لیزینگ

Word قابل ویرایش
41 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

لیزینگ

لیزینگ چیست؟
Lease لغت انگلیسی و به معنی اجاره دادن و کرایه کردن است و در عمل ویژگی اصلی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده از آن در اختیار مستاجر قرار دارد. در ایران لیزینگ در چارچوب قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد و به موقع اجرا گذاشته می شود و طی آن حق استفاده از دارایی برای مدت معینی به اجاره گیرنده مستاجر) واگذار و در پایان مدت قرارداد نیز مالکیت و دارایی به اجاره گیرنده منتقل می شود.

در هنگام عقد قرارداد باید دوره (مدت) قرارداد، مبلغ دقیق، تعداد اقساط اجاره و نحوه تعیین و محاسبه اصل و فرع قیمت باقی مانده مشخص شود.
نقطه مشترک انواع معاملات لیزینگ، موضوع بازپرداخت اقساط آن است که باید در فواصل زمانی معین و منظم به صورت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه پرداخت شود.

مزایای عملیات لیزینگ:
– صرفه جویی در بکارگیری منابع مالی مستاجر
– انعطاف پذیری مطابق شرایط و انتظار مستاجر
– مقابله با تورم

– سهولت نسبی در مقایسه با سایر روشهای استقراض
– امکان جایگزینی دارایی های جدید در ایران تاکنون ۳۰۰ شرکت لیزینگ به ثبت رسیده است که بیش از ۸۰ درصد فعالیت آنها در زمینه خودرو می باشد.
فواید لیزینگ:
لیزینگ به عنوان الگویی جدید در تجارت از یکسو تامین کننده نیازهای مالی و پولی متقاضیان کـالا و از دیگرسو، فراهم کننده ابزار تولـید انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود.
¬ لیزینگ برای متقاضیان موجب افزایش قدرت خرید، کاهش فشار نقدینگی و برخورداری از امکان آینده در حال میگردد!
¬ لیزینگ برای عرضه کنندگان موجب بازارسازی و تسریع در گردش فروش کالا از طریق بسترسازی بازار تقاضا میگردد.
¬ لیزینگ برای اقتصاد ملی موجب افزایش تقاضا، افزایش تولید، افزایش اشتغال، تعادل قیمتها و رونق اقتصادی میگردد.
تحولات وسیعی که در عرصه تولید و عرضه و تقاضا، طی نیم قرن اخیر رخ داده است، موب شوند، در دستور کار خود قرار دهند.

واحدهای لیزینگ (LEASING) ازجمله چنین شرکتهایی هستند که چنانچه آئین نامه ها و مقررات فعالیت آنها به خوبی تدوین و تصویب شود می توانند سهم خوبی در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور داشته باشند.
از لیزینگ تعابیر و تعاریف مختلفی شده است برخی آن را اجاره داری که نوعی قرارداد و توافق میان دو نفر اعم از فرد حقیقی و حقوقی است، تعریف کرده اند و گروهی آن را به صورت اجاره به شرط تملیک می دانند. درهـــــرحال آنچه اهمیت دارد بهره برداری از منفعت کالای سرمایه ای و مصرفی که قابلیت اجاره دارد، است.
اهمیت اجرای شیوه لیزینگ در کشورها برای رشد اقتصاد و صنایع تا آنجاست که امروز نزدیک به سه میلیون شرکت در جهان به فعالیتهای گوناگون لیزینگ مشغول می باشند. بسیاری به اشتباه تصور می کنند این پدیده نو تنها در صنعت خودرو قابل اجرا بوده و کاربرد دارد. درحالی که از آن در زمینه های اقتصادی، پزشکی، عملیاتی، کمک خرید برای انواع قطعات و لیزینگ برون مرزی استفاده گسترده می شود.
بنابراین می توان گفت، لیزینگ، کاربردهای وسیعی در اقتصاد جوامع دارد. در ایران کاربرد لیزینگ بیشتر در سرمایه و مسایل مالی می باشد. برطبق آمارهای جدید تا پایان سال ۱۳۸۴ تعداد شرکتهای لیزینگ در کشورمان بیش از۳۰۰ شرکت بوده است.
به طورکلی شرکتهای لیزینگ مستقیماً با مشتریان سروکار دارند و سعی بر این دارند تا انتظارات مشتریان را درمورد ویژگیهای کالای مورد درخواست آنها تامین نمایند. لیزینگ از بدو پیدایش سابقه اجاره داری در تمام جوامع به قرنها پیش برمی گردد و نمی توان اذعان داشت که محصول هزاره جدید است اما می توان گفت که امروز به صورت یک صنعت آن هم به شکل جهانی یا بیــــــن المللی، مورداستفاده قرار می گیرد. یعنی اجاره داری درموردهر نوع دارایی در هر کشور که قابل تصرف و خریداری باشد، قابل اجرا است.
این دارایی ها می تواند شامل زمین، نیروگاه، صنایع، رایانه ها، تجهیزات کارخانه ای، نرم افزارها، خودرو و هر نوع اموال منقول و غیرمنقول دیگر باشد که بتوان منافع آنها را به دیگری واگذار کرد.

تاریخچه لیــزینگ درجهان:

لیزینگ دارای تاریخ و سابقه ای کهن و چندهزار ساله است. شاید نتوان زمان دقیق و مشخصی برای سرآغاز کاربرد عملیات اجاره در زندگی بشر یافت. ولی برمبنای آنچه که از متون باستانی بدست داده شده است، اقوام ایلامی و سومری در حدود (۲۰۰۰) سال قبل از میلاد مسیح به نوعی اجاره داری ساده زمین، گاو، آب و تجهیزات کشاورزی می پرداخته اند. تقسیم بندی دوگ در قرون وسطی اجاره داری کشتی های تجاری به عنوان یک رشته مهم در مبادلات اعتباری بین مردم مرسوم گردید. در اروپای قرون میانه، لیزینگ زمین و مستغلات باتوجه به قوانین سخت گیرانه زمین داری و محدودیتهای شدید خصوصی سازی رونق چشمگیری یافت و به سرعت به ایالات متحده آمریکا منتقل شد. در یادداشتهای روزانه جورج واشنگتن در دهه (۱۸۴۰) موارد متعددی در زمینه

لیزینگ کارخانجات و واگنهای راه آهن به چشم می خورد. درهمین اوان، لیزینگ واگنهای راه آهن در انگلستان نیز مرسوم گردید و اولین شرکت ثبت شده لیزینگ در ماه مارس (۱۸۵۵) با نام شرکت واگن بیرمنگهام تاسیس شد و به اجاره واگن به معدن داران ذغال و فلزات پرداخت. در اوایل قرن بیستم، لیزینگ ماشین آلات تولید یک محصول خاص نظیر کفش و تجهیزات تلفن خصوصی در انگلستان و آمریکا گسترش یافت. اولین شرکت مدرن و مستقل صنعت لیزینگ در سال (۱۹۵۲) در شهر سانفرانسیسکو تاسیس شد که هنوز هم تحت نام شرکت بین المللی لیزینگ ایالات متحده به فعالیت اشتغال دارد. تاسیس این شرکت را باید سرآغاز تشکیل موسسات مستقل لیزینگ (غیروابسته به بانکها و یا موسسات مالی) در آمریکا به حساب آورد.
زیرا بانکها، طبق قانون فدرال کمیسیون ارز، تا اوایل دهه (۱۹۶۰) از فعالیت لیزینگ به صورت موجر ممنوع بودند. به هرحال رسوخ و رونق لیزینگ در اقتصاد ایالات متحده در شروع دهه (۱۹۵۰) را که با رونق اقتصادی این کشور در سالهای بعداز جنگ جهانی دوم مقارن گردیده بود، باید سرآغاز تحولات همه جانبه و فراگیر این صنعت به حساب آورد. به همین ترتیب لیزینگ از اوایل دهه (۱۹۶۰) در سرتاسر اروپای غربی گسترش یافت و مقارن با همین سالها به ژاپن رسید. خوشبختانه رونق و پویایی لیزینگ خیلی زود از محدوده جهان توسعه یافته فراتر رفت و به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا اشاعه یافت. اولین شرکت لیزینگ در آفریقا در سال (۱۹۶۵) در زیمبابوه تاسیس شد و نخستین آن در هندوستان در سال (۱۹۷۳) به وجود آمد و در این کشور پهناور به آنچنان شکوفایی رسید که در پایان سال (۱۹۸۴) تعداد این شرکتها به بیش از هفتصد شرکت بالغ شد. همگی این شرکتها به اجاره داری اموال منقول نسبتاً کم بها نظیر چرخهای خیاطی اشتغال ورزیدند.

شرکت مالی بین المللی (INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION) یا (IFC) وابسته به بانک جهانی که باهدف تشویق سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در کشورهای جهان سوم تاسیس گردیده است، به سهم خود کوششهای ذیقیمتی برای توسعه لیزینگ در کشورهای درحال توسعه به عمل آورد. کره جنوبی اولین کشوری بود که IFC به مشارکت در صنعت لیزینگ آن کشور پرداخت و شرکت توسعه لیزینگ کره جنوبی را در سال ۱۹۷۷ با حمایتهای عملیاتی و دانش فنی شرکت ژاپنی لیزینگ شرق (ORIENT LEASING OF JAPAN) بنیان نهاد. متعاقب این اقدام صنعت لیزین

گ در کشورهای درحال رشد آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا با بهره گیری از حمایتهای مالی و مشورتی (IFC) به سرعت گسترش یافت.
موسسه فوق الذکر، طبق آمار اعلام شده از جانب شرکت (EUROMONEY) از سال (۱۹۷۷) تا پایان سال (۲۰۰۳) بیش از (۱۰۰۶) میلیون دلار، در (۵۴) کشور درحال توسعه و در (۱۰۳) شرکت لیــــــزینگ این کشورها سرمایه گذاری کرده است.
طبق آخرین ارقامی که موسسه پول اروپایی (EUROMONEY) به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مرکز مطالعاتی لیزینگ در جهان منتشر نموده است، حجم عملیات لیزینگ در پایان سال (۲۰۰۲) فقط در پنجاه کشور منتخب مرکز مذکور، به رغم رشد پایداری که طی دهه گذشته داشته اند، با تاثیرپذیری از تحولات منفی اقتصاد جهانی ناشی از واقعه سپتامبر (۲۰۰۱) با (۳/۱) درصد رشد منفی به رقم (۴۶۱/۶) میلیارد دلار بالغ گردید. در این میان ایالات متحده آمریکا با بیش از (۲۰۰) میلیارد دلار، نیمی از مبادلات جهانی لیزینگ را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب ژاپن ، آلمان، فرانسه و انگلستان بزرگترین سهم از بازار لیزینگ جهان را دراختیار داشته اند.
صنعت لیزینگ به عنوان یک صنعت مدرن مالی امروزه با حجم وسیع مالی، کشورهای صنعتی درحال توسعه را دربرگرفته است. شرکت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی توسط فرانسویها در ایران تاسیس گردیده است. از حدود دو سال پیش باتوجه به وضعیت بازار، در بخش خودرو، شرکتهای لیزینگ فعالیتهای گسترده ای را شروع کردند که با توجه به نیاز بازار، حجم فعالیت آنها روز بروز گسترده تر می گردد. در بخش غیرخودرویی نیز فعالیتها شروع شده است که احتمالاً قبل از پایان سال فعالیت لیزینگ آنها نیز شروع خواهدشد. درحال حاضر کانونی نیز به نام کانون لیزینگ ایران تشکیل گردیده که حدوداً ۱۰ شرکت بزرگ در آن عضویت دارند.
به هرحال نیاز به تامین منابع مالی، همانطور که در دنیا متداول است در ایران هم وجـــود دارد و طبیعتاً ما هم در کشورمان همان طوری که از اختراعات و اکتشافات به عمل آمده استفــاده می کنیم از این پدیده مالی نیز بهره می بریم.
در ایران باتوجه به قوانین بانکی بدون ربا، لیزینگ تقریباً با عقد اجاره به شرط تملیک همخوانی دارد.
لیزینگ را روشی می داند که امکاناستفاده از دارایی ها را بدون نیاز به مالکیت آنها فراهم می آورد.
این پدیده جدید برای اولین بار در کشاورزی و توسط سومری ها مورد استفاده قرار گرفته و در ط

ی قرون وسطی از لیزینگ برای استفاده از زمین و ساختمان نیز استفاده شده است.
لیزینگ پس از بحران سال ۱۹۲۹ در آمریکا و به منظور مقابله با مشکلات مالی و اقتصادی حاکم بر آن کشور به کار گرفته شد و اولین شرکت لیزینگ در سال ۱۹۵۲ در آمریکا تاسیس شد و به تدریج بکارگیری این روش طی سالهای دهه ۱۹۶۰ در اروپا و ژاپن آغاز شد.

از نگاه آمار در سال ۲۰۰۱ میلادی بیش از ۵۵۰ میلیارد دلار تجهیزات در سراسر دنیا از طریق لیزینگ مبادله شده است که سهم ایالات متحده از این رقم ۲۲۰ میلیارد دلار می باشد. امروزه بیش از ۳۵ درصد از کل تجهیزات سرمایه ای ازطریق لیزینگ تامین می شود و از هر ۱۰ شرکت، ۸ مورد این روش را بکــــار می گیرند که از میان آنها می توان شرکتهای IBM و XEROX را نام برد.
به طورکلی می توان گفت، لیزینگ ابزار مهمی بـــــرای تشویق و ترغیب در امر سرمایه گذاری می باشد و در توسعه اقتصادی کشورها بسیار موثر است، به گونه ای که تا حدود ۳۰ درصد از سرمایه گذاری های انجام شده در کشورهای پیشرفته ازطریق لیزینگ انجام می شود تعداد شرکت هاى لیزینگ تا سه سال پیش به تعداد انگشت هاى دست هم نبود، اما امروزه بیش از ۳۰۰ شرکت لیزینگ فعالیت دارند و نیاز است که از این شرکت ها حمایت شود، این شرکت ها در همه جاى دنیا رکن دوم سیستم بانکى محسوب شده و تعادل مى بخشند. شرکت هاى لیزینگ رتبه دوم اعتباردهى را دارند. این شرکت ها در کشور ما بسیار جوان هستند و مردم و حتى مسؤولان با ساز و کار آن آشنایى ندارند و ما موظفیم که فعالیت آنها را معرفى کنیم .کمک به شرکت هاى یاد شده به طور قطع نقش کلیدى در برنامه هاى رشد اقتصادى و نگاه توسعه اى خواهد داشت و با توجه به انتظاراتى که در برنامه چهارم آمده، بخشى از این انتظارات باید توسط آنها ایفا گردد و ضمن این که به اشتغال نیز کمک مى کند چون کارشناسان مى توانند این شرکت ها را تشکیل دهند و فعالیت فراگیرى در حوزه هاى مختلف داشته باشند.

آمار اعلام شده گروه مالی لندن در مورد لیزینگ جهانی ( ۲۰۰۳ )
ردیف نام کشور حجم سالیانه
( میلیاد دلار ) درصد رشد
نسبت به سال ( ۲۰۰۲)
۱ ایالات متحده آمریکا ۲۰۸/۰۰ (۲/۰)
۲ ژاپن ۶۸/۸۰ (۰/۰)
۳ آلمان ۴۸/۳۱ ۱/۳-
۴ فرانسه ۲۶/۳۶ ۰/۳-
۵ ایتالیا ۲۳/۹۹ ۱۰/۷-
۶ انگلستان ۱۸/۸۸ ۸/۰-
۷ کانادا ۱۰/۱۴ ۴/۶
۸ اسپانیا ۱۱/۵۳ ۱۵/۱
۹ استرالیا ۷/۰۵ ۵/۰
۱۰ سوئیس ۶/۸۶ ۶/۵-
۱۱ سوئد ۶/۱۷ ۱۲/۶-
۱۲ هلند ۵/۵۱ ۱/۷-
۱۳ اتریش ۴/۶۷ ۱۷/۸
۱۴ آفریقای جنوبی ۴/۶۱ ۲۲/۲
۱۵ بلژیک ۴/۱۷ ۹/۰
۱۶ جمهوری چک ۴/۰۶ ۲/۴
۱۷ مجارستان ۳/۸۱ ۲۱/۴

۱۸ روسیه ۳/۶۴ ۵۶/۹
۱۹ دانمارک ۳/۱۴ ۳/۰
۲۰ لهستان ۲/۹۹ ۲۳/۴
۲۱ پرتقال ۲/۸۸ ۶/۳-
۲۲ نروژ ۲/۶۸ ۶/۰-
۲۴ ترکیه ۲/۲۰ ۶۳/۰
۲۵ چین ۲/۱۱ ۲۹/۲
۲۶ برزیل ۲/۰۱ ۱۸/۹
۲۷ مکزیک ۱/۸۰ ۲۸/۵
۲۸ هنگ کنگ ۱/۴۹ ۷/۰-
۲۹ اندونزی ۱/۴۷ ۰/۱

۳۰ اسلواکی ۱/۴۴ ۱۳/۵
۳۱ رومانی ۱/۴۱ ۱۲/۰
۳۲ ایرلند ۱/۴۰ ۰/۰
۳۳ فنلاند ۱/۳۰ ۸/۸-
۳۴ یونان ۱/۲۰ ۹/۱
۳۵ هند ۱/۱۴ ۱۴/۰
۳۶ تایوان ۰/۸۹ ۰/۰
۳۷ اسلونی ۰/۸۷ ۴۱/۴
۳۸ کلمبیا ۰/۸۲ ۳۶/۰
۳۹ مصر ۰/۶۶ ۵/۰
۴۰ مراکش ۰/۵۵ ۳/۸-
۴۱ نیوزلند ۰/۵۴ ۸/۰
۴۲ پرو ۰/۵۴ ۳/۹
۴۳ شیلی ۰/۵۴ ۱۳/۰
۴۴ لوگزامبورگ ۰/۴۷ ۰/۰
۴۵ نیجریه ۰/۴۳ ۲۴/۰
۴۶ سریلانکا ۰/۴۰ ۲۸/۰
۴۷ پاکستان ۰/۳۹ ۵/۴
۴۸ مالزی ۰/۳۷ ۱۰/۲

۴۹ استونی ۰/۳۴ ۱۱/۰
۵۰ کاستاریکا ۰/۱۷ ۲۲/۹
جمع پنجاه کشور ۵۱۱/۶۶ ۱۰/۸

صنعت لیزینگ در ایران و جهان
امروزه گسترش و توسعه صنعت لیزینگ (Leasing) به عنوان یک ضرورت عمومى در سراسر جهان بر کسى پوشیده نیست.نقش عملیات لیزینگ در چرخه اقتصادى کشورها و اثرات مثبت و اجتناب ناپذیرى که در ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و سرانجام توازن منطقى در موازنه پرداخت هاى جوامع صنعتى و رو به توسعه به جاى گذاشته، موجب گردیده است که این شیوه اعتبارى امروز،با تکیه بر تخصص ها و ویژگى هاى نوین اجرایى بتواند موقعیت خود را به عنوان یکى از مهمترین مراحل تامین اعتبار در سطح اقتصاد داخلى و بین المللى تثبیت نماید. بر این اساس، تحقیقاً بخش عظیمى از عملیات مالى / تسهیلاتى و سرمایه گذارى و تامین اعتبار در جهان با استفاده از روش هاى نوین لیزینگ انجام مى پذیرد. به طورى که، براساس بررسى هاى موسسات مطالعاتى اقتصادى معتبر جهان روش تامین اعتبارات از طریق لیزینگ، در بین مکانیزم هاى گوناگون اعتبارى، بعد ازوام هاى مستقیم بانکى در مرتبه دوم قرار گرفته است.
سابقه و اهمیت لیزینگ در جهان
صنعت لیزینگ به صورت سنتى، از یک سابقه چند هزار ساله برخوردار است، لیکن تا اوایل دهه ۱۹۵۰ که به صورت رسمى ومدون در آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود، دوران بسیار طولانى و کندى

را پشت سر گذاشته است. این صنعت به رغم آغاز فعالیت اصولى خود، از اوایل دهه ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۱۹۶۰ از رشد و گسترش قابل ملاحظه اى برخوردار نبوده است، اما از این تاریخ به بعددنیا شاهد رشد فزاینده و شایان توجه صنعت لیزینگ بوده، به طورى که نه تنها در کشورهاى صنعتى و پیشرفته بلکه در بسیارى ازکشورهاى جهان سوم و در حال توسعه نیز رسوخ یافته است. رشد صنعت لیزینگ در جهان به میزانى است که بخش عمده اى ازدارایى هاى سازمان ها و موسسات اقتصادى اعم از انتفاعى و غیر انتفاعى، با بهره گیرى از روش هاى لیزینگ تامین مى

گردد. گسترش صنعت لیزینگ تمامى زمینه ها را دربر گرفته است: از خرید لوازم و وسایل کوچک منزل گرفته تا تامین مالى هواپیماهاى غول پیکر و کشتى هاى اقیانوس پیما و نیز سرمایه گذار

ى در تاسیسات شرکت ها و کارخانجات تولیدى و ماهواره هاى پیشرفته، که این امر به خوبى گویاى اهمیت بارز و تردیدناپذیر صنعت لیزینگ در گستره مبادلات مالى و اقتصادى جهان امروزمى باشد.
سابقه لیزینگ در ایران
اولین هسته تشکیلاتى صنعت لیزینگ در ایران با تاسیس دو شرکت لیزینگ ایران در سال ۱

۳۵۴ و شرکت لیزینگ صنعت ومعدن (با نام آریا لیزینگ که متعاقباً در سال ۱۳۶۱ به شرکت پى خرید و سپس در سال ۱۳۸۱ به لیزینگ صنعت و معدن تغییر نام یافت ) در سال ۱۳۵۶ که به تر

تیب تحت مدیریت بانک هاى تجارت و صنعت و معدن فعالیت مى نمایند، آغاز گردیده است. فعالیت آغازین هر دو شرکت به تبع مشارکت شرکت Sliball International وابسته به بانک کردى لیونه

و بانک Soeiete Generalفرانسه با اتکا بر دانش و مدیریت و تجربه فرانسویان در ایران آغاز گردید، لیکن به دلیل عدم توسعه فرهنگ و بستر صنعت لیزینگ در کشور و نیز تحولات ایجاد شده در ساختار اقتصادى کشور ناشى از پیروزى انقلاب، این صنعت تا اوایل سال ۱۳۸۰ از رشد وتوسعه بسیار کندى برخوردار بوده است. در طول ۲۸ سال سابقه فعالیت لیزینگ و از بدو تاسیس اولین هسته آن، تنها یک شرکت توسط بخش خصوصى در سال ۱۳۷۰ که فعالیت عملى خود را در سال ۱۳۷۳ آغاز نموده، تاسیس گردیده است.
لیکن از اوایل سال۱۳۸۰ تاکنون تعداد شرکت هاى لیزینگ تاسیس شده به بیش از ۳۵ رسیده است. افزایش چشمگیر ایجاد شرکت هاى لیزینگ درایران نشانگر توجه به اهمیت و ضرورت حضور این صنعت در بین موسسات اقتصادى کشور مى باشد.

عملکرد و وضعیت لیزینگ در ایران

فعالیت لیزینگ در ایران با تشکیل دوشرکت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ و شرکت لیزینگ صنعت و معدن در سال ۱۳۵۶ آغاز گردیده و در طول ۲۸ سال گذشته به سبب تحولات اجتماعی ، اقتصادی ایجاد شده در ساختار کشور از رشد کندی برخوردار بوده است.تاسیس و سابقه فعالیت اکثریت

شرکتهای لیزینگ که به ۴۵ شرکت با عنوان لیزینگ بالغ می گردد،در طول ۲ سال گذشته صورت پذیرفته است ولذا مقایسه عملکرد واقعی فعالیت لیزینگ از بدو آغاز فعالیت این روش در ایران تنها به دو شرکت اولیه صدرالاشاره بر می گردد که آنهم به سبب عدم توسعه فرهنگ و گستره صنعت لیزینگ در سنوات دو دهه اول بعد از انقلاب ارقام بسیار ناچیزی را تشکیل داده است. میزان تسهیلات اعطایی توسط شرکتهای لیزینگ دوگانه تا پایان سال ۱۳۶۲ رقمی معادل ۳۹۶ میلیون

ریال بوده است که این رقم در پایان سال ۱۳۷۱ به رقم ۸/۸ میلیارد ریال بالغ گردیده است. در سال ۱۳۷۱ به دنبال تلاش وزیر صنایع و با پشتیبانی مقامات پولی و مالی بانک مرکزی ، اعتباراتی به منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور، از طریق واگذاری خودرو های کار توسط شرکت های لیزینگ ، در اختیار این شرکتها قرار گرفت که تاحدودی حجم فعالیت این شرکتها را نسبت به سنوات گذشته افزایش داده است.
روند فعالیت شرکتهای لیزینگ در سنوات بعد از سال ۱۳۷۳ که صرفا بر اساس منابع مالی و سرمایه ای خود و در مقاطعی تسهیلات نه چندان قابل توجه بانک های مادر صورت پذیرفته ، از گردش مالی نسبتا مطلوبی برخوردار بوده است.
در مقاطعی از زمان نیز شرکت ها و موسسات تولیدی از جمله خودروسازان به سبب احساس نیاز جهت واگذاری محصولات تولیدی خود از طریق تفاهمات دو جانبه با شرکتهای لیزینگ و در قالب روش لیزینگ کمک فروش و به شیوه کارمزدی، همکاری های محدودی رابا شرکتهای لیزینگ معمول داشته اند. اگر چه با تاسیس شرکت های جدید در پهنه صنعت لیزینگ در طول دو سال گذشته ،توجه به این صنعت در ایران بسیار مثبت ارزیابی گردیده و به طور و بطور محسوسی فعالیت در صنعت لیزینگ را تحت تاثیر قرار داده است و در این راستا ، احساس نیاز واحدهای شرکت واحدهای تولیدی و موسسات اقتصادی به خصوص شرکتهای خودروساز به وجود و استفاده از خدمات شرکت های لیزینگ ، روند ایجاد و تاسیس این قبیل شرکت ها را افزایش داده است، لیکن وضعیت بازار فعالیت اقتصادی کشور به اندازه ای وسیع و نیازمند حضور این صنعت است که به نظر می رسد هنوز راه طولانی می بایست جهت رسیدن به نقطه تعادل مورد نظر را طی نمود.
بر اساس آمارهای نه چندان قابل استناد درصد سهم بخش لیزینگ در معدودی از بخش های تولیدی در سال ۱۳۸۱ به شرح زیر است

۱٫ ازمیزان حجم ریالی تولیدات در بخش خودروسازی در کشور (رقمی معادل ۳۸۷۹۰ میلیارد ریال ) سهم لیزینگ کمتر از یک درصد مبلغ ومذکور یعنی ۳۸۷ میلیارد ریال بوده است، که بخش عمده آن توسط شرکت های لیزینگ وابسته به شرکت های خودروساز به صورت مستقیم یا کارمزدی انجام پذیرفته است.

۲٫ از مجموع حجم ریالی تولیدات بخش خودروهای کار در سال مورد مطالعه که رقم آن بالغ بر ۵۱۲۰ میلیارد ریال برآورد گردیده است ، تنها ۱۱ درصد از طریق شرکت های لیزینگ صورت گرفته است که بخش عمده آن از محل اعتبارات بانکی در بخش خدمات و به طور مستقیم به مصرف کنندگان معرفی شده از سوی واحد های تولیدی و بعضی از شرکت های لیزینگ وابسته به خودروسازان به صورت مستقیم و یا در قالب قراردا د د کارمزدی ، انجام پذیرفته است.
۳٫ سهم لیزینگ در بخش سایر ماشین آلات و تجهیزات ،ماشین آلات راه سازی ،با احتساب تسهیلات واگذاری توسط بعضی از بانک های نیمه تخصصی تنها ۱۲/۵ درصد بوده است.
۴٫ در رابطه با سهم صنعت لیزینگ در بخش دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی تنها شرکت فعال لیزینگ در این زمینه شرکت لیزینگ صنعت و معدن می باشد که حجم فعالیت انجام شده در مقایسه با میزان تولیدات بخش صنعتی تقریبا صفر است.
همانگونه که ملاحظه می شود درصد سهم صنعت لیزینگ در مجموع حتی با در نظر گرفتن بخشی از فعالیت بانکها به عنوان فعالیت لیزینگ ، بسیار ناچیز است و علت و علل این امر ،علاوه بر عدم گسترش فرهنگ لیزینگ را می توان در عدم همراهی و همکاری موسسات مالی و پولی کشور و بانک ها با این شرکت ها دانست. این در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشره ، حجم تسهیلات اعطایی توسط ۸ بانک عمده دولتی در سال ۱۳۸۰ در قالب عقود اسلامی ، بالغ بر ۱۹۹۷۳۶ میلیارد ریال بوده است که در داخل کشور و در استان های ۲۸ گانه به متقاضیان اعطا گردیده است.
اگر چه به طریقی می توان فعالیت بانک ها در قالب عقد اجاره به شرط تملیک و به میزان ۴/۱۹۵۵ میلیارد ریال را به سبب مشابهت کامل با فعالیت صنعت لیزینگ ، جزو شیوه های متعارف لیزینگ محسوب نمود ،لیکن در مجموع در مقایسه با حجم عملیات تسهیلاتی بانک ها حجم فعالیت بخش لیزینگ در ایران رقمی کمتر از ۵/۰ درصد است که در آن فعالیت بعضی از بانک های تخصصی در بخش تسهیلات اعطایی برای ماشین آلات کشاورزی نیز مستتر است.
با عنایت به مراتب فوق همانطوری که ملاحظه می گردد ، سهم لیزینگ در بازار سرمایه در ایران رقم ناچیزی را تشکیل داده است، در حالی که سهم لیزینگ در بازار سرمایه از جهات گوناگون قابل

بحث و بررسی است.بدون شک یکی از عوامل مهم نقش لیزینگ به عنوان یکی از شیوه های موثر در تخصیص منابع مالی کمیاب برای سرمایه گذاری مولد است،
زیرا وجوه مصرفی از طریق لیزینگ به طور واقعی صرف تامین تجهیزات و ایجاد یا راه اندازی واح

د اقتصادی و یا به روش دیگر ، موجب فعال شدن چرخه تولید واحد های اقتصادی و افزایش عرضه تولیدات است. به عبارت دیگر ،امروزه اعطای تسهیلات به روش لیزینگ مترادف با ازدیاد تولید کالا یا خدمات شناخته شده است.
این مزیت ویژه صنعت لیزینگ موجب گردیده است که شرکت های لیزینگ از نقطه نظر مسائل مبتلا به موسسات اعتباری دیگر که منابع مالی توسط وام گیرندگان در راه های غیر مولد و بورس بازی مصرف می شود ، مصون باشند. این امر یکی از مزایای بارز لیزینگ است. به طریق دیگر ، میتوان ادعا نمود که در ایران نیز موضوع تاکید بر روی مصرف منابع پولی در امور معین که از بنیان های فکری و اعتقادی عملیات بانکی بدون ربا که اجاره به شرط تملیک نیز از عقود آن محسوب می گردد،در همین راستا بوده است.
در شرایط کنونی اقتصاد بین المللی اکثریت معاملات در بازار سرمایه ، نشان از انتقال امکانات مالی از دست یک سرمایه گذار به دست سرمایه گذار دیگر است، تا اینکه نمایانگر ایجاد امکانات مالی و دارایی های مولد جدید باشد و این امر موجب گردیده که نقش بارز و پر اهمیت صنعت لیزینگ و بهبود ساختار اقتصادی را به شرح زیر برشمرد:
۱-افزایش رقابت میان منابع مالی ۲ -ممانعت از فشارهای تورمی خصوصا در کشور های جهان سوم ۳-افزایش تولید و ایجاد تعادل در موازنه پرداخت ها از طریق حمایت از صنایع داخلی ۴-کمک به ایجاد اشتغال از طریق فراهم نمودن شرایط کار.
تعریف و تشریح عملیات لیزینگ
کلمه لیزینگ همانند بانک متضمن معنى خاص خود است و در فارسى با کلمه اجاره دهى، اجاره دارى مترادف است، لیکن بهترین معنى آن که به نظر مى رسد با کلمه لیزینگ هم خوانى بیشترى دارد، اجاره اعتبارى است. لیزینگ از لحاظ اجرایى عبارتست از “یک رشته فعالیت اعتبارى کاملاً تخصصى مبتنى بر روش اجاره که در آن نوعى قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر، اعم ازاشخاص حقیقى یا حقوقى،
به منظور بهره بردارى از عین یا منفعت کالاى سرمایه اى یا مصرفى بادوام که از قابلیت اجاره برخوردارباشد، منعقد مى گردد. لذا این روش (Leasing) مجموعه اى از مبادلات اقتصادى مشتمل بر خرید، اجاره و نهایتاً فروش (تملیک ) رادر بر مى گیرد. به عبارت دیگر، قرارداد یاد شده بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر (Lessor) و متقاضى یا استفاده کننده ازتسهیلات به عنوان (Lessee) منعقد مى گردد. براساس این قرارداد، موجر کالاى مورد نظر و نیاز مستاجر را (مورد اجاره ) با استفاده از منابع مالى خود از فروشنده و یا تولیدکننده تامین و با قبول اینکه در صورت حصول و انجام کلیه تعهدات مندرج در قرارداد، مستاجر اختیار دارد تا مالکیت مورد اجاره را به نام خود از موجر تقاضا نماید، مورد اجاره را براى مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات ) به صورت اجاره در اختیارمستاجر قرار مى دهد. مستاجر مخیر است در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملک یا به موجر مسترد نماید.چنانچه مستاجر در پایان مدت قراردا

د خواستار تملک مورد اجاره باشد، مى باید مبلغى را که در ابتداى دوره باتوجه به استهلا

ک و عمرمفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطى (Residual Value) مورد اجاره تعیین گردیده است، به موجرپرداخت نماید. شایان توجه است که اکثریت شرکت هاى لیزینگ در ایران ارزش اسقاطى یا باقیمانده را در محاسبات مورد توجه واقدام قرار نداده و برابر صفر فرض مى نمایند.
انواع روش هاى لیزینگ

به دلیل گستردگى دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآورى ها و تکنیک هاى عملیاتى گوناگون، این صنعت در زمینه هاى مختلفى کاربرد یافته است. عملیات لیزینگ به انواع گوناگونى طبقه بندى شده است که به طور خلاصه، به روش هایى که بیشتر جنبه کاربردى دارد اشاره مى شود:
۱ – لیزینگ عملیاتى (Operating Lease) :
لیزینگ عملیاتى قدیمى ترین و ساده ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است که براساس آن قرارداد با مستاجر (متقاضى ) صرفاًبه قصد بهره بردارى و برخوردارى از حق انتفاع کالا (مورد اجاره ) منعقد مى گردد و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره عیناً به موجرمسترد مى گردد. در این نوع لیزینگ معمولاً ۱۰۰ درصد بهاى مورد اجاره توسط موجر تامین مى گردد.
۲ – لیزینگ سرمایه اى (Financial Or Capital Lease):
لیزینگ سرمایه اى یا اجاره اعتبارى مشابهت کامل با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکى بدون ربا دارد وتنها تفاوت آن شرط اختیار خرید در لیزینگ سرمایه اى یا اجاره اعتبارى است. این نوع عملیات لیزینگ در نوع خود یکى ازپیشرفته ترین شیوه هاى لیزینگ در جهان محسوب مى شود که امروزه به دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش بینى امکان تملیک مورداجاره توسط مستاجر (متقاضى )، گستره وسیعى از مبادلات اعتبارى را دربر گرفته است.
این نوع از عملیات لیزینگ داراى شقوق مختلفى به شرح زیر مى باشد:
۲ – ۱ – روش لیزینگ یا اجاره اعتبارى کمک فروش (Sales – Ail Lease) :
براساس این روش بین شرکت لیزینگ (موجر) و شرکت تولید کننده توافق مى شود که براساس آن، تولیدکننده تمایل و موافقت خود را جهت واگذارى بخشى از کالاهاى تولیدى خود به صورت نقد و اقساط، اعلام و عرضه نماید و از این طریق، چرخه تولید خودرا بهبود و میزان فروش خود را افزایش مى دهد. شرکت لیزینگ نیز تولیدات مورد توافق مزبور را براساس تفاهم به عمل آمده در چهارچوب قراردادهاى اجاره اعتبارى به متقاضیان واگذار مى نماید. امروزه استفاده از این شیوه در کشورهاى پیشرفته جهان از گستردگى قابل توجهى برخوردار است و با بهره مندى از این روش، تولیدکنندگان به موفقیت هاى چشمگیرى در بازاریابى و افزایش فروش محصولات تولیدى خود دست یافته اند.

۲ – ۲ – روش لیزینگ اهرمى یا اجاره اعتبارى سه جانبه (Leveraged Lease) :
در این روش که اساساً جهت اجاره کالاهاى با قیمت بسیار بالا همانند کشتى ها، هواپیما

ها، ماهواره ها، تاسیسات عظیم نفتى و…به کار گرفته مى شود، شرکت لیزینگ با استفاده از تسهیلات بانکى یا موسسات مختلف مالى دیگر، منابع لازم براى اجاره اهرمى راتامین مى نبه متقاضیان واگذارمى نماید. براساس ماهیت این شیوه از عملیات لیزینگ مى بایست به صورت سه جانبه منعقد و مبادله گردد.
۲ – ۳ – روش لیزینگ خرید و اجاره مجدد(Purchase and Lease Back) :
براساس این روش، متقاضیان به منظور تامین نقدینگى مورد نیاز، ماشین آلات یا تجهیزات متعلق به خود را به شرکت لیزینگ مى فروشد و مجدداً همان کالا را در قالب قرارداد اجاره اعتبارى به متقاضى واگذار مى نماید. به این ترتیب، ضمن تامین نقدینگى مورد نیاز متقاضى،در پایان قرارداد مجدداً مالکیت مورد اجاره به فروشنده آن تعلق خواهد یافت.
۲ – ۴ – روش لیزینگ برون مرزى (Cross Border Lease) :
براساس این روش، اجاره دهنده (موجر) و اجاره کننده (مستاجر) مقیم دو کشور مختلف مى باشند. این نوع از عملیات لیزینگ معمولاً بخش عمده اى از جریان انتقال کالاهاى سرمایه اى از کشورهاى صنعتى به کشورهاى در حال توسعه را پوشش مى دهد.ضرورت این شیوه از لیزینگ ایجاب مى نماید که موجر به منظور پوشش ریسک هاى احتمالى، از نقطه نظرات گوناگون ناشى از بروزتحولات سیاسى، اجتماعى، اقتصادى و غیره را که ممکن است بر نحوه نقل و انتقال هزینه هاى مالى حاصل از عملیات اجاره و نیزمسایل و مقررات ارزى و سایر موارد، تاثیر منفى بگذارد، پیش بینى هاى لازم به عمل آورد.
ویژگى هاى خاص صنعت لیزینگ
صنعت لیزینگ از یکسرى ویژگى هاى خاص برخوردار است که عمده ترین آن ها به شرح زیر است:
۱ – تخصص :
دانش فنى و تخصص در این رشته از عملیات اعتبارى نسبت به سایر موسسات اعتبارى محسوس و قابل اهمیت است، زیراموضوع مالکیت، اجاره و استرداد مورد اجاره در صورت عدم ایفاى تعهدات از سوى مستاجر و فروش یا اجاره مجدد آن به مستاجرجدید همچنین، روش خرید و اجاره مجدد، اجاره اعتبارى برون مرزى و لیزینگ به روش اهرمى، روش هاى پیچیده اى هستند که یک شرکت لیزینگ با تکیه بر تجارب و تخصص هاى خود از عهده آنها بر مى آید. به علاوه، روش اجاره عملیاتى نیز به نوبه خودمستلزم آشنایى با روش هاى علمى و محاسباتى خاص مى باشد که از عهده شرکت هاى لیزینگ بر مى آید. در این راستا، مى توان ادعانمود که شرکت هاى لیزینگ مى توانند به درستى به عنوان بازوى اجرایى بانک ها، موسسات مالى و ارگان هاى اقتصادى داراى سرمایه، عمل نمایند.
۲ – سرعت عمل :
یکى از ویژگى هاى صنعت لیزینگ علاوه بر ضرورت صحت عملیات و دانش فنى آن، سرعت عمل در اخذ تصمیم براساس تحقیق و بررسى جوانب امر مبتنى بر شناخت لازم و کافى نسبت به رشته مورد نظر است، به طریقى که ضمن ملحوظ نظر داشتن حداقل ریسک ممکنه، پاسخگویى به تقاضاى متقاضیان را در اقل زمان، ممکن و میسر سازد. این ویژگى در اغلب موارد به رغم شرایط نسبتاً سخت تر شرکت هاى لیزینگ خصوصاً از نقطه نظر نرخ سود و زمان بازپرداخت اقساط و فراهم نبودن شرایط دوران مشارکت، موجب جلب و جذب متقاضیان گردیده است.
۳ – تمرکز فعالیت:
شرکت هاى لیزینگ به دلیل ماهیت فعالیت آنها و در صورت در اختیار داشتن نیروهاى متخصص و کارآمد، نیاز به سازمان گسترده و پیچیده اى ندارند و امکان متمرکز کردن کلیه واحدهاى سازمان در یک محل میسر و ممکن بوده و در نتیجه، به تبع امکان دستیابى به نتیجه سریعتر، متقاضیان استقبال بیشترى از این گونه شرکت ها خواهند نمود.
۴- انعطاف پذیرى:
یکى از خصوصیات دیگر عملیات لیزینگ انعطاف پذیرى آن است، به طورى که براساس مکانیسم هاى خاص خود و در رابطه باقراردادهاى متنوع، مى تواند خود را با شرایط متقاضى مطابقت دهد

. این خصوصیت در رابطه با پرداخت اقساط، تعدیل مرحله اى قرارداد و تسویه زودتر از موعد و جایگزینى مستاجر، قابل ذکر و بررسى است.
۵ – محدودیت هاى اعتبارى:
شرکت هاى لیزینگ به تبع عدم تبعیت از مصوبات شوراى عالى بانک ها و با عنایت به پوشش ق

و مطلوبى اجابت نمایند.
۶ – جلوگیرى از صورى بودن عملیات بانکى:
عملیات لیزینگ و نحوه عقد قرارداد و تملک شرکت هاى لیزینگ بر موارد اجاره و نیز تحویل و تحول عینى و واقعى موارد اجاره،از بروز هر گونه سو استفاده احتمالى و صورى بودن عملیات اعتبارى جلوگیرى مى نماید.

مزایاى عملیات لیزینگ

معدودى از مزایاى عملیات لیزینگ به شرح زیر قابل توجه و ذکر است:
۱ – غیر ربوى بودن:
در روش اجاره اعتبارى (لیزینگ ) موضوع بهره مطرح نیست و موجر براى تجهیزات و یا دستگاه ها و ماشین آلاتى که به اجاره مى دهد، اجاره بهاى عادلانه اى را تعیین مى نماید و اقساط اجاره از دو جز تشکیل شده است. اول، آن بخشى از قیمت تمام شده مورداجاره و دوم، درصدى بابت هزینه هاى اجرایى و سود عادلانه شرکت موجر است.

۲ – غیر وثیقه اى بودن:
چون شرکت لیزینگ در طول مدت اجاره مالک تجهیزات و دستگاه ها باقى مى ماند بنابراین، در شرایط معمول از مستاجروثیقه اى مطالبه نمى نماید، مگر در موارد خاص. به این ترتیب، دارایى هاى مستاجر به عنوان وثیقه براى اخذ تسهیلات مالى / بانکى آزاد باقى خواهد ماند. لذا در مواردى که مستاجر وثیقه با ارزشى نداشته باشد، از دریافت تسهیلات به صورت اجاره و در قالب روش هاى لیزینگ محروم نمى گردد.
۳ – آزاد کردن منابع مالى مستاجر:
استفاده از روش اجاره اعتبارى (لیزینگ ) منابع مالى مستاجر را براى تامین هزینه هاى جارى و یا هزینه هاى سرمایه اى آزادمى گذارد و بدین طریق با مشخص بودن مبلغ مال الاجاره امکان پیش بینى گردش نقدینگى دقیق تر براى مستاجر فراهم مى گردد.
۴ – امکان تملک تجهیزات و دستگاه ها:
در بعضى از روش هاى لیزینگ (اجاره اعتبارى ) مستاجر مى تواند در پایان مدت قرارداد با پرداخت مبلغ کمى که در تاریخ عقدقرارداد تعیین شده است ،(Residual Value) تجهیزات یا دستگاه هاى مورد اجاره را به مالکیت خود درآورد. در مواردى که مستاجربه دلایلى از جمله از رده خارج شدن تجهیزات و دستگاه ها یا عدم نیاز به ادامه استفاده از آنها و غیره، تمایلى به تملک تجهیزات ودستگاه ها نداشته باشد، مى تواند از این حق استفاده ننموده و مورد اجاره را به موجر عودت دهد.
۵ – ایجاد اشتغال:
لیزینگ یکى از روش هاى بسیار موثر در ایجاد اشتغال محسوب مى شود، زیرا مى تواند شرایط لازم کار براى متخصصان یاافرادى که توانایى انجام کار دارند لیکن، از امکانات و تجهیزات لازم برخوردار نیستند را فراهم نماید. همچنین، کمک به شرکت هاى تولیدى از طریق کمک فروش و افزایش تولیدات و روان نمودن چرخه تولید آنان به ایجاد اشتغال و حفظ آن کمک شایان توجهى خواهد نمود.
۶ – ضد تورمى بودن:
روش لیزینگ به دلیل عدم تزریق مستقیم منابع مالى به بازار و پیشگیرى و بازدارندگى این روش از ورود مستقیم منابعى که به صورت تسهیلات واگذار مى شود به بازار بورس، داراى خاصیت ضد تورمى است. از یکسو، (خصوصاً در روش لیزینگ کمک فروش )به چرخه تولید و افزایش حجم آن کمک مى نماید و در نتیجه، سطح تولید داخلى را بالا مى برد و از سوى دیگر، از طریق واگذارى تسهیلات براى خرید محصولات تولیدى و ایجاد اشتغال و افزایش عرضه محصولات مورد نیاز جامعه، ضمن بالابردن میزان تولیدناخالص داخلى، به عنوان یک اهرم ضد تورمى عمل مى نماید.
۷ – جایگزینى: در روش لیزینگ امکان جایگزینى دستگاه ها، ماشین آلات و وسایط نقلیه به منظور هماهنگ شدن با صنعت و تکنولوژى روز ونیز نیاز و ضرورت بنگاه هاى اقتصادى براى متقاضیان فراهم مى شود.
عملکرد و وضعیت صنعت لیزینگ در جهان
بر اساس آخرین آمارهای منتشره حجم عملیات لیزینگ جهان در سال ۲۰۰۳ بدلیل رکود اقتصادی حاکم بر اقصاد جهان نسبت به سال ۲۰۰۰ از یک کاهش ۵/۴درصدی برابر با ۴/۲۲ میلیارد دلار خوردار بوده است.حجم فعالیت شرکتها و موسسات لیزینگ در جهان در سال مذکور به ۶/۴۷۶ میلیارد دلار بالغ گردیده است.در سال ۲۰۰۱ بیش از ۵/۵۳ درصد برابر ۱/۲۵۴ میلیارد دلار از حجم فعالیت شرکتهای لیزینگ در کشورهای آمریکا و کانادا اتفاق افتاده است و این در حالیست که

نسبت به سال قبل از آن ، از یک کاهش ۷/۶ درصدی معادل ۱۸ میلیارد دلار برخوردار است ، به طوری که این میزان کاهش در طول ۹ سال گذشته ، بی سابقه بوده است.دلیل عمده این کاهش، رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد جهان ذکر شده است . در این رابطه ، شایان توجه آن است که کشور آمریکا به تنهایی با ۲۴۲ میلیارد دلار عملیات، نزدیک به ۵۱ درصد ازحجم فعالیت جهانی عملیات موسسات لیزینگ را به خود تخصیص داده است.
وضعیت عملکرد شرکتها و موسسات لیزینگ در اروپا در ۲۰۰۱ با اختصاص ۴/۲۹ درصد ، برابر با ۱۴۰ میلیارد دلار از حجم عملیات لیزینگ در جهان، نسبت به سال ۲۰۰۰ افزایش داشته باشد. این افزایش ۹/۶ درصد و معادل ۹ میلیارد دلار بوده است. ۵ کشور آلمان با حجم فعالیت ۴۵/۳۴ میلیارد دلار ، انگلستان با حجم فعالیت ۳۱/۲۰ میلیارد دلار ، فرانسه با حجم فعالیت ۴۹/۱۹ میلیارد دلار ، ایتالیا با حجم فعالیت ۵۸/۱۷ میلیارد دلار و اسپانیا با حجم فعالیت ۴۴/۷ میلیارد دلار به ترتیب بیشترین حجم فعالیت در صنعت لیزینگ اروپارا به خود تخصیص داده اند.کشور های آسیایی با عملکرد ۷/۶۷ میلیارد دلاری سومین رتبه فعالیت در صنعت لیزینگ را به خود اختصاص داده اند. کشور ژاپن با حجم فعالیت ۹۵/۵۸ میلیارد دلاری خود به تنهائی بیش از ۸۷ درصد حجم فعالیت موسسات و شرکتهای لیزینگ قاره آسیا را به خود اختصاص داده است. عملکرد شرکتها و موسسات لیزینگ در آسیا نیز نسبت به سال ۲۰۰۰ از یک کاهش چشم گیر ۶/۱۰ میلیارد دلاری ( معادل ۶/۱۳ درصدی)برخوردار بوده است. لیکن سهم ژاپن از این کاهش تنها در حد ۷/۲ در صد بوده است.
عمده ترین کشورهای فعال در بخش لیزینگ در قاره آسیا پس از ژاپن (کشور های آسیایی دومین کشور فعال در بخش لیزینگ محسوب می شود) به ترتیب عبارتند از : هنگ کنگ با حجم فعالیت ۳/۲ میلیارد دلار ، جمهوری خلق چین با حجم فعالیت ۱/۲ میلیارد دلار ، کره با حجم فعالیت ۱۷/۱ میلیارد دلار ، هند با حجم فعالیت ۵/۱۰ میلیارد دلار ، تایوان با حجم فعالیت ۹۳/۰ میلیارد دلار ، ترکیه با حجم فعالیت ۷۲/۰ میلیارد دلار ،تایلند با حجم فعالیت ۴/۰ میلیارد دلار ، پاکستان با حجم فعالیت ۳۷/۰ میلیارد دلار ، اندونزی با حجم فعالیت ۲۵/۰ میلیارد دلا روعربستان صعودی با حجم

فعالیت ۱۸/۰ میلیارد دلار.مجموع فعالیت موسسات و شرکتهای لیزینگ در کشورهای آمریکای جنوبی ، استرالیا ،‌ نیوزیلند و قاره آفریقا مجموعاً ۱/۳ درصد از حجم فعالیت جهان را به خود تخصیص داده است.در طول ۲۰ سال گذشته حجم فعالیت صنعت لیزینگ در جهان از ۹/۸۴ میلیارد دلار به ۶/۴۷۶ میلیارد دلار افزایش یافته است
و جز در مقاطعی از سالها که به دلیل مشخص منتج از عوامل و شرایط اختصادی ،‌ دارای کاهش

ی نسبت به سال قبل از آن بوده است ،‌ روند فعالیت شرکتها و موسسات لیزینگ در جهان از رشد صعودی قابل توجهی بوده است.
ترکیب فعالیت شرکتهای لیزینگ در اروپا در سال ۲۰۰۱ در بخش خودروهای سواری ۵/۳۳ درصد ، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی ۲۵ درصد ، خودروی کار ۱/۱۷ درصد ، دستگاه ها و ماشین آلات اداری و خدماتی۹/۱۳ درصد ، ‌کشتی ، هواپیما و راه آهن ۹/۳ درصد و سایر ۶/۶ درصد را به خود تخصیص داده است.تعداد نیروی انسانی فعال در بخش لیزینگ در اروپا حدود ۵۵۰۰۰ نفر برآورد شده است ، از جمع کل شرکتهای لیزینگ در اروپا تعداد ۱۰ گروه لیزینگی و شرکتهای مستقل بزرگ به تنهائی بیش از ۱/۲۲ درصد حجم فعالیت لیزینگ اروپا را به خود اختصاص داده است. با

عنایت به آمارها و اطلاعات ارائه شده ، تحلیل های به عمل آمده نشان می دهد که به رغم اینکه حجم فعالیت بخش لیزینگ در سال ۲۰۰۱ نسبت به سال ۲۰۰۰ کاهش داشته است ، لیکن در حقیقت سهم لیزینگ در بازار سرمایه در این سال در بسیاری از کشورهای جهان بهبود یافته و از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است. این موضوع در خصوص اکثریت کشورهای اروپائی مصداق

دارد ، به طوری که در مجموع اروپا بر عکس آمریکا و آسیا در بخش لیزینگ دارای رشد مثبت بوده است و سهم بازار آن از ۶/۲۳ درصد به ۴/۲۹ افزایش یافته است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 41 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد