مقاله در مورد قلب ما چه شکلی است و چگونه کار می کند

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

قلب ما چه شکلی است و چگونه کار می کند

تشریح قلب

قلب اساسا یک پمپ عضلانی تو خالی است که بدون توقف خون را به سراسر بدن پمپ می کند اگر چه قلب چندان بزرگتر از مشت دست نیست ولی در طول مدت عمر در حدود سیصد میلیون لیتر خون را پمپ می کند.

رگهای خونی بزرگی که به قلب متصل اند خون را به ریه ها و بدن می برند و باز می گردانند.رگهای خونی کوچکتری که روی سطح قلب قرار دارند غذا و اکسیژن را به آن رسانده و محصولات دفعی از قبیل دی اکسیدکربن را از آن خارج می کنند.در داخل قلب چهار بخش یا محفظه جداگانه وجود

دارد، سمت راست قلب که از دهلیز و راست و بطن راست تشکیل می شود .خون کم اکسیژن را دریافت می کند .در سمت چپ قلب دهلیز چپ و بطن چپ خون تازه و پر اکسیژن را دریافت می کند.قلب بین دو ریه دیافراگم (ورقه عضلانی گنبدی شکلی که سینه و شکم را از هم جدامی کند)قرار دارد. در حدود دو سوم قلب در سمت چپ بدن قرار دارد ماهیچه قدرتمند قلب به طور مداوم منقبض می شود و خون را از قلب به دیگر قسمت های بدن می راند.

این نوع خاص ماهیچه هیچگاه خسته نمی شود و فقط در قلب وجود دارد.سرعت تپش قلب در تمام طول زندگی درحدود بیش از یکبار در ثانیه است.خون از رگهای خونی که سیاهرگ نامیده می شوند به درون قلب می ریزد .ماهیچه قلبی خون را به سختی فشرده و و خون تحت فشار به درون رگهای دیگری که به سرخرگ موسومند رانده می شود.همانطور که ذکر گردید قلب از نوع خاصی ماهیچه ساخته شده است که هیچگاه خسته نمی شود .این ماهیچه ۶۰ تا ۸۰ بار در دقیقه فشرده و رها می شود .وقتی که ورزش می کنیم این رقم می تواند تا صد بار در دقیقه افزایش یابد.
ارتباط قلب و رگهای خونی :
خون وقتی که از قلب خارج می شود به همه جا نمی ریزدبلکه به آرامی وارد لوله هایی به نام رگهای خونی می شود.نخست خون به داخل لوله هایی به نام سرخرگها جریان می یابد. سرخرگهایی که قلب را ترک می کنند لوله های ضخیمی هستند .بزرگترین آنها ((آئورت)) نام دارد که قطر آن ۲/۵ سانتیمتر (یا دواینچ) است.سرخرگها بلافاصله به لوله های کوچکتر زیادی تقسیم و شاخه می شوند.

این رگهای خونی ،خون را به همه قسمتهای بدن حمل می کنند.هر چه از قلب دورتر می شوند رگهای خونی بیشتر و با اندازه های کوچکتر وجود دارد.باریکترین رگهای خونی مویرگها نام دارند که آنقدر کوچک هستند که برای دیدن آنها نیاز به میکروسکوپ هست.مویرگها به یکدیگر ملحق می شوند و رگهای بزرگتری به وجود می آورند .این رگها خون را به قلب باز می گردانند.این رگها

سیاهرگ نامیده می شوند،هر چه به سمت قلب نزدیکتر می شوند تعدادشان کمتر و اندازشان بزرگتر می شود.بزرگترین سیاهرگ ها خون را به داخل تخلیه می کنند .در واقع رگها خون بدن را در یک چرخه حمل می کنند.سرخرگها خون را از قلب دور می کنند.مویرگها به قسمت های مختلف بدن خون رسانی می کنند ،سیاهرگ ها خون را به قلب باز می گردانند ،قلب و رگهای خونی را سیستم گردش خونی می نامند. که موجب گردش خون در تمام بدن می شوند در واقع قلب بهترین پمپی است که در این قلب دخالت دارد.

انواع دریچه های قلبی :
دریچه های داخل قلب از جریان اشتباه خون در بدن جلوگیری می کنند. این دریچه ها از قطعات بافتی زبانه مانندی ساخته شده اند .اگر خون در جهت عکس جریان یابد ،جریان معکوس با این قطعه ها برخورد می کند و آنها را وادار می سازد که بسته شده و مجرا را ببندند .دریچه های دولتی و سه لتی از جریان معکوس خون و بازگشت خون به داخل قلب جلو گیری می کنند.
دریچه های نیم هلالی :

قلب دو دریچه نیم هلالی دارد .این دریچه ها در خروجی قلب واقع شده اند تا از بازگشت خون به درون قلب پس از پمپ شدن آن به خارج جلوگیری کنند.یکی از این دریچه ها از بازگشت خون از سرخرگ ریوی( رگ بزرگی که خون را به ریه ها می برد ) جلو گیری می کند .
دریچه دیگر از بازگشت خون در آئورت (سرخرگ اصلی بدن که برای ارسال خون به بدن است) جلو گیری می کند.

عملکرد دریچه های نیم هلالی :
محفظه تحتانی قلب منقبض می شود و خون را از طریق دریچه نیم هلالی واقع در خروجی قلب بیرون می راند ،فشار بالای خون سه قطعه انعطاف پذیر واقع در دریچه را باز می کند و این امکان را فراهم می سازد که خون از قلب خارج شود و وقتی که قلب بین دو تپش استراحت می کند ،خون شروع به بازگشت به درون قلب می کند .ای

ن جریان معکوس سه محفظه را پر می کند و موجب بسته شدن آنها می شود.
دریچه های دهلیزی_بطن:
دو دریچه در قلب وجود دارد که باز گشت خون از محفظه های پایین قلب به درون محفظه های فوقانی جلو گیری می کند.دریچه های

دو لتی در سمت چپ قلب قرار دارد . در سمت راست دریچه های سه لتی قرار دارند.
عملکرد دریچه های دو لتی :
وقتی که خون از محفظه فوقانب قلب به محفظه تحتانی آن جریان می یابد،از دریچه قیفی شکلی عبور می کند جریان خون در جهت درست هنگام استراحت قلب بین دو تپش به آسانی از این دریچه عبور می کند. وقتی که محفظه تحتانی منقبض می شود خون شروع به جریان در جهت عکس می کند و با برخورد با قطعه های بافتی دریچه موجب بسته شدن آن می شود.طنابهای متصل به این قطعات مانع از برگشتن کامل آنها می شود .

نقش هر یک از این حفرات قلب در سیکل قلبی:
دهلیز چپ:
خون حاوی اکسیژن زیاد و دی اکسید کربن از ریه ها و از طریق ورید های ریوی (سیاهرگ های ریوی ) به داخل دهلیز چپ و از میان دریچه دو لتی یا میترال به داخل بطن چپ هدایت می شود.

بطن چپ:
با انقباض بطن چپ خون از طریق دریچه آئورت و شریان آئورت به تمام بافتهای بدن می رسد .
دهلیز راست:
خونی که از بافتهای بدن که حاوی اکسیژن کم و دی اکسید کربن زیاد می باشد از طریق وریدهای اجوف تحتانی و فوقانی به دهلیز راست وارد و از میان دریچه سه لتی یا تریکو سپید به بطن هدایت می شود.

بطن راست:
به انقباض بطن راست خون از طریق دریچه ریوی و شریان ریوی به داخل ریه ها انتقال یافته تا در انجا تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن صورت گیرد .

صداهای قلب:
اگر با گوشی پزشکی که به آن استتوسکوپ می گویند به قلب خودمان گوش دهیم متوجه می شویم که با هر ضربان دو صدا شنیده می شود . اولین صدا که شبیه« پوم» است مربوط به آغاز انقباض عضله قلب یا سیستول می باشد که به علت بسته شدن دریچه های دو لتی و سه لتی است . دومین صدا مربوط به بسته شدن دریچه آئورت و شریان ریویست و شبیه «ناک» می باشد و در ابتدای دیاستول یا مرحله استراحت قلب شنیده می شود اگر دریچه های قلب آسیب دیده باشند ،صداهای دیگری که اصطلاحا سوفل گفته می شود شنیده می شود.البته وجود این سوفل ها همیشه دلیل بر بیماری نیست .

چگونه قلب به طور منظم منقبض می شود:
انقباض منظم قلب به دلیل وجود بافت ویژه ای است که سیستم هدایتی قلب نامیده می شود و شامل بخش های زیر می باشد .
۱- گره سینوسی –دهلیزی یا گره پیش آهنگ
۲- گره دهلیزی-بطنی
۳- بافت پورکنژ
در هر دقیقه به طور متوسط گره سینوسی دهلیزی که در دهلیز راست قرار دارد ۷۲ موج تحریکی را به عضلات دهلیزها و از طریق گره دهلیزی- بطنی و سیستم پوکنژبه عضلات بطن می فرستند که این امواج موجب انقباض منظم و ریتمیک قلب می شود
واقعیت های در مورد قلب شما :
وقتی که اصطلاح بیماری قلبی را می شنوید اولین واکنش شما چیست؟ مثل خیلی از زنها شاید فکر کنید این یک بیماری مردانه است و مشکل من نیست!
اما واقعیت این است که بیماریهای قلب یکی از دو علت اصلی مرگ و میر در ایران است .متاسفانه بسیاری

از زنان این مطلب را نم یدانند در حالی که درک این مطلب حائز اهمیت است.جالب است بدانید:
_مطالعه قند و لیپید تهران در سال ۱۳۸۱ نشان داد که ۷٫۱۲%از زنان سابقه دردهای قلبی دارنددر حالی که این مشکل تنها در ۸٫۸%مردان مشاهده شده است.
_مطالعه دکتر بنی پور در بوشهر نشان داد سابقه سکته قلبی در مردان ۱۷% و در زنان ۱۹٫۸% بوده است.
_دو سوم از زنان که حمله قلبی داشته اند بهبودی کامل پیدا نمی کنند.
_۳۸% زنان در یک سال بعد از حمله قلبی خواهند مرد.

شد _در طی شش سال از داشتن یک حمله قلبی حدود ۴۶%زنان در اثر نارسائی قلبی ناتوان خواهند

واقعیت این است که اگر شما قلب دارید پس بیماری قلبی برای شما می تواند یک مشکل باشدخوشبختانه راههای زیادی برای این مشکل می توان انجام داد.این مطالب به شما کمک خواهد کرد که عوامل بیماری قلبی را در خود شناسایی کنید و گامهایی در جهت پیشگیری یا کنترل آن بردارید .این کارها بخصوص برای
زنان میانسال ارزشمند است.
به محض رسیدن یک زن به سن یائسگی شانس بیماری قلبی و حمله قلبی به طور تعجب آوری افزایش می یابد.یک هشتم زنان بین ۶۴-۴۵ سال انواعی از بیماریهای قلبی را دارا می باشد و این مقدار در زنان بالای ۶۵ سال تا یک سوم افزایش می یابد.هنوز هم ممکن است که فکر کنید که من در معرض خطر نیستم چون در حال حاضر بیماری قلبی ندارم.

ممکن است شما شرایط و عاداتی مانند بالا بودن وزن ،کشیدن سیگار یا فعالیت فیزیکی ناکافی داشته باشید که بتواند خطر ابتلایتان به بیماریهای قلبی افزایش دهد .شما ممکن است در مورد این مسائل و عوامل خطر بیمار قلبی چیزهایی بدانید مهم این است که خودتان کدام عوامل را دارا می باشید.چیزی که ممکن است ندانید این است که اگر شما حتی یک عامل خطر را داشته باشید ،احتمال پیشرفت بیماری قلبی برای شما زیاد است.یک قلب آسیب دیده می تواند با تداخل در فعالیت های لذت بخش و حتی توانایی شما در کارهای ساده مثل قدم زدن یا بالا رفتن از پله به شیرینی زندگی شما لطمه بزند.

یک خبر خوب:
شما نیروی عظیمی برای پیشگیری از بیماریهای قلبی دارید و می توانید از امروز شروع کنید .با آگاهی از عوامل خطری که شما را تهدید می کند و ایجاد تغییرات مفید در آنها نظیر تغییر در رژیم غذایی ،انجام فعالیت های فیزیکی و اصلاح دیگر عادات روزانه می توانید به میزان زیادی خطر ابتلا به بیماری قلبی را برای خود کاهش دهید .حتی اگر بیماری قلبی دارید می توانید گامهایی در جهت کم کردن شدت آن بردارید .پس از این مطالب برای یادگیری درمورد زندگی با قلب سالم استفاده کنید.البته می توانید برای گرفتن اطلاعات بیشتر با پزشکتان نیز مشورت کنید .از امروز به انجام کارهایی برای محافظت از قلبتان اقدام نمایید .این عبارت را شعار خویش در زندگی خود قرار دهید:
« بیماری قلبی : باید امروز فردا دیر است.»

بیماری قلبی چیست؟
بیماریهای عروق قلب (بیماریهای کرونری)مهمترین بیماری قلبی است.این بیماری در واقع ناشی از مشکلات عروق خونی قلب است که می تواند سبب حمله قلبی شود .یک حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یکی از شریانهای تغذیه کننده قلب بسته شود و از رسیدن اکسیژن و غذا به قلب جلو گیری کند .این بیماریها غالبا به اختصار به عنوان بیماریهای قلبی گفته می شود .بیماریهای دیگر قلبی عروقی شامل ،سکته مغزی ،فشار خون بالا ،آنژین یا درد قفسه سینه و بیماریهای روماتیسمی قلب است.
برخی از بیماران قلبی با کمک اعمال جراح

ی نظیر بای پس و آنژیوپلاستی تا حدودی بهبود می یابند .گر چه این اعمال می تواند به گردش خون در و اکسیژن در در عضله قلب کمک کنند اما شریانها همچنان آسیب دیده باقی می مانند و مفهوم آن این است که شما احتمالا یک حمله قلبی دیگر خواهید داشت .بعلاوه تا زمانی که در الگوی زندگی خود تغییری ایجاد نکنید وضعیت عروق خونی شما روز به روز بدتر خواهد شد .
تعداد زیادی از زنان از عوارض بیماری قلبی می میرند یا برای همیشه ناتوان می شوند .به همین دلیل است که انجام اقدامات پیشگیری و کنترل این بیماری تا ای

ن حد حیاتی است.
چه زنانی در معرض خطر هستند؟
ریسک فاکتورها شرایط یا عاداتی هستند که احتمال ابتلا شخص به یک بیماری را افزایش می دهند.این عوامل می توانند شرایطی را به وجود آورند که بیماری موجود را بدتر کنند.
عوامل خطر مهم برای بیماری قلبی که شما می توانید اقدامات زیادی راجع به آنها انجام دهید شامل موارد زیر است:
۱- سیگار کشیدن

۲- فشار خون بالا

۳- کلسترول خون بالا

۴- افزایش وزن

۵- عدم تحرک فیزیکی

۶- دیابت

 

بعضی از عوامل خطر مانند :سن و سابقه ارثی بیماریهای قلبی قابل تغییر نیستند .خطر بیماری قلبی در زنان از سن ۵۵ سالگی افزایش می یابد.
زنان بعد از یائسگی به علت افت تولید استروژن برای ابتلا بیماری قلبی مستعد تر می شوند.زنانی که بعلل طبیعی ویا هستیرکتومی دچار یائسگی زودرس شده اند نسبت به زنان غیر یائسه دو برابر شانس ابتلا به به بیماری قلبی را دارند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد