده است.

فصل دوم:
ضرورتهای استفاده از سازه های پیش ساخته:
صنعت سازه های مسکونی پیش ساخته، یک روش بی نظیر و منحصربه فرد برای مقابله با بحران عدم استطاعت خرید خانوارهای آمریکایی می باشد؛ زیرا این صنعت در درجه اول کارآمدیش را بر نوع سنتی ساخت و ساز نشان داده است. برای مثال، می توان به محیط کنترل شده و تکنیک

های مونتاژ پیشرفته در فرآیند تولید این نوع سازه ها اشاره کرد که بسیاری از مشکلات نوع سنتی نظیر هوای بد، سرقت مصالح و تخریب توسط افراد ولگرد را ندارند. به علاوه، کارگران کارخانه های تولید سازه های مسکونی پیش ساخته برعکس کارگران سنتی، آموزش دیده و تحت مدیریت واحد قرار دارند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان خانه های پیش ساخته از مزیت خرید انبوه مصالح برخوردار هستند که به نوبه خود باعث دریافت تخفیف ویژه و در نتیجه کاهش بهای تمام شده سازه ها می شود.

علا وه بر ارزان سازی و انعطاف پذیری، درحال حاضر در اغلب کشورهای جهان بحث ذخیره سازی و مصرف بهینه منابع انرژی یک اولویت و موضوع امنیت ملی به شمار می رود. به همین دلیل، در بخش مسکن خانوارها بیشتر به دنبال سازه های مسکونی هستند که علاوه بر ارزان قیمت بودن، مصرف انرژی آنها نیز در حداقل ممکن باشد.
براساس بررسی های به عمل آمده، مصرف انرژی در خانه های پیش ساخته حداقل ۵۰ درصد کمتر از نمونه های ثابت و سنتی است. به موازات، کارشناسان بخش مسکن پیش بینی کرده اند که در خلال ۱۰ تا ۱۵ سال آینده، ساخت خانه های پیش ساخته با مصرف صفر انرژی، از لحاظ فنی و اقتصادی امکان پذیر خواهد شد.

بنابراین ضرورت استفاده از سازه های پیش ساخته به طور خلاصه :
۱-کاهش هزینه ها : به دلیل تولید صنعتی ،هزینه های قالب بندی ، آرماتور بندی و عمل آوری مدولهای پیش ساخته به تمام تولیدات سرشکن می شود.
۲-استقلال از شرایط جوی : با توجه به آماده شدن وتولید آن درکارخــانه هیچگونه محدودیتـی ازلـحاظ شرایط جوی وجود ندارد.
۳-سرعت بالای عمل آوری :در بعضی ا

ز دستگاههای اتوکلاد حتی کمتر از ۲۴ ساعت قطعات بتنی پیش ساخته آماده می شود.
۴-اجرای سریع وآسان:به دلیل محدودشدن کاربه آماده سازی و اجرای فوندانسیون ونصب اتصال قطعات.
۵-کنترل افت و خزش به دلیل تولید صنعتی.
۶-استفاده از نیروی کار ساده به جای نیروی کار ماهر.
۷-امکان اجرای همزمان آیتمهای پروژه .
۸-با توجه به تولید صنعتی پرت مصالح و نیروی کار به حداقل می رسد.
۲-۱ تولید سازه های پیش ساخته برای استفاده در مناطق دور افتاده
محققان موفق به تولید سازه های پیش ساخته ای شدند که به مولد انرژی خورشید به انرژی الکتریکی و سیستم تصفیه آب مجهز بوده و قابلیت نصب در هر مکانی از کره خاکی را خواهد داشت.
شرکت Envision Solar International به منظور دسترسی آسان به تسهیلات حیاتی در مناطق دورافتاده و کمک به افرادی که در این مناطق زندگی می کنند، سازه های پیش ساخته LifeVillage که قادر به تولید انرژی پاک و بازیافت آب در تمامی نقاط کره زمین خواهد بود را طراحی و ارائه کرد.

به گفته این شرکت، سقف این سازه ها دارای صفحه های فولادی مجهز به سلولهای خورشیدی بوده که انرژی الکتریکی برابر ۱٫۵ الی ۴ کیلووات تولید کرده و آن را در باطریهایی برای استفاده در تاریکی ذخیره می کند.
این سیستم همچنین به سیستم داخلی پاکسازی آب مجهز بوده تا آبهای موجود در منطقه را جمع آوری و برای استفاده مجدد پاکسازی کند.
به گفته شرکت تولید کننده قطعات این سازه های پیش ساخته را می توان در دو کانتینر جاسازی کرده و در عرض دو هفته در محل مورد نظر نصب و بنا کرد.
از این ابداع جدید می توان در بنای مدارس، درمانگاهها، منازل مسکونی و مرکز تسهیلات ارتباطاتی از قبیل تلفن همراه، خطوط تلفن، ایستگاه رادیویی و تلویزیونی و دیگر موارد در مناطق دور افتاده استفاده کرد زیرا به گفته سازندگان این سیستم، تمامی گزینه هایی که برای حفظ سلامت، امنیت و بهبود شرایط کلی زندگی مورد نیاز است در این سازه گنجانده شده است.

بر اساس گزارش گیزمگ، قرار است به زودی این ابداع جدید در ساخت ساختمانهایی در سواحل غربی آفریقا به منظور راه اندازی پروژه ای مورد استفاده قرار گیرد. پروژه فوق به درخواست وزارت انرژی در آفریقا قصد دارد تعدادی درمانگاه و مدرسه را در روستای”Cote d’Ivoire ” واقع در سواحل غربی این کشور و همچنین منازلی به منظور اقامت پزشکان و معلمان ساکن در آن منطقه ایجاد کند.

۲- ۲ استفاده از سازه های پیش ساخته ۱۵ درصد هزینه های ساختمان را کاهش می دهد:
تهران- خبرگزاری ایسکانیوز: مدیرعامل شرکت سبک سازان جهان گفت: استفاده از سازه های پیش ساخته در اسکلت ساختمان بیش از ۱۵ درصد هزینه های ساخت ساختمان را کاهش می دهد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز” امیر حسین مهدوی مدیر عامل شرکت سبک سازان جهان طی نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران گفت: این سازه ها ۱۵ درصد کاهش در هزینه انجام کار ساختمان، ۳۰ تا ۴۰ درصد صرفه جویی در زمان ساخت داشته و ۳۵ تا ۴۰ درصد وزن اسکلت ساختمان را کاهش می دهد.
وی افزود: شرکت سبک سازان جهان سال ۸۴ تاسیس و با استفاده از سازه های سرد نورد شروع به ساخت اسکلت های ساختمان با کیفیتی برتر از اسکلت های بتنی و فلزی متداول کرد.
مهدوی گفت: این سازه ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت سبک سازان جهان تولید و در بم مورد استفاده قرار گرفت.

وی با اشاره به ساخت ۴۲ واحد مسکونی در بم بااستفاده از سازه های سرد نورد گفت: سال ۸۵ نیز بیش از صد کلاس درسی درطول شش ماه در استان مازندران با حمایت های مهندس شیخ الملوکی معاونت نوسازی مدارس استان مازندران با استفاده از این سازه ها ساخته شد.
مدیرعامل شرکت سبک سازان جهان خاطرنشان کرد: بعد از ساخت واحدهای مسکونی در بم و مدرسه سازی های استان مازندران برخی شرکت های تعاونی هواپیمایی و شرکت نفت بیشتر از این نوع سازه ها استقبال کردند.

مهدوی گفت: بخشی از ساخت شهرک هواپیمایی پرند توسط این شرکت انجام شده و محاسبات شرکت نفت نیز صورت گرفته است.
وی خاطر نشان کرد: برخی از انبوه سازان عراقی تقاضای همکاری و ساخت پنج هزار واحد مسکونی با استفاده از سازه های سرد نورد را در عراق داشتند که به دلیل مسایل امنیتی این قرارداد به امضا نرسید.

فصل سوم:
تولید وقیمت قطعات پیش ساخته ساختمان
از اوایل دهه۷۰میلادی مهندسان با توجه به شرایط سخت کارهای بتنی و محدودیتهای خاص آن به فکر کاربرد سازه های پیش ساخته افتادند. در ایران به دلیل ضعف نظام کنترلی و عدم بهـره گیری از نیـروی کــار ماهـر در ساخت سازه های سنتی زمینه های اقتصادی و فنی رشد و توسـعه صنعت پیش ساخته فراهـم نشـده اسـت .امـید است با تحقیقات و مطابقت این فن آوری اقتصادی با شرایط ایران وتدوین و بکارگیری نظام کنترل کیفی شاهد رشد و پیشرفت در این فن آوری مهم درکشور عزیزمان باشیم

۳-۱ سازه های پیش ساخته از نظر قیمت چگونه اند؟
شرکت های سازنده خانه های پیش ساخته بنا به کاری که عرضه می کنند، متری ۳۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان یک واحد مسکونی را می سازند این در حالی است که در روش سنتی در گران ترین حالت ممکن با پرداخت متری ۲۵۰ هزار تومان واحد مسکونی در مدت یک سال احداث می شود که در این بخش هیچ اما و اگر برای سفارش دهنده وجود ندارد. اما در خانه های پیش ساخته که به صورت صد در صد ضدزلزله است، نمی توان با تکنولوژی های تعریف شده در ایران

بیش از سه طبقه واحد مسکونی احداث کرد و اما و اگرهای متعددی چون مخالفت شهرداری و مغایرت با برخی از فاکتورهای سازمان نظام مهندسی وجود دارد. در ایران، خانه های پیش ساخته بیشتر برای افرادی تعریف شده که مشغول ساخت واحدهای مسکونی به روش سنتی هستند. لذا تا زمانی که کارگاه های داخلی به تکنولوژی روز تجهیز نشوند و وضعیت قانونی این امر مشخص نگردد، نمی توان انتظار استقبال مردم از خانه های پیش ساخته داشت.

با شرایط فعلی، سفارش خانه پیش ساخته نسبت به روش سنتی بسیار گران تر است و همچنین هزینه های حمل و نقل، رنگ، عایق و سایر بخش ها که به عهده سفارش دهنده است، انگیزه مردم در این گونه خانه دار شدن را می کاهد.
در این میان یکی از مسئولان مرکز تحقیقات ساختمانی وزارت مسکن اعلام کرده است که با تأیید این مرکز شهرداری به واحدهای مسکونی پیش ساخته سند اعطا می کند و طبق روال گذشته محل مورد ساخت باید با نظر شهرداری تعیین شود.
احمد قلعه بانی رئیس سازمان گسترش و نوسازی درباره

احداث کارخانه های ساخت خانه های پیش ساخته، گفت: احداث این کارخانه ها در دولت نهم و با هدف سرعت بخشیدن به ظرفیت های تولید مسکن به خصوص برای طبقات کم درآمد و مناطق کمتر توسعه یافته مطرح شد، چرا که سالانه به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که با سیستم های نوین ساخت مسکن امکان تأمین واحدهای مسکونی ایجاد می شود.
وی با بیان این که برای ثبت نام کنندگان مسکن مهر، خانه های پیش ساخته بهترین گزینه است، افزود: برای آن که دولت بتواند نیاز متقاضیان را مرتفع کند باید به روش صنعتی تولید مسکن را دنبال کند.

رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی یادآور شد: در روش صنعتی، سرعت کار در ساخت واحدهای مسکونی افزایش می یابد. هزینه ساخت متعادل و نیز دورریز مصالح ساختمانی به حداقل می رسد اما در روش سنتی حجم قابل توجهی از گچ، سیمان و آهن هدر می رود. لذا برای بالا بردن ایمنی واحدهای مسکونی و زیبایی بر اساس اصول مهندسی با کمترین زمان می توان واحدهای مسکونی پیش ساخته را در اختیار مردم گذاشت.

وی با بیان این که سازمان گسترش و نوسازی موظف به ساخت کارخانه های ساخت خانه های پیش ساخته شده است، اظهار داشت: با مشارکت بخش خصوصی و یا رأساً توسط سازمان گسترش، این ساخت خانه های پیش ساخته احداث خواهد شد.
قلعه بانی یادآور شد: از ابتدای سال جاری اقدامات اساسی برای رسیدن به این هدف انجام شد. در مرحله اول قرار است ۳۰ کارخانه احداث شود که برای اجرای پروژه مذکور، ۷۰ تفاهم نامه با بخش خصوصی امضاء شده است و در حال حاضر شرکت های مشارکتی در حال ثبت شدن هستند.

وی افزود: بودجه ساخت کارخانه های خانه پیش ساخته باید از یک میلیارد دلاری که در هیأت دولت تصویب شده، اختصاص پیدا کند که به زودی بودجه موردنیاز در اختیار شرکت ها قرار خواهد گرفت تا در شرایط مناسب، روش های نوین ساخت مسکن دنبال شود. بخش خصوصی با گشایش اعتبار می تواند تجهیزات موردنیاز کارخانه ها را تأمین کند.

وی تأکید کرد: بر اساس تفاهم نامه ای که با وزارت مسکن داشتم قرار است کارخانه های ساخت خانه های پیش ساخته در کنار شهرک های صنعتی و بخشی از آن ها در کنار شهرک های جدید تعریف شده چون پرند و هشتگرد ساخته شود که با چنین اتفاقی تولید سریع تر و هزینه حمل و نقل کاهش پیدا می کند.
رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی گفت: طی دو ماه آینده، کارخانه های ساخت خانه های پیش ساخته فعالیت خود را آغاز می کنند، که اگر بخش خصوصی در این زمینه گامی برندارد سازمان گسترش وارد عمل خواهد شد.

وی درباره تسهیلات ساخت کارخانه های ساخت خانه های پیش ساخته، گفت: یکی از مشوق ها واگذاری زمین توسط وزارت مسکن و شهرک های صنعتی با قیمت کارشناسی روز به صورت ۲۰ درصد نقد و ۸۰ درصد با تقسیط پنج ساله است. همچنین پرداخت ریالی تا ۸۰ درصد سرمایه گذاری موردنیاز این طرح ها توسط بانک مرکزی از طریق بانک های عامل و تعرفه صفر درصدی برای واردت ماشین آلات موردنیاز برای تولید فناوری های نوین صنعت ساختمان که توسط وزارت خانه های مسکن و شهرسازی و صنایع و معادن معرفی شود، از جمله تسهیلات اختصاص یافته است

همچنین رئیس کمیسیون عمران مجلس شوای اسلامی نیز درباره کمبود مسکن و اهمیت صنعتی سازی ساختمان گفت: در قانون جدیدی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تولید و عرضه مسکن به تصویب رساندند، خوشبختانه تمام شرایط لازم را برای دولت به عنوان یک قانون الزام آور مطرح کردند و انتظار می رود قوه مجریه به موجب این مصوبه با اجرایی کردن این قانون و نیز مناسب سازی قیمت تمام شده مسکن با در نظر گرفتن توان مالی خانوارها، بتواند افراد جامعه را صاحب خانه کند.

علی اکبر آقایی با تأکید بر این که امروزه با توجه به نیاز جامعه به ویژه الزامات قانون اساسی در بحث ضرورت تأمین مسکن برای افراد نیازمند، دولت مکلف است نه به عنوان سیاست گزار، این مهم را به ازای رشد جمعیت و نیازهای جامعه و نیز با در نظر گرفتن مهاجرت های بی رویه جامه عمل بپوشاند، گفت: با توجه به محدودیت زمان و منابع درآمدی، قوه مجریه باید ضرورتاً برای تولید صنعتی ساختمان و انبوه سازی، برنامه ریزی دقیقی به عمل آورد تا ضمن اعمال سیاست های لازم، سرمایه ها را به این سمت سوق داده و مردم را به این میل تشویق کند.

وی افزود: دولت باید بتواند با توجه به درآمدهای اقشار مختلف جامعه، فن آوری نوین ساختمان سازی را به گونه ای هدایت کند که برای یک خانواده عادی ساخت و ساز غیر صنعتی و غیر حرفه ای به هیچ عنوان مقرون به صرفه نباشد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس هشتم با بیان این که مقاومت در برابر گرما و سرما، سبک و ارزان بودن قیمت از مزیت های اصلی تولیدات صنعتی ساختمان به شمار می آید اظهار داشت: چنانچه دولت به تولید صنعتی ساختمان روی نیاورد، ساخت مسکن گران تمام خواهد شد و سرمایه گذاری در این زمینه نیز غیر اقتصادی و توان خانوارها برای تأمین مسکن امکان پذیر نخواهد بود.
وی افزود: قانون سامان دهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با تکالیف و الزاماتی که مجلس برای دولت پیش بینی کرده است در حقیقت هدف این مصوبه قانونی به منظور تأمین مسکن، ضرورت دسترسی فاقدین مسکن بالاخص قشر کم درآمد جامعه به خانه مناسبت و ارتقای کیفی و کمی مسکن تولیدی کشور است.

در همین حال رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن از استاندارسازی مصالح ساختمانی از سال َآینده خبر داد و گفت: مهلت اجباری شدن به کار گیری مصالح استاندارد در کمیسیون زیربنایی دولت تا پایان سال جاری تمدید شد.
محمود فاطمی عقدا در خصوص اجباری شدن به کارگیری مصالح استاندارد در ساخت و سازها گفت: در مدت دو سال گذشته، در راستای استاندارد سازی مصالح ساختمان، همکاری های مناسبی میان مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با موسسه استاندارد صنعتی کشور، وزارت بازرگانی و وزارت مسکن و شهرسازی انجام شد، که هم اکنون به یک شاخص قابل قبول در این زمینه رسیده ایم.

وی با اشاره به عدم صدور مجوز به ورود مصالح غیر استاندارد به بازار مسکن به دنبال ۱۰۰ درصد شدن استاندارد مصالح ساختمانی عنوان کرد: در حال حاضر رعایت ضوابط و مقررات استاندارد سازی مصالح ساختمانی آغاز شده، به نحوی که واحدهای توزیع کننده توسط وزارت بازرگانی و واحدهای توزیع کننده مصالح ساختمانی توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تحت کنترل است.

رئیس مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن تصریح کرد: با توجه به نیاز زمانی واحدهای تولید کننده مصالح ساختمانی به منظور استاندارد سازی مصالح تولیدی، در سال جاری از هیأت دولت در خواست تمدید اجباری شدن به کارگیری مصالح استاندارد تا پایان سال به عمل آمد، که این تقاضا نیز در کمیسیون زیربنایی دولت به تصویب رسید.
۳- ۲ برخی محصولات ساختمانی پیش ساخته

پوشش سقف (سفال UPVC طرح پاتریس در رنگبندی متنوع)

تصویر شماره ۳-۲-۱

تصویر شماره ۳-۲-۲
کف پوش MDF

تصویر شماره ۳-۲-۳
دیوار پوش MDF

تصویر شماره ۳-۲-۴
دیوار پوش PVC با طرح چاپی

تصویر شماره ۳-۲-۵
دیوار پوش PVC (قابل استفاده در نمای داخل ، آشپزخانه و سرویس های بهداشتی)

تصویر شماره ۳-۲-۶

سقف پوش PVC

تصویر شماره ۳-۲-۷
دیوار پوش PVC (پرسیانا) با طرح چاپی و ساده

تصویر شماره ۳-۲-۸

زوار های مورد استفاده همراه با دیوار پوش MDF

تصویر شماره ۳-۲-۹
زوار های مورد استفاده همراه با دیوار پوش MDF یا PVC

تصویر شماره ۳-۲-۱۰

دیوار پوش PVC نمای بیرونی ساختمان

تصویر شماره ۳-۲-۱۱

پروفیل پنجره

 

تصویر شماره ۳-۲-۱۲

دیوار پیش ساخته
شرکت آینده سازان ایران تولید کننده انواع دیوار مشبک با دستگاهای تمام اتوماتیک در رنگبندی های متنوع می باشد که قابلیت استفاده در پارتیشن بندی ، دیوار محوطه ٔ نمای ساختمان و … را دارد.

تصویر شماره ۳-۲-۱۳

تصویر شماره ۳-۲-۱۴

تصویر شماره ۳-۲-۱۲

فصل چهارم:
محاسن و معایب سازه های پیش ساخته
الف) مقاومت در برابر زلزله
در مناطق زلزلهخیز مانند ایران، یکی از پارامترهای مهم در ساختمانسازی کاهش وزن ساختمان است. چرا که نیروهای زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارد. بنابراین تکنولوژی انتخاب شده باید دارای جهتگیری کاهش وزن باشد. بر خلاف شیوه سازههای پیشساخته سبک در سایر سیستمهای پیشساخته دیگر، اتصالاتشان اکثراً به صورت مفصلی و لولایی است و دارای وزن

سنگین هستند. تنها در این روش است که با ۸ سانتیمتر بتن میتوان نیروهای ساختمان ۴ طبقه را در طبقه همکف تحمل کرد. وزن نهایی ساختمان با این روش، نسبت به روشهای پیشساخته دیگر و همچنین ساختمانهای بتنی، ۲۵ درصد کاهش مییابد؛ یعنی در هنگام زلزله ۲۵ درصد نیروی کمتر به ساختمان وارد میشود. امروزه سبکسازی ساختمان یکی از شعارهای اصلی در صنعت مسکن است.

ب) انعطافپذیری در تولید و امکان حفظ جلوههای معماری اسلامی و ایرانی
مسأله مهم دیگر در صنعت ساختمان حفظ ملاکهای فرهنگی و جلوههای معماری اسلامی و ایرانی در طراحی و نماسازی ساختمانهاست. انحناهای موجود در گنبدهای مساجد، نقش و نگارهای ایرانی و اسلیمی و سایر موارد از نشانههای معماری اسلامی و ایرانی است که در روش سازههای پیشساخته سبک میتوان آنها را حفظ کرد. چرا که میتوان پانلهای سبک مورد استفاده را به هر طرح دلخواه درآورد و پس از نصب آنها در محل خود، بتنپاشی روی آنها انجام داد. روش

سازههای پیش ساخته سبک، حتی ساخت گنبدهای بزرگ را که به دلیل زیادی وزن، دشوار است آسانتر میکند چرا که در این روش وزن سازهها بسیار کاهش مییابد در حالی که مقاومت و استحکام آنها بالاتر میرود.

تصویر شماره ۴-۱
ج) ایمنی در ساختمان
بحث ایمنی، از مهمترین مسائل صنعت ساختمان است چرا که با سلامتی انسانها سر و کار دارد. در ساختمانهای سنتی چون ستونها و اسکلت فلزی، قسمت اعظم بار ساختمان را تحمل میکنند. با کنار رفتن یک تیر یا ستون، کل ساختمان به طور ناگهانی فرو میریزد. در روش سازههای پیشساخته سبک چون به جای استفاده از اسکلت فلزی، از شبکههای میلگردی که در تمام سطوح دیوارها توزیع شدهاند استفاده میشود، فروریزی ناگهانی پیش نمیآید. چرا که اتصالات و مواضع تحمل بار به صورت یکپارچه در تمام ساختمان وجود دارند.

د) صرفهجوییهای ملی و سایر مزایای ناشی از کاربرد روش سازهها پیشساخته سبک
اگر به صرفهجوییهایی که کوچک به نظر میرسند، در مقیاس ملی نگاه کنیم، به ارقام بالایی تبدیل میشوند که میتواند نقشی حیاتی در رشد و شکوفایی کشور ایفا کند. در زیر به مزایای ناشی از کاربرد تکنولوژی سازههای پیشساخته سبک در صنعت ساختمان اشاره میشود:
۱- کاهش متوسط میزان کاربرد میلگرد فولاد از ۳۸ کیلوگرم در ساختمانهایLarge Panel و ساختمان سنتی به ۳۴ کیلوگرم در روش سازههای پیشساخته سبک
۲- کاهش استفاده از سیمان در هزینههای تمام شده ساختمان

۳- ده درصد کاهش در هزینه تمامشده ساختمان
۴- کاهش وزن ساختمان(بطور مثال فقط در بحث استفاده از فولاد ۱۲ کیلوگرم در هر متر مربع زیربنا، کاهش وزن دیده میشود)
۵- کاهش زمان برگشت سرمایه از حدود ۲ سال در شیوه سنتی به ۵ الی ۶ ماه در روش سازههای پیشساخته سبک
۶- کاهش ضایعات مواد اولیه و استفاده بهتر از منابع ملی
۷- صرفهجویی در مصرف انرژی(به دلیل عایق بودن دیوارها، ناشی از کاربرد پلاستایرن در پانلها)
۸- افزایش عمر ساختمان و افزایش استحکام آن
۹- ایمنی بیشتر ساختمان در برابر زلزله
۱۰- کاهش میزان آلودگیهای صوتی محیط
از محدودیتهای روش سازههای پیشساخته سبک آن است که فعلاً این روش تنها تا ۴ طبقه در کشور قابل انجام است. البته در دنیا تا ۸ طبقه نیز از آن استفاده شده است.
۴-۱ چرا پیش ساخته؟
ساختمان سازی به روش پیش ساخته دارای مزایای بسیاری نسبت به روش سنتی ساحتمان سازی در محل می باشد که از جمله آنها می توان به سرعت بالای نصب سازه، بالا بردن راندمان مصرف انرژی و کاهش ضایعات مصالح ساختمانی اشاره نمود ضمن اینکه ساختمان های پیش ساخته ضمن مقرون به صرفه بودن از کیفیت ساخت بالاتری برخوردار هستند.
ساختمان سازی به روش پیش ساخته به دلیل سرعت بالا راه حل مناسبی برای مسئولین در جهت مبارزه با مشکل کمبود مسکن می باشد. در سال های اخیر کارشناسان همواره بر مزایای صنعتی سازی فرآیند احداث ساختمان تاکید داشته اند که موضوع اصلی بحث بر سر ساخت مسکن (مانند اتومبیل و دیگر محصولات) در کارخانه بوده که از روش ساخت سنتی در محل از راندمان و کیفیت بالاتری برخوردار می باشد.

فصل پنجم :
دسته بندی سازه های پیش ساخته :
خانه های پیش ساخته بتنی سبک
ساختمان پیش ساخته بتنی سنگین
ساختمان پیش ساخته چوبی
ساختمان پیش ساخته یونولیت بتن
ساختمان پیش ساخته استیل
پیش ساخته Best Wall

۵-۱ معرفی تکنولوژی سازه های پیش ساخته سبک در صنعت ساختمان
صنعت ساختمان و پروژههای عمرانی به گواهی آمار و ارقام، از لحاظ سرمایه و حجم نیروی انسانی درگیر، بزرگترین صنعت در کشور می­باشد. رشد سریع جمعیت و افزایش تقاضا، نیاز به کاهش زمان تحویل پروژههای عمرانی و کاهش زمان برگشت سرمایه سرمایهگذاران و عواملی از این قبیل باعث شدهاند تا ضرورت ایجاد تحول در شیوههای سنتی صنعت ساختمان روزبهروز بیشتر شود. روش

“سازههای پیش­ساخته سبک” که یکی از تکنولوژیهای نوپا در عرصه ساخت و ساز­های عمرانی در کشور است موضوع مصاحبه شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران با مهندس احمدی، معاونت اجرایی موسسه سازههای پیشساخته سبک (SAP) است. در زیر نکات مهم آن ملاحظه می­گردد:

صنعت ساختمان در جهان در حدود صد تا صدوده سال قدمت دارد و شروع آن به زمانی برمیگردد که اولین تیرهای بتونی به صورت T شکل، تولید صنعتی شده و قطعات بتونی با اشکال مختلف در مقیاس صنعتی تولید شد.

اگر تکنولوژی ساختمان را به معنی وارد شدن صنعت در ساختمانسازی بگیریم، از حدود سال۴۷ تکنولوژی ساختمان وارد ایران شد و اوج آن زمانی بود که ساختمانسازی به صورت شهرکسازی در بعضی از شهرهای بزرگ مثل اصفهان(مجتمع ذوب آهن)، اهواز، تبریز، تهران و برخی دیگر از شهرها شروع شد. این صنعت بیشتر از کشورهای اروپایی مانند آلمان، هلند، انگلیس و فنلاند به ایران وارد شد.

تصویر شماره ۵-۱-۱
تعریف ساختمان پیش ساخته بتنی:
هرگاه قطعه ای ازساختمان در جایی غیر از محل اصلی آن ساخته شود و سپس در جای خود نصب شود ،پیش ساخته محسوب می گردد.در روش پیش ساخته اسکلت اصـلی ساختـمان بـا استـفاده از قطعـات تولید شده در کارخانه یا کارگاه ساختمانی احداث می شود.ممکن است برای سقف دیوارهای نما و تیغه بنـدی نـیز قـطعات پیش ساخته بکار رود.
همچنن در ساختمانهایی که به صورت در جا ساخته می شوند ،می توان در برخی قسمتها مانند سقف دیوارهای نما و یا تیغه بندی از قطعات پیش ساخته استفاده نمود.
تکنولوژی سازه های پیشساخته سبک

تنوع تکنولوژیهای ساختمان بسیار زیاد است و هر کدام ویژگیها و قاعدتاً محدودیتهای خاص خود را دارند. سیستم سازههای پیش ساخته سبک را حدود ۳۴ سال پیش یک آمریکایی ابداع کرد. مرحله صنعتی شدن آن ۵ تا ۶ سال به طول انجامید. عمدهترین شرکتهایی که در دنیا این تکنولوژی را به کار میگیرند، شرکت E.V.G اتریش و شرکت­های ۳D Panel و RAM در آمریکا میباشند. توجه زیاد صنایع اروپایی به تکنولوژی سازههای پیشساخته سبک به خاطر مشکلاتی بود که در سایر تکنولوژیهای پیشساخته وجود داشت. به طور مثال تکنولوژی Large Panel با وجود

سرعت بالا و کارخانهای بودن آن، با مشکل ضعف اتصالات روبروست و همچنین وزن سنگین ساختمان یک معضل جدی در این تکنولوژی به شمار میرود. حملونقل قطعات سنگین بتونی، این فرآیندها را دشوار میکند. در زلزلهای که چند سال پیش در ترکیه اتفاق افتاد، ساختمانهای زیادی که در آنها از تکنولوژی Large Panel استفاده شده بود به دلیل ضعف اتصالات تخریب شدند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 56 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد