دانلود فایل پاورپوینت UPS

PowerPoint قابل ویرایش
40 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت UPS توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت UPS قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

UPS چیست؟

دستگاهی الکترونیکی است به منظور تامین پیوسته انرژی برای دستگاههای مصرف کننده که به اختلالات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دلیل ضرورت و حساسیتهای فوق العاده زیاد جزو تجهیزات حیاتی مجموعههای کامپیوتری، مخابراتی، کنترل و ابزار دقیق، ازمایشگاهی و بیمارستانی میباشند.

کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، تغییر فرکانس، انواع اعوجاج لحظهای یا دائم، نمونههایی ازمشکلات ایجاد شده بر روی شبکههای برق شهری میباشند. دستگاههای الکترونیکی پیشرفته و حساس (نظیر سیستمهای کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و پزشکی) با توجه به کاربردهای ویژه و حساسی که دارند نیازمند تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه و نسبتا دقیق بوده تا ولتاژ و فرکانس ثابت و قابل اطمینان را تامین نماید.

در کشورهای پیشرفته علیرغم قطع برق شهر، دستگاه UPS از وسایل ضروری کامپیوترها محسوب میشود. به عنوان مثال در صورت وجود کوچکترین اغتشاش در برق شهر بخش کنترل کامپیوتر، با تولید یک پالس موجب خاموش و روشن شدن مجدد (Restart) کامپیوتر می‌‌گردد. لذا با این عمل اطلاعاتی که در حافظه RAM سیستم وجود دارد، از بین رفته و زیانهای جبران ناپذیری به کاربر وارد شده و حاصل کار کاربر در چند لحظه از بین میرود.

اسلاید ۲ :

در مورد سایر سیستمهای حساس نظیر دستگاههای مخابراتی و شبکههای اطلاعاتی نیز با قطع یا تغییر مشخصات منبع تغذیه، هماهنگی بخشهای مختلف دستگاه بهم خورده و بر اثر قطع و وصلهای متوالی، علاوه بر صدماتی که به قطعات دستگاه وارد میشود، عملکرد کل سیستم با اختلال مواجه میگردد. با توجه به مطالب فوق، نیاز به وجود دستگاهی که بتواند جایگزین مناسبی برای برق شهر در مواقع اضطراری گردیده و با حذف اختلالات شبکه تغذیه مدارات حساس را بر عهده گیرد، نمایان میشود.

این دستگاه یوپیاس نام دارد و جهت استفاده کاربران، انرژی DC را به AC تبدیل میکند. لازم به ذکر است که در مواقع قطع برق میتوان از ژنراتوهای AC جهت تغذیه دستگاهها استفاده نمود ولی این منابع با توجه به مشکلاتی نظیر شناور بودن ولتاژ و فرکانس، حجم بزرگ، آلودگی صوتی، دودزا بودن، زمان طولانی وصل شدن بعد از قطع برق و لزوم سرویس و باز بینی دایمی عملا کاربردی در دستگاههای حساس ندارد. دستگاههای UPS با ابعاد کوچک و بدون نیاز به سرویس دایمی و بدون ایجاد آلودگیها با تثبیت ولتاژ و فرکانس، وسایل بسیار مناسبی جهت حفاظت سیستمها در مقابل اختلالات برق شبکه میباشد.

اسلاید ۳ :

اختلالات رایج در برق شهر

برای درک اهمیت UPS ها، در این بخش به بررسی اختلالات رایج در برق شهر می‌پردازیم:

قطع برق : (Blackout / Power Failure)
به قطع کامل برق برای مدتی طولانی‌تر از یک دقیقه اطلاق شده که در هنگام وقوع آن، منبع برق کاملا از کار می‌افتد. (شکل‌ شماره ۱-۱(

 

شکل شماره ۱-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
این وضعیت ممکن است در اثر بروز اشکال در خطوط نیرو مانند قطع کلیدها، فیوزها و یا حوادثی نظیر طوفان همراه با رعد و برق و یا سایر شرایط ایجاد گردد.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
–  خاموشی باعث از دست رفتن اطلاعات در RAM و یا Cache می‌شود.
–  توقف عملیات اجرایی و عدم امکان فعالیت.
–  ضرر ناشی از زمان هدر رفته برای تنظیم یا تعمیر سیستم آسیب دیده .
–  زیان‌های تجاری در معاملات اینترنتی On-line.
–  بروز خطر جانی در تجهیزات درمانی.

اسلاید ۴ :

افت لحظهای ولتاژ : (Power Sag)
به کاهش کوتاه مدت ولتاژ برق اطلاق شده که تقریبا ۸۵% از کل اختلالات موجود در برق شهر را شامل می‌شود. (شکل شماره ۲-۱)
 

                                                 
شکل شماره ۲-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
این امر ناشی از سوئیچ‌ کردن یک بار با توان بالا مانند دستگاه‌های تهویه هوا یا راه انداختن موتورهای الکتریکی، تاسیسات حرارتی و برودتی و یا بروز اتصال کوتاه در مناطق اطراف می‌باشد. همچنین عدم دقت در انتخاب سایز مناسب کابل‌های برق استفاده شده در ساختمان و تغییرات شبکه در زمان اوج مصرف بخصوص در فصل گرما از دیگر عوامل ایجاد این اختلال است.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
در صورتیکه ولتاژ منبع اصلی آنقدر پایین بیاید که منبع تغذیه کامپیوتر نتواند ولتاژی دریافت کند، افت ولتاژ باعث Restart شدن کامپیوتر می‌شود. هنگ نمودن کامپیوتر، قفل شدن صفحه کلید، کم یا زیاد شدن نور لامپ‌ها و کوچک شدن صفحه تصویر مانیتور از دیگر تبعات این نوع اختلال می‌باشد. همچنین بدلیل ثابت بودن توان الکتریکی دستگاه مصرف کننده، افت ولتاژ سبب افزایش کوتاه مدت جریان شده و به تبع آن باعث کم شدن راندمان و کوتاه شدن عمر دستگاه مصرفی می‌گردد.

اسلاید ۵ :

افزایش لحظهای ولتاژ : (Power Surge)
عبارتست از افزایش لحظه‌ای دامنه ولتاژ که برای چند سیکل پیاپی که در حدود ۱/۱۲۰ ثانیه طول می‌کشد. (شکل‌ شماره ۳-۱)
 

                                               
شکل شماره ۳-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
این اختلال معمولا به دلیل سوئیچ نمودن بار در مراکز فرعی و یا به یکباره خاموش شدن دستگاه‌های توان بالا و یا پرمصرف بوجود می‌‌آید. همچنین اتصال کوتاه و عدم توجه به سایز مناسب کابل‌های برق نیز از عوامل ایجاد آن می‌باشند.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
این اختلال باعث وارد آمدن فشار به دستگاه‌های حساس شده و در طول زمان سبب خرابی آن‌ها می‌گردد. همچنین می‌تواند باعث بروز خطا در داده‌های دیجیتال و قفل شدن کامپیوتر شود.
کم و زیاد شدن نور لامپ‌ها و تغییرات ناگهانی در عرض تصویر مانیتور نیز از اثرات محسوس افزایش لحظه‌ای ولتاژ می‌باشد.

اسلاید ۶ :

ولتاژ ضعیف : (Brownout / Under Voltage)
عبارتست از ضعیف شدن ولتاژ برای مدت زمان طولانی. (شکل شماره ۴-۱(
 

 

شکل شماره ۴-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که منبع اصلی تولید برق، قدرت تامین توان مورد نیاز شبکه (بار مصرفی) را ندارد، به همین دلیل شرکت برق، ولتاژ شبکه سراسری را کاهش می‌دهد.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
در یک بار مصرفی با توان ثابت، کاهش ولتاژ شبکه سبب افزایش جریان بار خواهد شد که این افزایش جریان به نوبه خود می‌تواند سبب کاهش طول عمر قطعات بکار رفته در دستگاه مصرفی شود.
کاهش ولتاژ بیش از یک دقیقه می‌تواند موجب عملکرد نادرست تجهیزات گردد. مثلا در یک موتور القایی، این کاهش می‌تواند منجر به بالا رفتن تلفات حرارتی و یا تغییر سرعت (دور موتور) شود.

اسلاید ۷ :

ولتاژ قوی: (Over Voltage)
عبارتست از قوی شدن یا بیشتر شدن دامنه ولتاژ برای مدت زمان طولانی که می تواند موجب بالا رفتن توان راکتیو در خروجی بانک‌های خازنی شود. (شکل شماره ۵-۱                                              (

شکل شماره ۵-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
صاعقه، رعد و برق از مهمترین عوامل ایجاد کننده این نوع اختلال می‌باشد.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
باعث سوختن دستگاه مصرفی و یا آتش سوزی می‌شود.

اسلاید ۸ :

نوسانات فرکانسی : (Frequency Variation)
به تغییر فرکانس شکل موج ورودی اطلاق می‌شود. )شکل شماره ۶-۱(
 

 

شکل شماره ۶-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
این اختلال معمولا در جاهایی دیده می‌شود که منبع تولید انرژی برای تغذیه دستگاه‌ها، ژنراتور (موتور برق) باشد.

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
نوسانات فرکانسی باعث برش ولتاژ و کاهش دقت دستگاه‌های حساس آزمایشگاهی، مخابراتی، تجهیزات پزشکی و… شده و باعث به هم خوردن همزمانی (Synchronize) در برخی دستگاه‌ها که با عبور از صفر ولتاژ کار می‌کنند، می‌شود.

اسلاید ۹ :

اعوجاج هارمونیکی : (Harmonic Distortion)
به اغتشاش‌های پریودیک و شبه سینوسی ولتاژ منبع و یا به جریانی که بارهای غیر خطی از منبع می‌کشد‌‌ گفته می‌شود. (شکل شماره ۷-۱)
 

                                               
شکل شماره ۷-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
هارمونیک‌ها عموما توسط بارهای غیرخطی بوجود می‌آیند که از برق شهر جریان‌هایی بالا می‌کشند. (کامپیوتر، دستگاه‌های فتوکپی، پرینترهای لیزری و موتورهای دوار با سرعت متغیر، دستگاه‌های جوشکاری)

تاثیر اختلال بر شبکه و بار مصرفی:
هارمونیک‌ها باعث افزایش نامناسب جریان می‌شوند و این افزایش اثر خود را در دماهای بالا نشان داده و باعث خرابی اجزا تشکیل دهنده و افزایش حرارت دستگاه می‌شوند.
دمای تولید شده بوسیله هارمونیک‌ها می‌تواند سیم‌های اصلی نول سایت را خراب کند مگر آن که سیم‌ها به اندازه کافی ضخیم درنظر گرفته شوند.

اسلاید ۱۰ :

حالتهای گذرای سوئیچینگ : (Switching Transients)
به تغییرات ناخواسته و لحظه‌ای فرکانس از یک مقدار تعیین شده گفته می‌شود. (شکل شماره ۸-۱)
 

                                                 
شکل شماره ۸-۱

عوامل موثر در ایجاد اختلال:
پیدایش عناصر نیمه هادی (ترانزیستورها) و استفاده فراوان از آن‌ها در شبکه‌های قدرت، عامل مهمی برای ایجاد هارمونیک در سیستم‌های قدرت می‌باشد. اکثر PC ها توسط منابع تغذیه سوئیچینگ تغذیه می‌شوند و این باعث می‌شود مشکلات مربوط به هارمونیک‌ها با افزایش تعداد کامپیوترها بصورت تصاعدی بالاتر رود.
در جایی که تعداد کامپیوترها در سایت زیاد باشد، استفاده از یوپی‌اس دارای THD جریان ورودی کم (مثلا کمتر از ۵%) ضروری است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 40 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد