بخشی از مقاله

روماتیسم

علت بیماری : این بیماری در اثر مجاورت در محلهای مرطوب به وجود میآید و بیشتر
افراد چاق و سفید پوست
افرادی که سن آنها بیشتر از 50 سال میباشد.
و کسانی که شغل آنها همراه با رطوبت میباشد مانند باغبانها
به این عارضه مبتلا میگردند.
علائم بیماری : بیشتر افرادی که مبتلا به این بیماری هستند از این علایم رنج میبرند :
درد استخوانهای ساق پا و کمر
احساس سستی و خستگی در بدن
خستگی زود هنگام در اثر پیاده روی
و در بعضی اوقات دچار سرگیجه میشوند.
رماتیسم قلبی
تب روماتیسمی، یك بیماری التهابی است كه به دنبال عفونت چركی گلو ایجاد می شود. این بیماری مفاصل، سیستم اعصاب، پوست و در نهایت قلب را درگیر می كند و در چنین شرایطی در صورت درمان نشدن كشنده است.

تب روماتیسمی
تب روماتیسمی، یك بیماری التهابی است كه به دنبال عفونت حلق با میكرب استرپتوكوك گروه A ایجاد می شود. در این بیماری عمدتاً قلب، مفاصل، سیستم اعصاب مركزی و بافتهای زیر جلدی درگیر می شوند. عارضه قلبی، نتیجه نهایی و مزمن این بیماری است. عارضه قلبی ناشی از تب روماتیسمی، مهمترین علت بیماری دریچه ای، اكتسابی است. با وجود اشاره نام بیماری تب روماتیسمی به درگیری مفصلی، اهمیت آن در مرحله حاد و مزمن بیماری، درگیری قلبی است.
علت تب روماتیسمی چیست؟
علت قطعی این بیماری نامشخص است؛ اما این بیماری را جزو اختلالات خودایمنی تقسیم بندی می كنند. بنابراین نظریه، واكنش ایمنی در مورد علت ایجاد آن وجود دارد؛ آنچه مسلم است، عفونت استرپتوكوكی گروه A كه در حلق ایجاد بیماری می كند تب روماتیسمی می دهد و عفونت استرپتوكوكی پوست، مثلاً زرد زخم، نمی تواند تب روماتیسمی ایجاد كند. از طرفی، افراد با طرح ژنتیكی خاصی بیشتر مستعد ابتلا به تب روماتیسمی هستند. احتمالا شباهت ملكولی میكرب با ملكول های به كار رفته در ساختمان دریچه ای قلب، مسبب بیماری تب روماتیسمی است.
البته به علت مصرف گسترده آنتی بیوتیك های وسیع الطیف، تعداد موارد این بیماری رو به كاهش است. این بیماری بیشتر كودكان و نوجوانان۵ تا ۱۵ سال را درگیر می كند.
عوامل محیطی، باكتریال و وضعیت میزبان، هر سه در ایجاد تب روماتیسمی نقش دارند. همچنین ارتفاع، رطوبت، عوامل اقتصادی و سن، همگی دخیل هستند. تراكم محیطی، فاكتور محیطی اساسی است و باعث انتشار بیماری بین افراد می شود. در سربازخانه ها، خانواده های بزرگ و مكانهای كوچك احتمال ابتلا به تب روماتیسمی بیشتر است.
نشانه های بیماری
قلب مشخص ترین محل ابتلا به این بیماری است و تمام لایه های قلب گرفتار می شوند. نوار قلبی تغییر می كند و در رادیوگرافی ریه، اندازه قلب بزرگ می شود. ضایعه قلبی ناشی از تب روماتیسمی درصورتی كه به خوبی درمان نشود كشنده است. اما مشخص ترین ضایعات خارج قلبی تب روماتیسمی در مفاصل مشاهده می شود. این بیماری بیشتر اندامهای تحتانی، زانوها و مچ پاها را گرفتار می كند. اما ممكن است مفاصل اندام های فوقانی را هم درگیر كند. التهاب مفصل مهاجر از خصوصیات این بیماری است. توده های زیر جلدی و اختلالات سیستم عصبی مركزی به شكل حركات ناگهانی بدون هدف و نامنظم هم در این بیماری دیده می شود. بیماران ممكن است عصبی و بی قرار باشند و در نوشتن و انجام فعالیت های دستی دچار مشكل شوند.
درمان
درمان آنتی بیوتیكی برای از بین بردن میكرب استرپتوكوك، یك دوره پنی سیلین است. التهاب مفصل بیمار با آسپیرین بهتر می شود؛ ولی برای درمان مشكلات قلبی از كورتون استفاده می كنیم. مهمترین نكته در این بیماری، پیشگیری از حملات روماتیسمی اولیه است. درمان زودهنگام و كامل عفونت حلقی استرپتوكوك گروه A، از حملات اولیه تب روماتیسمی می كاهد.
مدت درمان
اگر شخصی دچار تب روماتیسمی شد و درگیری قلبی حاد پیدا كرد، ادامه درمان تا ۲۰ سالگی توصیه می شود؛ یا حداقل تا زمانی كه دست كم ۱۰ سال هیچ گونه عودی مشاهده نشود. در بیمارانی كه اختلال دریچه ای قلبی پیدا كرده اند، تزریق ماهانه پنی سیلین برای مدت نامحدودی توصیه می شود؛ چون خطر عود بیماری حتی در دهه های ۵ و ۶ زندگی وجود دارد. در افراد بالای ۱۸ سال بدون عارضه قلبی كه دچار تب روماتیسمی شده اند، ۵ سال درمان پیشگیرانه ضروری است.
زعفران برای رماتیسم مفید است
اگر امروز ما شیره بادام را برای تسکین درد و داروهای ادرار آور را برای تقویت کلیه‌ها و جوش شیرین را برای رفع نفخ شکم استعمال می‌کنیم نباید از مصرف و استعمال آن دچار تعجب و شگفتی گردیم.
اگر امروز ما شیره بادام را برای تسکین درد و داروهای ادرار آور را برای تقویت کلیه‌ها و جوش شیرین را برای رفع نفخ شکم استعمال می‌کنیم نباید از مصرف و استعمال آن دچار تعجب و شگفتی گردیم.
ما اکنون آسپرین را برای بریدن تب استعمال می‌کنیم مادربزرگ های ما گیاهی را برای ضد تب داشتند که در مواقع لازم آنرا مصرف می‌کردند پدران و اجداد ما معتقد بودند که زعفران برای انواع رماتیسم مفید است و ما امروز گیاهی را کشف کردیم که دارای هورمون نباتی است و برای معالجه و درمان آرتریت ( التهاب مفاصل )بسیار مفید است.
موضوع اساسی که ما باید مطالعه و تحقیق کنیم این است که بدانیم آنها چه گیاهانی را درباره چه امراضی مصرف می‌کردند که امروز ما آن را فراموش و رد کرده‌ایم.
افدرین چیزی نیست که ما کشف کرده باشیم بلکه چینی ‌ها از هزار سال و یا بیشتر آن را می‌شناختند و از خواص درمانی آن اطلاع داشته‌اند و ما امروز آن را مصرف می‌کنیم و مقام و ارزش آن را تجدید کرده و اعاده داده‌ایم.
گیاه‌شناسان قدیمی برای هر درد جسمی و روحی دارویی داشته‌اند و برای رفع بدخلقی ، هذیان ، اختلال عقل ، بی‌نظمی و بی‌تربیتی گیاهی را مصرف می‌کردند که در تسکین آن اختلال کاملا موثر بود و از عوارض پیری ، هیجان تاثر ، شهوات نفس ، ضعف بینایی چشم ، عشق شهوانی ، غم و غصه‌ها و ترس جلوگیری می‌کردند و جلوگیری و درمان از تمام این دردها در حوزه فعالیت گیاه‌شناسان بود وسائل معالجه دیگری در آن زمان موجود نبود و داروسازی هنوز به وجود نیامده بود و روانشناسان و روح‌کاوان به ظهور نرسیده ‌بودند در هر کشوری از دنیای قدیم ، دوره ای از علم گیاهان وجود داشت و آن ادوار ، به دوره گیاهان دارویی ، گیاهان ادویه‌ای ، گیاهان عطاری و گیاهان روحی تقسیم می‌شد.
و واقعا هم یک قسمت از این عهد گیاهان مربوط به خیال و وهم بود و قوه تصور و خیال افراد بشر آن را به وجود آورده بود و آن دوره ای بود که حقیقت از پا ایستاده و وهم و تصور به حرکت درآمده بود!
خانم لیل (Mrs. Leyel) در کتاب جالب خود به نام اکسیرهای زندگی (Elixirs of life) از یک گیاه‌شناس چینی به نام شانک لییون (Chang Li-yun) سخن می‌گوید که به سال ۱۹۳۳ در پپینگ (Peiping) به سن دویست و پنجاه و شش سالگی فوت کرد.
خانم لیل برای ما می‌گوید که این چینی کهنسال ، طول عمر خود را در اثر نوشیدن مرتب دمکرده‌هایی به دست‌ آورده بود که از گیاهان مخصوصی درست می‌کرد.
چینیها می‌گویند با پختن گیاهان مخصوص و نوشیدن جوشانده آن قادرند سن خود را به هفتصد سالگی برسانند.

● آیا شما تاکنون دمکرده بابونه را نوشیده‌اید؟
شاید تصادف شده باشد که از دمکرده گل بابونه در یکی از داستان های قرن هجدهم چیزی خوانده باشید.
در آن زمان مرهم گل بابونه رادر مشمع خردل برای رفع و تسکین دردهای دندان و دردهای دیگری استعمال می‌کردند.
دمکرده بابونه اعصاب را آرامش می‌بخشد و عمل هضم غذا را آسان می‌سازد اما گل بابونه مصرف دیگری هم داشته و یکی از اسامی قدیمی آن( پزشک نباتی )بوده است و دلیل این نامگزاری هم بی‌اندازه برای ما جالب و دلنشین است.
خانم لیل می‌گوید که گیاه بابونه به تندرستی زمین کمک می‌کند و حشرات موذی را دور می‌سازد و این تجربه تازه‌ای است که تمام نباتات ، حشرات و بیماریها را به خود جذب نمی‌کنند بلکه بعضی از آنها مثل بابونه حشرات و بیماریها را دفع می‌نمایند.
گیاه دیگری را هم باید بشناسید که نامش انگوستورا است و در آمریکا به مقدار کمی آنرا در کوکتیلهای مختلف می‌ریزند ولی در قدیم ، پیشینیان آن را مثل یک داروی عالی برای بریدن تب می‌شناختند و به‌کار می‌بردند.
كرفس ضد رماتيسم است
به عقيده پزشكان، دانه كرفس ضد رماتيسم، آرام بخش ، ضدعفونى كننده سيستم ادرارى، دافع اسيد اوريك، كاهنده فشار خون، ضد درد، ضد التهاب، ضداسپاسم، ضد باكترى ، دافع مسموميت، ضد انقباض و تشنج، مقوى معده و بادشكن است. ريشه كرفس نيز صفرابر، مقوى معده، ضداسكوربوت و تب بر است. اين گياه در موارد التهاب مفصل و انقباض عضلانى ماهيچه كاربرد دارد. همچنين كرفس براى درمان نقرس، سنگ كليه، يرقان، آسم، سرما خوردگى هاى ششى، ضعف اعصاب و ناراحتى هاى مثانه استفاده مى شود .
درد مفاصل و استخوانها و رماتیسم
اخیرا یکی از لابروتورهای گیاهان دارویی در ایران موفق به کشف داروی گیاهی جدیدی شد با نام گروانول 50 که صد در صد طبیعی بوده و برای درمان دردهای مفاصل، استخوان و رماتیسم و نرم و روان کردن مفاصل به همراه ساخت غضروف جدید است.
بنده در هنگام اجرای حرکات اسکوات شدیدا زانوهایم تغ تغ صدا میداد و خشک بود و دردهای خفیفی در مفاصلم وجود داشت، اگر آن را به حال خود رها میکردم احتمالا از ناحیه زانو مشکل برایم پیدا میشد لذا با مصرف این دارو که ساخت کشور ایران است و در سایر نقاط جهان نیز صادر میگردد توانستم تمامی مشکلات زانوهایم را برطرف نمایم همچنین کلیه مفاصل من نرم و روان شده و هیچ صدای اضافی از آنها به گوش نمیخورد.
ارتباط پیاز و رماتیسم
پیاز و رماتیسم : پیاز خام تعریق پوست را زیاد می کند و خروج عرق از را ه پوست برای معالجه رماتیسم مفید است . به واسطه گوگردی که در پیاز است سلسله اعصاب را تجدید قوا می کند و پوست نیز سالم شده و سموم ا از خود دفع می کند .

یافته‌های جدید در درمان رماتیسم
تحقیقات جدید حاکی از پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه درمان رماتیسم (آرتروز مفاصل) است.
به نقل از نشریه Plos Medicine، رماتیسم یکی از بیماری‌های مزمن التهابی است که در مفاصل بروز کرده و سبب انهدام و نابودی آنها می شود
علاوه بر این، اثرات این بیماری به گونه ای است که بر اعصاب نیز تاثیرات مخربی برجای می گذارد. براساس تحقیقات و پژوهش های صورت گرفته، نوعی پروتئین با نام P38 در فرایندهای سلولی، تخریب اعصاب و بروز رماتیسم دخیل است که بر روند بیماری و التهابات نیز تاثیر می گذارد.
دانشمندان بر این باورند که با کنترل و از بین بردن عوامل ایجاد کننده این بیماری، قادر خواهند بود دارویی جدید تولید کنند تا رماتیسم را از بین ببرد.
روغن و رماتيسم های استخوان و مفصل
به گزارش روييترز كساني كه با روغنهای معدنی از جمله روغن موتور سر و كار دارند ، بيشتر دچار بيماري استخوان و روماتيسم مفصلي مي شوند.
بر اساس تحقيقي كه ۷ سال در كشور سوئد بر روي بيش از سه هزار فرد سالم و بيمار به روماتيسم مفصلي انجام شده، تماس شغلي با روغن هاي صنعتي ، بويژه روغن موتور ۳۰ درصد احتمال ابتلا به بيماري روماتيسم مفصلي را افزايش مي دهد.
روماتيسم مفصلي بيماري روماتولوژيكي است كه در اثر التهاب قسمت هاي مختلف بدن خصوصا مفاصل كوچك و بزرگ ايجاد مي شود. با وجودي كه علت دقيق بيماري آرتريت روماتوئيد ناشناخته است ولي تاكنون عوامل ژنتيكي به عنوان مهم ترين علت زمينه ساز بروز اين بيماري در نظر گرفته مي شدند.
اين در حالي است كه در تحقيق دانشمندان سوئدي ، براي اولين بار روغن موتور نيز به عنوان يكي از علل زمينه ساز اين بيماري مطرح شده است.
البته در نتايج تحقيقات دكتر سوردراپ و همكارانش در بيمارستان كاروليسناي استكهلم ، يك حقيقت جالب وجود دارد: بيماراني كه با روغن موتور سر و كار داشته و دچار روماتيسم مفصلي شده اند ، سابقه فاميلي و ژنتيكي اين بيماري را نداشته اند.
اين حقيقت به آن مفهوم است كه در روغن موتور ماده اي هست كه مستقل از استعداد ژنتيكي فرد باعث بيماري روماتيسم مفصلي وي مي شود.
در مقاله اي كه نتايج اين تحقيقات را منعكس مي كند و در نشريه پزشكي Arthritis Research & Therapy منتشر شده است نام اين ماده ذكر نشده است ، ولي مسلما يافتن اين ماده ، افق هاي جديدي را در حل مشكلات بيماران مبتلا به روماتيسم مفصلي باز خواهد كرد.
تب رماتیسمی
تب رماتیسمی چیست و علائم آن کدام است ؟
تب رماتیسمی بیشتر در سنین 5 تا 15 سالگی بروز می کند ولی از سنین شیرخوارگی تا بزرگسالی نیز می تواند ایجاد شود . یکی از علل اصلی بروز این بیماری درمان ناقص آنژین چرکی گلو است . مثلا بسیاری از مردم بطور خودسرانه تعداد 10 تا 20 عدد کپسول آنتی بیوتیک را برای چرک گلو مصرف می کنند در حالیکه احتمال دارد نیاز به درمان از طریق آنتی بیوتیک های اختصاصی و یا مصرف خوراکی آنها به مقدار کافی بر اساس نظر پزشک باشد . در حقیقت اطلاعات ناقص و باورهای غلط مردم در دارو و درمان می تواند عامل مهم در بروز بسیاری از بیماریهایی باشد که اگر تحت نظر پزشک بودند و دستورات طبی را به خوبی رعایت می کردند ، دچار عوارض خطرناک داروها داروها و حتی مرگ نمی شدند . میزان شیوع حمله تب رماتیسمی حدود 3 درصد در جوامع مختلف است ، یعنی از هر 100 نفر بیماری که به آنژین چرکی گلو « فارنژیت » دچار می شوند و درمان موثر با آنتی بیوتیک نمی شوند احتمال دارد 3 نفرشان به حمله تب رماتیسمی دچار شوند .
علائم بالینی تب رماتیسمی : تب – گلو درد – خونریزی از بینی – درد شکم – تپش قلب .
وجود سابقه آنژین گلو درد در 2 تا 6 هفته قبل و هم چنین وجود پنج علامت مهم در بدن که می تواند بصورت مستقل از هم بوجود می آیند که عبارتند از : تورم و درد مفاصل ( پلی آرتریت ) – تورم قلب (کارتریت ) – قرمزی و علامت پوستی – تاولهای زیر جلدی و اختلال مغزی (کره ) .
تشخیص تب رماتیسمی و درمان به موقع آن بسیار ضرورت دارد زیرا در صورت عدم درمان ، عوارض جدی به دنبال دارد .
عوارض تب رماتیسمی : نارسایی دریچه های قلبی و عروق قلب – اختلالات مغزی ، مفاصل و استخوانها و حتی مرگ از عوارض اصلی محسوب می شوند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید