مقاله در مورد بلوتوس( Bluetooth) ؟

word قابل ویرایش
15 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بلوتوس( Bluetooth) ؟

مقدمه
________________________________________

سئوالی که ذهن بسیاری از ما را گاهی به خود مشغول میکنه اینه که بلوتوس چیه؟

چنینن اسمی برای یک تکنولوژی قرن بیست و یکم خیلی عجیبه. اگر یک مقدار کنجکاو باشید و در مورد این اسم کمی تحقیق کنید متوجه میشید که نام یکی از پادشاهان دانمارکی Harold Bluetooth بوده .حالا چه ربطی بین این پادشاه و تکنولوژی امروز بوده؟

 

هارولد بلوتوس تلاش بسیاری کرد تا جنگهای قبیله ای زمان خودش را خاتمه بده و تونست که قبیله ها را با هم متحد کنه و از آنجا که ایده تکنولوژی بلوتوس ارتباط و اتحاد بین دستگاههای مختلف می باشد از اسم این پادشاه دانمارکی برای نامگذاری این سیستم استفاده شد.بلوتوس روشی هست که به وسیله اون ما توانایی ارتباط بین وسایل مختلف را پیدا میکنیم بدون اینکه از سیم استفاده کنیم.

. بلوتوس توسط شرکت اریکسون به بازار معرفی شد و پس از آن شرکتهای IBM و Intel نیز در ادامه راه بر روی این سیستم سرمایه گذاری نمودند و از آن در دستگاههای تولیدی خودشون استفاده کردند این مسئله در سال ۱۹۹۹ اتفاق افتاد ولی تا به امروز که اواخر سال ۲۰۰۶ هستیم هنوز این سیستم همه جانبه و شایع نشده زیرا انتظار میرفت که در بسیاری از دستگاههای روزمره امروزی از این تکنولوژی استفاده بشه به هر حال بیشترین استفاده از بلوتوس در موبایل ها بوده و معیاری برای برتری گوشی ها به شمار میرود.

در حقیقت بلوتوس سیگنالهای بسیار کم قدرت رادیویی هستند که دارای برد بسیار محدودی می باشند که به طور تخمینی این برد ۲۵ متر اعلام شده است. بر خلاف سیستمهایی که برای ارتباط از سیم استفاده میکنند و نگرانی زیادی بابت امنیت در مورد آنها وجود دارد سیستم بلوتوس بسیار امن و مطمئن می باشد و از زمان فرستادن این امواج هیچگونه نگرانی بابت امنیت امواج منتشر شده وجود ندارد.امروزه دستگاههای مختلفی از بلوتوس استفاده میکنند که تعدادی از انها به شرح زیر هستند:

گوشی های موبایل
PDA (Personal Digital Assistants)
کامپیوترهای قابل حمل و رومیزی
پرینترها

دوربین های دیجیتال
کنترل های از راه دور که با سیستم IR(infrared) کار میکنند
اتومبیل ها

برخی از شرکتهای سازنده ماشین نظیر “بی ام و” و” آکورا در حال استفاده از این سیستم برای کنترل گوشی های موبایل بر روی ماشینهای ساخته شده خود هستند و بعضی دیگر نیز برای شما امکان نصب بلوتوس درون ماشین را فراهم میکنند.

با فناوری نوین بی سیم بلوتوث کاربران قادر هستند در حین راه رفتن و در خارج از منزل بدون نیاز به کابل و یا سیم رابطی به موسیقی ذخیره شده در رایانه و یا سیستم های دیگر گوش دهند.
عینک های جدید مجهز به فناوری بلوتوث اخیرا به بازار عرضه ش

ده است که کاربران علاقه مند به موسیقی را قادر می سازد تا بدون نیاز به کابل به موسیقی مورد نظر که در رایانه های شخصی خود در خانه می باشد ،گوش دهند. این فناوری نوین برای اسکیت بازان و افراد علاقه مند به پیاده روی طولانی مدت جذابیت بیشتری خواهد داشت.بهای این عینک های آفتابی بین ۱۴۹ پوند تا ۱۹۱ پوند می باشد.
در بزرگترین نمایشگاه لوازم الکترونیکی و پیشرفته در اروپا، مسئولین ارائه این فناوری پنج بلندگو بی سیم راه بدون اینکه هیچ کابلی به آنها متصل باشد را در پنچ گوشه سالن قرار دادند سپس پس از چند ثانیه صدای موسیقی راک مورد علاقه حضار توسط اسپیکر های ۱ هزار و ۶۰۰ دلاری با مصرف انرژی ۲۴۰ وات فضای سالن را متحول کرد.در نظرخواهی ها حضار اعلام کردند: متوجه هیچ گونه تفاوتی بین اسپیکر های بی سیم و معمولی نشده اند و از نظر کیفیت هم با یکدیگر برابر هستند.به گفته یکی از ناظرین به زودی این فناوری نوین در بین تمامی کاربران محبوبیت خاصی پیدا می کند.
برای اولین بار در هشت سال پیش طرح ارسال اطلاعات از طریق خطوط بی سیم بلوتوث توسط کارشناسان مورد آزمایش قرار گرفت به طوری که تبادل اطلاعات با فاصله مسافتی ۱۰۰ متر یا ۳۰ فیت از دستگاه ذخیره اطلاعاتی از جمله رایانه هایشخصی امکان پذیر به نظر می رسید و اولین ابزار مجهز به این فناوری که به صورت تجاری در دسترس کاربران قرار گرفت “STAR TREK” بود که توسط کاربران تلفن همراه مورد استفاده قرار می گرفت.
گفتنی است ،این فناوری نوین علاوه بر این ، قابل استفاده در منزل هم می باشد به طوری که دستگاه فرستنده خانگی بلوتوث ۶۹ پوندی به کاربران این امکان را می دهد تا توسط استریو خانگی به موسیقی های ذخیره شده در دستگاه های MP3 و یا تلفن همراه گوش فرا دهند.کاربران همچنین می توانند دستگاه پخش صدا با کیفیت خود را با دو اسپیکر ۶۰ واتی PARROT فرانسوی تعویض کرده و به موسیقی ذخیره شده در دستگاه های سیار با کیفیت بیشتری گوش دهند.از انجایی که این فناوری نوین ارزان بوده و طریقه استفاده از آن آسان می باشد در آینده نزدیک این خدمات نزد جهانیان محبوبیت ویژه ای کسب خواهد کرد.
این موفقیت های کنونی با همکاری و تلاش پی در پی چند ساله شرکت های اریکسون ، شبکه های بی سیم ، اینتل ، موتورولا ، نوکیا و توشیبا به نتیجه رسیده است.این شرکتها این فناوری نوین را HARALD BLATAND نامیده بودند اما اخیرا نام آن به HARALD BLUETOOTHتغییر یافت.لازم به ذکر است ، ماهانه ۱۰ میلیون دستگاه مجهز به فناوری بلوتوث به بازار عرضه می شود و تا پایان سال جاری تعداد ابزارهای مجهز به این فناوری بی سیم ، که

در اغلب تلفن های همراه موجود می باشد به بیش از ۱ میلیارد دستگاه خواهد رسید این در حالیست که این آمار در سال ۲۰۰۵ بذابر ۵۰۰ میلیون دستگاه بوده است.کیفیت تبادل اطلاعات توسط این فناوری نیز بهتر شده است به طوری که مسافت تبادل اطلاعات از ۱۰ متر به ۱۰۰ متر افزایش یافته و سرعت آن هم سه برابر شده است.نسخه های آخری این فناوری قادر است اطلاعات را با سرعت سه گیگابایت در ثانیه مبادله کند.

در چند ماه گذشته این فناوری بی سیم جدید با مشکلاتی مواجه شده بود به طوری که مایکرو ویو ها و تلفن های همراه موجود در منزل پخش صدا توسط اسپیکر های بی سیم را تا حدودی مختل می ساخت اما این نقص تا حدودی بر طرف شده است.
به گفته مسئولین ، تا سال ۲۰۱۲ نیز تقریبا یک سوم از خودروهای جدید مجهز به فناوری بلوتوس خواهند بود این میزان در حال حاضر ۳ درصد می باشد. این فناوری بی سیم در خودروها امکان تشخیص نقص و خرابی موتور را به رانندگان بی تجربه خواهد داد.

همه چیز در مورد بلوتوث
________________________________________
بلوتوث یک خاصیت و مشخصه صنعتی برای شبکه‌های بیسیم محلی laptopها و گوشیهای تلفن همراه و (Personal digital assistants:PDAs))ارائه می‌‌دهد راهی برای اتصال و رد و بدل کردن اطلاعات بین وسایلی مثل کامپیوترها و دوربین‌های

دیجیتال از طریق فرکانس رادیویی برد کوتاه امن و ارزان قیمت و قابل دسترس برای تمامی جهانیان فراهم کرده.

بلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن ۱۰ برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان تکنولوژی بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای تکنولوژی آنهاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.

Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توا

ن پایین در یک برد کوتاه (۱۰ سانتی متر ۱۰ متر و ۱۰۰ متر)که توسط یک میکروچیپ ارزان طراحی شده است. بلوتوث برای گوشی موبایل Handset نمونه‌ای از بلوتوث به دستگاهها اجازه می‌دهد که با یکدیگر به گفتگو بپردازند به شرطی که هر دو در برد هم قرار گرفته باشند البته لازمم نیست که در یک اتاق باشند این برد حداکثر ۱۰۰ متر است که به کلاس توان محصول بستگی دارد سه کلاس توان وجود دارد :

کلاس ۱: متر ۱۰۰ ۲۰mW ~۱۰۰dBm
کلاس ۲: متر ۲.۵ ۴mW ~۱۰dBm
کلاس ۳: متر ۱ ۰mW ~۱۰dBm [ویرایش]
کاربردها و مصارف bluetooth

۱- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوترهای رومیزی با یک پهنای باند کوچک
۲- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard
۳- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته

است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوترها وPDAs و handsfree ‌ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند

۴- انتقال فایلها (مثل عکس و mp۳ و غیره) بین گوشی‌های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX
۵- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone ها
۶- دستگاههای اندازه گیری و Test
۷- ابزارهای پزشکی

۸- گیرندهای GPS
۹- اتومبیل و استفاده به‌عنوان handsfree تلفن در آن ۱۰- کنترل

از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد
۱۱- وسایل کمک شنوایی
۱۲- playstation ۳ و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و… [ویرایش]

مشخصات و ساختار

خصوصیات و ویژگی‌های بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها به‌وسیله گروه SIG که در ۲۰ می‌‌۱۹۹۹ تأسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE ۸۰۲.۱۵.۱ شناخته می‌شود.

Bluetooth ۱.۰ and ۱.۰B

ورژن ۱.۰ و ۱.۰B مشکلات متعددی داشت و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند این ورژن مجبور بود آدرس سخت افزاری(BD-ADDR) وسیله بلوتوث را تحت پروسه handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بینام و گمنام انجام شود

Bluetooth ۱.۱
در ورژن ۱.۱ خیلی از مشکلاتورژن B ۱.۰ آشکار و برطرف گردید کانالهای بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد آشکارسازهای قوی تری نیز برای دریافت سیگنالهای به آن اضافه شد(RSSI)

Bluetooth ۱.۲
این ورژن همانند ورژنهای قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل: • سیستم سازگار طیف وسیع پرش فرکانسی(AFH:Adaptive Frequency-hopping spread spectrum) که پایداری در مقابل تداخل فرکانس رادیویی با استفاده از بکارگیری طیف وسیعی از پرش فرکانسها را ایجاد می‌کند • بال بردن سرعت ارسال در عمل • اتصال گسترده هماهنگ extended Synchronous Connections (eSCO) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد package ‌های خراب شده و آسیب دیده را سبب می‌گردد • Host Controller Interface (HCI) support for ۳-wire UART • HCI access to timing information for Bluetooth application

Bluetooth ۲.۰
این ورژن ورژن تکامل یافته ۱.x است تغیررات عمده شامل ایجادو ارائهEnhanced data rate (EDR) با نرخ ارسال و دریافت ۲.۱ Mbit/s. • سه برابر سریعتر در ارسال • مصرف توان پایین تر به‌وسیله کاهش Dutycucle • مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از عرض باند قابل دسترس بیشتر • اصلاح کردن (BER:bit error rate)

 

 

آینده بلوتوث
ورژن بعدی بلوتوث به عنوان LISBON نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه‌هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که چند نمونه را ذکر میکنیم: • Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را می‌دهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش ین اطلاعات شامل نام وسیله و لیستس از خدمات ارائه شده و یکسری اطلاعات تکمیلی دیگری است.

• Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند می‌گردد این توانایی بویژه در هنگام ارتباط و انتشار دادهای نامتقارن بکار می‌رود این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون mic و keyboard سبب افزایش طول عمر باتری از ۳ تا ۱۰ برابر می‌شود.

• QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه piconet بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بال ارسال شوند. • Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد.بطوریکه در یک زمان هم کاریی و هم امنیت افزایش میابد.انتظار می‌رود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد ورژن بعد از LISBON ” SEATTLE نامیده می‌شود که مش

خصه و ویژگی‌های بیشتری زا دارد که عمده آنها روی(UWB: ultra wide band) متمرکز شده این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کندکه بدنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات دادهها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند Technical information Communication & Connection یک دستگاه بلوتوث که نقش

یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با ۷ دستگ

اه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه ۸ تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود. در هر زمان داده‌ها می‌‌توانند بین master ویک slave انتقال یابد اما master از یک slave به slave دیگر به صورت سریع با یک گردش نوبتی سوئیچ می‌کند خصوصیت دیگر بلوتوث این است که اجازه می‌دهد ۲ یا چند piconet به هم متصل شده ویک scatternet را

ایجاد می‌کند در این حالت بعضی دستگاهها به عنوان پلی که نقش یک master را در یک piconet و یک slave را در piconet دیگر بازی می‌کند برقراری ارتباط هر وسیله بلوتوث در هر برقراری ارتباط پارامترهای زیر را ارسال می‌کند:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 15 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد