دانلود فایل پاورپوینت حفاری زیر فشار در میادین دریایی

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت حفاری زیر فشار در میادین دریایی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت حفاری زیر فشار در میادین دریایی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

روش حفاری تحت فشار تعادلی ۱ (UBD) یک روش بهینه در حفاری است که به تولید بهتر و بیشتر از مخزن نیز کمک می‌کند. با تولید از میادین نفتی و افت فشار آنها، ضرورت جایگزین کردن این روش به جای روش معمولی حفاری ۲(OBD) بیشتر به چشم می‌خورد . اما این شیوه حفاری برای همه موارد مناسب نیست. ممکن است نرخ هزینه روزانه حفاری تحت فشار تعادلی از روش‌های حفاری معمولی بیشتر شود و این به دلیل استفاده از ابزار آلات جانبی کنترل چاه و تولید سطحی و جداکننده‌ها می‌باشد. هر چند که در اکثر موارد هزینه کل حفاری و برگشت‌های مالی درازمدت در این روش به صرفه‌تر است. در این مقاله، به بررسی موارد کاربردی UBD ، موانع فنی بر سر راه استفاده از آن و ارائه راه‌حل‌های موجود پرداخته خواهد شد. ۱ Under balanced Drilling ۲ Over balanced Drilling

اسلاید ۲ :

حفاری زیرفشار تعادلی:
هنگامی که فشار جریانی سیال حفاری کمتر از فشار سازند باشد، حفاری زیر فشار تعادلی خواهیم داشت. تجهیزات و دستورالعمل‌های خاصی برای کنترل جریان سیال سازند در حین حفاری تحت تعادلی مورد نیاز است. با وجود این، حفاری تحت تعادلی مزایای قابل توجهی نسبت به حفاری فوق تعادلی دارد که عبارتند از : افزایش سرعت حفاری و عمر مته، کاهش هرز روی سیال حفاری، بهبود ارزیابی سازند، کاهش احتمال چسبیدن لوله به دیواره چاه (شکل ۱ )، افزایش قابلیت تولید چاه و کاهش و یا حذف نیاز به تحریک اولیه مخزن. قبل از استفاده از UBD لازم است مسائل زیر را بررسی کنیم: گران‌تر شدن هزینه‌ها، نگرانی در مورد ایمنی و پایداری دیواره چاه. انواع تکنیک‌های UBD شامل: حفاری با هوا، گاز، غبار ، کف پایدار ، کف ناپایدار و گل هوازده می‌باشد. این سیالات با یک پس فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند (شکل ۲ ).

اسلاید ۳ :

هر سازندی که ضعیف باشد، به ویژه مخازن دارای شکاف طبیعی
 مخازن عمیق‌تری که در زیر لایه‌های تخلیه شده و یا کم فشار هستند در اثر استفاده از حفاری معمولی می‌توانند مشکلاتی جدی مانند هرز روی و گیر کردن لوله حفاری را به وجود آورند.
در چاههای گازی در دوره‌های اوج تولید که تولید بالایی دارند نیاز است که با کمینه کردن آسیب سازند، قابلیت تولید به اندازه خواسته شده تضمین گردد. و به طور مشخص، حالت‌های زیر نیاز به ارزیابی دقیق‌تری جهت انتخاب یا عدم انتخاب UBD دارند. برای مثال:
مخازن کم تراوا، Dense و نسبتاً بدون شکاف که احتمالاً نیاز به شکافت هیدرولیکی خواهند داشت.
 سازندهای دارای نفوذپذیری بسیار بالا، که حجمهای قابل توجهی از سیالات سازند تولید خواهند کرد و از حد توان ابزار آلات سطحی تجاوز خواهد کرد.

اسلاید ۴ :

سازندهای حفره‌دار و دارای شکاف‌های بزرگ، که در صورت استفاده از UBD ، مستعد رانش ثقلی حاصل از شکاف‌ها یا حفره‌ها هستند و یا حجم‌هایی از سیالات سازند را تولید خواهند کرد که نمی‌تواند توسط تجهیزات سطحی جمع شود.
 سازندهای فوق‌العاده پرفشار، که نیاز به سیالات اضافی هزینه‌آور و یا تاج چاه و وسایل سطحی برای اطمینان از ایمنی مناسب را دارند.
حالتهای چندی هستند که در آنها حفاری UBD ممکن است اصلا مناسب نباشد:
 سازندهای به شدت سست و غیر متحجر که نیاز به فشار زیاد درون چاه جهت حفظ پایداری دیواره را دارند.
 سازندهای که تورم دیواره و کاهش قابل ملاحظه قطر چاه یا ناپایداری آن قابل پیش‌بینی باشد.

اسلاید ۵ :

مکانیزم‌های استفاده از UBD در فلات قاره:
دکل‌های Jack UP :
UBDرا در دکل‌های Jack UP با سوار کردن سرپوش کنترل چرخشی (RCH) بر روی BOP Stack انجام می‌دهند (شکل ـ ۵).یک جداره برای محافظت RCH و مجموعه تجهیزات از تراوشات حین اتصال لوله حفاری به کار برده می‌شود. برگشت‌های فضای حلقوی از Flange Flow Line مربوط به RCH توسط شیرهای کنترل از راه دور و یا دستی به جداکننده‌ها جریان پیدا می‌کنند. دکل‌های با Barge و نیمه شناور شکل ۵ یکی از دکل‌های سوار بر Barge را نشان می‌دهد که با تغییرات MUD Cap در دریاچه ماراکایبو ونزوئلا حفاری می‌کند. این نوع کاربرد UBD برای دستیابی به دو هدف اصلی یعنی: حفاری لایه‌های نفتی با سیال تمیز، که باعث کاهش آسیب سازند و افزایش کیفیت و کمیت تولید می‌شود، و جلوگیری از ورود نفت تولید شده، به سطح دکل، می‌باشد:

اسلاید ۶ :

در واقع در حفاری این چاه‌ها با به کار بردن تغییرات MUD cap مربوط به UBD مشکلات زیست محیطی و لاجستیک نفت تولید شده در حین حفاری را کاهش می‌دهد. این تغییرات در عملیات UBD نیاز به یک لایه متخلخل و تخلیه شده “Throw- away” بالای مخزن نفت یا پاشنه بخش افقی چاه دارد . این شرایط محیطی به ما اجازه قرار دادن (Spotting) یک گل سنگین در دالیز چاه را می‌دهد. بنابراین از جریان برگشتی سیالات حفاری Single Pass و کنده‌ها به روی سکو جلوگیری می‌شود و در عوض توسط MUD CAP به یک سازند کم عمق وارد می‌شود.

اسلاید ۷ :

مشکلات احتمالی در صورت عدم استفاده از Riser در حفاری قسمت کم عمق و دارای فشار غیر نرمال Aquifer :
 در حالتی که جریان غیرقابل کنترل باشد، منجر به گشاد شدن بیش از حد دیواره می‌شود.
 باعث افزایش خطر فوران Aquifer می‌شود.
 باعث غیر مؤثر بودن سیمان کاری اولیه می‌شود.
منجر به هرز روی کامل شود.
اما در صورت استفاده از RCH به همراه Riser :
 می‌تواند باعث کنترل آبهای کم عمق شود.
 اجازه حفاری در سازند دارای فشار غیرطبیعی بدون استفاده از Riser دریایی را می‌دهد.
 می‌تواند برای قرار دادن لوله جداری in 20 در نقاط عمیق‌تر به کار رود.
 به دست یابی به عمق نهایی چاه کمک می‌کند.
 شانس سیمان کاری موفق اولیه را افزایش می‌دهد.

اسلاید ۸ :

بررسی موانع فنی و ارائه راه‌کارها
برای ارزیابی امکان استفاده از UBD در دریا باید موانع و محدودیت‌های آن بررسی شده و راه حل‌های مناسب برای آن پیشنهاد شود. که این موارد عبارتند از:
 – محدوده فشار درون چاهی: برای سازندهایی که به درون چاه باز هستند، فشار منفذی حد بالایی بازه فشارهای درون چاهی، و حد پایینی آن، فشار حداقلی است که برای حفظ پایداری دیواره چاه لازم است. اما پاسخ به این سؤال که تحت چه فشاری دیواره پایدار خواهد بود، به بررسی وضعیت و خواص سازندها از یک طرف و نوع سیستم و پارامترهای به کار گرفته شده حفاری، از طرف دیگر نیاز دارد. تحلیل این موضوع و تعیین شرایط پایداری دیواره چاه در حالت تحت تعادلی، نیاز به بررسی مفصل دارد.

اسلاید ۹ :

بررسی موانع فنی و ارائه راه‌کارها
برای ارزیابی امکان استفاده از UBD در دریا باید موانع و محدودیت‌های آن بررسی شده و راه حل‌های مناسب برای آن پیشنهاد شود. که این موارد عبارتند از:
 – محدوده فشار درون چاهی: برای سازندهایی که به درون چاه باز هستند، فشار منفذی حد بالایی بازه فشارهای درون چاهی، و حد پایینی آن، فشار حداقلی است که برای حفظ پایداری دیواره چاه لازم است. اما پاسخ به این سؤال که تحت چه فشاری دیواره پایدار خواهد بود، به بررسی وضعیت و خواص سازندها از یک طرف و نوع سیستم و پارامترهای به کار گرفته شده حفاری، از طرف دیگر نیاز دارد. تحلیل این موضوع و تعیین شرایط پایداری دیواره چاه در حالت تحت تعادلی، نیاز به بررسی مفصل دارد.

اسلاید ۱۰ :

دبی تولیدی و فشارهای سطحی: در برخی مواقع محدودیت ماکزیمم دبی تولید هیدروکربن که بتوان آن را به طور ایمن در سطح اداره کرد وجود دارد، اصولاً تجهیزات سطحی را می‌توان طوری طراحی کرد تا تقریباً هر نوع دبی تولید ممکن را اداره کند.
– لایه‌های دارای نفوذ‌پذیری چندگانه: نگرانی اصلی در هنگام حفاری تحت تعادل بیش از یک لایه نفوذپذیر باز به درون چاه، وجود پتانسیل فوران‌های زیرزمینی است. اگر در همه لایه‌های نفوذ‌پذیر باز، فشار درون چاه از فشار سازند کمتر باشد، سیالات سازندی از همه لایه‌ها به درون چاه جریان پیدا خواهند کرد و جریان عرضی از یک لایه به لایه دیگر وجود نخواهد داشت. اما اگر جریان بین لایه‌های قابل تحمل نباشد باید: از یک تکنیک دیگر حفاری تحت تعادلی استفاده شود، طراحی لوله جداری را به گونه‌ای تغییر داد که سازندهای بالایی قبل از حفر لایه‌های پایینی لوله‌گذاری شوند و یا در نهایت قبل از متوقف ساختن گردش گل، چاه را بکشیم.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 21 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد