مقاله گردشگری جوان

word قابل ویرایش
16 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده :
گردشگری به مثابه یکی از انواع رفتارهای فراغتی که در میان جوانان با استقبال زیادی مواجه شده است ، آثار و پیامدهای فراوانی برای جوامع مبدا و مقصد به دنبال دارد. جوانان دارای نیرو و پتانسیل فراوان بوده که می بایست این پتانسیلها در جهت درست و مناسب هدایت شده و منجر به شکوفایی معنوی، انسانی و اجتماعی افراد گردد. در این پژوهش سعی شده است که با استفاده از روش تحلیلی – توصیفی به بررسی داده ها و اطلاعات گردآوری شده از منابع کتابخانه ای و اسناد و مدارک مربوطه پرداخته شود. هدف از این پژوهش معرفی گردشگری جوان به عنوان یک ضرورت میباشد و اینکه جوان به چه کسی گفته میشود و در چه بازه زمانی در زندگی قرار دارد.نتایج این پژوهش نشان میدهد که ایران دارای پتانسیل های قوی از لحاظ گسترش و اراتقاء این نوع از گردشگری می باشد.
واژگان کلیدی: جوان ، گردشگری، ایران ، گردشگر، جوانی
مقدمه :
جوانان سفر را به عنوان یک بخش بسیار مهم در زندگی روزمره خود میبینند، که این مساله یک نتیجه بسیار گسترده ای برای مکانهایی که بازدید میکنند دارد. به علت نحوه دید عمیق و وسیع تری که آنها نسبت به سفر دارند، در نتیجه نتایج فرهنگی و اجتماعی که بر جوامع میزبان دارند خیلی بیشتر از نتایج اقتصادی برای یک منطقه میباشد. ارزش افزوده ای که از سفر جوانان استخراج میشود در نوآوری، موقعیت ،مبادلات تجاری، حمایت از جوامع محلی، آموزش ، حمایت اجتماعی و غیره نهفته است .(گزارش UNWTO وwyse،۶٢٠٠٨). افراد جوان بسیار ماجراجو هستند و به دنبال برقراری ارتباط با سایر مردم و کشف فرهنگ های جدید، و به دنبال توسعه دانش خود میباشند. آنها اغلب مسافرتهای خود را تکرار میکنند. این قشر نسبت به سایر اقشار جامعه ،بیشتر مسافرت میکنند. ( گرگ ریچاردز، جولی ویلسون ،۴۴،٢٠٠۵).
جوانان همواره در حال تغییر و نوآوری هستند و در این بین صنعت گردشگری نیز از این قاعده مستثنی نیست . جوانان مرزها را کنار میزنند و به دنبال تجربه های جدید میباشند. در عصری که چالش بی سابقه ای برای صنعت گردشگری وجود دارد، گردشگری جوانان تنها یک قسمت مهم از بازار این صنعت را تشکیل نمیدهند بلکه یک منبع مهم و حیاتی برای ایجاد نوآوری و تغییر در این صنعت می باشند.
(گزارش UNWTO و WYSE،۵٢٠٠٨)
در دهه های اخیر همزمان با بالا رفتن استانداردهای زندگی و افزایش میزان مسافرت کردن افراد در کشورهای در حال توسعه ، گردشگری جوان نیز به سرعت در حال رشد است . بسیاری از همین افراد که شروع به مسافرت کرده اند را همین قشر جوان تشکیل میدهد. تخمین زده شده است که هر سال به میزان ١٩٠ میلیون مسافرتهای بین المللی برگزار خواهد شد ، و در حالت کلی میزان رشد گردشگری جوان در کل دنیا بیشتر از گردشگری بین المللی بوده است . براساس پیش بینیهای سازمان جهانی گردشگری، تا سال ٢٠٢٠ میزان مسافرت بین المللی جوانا در سال به ٣٠٠ میلیون خواهد رسید. (گزارش UNWTO و WYSE،۶٢٠٠٨).
مفهوم جوان و جوانی
یکی از دلپذیرترین جلوه های زندگی و شورانگیزترین عرصه حیات آدمی دوره جوانی است .در جامعه جدید،فرد با رسیدن به سن بلوغ سریعا وارد دنیای مسئولیت اجتماعی نمیشود،بلکه به جهت گذران تحصیلات عمومی و تکمیلی،سپری کردن خدمت سربازی و جستجو برای یافتن کار،ناگزیر است دوره ١۵ ساله ای مرسوم به دوره جوانی را پشت سر بگذارد،تا امکان تشکیل خانواده را بیاید و وارد دنیای بزرگسالی شود .
از دیدگاه جامعه شناسی در جامعه معاصر برای تعریف مفهوم جوان از مضامین زیر میتوان بهره گرفت :
• جوانی دوره ای در زندگی هر فرد است که با بلوغ جسمی در حدود ١٣ سالگی شروع میشود. دوره جوانی پس از دوران کودکی قرار میگیرد. پس از جوانی،میانسالی و سپس دوره کهنسالی میرسد. این همان تقسیم بندی است که از زمان باستان متداول بوده است .
• جوانی دوره سنی ١٣ تا ٢۵ سالگی است . از دیدگاه جامعه شناسی،این دوره به خاطر اینکه همراه با شیوه رفتاری و نگرش خاصی است ، دارای اهمیت است .
• جوانی مفهوم زیست شناسی است ، اما دوره ای اجتماعی و فرهنگی نیز هست . دوره ای که فرد شرایط لازم برای کنش مستقل در تمام عرصه های زندگی را کسب میکند .
• جوانی یک خرده فرهنگ یا بخشی از فرهنگ اجتماعی است .
• تعیین زمان پایان دوره جوانی،از تعیین شروع آن دشوارتر است . در پایان دوره جوانی فرد صاحب هویت اجتماعی مشخصی میشود.شاخص این هویت ،استقلال اقتصادی،پیدا کردن شغل و کسب درآمد است .
• «مارگارت مید» انسان شناس معروف آمریکایی دوره جوانی را به صورت زیر تعریف میکند:” دوره جوانی را میتوان دوره اگر،آیا تعریف کرد،دوره ای که با دو ویژگی خاص مشخص میشود. انتظارات گسترده از یک سو و ناکامیهای عمیق از سوی دیگر، دوره – ای که هنوز دستیابیهای اقتصادی، اجتماعی و روانی کامل نشده اند”.(سخاوت ،زکیه ،١٣٨۴، ٢۵-٢٢).
تعاریف گردشگری جوان
عدم وجود تعریفی دقیق برای بازارکار سفرهای جوانان مشکلاتی را برای تخمین تعداد و رده سنی آنها و خصوصیات آنها در چندین مطالعات ایجاد کرده است ( کنسرسیوم گردشگری جوانان در کانادا،٢٠٠۴). گرچه ، در طول سالها نویسندگان بسیاری تعریف و تعیین مشخصی از این واژه ها را در اختیار گذارده اند، به عنوان مثال کار١ تعریفی از چندین سن ارائه میدهد که گردشگران جوان را مشخص میکند. او در زمینه ی طبقه بندی کردن تعاریف متعددی از گردشگران جوان طبق اهدافی که آنها را تعیین میکند، تلاشی داشته است .(کار،١٩٩٨،٣١٨-٣٠٧).
جدول (١) سن گردشگران جوان طبق اهداف تحقیقاتی و تجاری
علیرغم این واقعیت که سن یک متغیر است که میتواند گردشگران جوان را تعریف کند، تفاوتی در واژه هایی که در بالا و پایین استفاده شده اند وجود دارد، منوط به اینکه در چه سنی یک فرد میتواند گردشگر جوان شناخته شود. نقدی بر جدول فوق حاکی از این است که دارندگان تجارت مانند برگزارکنندگان تورها و سازمانها حاشیه ی سنی گردشگران جوان را افزایش میدهند. به عنوان مثال سایت کنتیکی تعطیلاتی برای جوانان زیر ٣۵ سال قائل میشود( contiki.com). در مقابل محققان تمایل به محافظه کاری بیشتر و مطالعه ی سنهای جوانتر داشته اند. خصوصیت تجارت سازی برگزارکنندگان تور و سازمانها این موقعیت را توضیح میدهند و توجیه می کنند. شرکتها میخواهند محصولات مربوط به جوانان را بفروشند و بنابراین تا حدی آنها بازار جوانان را بر مبنای اهداف فروششان تعریف و تعیین میکنند. علیرغم این ایده در جدول دیده میشود که حتی افراد محقق ، مردم بالای ٣٠ سال را جوان محسوب می کنند(کار٣١٠،١٩٩٨، کیل و دیگران ٢١،١٩٨٧)، دلیل به حساب آوردن ٣٠ یا ٣۵ سال زیر چتر جوانان به الگوهای رفتاری مربوط میشود.
در ابتدا باید این نکته را در نظر بگیریم که جوانان امروزی سریعتر از گذشته بزرگ میشوند و این واقعیت به دلیل آشنایی آنها با تکنولوژیهای جدید و رسانه های گروهی است . سفتن گرین ١٣ خاطر نشان میکند که نوعی به بلوغ رسیدن وجود دارد” از آنجائیکه جوانان میتوانند در حیطه ی دیجیتال با قدرت فزاینده ای عمل کنند”.(سفتن گرین ،و٢٠٠۴). هدف اولیه و اصلی رسانه های گروهی و در این میان به ویژه تلویزیون حذف مرزهای محدودکننده ی طبیعی بین بچگی و جوانی برای فراهم سازی زمینه برای بلوغ بواسطه ی دانایی و تجربه ی بالغین است . باید در نظر داشته باشیم که جوانان دسترسی بهتری به منابعی نظیر تکنولوژی و اینترنت دارند و اینگونه است که کیفیت زندگی آنها بسیار بهتر از پیشینیان آنهاست .آنها امروزه کارهایی انجام میدهند که به عنوان مثال ٢۵ سال پیش بزرگترانشان میتوانستند انجام دهند.(همان ،۴،٢٠٠۴). سلارز١۴ اظهار میدارد که جوان امروز بخش بسیار مهمی از جامعه ی مصرف – کننده به شمار میآید و شدیدا تحت تاثیر رسانه های گروهی است ، در حالیکه هنوز مصرف کننده ی باهوش و دقیقی به حساب می – آید.(سلارز،١٩٩٨،۶۱۲). نیکرسون و جوروسکی ادعا میکنند که بالغین نقش حیاتی در تصمیم گیری برای خرید یک سری محصول و یا دریافت خدمات که تعطیلات و سفرها بخشی از اینهاست دارند. این واقعیت ، این مساله را به ارمغان میآورد که مطالعه ی تعریف گردشگران جوان باید پویا و متغیر باشد چون مسیرهای معینی در دوره های زمانی معین رفتار آنها را تحت تاثیر قرار میدهد.(نیکرسون و جوروسکی،٢٠،٢٠٠١).
کنسرسیوم گردشگری جوان کانادا بیان میدارد که بالغین جوان تمایل به انتخاب الگوهای مسافرتی و توریستی مشابه به گروه سنی کمی جوانتر از خود دارند.(کنسرسیوم گردشگری جوان ). کار اینطور بیان میدارد که جمعیت گردشگر جوان متفاوت هستند و قشر جوان با خصوصیات متفاوتی شناخته میشوند. بنابراین تحلیل رفتار برای بیان و طرح ریزی کلیات برداشت های قشر جوان از گردشگری مهم است .(کار،١٩٩٨،٣١٢).
نظر کل این است که بسیاری از نویسندگان تصور میکنند که رفتار جوانی در گروههای سنی و زمانی حتی بالاتری باید در نظر گرفته شود و این غالبا به دلیل رفاه موجود است به این معنی که از نظر رفتاری یک فرد میتواند حس جوان بودن بکند حتی اگر بیش از ۵٠ سال سن داشته باشد.(کل ،٨٩۵،٢٠٠۵). کلارک معتقد است که سن جوانان میتواند موقعیت اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار دهد اما آنرا قطعا تعیین نمیکند. الگوهای رفتاری میتوانند مشخص کنند که یک فرد جوان است یا مثل یک جوان رفتار می – کند.(کلارک،٣٢٣،١٩٩٢). نظر سلارز این است که جوانان معمولا پول و زمان آزاد بیشتری دارند. آنها تعهدات کمتری دارند چون تصمیم دارند در آینده ازدواج کنند و غالب آنها تا سن ٢۵ سالگی و یا حتی بیشتر با پدر و مادرشان زندگی میکنند. بدیهی است قاطع بودن در جوانی امری پیچیده است . پس تمیز دادن اینکه چه کسی حس جوانی میکند و چه کسی مانند جوانان رفتار میکند، به نظر بسیار مشکل به نظر میآید چرا که جوان بودن ، در اصطلاحلات رفتارگرایی، یک موضوع اساسا نظری است .(سلارز،۶١٢،١٩٩٨).
از دو بحث متفاوت فوق برمیآید که از یک سو جوانان پخته تری نسبت به پیشینیان آنها داریم که دارای رفتار خرید، قدرت و خواسته – های خاص هستند و از سویی دیگر حدود جوان در شرف گستردگی است . افراد بالغ حتی پس از دهه ی ٣٠ خود را جوان می انگارند.
جنبه ی دیگری که میتوان اخذ کرد، این است که بواقع توریستهای جوان و توریستهای بالغ جوان الگوهای رفتاری خاصی را از خود به نمایش میگذارند و خصوصیات مشابهی دارند( کنسرسیوم گردشگری جوانان کانادا) گرچه این خصوصیات ،ویژگیهای بارزی بین جوانان ١۵ و ٣٠ سال هستند(کار،٣١۴،١٩٩٨). این بحث ها در مطالعه ی جوانان و تجربه ی سفر آنها نیز ظاهر میشوند.
اسکات بر این نظر است که علیرغم طبیعت پیچیده و مناقشه برانگیز جوانی، نیاز به پایه گذاری یک فهم عمومی از این واژه ی بدیهی است و در دسترس ترین و اجرائیترین برآورد از جوانی هنوز سن است . تحت این شرایط ، سن ممکن است بتواند تعیین کند چه کسی جوان است و چه کسی نیست ، گرچه رفتاری که جوانان میپرورانند بیاهمیت انگاشته نمیشود.همچنین اسکات بیان میدارد که سنین ١٨ تا ٣۵ سال بنا بر تعدادشان ، میزان رفاه و عادات صرف زمان به منزله ی بخش کارآمدی برای بازار گردشگری طبقه -بندی شده است . همین ادعا توسط پریچارد و مرگان اظهار شده است و ایشان معتقدند که بیشتر مردم در این گروه سنی متاهل نیستند و کودکی ندارند، پس زمان فراغت برای سفر کردن در اختیار دارند. همین ایده توسط کار هم تایید شده است .(اسکات ،٣٧٠،٢٠٠۴).
بخشهای گردشگری جوان : شرح حال و خصوصیات سفر
بازار جوانان ، بازار خاصی با شرح و توصیف و خصوصیات خاص است البته زیرمجموعه هایی برای آن وجود دارند. کنسرسیوم گردشگری جوان کانادا، دو مقوله مفصل از بخش بازار گردشگری جوان را ارائه میکند: مسافران گروهی جوان و مسافران مستقل جوان .(کنسرسیوم گردشگری جوان ،۶،٢٠٠۴).
مسافران مستقل جوان : آنها به تنهایی در گروههای غیررسمی کوچک سفر میکنند. هیچ یکپارچگی خاصی وجود ندارد، چون از نظر الگوهای صرف زمان و نیازهای سفر براساس ملیت ها و گروههای سنی، تفاوتهایی وجود دارد. مسافران گروهی جوان : گروههای ۶ یا بیش از ۶ جوان غیرمربوط به یکدیگر که با هم سفر میکنند و به دو زیرگروه تقسیم میشوند:
• مسافران گروهی جوان در مدرسه : سفرها اغلب توسط مدرسه ،اولیاء مدرسه و مناطق سازماندهی میشود.
• مسافران گروهی جوان خارج از مدرسه : سفرها اغلب توسط یک گروه سازماندهی شده ترتیب داده می-شود ( تیم های ورزشی،تیم کلیسا و غیره ).
جدول ٢ ویژگیهای هر دسته را، از قبیل انگیزه آنها از سفر و تمایلهای شکل گرفته در این میان را توصیف میکند .
این طور به نظر میرسد که گروه مسافران گروهی جوان غالبا به تصمیمات بزرگترها وابسته هستند حتی زمانیکه سفرهایشان به دلایل آموزشی و تحصیلی است و دقیقا خلاف این مدل مسافران مستقل جوان ، خودگردان تر هستند. آنها سفرهایشان را خودشان ترتیب می – دهند و در عین حال به دنبال تجربیات جدید و هیجان هستند. کانادا تنها کشوری است که درباره ی گردشگری جوان و خصوصیاتشان مطالعه میکند، پس باید در نظر داشت که شاید در موارد دیگر ممکن است ویژگیها متفاوت باشند و کانادا، احتمالا نماینده ی همه ی تحقیقات نباشد. البته این ، کاملا قابل قبول و مطلوب به نظر میرسد که کنسرسیوم گردشگری جوان کانادا، مسافران جوان را براساس خصوصیاتشان طبقه بندی میکند زیرا که از این طریق ترسیمی از تاریخچه ، رفتار و تمایلاتشان در اختیار میگذارد که میتوانیم آنها را برای موارد دیگر نیز بکار بندیم .(همان ).

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 16 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد