بخشی از پاورپوینت
اسلاید 3 :
Lesson Planning
اسلاید 4 :
اهداف مورد انتظار
در پایان این کارگاه انتظار میرود که قادر باشید:
مزایای نوشتن طرح درس را بیان نمایید
طرح درس و طرح دوره را تعریف دهید
اجزای یک طرح درس را لیست نمایید
برای یک ترم تحصیلی و یک جلسه روزانه طرح بنویسید.
گام های تدوین طرح درس را بگویید
مراحل یک برنامه تدریس را بودجه بندی زمانی بنمایید
اسلاید 5 :
تعريف طرح درس
تعریف:
طرح درس یا سناریوی آموزشی عبارت است از
فرآیند برنامه ریزی و سازمان دادن به مجموعه
فعالیتهایی که مدرس در ارتباط با هدفهای آموزشی،
محتوای درس و توانائیهای فراگیران برای مدت
زمان مشخص تدوین می نماید
اسلاید 6 :
تعريف طرح درس
یا بعبارتی ساده تر
برنامه ريزي و سازمان دادن به مجموعه فعاليت هايي كه مدرس در رابطه با هدف هاي آموزشي ، محتواي درسي و توانايي هاي فراگيران براي يك زمان مشخص تدوين مي كند .
اسلاید 7 :
تاریخچه
طرح درس برای نخستین بار در سال 1918 توسط ” فرانکلین بوبیت ” مطرح شد و لزوم استفاده از سازماندهی در امر یاددهی – یادگیری مورد تأکید قرار گرفت.
طرح درس به شکل امروزی آن، در سال 1950 به وسیله روان شناسان برجسته امر تعلیم و تربیت "بنجامین . اس . بلوم" شکل گرفت
اسلاید 8 :
در سال 1962 " رابرت گلیرز " نظرات تکمیلی خود را در راستای دیدگاههای بلوم مطرح کرد که تا به امروز نیز مدنظر برنامه ریزان و هدف گذاران آموزشی و دست اندرکاران امور آموزشی در سطح جهان بوده است.
اسلاید 9 :
اهمیت طرح درس
طرح درس اساس و پايه آموزش را تشكيل مي دهد .
در واقع طرح درس ، طرح آموزش است و در شكل بخشيدن به يادگيري نقش اساسي دارد .
اگر قرار است آموزش مبتني بر اصول علمي باشد لازم است از طرحي دقيق كه براساس اصول علمي تنظيم شده برخوردار باشد .
اهميت و ضرورت طرح درس ، مشابه طرح و نقشه ساختمان است
اسلاید 10 :
محاسن طرح درس
طرح درس به معلم کمک می کند تا پیش بینی های لازم را برای تهیه وسایل آموزشی و رسانه ها به عمل آورد.
داشتن طرح درس موجب می شود که معلم به تنظیم اوقات کلاس بپردازد و از ایجاد بی نظمی در کلاس جلوگیری کند.
اسلاید 11 :
محاسن طرح درس
طرح درس موجب می شود که مدرس فعالیتهای ضروری آموزشی را به ترتیب و یکی پس از دیگری در مراحل و زمانهای مشخص و به شیوه های منطقی پیش ببرد و نتایج حاصل آن را برای تدریس در مراحل بعدی آموزش مورد استفاده قرار دهد.
اسلاید 12 :
انواع طرح درس
روزانه
ماهانه
ترمي
سالانه
اسلاید 13 :
فرآیند طراحی طرح درس
فعاليت هاي قبل از تدريس (مرحله طراحي )
فعاليت هاي حین تدريس (مرحله اجرا )
فعاليت هاي بعد از تدريس ( مرحله ارزشيابي )
اسلاید 14 :
الف ) مرحله ي طراحي (( فعاليت هاي قبل از تدريس ))
موضوع درس
هدف كلي درس
اهداف جزئي درس
اهداف رفتاري درس
روش و فنون تدريس و وسايل كمك آموزشي
اسلاید 15 :
ب ) مرحله ي اجرا (( فعاليت هاي ضمن تدريس ))
ارزشيابي تشخيصي و آزمون ورودي
2. ارائه ي درس :
- ايجاد انگيزه ( آمادگي مدرس و فراگير)
- تدريس هدف هاي رفتاري ( از ساده به مشكل )
اسلاید 16 :
ب ) مرحله ي ارزشيابي (( فعاليت هاي بعد از تدريس ))
ارزشيابي :
1- ارزشيابي از جريان تدريس
2- تعيين تكليف
اسلاید 17 :
یعنی پاسخ به این سئوال که :
” برای چه چیزی باید برنامه ریزی شود ”
هدف
اسلاید 18 :
به جريان آموزش جهت مي دهد.
در افراد ايجاد انگيزه مي كند.
معياري براي فرايند آموزش و تدريس است.
معياري است بر انتخاب و سازماندهي محتوا
معياري است براي انتخاب و سازماندهي تجارب يادگيري
هدف
اسلاید 19 :
با توجه به جريان رشد افراد تنظيم شود.
با آرمان هاي اجتماعي هماهنگ باشد.
با يك ديگر سازگار باشند.
قابليت اجرا داشته باشند.
جامع باشند.
قابل فهم و قابل قبول دست اندر كاران تعليم و تربيت باشند.
قابليت انعطاف داشته باشند.
اهداف ها بايد :
اسلاید 20 :
انتخاب و يا تدوين اهداف كلي به مشخص كردن محدوده ي محتواي مورد بحث كمك مي كند
با وجود اهداف كلي ، مدرس مي تواند براي تدريس هر جلسه از درس خود ،محدوده ي خاصي را در نظر داشته باشد .
اهداف كلي