بخشی از مقاله

بلوتوث يک رشته خصوصيت بي‌سيم است که ارتباطات کوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه‌هاي کوچک و اختصاصي بلوتوث را تعريف مي‌کند.
بلوتوث چيست؟
به تازگي پس از يک سمينار عصرانه به خانه بازگشته‌ايد. Notebookتان در کيفتان قرار دارد، (Digital Assistant PDA Personal) خود را به کمر بسته‌ايد، و تلفن همراهتان در جيب جاي دارد.در سمينار امروز يادداشت‌هائي را در Notebook خود نوشته‌ايد. همين که به خانه مي‌رسيد و از کنار چاپگر جوهرافشان خود عبور مي‌کنيد، Notebook، چاپگر را پيدا مي‌کند و به‌طور خودکار يادداشت‌هاي سمينار را به چاپگر ارسال مي‌کند و آنها روي کاغذ چاپ مي‌شوند.در همين حال، PDA شما کامپيوتر روميزي را تشخيص مي‌دهد و درخواست مي‌کند که دفتر تلفن و برنامه روزانه شما را Update شود. همچنين همه پيام‌هاي ايميلي را که ارجهيت آنها را تعيين کرده‌ايد درخواست مي‌کند.


همه اين کارها در زماني رخ مي‌دهد که کت خود را درمي‌آوريد و براي نوشيدن يک نوشابه به‌طرف يخچال مي‌رويد.
در عرض چند دقيقه، تلفن همراه شما بوق مي‌زند تا به شما اطلاع دهد که عمليات چاپ يادداشت‌هاي تمام شده است.
به‌طرف چاپگر رفته و يادداشت‌ها را مي‌خوانيد بلافاصله پس از آن PDA شما بوق مي‌زند تا به شما بگويد که دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update کرده است و شما ايميل جديد داريد.به دنياي بلوتوث خوش آمديد؛ بلوتوث يک فن‌آوري بي‌سيم کوتاه برد است که به تلفن‌هاي همراه، PDA، کامپيوترها، دستگاه‌هاي ضبط و پخش استريو، لوازم خانگي، اتومبيل‌ها و همه وسايل ديگري که مي‌توانيد ارتباط آنها را با يکديگر فکر کنيد امکان ارتباط مي‌دهد.


توضيح بلوتوث
بلوتوث يک رشته خصوصيت بي‌سيم است که ارتباطات کوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه‌هاي کوچک و اختصاصي بلوتوث را تعريف مي‌کند.
بلوتوث فقط کابل‌ها را حذف نمي‌کند، بلکه يک روش بي‌سيم براي وصل کردن کامپيوترها با همه وسايل همراه الکترونيکي فراهم مي‌سازد و شبکه‌هاي کامپيوتري کوچک و خصوصي مشهور به(PAN (Personal Area Network يا شبکه شخصي را به‌وجود مي‌آورد.


بلوتوث يک زبان مشترک بين وسايل مختلف مي‌سازد که به آنها امکان مي‌دهد که به آساني با هم ارتباط برقرار کنند و به هم وصل شوند.
وسايل مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث حدود ۱۰ متر برد دارند و مي‌توانند داده‌ها در سرعت ۷۲۰ کيلوبايت در ثانيه از طريق ديوارها، کيف‌ها و پوشاک انتقال دهند.هيجان‌انگيزتر آنکه اتصال دادن بين وسايل بلوتوث مي‌تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگيرد.وقتي دو وسيله مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث نزديک يکديگر مي‌رسند، نرم‌افزار نهاده شده در تراشه‌هاي فرستنده / گيرنده (Server / Client) بلوتوث به‌طور خودکار يک ارتباط را برقرار مي‌سازد و داده‌ها را نقل و انتقال مي‌دهد.


با اين همه برد کوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است که براي شبکه‌هاي محلي (LAN) بي‌سيم مرسوم کمتر باشد، چون اين شبکه‌هاي کامپيوتري معمولاً بيش از ۱۰ متري بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتي آنها ۱۰ تا ۱۰۰ مترمگابايت در ثانيه است.
بلوتوث چگونه کار مي‌کند؟


يکي از جالب‌ترين نکات درباره اين استاندارد روشي است که وسايل مجهز به تراشه‌هاي بلوتوث به‌طور خودکار يکديگر را تشخيص مي‌دهند، ارتباط برقرار مي‌کنند و داده‌ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي‌دهند. در خصوصيات بلوتوث يک ارتباط راديوئي با برد کوتاه تعريف شده است.اين استاندارد همچنين يک برد متوسط ۱۰۰ متري را تعريف کرده است، اما به ندرت به‌کار مي‌رود، چون به توان التريکي و هزينه بيشتري نياز دارد.هر وسيله بلوتوث حاوي يک تراشه فرستنده / گيرنده مربعي ۴ سانتيمتري است که در باند فرکانس راديوئي

Scientific Medical) ISM (Industrial يا صنعتي، علمي، پزشکي از ۴۰/۲ گيگاهرتز تا ۴۸/۲ گيگاهرتز عمل مي‌کند.سازندگان و طراحان اين فرکانس را بدين لحاظ انتخاب کردند که در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديت‌هاي داشتن مجوز را ندارند. باند ISM به ۷۹ کانال تقسيم مي‌شود که هر کدام پهناي باند يک مگاهرتزي دارند که اين باند رايگان است.بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يک مگابايت در ثانيه را دارد، که سرعتي نزديک به ۷۲۳ کيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست، اما براي انتقال داده‌ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت کاملاً کافي است.


به دنياي بلوتوث خوش آمديد
بلوتوث يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه ، PDA ، كامپيوترها ، دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد .


Bluetooth از كجا آمد (تاريخچه بلوتوث(
شايد جالب باشد تا از تاريخچه نام Bluetooth هم اطلاع داشته باشيم. اين نام از نام يك پادشاه دانماركى به نام Harald Blaatand گرفته شده است. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگليسى به شكل Bluetooth تلفظ شد كه به معنى دندان آبى است. اين پادشاه كه بين سال هاى ۹۴۰ تا ۹۸۶ مى زيست، توانست دانمارك و نروژ را كه در جنگ هاى مذهبى با هم مشكل پيدا كرده بودند متحد كند و از آن پس شهرت زيادى كسب كرد. در واقع تكنولوژى Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاى كامپيوتر در قالبى بدون سيستم تاكيد دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركى است. ايده اصلى ايجاد اين سيستم در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson ارائه شد. اين شركت به همراه چند شركت ديگر به دنبال

يك سيستم ارتباطى بين وسايل الكترونيكى مختلف بودند تا قادر به هماهنگى و سازگارى با هم باشند. براي اريكسون ، اسم بلوتوث براي فناوري داده شده كه اميدوار بود بتواند به طور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استاندارد ها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد. در سال 1998 ، اريكسون يك موافقت نامه با IBM ، اينتل ،نوكيا ، 3com ، توشيبا و مايكروسافت امضا كرد و گروه Bluetooth SIG Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود.
مزاياى Bluetooth


عوامل بسيارى موجب شده تا شركت ها و موسسات ارتباطى به دنبال استفاده از Bluetooth باشند. يكى از اين عوامل محدوديت در انتقال Data از طريق سيم است. دستگاه هايى كه با سيم كار مى كنند از طريق رابط هاى سريال يا پارلل و يا USB به كامپيوتر متصل مى شوند. اگر از ارتباط سريال استفاده شود در هر سيكل زمانى يك بيت ارسال مى شود و ارتباط پارلل در هر سيكل ۸ تا ۱۶ بيت را ارسال مى نمايد. اين مقادير در دنياى ارتباطات پرسرعت امروزى بسيار كم است. تا چندى پيش در مقام كشورهاى پيشرفته براى ارتباط اينترنت به طور كامل از ارتباطات سيمى و تكنولوژى هايى چون ISON و DSL استفاده مى شد. البته اين سيستم ها هنوز هم جزء پرطرفدارترين و كاربردى ترين وسايل ارتباطى در جهان هستند. بگذريم كه در كشور ما هنوز به طور كامل از اين سيستم ها استفاده نمى شود و همچنان سيستم قديمى و بسيار ضعيف Dial up مورد استفاده قرار مى گيرد.


به لطف تكنولوژى جديد Bluetooth كشورهايى چون آمريكا و برخى كشورهاى اروپايى كه در زمينه تكنولوژى حرف اول را در دنيا مى زنند به سمت استفاده از ارتباطات بى سيم بين شبكه ها و اينترنت حركت مى كنند كه علاوه بر سرعت زياد، كيفيت بسيار خوبى را در اختيار كاربرانش قرار مى دهد. از ديگر مشكلاتى كه متخصصين بخش ارتباط با آن سروكار داشتند عدم وجود يك استاندارد مشخص و ثابت براى ارتباط دستگاه هاى مختلف با يكديگر بود. تا پيش از اين هر شركت دستگاه هاى خود را براساس استانداردهاى ارتباطى خود توليد مى كرد و به همين خاطر اغلب آنها براى ارتباط با دستگاه هايى از همان نوع ولى متعلق به يك كمپانى ديگر دچار مشكل مى شدند زيرا پروتكل ثابتى وجود نداشت. حال اين مشكل توسط استاندارد Bluetooth به راحتى قابل حل است. قبل از مطرح شدن مسئله استفاده از Bluetooth متخصصان اعتقاد داشتند كه در ارتباطات نزديك از اشعه مادون قرمز استفاده شود


مثلاً در كنترل از راه دور تلويزيون از اين سيستم استفاده مى شود. تكنولوژى مادون قرمز IrDA نام دارد و مخفف Infrared Data Association است. در عمل ثابت شده كه استفاده از اين استاندارد قابل اطمينان است و هزينه بسيار كمى به خود اختصاص مى دهد. ولى با اين وجود معايبى نيز دارد. اولين مشكل حركت نور در خط راست است. فرستنده مادون قرمز و گيرنده آن مى بايست در مقابل هم قرار بگيرند تا ارسال اطلاعات صورت گيرد، در غير اين صورت و وجود داشتن مانعى در بين راه، انتقال اطلاعات به درستى صورت نمى گيرد. يكى ديگر از مشكلات مادون قرمز اصطلاح «يك به يك» است. به اين معنى كه شما فقط مى توانيد اطلاعات را از يك دستگاه تنها به يك دستگاه ديگر ارسال كنيد و در يك لحظه قادر به ارسال

اطلاعات از يك دستگاه به چند دستگاه نخواهيد بود اما هر دو مشكل IrDA از طريق Bluetooth قابل رفع است. يكى ديگر از دلايل استفاده از تراشه هاى Bluetooth قيمت بسيار مناسب آن است.
قيمت اين تراشه ها عملاً ۱۵ تا ۳۰ دلار است كه با توجه به كارايى بسيار خوب، اين قيمت كاملاً مناسب به نظر مى رسد. همان طور كه اشاره شد اين تكنولوژى از محدوده فركانس ۴۰/۲ تا ۴۸/۲ گيگا هرتز كه محدوده اى رايگان است استفاده مى كند كه ۷۹ كانال ارتباطى را شامل مى شود. البته اين محدوده در اروپا و آمريكا مورد استفاده قرار مى گيرد ولى در ژاپن اين محدوده بين ۴۷/۲ تا ۴۹/۲ گيگا هرتز است و ۲۳ كانال ارتباطى را شامل مى شود. هر كدام از اين كانال هاى ارتباطى قابليت ارسال يك مگابايت اطلاعات را دارد و برد موثر آن ۱۰متر ذكر شده كه شركت هاى ارائه كننده اين سيستم ها تا برد ۷ متر را ضمانت مى كنند و بيشتر از آن به فضاى اتاقى بستگى دارد كه دستگاه ها در آن قرار دارند و همچنين به ميزان وجود ديگر امواج راديويى هم وابسته است. سرعت انتقال اطلاعات در استاندارد Bluetooth بستگى به نوع سيستم ارتباطى دارد. مثلاً اگر از ارتباط همزمان يا Synchronous استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود.


در اين نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گيرنده به طور همزمان قادر به دريافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع ديگر ارتباط كه ارتباط غيرهمزمان يا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود. البته با وجود سرعت بيشتر اين ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابليت ارسال و دريافت در يك زمان را ندارد. البته تكنولوژى هاى مانند Wi-Fi كه بر پايه Bluetooth است برد موثر و نرخ انتقال اطلاعات بيشتر مى شود. Bluetooth از سيستم بسيار حساسى نيز برخوردار است و از اين لحاظ با استفاده از آن احتمال تداخل بين دستگاه هاى مجهز به امواج راديويى به حداقل خود مى رسد و حتى در صورت بروز تداخل در ارتباط بلافاصله اطلاعات از بين رفته مجدداً به طور خودكار براى دستگاه گيرنده ارسال خواهد شد. حال اين تصور به وجود مى آيد كه با وجود چندين دستگاه مجهز به اين تكنولوژى در يك اتاق چگونه آنها روى يك فركانس مشخص و بدون تداخل با يكديگر به تبادل اطلاعات مى پردازند.


براى جلوگيرى از تداخل اطلاعات Bluetooth از تكنيكى به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مى كند و اين تكنيك به دستگاه ها اجازه مى دهد كه در يك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغيير فركانس داشته باشند. در واقع در اين تكنولوژى يابنده كانال آزاد بيش از ۱۵۰۰ بار در ثانيه كانال هاى ارتباطى را چك مى كند تا از كانال هاى اشغال شده با خبر باشد و در صورت ايجاد يك ارتباط جديد يك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد. مثلاً يك دستگاه كامپيوتر در حال ارتباط با پرينتر از طريق فركانس GHZ2.47 باشد در همين زمان موبايل قصد ارتباط با اسكنر را دارد. با استفاده از تكنيكى كه ذكر شد به طور خودكار فركانس اشغال شده توسط كامپيوتر و پرينتر شناسايى شده و ارتباط موبايل و اسكنر به روى يك فركانس جديد برقرار مى شود.


نصب بلوتوث اكسترنال بر لپتاپ:
1 - نصب patch هاي usb مادر برد از روي CD Motherboard بروي كامپيوتر
2- اتصال bluetooth خريداري شده ( Microsim اينجا اين مدل گفته ميشود ) به usb
3 - بعد از اتمام شناختن سخت افزار usb بر روي كامپيوتر بصورت اتوماتيك تا اتمام نصب آن توسط windows صبر ميكنيم ويندوز پيشنهادي windows xp pro sp2 ميباشد
4 - بعد از اتمام كار ويندوز , USB را در مي آوريم (( خيلي مهم ))


5- حالا CD Bluetooth كه داخل پكيج خريداري شده موجود ميباشد را داخل درايو CD گذاشته تا اين بار پروتكلهاي مربوط به اين نوع سخت افزار نصب شود .
6 - در هنگام نصب خطاي نبودن سخت افزار usb را ميگيرد در اين هنگان usb كه در آورده شده بود دوباره به پورت خودش وصل ميكنيم و پيغام خطا را ok ميكنيم .
7- بدون restart كردن دستگاه نرم افزار pc suite را نصب مي كنيم .


8- در هنگام نصب گزينه install sdk را غير فعال ميكنيم .
9 - كامپيوتر توسط نرم افزار و با اطلاع شما restart ميشود .
10 - بعد از شروع مجدد كليد Finish را ميزنيم .
11 - تا اين مرحله به هيچ عنوان روي icon هاي بلوتوث و Mrouter كليك نمي كنيم .
12 - در اين مرحله روي ايكون بلوتوث راست كليك كرده و گزينه join ......network را انتخاب ميكنيم
13- گزينه my device ....... را فعال ميكنيم


14 - براي موبايل خود در قسمت بلوتوث گوشي نامي بدهيد و بلوتوث دستگاه فعال باشد .
15- دكمه Next را كليك كنيد دستگاه بعد از جستجو نام شما ( موبايلتان ) را پيدا ميكند .
16- بعد از آن گزينه اول را انتخاب كنيد chose passkey ........
17- دستگاه يك شماره به شما ميدهد آنرا يادداشت كنيد و هميشه داشته باشيد .


18- موبايل شما هم اكتيو شده و شماره ميخواهد
19- شماره يادداشت شده را ميدهيد و ok ميكنيد
20- مراحل نصب با نوشتن installation به اتمام ميرسد
21- بعد در روي ايكون mrouter راست كليك كرده و گزينه connect a blue..... را كليك ميكنيم
22- بعد از جستجو موبايل شما را با اسم پيدا ميكند موبايل را انتخاب كرده ok ميكنيم .
23- برنامه pcsuite را اجرا ميكنيم


24- دستگاه موبايل شما شناسايي ميكند بصورت پيش فرض nokia 6600 .
25 - دستگاه فعال ميشود
26- ايكون در Taskbar تغيير كرده سبز ميشود
توضيحات :
اولا اگر لپتاپ شما از ويندوز service pack 2 استفاده مي نمايد,گاهي اين ارتباط مختل مي شود.در اين حالت بايد درايور جديد قطعه بلوتوث دار خود را از سايت مادر دريافت كنيد.همچنين يادتان باشد به خود وب سايت بلوتوث هم براي دريافت درايور جديد مراجعه نماييد.نصب درست نرم افزار(نه نصفه نيمه آن)بسيار اهميت دارد.همچنين device maneger لپتاپ خود را بگرديد كه آيا مثلث زرد رنگ احتياط در مورد قطعه بلوتوث شما داراست يا خير؟در اين صورت مي توانيد درايور خود را آپگريد نماييد.سعي نماييد از پورت USB 2.0 استفاده نماييد.نوع قطعه مورد نياز موبايل شما براي ارسال فايل به لپتاپ هم بسيار مهم است.مثلا در حال حاضر در بازار بهترين نوع MSI است كه در دو نوع با برد 10 و 100 متر با دو قيمت متفاوت وجود دارد كه البته برد مفيد آن 10 متر خواهد بود.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید