مقاله در مورد Power Point

word قابل ویرایش
30 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

نرم افزار Power point می تواند برای ساخت و ویرایش اسلایدها استفاده می‌شود که در جلسات، نمایشگاهها، مراکز آموزشی و غیره به صورت نمایش تصاویر و متون به صورت ثابت و متحرک همراه با صوت برای بینندگان کاربرد دارد. این نمایش معمولاً برروی صفحه مانیتور یا overhead پرژکتور به تصویر درمی آید. نمایش شما حتی می تواند بصورت صفحات وب نیز ذخیره و برروی وب قرار گیرد، محیط اصلی Power Point شامل:

۱) نوار عنوان Title Bar بالاترین نوار در Power point می باشد که نام فایل نمایش را نشان می دهد. در سمت راست این نوار سه دکمه Close، Minimise و Maximise قرار دارد که به ترتیب برای بستن، کوچک سازی و بزرگسازی برنامه به کار می رود.
۲) نوار منو Menu Bar)): این نوار در زیر نوار عنوان قرار دارد و شامل ۹ منوی بازشو می باشد که هر منو محتوی فرمانهای کاربردی برنامه است که برای انجام عملیات متنوع از قبیل ایجاد فایل جدید، بازکردن و ذخیره کردن فایل به کار می‌رود.
۳- کادر پرسش یا Ask a question این کادر از تازه های office xp می باشد و در سمت راست نوار منو قرار گرفته است. با وجود این کادر به جای دریافت راهنمایی از منوی Help می توانیم با Type سؤال خود در کادر پرسش، عناوین راهنمایی کننده lvf,x به سوال خود را مشخص کنید. مزیت کادر Ask a question در اینست که می تواند به سهولت و سرعت و در هنگامیکه سؤال مورد نظر در ذهنتان شکل می گیرد پاسخ آن را به کمک این کادر بیابی

د.

۴- نوار ابزار استاندارد: (Standard Tool bar) این نوار در زیر نوار منو قرار دارد. این نوار ابزار برای سادگی کار کاربر فرامین مهم نوار منو را بصورت آیکنهای گرافیکی در اختیار کاربر قرار می دهد.
۵- نوار ابزار قالب بندی: (Formating Tool Bar) این نوار بطور پیش فرض به همراه نوار ابزار استاندارد در یک ردیف و زیر نوار منو قرار دارد و حاوی بیشتر ابزارهای مورد نیاز برای قالب بندی اسلایدها در پنجره نمایش می‌باشد.
۶- پنجره نمایش: این پنجره یک پرده الکتریکی است که می توانید متنهای دلخواه را در آن تایپ کنید. اشکال مختلفی در آن رسم نمایید به تولید نمودار بپردازید و رنگهای دلخواه خود را به آن اضافه کنید و اشیای مختلفی را در آن وارد نمایید. این پنجره در نمای نرمال که نمای ویرایشی اصلی است از سه ناحیه outline or slide / Slide و notes تشکیل می شود که اندازه هر یک از این نواحی از طریق درگ کردن نوار خاکستری رنگ حایل بین آنها تغییر می کند.
۷- کادر اسلایدها و سرفصلها: این ناحیه برگ نشانهایی را نشان می دهد که امکان انتخاب بین ۲ حالت مشاهده یک طرح کلی از متن اسلاید یا برگ نشان outline و مشاهده اسلایدهای نمایش یافته به صورت تصویری کوچک یا برگ نشان اسلاید را در اختیار شما قرار می دهد.

 

۸- پنجره اسلاید: اسلایدها را به صورتیکه در نمایش شما ظاهر خواهد شد نمایش می دهد.
۹- کادر یادداشتها یا کادر nates: محلی است که یادداشتهای گوینده را در آن وارد می کنیم.
۱۰- دکمه های نما: در پایین پنجره نمایش دکمه های نما قرار دارند که امکان مشاهده یک نمایش را بطرق مختلف فراهم می آورند.
۱۱- کادر وظیفه: در قسمت سمت راست پنجره power point ناحیه‌ای موسوم به کادر وظیفه وجود دارد که فرمانهای پراستفاده ای را نشان می دهد که در هنگام کار روی نمایش خود به آنها نیاز پیدا خواهید کرد. ناحیه وظیفه به شما امکان می دهد سریعاً به فرمانهای مرتبط با کار خاصی که در حال انجام آن هستید دسترسی پیدا کنید بدون آنکه نیاز به استفاده از منوها و نوارهای ابزار داشته باشید. برای نمایش ناحیه خاص مورد نظر خود می توانید آن را از منوی خفخفother task pane واقع در ناحیه وظیفه فعلی انتخاب کنید.
می توانید کادر وظیفه را مخفی کرده و به این ترتیب فضای خالی قابل استفاده در پنجره برنامه را افزایش دهید. به این منظور روی گزینه take pane واقع در منوی view کلیک کنید.
۱۲- نوار ابزار ترسیمی: (Drawing) این نوار ابزار در زیر کادر notes قرار دارد و برای ترسیم اشکال مانند خط، مستطیل، و اشکال دیگر از قبل آماده و یا افزودن جلوه های نمایشی صوتی و تصویری استفاده می شود.

۱۳- نوار وضعیت: (Status Bar) پایین ترین نوار در محیط Power Point سطر وضعیت است که شامل اطلاعاتی مانند شماره اسلاید فعلی می باشد.
Tolls bars:
پیکربندی نوارهای ابزار، تصویر روبرو ابزار و نوارهای پیش فرض محیط Power point را نمایش می دهد برای مشاهده یا ناپدید شدن نوارهای ابزار از منوی view گزینه Toolsbars را انتخاب کنید. تا منویی شامل ابزارهای متنوع ظاهر شود. که علامت تیک در کنار هر ابزار به معنای نمایش آن ابزار است برای عدم نمایش روی آن کلیک کنید و برعکس، سه نوار ابزار Standard، Formating و drawing بطور پیش فرض برای نمایش انتخاب شده اند.
Auto Content:

روش Auto content در خلق یک برنامه نمایشی: این روش سریعترین نحوه نمایش می‌باشد و فقط کافیست اطلاعات مورد نظر خود را در محلهای خالی روی اسلاید پر کنید. از منوی File گزینه New را انتخاب کنید تا منوی
New presentation ظاهر شود. در برگ نشان general این کادر گزینه
Auto content wizards را انتخاب کنید تا کادر Auto content wizard ظاهر شود و پس از انتخاب این روش یک برنامه هوشمند اجرا می شود که تعدادی کادر متوالی به عنوان Auto content wizard برای راهنمایی کاربر در ایجاد فایل نمایشی به تصویر درمی آید با کلیک دکمه Next کادر بعدی برنامه هوشمند ظاهر می شود در کلیه برنامه های wizard با کلیک دکمه Next در هر کادر بدون ورود اطلاعات جدید غیر از اطلاعات ساده ای مانند نام تنظیمات پیش فرض درنظر گرفته می شود تا کاربر مبتدی دچار مشکل نشود، با کلیک دکمه Back به کادر قبلی برمی گردیم. برای انتخاب نوع نمایش برگ نشان Presentation را انتخاب کنید تا پیش نمایشهای نوع نمایش را ببینید. با کلیک دکمه finish در هر یک از موارد یاد شده با گزینه هایی که تا بحال انتخاب کرده‌اید برنامه هوشمند پایان می گیرد وارد محیط ویرایش فایل نمایش می‌شوید گزینه هایی که بطور پیش فرض انتخاب شده اند برای نمایش اسلایدهای فقط دارای متن مناسب می باشند اگرچه می توانید صوت یا تصاویر ثابت یا متحرک نیز به آن اضافه کنید، سه Panel در این محیط وجود دارد، Panel راست با نام Slide Panel یا Panel slide، Panel چپ با نام
out linepens یا Panelرئوس،Panel زیرین با نام Note Pages پانل یادداشت. اینک می توانید محتویات مورد نظر خود را که می خواهیم به نمایش درآیند در محلهای پیش بینی شده در هر یک از دو پانل slide یا رئوس مطالب وارد کنید. تا در Panel متناظر نیز منعکس شود. در Panel رئوس مطلب شکل مربع کنار عناوین معرف اسلاید و شماره کنار آن شماره اسلاید است که با کلیک هر یک اسلاید متناظر در Panel اسلاید به نمایش درمی آید.
محتویات Panel یادداشت در Panelهای دیگر اثر ندارد و هنگام نمایش نشان داده نمی شود و به عنوان مثال برای ورود متن، اشاره گر موس را در کادر ورود متن در صفحه ببرید تا علامت I بزرگ ظاهر شود و سپس کلیک کنید تا کادر خط چین ورود متن ایجاد گردد متن مورد نظر خود را به جای آن تایپ کنید. حتی می توان’د از طرح از قبل آماده نیز پا را فراتر گذاشته و با استفاده از نوار ترسیمی و کلیک یکی از گزینه های آن موضوع مورد نظر نوع دیگری غیر از متن را نیز به اسلاید اضافه کنید برای نمونه روی دکمه clip Art در این نوار کلیک کنید. پس از طی چند کادر یکی از تصاویر گرافیکی را از کادر
Insert dip Art انتخاب کنید تا به slide اضافه شود. توجه کنید همانطور که در نوار وضعیت نشان می دهد این تصویر شماره ۱ از ۹ اسلایدی می باشد که بطور خودکار ایجاد شده است برای سایر اسلایدها می توانید روی دکمه های مربوطه در برگ نشان اسلایدها یا سرفصلها کلیک کنید توجه کنید که هنگام اجرای نمایش فقط محتویات panel اسلایدها به ترتیب شماره نشان داده می‌شود. در پایان کار برای ضبط فایل با نامی که در نوار عنوان می بینید از گزینه save منوی File و برای ثبت آن با نام دلخواه از گزینه save as این منو استفاده کنید.
Template:
روش Templateیا الگوهای پیش ساخته یکی دیگر از روشهای ایجاد برنامه نمایشی روش Template می باشد. طبق این روش تنها نوع صفحه بندی از طرف شما انتخاب می شود و Powerpoint کمی از کار را با الگوهای از قبل آماده به عهده می گیرد از منوی File گزینه New را برای احضار کادر New prensentation کلیک کنید، سپس از بخش New گزینه From Design Template را انتخاب نمایید. کادر Slide Design ظاهر می شود. ابتدا برای انتخاب نوع صفحه بندی کلید other task paneس را کلیک کنید و از لیست منوهای آن slide layout یا صفحه بندی slideها

را انتخاب کنید. همانطور که در کادر
slide-layout مشاهده می کنید انواع صفحه بندیهای پیش ساخته دیده می شود. در بخش Text layout شکل صفحه بندی title slide را انتخاب نمایید که شامل یک کادر ورود متن و یک کادر ورود متن زیر عنوان می باشد. سپس مجدداً از منوی other task panes گزینه slide Design را برای انتخاب طرح ۲ الگو کلیک کنید در لیست الگوهای پیش ساخته یکی را در نظر گرفته بعنوان مثال الگوی Globe و با ماوس روی آن بروید. روی پیکانی که در سمت راست آن ظاهر می‌شود کلیک کنید. گزینه Apply to all slides این الگو را به تمام اسلایدها اعمال می نماید / گزینه Apply to selected shide این الگو را تنها به slide یا slideهای انتخاب شده اعمال می کند / و انتخاب گزینه Show larg previews آیکنهای الگوها را به صورت سایز بزرگ نمایش می

دهد. گزینه
Apply to all slides را انتخاب کنید در پنجره اسلاید روی کادرهای
sub title کلیک کرده و متن مورد نظر خود را وارد کنید. برای اضافه کردن اسلایدی دیگر به پروژه یکی از کادرهای اسلایدها و سرفصلها را انتخاب کرده و در فضای خالی این کادرها راست کلیک کرده و گزینه New slide را انتخاب کنید، اسلایدی دیگر به پروژه اضافه می شود که صفحه بندی آن شامل عنوان و ورود متن می باشد که برای تغییر صفحه بندی در کادر Text layout صفحه بندی

مورد نظر را انتخاب نمایید و کادر ورود متن را به دلخواه پر کنید، با کلیک مکان نما روی کادر زمانی که مکان نما به شکل پیکان چهار سر ظاهر می‌شود، و کلیک و درگ کرده و مکان نما را به محل مورد نظر ببرید. تا محل کادر متن را تغییر داده باشید. اینک پروژه نمایش ها شامل ۲ اسلاید است، در کادر اسلایدها شکل و شماره اسلایدها را مشاهده می کنید و با کلیک روی هر کدام در پنجره

اسلاید نشان داده می شود و کادر سرفصلها متون آنها قابل مشاهده است، همانطور که مشاهده می کنید در اسلاید شماره ۱ یک عنوان و یک زیرعنوان و در اسلاید شماره ۲ فقط یک عنوان دیده می شود برای اجرای پروژه نمایشی از کادر دکمه های نما دکمه slide show را کلیک نمایید، پروژه نمایشی با نمایش اولین slide آغاز می شود. برای ادامه و رفتن به slide بعدی یا قبلی به ترتیب کلیدهای page down و page up را از صفحه کلید بفشارید با کلیک کلید سمت چپ موس نیز اسلایدها ادامه پیدا می کنند.
Select Page Slide:
انتخاب صفحه بندی اسلاید در روش Blank presentation سومین روش ایجاد برنامه نمایشی Blank Presentation نام دارد که آزادی عمل برای طراح نمایش به وجود می آورد. مثلاً می توانید با انتخاب صفحه بندی های موجود برای ایجاد یک اسلاید خالی از ابتدا شروع کنید و سپس موضوعات مورد نظر خود را اضافه کنید. از منوی File گزینه New را انتخاب کنید تا کادر New Presentation ظاهر شود. گزینه Blank presentation را از برگ نشان general این کادر کلیک نمایید با کلیک دکمه ok کادر Slide lay out ظاهر می شود سپس باید یکی از صفحه بندیهای موجود را برای اولین slide خود از این کادر انتخاب کنید. Panel پایین صفحه بندیهای گوناگون اسلایدها و Panel بالا یا Text layout متن تشریح صفحه بندی را نشان می دهد ازجمله صفحه بندی کاملاً خالی یکی از صفحه بندیها را بنا به نیاز انتخاب ورودی دکمه OK کلیک کنید تا وارد محیط پرکردن محتویات

Slide شوید.
Insert text in slide:
درج متن در slide، اگر در محل مورد نظر شما در اسلاید برای درج عبارتی موجود نیست که کلیک آن موجب گشوده شدن کادر ورود متن می گردد می‌توانید روی دکمه درج کادر متن یا Text Box در نوار ابزار ترسیمی کلیک کنید. و سپس در محل مورد نظر در Slide کلیک نمایید تا کادر متن برای درج متن گشوده شود، متن مورد نظر خود را تایپ کنید. این کادر با تایپ متن به اندازه لازم بزرگ می شود، برای تعیین فرم، نوع و اندازه قلم متنی که تایپ می‌کنید می توانید یا از نوار ابزار اس

تفاده کنید و یا از منوی Format گزینه Font را کلیک نمایید تا کادر Font ظاهر شود و آنها را از این کادر تعیین نمایید.
Insert Picture in Slide:
درج تصاویر در Slide، اگر در محل مورد نظر شما در اسلاید برای درج تصویر محلی موجود نیست که با دبل کلیک روی آن موجب گشوده شدن کادر تصویر شود، می توانید روی دکمه Insert Picture یا Insert Clip Art در نوار ابزار ترسیمی کلیک کنید و یا از منوی Insert گزینه Picture و سپس از منوی حاصل گزینه Clip Art یا form File را انتخاب کنید یا کادر Insert picture یا Insert clip Art ظاهر می شود در صورت انتخاب گزینه Clip Art کادر Insert Clip Art ظاهر می شود، در کادر search in محل تصاویر را انتخاب نموده و کلید search را برای جستجوی تصاویر فشار دهید، برای دیدن تصاویر پیش ساخته دیگر کلید Organizer یا سازمانده تصاویر را کلیک کنید تا پنجره گروهبندی تصاویر ظاهر شود، در قسمت office collection با کلیک روی هر گروههای تصاویر آنها را می توانید مشاهده کنید، و با راست کلیک روی هر یک از آیکنها و انتخاب گزینه copy of collection این تصویر به مجموعه تصاویر انتخاب شده اضافه می گردد پنجره سازماندهی تصاویر را بسته و در کادر Insert Clip Art روی تصویر مورد نظر کلیک نموده و گزینه Insert را انتخاب کنید تصویر مورد نظر روی اسلاید منتقل می شود که توسط کادرهای اطراف آن اندازه و جهت فرضی آن قابل تغییر می باشد.
Save Slide:
برای ذخیره سازی یک Slide سه راه قابل اجرا است:
۱) انتخاب گزینه Save یا Save as از منوی فایل؛
۲) کلیک روی دکمه فلاپی از نوار standard؛
۳) بکار بردن کلیدهای ترکیبی Ctrl+S؛
البته در تمام این موارد باید یک فایل مشخص با نام مشخص برای اسلاید در نظر گرفت

Delete Slide
در کادر محاوره Open روی فایل مورد نظر کلیک کرده و کلید سمت راست ماوس را فشرده و Delete را انتخاب می کنیم.
البته روشهای دیگیر نیز موجودند که از مباحث Windows می باشد.
Chapter 2

Insert chart in slide
درج یک نمودار در اسلاید، شما می توانید انواع نمودارها را در یک اسلاید بگنجانید. ساده ترین روش برای افزودن یک نمودار استفاده از صفحه بندیهایی از قبل آماده اسلاید است. از من انتخاب نمایید. سپس برروی آیکن آن در slide دبل کلیک کنید، تا نمودار slide درج شود، روش دیگر درج یک نمودار استفاده از منوی Insert و انتخاب گزینه Chart است که صفحه بندی نمودار استاندارد در اسلاید را درج می کند. وقتی که نمودار را درج می کنید یک صفحه کاری با داده های نقطه می‌بینید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 30 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد