دانلود مقاله بهینه سازی سقف های متداول به وسیله سقف عرشه فولادی

word قابل ویرایش
13 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده

سقف های عرشه فولادی به عنوان یکی از سیستمهای نوین اجرای ساختمانها و نیز به عنوان گامی در جهت صنعتی سازی ساختمانها در سالهای اخیر مورد توجه و استفاده گسترده در کشورمان قرار گرفته است.این سیستم شامل سقف هایی هستند که از اجزای ورقهای فولادی گالوانیزه ذوزنقهای شکل و برش گیرها تشکیل شده و از سایر سقفها متمایز میشود. امروزه در سیستم های نوین اجرا، سرعت بالاتر ساخت،هزینه ساخت پایینتر و نیز کیفیت بهتر از فاکتورهایی است که باعث شده این سیستم ها مورد توجه بسیار قرار بگیرد.این تحقیق تلاش دارد که به بررسی کامل از سیستم های سقف عرشه فولادی از جنبه های مختلف پرداخته و با معرفی یکی از سیستم های سقف سنتی تیرچه بلوک به مقایسه استفاده این دو سیستم بپردازد.

کلمات کلیدی :

سقف های عرشه فولادی ، تیرچه بلوک ، فناوری های نوین ساختمانی ، برشگیر

مقدمه

امروزه صنعت ساختمان سازی از جمله پرسودترین فعالیت های اقتصادی در دنیا می باشد.از این رو متخصصان در تلاش هستند که با بهره گیری از پیشرفتهای تکنولوژیکی،سیستمهای نوینی معرفی کنند تا بتوانند سرعت را بالا ببرند اتلاف زمان و منابع را به کمترین میزان کاهش دهند و کیفیت را افزایش دهند ، در عین حال از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشند.همانطور که گفته شد هدف از اختراع سیستمهای نوین ساختمانی عبارت است از:

افزایش کیفیت و سرعت ساخت،افزایش عمر مفید ساختمان،سبک سازی و افزایش مقاومت دربرابر زلزله و آتش سوزی و … میباشد.

در حال حاظر سازندگان کشورمان تمایل زیادی به استفاده از سیستم های جدید ندارند و مقاومت نشان میدهند(که البته دلایل بسیاری وجود دارد که قصد نداریم به آنها بپردازیم)و همچنان از سیستمهای سنتی از جمله سقفهای تیرچه بلوک و طاق ضربی استفاده میکنند.

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر بیان تاریخچه و خصوصیات عرشه فولادی،با مقایسه آنها با سقفهای تیرچه و بلوک به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید سقفهای عرشه فولادی جایگزین شوند.

-۱ تاریخچه سقفهای عرشه فولادی

هرچند مدت زیادی از رواج این سقفها در کشورمان نمیگذرد اما سقف عرش فولادی برای اولین بار برای نگاه داشتن یک سقف بتنی در سال

۱۹۲۰ مورد استفاده قرار گرفت. در اوایل توسعه،سقف عرشه فولادی تمامی موارد نیاز سازه به مقاومت را تامین می ساخت و بتن جهت ارائه یک سطح پیاده روی و مقاومت در برابر آتش اضافه می گشت. استفاده از سقف عرشه فولادی برای سازنده ها به عنوان قالب دائمی و پلت فرم ساخت و ساز بسیار جذاب بود و از سمت دیگر یک جایگزین جذاب تر برای دال های بتنی تقویت شده به حساب می آمد.

-۲ کلیات سیستم عرش فولادی

در این روش به جای تیرچه و سفال از پروفیل ذوزنقه ای استفاده می شود.

-۱ اجزای تشکیل دهنده:

الف) ورقهای فولادی:

ورق فولادی شاخصترین مصالح این نوع سقف میباشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامتهای ۰/۸ تا ۱/۲ میلیمتر را به وسیله دستگاههای Rol Forming به روش نورد سرد (Cold Forming) به حالت موجدار شکل دهی میکنند به صورتی که

در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده میشود.

ب) برشگیر (Stud Shear Connector)

برشگیرها یا گل میخهای خاصی که در این نوع سقف استفاده میشود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، یکی دیگر نقاط قوت این نوع سقف محسوب میشود. قطر این برشگیرها حداکثر ۲۰ میلیمتر و ارتفاع آنها بسته به شکل ورق فولادی متغییر میباشد و در نهایت حداقل ارتفاع گل میخ بعد از نصب که از بالای ورق زوزنقهای اندازهگیری میشود نباید کمتر از ۴۰ میلیمتر باشد.

این گل میخها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی خاصی که Stud Welder خوانده میشود به بال تیرهای سازهای جوش میشود. این فرآیند جوشکاری میتواند هم به صورت مستقیم روی بال تیر سازهای انجام گیرد (Direct Attach Welding) و هم از روی ورق فولادی انجام گیرد (Through the Sheet Welding) قبل از قرارگیری گل میخ یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرارمیگیرد تا از حوضچه مذاب
ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی محافظت نماید.

سرامیک ایرانی بهترین نوع سرامیک در انواع خود می باشد به دلیل بالا بودن کاتالیست خاک های ایران بهترین نوع می باشد.

انواع سرامیک گل میخ:

میتواند به سرامیک ۸ پر و ۳۲ پر میتواند تقسیم بشود که بسته به کاربرد آن متناسب می باشد . اگر بخواهیم حرارت ذوب خیلی خارج نشود از

۳۲ پر استفاده می شود و اگر نیاز بود جایی حرارت ذوب خارج شود از سرامیک ۸ پر استفاده می شود و پس از جوشکاری و پایان فرایند جوش قوس الکتریک سرامیک را باید شکست و جوش را تست کرد.

ج) آرماتور((Reinforcement

آرماتوربندی در چهار مورد زیر میبایست اجرا گردد:

-۱ مقاومت در برابر لنگر منفی در دهانههای ممتد و کنسول ها

-۲ بارهای متمرکز یا بازشوها

-۳ آرماتور حرارتی

-۴ مقاومت در برابر لنگر مثبت در صورتی که از عملکرد کششی ورق فولادی صرفنظر شود.

بسته به طراحی و بارهای وارده، معمولا ورق های فولادی کارآرماتورهای کششی را انجام می دهند و از این آرماتورها صرف نظر میشود و فقط آرماتورهای حرارتی اجرا می شود.

آرماتوربندی این سقف در صورتی که با استفاده از میلگردهای آجدار مرسوم و موجود در بازار صورت گیرد تا حدودی وقتگیر (نسبت به سایر مراحل اجرای این نوع سقف) خواهد بود اما در صورت استفاده از مشهای آماده (Fabric Reinforcement) این مرحله از اجرای سقف نیز

با سرعت قابل قبولی صورت خواهد پذیرفت البته این مشهای آماده میبایست مطابق با استانداردهای مربوطه ساخته، حمل و نصب گردند.

د) بتن

مقاومت فشاری بتن مورد استفاده با توجه به اینکه از بتن سبک یا بتن معمولی استفاده شود میتوانداز ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع متغیر باشد که با توجه به نوع بارگذاری و مشخصات دهانه تعیین خواهد شد.

در هنگام محاسبه مشخصات هندسی مقطع میبایست به جهت کنگرههای ورق فولادی نسبت به تیر سازهای موجود دقت نمود چرا که در صورت عمود بودن کنگرهها بر تیر، از بتن موجود در زیر سطح فوقانی ورق ذوزنقهای باید صرفنظر نمود.

ضخامت دال بتنی در بالای کنگره روق ذوزنقهای نباید از ۵۰ میلیمتر کمتر باشد. با توجه به این موضوع در صورت استفاده از ورق فولادی با ارتفاع حداکثر mm 75 مجموع ضخامت سقف mm125 خواهد بود.

یکی دیگر از راهکارهای سرعت بخشیدن به اجرای این سقف استفاده از بتن دارای فیبرهای پلیمری یا فولادی ( Fibre Reinforced (Concrete میباشد که با استفاده از آن میتوان آرماتوربندی را در اکثر نقاط عرشه فولادی خذف نمود که البته تهیه، حمل و ریختن آن

میبایست با دقت خاص و براساس آئیننامههای مربوطه باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 13 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد