تحقیق در مورد آشنایی با PLC

word قابل ویرایش
15 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

آشنایی با PLC

۲-۱- ساختمان داخلی PLC
از آنجائی که یک PLC مجری برنامه ای است که به آن داده می شود، طبعتاً ساختمان داخلی آن تا حدودی شبیه ساختمان داخلی یک کامپیوتر خواهد بود.
شکل (۲-۱) بلاک دیاگرام ساختمان داخلی، یک PLC نمونه ساخت زیمنس را نشان می دهد.

قسمت اصلی در یک PLC ریزپردازنده (CPU) می باشد، خواننده ممکن است با ریزپردازنده ها آشنایی قبلی داشته باشد، و برای خوانندگانی که با ریزپردازنده ها آشنایی ندارند نیز جای نگرانی نیست، چرا که تعریف ساده زیر را در این مورد بخصوص ارائه می دهیم:
«ریزپردازنده یک آی سی است که به کمک یک سری مدارات جانبی دیگر قادر است توابع منطقی را با توجه به برنامه داده شده به آن اجرا نموده و نتایج خوبی را به خروجی ها ارسال نماید.»

قسمت مهم دیگر در یک PLC قسمت حافظه است، برنامه کنترل را که PLC اجرا می کند می بایستی از پیش در حافظه PLC نوشته و ضبط کنیم، به طوری که CPU به آن دسترسی داشته و همواره آن را اجرا نماید.

حافظه PLC معمولاً از دو قسمت تشکیل شده است:
یک قسمت در دسترس استفاده کننده بوده و مخصوص نوشتن برنامه کنترل می باشد، این قسمت قابل پلک کردن و تغییر است، و معمولاً از نوع (RAM) می باشد.
قسمت دیگر، حافظه سیستم است که مربوط به نحوه عملکرد مدارات داخلی PLC می باشد و معمولاً استفاده کننده از PLC سر و کاری با آن نداشته و توسط کمپانی سازنده پر می شود. این قسمت به راحتی قابل پاک کردن و تغییر نیست و معمولاً از نوع EPROM یا EEPROM می باشد.
بلوک بعدی در یک PLC مربوط به قسمت ورودی ها و خروجی های کنترل کننده منطقی است. این PLC دارای ۲۰ ورودی است که بر حسب نیاز همه یا تعدادی از آنها می توانند مورد استفاده واقع شوند، وجود ولتاژ ۲۴ ولت DC، در یک ورودی به منزله وجود فرمان منطقی (۱=I) در آن ورودی است، هر یک از ورودی ها از نظر CPU آدرس مخصوص به خود دارند و CPU هنگام اجرای برنامه بر حسب نیاز به آنها مراجعه می کند.

جهت حفاظت مدارات داخلی PLC و جلوگیری از نویزهائی که معمولاً در محیط های صنعتی وجود دارند، ارتباط ورودی ها با مدارات داخلی PLC توسط کوپل کننده های نوری (OPTO COUPLER) انجام می گردد، که در این مورد در بخش های بعدی توضیحات بیشتری خواهیم داد.

این PLC دارای ۱۲ خروجی است، خروجی ها نیز از نظر CPU دارای آدرس معینی می باشند، خروجی ها مطابق شکل (۲-۲) به صورت کنتاکت هایی ایزوله از مدارات داخلی هستند و همگی دارای سر مشترک می باشند و استفاده کننده می تواند فرمان خروجی را بین ۲۴ ولت DC تا AC220 انتخاب نماید.
امروزه PLC ها را به لحاظ حجم حافظه اختصاص داده شده به برنامه استفاده کننده و همچنین تعداد بیت های ورودی و خروجی به چهار دسته تقسیم بندی می کنند، (البته این تقسیم بندی غیر رسمی بوده و مورد قبول پاره ای از سازندگان نمی باشد). این چهار دسته عبارتند از:
۱- میکرو

۲- کوچک (MINI)
3- متوسط
۴- بزرگ
)بیت) I/O حافظه (بایت)
۶۴ تا ۵۱۲ MICRO
128 تا K 4-512 کوچک
۵۱۲ تا K 24-4 متوسط
۵۱۲ > K 24 > بزرگ

انجام عملیات منطقی در بسیاری از موارد ممکن است توام با شمارش یا زمان سنجی باشد، مثلاً برای خاموش کردن یک موتور ممکن است بگوئیم:
«اگر فرمان خاموش شدن توسط اپراتور صادر شد، آنگاه ده ثانیه بعد موترو را خاموش کن.» به همین منظور در یک PLC تعدادی شمارنده (CONTERS) و تایمر (TIMERS) پیش بینی شده است که هر یک از نظر CPU شماره مخصوص به خود را دارند، مثلاً T2 یعنی تایمر شماره ۲ و C4 یعنی شمارنده شماره ۴ در این PLC هشت شمارنده (C0-C7) و هشت تایمر (T0-T7) موجود است.

پرچم ها (FLAGS)
فلگها، حافظه های موقتی هستند که CPU هنگام اجرای برنامه از آنها برای یادداشت نتایج منطقی و یا حالت سیگنالها استفاده می نماید. درست مانند وقتی که شما دو عدد چند رقمی را با هم جمع می کنید، و ده بر یک به وجود می آید، ده بر یک را گوشه ای می نویسید تا در جمع دو رقم بعدی آن را وارد نمائید. این PLC دارای ۱۲۸ فلگ می باشد.
تغذیه:

برای کارکرد مدارات داخلی PLC ولتاژ ۵ ولت تثبیت شده DC، از تغذیه ورودی (۲۲۰-۲۴۰V AC) تولید می شود. همچنین ولتاژ V24DC جهت تأمین تغذیه ورودی ها تهیه می گردد.

قسمت هایی که از آنها نام بردیم با به کارگیری تکنولوژی مدارهای مجتمع به گونه ای کم حجم و قابل اطمینان مونتاژ می شوند به طوری که حجم PLC حاصل از حدود cm10×۱۷×۲۶ تجاوز نمی کند بعلاوه جعبه PLC نسبت به نفوذ رطوبت و انواع گرد و غبار که در محیط های صنعتی موجود است مقاوم می باشد. در عین حال تهویه طبیعی نیز به خوبی انجام می گردد.

این PLC در دماهای به خوبی کار می کند و در کشتی ها و ماشین های متحرک نیز از آن استفاده شده است.
۲-۲) PLC چگونه کار می کند؟

در بخش پیش با PLC و قسمتهای تشکیل دهنده آن بطور کلی آشنا شدیم. در این بخش دیدگاه خود را وسعت داده، و جزئیات بیشتری را ارائه می نمائیم.
عملکرد کلی یک PLC را می توان مطابق شکل (۲-۳) نمایش داد. با روشن شدن PLC ابتدا حالت کلیه ورودی ها (۱ یا ۰ = I) توسط ریزپردازنده خوانده می شود، آنگاه برنامه کنترل که قبلاً در حافظه نوشته شده است، توسط ریزپردازنده سطر به سطر خوانده می شود و توابع منطقی برنامه کنترل محاسبه می گردند، سپس نتایج حاصل بطور یک جا به خروجی ها اعمال شده و دوباره سیکل دیگری شروع می شود و این کار مداوم تکرار می گردد.
برنامه کنترل چگونه نوشته می شود؟

می دانیم در کنترل منطقی با یک سری اطلاعات یا فرمانهای ورودی سر و کار داریم و با توجه به آنها می بایست در صورت برآورده شدن شرایط منطقی مورد نظر، فرمانهای مشخصی صادر گردد.

ورودی ها از سوی سیستم تحت کنترل به PLC ارسال می گردند و خروجی ها (یعنی فرمانهای لازم) نیز توسط PLC به سیستم تحت کنترل اعمال می شوند، آنچه که می ماند بیان شرایط منطقی یا منطق کنترل است که بایستی توسط استفاده کننده به PLC داده شود.
برنامه کنترل ابتدا در دستگاهی به نام برنامه ریز (PROGRAMMER) که به اختصار (PG) نامیده می شود، نوشته شده و آنگاه در PLC بار (LOAD) می گردد، در فصل پنجم در مورد برنامه ریزها و نحوه بار کردن برنامه صحبت خواهیم کرد. شکل (۲-۴) نحوه اتصال یک برنامه ریز دستی به یک PLC ساخت کمپانی omron را نشان می دهد.

سازندگان مختلف PLC ها برای برنامه ریزی، زبانهای گوناگونی را ابداع نموده اند که عملاً تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. مثل FST، S5، Allen Brad ley، Omron
خواننده با یادگیری یکی از این زبانها می تواند زبانهای دیگر را به راحتی درک و از آن استفاده کند. در اینجا ما برای بیان نحوه نوشتن برنامه، زبان STEP-5 را که باختصار S5 نامیده می شود، انتخاب نموده ایم و تاکید می نمائیم که این زبان از نظر اصول نفاوت چندانی با زبانهای دیگر ندارد.
۲-۳) زبان STEP-7

این زبان جهت برنامه ریزی PLC های ساخت زیمنس، و توسط همین شرکت ابداع گردیده است. در این زبان برنامه کنترل می تواند به سه شکل نمایشی مختلف نوشته شود:
الف) به صورت لیست جملات یا (STATEMENT LIST) STL
در این روش برنامه کنترل را به صورت جملات منطقی پشت سر هم می نویسیم، مثلاً بخواهیم بگوئیم خروجی یک، تابع «و» (AND) ورودی های شماره یک و دو می باشد، می نویسیم:
A I1
A I2
=Q1
ب) به صورت نردبانی یا )LADDER DIAGRAM) LAD
نمایش نردبانی از قدیم در سیستم های رله ای متداول و معمول بوده است و نقشه های فرمان اکثراً به این روش کشیده می شوند، و به همین دلیل طرز نمایش تا حد زیادی مانوس و مورد پسند کسانی است که با سیستم های رله ای کار می کنند، علاوه بر این نمایش نردبانی به سادگی قابل درک است و برنامه ای که به روش نردبانی نوشته می شود، درست مثل نقشه الکتریکی مدار فرمان همان سیستم است، یعنی شخصی که هرگز یک PLC را ندیده به راحتی برنامه ای که به روش نردبانی برای کنترل یک سیستم نوشته شده است را درک می کند.
در واقع این طرز نمایش تا حد زیادی برای جلب توجه و رضایت کسانی که عادت به کار کردن با سیستم های رله ای دارند، توسط سازندگان PLC به کار گرفته شده است.

برنامه ای که در قسمت الف نوشته شد، اگر به صورت نردبانی نوشته شود مطابق شکل زیر خواهد بود.
در این نمایش، I1 و I2 مبین دو کنتاکت در حالت عادی باز (NO) و Q1 مبین سیم پیچ رله فرمان می باشد.
ج) به صورت فلوچارت کنترل یا CSF (CONTROL SYSTEM FLOWCHART)
در این روش منطق کنترل به صورت فلوچارتی نمایش داده می شود، که در هر بلاک نوع عمل منطقی نشان داده شده است و بعلاوه ورودی ها و خروجی های هر بلوک نیز مشخص می گردند.

مثلاً برنامه قسمت الف را به صورت زیر نمایش می دهیم:
آنچه که هنگام نوشتن یک برنامه در درجه اول اهمیت قرار دارد، درست بودن منطق کنترل و نتیجتاً عملکرد صحیح مدار فرمان می باشد، و اینکه شکل نمایش برنامه چگونه باشد (CFS,LAD,STL) بیشتر به سلیقه شخص استفاده کننده بستگی دارد، معمولاً اکثر برنامه ریزها (PG) قادرند برنامه نوشته شده را از یک شکل به شکل دیگر تبدیل نموده و نمایش دهند، بدین ترتیب استفاده کننده می تواند برنامه کنترل را به هر یک از صورتهای ذکر شده بنویسد و در صورت تمایل با استفاده از PG آن را به صورتهای دیگر تبدیل نماید.

امروزه مهندسین طراح بیشتر از شکل STL، برای نوشتن برنامه های کنترل استفاده می کنند و بعد از آزمایش برنامه و رفع نواقص احتمالی آن، برنامه نهایی را با استفاده از PG به صورتهای LAD و CSF نیز چاپ می نماید و در مواقع لزوم، مخصوصاً هنگام عیب یابی از این طرزهای نمایش استفاده می کنند.
PLC اطلاعات مربوط به پروسه تحت کنترل را از سنسورهایی که به مدارات ورودی آن متصلند به دست می آورد. و بر اساس این اطلاعات برنامه کنترل را اجراء می نماید، بنابراین انتخاب سنسور مناسب و نحوه اتصال آن به PLC از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در مدار کنترل یک پروسه، PLC به تعبیری نقش فرمانده را بر عهده دارد و بایستی در برابر آسیبهای احتمالی محافظت گردد، یکی مسیرهایی که از طریق آن ممکن است به PLC آسیب وارد آید، مدار ورودی است.

در محیطی که PLC در آن کار می کند، ممکن است نویزهای ایجاد گردند و اطلاعات ورودی به PLC را خدشه دار نمایند، مثلاً در محیط های صنعتی، قطع و وصل کردن کنتاکتورها، استارت موتورهای الکتریکی، چراغهای نئون و فلورسنت و کابلهای نیرو، تولید نویز می نمایند.
اینک با توجه به مطالب فوق اهم نکانی را که در رابطه با ورودیهای PLC بایستی درنظر داشت خلاصه یم کنیم:
۱) حفاظت PLC، در برابر آسیب های احتمالی
۲) انتخاب و اتصال صحیح سنسورهای ورودی
۳) جلوگیری از اثر نویز
سیگنال خارجی ناشی از سنسور از طریق پین ورودی به مدار ورودی PLC متصل می گردد .و در مدار ورودی به سطح منطقی مناسب تبدیل شده، به قسمتهای داخلی PLC منتقل می گردد.
در PLCهای کوچک مدارهای ورودی جزئی از PLC هستند، و در PLC های بزرگتر مدارهای ورودی را به صورت کارتهای الکترونیکی مجزا (MODULE) تهیه و با رعایت ظرفیت بر روی PLC نصب می کنند.
۵-۴) سنسوذها و ورودیهای آنالوگ:

در بخش پیش با میکروسوئیچ ها آشنا شدیم، میکروسوئیچ ها ازجمله سنسورهایی هستند که به PLC ها متصل می گردند.
یک سوئیچ اساساً سنسوری دیجیتالی است، یعنی فقط می تواند دو حالت باز یا بسته داشته باشد و بر حسب حالتش، سیگنال «۰» یا «۱» را به ورودی PLC ارسال دارد.

در بسیاری از کاربردها با سیگنال ها و سنسورهای آنالوگ سر و کار داریم، بعنوان مثال دما یک کمیت آنالوگ است که معمولاً با ترموکوپل اندازه گیری می شود. ترموکوپل، دما را به ولتاژ، که آن هم کمیتهای آنالوگ و پیوسته می باشد، تبدیل می شود.
فرض کنید، در یک برنامه کنترل لازم باشد مقدار دمای اندازه گیری شده، توسط ترموکوپل با مقدار معینی مقایسه گردد، حال سوال این است که چگونه می توان یک کمیت آنالوگ را به صورتی قابل فهم و قابل استفاده برای PLC تبدیل نمود.
راه حل این است که ابتدا کمیت آنالوگ را در یک مدار «آنالوگ به دیجیتال» (A/D) به اطلاعات دیجیتالی معادل با آن تبدیل نموده، و سپس اطلاعات دیجیتالی را به داخل PLC ارسال داریم.

در بعضی از PLCها (مثلاً S5-95U زیمنس) سازنده، چند ورودی را مخصوص اطلاعات آنالوگ در نظرمی گیرد و در داخل PLC مدارات را برای تبدیل و انتقال کمیت آنالوگ پیش بینی می نماید. در PLCهای بزرگتر (مثل S5-115U) می توان با نصب مدول هایی برروی PLC قسمتی از ظرفیت ورودی های سیستم را به ورودی های آنالوگ اختصاص داد.

در این بخش به تشریح پاره ای از نکات مربوط به اتصال مدول ها و سنسورهای آنالوگ به PLC خواهیم پرداخت.
مدول های آنالوگ به دو دسته تقسیم می شوند:
۱- مدول های ورودی ولتاژ

۲- مدول های ورودی جریان
سنسورهایی که کمیت مورد اندازه گیری را به ولتاژ تبدیل می کنند، (مانند ترموکوپل) می بایستی از طریق مدول های نوع اول به PLC متصل گردند.
سنسورهایی که کمیت مورد اندازه گیری را به جریان تبدیل می کنند، (مثل بعضی از اندازه گیری های ضخامت) می بایستی از طریق مدول های نوع دوم به PLC متصل گردند.
مدول هایی با ورودی ولتاژ یا جریان، خود به دو دسته تقسیم بندی می شود:
۱- مدول های ورودی یک قطبی (Unipolar)
2- مدول های ورودی دو قطبی (Bopolar)
هرگاه سیگنال ورودی در محدوده تغییرات خود بدون علامت تغییر کند، (مثلاً ۰ تا ۱۰ ولت) برای تبدیل آن به داده های دیجیتالی بهتر است از مدول های یک قطبی استفاده کنیم.
هرگاه سیگنال ورودی در محدوده تغییرات، دارای علامت باشد (مثلاً ۱۰- تا ۱۰+ ولت) برای تبدیل آن به داده های دیجیتالی بهتر است از مدول های یک قطبی استفاده کنیم.

هرگاه سیگنال ورودی در محدوده تغییرات، دارای علامت باشد (مثلاً ۱۰- تا ۱۰+ ولت) در یان صورت می بایستی از مدول های دو قطبی استفاده نمائیم.
امروزه مدول های آنالوگ غالباً به صورت دو قطبی ساخته می شوند، همچنین در pLC های جدید، مدول های ساخته دشه به گونه ای هستند که با یک تنظیم می توان آنها را به دلخواه به صورت مدول ولتاژ، یا مدول جریان درآورد.

هنگام استفاده از مدول های ورودی آنالوگ می بایستی به مشخصات آنها توجه نمود.
ویژگی های مهم مدول آنالوگ عبارتند از:
۱- تعداد ورودی ها
مدول های متداول معمولاً دارای یک الی شانزده کانال ورودی می باشند، بنابراین با توجه به نیاز پروسه تحت کنترل، می بایستی از تعداد مناسب مدول استفاده نمود.
۲- نوع و دامنه تغییرات کمیت ورودی

همانطور که اشاره کردیم، کمیت ورودی به PLC ممکن است جریان یا ولتاژ باشد که در هر حالت می بایستی از مدول مربوطه استفاده نمود، همچنین حداکثر دامنه تغییرات ورودی به مدول می بایستی مورد توجه قرار گیرد، دامنه تغییرات ورودی برای مدول های متداول و معمول، با ورودی ولتاژ ولت و برای مدول هایی با ورودی جریان میلی آمپر می باشد.

۳- برای حفاظت در برابر آسیب هایی که ممکن است از مسیر سنسورها بر مدول وارد آید، معمولاً تدابیر و مدارهایی (مثل جداکننده های نوری و …) به کار گرفته می شوند،‌ استفاده کننده می بایستی به این تدابیر توجه کافی نماید.
۵-۵) مدارهای خروجی:
PLC بعد از اجرای دستورات برنامه، نتایج حاصل رات به خروجی ها ارسال می دارد. فرض کنید برنامه زیر توسط PLC اجراء گردیده باشد:
A I1.0
A I1.1

= Q0.0
Q0.0 می تواند فرمان روشن شدن یک موتور و یا فرمان باز شدن یک شیر باشد. بدیهی است که وظیفه PLC تنها صدور فرمان است و انرژی لازم برای اجرای فرمان می بایستی از منابع دیگر تأمین گردد. نکته قابل توجه در مدارهای خروجی PLC ها نیز همین است. یعنی: «صدور فرم ان از PLC، تأمین انرژی از منابع خارجی»

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 15 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد