بخشی از مقاله

پوششهايي كه به ساختمان جلوه وزيبايي مي دهد:
پوشش هايي كه به خانه شما جلوه و زيبايي دوچندان مي بخشد
رنگين كمان در خانه شما پوشش‌هاي جديدتر اين قابليت را دارند كه هر كس بتواند سليقه و نوع تفكر و حس خود را روي آن اعمال كند.


در مطلب شماره قبل راجع به انواع پوشش‌هاي ديوار در خانه سخن گفتيم. از كاغذ ديواري گرفته تا انواع رنگ‌هاي مختلف. اينها مواد‌ سنتي‌اي بودند كه از سال‌ها قبل براي پوشش دادن ديوار از آنها استفاده مي‌شد

. شايد بتوان گفت در پوشش‌هاي نسل قبل فقط مي‌شد روي رنگ‌بندي آنها مانور داد و كمتر مي‌شد تنوع و خلاقيتي به آن اضافه كرد. حتي در مورد كاغذ ديواري‌ها كه شامل تركيب چند رنگ و نيز نقوش مختلف هستند، باز هر مشتري ناچار به انتخاب يكي از طرح‌ها و مدل‌هايي بود كه كارخانه‌ سازنده به بازار ارائه كرده بود.

اما پوشش‌هاي جديدتر اين قابليت را دارند كه هر كس بتواند سليقه و نوع تفكر و حس خود را روي آن اعمال كند. به اين ترتيب خانه هر كس همان طور رنگ‌آميزي و تزئين مي‌شود كه او مي‌انديشيده و مي‌پسنديده‌ است

و نيازي به انتخاب كردن از بين الگوهاي از پيش تعيين شده نيست. اما براي استفاده بهتر و هنرمندانه‌تر از امكانات جديدي كه صنعت و تكنولوژي به ما عرضه كرده لازم است فرآورده‌هاي موجود را به خوبي بشناسيم و همين طور از قابليت‌ها و ويژگي‌هاي هر يك و اثري كه بر محيط ما مي‌گذارند، به اندازه كافي آگاه باشيم. يعني به موازات پيشرفت تكنولوژي لازم است ما نيز آگاهي‌هاي خود را كمي كارشناسانه‌تر و علمي‌تر كنيم.


پتينه، پوشش دهه اخير
پتينه، رنگ آميزي جالبي است شامل چند رنگ گره خورده در هم. البته پتينه‌ها انواع مختلفي دارند، يعني طرح‌هاي دور از هم و طرح‌هايي با فاصله بسيار كم هم نوعي از انواع پتينه محسوب مي‌شوند. در پتينه كردن ديوارها مي‌شود طرح‌هاي گوناگوني را انتخاب كرد. به عنوان نمونه، اگر فقط دنبال يك رنگ آميزي تند و شلوغ با تضاد بسيار زياد باشيد، لازم نيست از پتينه طرح‌دار استفاده كنيد اما اگر دلتان بخواهد تضاد ملايمي در رنگ ديوارها به وجود بياوريد، آن‌وقت استفاده از پتينه‌هاي طرح‌دار مناسب‌تر است.


استفاده از پتينه و همراه كردن آن با رنگ‌هاي تند و شاد، به ويژه در اتاق كودكان، خوب جواب مي‌دهد. اين شيوه رنگ‌آميزي به كودكان، روحيه و نشاط مي‌بخشد. در اتاق كودكان اگر تنوع و شلوغي رنگ‌آميزي از پايين به بالا رو به كاهش بگذارد، حس رشد و بزرگ شدن در كودك تقويت مي‌شود و هر چه قسمت پاييني ديوار تيره‌تر باشد و قسمت بالايي ديوار روشن‌تر، اين حس بيشتر به كودك القا مي‌شود. البته از نظر زيبايي‌شناختي نيز بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه روند كاهش تنوع رنگ و طرح نبايد به يك تضاد شديد منتهي شود.


دلنشين‌ترين پتينه در اتاق پذيرايي، طيفي از رنگ‌هاي آجري، شكلاتي، كرم و گلبهي است. پتينه اتاق پذيرايي بهتر است تك
رنگ باشد، و ترجيحا در طيف همان رنگ روي ديوار. در صورتي كه رنگ زمينه اتاقتان روشن باشد، بهتر است كه از يكي از رنگ‌هاي بالا با تضاد كم استفاده كنيد.


طرح‌هايي مثل برگ‌گل،گل و اشكال هندسي بسيار كوچك با فاصله متناسب (نه خيلي زياد، نه خيلي كم) در چنين مواردي مناسب‌ترند. در راهروها و راه پله‌ها و ساير مكان‌هاي پر رفت و آمد نيز استفاده از پتينه‌هاي داراي رنگ‌ شاد و طرح شلوغ در يك طيف رنگي، خوب جواب مي‌دهد.
اما پتينه با وجود تمام زيبايي و جذابيتش، معايبي هم دارد: پراكنده شدن بوي رنگ در محيط اتاق، عايق نبودنش در برابر صدا و . . .


سالم و سبك، مثل پوشش اليافي
پوشش اليافي، كه در چند سال اخير جاي رنگ و كاغذ ديواري و پتينه را گرفته، علاوه بر دوام طولاني و تنوع رنگي‌اش مزاياي ديگري هم دارد: قابليت اجراي راحت و سريع، قابليت اجرا بر روي همه سطوح بدون نياز به زيرسازي دقيق، قابليت انعطاف، پوشاندن معايب سطوح مختلف و . . .
از پوشش اليافي مي‌توانيد روي تمام سطوحي كه از گچ، خاك، سيمان و حتي رنگ تشكيل شده، استفاده كنيد. خاصيت ديگري كه اين پوشش دارد، وزن سبك و قابليت ترميم آن است. پوشش اليافي ترك نمي‌خورد و عمر مفيدش 10 برابر عمر مفيد رنگ است. ضمن اينكه براي افرادي كه به بوي رنگ حساسيت دارند بهترين گزينه‌قابل توصيه است كه آلرژي ايجاد نمي‌كند.


محققان مي‌گويند در بسياري از بلاياي طبيعي نظير زلزله، يكي از دلايل شايع مرگ و مير و خفگي ناشي از گرد و غبار است؛ با اين حساب، اين هم يكي از مزاياي استفاده از محصولات اليافي و سبك به جاي سفيدكاري و گچكاري در معماري داخلي ساختمان است.
استفاده از پانل‌هاي يونوليتي به جاي بلوك‌هاي سفالي، استفاده از پانل‌هاي گچي به جاي آجر و استفاده از پنجره‌هاي P.V.C به جاي پنجره‌هاي آلومينيومي نيز از ديگر توصيه‌هاي سلامت‌محور در انتخاب اجزاي دكوري و مبلمان خانه‌ است.


در پوشش‌هاي اليافي خاصي كه با نام پوشش ديواري والكو به بازار عرضه مي‌شوند، نكات بهداشتي بيشتري در نظر گرفته شده است؛ از جمله، استفاده از رنگ‌هاي ضدآلرژي و پرهيز از رنگ‌هاي شيميايي. در هنگام نصب اين محصول به ديوار، بوي رنگ باعث آزار كسي نمي‌شود و چيزي در حدود 120 طيف رنگي هم دارد. مسلما چنين طيف گسترده‌اي قدرت انتخاب و خلا‌قيت را در محيط خانه بسيار بالا‌تر مي‌برد. اين پوشش به علت قابليت شستشو، براي دكور اتاق كودكان مناسب است.

يكي از اصولي كه در انتخاب پوشش ديوار اتاق كودكان توصيه مي‌شود، امكان ديوارنويسي است. يعني بايد به كودك اجازه بدهيد روي ديوار اتاقش بنويسد. حتي در اتاق‌هايي كه توسط رنگ يا كاغذ ديواري پوشانده مي‌شوند، بهتر است جايي را مخصوص نوشتن كودك بروي ديوار اتاقش درست كنيد. اين كار باعث تخليه انرژي نهفته كودك مي‌شود. همچنينآنها با اين كار مي‌توانند وجود خود را به ديگران ثابت ‌كنند. قابليت شستشوي پوشش ديواري اتاق كودكان نيز نكته مهمي است.

با استفاده از حروف آماده و انتخاب قسمتي از ديوار براي نوشته‌هاي كودك، علاوه بر احترام به شخصيت او، خودتان نيز براي كودك قابل‌اعتمادتر خواهيد شد. استفاده از اين پوشش در اتاق نشيمن و سالن غذاخوري، بهتر است با رنگ‌هاي روشنِ‌گرم در طيف آجري و هلويي باشد. پوشش اليافي در طيف رنگ‌هاي كرم، شكلاتي و زرشكي همراه با رگه‌هاي سفيد براي اتاق پذيرايي مناسب است.

 و اداري و جاهاي پر رفت و آمد نيز بهترين رنگ‌ها عبارتند از رنگ‌هاي سرد، آبي، سبز، ليمويي متمايل به سبز و بنفش ارغواني. و اگر به دنبال توصيه‌اي براي پوشش ديوار راهروها، سالن اجتماعات و جاهاي پر رفت و آمد مي‌‌گرديد، باز هم پوشش اليافي توصيه مناسبي است.
از رول‌بردها تا پرورش لوبياهاي سحرآميز


يكي ديگر از امكانات جديد براي پوشش ديوارهاي خانه، تزئينات جانبي هستند كه شما با صرف هزينه و زمان كمتر، بدون آنكه بخواهيد كل پوشش خانه را تعويض كنيد، خواهيد توانست به محيط خانه تنوع و جذابيت و حس‌هاي جديد بيفزاييد. رول‌بردها، اين نوارهاي تزييني، براي حد و مرز گذاشتن ديوارها بي‌نظيرند. تنوع رنگي در اين نوارها بسيار زياد است

و شما مي‌توانيد آنها را با هر رنگ، دكور و هر نوع پوششي (كاغذ، چوب، اليافي، طبيعي، پتينه) استفاده كنيد. موارد استفاده از اين نوارها در جاهاي مختلف، متفاوت است. در اتاق كودكان، اين طرح‌ها بيشتر به شكل شخصيت‌هاي كارتوني، عروسك‌هاي معروف، اشكال هندسي با رنگ‌هاي تند و شخصيت‌هاي مهم داستاني است. استفاده از اين نوارهاي تزييني در اتاق كودكان بايد به نسبت رشد قدي كودك، در داخل اتاق نصب شود.


طرفداران اين پوشش معتقدند كه استفاده از آن در اتاق كودكان منجر به افزايش طول قامت و حتي تقويت روابط اجتماعي كودكان مي‌شود. آنها مي‌گويند بردها بايد حدود 35سانتي‌متر بالاتر از قد كودك نصب شوند تا حس بلندتر شدن را در كودك تقويت كرده و باعث شوند كه او موقع تمركز و بازي و غذاخوردنش پيوسته به جايي بلندتر نگاه كند تا اين وضعيت در حركات و راه رفتن كودك در دراز مدت تاثير بگذارد، يعني مانع خميدگي پشت و گردن كودك ‌شود. استفاده از نوارهاي تزييني در اتاق پذيرايي و اتاق نشيمن، با هدف تامين هماهنگي بيشتر بين رنگ‌ها و دكوراسيون داخلي خانه است. از اين نوارهاي تزييني در حمام‌ها و توالت‌ها نيز عمدتا در اطراف كابينت‌ها و قسمت روشويي استفاده مي‌شود.


نكته‌هاي نواري
)1 با استفاده از نوارها مي‌شود تمركز دكوري اتاق را روي يك جزء از اجزاي دكور، كم يا زياد كرد. مي‌شود پوشش ديوارها را نمايان‌تر كرد و به ديوارها جلوه بيشتري بخشيد.
)2 با استفاده از نوارهاي تزييني مي‌توانيد فضاهاي بسيار بزرگ را تحت كنترل درآوريد و به محيط داخلي اتاق، رنگ و حجم بدهيد. )3 مي‌توانيد به كمك نوارهاي تزييني در فضاي داخلي اتاق، تضادهاي كم و زياد ايجاد كنيد.


)4 در اتاق‌هاي بزرگ، بهترين محل استفاده از اين نوارها در اطراف در و پنجره است. وقتي دور تا دور پانل‌هاي در و پنجره با اين نوارها تزيين شود، جلوه زيبايي پيدا مي‌كند.
)5 مي‌توانيد اطراف شومينه هم از اين نوارها استفاده كنيد تا نگاه‌ همه را روي آتش شومينه متمركز كنيد.


)6 در حاشيه بالايي و پاييني ديوارها، اطراف محيط پاييني ستون، راهروها و راه پله‌ها نيز مي‌توانيد به موازات خط كمر از اين نوارها استفاده كنيد.
)7 استفاده از اين نوارها در اطراف آينه‌ها و قسمت بالايي كابينت‌هاي پاييني آشپزخانه نيز حس خوبي به محيط القا مي‌كند.‌


رنگ، كاغذ ديواري، پوشش‌ اليافي، پتينه و رول‌بُرد تزئيني. به اينها مي‌گويند پوشش ديواري. اينكه رنگ‌ها تاثير فراواني بر روان افراد دارند، ترديدي نيست. به همين خاطر هم هست كه پوشش ديوارهاي خانه را مي‌توان در ارتباط مستقيم با سلا‌مت روان اعضاي آن خانواده دانست.
رنگ، رايج‌‌ترين پوشش ديواري در تمام دنياست اما اگر شما از سادگي ديوارهاي خانه‌تان خسته شده‌ايد، مي‌توانيد يكي از اين پوشش‌ها را جايگزين كنيد.

براي ايجاد تنوع، راه‌هاي ديگري هم وجود دارد. مثلا اگر پوشش يك يا دو اتاق را متفاوت ولي هماهنگ با رنگ يا پوشش‌ ساير اتاق‌ها انتخاب كنيد، به يك هماهنگي مطلوب مي‌رسيد كه در عين حال، يكنواختي را از محيط خانه‌تان دور مي‌كند. در اين هفته و هفته بعد، درباره پوشش‌هاي ديواري خانه صحبت مي‌كنيم.


كاغذ ديواري از هيچ تا همه
اوج درخشندگي‌اش دهه 70 بود. بعد از اين دوره طلايي، طرفداران كاغذ ديواري كمتر و كمتر شدند تا اينكه اين پوشش تبديل شد به يك پوشش ارزان قيمت. يعني كاغذ ديواري، پوششي شد كه عمدتا توسط اقشار متوسط جامعه و براي پوشاندن ديوارهاي ناهموار و بدساخت مورد استفاده قرار مي‌گرفت.


كم‌كم با پيشرفت تكنولوژي، نسل جديدي از كاغذهاي ديواري با مقاومت بالا و طرح‌ها و رنگ‌هاي متنوع به بازار دكوراسيون داخلي عرضه شد و بعدها با توليد كاغذهاي ديواري سلامت‌محور، كه قابل شستشو و آكوستيك‌ بودند و در بافت خود از الياف طبيعي و الياف گياهي بهره مي‌گرفتند، دست‌‌ها براي انتخاب كاغذ ديواري مناسب، ‌بازتر و بازتر شد.


امروزه، پوشش‌هاي ديواري جديد در طرح‌ها و رنگ‌هاي گوناگون، گزينه‌هاي بيشتري را براي تعيين دكور خانه در اختيارمان مي‌گذارند.
خانه‌هاي گرم با رنگ‌هاي گرم
زرد، نارنجي، قرمز و هلويي. به اين رنگ‌ها مي‌گويند رنگ‌هاي گرم. رنگ‌هاي گرم، محيط را دلنشين و جذاب مي‌كنند و حسي از صميميت و دوستي را به اطرف و اطرافيان انتقال مي‌دهند

. با استفاده از اين رنگ‌ها مي‌توانيد فضا را غير رسمي، دنج و خوشايند كنيد. بهتر است از اين رنگ‌ها در اتاق نشيمن، اتاق غذاخوري و محلي كه براي دور هم جمع شدن در نظر گرفته‌ايد، استفاده كنيد. رنگ‌هاي گرم در اتاق‌هاي شمالي هم خوب جواب مي‌دهند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید