دانلود پاورپوینت امنیت درشبکه حسگر

PowerPoint قابل ویرایش
20 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت امنیت درشبکه حسگر توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت امنیت درشبکه حسگر قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

اسلاید ۱ :

مقدمه

امنیت موجود در شبکه‌های حسگر به صورتی در اینجا بیان می گردد که باید برای تأمین آن از فناوری رمزگذاری استفاده نمایییم. یک شبکه حسگر شامل تعداد زیادی گره‌های حسگر است که در یک محیط بطور گسترده پخش شده و به جمع آوری اطلاعات از محیط می‌پردازند. لزوماً مکان قرار گرفتن گره‌های حسگر، از قبل تعیین شده و مشخص نیست. چنین خصوصیتی این امکان را فراهم می‌آورد که بتوانیم آنها را در مکآنهای خطرناک و یا غیرقابل دسترس رها کنیم. به دلیل اینکه گره‌‌های حسگر معمولا دارای برد کوتاهی برای انتقال میباشند و منابع محدود دارند، حمله کننده‌ای با قدرت پردازش بالا و برد ارتباطی بیشتر می‌تواند بطور همزمان برای تغییر اطلاعات واقعی در طول انتقال، به چندین حسگر حمله کند. از حسگرها برای حس پارامترهایی نظیردما، نور، لرزش، صدا، تابش، رطوبت استفاده می‌شود. به دلیل اینکه گره‌‌های حسگر معمولا دارای برد کوتاهی برای انتقال می‌باشند و منابع محدود دارند، حمله کننده‌ای با قدرت پردازش بالا و برد ارتباطی بیشتر می‌تواند بطور همزمان برای تغییر اطلاعات واقعی در طول انتقال، به چندین حسگر حمله کند

اسلاید ۲ :

تعریف و ساختمان شبکه‌های حسگر

شبکه حسگر-  شبکه جسگر برای ایجاد به گره نیاز دارد، کارانداز شبکه‌ای است تشکیل یافته از تعداد زیادی گره کوچک. در هر گره تعدادی حسگر-  کارانداز وجود دارد این شبکه به شدت با محیط فیزیکی تعامل دارد که از طریق حسگر اطلاعات محیط را گرفته و از طریق کاراندازها واکنش نشان می دهد.

ساختمان شبکه حسگر شامل:

واحد حسگر – کارانداز، واحد پردازش داده ها فرستنده-  گیرنده بی‌سیم و منبع تغذیه. و همچنین دارای بخش‌های اضافی می‌باشد و  بخش‌های اضافی که شامل واحد متحرک ساز، مکان‌یاب و تولی توان نیز ممکن است بسته به کاربرد گره‌ها وجود داشته باشد. واحد پردازش داده شامل یک پردازنده کوچک، حافظه و یک باتری با ظرفیت محدود

اسلاید ۳ :

هدف وکاربرد شبکه حسگر

یک شبکه حسگر از تعداد زیادی گره­های حسگر تشکیل شده که به صورت متراکمی در اطراف پدیده فیزیکی مورد نظر پخش شده‌اند و  دارای قابلیت جابه جایی می‌باشند.نکته مهم در مورد شبکه­های حسگر بی‌سیم این است که نیاز نیست مکان حسگرها کاملا مهندسی شده باشد، این خاصیت در کاربردهایی که امکان چینش حسگرها وجود ندارد یا این که امکان تغییر محل آنها وجود دارد از اهمیت زیادی برخوردار است.

اسلاید ۴ :

ویژگی های شبکه حسگر

¢– چگالی بالا در توزیع گره‌ها در ناحیه عملیاتی

¢– وجود استعداد خرابی در گره‌ها

¢– تغییرات توپولوژی بصورت پویا و احیاناً متناوب

¢– تنگناهای سخت افزاری شامل محدودیتهای اندازه فیزیکی, منبع انرژی, قدرت پردازش, ظرفیت حافظه

¢– تعداد بسیار زیاد گره‌ها

¢– استفاده از روش پخش همگانی در ارتباط بین گره‌ها در مقابل ارتباط نقطه به نقطه

¢– داده محور بودن شبکه به این معنی که گره‌ها کد شناسایی ندارند.

اسلاید ۵ :

لایه شبکه

¢یکی از لایه‌های پر کاربرد می‌باشد، حسگرهای شبکه در داخل یک میدان متراکم پراکنده هستند و یا نزدیک به چنین حالتی قرار می گیرند همانطور که در شکل نشان داده شده‌اند. و همانطور که قبلاً در این باره بحث شد، پروتکل های مسیریابی بی‌سیم ویژه بین گره­ها و گره­های بالایی مورد نیاز است. باتوجه به دلایل بحث شده قبلی، تکنیکهای مسیریابی سنتی اقتضایی معمولا برای شبکه­های حسگر مناسب نیستند. لایه شبکه در شبکه­های حسگر معمولا با توجه به این اصل طراحی می­شوند که راندمان انرژی همیشه خیلی مهم است.

¢شبکه­های حسگر همیشه داده محور هستند. تجمع داده­ای فقط هنگامی مفید است که مانع تلاش و همکاری مشترک گره­ها نباشد. یک شبکه حسگر بی‌سیم ایده ال براساس ویژگی نشان دهی و اطلاع از موقعیت مکانی می‌باشد.

اسلاید ۶ :

نیازمندی‌های لازم برای امنیت شبکه

-در امر شبکه‌های بی‌سیم یک حسگر شبکه یک نوع خاص از شبکه می‌باشد. این نوع شامل شباهت‌هایی با یک شبکه کامپیوتری می‌باشد، اما نیازمندی­های ویژه­ای را نیز دارد. به همین خاطر، می توان به نیازمندی‌های یک شبکه حسگر بی‌سیم بر نیازمندی­های معمول شبکه و نیازمندی­های ویژه شبکه حسگر بی‌سیم توجه داشت. محرمانه بودن داده مهمترین اصل در امنیت شبکه می‌باشد. هر شبکه­ای با هر مقدار تمرکز امنیتی در ابتدا این مشکل را بررسی می‌کند.  مواردی که باعث افزایش محرمانه بودن داده ها می شود:

ازجمله:۱-جامعیت داده ۲-تازگی داده ۳-در دسترس بودن داده ۴-خودسازماندهی

 

اسلاید ۷ :

تکنیک‌های امن کردن پروتکل مسیریابی

Hanو Mishra یک پروتکل مسیریابی جلوگیری از نفوذ را به نام INSENS ابداع کردند که محدوده تخریب یک مهاجم را کاهش می دهد. توجه کنید که یک مهاجم نیازی نیست که حتما در شبکه حسگر باشد، بلکه ممکن است یک گره باشد که به هر دلیلی درست عمل نکند. شناسایی یک مهاجم واقعی در مقابل یک گره که درست کار نمی‌کند ممکن است بسیار سخت باشد، به همین خاطر Deng هیچ تقاوتی بین آنها نگذاشته. اولین تکنیکی که صدمه وارده به شبکه را کاهش می دهد، استفاده از افزونگی داده است. در این مورد همانطور که در بخش DOS شرح داده شد، پیام های مشابه بسیاری بین منبع و حسگر رد و بدل می شوند. یک پیام در چندین مسیر و راه به سمت هدف ارسال می‌شود با این امید که حداقل یکی از آنها به هدف برسد. برای اطمینان از اعتبار پیام ها می توان الگوریتمی طراحی کرد که بررسی کننده‌ی اعتبار پیام ها باشد.

اسلاید ۸ :

خصوصیات کلی شبکه های حسگر

¢شبکه­های حسگر شامل مدل های مختلی از حسگرها از قبیل دماسنج، تصویری، مادون قرمز، صوتی و رادار می‌باشند که توانایی مانیتور کردن انواع شرایط مختلف را دارند. شرایط ذکر شده عبارتنداز: دما، رطوبت، حرکت، نور، فشار، ترکیبات تشکیل دهنده، سطح اختلالات، وجود یا عدم وجود بعضی اشیاء و خصوصیات جاری از قبیل سرعت، جهت، اندازه گره­های حسگر در دریافت های پیوسته، دریافت پدیده­ها، تشخیص پدیده­ها، تعیین محل و کنترل محلی عامل­ها مورد استفاده قرار می گیرند. مفهوم حسگرهای کوچک و ارتباطات بی‌سیم میان آنهازمینه­های کاربردی جدیدی را پیش رو قرار داده است. شبکه‌های حسگرهای بی‌سیم همه روزه محبوبیت بیشتری را کسب می‌کند، دلیل ان نیز ارزان بودن راه حل­ها در مقابل چالش­های موجود است. هزینه­های پایین ان باعث ایجاد گستره­های بزرگی از این شبکه­های حسگر بی‌سیم با گوناگونی­های مختلفی در زمینه­های نظامی و غیرنظامی می‌شوند. اما شبکه‌های حسگر محدودیت­های بسیاری را نیز به خاطر کمبود فضای ذخیره و میزان کم انرژی دارند.

اسلاید ۹ :

موانع  چالشها ونیازمندی ها

¢هر امر در هر محیطی که انجام می‌شود و به هر نحوی که انجام شود بی شک در مسیر با یک‌سری موانع روبرو می‌شود یک شبکه حسگر بی‌سیم، شبکه­ای خاص بوده که در مقایسه با شبکه­های معمول کامپیوتر محدودیت های بالایی دارد. به خاطر این محدودیت­ها مستقیما به کارگیری روش­های موجود در شبکه­های حسگر بی‌سیم درست نمی‌باشد. به همین خاطر، برای ایجاد مکانیزم­های امنیتی مناسب، دانستن این محدودیت ها بسیار مهم است . همچنین برای اجتماع داده­ها نیز باید تکنیک­هایی را بررسی کرد چرا که طرح­های اجتماع کنونی، اگر بدون در نظر داشتن امنیت طراحی شده باشند به راحتی مورد حمله قرار می گیرند. ما جنبه­های اصلی ازشبکه حسگر بی‌سیم را بررسی کردیم: موانع، نیازمندی­ها، حملات و محافظت. در هر یک از این بخش­ها مفاهیم اصلی را ذکر کرده ایم که دیدگاه­های کلی از امنیت شبکه حسگر بی‌سیم می‌باشد که بحث های اضافی و کمکی رادرآن میتوان یافت. با افزایش رشد شبکه­های بی‌سیم حسگر انتظارات بیشتری نیز از آنها می رود. اضافه کردن رمزنگاری با کلید عمومی و اضافه کردن کلید عمومی و مدیریت، امنیتی قوی و واقعی تر ایجاد می‌کنند.

اسلاید ۱۰ :

نتیجه گیری

شبکه‌های بی‌سیم به عوامل مختلفی توانسته‌اند دارای محبوبیت گردند و روز به روز نیز پیشرفت می‌کنند و امروزه که از ماهواره‌ها برای ارتباط بی‌سیمی استفاده می‌شود طرح مبحث امنیت بسیار مهم‌تر شده است چرا که دیگر بی‌سیم بودن یک شرکت یا سازمان مطرح نیست بلکه ارتباط بین قاره‌ها مطرح شده است امروزه کاربردهای بسیاری برای شبکه‌های حسگر مطرح شده است و روز به روز هم بر تعداد آنها اضافه  می‌شود. از جمله این کاربردها می توان به استفاده در میدان های جنگی، شناسایی محیطهای آلوده، مانیتور کردن محیط زیست، بررسی و تحلیل وضعیت بناهای ساختمانی، در جاده ها و بزرگراه‌های هوشمند، کاربردهای مختلف در زمینه پزشکی اشاره کرد. در طراحی سخت افزارها برای شبکه‌های حسگر، محدودیت هایی وجود دارد که از جمله این محدودیتها می توان به عواملی مانند هزینه پایین، حجم کوچک، توان مصرفی پایین، نرخ بیت پایین، خود مختار بودن گره‌ها و نهایتاً به قابلیت تطبیق پذیریی با تغییرات محیط اشاره کرد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 20 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد