مقاله در مورد پایگاه داده sql server

word قابل ویرایش
51 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

پایگاه داده sql server

مقدمه :
یکی از نکات مهم مدیریت یک پایگاه داده حصول اطمینان از امنیت اطلاعات است شما باید مطمئن باشید هر شخص که لازم است به طور قانونی به اطلاعات دسترسی داشته باشد می تواند به آنها را بدست آورد ولی هیچ کس نمی تواند بدون اجازه به آنها دسترسی داشته باشد .

نیاز به امنیت
قبل ازاینکه به بحث در مورد امنیت در SQL بپردازیم لازم است نیاز به امنیت را به درستی درک کنیم خطرات امنیتی از سه ناحیه مورد بحث قرار می گیرند .
۱- فرامینی که از خارج به سیستم وارد می شوند : مزاحمین خارجی افرادی هستند که کوشش می کنند از خارج از شرکت به سیستم هایتان دستیابی پیدا کنند . که این کاردلایلی مثل اذیت کردن شوخی ، فروش اطلاعات به شرکت دیگر باشد از آنجا که بیشتر شرکت ها اقدامات اصولی وساده ای را برای پیشگیری از این نوع مزاحمت انجام می دهد این نوع مزاحمت به ندرت پیش می آید.

۲- افراد شرکت تان این نوع مزاحمت متداولترین نوع آن است این افراد معمولا انگیزه نهائی برای دستیابی به داده هایی دارند که نمی بایست آنها را ببیند . که این انگیزه ممکن است کنجکاوی محض ویا سوء نیت باشد .
۳- مزاحمت تصادفی : که نسبتا متداول است در اینجا کاربری دارد سیستم می شود وانتظار می رود که نتیجه خاص بدست آورد ولی آن نتیجه را بدست نمی آورد بلکه اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به آنچه انتظار داشتند بدست می آورد .
اشخاصی که در شرکتتان کار می کنند ، احتمالا متداولترین نوع مزاحمت برای سیستم تا ن به شمار می آیند . این افراد معمولا انگیزه نهائی برای دستیبای به

داده هایی دارند که نمی بایست آنها را ببینند . قدری از این انگیزه ممکن است کنجکاوی محض باشد ، و قدری از آن نیز ممکن است سوء نیت صرف باشد . برای متوقف کردن در این نوع مزاحمت ، واقعا باید با سوء ظن به تمام سیستم های خود بنگرید و آنها را تا حد ممکن قفل کنید . وقتی چنین کاری می کنید ، برخی از کاربران شکایت می کنند لازم است به تمامی این گونه مسائل پاسخ دهید وبه آنها توضیح دهید که چرا سیستم ها را قفل می کنید .
مزاحمت تصادفی نیز نسبتا متداول است چیزی که در این حالت رخ می دهد آن است که کاربری وارد سیستم می شود و انتظار دارد که نتیجه خاصی به دست آورد ، ولیکن آن نتیجه را به دست نمی آورد بلکه ، کاربران اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به آنچه که انتظار داشتند به دست می آورند .

اصول امنیت SQL سرور
SQL سرور واژه ها و مفاهیم زیادی که باید با آنها آشنا شوید این مفاهیم شامل مراحلی می شوند که SQL سرور با انجام آنها به یک کاربر امکان می دهد تا تحت مدهای امنیتی مختلف ، که به زودی بررسی خواهند شد ،بایک بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار کند ابتدا باید واژه های بیشتری را فرا بگیرید این واژه ها عبارتند از :

 

• ID برقراری ارتباط ID برقراری ارتباط بخشی از اطلاعات اعتبار کاربر است که کاربر برای دستیابی به SQL سرور ارائه می دهد بسته به مد امنیتی مورد استفاده در سرویس دهنده ، کاربر ممکن است مجبور به ارائه ID نباشد .
• کلمه عبور این امر ممکن است بارز باشد ، اما هر کلمه عبور صرفا رشته ای از کاراکترها است که برای اعلام اعتبار کاربری که با یک ID خاص با سرویس دهنده ارتباط برقرارمی کند ، به سرویس دهنده ارسال می شود . بیشتر شما باید با قوانین یک کلمه عبور مناسب آشنا باشید اما لازم است از این امر مطمئن شویم ، کلمات عبور خوب باید حرفی – عددی باشند وطول آنها نیز حداقل شش کاراکتر باشد .
• ID کاربر – این هم یک مرحله دیگر برای دستیابی به یک بانک اطلاعاتی خاص است . ID برقراری ارتباط و کلمات عبور که در بالا بررسی شدند ، شما را تنها به سرویس دهنده می رسانند . اگر تنها تا به آن حد پیش روید ، به هیچ یک از بانک های اطلاعاتی آ”ن سرویس دهنده دستیابی نخواهید داشت . هر کاربری که به یک بانک اطلاعاتی دستیابی داشته باشد یک ID کاربری در آن خواهد داشت . در بیشتر موارد ID برقراری ارتباطID و کاربری یک چیز هستند . پس از بررسی

 

درستی ID برقراری ارتباط توسط SQL سرور وتعیین اینکه کاربر مجاز به دستیابی سرویس دهنده است .وی می بایست یک بانک اطلاعاتی را برای کار انتخاب کند SQL سرور سپس ID برقراری ارتباط با را تمام ID های کاربری آن بانک اطلاعاتی مقایسه می کند تا اطمینان حاصل شود که کاربر به بانک اطلاعاتی دستیابی دارد اگر هیچ ID کاربریی مطابق با ID برقراری ارتباط وجود نداشته باشد SQL سرور اجازه پیشروی بیشتر را به کاربر نمی دهد .
• انواع نقش های مختلفی که می توانید به کاربربدهید عبارتند از :
• نقشهای از پیش تعریف شده سرویس دهنده
• نقش های از پیش تعریف شده کاربر
• نقش عمومی
• نقش های شخص بانک اطلاعاتی
• نقش – هر نقش روشی برای گروه بندی کاربران دارای کارهای مشابه به منظور آسان شدن مدیریت است نقش ها در نگارش های قدیمی تر SQL سرور تحت عنوان گروه مطرح بودند نقش ها درعمل هنوز همان کار را انجام می دهند .
به جای تخصیص مجوز به هر یک از کاربران بانک اطلاعاتی ، به راحتی می‌توانید یک نقش ایجاد کنید و پس از قرار دادن کاربران در آن نقش مجوزها را به آن نقش تخصیص دهید انجام این کار سبب صرفه جویی در وقت مدیریت می شود تنها کاری که باید انجام دهید آن است که وی را دراین نقش قرار دهید چو ن بسیاری از مدیران قدیمی SQL سرور هنوز مشغول کار هستند ، بازهم خواهید دید که از واژه گروه به جای نقش استفاده می شود .
• نقش برنامه کاربردی – این نقش یک نقش ویژه است که امکان دستیابی به داده های موجود در بانک اطلاعاتی را تنها به برنامه های کاربردی خاص می دهد . بیشتر مدیران SQL سرور سالها این نوع ویژگی را درخواست کرده اند کار یکه این نقش انجام می دهد آن است که کاربران را مجاب می کند تا از طریق برنامه کاربردی به داده های بانک اطلاعاتی دستیابی پیدا کنند این ویژگی از اهمیت خاصی برخوردار است . چرا که بیشتر کاربران قادر به استفاده از برنامه های کاربردی خاصی چون میکروسافت اکسس خواهند بود که می تواند با بانک اطلاعاتی ارتباط برقرار کند و دستیابی مستقیم به جداول موجود در آن را برای کاربران فراهم کند . این کار کاربران را مجاب به استفاده از برنامه کاربردی می کند که خصوصا برای دستیابی به داده ها نوشته شده و از دستیابی برنامه های کاربردی دیگر جلوگیری می شود .
• گروههای ویندوز NT امنیت SQL سرور شدیدا بر امنیت ویندوز NT بنا شده است گروههای ویندوز NT مستقیما به نقش های SQL سرور قابل نگاشت هستند ، از این رو هر کاربری که جزئی از آن گروه باشد ، به طور خودکار به SQL دستیابی خواهد داشت .

فرایند بررسی اعتبار
وقتی کاربری اقدام به دستیابی به سرویس دهنده می کند چهار چیز کنترل می‌شود در هر مقطع کنترل می شود که کاربران مجاز به دستیابی هستند یا خیر . اگر چنین باشد امکان پیشروی به آنها داده می شود در غیر این صورت کاربر ،

پیام خطایی دریافت خواهد کرد وکار وی متوقف می شود .
نخستین سطح این امنیت ، در سطح شبکه است کاربران در بیشتر مواقع با یک شبکه ویندوز NT ارتباط برقرار خواهند کرد ،اما با هر شبکه دیگری که در کنار شبکه مذکور وجود داشته باشد نیز می توانند ارتباط برقرار کنند . کاربر باید یک IDبرقراری ارتباط ویک کلمه عبور معتبر شبکه وارد کند ، در غیراین صورت پیشرفت کار وی در همین سطح متوقف خواهد شد به نظر می رسد که چند روش برای گذشتن از این سطح امنیتی وجوددارد ، اماواقعا این طور نیست یک حالت در مواقعی است که یک کاربر بخواهد با استفاده از یک بانک اطلاعاتی واکشی کند اگر چه کاربر برای دست

یابی به شبکه ممکن است نیاز به وارد کردن اطلاعات برقراری ارتباط نداشته باشد اما account که برنامه کاربردی در سرویس دهنده تحت آن درحال اجرا است حتما باید با شبکه ارتباط برقرار کند.
دومین سطح امنیت در خود سرویس دهنده است وقتی کاربر به این سطح می‌رسد ، می بایست یکID برقراری ارتباط و یک کلمه عبور معتبر برای پیشروی ارائه کنید بسته به مد امنیتی که در سرویس دهنده به کار می برید ، SQL سرور ممکن است بتواندIDبرقراری ارتباط با ویندوزNT را تعیین نماید .
سومین‌سطح امنیت یک سطح جالب است وقتی کاربر از سطح دوم عبور می‌کند
معمولا فرض براین است که مجوزهای لازم برای دستیابی به بانک اطلاعاتی در آن سرویس دهنده را دارد ، اما این امر حقیقت ندارد در عوض آ‎نچه که رخ می دهد آن است که کاربر باید یک کاربریID در بانک اطلاعاتی که می خواهد به آن دستیابی داشته باشد نیز داشته باشد هیچ کلمه عبوری در این سطح مطرح نیست در عوضID برقراری ارتباط توسط مدیر سیستم باID کاربری نگاشت می شود چنانچه کاربری ID در بانک اطلاعاتی نداشته باشد ، کار زیادی نمی تواند انجام دهد مگر در این حالت ممکن است یک IDکاربری مهمان در یک بانک اطلاعاتی وجود داشته باشد در این حالت آ‎نچه که رخ می دهد آن است که کاربر از طریق IDبرقراری ارتباط به سرویس دهنده دستیابی پیدا کرده است اما به بانک اطلاعاتی دستیابی ندارد و بانک اطلاعاتی حاوی یکID کاربری مهمان است مجوزها را می‌توان به کاربریID مهمان تخصیص داد درست به همان گونه ای که به کاربران دیگر قابل تخصیص هستند بانک های اطلاعاتی جدید طبق پیش فرض فاقد IDکاربری مهمان هستند .
آخرین سطح امنیت SQL سرور با مجوزهای سرو کار دارد آنچه که در این سطح رخ می دهد آن است که SQLسرور کنترل می کند کهID کاربریی که کاربر از طریق آن به سرویس دهنده دستیابی پیدا کرده است مجوزهای دستیابی به شی ء های مورد نظر را داشته باشد این امکان وجود دارد که دستیابی تنها برای برخی از شی ء های آن بانک اطلاعاتی باشد ونه تمام شی ء ها که معمولا نیز اینگونه است .
همان گونه که ملاحظه می کنید ، سطوح امنیت می توانند دستیابی به سرویس دهنده را برای کاربران غیر مسئوول بسیار دشوار کنند .

SQL سرور دو روش مختلف برای بررسی اعتبار کاربران و معرفی آنها به سرویس دهنده دارد بررسی اعتبار ویندوز NT که برای انجام تمام کارها به ویندوز NT متکی است روش دوم بررسی اعتباراتی SQLسرور که به ویندوز NT امکان می دهد تا علاوه بر کارهای بررسی اعتبار خاص خود ، بررسی اعتبار را اساسی اطلاعاتی که وارد می کند برای SQL سرور انجام می دهد .

سیستم شناسایی ویندوز
در این روش مدیر سیستم برای کاربران یا گروههای کاربری ویندوز حق دسترسی تعیین می کندکامپیوترهای مشتری که ازسرویس های کامپیوتر مرکزی استفاده می کنند به این کامپیوتر ه است شناسایی می شود واگر اجازه دسترسی داشته باشد به آن متصل می گردد در این حالتServer SQL تنها کافی است بررسی کند که آیا کاربر متصل شده حق دسترسی به سرویس دهنده وپایگاه داده را دارد یا خیر ؟

سیستم شناساییServer SQL
در این روش هنگامی که یک درخواست برای اتصال فرستاده می شود Server SQL یکLogin ID او یک کلمه عبور دریافت می کند وسپس Login مزبور را با لیست Login های تعریف شده توسط مدیر سیستم مقایسه می کند .

برقراری ارتباط با سرویس دهنده و کاربران بانک اطلاعاتی
همچون تمام کارهای دیگری که در SQL سرور انجام می دهید روشهای مختلف زیادی برای ایجادID های برقراری ارتباط وID های کاربری وجود دارد نخستین روش برای انجام این

کار از طریق یک ویزارد درEnterprise Manager SQL است .
این ویزارد شما راگام به گام در ایجاد یکID برقراری ارتباط ویک IDکاربری یاری می کند دلیل یکی کردن آنها آن است که درواقع در ارتباط بایکدیگر ایجاد می شوند روش دوم برای ایجاد ID ها استفاده از رویه های ذخیره شده است اگر از این روش استفاده کنید ،درصورت نیاز می توانید همان ID ها را در تمام سرویس دهند ها ایجاد کنید آخرین روش ،ایجاد مجزای آنها درEnterprise Manager SQL است .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 51 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد