مقاله در مورد ساختار نیروگاه های اتمی جهان

word قابل ویرایش
26 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

اصول اولیه طراحی بدنه خودرو

در این مقاله آموزشی اصول اولیه طراحی بدنه خودرو آموزش داده شده است:
ابتدا از پرسپکتیو های اولیه شروع میکنیم. ما ۳ نوع پرسپکتیو داریم.
۱- یک نقطه ای ۲- دو نقطه ای و ۳- سه نقطه ای که فراخور زاویه و نوع دیدمان از از آن موضوع یکی از آنها را انتخاب میکنیم.
ابتدا یک نقطه ای: در همه پرسپکتیو ها ما یک خط افقی داریم که به نام خط افق محسوب می شود و تمام خطوط منشعبه از آن و از دو نقطه مشخص انشعاب میگیرند

به این نقاط نقطه گریز میگوییم.
اگر یک نقطه را ۱ بنامیم و دیگری را ۲ تداخل خطوط منشعبه از آنها که می توانند زاویه های مختلفی هم داشته باشند، گوشه های کار ما را تشکیل می دهند. این خطوط را محور های اصلی می نامیم Minor Axis و ما محورهای دیگری هم داریم که آنها را Major Axis یا محورهای غیر اصلی می نامیم که مثلآ در این تصویر می تواند محور منصف بیضی چرخهای ما باشد و گاهآ تابعی از محورهای اصلی کار ما نیست. کارمان را ابتدا در یک مکعب محاطی یا بعبارتی Bending box ترسیم میکنیم. این مکعب کمک بسیار شایانی در رسم صحیح کار به ما میکند.
اما در پرسپکتیو یک نقطه ای ما یک نقطه گریز داریم که تمام خطوط متشکله ما از این نقطه خارج میشوند.

گاهآ ما هرچه به سمت بالا برویم وجه روبرویی ماهم به خودی خود وارد یک پرسپکتیو دیگر خواهد شد و شکل ما به پرسپکتیو دو نقطه ای و گاهآ سه نقطه ای نزدیک می شود مانند تصویر زیرین عکس بالا.
به همان صورت که گفته شد ابتدا ما مکعب مناسبمان را ترسیم می کنیم و بعد شروع به ترسیم خودروی مورد نظرمان در این مکعب می کنیم ، به این صورت که در تصور خودمان ما شروع میکنیم به برش زدن از نواحی مختلف مکعب. البته نقطه یابی بصورت اصولی کمک بسیار زیادی به ما می کند که به آن هم در آینده پرداخته خواهد شد. به تصویر زیر دقت کنید و شما هم برای خودتان با ترسیم مکعب مناسب اقدام به ترسیم خودرو در آن مکعب بکنید. ابتدا برای مبتدایان بد نیست که با خودروهای گوشه تیز Hard Edge شروع کنند.

با ترسیم درست و استفاده از قواعد پرسپکتیو ما میتوانیم تصاویر دقیقتر و معقول تری را از سوژه مورد نظر در ذهنمان داشته باشیم . مثال زیر نمونه ای از طراحی یک Interior یا فضای داخلی خودرو با شیوه پرسپکتیو دو نقطه ای است.

در یک صفحه با رعایت اصول پرسپکتیو سه عنصر مکعب، استوانه و کره را ترسیم کنید.
حال با قرار دادن یک منبع نور فرضی تاثیر نور بر اجسام را نشان بدهید. مدیا شما میتواند مداد باشد. ما با درنظر گرفتن محل منبع نور Light Source که در این تصویر با یک فلش مشخص است در هر جسم ۳ نوع تاثیر نوری یا روشنایی خواهیم داشت که به ترتیب عبارتند از:
۱- Lightest و یا روشنترین ها
۲- Mid tone یا رنگ های میانه یا سایه روشن ها
۳- Dark و یا تیرگی ها

که در این تصویر با سه شماره به روشنی و کاملآ قابل دیدن میباشند. نکته مهم تطابق سایه و نور با فرم کلی احجام هستند که بسته به نرمی و خشکی آنها میتواند تخط یا قوسدار باشد همچنین بازتاب نور بر روی سطح زمینه در این کار یک انعکاس سایه روشن نیز در زیر کره ایجاد کرده است. این تمرین را هم میتوانید بر روی کاغذ با مداد و یا مارکر انجام دهید.
حال یک مکعب و یک استوانه استیل را در ذهن خود تجسم کنید و بر روی کاغذ مانند شکل زیر ترسیم کنید.

در اینجا هم ما تاثیر نور ،‌انعکاس اجسام به خودی خود و انعکاس اجسام در همدیگر را میبینیم. همینطور سایه اجسام هم متاثر از انعکاس نور اجسام و انعکاس نور زمینه هم در جاهایی تغییر کرده است. حال شما هم این تمرین را میتوانید با همین زاویه و در مراحل بعدی با زاویه های دیگر و با اشیاع دیگر انجام دهید. پیش از هر چیز این را متذکر می شویم که تمرین زیاد و حوصله و دقت بیشتر شما ضامن موفقیت های آینده شما خواهد بود. مامعمولآ در یک جسم صیقلی و یا نیمه

صیقلی انعکاسی از محیط اطراف به این صورت خواهیم داشت. مثال آن را در یک کره به این صورت می شود نشان داد که در بالای کره انعکاسی از آسمان و یا اتمسفر داریم Sky Reflection or Atmosfer Reflection که بدلیل مدور بودن حجم ما در سایه روشن آسمان به صورت مدور خواهد بود. همینطور در وسط کره نیز انعکاسی از اتفاقات دوردست در افق را خواهیم داشت که به آن Horizon Reflection میگویند.این قسمت از کار با رنگ تیره ترسیم میشود و در وسط این انعکاس

باریک شده و در کناره ها هم وسیع میگردد. همچنین در پایین کار هم ما یک انعکاس از زمین خواهیم داشت که با رنگی تیره تر از رنگ آسمان ترسیم میکنیم. به انعکاس سایه کلی خود کره بر روی زمین نیز توجه کنید که در طبیعی جلو دادن آن بی تاثیر نخواهد بود. تمرین زیر را هم انجام دهید.

معمولا استیل بدنه اتومبیل (Body Style) به کلاس اتومبیل، ابعاد اتومبیل، قیمت و شرایط محیطی وابسته‌است. به عنوان مثال اتومبیل‌های ۴*۴ برای جاده‌های کوهستانی و اتومبیل‌های کوپه برای حرکت در جاده‌های معمولی مناسب هستند.

اشکال مختلف بدنه اتومبیل
۴×۴ یا ۴WD

شاسی این گونه از خودروها به نسبت بلند است. سیستم انتقال قدرت در این گونه اتومبیل‌ها هر ۴ چرخ را به حرکت در می‌آورد(Four Wheel Drive). نیسان پاترول از جمله ماشین‌های ۴×۴ است.
یک بی‌ام‌دبلیو کانورتیبل
کانورتیبل (Convertible)
این گونه خودروهای دارای سقف(همراه شیشهٔ عقب) تاشو هستند که در پشت اتومبیل جمع می‌گردد و یا دارای نوعی سقف هستند که به طور کامل از خودرو جدا می‌گردد. البته نوع سمی کانورتبل (Cabrio coach or Semi-convertible) یک سان روف بزرگ (SunRoof) بر روی سقف خود دارد
کوپه (Coupé)
خودرویی همراه دو در با ظرفیت ۲ یا ۴ سرنشین است. تفاوت کوپه با سدان(خودروی چهار نفرهٔ معمولی) در طول در جلو، ارتفاع سقف و مقدار فضای سرنشینان عقب است. در خودروی کوپه، طول در بیشتر و ارتفاع سقف و فضای سرنشینان عقب کم تر است. البته نوعی از کوپه به نام ۲+۲ وجود دارد که فضای سرنشینان عقبش از کوپهٔ عادی نیز کم تر است. اتومبیلی مانند Mercedes Benz CLS ۲۰۰۸ تلفیقی از سدان و کوپه‌است که اصطلاحا به آن سدان کوپه می‌گویند.
اس.یو.وی متقاطع (XUV or Crossover SUV)

گونه‌ای از اس.یو.وی که بیشتر بر مبنای خودروهای سبک است تا کامیون‌های کوچک.
فست بک (Fastback)
در این نوع خودرو، سقف با یک زاویه کم و به صورت بیضی شکل به انتهای اتومبیل وصل می‌شود. در فست بک، هیچ گونه دری برای پشت اتومبیل تعبیه نمی‌گردد.
هاچ بک (Hatchback)
در خودروی‌های هاچ بک، در عقب شامل شیشهٔ عقب هم می‌گردد که با باز کردن این در به یک صندوق بار کوچک می‌توان دسترسی داشت. اتومبیل‌های هاچ بک دارای ۲ یا ۴ در هستند که معمولا با به حساب آوردن در عقب، هاچ بک‌ها در دو نوع ۳ در و ۵ در قرار می‌گیرند.
نعش کش (Hearse)

این اتومبیل‌ها نوع تبدیل یافتهٔ ماشین‌های لوکس(Luxury Car) هستند که به مراتب دراز تر و سنگین تر از اتومبیل‌های عادی بوده و معمولا برای حمل مرده به کار می‌روند.
لیفت بک (Liftback)
تلفیقی از کوپه و هاچ بک می‌باشد.
لیموزین (Limousine)
اتومبیلی گرانقیمت همراه با رانندهٔ مخصوص(chauffeur) که برای حمل اشخاص مهم به کار می‌رود. طول این اتومبیل‌ها بیشتر از اتومبیل‌های عادی است.
مینی بوس (Minibus)
نمونهٔ کوچکی از اتوبوس که توانایی حمل بیش از ۱۶ نفر را دارد.

مینی ون (MiniVan)
اتومبیلی که دارای ۳ تا ۴ ردیف صندلی همراه با فضای اضافه‌است. نوع سوپرمینی (Supermini) نمونهٔ کوچکی از ون است که دارای ۲ تا ۳ ردیف صندلی است.
اتومبیل‌های عضلانی (Muscle car)
اتومبیل‌هایی با بدنه‌ای نسبتا سنگین همراه با یک موتور قوی که مربوط به دههٔ ۶۰ تا ۷۰ میلادی هستند. از این نوع خودروها به عنوان اتومبیل‌های مخصوص مسابقه هم استفاده می‌شد.
ام.پی.وی. (MPV)ehicle) که برای عبور از مناطق ناهموار، حمل بار و حمل مسافر (به عنوان یک اتوبوس کوچک) به کار می‌روند.

ناچ بک (Notchback)
در اتومبیل‌های ناچ بک، در صندوق عقب، شیشهٔ عقب زا هم شامل می‌شود. به عبارتی دیگر ناچ بک را می‌توان هاچ بک صندوق دار به شمار آورد. یک نمونهٔ ناچ بک، پژو ۲۰۶ SD است.
پیکاپ (Pick-up)
نوع کوچک ویا متوسط کامیون است. اتومبیل‌های پیکاپ بر مبنای اتومبیل‌های عادی ساخته نمی‌شوند اما اندازهٔ آن‌ها در در حد اتومبیل‌های عادی است. معمولا این گونه خودروها در پشتشان یک فضای حمل بار دارند.
رگ تاپ (Ragtop)

این گونه تلفیقی از رودستر ها(ماشین بدون سقف) و کانورتبل‌ها بوده با این تفاوت که دارای یک سقف نرم قابل تنظیم(Soft Top or Cloth Top) و شیشه‌های (کناری) ثابت است.
رودستر (Roadster)
اتومبیلی بدون سقف که قابلیت حمل دو سرنشین را دارد. گونه‌ای از رودسترها وجود دارد که دارای سقف نرم یا سخت همراه با پرده‌های محافظ کناری است. معمولا دررودسترها از شیشه‌های کناری استفاده نمی‌شود.
سدان (Sedan)

متدوال ترین نوع اتومبیل است. سدان‌ها دارای ظرفیت بیش از ۴ سرنشین هستند. تویوتا کمری و هوندا آکورد سدان محسوب می‌شوند. سدان می‌تواند داری ۲ یا ۴ در باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 26 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد