تحقیق در مورد نیروگاه ها و پستهای برق

word قابل ویرایش
30 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

نیروگاه ها و پستهای برق

پستهای برق
شبکه ها و پست های برق جهت رساندن انرژی الکتریکی از نیروگاههاو به محلهای مصرف و تبدیل آن به صورت قابل استفاده برای مصرف کننده احداث می شوند. پستهای برق از نظر طراحی و تجهیزات با توجه به نوع مصرف کننده های محل و ظرفیت نیروگاهها، طول و ولتاژ خطوط انتقال، شرایط جوی و فاکتورهای دیگر، اشکال متفاوتی به خود می گیرند. آنها ممکن است افزاینده یا کاهنده، مربوط به خط انتقال یا توزیع، میانراهی یا انتهایی و سرباز یا سربسته باشند.

کندانساتور سنکرون که به وسیله آن بار راکتیو شبکه را کنترل می کنند، یک عامل کامل کننده در پست برق به حساب می آید. تجهیزات مورد استفاده در پستها برای کلیه ولتاژهای استاندارد ساخته شده و از تنوع زیادی برخوردارند. مثلا؛ پستهای فشار قوی در سطح ولتاژهای ۳۳۰، ۵۰۰، ۷۵۰ و ۱۱۵۰ کیلو ولت متناوب با پیشرفته ترین لوازم و ادوات، مجهز می باشند که از این جمله می توان از کندانساتورهای سنکرون با قدرت ۵۰۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰۰ کیلو ولت آمپر، تعداد زیادی ترانسفورماتور یا اتوترانسفورماتور و کلیدهای فشار قوی نام برد.

کندانساتورهای سنکرون معمولا با خنک کننده هیدورژنی یا آبی و با تحریک تریستوری و یا لامپی (محتوی بخار جیوه) ساخته می شوند.
پستهای فوق که معمولا در یک شبکه سراسری قدرت قرار دارند اغلب در فضای گسترده احداث شده و توسط پرسنل متخصص نگهداری و بهره برداری می شوند، و بهره دهی صحیح و عملکرد بدون خسارت در انها قابل حصول

می باشد مگر با اتکاء به سیستم پیشرفته ای از کنترل و حفاظت و همچنین ارتباطات سریع، وقفه ناپذیر و کامل بین پرسنل محلی و دیسپاچر مرکزی شبکه برق.

پستهای برق D.C (kv800 یا بیشتر) نیر دارای تجهیزات پیچیده ای از قبیل رکتیفایرها و اینورتورها می باشند که نگهداری و بهره برداری از آنها نظارت و دقت ویژه ای را مطالبه می کند. در حال حاضر تعداد محدودی از پستها و خطوط انتقال D.C در جهان موجود است، ولی به لحاظ این که این خطوط با حذف بار راکتیو خط، نقش مهمی در ایجاد پایداری شبکه قدرت بازی می کنند، اخیرا مورد توجه قرار گرفته اند.

پستهای ۱۱۰ تا ۲۲۰ کیلو ولت سربسته عموما در نواحی شلوغ و پر جمعیت و یا مناطق صنعتی نصب شده و بخاطر محدودیت فضا اغلب در ابعاد کوچک احداث می شوند. این پستها معمولا با ظرفیتهای قابل گسترش طراحی شده و با استفاده از تدابیر مخصوصی سعی می شود که کمترین پارازیت را در محیط ایجاد نمایند.
پستهای ۳۵ تا ۱۱۰ کیلو ولت و بعضا ۲۲۰ کیلو ولت با مدارهای ساده طراحی شده و در اغلب موارد در طرف فشار قوی آنها کلید قطع بار(دژنگتور) نصب شده و در طرف فشار ضعیف نیز کلیدهای نوع تابلویی ۱۰-۶ کیلو ولت که تجهیزات مربوط به حفاظت، فرمان و سیگنال نیز در آن تعبیه شده است، بکار برده می شود. برای کنترل و سیگنالینگ چنین پستهایی اغلب از برق A.C و D.C استفاده شده و نگهداری و بهره برداری آنها توسط اکیپهای سیار صورت میگیرد.
پستهای ۱۰-۶ کیلو ولت شهری یا روستایی نیز به طور برنامه ریزی شده توسط اکیپهای سیار بازرسی و نگهداری می شوند.

مراقبتها و تعمیرات پیشگیری کننده در مورد تجهیزات الکتریکی
عایقها، سیم پیچها، هادیها، یاتاقانها و قسمتهای دیگر تجهیزات الکتریکی به مرور زمان فرسوده و مستهلک می شوند،به همین جهت در نیروگاهها وشبکه های برق، سلسله اقداماتی به نام مراقبتهای پیشگیری کننده، طبق برنامه های مشخص صورت می گیرد(به صورت دوره ای).
هدف از این اقدامات همانگونه که از نامگذاری آن مشهود است، عبارتست از یافتن نواقص و تعویض یا ترمیم قسمتهای معیوب تا از بروز خسارتهای سنگین و حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آید. اعمالی را که به عنوان پیشگیری می توان انجام داد به صورت ذیل دسته بندی می شوند:
الف) مدرنیزه کردن و اصلاح قسمتهای مختلف با هدف افزودن مدت

بهره دهی، بال بردن کیفیت کار و راندمان سیستم مثلا افزایش فشار هیدروژن از MPa 005/0 به MPa 3/0 در مورد توربوژنراتورهایی که با هیدروژن خنک می شوند، امکان ظرفیت ژنراتور تا حد ۱۵ درصد را میسر خواهد ساخت.

ب) انجام کارهایی نظیر مسدود نمودن منافذی که باعث ورود گرد و غبار به داخل کلید خانه های سربسته می شوند و کنترل درجه حرارت آنها، تدارک هیترهای مخصوص برای تجهیزات تا از تشکیل شبنم روی قسمتهای سرد آنها در زمستان جلوگیری شود، تعویض و اشرهای لاستیکی فرسوده و نظایر آن. هر قسمت از شبکه قدرت باید ذخیره ای از قطعات مستهلک شونده سیستم را در اختیار داشته باشد، از این جمله می توان به جرقه گیر دژنگتورها، جاروبکهای ذغالی، یاتاقان الکتروموتورها و غیره اشاره نمود. طبیعی است که تعمیرات و مراقبتهای فوق بایستی در مناسبترین زمان صورت گیرد. در مورد نیروگاههای حرارتی و پستها، قصلهای بهار و تابستان که به دلیل افزایش درجه حرارت محیط الزاما بایستی بار را کاهش داد، نسبت به فصول پاییز و زمستان ارجحیت دارند، در حالی که در مورد نیروگاههای آبی بهترین زمان برای تعمیرات دوره ای ماههای کم آبی رودخانه می باشد. در عین حال برنامه تعمیرات فوق بایستی طوری ترتیب داده شود که در هر مقطع کاهش بار لازم برای انجام کار به حداقل ممکن برسد.

تمام قسمتهای عمل کننده باید به صورتی هماهنگ شوند که هر دستگاه همراه با متعلقات آن همزمان مورد تعمیر قرار گیرد. برای مثال توربوژنراتور و متعلقات الکتریکی و مکانیکی آن همراه با کابلها، جاروبکهات، دژنگتورها، تجهیزات فشار قوی، به انضمام ترانسفورماتوری که برق واحد فوق را به شبکه برق متصل
می نماید، بایستی به صورت هماهنگ و همزمان تعمیر و بازرسی شوند. همچنین کلیه رله های کنترلی و حفاظتی و تجهیزات ابزار دقیق مربوطه نیز در همین پریود باید بازرسی و تنظیم مجدد شوتد. تعمیراتموتورهای الکتریکی با کابلها، استارترها، رگولاتورها، پمپها یا ادوات دیگری که توسط آنها به کار می افتند نیز بایدهماهنگ باشد.

امروزه که برای اغلب تجهیزات شبکه قدرت مانند؛ ترانسفورماتورها، خطوط هوایی، باس بارهای فشار قوی، سیستم تحریک و غیره دستگاه رزرو پیش بینی می شود، قسمت عمده ای از تعمیرات و بازرسیهای دوره ای را می توان قبل از قطعی کامل واحد به انجام رساند که این کار کمک بزرگی به تسریع امور می نماید.
تعمیرات دوره ای و پیشگیری کننده بر حسب نوع و کیفیت انجام کار به دو دسته جزئی و اساسی تقسیم بندی می شوند.

در تعمیرات اساسی، قطعات واحد بطور کامل پیاده شده و درونیترین قسمتها نیز مورد رسیدگی قرار می گیرد. برای مثال تعویض و ترمیم قسمتهایی از سیم پیچی استاتور، روتور و ترانسفورماتورها، تعویض جرقه گیر دژنگتورها و امور دیگری که در عین حال در حیطه عمل متخصصین ورزیده و باتجربه میباشد.

تعمیرات جزئی شامل آن دسته از تعمیراتی است که اگر چه در حالت قطع واحد صورت می گیرد، ولی برای انجام آنها نیازی به پیاده نمودن قسمتهای پیچیده و قطعات بزرگ نمی باشد، مثلا بازرسی و تعمیر روی قسمتهایی از ژنراتور بدون خارج ساختن روتور، ترمیم روکش در انتهای کلاف سیم پیچهای ژنراتور، خشک نمودن ایزولاتورها و تمیز نمودن و بازرسی بوشینگ ترنسفورماتورها بدون جابه جایی آنها و غیره.

بر اساس تجربیات به دست آمده،تعمیرات اساسی در مورد تجهیزات الکتریکی در فواصلی به شرح زیر باید صورت گیرد:
۱- توربوژنراتورهای با ظرفیت تا ۱۰۰ مگا وات هر ۵-۴ سال یکبار.
۲- توربوژنراتورهای با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگا وات هر ۴-۳ سال یکبار.

۳- راکتورها، ژنراتور توربینهای آبی و کندانساتورهای سنکرون هر ۶-۴ سال یکبار.
۴- در مورد ترانسفورماتورهای اصلی نیروگاهها و ترانسفورماتورهای مصرف داخلی، اولین تعمیرات اساسی ۸ سال پس از راه اندازی اولیه انجام گرفته و از آن به بعد با توجه به شرایط کاری آنها صورت می گیرد. ضمنا موتورهای الکتریکی روی ترانسفورماتورها نیز در صورت نیاز بایستی مورد تعمیرات اساسی قرار گیرند.
۵- دژنگتورهای روغنی هر ۸-۶ سال یکبار.

۶- سکسیونرهای قابل قطع زیربار، غیر قابل قطع زیربار (ایزولاتورها) وارت سویچها هر ۸-۴ سال یکبار.
۷- دژنگتورهای هوایی (اطفاء جرقه آنها توسط جریان هوا صورت می گیرد) و تجهیزات جنبی آن هر ۶-۴ سال یکبار.
۸- کمپرسورهای تهیه کننده هوای فشرده برای دژنگتورهای هوایی هر ۳-۲ سال یکبار.

۹- کلیدهای اتصال کوتاه و کلیدهای ایزولاتور با محرکهاس آنها هر ۳-۲ سال یکبار.
قابل ذکر است که به طور عمومی دوره تناوب ۸ سال بین تعمیرات اساسی چیزی است که در اغلب پستها و شبکه های قدرت رعایت می شود. تعمیرات جزئی نیز در فواصل بین تعمیرات اساسی بر حسب نیاز و عموما هر ۲-۱ سال یکبار صورت می گیرد، و بالاخره کیفیت هر دستگاه پس از تعمیرات، معمولا با ۲۴ ساعت کار مداوم تمام بار ارزیابی می شود.

تست عایقها
الف- اندازه گیری مقاومت D.C و ضریب جذب عایق
مقاومت D.C عایقها به وسیله مگا اهم متر اندازه گیری می شود.

مگا اهم متر از یک ژنراتور D.Cبا کویل گردان دستی و مغناطیس طبیعی (G)، یک دستگاه عقربهای نشان دهنده و تعدادی مقاومت سری تشکیل شده است.
دستگاه نشان دهنده مذکور یک میلی آمپر متر از نوع اندوکسیونی است که در آن یک سیم پیچ معکوس که از طریق مقاومت ۱r به دو سر ژنراتور بسته شدهاست، به عنوان نیروی مقاوم بجای فنر عمل می کند. ضمنا قسمتی از ولتاژ روی مقاومت ۲ rافت نموده و دستگاه رادر مقابل جریانهای شدید حفاظت می نماید.

در بعضی از مگااهم مترها مقاومتهای ۲r` و ۲۱r“ از طریق انتخاب مقیاسهای مختلف به وسیله کلید سلکتور، با مجموعه مقاومت ۲r و کویل دستگاه نشان دهنده پارالل قرار می گیرند.

این مقاومتها به صورتی انتخاب می شوند که وقتی کلی سلکتور در وضعیت ۱۰ یا ۱۰۰ قرار داده می شود فقط ۱/۰ یا ۰۱/۰ جریانی که از مقاومت عایق می گذرد، در مدار مشترک عایق و کویل عبور نماید. بدین صورت آنچه که در مقیاسهای فوق روی دستگاه نشان دهنده خوانده می شود باید به به ترتیب برده یا صد تقسیم شود، (باید توجه داشت که دستگاه نشان دهنده بر حسب مقاومت اهمی مدرج شده است) که البته این عمل در مدرج کردن دستگاه رعایت می شود.
معمولا در مگا اهم مترها مجموعه مقاومت داخلی دستگاه که به طور سری با مقاومت مورد اندازه گیری قرار می گیرد، بر حسب موقعیتهای مختلف کلید سلکتور عبارتند از : ۱، ۱/۰ و ۰۱/۰ مگااهم.

مجموعه مقاومتهایی (مقاومت معادل) که در مدار اندازه گیری با ژنراتور، سری شده است = ∑r مگااهم متر دارای سه ترمینال به نامهای L ، E و S می باشد. ترمینالهای L و E برای بسته شدن به مقاومت مورد اندازه گیری و زمین در مواردی که مقاومت عایق نسبت به زمین اندازه گیری می شود و یا برای بسته شدن به دو سر عایق در موارد اندازه گیری مستقل از زمین به کار می رود.

در مواردی که جریان نشتی عایقهای پارالل با عایق مورد اندازه گیری، موجب انحراف نتیجه از مقدار واقعی می شود، با ایجاد الکترود پرده از آن ممانعت به عمل آورده و این الکترود را به ترمینالS متصل می نمایند. قابل ذکر است که الکترود پرده، مدار جریان ناخواسته را به صورتی می بندد که از درون دستگاه اندازه گیری عبور ننماید.

کیفیت عایقی که در ولتاژ متناوب به کار برده می شود، به علت وجود ظرفیت خازنی که به ابعاد فیزیکی و جنس عیاق بستگی دارد با اندازه گیری مقاومت D.C به تنهایی مشخص نمی شود، لذا برای این منظور از پارامتر دیگری به نام ضریب جذب استفاده می شود. این پارامتر از نسبت بین مقاومت D.C عایق پس از ۶۰ ثانیه و ۱۵ ثانیه از لحظه اعمال ولتاژ روی آن به دست می آید.

برای سدت آوردن این ضریب باید اندازه گیریهای فوق به طور پی در پی و در ثاینیه های پانزدهم و شصتم توسط مگااهم متر دستی و ترجیحا الکترونیکی به عمل آید. ضریب جذب برای عایقهای خشک رقمی بین ۵/۱ تا ۲ و برای عایقهای مرطوب و فاسد حدود یک میباشد.مقاومتD.C عایق سیم پیچی ترانسفورماتورها معمولا در شرایط کار نامی یعنی دمای بین ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود.

قابل ذکر است که اندازه مقاومت D.C عایق به ازاء هر ۱۸ درجه سانتیگراد افزایش درجه حرارت حدود ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند. برای ارزیابی مقاومتهای اندازه گیری شده معمولا آنها را با نتایج تست کارخانه ای که در مدارک فنی دستگاه مندرج است مقایسه می نمایند، لذا برای این کار باید اندازه ها را بر اساس درجه حرارت مربوط به تست مورد مقایسه، اصلاح نمود.

باید توجه داشت که به هر حال اندازه گیری مقاومتD.C عایق در دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتیگراد مجاز نمی باشد. به همین جهت در بعضی موارد باید با روشهای بخصوصی ترانسفورماتور را گرم کرده و دمای ان را تا حد مناسب برای اندازه گیری افزایش داد. برای به دست آوردن ارقام ۱۵R و ۶۰ Rباید پس از اتصال به ترمینالهای مگا اهم متر دسته آن را با سرعت ثابت و یکنواخت بگردش درآورده و بعد از ۱۵ ثانیه به ترتیب ارقام مذکور را از روی دستگاه نشان دهنده مشاهده و یادداشت نمود. طبیعی است که اگر مگااهم متر از نوع الکتریکی بوده و یا دسته آن توسط موتورالکتریکی به گردش در آید، کار اندازه گیری با سهولت و دقت

بیشتری انجام خواهد گرفت. مع هذا محرکهای الکتریکی نیز که برای گرداندن مگا اهم مترها ساخته شدهاند، در انجام این عمل چندان قابل اعتماد نیستند، لذا اغلب از دستگاه کنترون(مولد فشار قوی) همراه با رکتیفایر استفاده می شود. این روش نیز در مورد دستگاههای با ابعاد فیزیکی بزرگ مانند بعضی از ماشینهای الکتریکی و یا ترانسفورماتورها به علت نوسانات موجود در ولتاژ برق شهری از دقت کافی برخوردار نیست، به همین جهت در چنین مواردی باید دستگاه کنترون را همراه با تثبیت کننده ولتاژ مورد استفاده قرار داد.برای اندازه گیری مقاومت عایق سیم پیچهای میدان (روتور) در ماشینهای سنکرون و همچنین باطریها معمولا از روش ولتمتری استفاده می شود.

ب- اندازه گیری تلفات عایق
تعیین میزان تلفات یک عایق و مقایسه آن با مقادیر اولیه، معیارخوبی برای ارزیابی وضعیت آن می باشد اصولا افزایش تلفات در عایقهای جامد ناشی از جذب رطوبت و در روغنها به علت افزایش درصد آب یا آلودگیهای دیگر در آن

می باشد.باید دانست که مقدار تلفاتی که در مورد یک ترانسفورماتور اندازه گیری می شود جمع تلفات در روغن و ایزولاسیون جامد سیم پیچ بوده و هرگاه تلفات عایق یک ترانسفورماتور از مقدار مجاز تجاوز نماید ابتدا باید روغن را به طور جداگانه مورد آزمایش قرار داد تا بتوان وضعیت ایزولاسیون جامد سیم پیچ را ارزیابی نمود .

با توجه به این که با تعیین مقدار تلفات به طور مطلق و بدون در نظر گرفتن ابعاد فیزیکی و جنس عایق نمی توان قضاوت صحیحی در مورد آن به عمل آورد بهترین پارامتری که می تواند وضعیت ایزولاسیون را مشخص نماید نسبت مولفه اکتیو به مولفه راکتیو ( کاپاسیتیو ) جریان مشتی عایق می باشد .
با اندازه گیری ضریب تلفات یا Tg در مورد یک عایق می توان وضعیت آنرا از نظر استقامت حرارتی، میزان رطوبت جذب شده و عمر عایق ارزیابی نمود.
استفاده از پل معکوس اندازه گیری Tg مربوط به ایزولاسیون سیم پیچهای ترانسفورماتور را امکان پذیر می سازد. قابل ذکر است که در ترانسفورماتورها وضعیت عایق هر کدام از فازها نسبت به بدنه ترانس در حالی که فازهای دیگر نیز تماما ارت شدهاند مورد تست قرار می گیرد. اگر Tg در مورد ایزولاسیون

یکی از تجهیزات الکتریکی که به منظور تست از سرویس خارج شده است از میزان مجاز تجاوز کند، در صورت موجود نبودن دستگاه رزرو و با اجازه مدیر فنی قسمت می توان آن را مجددا تحت سرویس قرار داد، البته بایستی از وجود سیستم حفاظت در مقابل ولتاژ زیاد دستگاه اطمینان حاصل نمود.
تجربه نشان داده است که در موارد زیر خطر اتصال کوتاه در ایزولاسیون تجهیزات الکتریکی که مستقیما مربوط به فساد عایق باشد وجود ندارد:
الف: وقتی که ایزولاسیون دارای Tg ثابتی است و با مرور زمان افزایش پیدا نمی کند.

ب: وقتی که Tg روغن بوشینگ دژنگتورهای روغنی که مستقیما روی کلید اندازه گیری شده است بدون توجه به اندازه گیری قبلی در حد استاندارد باشد.هرگاه Tg ایزولاسیون در بین دو تست متوالی افزایش پیدا کند بهتر است برای حفظ احتیاط فاصله زمانی تستها را کاهش داد.
ج- اندازه گیری ظرفیت خازنی عایق

با اندازه گیری ظرفیت خازنی ایزولاسیون تجهیزات الکتریکی در دو فرکانس و یا دو درجه حرارت مختلف می توان اطلاعاتی مشابه با نتیجه تست تلفات دی الکتریک از وضعیت عایق بدست آورد. وجه تمایز تست ظرفیت خازنی در دو فرکانس مختلف با دستگاههایی که جهت همین کار ساخته شده اند، در این است که در هر درجه حرارتی قابل انجام بوده و احتیاجی به گرم کردن ترانسفورماتور و یا تجهیزات دیگر نیست، و به همین جهت پرسنل را از حمل و نقل دستگاهها و ادوات نسبتا سنگینی که برای گرمایش به کار می روند بی نیاز می سازد.

در این روش اساس کار بر این اصل مبتنی است که کاپاسیته عایق باتغییر فرکانس تغییر می نماید. تجربه نشان می دهد که در مورد ایزولاسیون سیم پیچیهایی که آب زیادی به خود جذب نموده اند نسبت بین کاپاسیته در فرکانس ۲ هرتز و ۵۰ هرتز حدود ۲ بوده و در مورد ایزولاسیون خشک این نسبت حدود یک خواهد بود.

اندازه گیری فوق معمولا بین سیم پیچ هر کدام از فازها و بدنه در حالی که بقیه سیم پیچیها نیز ارت شده اند انجام می گیرد و طبیعی است که برای محاسبه نسبت مورد نظر بایستی در هر دو حالت کاپاسیته را با واحد مشابهی اندازه گیری نمود؛ مثلا میکروفاراد یا پیکوفاراد.

دقیق ترین روش برای بررسی نتایج به دست امده در هر آزمایش، مقایسه آن با مقادیر کارخانه ای و یا تست مشابه قبلی می باشد، که البته در این عمل باید ارقام براساس درجه حرارت واحدی اصلاح شده باشند. چنانچه مقایسه فوق به عللی تحقق پذیر نباشد، می توان به بعضی از استانداردهایی که در این زمینه موجود است مراجعه نمود. برای مثال، پس از انجام تعمیرات، میزان مقاومتD.C عایق نباید کاهش بیش از ۴۰ درصد(برای ترانسفورماتور ۱۱۰ کیلووات به بالا ۳۰ درصد)، ضریب افزایش بیش از ده درصد و Tg افزایش بیش از ۳۰ ردصد نسبت به نتایج قبل از تعمیرات را نشان بدهند.

همچنین وضعیت ایزولاسیون رامی توان از روی مقادیر مطلق Tg و نیز ارزیابی نمود زیرا در درجه حرارتهای ۱۰ و ۲۰ درجه سانتی گراد نسبت KC=
بایدبه ترتیب مقادیری حدود ۲/۱ و ۳/۱ را داشته باشند .

روش اندازه گیری کاپاسیته عایق در دودرجه حرارت مختلف بر این اساس مبتنی است که در میزان ظرفیت خازنی عایقهای خشک با افزایش درجه حرارت عملا تغییری حاصل نمی شود در حالی که در عایقهای مرطوب این تغییر به وضوح دیده می شود بنابراین مقایسه کاپایسته عایق در درجه حرارتهای حدود ۱۰ و ۸۰ درجه سانتیگراد می تواند ما را از وجود رطوبت یا عدم آن در عایق آگاه سازد . برای مثال ظرفیت خازنی ایزولاسیون ترافسفورماتورها برای این منظور در درجه حرارتهای ۲۰ و ۷۰ درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود .

همانطور که قبلا نیز اشاره شد در ترانسفورماتورها ایزولاسیون هر فاز نسبت به بدنه در حالی که سرهای قابل دسترسی بقیه سیم پیچ ها مشترکا به زمین وصل شده اند مورد تست قرار می گیرد.
اصولا در این روش پارامتر مبین وضعیت عایق خواهد بود که در آن Chot کاپاسیته ایزولاسیون در دمایc 70 و Ccold کاپاسیته همان ایزولاسیون در دمایی۵۰ درجه کمتر از آن یعنی حدود ۲۰ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود
قابل ذکر است که در مورد ترانسفورماتورها منظور از دمای عایق دمای ایزولاسیون جامد مجاور سیم پیچها بوده و در تراسفورماتورهای ۱۱۰ کیلو ولت به بالا که به دلیل بزرگ بودن مخزن و حجم زیاد روغن ،عمل تعادل حرارتی بین ایزولاسیون جامد و ایزولاسیون جامد مجاور آن را از فرمول زیر محاسبه
می نمایند :

که در آن R1 ,T1 مقاومت D.C و درجه حرارت مس یکی از فازها است که از مدارک کارخانه ای اخذ شده و یا قبلا در حال تعادل حرارتی اندازه گیری شده است و R2 مقاومت D.C همان فاز پس از گرمایش فعلی است که به روش ولت آمپر و با دستگاههای باکلاس بالا اندازه گیری می شود .
برای ترانسفورماتورهای زیر ۱۱۰ کیلو ولت بر اساس تجربیات عملی بدست آمده درجه حرارت سیم پیچ را معمولا ۱۵ درجه کمتر از دمای روغن در قسمت بالای مخزن ترانس به حساب می آورند .
به هر ترتیب تحقق رابطه :

مبین وضعیت یک ایزولاسیون خشک می باشد در اینجا قابل ذکر است که بعضی از سازندگان ترانسفورماتور رابطه زیر را برای این منظور پیشنهادمی نمایند :
اگر دستگاه مخصوص اندازه گیری موجود نباشد می توان کاپاسیته عایق را به روش ولت آمپر اندازه گیری نمود ( اعمال متناوب روی عایق و اندازه گیری آمپر نشتی آن ) در این صورت مقدار کاپاسیته از رابطه زیر به دست می آید :
که در آن : جریان نشتی = I و ولتاژ V=

روش نسبتا ساده و دقیق دیگری برای آزمایش ایزولاسیون ترانسفورماتورها بر اساس شارژ سریع و آنی عایق و تخلیه آرام آن در یک دی الکتریک دیگر ابداع شده و به متد تغییر کاپاسیته بر حسب زمان موسوم می باشد سرعت افزایش ولتاژ در دی الکتریک مذکور کا ناشی از تخلیه آرام ایزولاسیون تحت آزمایش است وجود و یا عدم وجود آن را در ایزولاسیون مشخص می نماید .

د – تست فشار قوی عایق :هدف از این تست مشخص نمودن محلهای ضعیف احتمالی در درون عایق بوده و با ولتاژ متناوب و یا دائم قابل انجام می باشد و طبیعی است که در تستهایی با ولتاژ متناوب پدیده هایی کاملا مشابه با شرایط کاری در درون عایق بوجود می آید ( منظور عایقهایی است که در جریان متناوب کار می کنند ) برای مثال در تست با ولتاژ دائم تلفات دی الکتریک عملا ناچیز بوده و ولتاژ در درون آن متناسب با مقاومت اهمی توزیع می شود البته اصولا روش D.C برای ایزولاسیون ایمن تر بوده و معمولا د رمودر تجهیزاتی که دارای کاپاسیته زیاد هستند و نیز برای تعیین محل اتصالی به کار می رود .
روشهای خشک کردن ژنراتورها

اکثر اوقات و بخصوص د رکارخانه های سازنده ژنراتورها را در فضای مسدود و بعضا در تخت شرایط خلاء می کنند در زیر چند خشک کردن ژنراتورها مختصرا توضیح داده شده است :
الف : گرم کردن هسته استاور به روش القایی
در این روش با ایجاد سیم پیچ روی بدنه استاور و تولید شار مغناطیسی در داخل آهن موجبات گرم شدن آن را فراهم می آورند ضمنا ممکن است ژنراتور بدون روتور و یا همراه با آن خشگ گردد سیم پیچ فوق از چند حلقه سیم روپوش دار تشکیل می شود برای مثال سیم پیچی که برای خشک کردن کند انساتور تیپ ( ۱۱-۵۰۰۰۰KCB) با ظرفیت MVA 50 به کار می رود توسط ده دور سیم روپوش دار مسی که طول کل آنها ۱۰۰ متر و سطح مقطع آن mm2120 است ایجاد شده و تحت ولتاژ ۳۸۰ ولت قرار می گیرد در این روش استفاده از سیمهای زرده دار و یا با روپوش سربی به علت اینکه باعث اتصال کوتاه شدن ورقه های هسته استاتور شده و جریانهای زیانمندی را ایجاد می نمایند مجاز نبوده و ضمنا برای اطمینان بیشتر معمولا سیمها را در دو سر ژنراتور در محل بهره برداری خشک می شود باید روتور آن در خلال عملیات توسط ترنینگ گیر و در فواصل منظم زمانی جابجا گردد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 30 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد