بخشی از پاورپوینت
اسلاید 2 :
الگوها و روش های تدریس
اسلاید 3 :
اهداف رفتاری
مفهوم تدریس را تعریف نمایید.
مهمترین شرط اطلاق مفهوم تدریس را بیان نمایید.
اهمیت استفاده از الگوهای تدریس را بیان نموده و سه الگوی اصلی تدریس را ذکر نمایید.
اهمیت کاربرد الگوی پیش سازمان دهنده و موارد کاربرد آن را توضیح دهید .
الگوی مشکل گشایی و کاربرد آن را توضیح دهید .
الگوی فرد مداری و کاربرد آن را توضیح دهید.
منظور از روش های تدریس را توضیح دهید .
اسلاید 4 :
آموزش:
به هر گونه فعالیت یا تدبیر از پیش طرح شده گفته می شود که هدف آن ایجاد یاد گیری در یادگیرندگان است .
اجزای اصلی فرایند آموزش :
آموزش دهنده آموزش گیرنده
یادگیری
محتوای آموزشی
اسلاید 5 :
پس بنابر تعریف:
آموزش عبارتست از فعالیت هایی که به منظور ایجاد یادگیری در یادگیرنده از جانب معلم طرح ریزی می شود و بین یاد دهنده و یک یا چند یاد گیرنده بصورت کنش متقابل جریان می یابد.
حاصل اینکه فرایند آموزش بدنبال ایجاد تغییر مطلوب در رفتار یادگیرنده است .
پس درآموزش وجود دو مفهوم ضروری است : اول اهداف آموزشی دوم برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف
اسلاید 6 :
مفهوم تدریس:
تدریس Teaching : بطور کلی به مجموعه ی فعالیت هایی که در موقعیت کلاسی براثر تعامل هدفدار بین مربی ،فراگیران و مواد درسی صورت میگیرد تدریس گویند مشروط بر آنکه این مجموعه فعالیت به یادگیری دانش آموز بیانجامد.
بنابراین فعالیت تدریس به منظور ایجادتغییردررفتاریادگیرنده صورت میگیرد . این فعالیت بر تعامل سه رکن مربی، یادگیرنده و مواد درسی استوار است .
اجزاو عناصر فرایند تدریس :
مربی
مواد درسی دانش آموز
طرح درس
اسلاید 7 :
ویژگیهای مربی:
اساسی ترین عامل برای ایجاد موقعیت مطلوب در تحقق هدفهای آموزشی معلم
( مربی ) است . او حتی می تواند نقص کتابهای درسی و کمبودامکانات آموزشی را جبران نماید.
در مجموع صرف داشتن اطلاعات وسیع و گسترده نمی تواند عامل موفقیت در تدریس باشد بلکه داشتن مهارت های تعاملی ، توانایی ارتباطی موٌثر و کارآمد ، داشتن برنامه منظم و منتظم و بسیاری از ویژگیهای شخصی و علمی مربی از جمله عوامل تاٌثیرگذار بر روندفعالیت تدریس است .
اسلاید 8 :
ویژگیهای مواد درسی:
تدریس هرموضوع در هر شرایط یکسان نیست . یادگیری دروس متفاوت مستلزم انجام فعالیتهای متفاوتی دارد یعنی تدریس اهداف شناختی با اهداف عاطفی با هم فرق می کند .
ویژگیهای دانش آموز :
شناخت و بررسی این ویژگی بویژه در تعیین نقطه شروع تدریس نقش بسیار ارزنده ای دارد.
اسلاید 9 :
مقایسه مفهوم تدریس و آموزش با یادگیری
هدف و منظور از انجام این دو فعالیت ایجاد یادگیری در یادگیرندگان است .
آموزش مفهوم عام تری نسبت به تدریس است. تدریس در موقعیت و محدوده زمانی خاص تری نسبت به آموزش انجام می شود . مادری که به عنوان اولین مربی تغذیه کودک ،به فرزند خود نکاتی درباره تغذیه را یاد می دهد به انجام فعالیت آموزشی مشغول است ،اما مسلما به آن فعالیت مفهوم تدریس اطلاق نخواهد شد .
اسلاید 10 :
الگوی تدریس :
الگوی تدریس (Model of teaching) نقشه و چهارچوب فعالیت های مربی و دانش آموز برای سازماندهی ارائه مواد درسی است .
یک الگو یا مدل ،مراحل مختلفی برای تدریس مشخص می کند که سلسله مراتبی از فعالیت ها را نشان می دهد .
اسلاید 11 :
ویزگی های الگوی تدریس :
فهرستی از کارها و فعالیت هایی که مربی و دانش آموز باید انجام دهند را مشخص می کند .
ترتیب انجام فعالیت ها را مشخص می کند.
برخورد منظم با مسائل آموزشی را تجویز می کنند ،به طوریکه انتقال و ارتباط افراد مختلف را میسر می کند.
فرصت اصلاح و بازنگری فعالیت ها را مدنظر قرار می دهد .
اسلاید 12 :
الگوهای تدریس:
1- پیش سازمان یافته = ارائه دروس جدید مستقیما با خود موضوع شروع نمی شود بلکه با یک موضوع کلی تر آغاز و زمینه را برای شروع درس آماده می کند یعنی را ه را برای پرداختن موضوع جدید هموار می کند .
2- مشکل گشایی ( حل مساله ) = مربی در این الگو ، با طرح یک موقعیت مساله دار ، غیر منتظره یا ناشناخته تدریس خود را آغاز می کند ،یعني بایک سوال در مورد هدف اصلی ، درس را شروع می کند .
3- فرد مداری ( انفرادی ) = مربی پس از آموزش ،مسئولیت هایی در مورد هدف نهایی آموزش به فراگیر محول می نماید ویا از وی می خواهد به سوالات مطرح شده باکمک کتاب پاسخ دهد .
اسلاید 13 :
الف-الگوی پیش سازماندهنده:
ارائه مطلب یا موضوعاتی است که بوسیله آن،مطالب مختلف با نظم خاصی سازمان می یابدودر ذهن فراگیرجای می گیردتا زمینه دریافت اطلاعات جدید را هموار وفراهم نماید.دراین الگو ارائه مستقیم مطالب صورت می گیرد.
اسلاید 14 :
ادامه
اگر بخواهیم مطلبی را مطابق الگوی پیش سازمان دهنده ارائه نماییم ،لازم است ابتدا مطالب جدید را به وسیله یک پیش سازمان دهنده به آموخته های قبلی دانش آموزان ارتباط دهیم . این طریقه یادگیری به عنوان یادگیری معنی دار شناخته شده است و یکی از نظریه های یادگیری محسوب می شود. در نظریه یادگیری معنی دار یادگیری عبارتست از ایجاد ارتباط بین مطالب جدید و ساخت شناختی یادگیرنده . ساخت شناختی در زمان یادگیری مهمترین عامل تاثیرگذارنده بر یادگیری و یادداری مطالب جدید است.
اسلاید 15 :
مراحل اجرای الگوی پیش سازمان دهنده :
ارائه پیش سازمان دهنده : در این مرحله انجام فعالیت های زیر توصیه می شود :
1-اهداف آموزشی را مشخص کنید.
2-سازمان دهنده ها را عرضه کنید.
3-توضیحات را با مثال همراه کنید.
4-تکرار نمایید.
مطلب پیش سازمان دهنده باید از مطلب و یا مطالب درس جدید کلی تر باشد به طوری که ارتباط بین مطلب جدید ،بسیار روشن و آسان باشد. باید مطمئن بود که فراگیر پیش سازمان دهنده را کاملا درک نموده و آن را با مطلب جدید ارتباط دهد.
اسلاید 16 :
ادامه
عرضه مطالب : پس از اینکه پیش سازمان دهنده ارائه شد ،مطالب جدید عرضه می شود .فعالیت هایی که در این مرحله صورت می گیرد عبارتند از :
1-مطالب را عرضه نمایید.
2-نظم منطقی مطالب یادگیری را روشن سازید.
3-مطالب را به سازمان دهنده متصل نمایید .
اسلاید 17 :
ادامه :
تثبیت آموخته ها : در این مرحله با ارائه مثال ها و نمونه ها به تکرار و تمرین آموخته ها پرداخته می شود .فعالیت هایی که در این مرحله صورت می گیرد عبارتند از :
1-مطالب را مجددا سازمان دهی نمایید.
2-با ارائه نمونه ها و مثال های مختلف آموخته ها را تثبیت نمایید.
3-مطالب را جمع بندی نمایید.
4-مطالب را یکبار دیگر به پیش سازمان دهنده ربط دهید.
اسلاید 18 :
موقعیت آموزشی (1)
دراین جلسه می خواهیم با دستگاه عصبی آشنا شویم . (هدف کلی )
مربی با اشاره به ماکت عمومی بدن یا نشان دادن تصویری کلی از دستگاه های بدن انسان توضیحات خود را با ارائه پیش سازمان دهنده آغاز می کند.
بدن انسان از دستگاه های مختلفی تشکیل شده است که هر یک وظایف خاصی را انجام می دهند . هریک از دستگاه ها نقش و فعالیت ویژه ای دارند که برای انجام وظایف خود با سایر دستگاهها در ارتباط هستند به طوریکه اگر یکی از دستگاهها دچار اختلال شود کار سایر دستگاهها مختل می شود .در جلسات قبل با دستگاه ادراری-گردش خون –تنفس – گوارش –دستگاه اسکلتی و کار هریک از دستگاه ها آشنا شدیم .در بدن انسان دو دستگاه وجود دارد که کار تنظیم و هماهنگی بین دستگاهها را انجام می دهد ( دستگاه عصبی و غدد درون ریز )
اسلاید 19 :
الگوی مشکل گشایی
این الگو بر اساس کاربرد روش علمی در یافتن پاسخ به یک مساله یا مشکل تنظیم شده است . فعالیت اصلی مربی در این الگو ،طرح مساله و ارائه اشاره ها و نشانه هایی برای حل مساله توسط دانش آموزان محسوب می شود . در الگوی پیش سازمان دهنده مربی نقش بسیار فعالی دارد و دانش آموزان بیشتر به ارتباط ذهنی مطالب با سازمان دهنده مشغول هستند ،در حال که در الگوی مشکل گشایی نقش مربی عمدتا تسهیل فرایند یادگیری و جهت دهی به فعالیت ها برای رسیدن به اهداف آموزش است .
اسلاید 20 :
ادامه
استفاده از الگوی مشکل گشایی برای ارتقاء سطح یادگیری دانش آموزان به سطوح بالاتر اهداف حیطه شناختی بسیار مناسب است . بنابر این وقتی انتظار می رود که فراگیر به شناخت دقیق و عمیقی نسبت به یک مطلب دست یابد استفاده از این روش توصیه می شود .