بخشی از پاورپوینت
اسلاید 2 :
طراحی آزمون درآموزش علوم پزشکی
اسلاید 3 :
انواع آزمون ها
1- آزمون تشریحی (ذهنی)
(ESSAY)
2- آزمون شفاهی (ذهنی) (Oral)
3- آزمون دارای ساختار نوشتاری (عینی)
(Structured written)
گسترده پاسخ
محدوده پاسخ
کامل کردنی
پاسخ کوتاه
Patient management problem
( P.M.P)
Modified essay question
(MEQ)
اسلاید 4 :
4- ازمون های گزیده پاسخ (عینی)
(Selected response)
examinations
5- مشاهده مستقیم (عینی )
( Checklist)
چند گزینه ای Multiple choice Questions (MCQ)
چند گزینه ای راهنمایی نشده Uncued MCQ
صحیح و غلط (ساده) Simple True and False( T/F)
صحیح و غلط متعدد/ خوشه ای T/F (cluster) multiple
جور کردنی Matching
جور کردنی پیشترفته
اسلاید 5 :
از چه قسمتی از مطالب مطرح شده باید امتحان گرفت؟
این مطالب چگونه مشخص می شود ؟
جواب : در طرح درس
چه موقع سئوال را باید طراحی نمود؟
جواب : ترجیحاً پس ازاتمام کلاس
از چه منبعی سئوال را باید طراحی نمود؟
جواب : از منابعی که قبلاً به دانشجو در ارتباط با درس معرفی شده اند
Must learn
Useful to learn
Nice to learn
اسلاید 6 :
قسمت اصلی سئوال که متن سئوال (تنه) را شامل می شود.(تنه یا متن اصلی سئوال می تواند به صورت جمله سئوالی یا جمله ناقص نوشته شود).
2. انواع گزینه ها به دوصورت نوشته می شوند :
الف- گزینه درست Key Answer
ب- گزینه موجه نما Foil
ح- گزینه انحرافی Distractor
د- گزینه گمراه ساز Mislead
(پاسخ ها که یکی از آن ها پاسخ درست سئوال است . سایر پاسخ ها نقش تشخیصی برای پاسخ دهندگانی را دارند که پاسخ درست را نمی دانند واصطلاحا"((گزینه های انحرافی)) نامیده می شوند. گزینه های انحرافی نباید کاملا"غلط باشند .، بلکه باید به شکلی در بر دارنده پاسخی مرتبط با موضوع مورد سئوال باشد. این گزینه های انحرافی اهمیت زیادی در پی بردن به آموخته های نامطلوب یاد گیرندگان دارند ).
هر سئوال چند گزینه ای از قسمت هایی به شرح زیر تشکیل شده است
اسلاید 7 :
آنالیز کمی و کیفی آزمون
بخش دوم کارگاه
اسلاید 8 :
طبقه بندی و تحلیل هدف های صریح آموزشی در حیطه یادگیری
طبقه بندی های مختلفی از هدف های آموزشی ارائه شده است که معروف ترین آنها طبقه بندی بنیامین بلوم و همکاران اوست . در این طبقه بندی هدف های آموزشي در سه حیطه قرار می گیرند .
Cognitive domine حیطۀ شناختی
Affective domineحیطۀ عاطفی
Psychomotor domine حیطۀ روانی حرکتی
اسلاید 10 :
نمودار سطوح مختلف هدفهای آموزشی در حیطه شناختی
اسلاید 11 :
سطوح یادگیری در حیطه شناختی
هدفهای شناختی با آنچه دانشجو باید بداند و بفهمد سر وکار دارد . در این حیطه ، هدف ها از ساده ترین سطوح شناخت به پیچیده ترین و از امور ذاتی محسوس به امور معنوی و غیرمحسوس تنظیم شده است . این هدفها شامل 6 سطح به زیر است :
1- دانش 2- فهمیدن 3- به کاربستن 4- تجزیه وتحلیل
5- ترکیب 6- ارزشیابی و قضاوت .
اسلاید 12 :
1)دانش (Knowledge) منظور از دانش این است که یادگیرنده بتواند از طریق يادآوري یا بازشناسی شواهدی ارائه دهد ، حاکی از این که اندیشه یا پدیده ای را در جریان آموزش تجربه حسی کرده و به خاطر سپرده است.
مهم ترین اشکال وارده به این سطح زیاده روی مدرسین در استفاده از آن و سرعت از یاد رفتن مفاهیم به ذهن سپرده شده است.
اسلاید 13 :
افعال رفتاري مربوط به اين سطح عبارتند :
تعريف كردن
بازشناختن
برشمردن
تكرار كردن
نام بردن
بيان كردن
زيرآن خط كشيدن
با تاكيد مشخصكردن
بازسازي كردن
بازگو كردن
به يادآوردن
كشيدن
مرتبط كردن
فهرست كردن
ثبت كردن
تشخيص دادن
انتخاب كردن
اسلاید 14 :
:مثال
اهداف :
فراگیر بتواند چهار عوارض احتمالی تزریق وریدی را نام ببرد.
یادگیرنده بتواند سه ویژگی مهم درمان با بتابلوکر ها را ذکر کند.
یادگیرنده بتواند انواع تست های آزمون شخصیت را فهرست نماید.
اسلاید 15 :
2) فهمیدن(Comprehension) : توانایی پی بردن به مفهوم يک مطلب ،تبیين آن با جملاتی که شخص خودش می سازد ،بی آنکه میان آن مطلب با مطالب دیگر چندان ارتباطی برقرار کند . این سطوح به اجزای فرعی دیگر تقسیم می شود:
الف : ترجمه
ب: تفسير
ج: برون یابی
اسلاید 16 :
الف . ترجمه ( برگردان) : مهارت برگرداندن یا تغییر دادن مطالب از شکلی به شکل دیگر بدون اینکه معنی و محتوای آن دگرگون شود .
ب . تفسیر : درک تدابیر گوناگون به کار برده شده در انتقال مفاهیم و یک نوع باز آرایی مفاهیم در ذهن است به عبارتی تفسیر شامل شایستگی در تشخیص نکات اساسی و جدا کردن آن از قسمت های کم اهمیت است .
ج . برون یابی : عبارت است از مهارت در تعمیم دادن یا بکار گیری اطلاعات در طول زمان به منظور پیش بینی نتایج خاص.
اسلاید 17 :
افعال رفتاري مربوط به اين سطح عبارتند :
توضيح دادن
مقابل هم قراردادن
بيان لب كلام
توصيف كردن
قراردادن
مرور كردن
معين كردن
با تاكيد مشخص كردن
تصويركردن
فرمولي كردن
مقايسه كردن
تشريح كردن
اشاره كردن
محاسبه كردن
توصيه كردن
گزارش دادن
ترجمه كردن
تشخيص دادن
ارائه كردن
مقابله كردن
اسلاید 18 :
مثال
یادگیرنده بتواند مثال هایی برای غذاهای پر کالری وکم کالری ذکر کند.( ترجمه )
یادگیرنده بتواند میزان شیوع بیماری بروسلوز را در مناطق استان کرمانشاه توضیح دهد.( برون یابی )
یادگیرنده بتواند تالاسمی مینور را از آنمی فقر آهن افتراق دهد.( تفسیر )
اسلاید 19 :
3) بکار بستن (Application) :
عبارت است از توانایی کاربرد اصول علمی ، فرضیه ها ، قضایا و دیگر مفاهیم انتزاعی در وضعیت و موقعیت مناسب ، بدون اینکه هیچگونه راه حلی ارائه شود .
اسلاید 20 :
افعال رفتاري مربوط به اين سطح عبارتند از :
بكار گرفتن
انتخاب كردن
مثال زدن
محاسبه كردن
آزمودن
برنامه ريزي كردن
دسته بندي كردن
بكار بردن
حل كردن
نشان دادن
تمرين كردن
استفاده كردن