دانلود فایل پاورپوینت اتوآنالایزر (Auto analyzer)

PowerPoint قابل ویرایش
20 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت اتوآنالایزر (Auto analyzer) توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت اتوآنالایزر (Auto analyzer) قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

اتوماسیون آزمایشگاهی از سال ۱۹۵۰ با افزایش تقاضای تستهای متنوع آزمایشگاهی شروع شد و آزمایشگاهها را قادر به انجام حجم کاری زیادتر و متنوع تر در زمان کوتاهتر بدون نیاز به افزایش پرسنل فراهم ساخت.

اتوآنالایزر بیوشیمی دستگاهی است که جهت اندازه گیری غلظت متابولیت ها، الکترولیت ، پروتئین ها و داروهای موجود در سرم،‌پلاسما، ادرار، مایع و سایر مایعات بدن با دقت و صحت زیاد بکارمی رود

اسلاید ۲ :

۱ـ افزایش سرعت کار آزمایشگاه

۲ـ کاهش خطاهای انسانی

۳ـ افزایش دقت و صحت نتایج

۴ـ صرفه جویی در مصرف نمونه و  مواد مصرفی

۵ـ کاهش هزینه های پرسنلی

اساس کار این دستگاه همانند بسیاری از تجهیزات آزمایشگاهی مبتنی بر میزان جذب نوری مواد آزمایش شده استوار است البته این دستگاهها دارای برنامه های کامل جهت انجام تمام مراحل آزمایش بصورت اتوماتیک می باشد. حتی برخی از آنها دارای یخجال برای نگهداری محلول ها و کیت های آزمایش می باشند.

اسلاید ۳ :

سیستم های اتوآنالیزور همانند دستگاههای مثل فتومتر و کمی لومیسناس در دو حالت وجود دارد:‌

۱ـ سیستم های open

۲ـ سیستم های closed

در سیستم open اپراتور قادر است پارامترهای تست را تغییر داده و از کیت های متنوع موجود در بازار استفاده نماید. در حالیکه در سیستم های closed پارامترهای آزمایش توسط کارخانه سازنده برای کیت های خاصی برنامه ریزی شده و قابل تغییر نمی باشند لذا بایستی فقط از کیت های مورد نظر شرکت سازنده  دستگاه استفاده شود.

با توجه به اینکه اکثر دستگاهها و کیت های آزمایشگاهی در کشورما، وارداتی هستند لذا بهتر است هنگام خرید از دستگاههای با سیستم باز خریداری شود.

اسلاید ۴ :

ساختمان کلی تجزیه گر های خودکار

۱-منبع نوری ( هالوژن تنگستن )

۲- مونو کروماتور

۳کووت

۴- فتودتکتور( آشکارساز) : تبدیل انرژی نوری به الکتریکی

۵- بازوی مکنده نمونه

۶- بازوی مکنده معرف

۷- انکوباتور

شستشوی Probe 8

۹- مخلوط کننده

۱۰- واحد پردازش

اسلاید ۵ :


موتورهای الکتریکی کاربردهای وسیعی در دستگاه های پزشکی و آزمایشگاهی دارند، وظیفه این موتورها در دستگاه های اتوآنالایزر بیوشیمی تولید نیروی لازم جهت حرکت افقی (چرخشی) سینی سمپل، سینی واکنش، سینی معرف ها و نیز حرکت عمودی سوزن های سمپلینگ و مکش و و حرکت پیستون در داخل سرنگ نمونه بردار و به حرکت درآوردن غلطک پمپ های پریستالتیک است. همچنین از این موتورها برای حرکت دورانی چرخ فیلترها (Filter Wheel) در مقابل لامپ دستگاه استفاده است. با توجه به وسیع بودن دامنه استفاده از این موتورها در اتو آنالایزرهای بیوشیمی بسیار مهم است که اپراتور یک دستگاه اتوآنالایزر بیوشیمی حداقل اطلاعاتی در خصوص تنظیم و سرویس های دوره ای آنها داشته باشد.
انتقال نیروی تولید شده توسط موتورهای الکتریکی به اهداف مورد نظر از ۳ طریق صورت می‌پذیرد:

اسلاید ۶ :

تسمه های انتقال نیرو

این روش انتقال نیرو در قسمت های سینی نمونه ها و سینی کووت های واکنش و بعضاً در حرکت عمودی سوزن های نمونه برداری، مشاهده می شود. طول عمر این تسمه ها به کیفیت جنس آن بستگی داشته و معمولاً پس از اج رای هر ۰۰۰/۱۵۰ الی ۰۰۰/۲۰۰ تست باید تعویض شوند، توجه کنید که این تسمه ها نیاز به هیچ گونه سرویس دوره ای نظیر تمیز کردن با استفاده از پاک کننده های شیمیایی و یا روان کاری با استفاده از گریس یا روغن روان ساز ندارند.

اسلاید ۷ :

سیستم انتقال نیروی چرخ دنده ای

از این روش انتقال نیرو در سوزن های نمونه برداری و مکش و همچنین حرکت پیستون در داخل سرنگ سمپلر (مانند سرنگ های هامیلتون) استفاده می شود. طول عمر چرخ دنده ها به کیفیت جنس آنها بستگی دارد و براساس محل مورد استفاده از دو نوع فلزی و پلاستیکی ساخته می شوند. چرخ دنده ها در فواصل کاری معین (پس از انجام هر ۰۰۰/۲۵ تست) نیاز به سرویس دوره ای به صورت زیر دارند:
ابتدا کلیه اتصالات چرخ دنده ای را باز کرده و غلطک ها و چرخ دنده ها را با احتیاط کامل از یکدیگر جدا کنید و سپس آنها را با مواد شوینده و پاک کننده تمیز کرده و پس از خشک کردن با روغن مخصوص روان کاری (مانند روغن های چرخ خیاطی) آنها را پاک کنید و پس از جاگذاری و مونتاژ مجدد قطعات، مجدداً قسمت های درگیر با یکدیگر را با گریس مخصوص چرخ دنده بپوشانید.

اسلاید ۸ :

سیستم انتقال نیروی مستقیم

 • در این سیستم نیروی تولید شده توسط موتورالکتریکی مستقیما به وسیله روتور آن به هدف مورد نظر منتقل می شود مانند پمپ های پریستالتیک که غلطک‌های این پمپ به روی روتور الکتریکی آن نصب شده اند و یا چرخ فیلتر که مستقیماً به روتور متصل شده است.
  برای تست یک موتور الکتریکی باید آن را به کار انداخت و عمل تعریف شده برای آن موتور را تست کرد. به عنوان مثال اگر یک موتور الکتریکی وظیفه هدایت سوزن نمونه برداری را به داخل کاپ های نمونه به عهده داشته باشد، بای دقیقا سوزن نمونه برداری را به داخل کاپ نمونه ای هدایت کند که به آن دستور داده شده است، یا اگر یک موتور الکتریکی وظیفه هدایت سوزن مکش را به داخل کاپ های معرف به عهده دارد باید دقیقا سوزن مکش را به داخل همان کاپ ری هدایت کند و اگر یک موتور الکتریکی وظیفه قرار دادن فیلترهای دستگاه را در مقابل منبع نور به عهده دارد باید دقیقا فیلتر تعیین شده را در مقابل منبع نوری دستگاه قرار دهد.
  برای کالیبر کردن قسمت های سخت افزاری و مکانیکی که توسط این موتورها کنترل می شوند باید ابتدا نقطه صفر یا مرجع هر قسمت را برای دستاه تعریف کرد، به عنوان مثال باید برای دستگاه، موقعیت اولین کاپ نمونه یا اولین ظرف معرف یا فیلتر شماره یک و … مشخص باشد، برای این منظور از یک زایده فلزی و یک سنسور حساس به نور استفاده می شود.

اسلاید ۹ :

 • توان ورودی دستگاه
  برای تامین برق مورد نیاز مدارات الکترونیکی در دستگاه های پزشکی، یک منبع تغذیه و یک ترانس مبدل در داخل دستگاه قرار داده می شود به نحوی که برق شهری به ورودی این منبع متصل می شود، بنابراین لازم است که سالانه یک بار توان خروجی این منبع تغذیه و ترانس مبدل جریان برق (که در واقع برق ورودی دستگاه است) تست شده و در صورت نیاز تنظیم شود، این کار با استفاده از یک مالتی متر دقیق انجام می شود.

اسلاید ۱۰ :

 • تمام اتوماتیک بودن سیستم
 • انعطاف پذیری برای اجرای مراحل آزمایش (از پی پت کردن نمونه تا تولید نتایج)
 • تعداد معرف های بیشتر در دستگاه قابل پذیرش باشد.
 • تعداد نمونه بیشتر در حالت دستیابی تصادفی اجرا شوند.
 • ظرفیت Cup یا جایگاه نمونه برداری همچنین تعداد تست ها بالا باشند
 • تمام جایگاه های بلوک کووت تحت کنترل دمایی باشند.
 • جایگاه های نگهداری معرف ها و محلول به راحتی قابل برداشت و نگهداری در یخچال باشند.
 • امکانات کنترل کامپیوتری (سیستم هوشمند کنترلی) برای اجرای عملیات وجود داشته باشد. (مانند کنترل سطح مایعات، کنترل وجود کووت و کنترل مراحل عملکرد موتور، اطمینان از اجرای صحیح عملیات در طی جریان آزمایش)
مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 20 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد