دانلود فایب پاورپوینت آشنایی با هرس

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایب پاورپوینت آشنایی با هرس توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایب پاورپوینت آشنایی با هرس قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه:

       هرس و تربیت درخت یکی از نگرانیهای مهم باغداران است و انجام صحیح آن میتواند ضامن موفقیت باغدار گردد اما اگر ناآگاهانه انجام شود ناخودآگاه این شعر به یاد انسان می آید که:

خشت اول چون نهد معمار کج

                               تا ثریا میرود دیوار کج

                                            و اما…

اسلاید ۲ :

چرا هرس؟

واژه های Pruning ( هرس) و Training ( تربیت) در واقع اهداف یکسانی را دنبال می کنند اما امروزه باغبانی نوین سعی در سوق دادن درختان میوه به سمت fruiting habit ( عادت میوه دهی) با استفاده از تربیت صحیح آنان دارد. شایان ذکر است که Training فرم و شکلی است که هرس در آن اجرا می گردد و هیچگاه تربیت و هرس جدا از هم نبوده اند. در واقع می توان گفت که هر تربیتی به هرس محتاج است اما هر هرسی لزوما تربیت نیست.

اسلاید ۳ :

اهداف هرس

۱- حذف شاخه های ناخواسته و نابه جا و آلوده
۲- توزیع و پراکنش مناسب شاخه ها در کلیه جهات به گونه ای که همه شاخه ها به طور یکنواخت از نور خورشید و هوای تازه بهره مند گردند.
۳- ایجاد تعادل بین Aerial Part ( اندام هوایی) و Ground Part    ( اندام زمینی)
۴- حذف Water sprouts ( نرکها) و پاجوش ها و Suckers ( ریشه جوش ها) و Epicromic shoots ( تنه جوش ها) و سایر شاخه های ناخواسته
۵- تنک کردن گل ها و میوه ها و متعادل کردن بار درخت به گونه ای که درخت دچار Alternate bearing  (سال آوری) نگردد.
۶- فرم دادن درخت
۷- شکل سازی زینتی

اسلاید ۴ :

 هرس و ارتفاع درخت

در تفکر باغداری قدیمی و سنتی، باغدار خوب کسی است که صاحب درختان تنومند و بزرگ باشد اما امروزه استفاده از مکانیزاسیون در باغبانی باعث گردیده درختان کوتاه اما پر بار جای خود را در دل باغداران باز نماید.
امروزه دیگر، گردو کاران ضرب المثل معروف دیگران کاشتند ما بخوریم ما می کاریم تا … را فراموش کرده و به جای آن گردوهایی می کارند که یک چهارم گردوهای ایرانی ارتفاع داشته و ۵ ساله به باردهی می رسند.
درختان پا کوتاه مقاومت خوبی در برابر فشار باد از خود نشان می دهند و کار با آنها بسیار ساده و کم هزینه تر از درختان بلند قد است. ناگفته نماند علاوه بر آن ضرب المثل ایرانی ، ضرب المثل معروف انگلیسی (Long is beautiful) نیز در باغبانی رنگ بافته است!

اسلاید ۵ :

 Pruning time ( زمان هرس)

با توجه به زمان هرس دو نوع هرس عمده وجود دارد.

۱- winter pruning ( هرس زمستانه)
۲- Green pruning our summer pruning ( هرس سبز یا تابستانه)

چنانچه هرس منجر به قطع تعداد زیادی از شاخه ها و خصوصاً جوان کردن درختان پیر گردد به آن Hard pruning (هرس سنگین) و در صورتی که فقط به سرزنی و حذف چند شاخه محدود منتهی گردد به آن Light pruning ( هرس سبک) گفته می شود.

اسلاید ۶ :

 summer pruning (هرس تابستانه)

هرس سبز به علت ذخیره سازی مواد غذایی و رشد شاخه های جدید، تشکیل جوانه گل روی شاخه های بارور و بالا رفتن کیفیت میوه تأثیر زیادی در موفقیت باغدار ایفا می کند اما باید توجه کرد که این عمل کاملاً علمی است و اگر بی رویه انجام شود موجب ضعف عمومی درخت می گردد. باغدار با شناخت شاخه های نرک و بارده می تواند بوسیله هرس سبز می تواند جریان شیره نباتی به سمت شاخه های مولد سوق داده و از هدر رفت آن در شاخه های غیر بارده جلوگیری به عمل آورد.
همچنین باغدار بوسیله هرس سبز نور بیشتری را به میوه ها می رساند و باعث خوشرنگ تر شدن آنان می گردد.

اسلاید ۷ :

هرس سبز و اسپورها ( سیخک ها):

تشکیل شاخه های بارده رابطه مستقیمی با ذخیره مواد غذایی در درخت دارد.

تنک کردن شاخه ها در اوایل فصل رشد در تشکیل اسپورها اثر مطلوب دارد. رسیدن نور خورشید به قاعده شاخه ها و کمتر شدن برگهای عامل مصرف، سبب بالا رفتن مواد قندی در شاخه گردیده و باعث تحریک تولید جوانه گل می شود.

سربرداری درختانی مانند انگور باعث تولید شاخه های بیشتر فرعی و بارده می گردد حذف جوانه انتهایی انگور قبل از باز شدن گلها باعث کاهش ریزش گلها می گردد.
در درختانی با فرم رویشی محدود مانند کوردون، بادبزنی و اسپالیه، قطع شاخه ها و تقلیل آنها به ۶ برگ در اوایل فصل رشد و کاهش مجدد آنها تا ۳ برگ در اواخر فصل، باعث تشکیل میوه های زیادتری در آنها می شود.

اسلاید ۸ :

 Black pruning هرس سیاه یا زمستانه:

زمان هرس سیاه پس از ریزش برگها در پاییز شروع شده و در اواخر زمستان با شروع جریان یافتن شیره گیاهی خاتمه می یابد. البته در برخی درختان مانند انگور این تعریف قدری دچار تغییر می گردد. زیرا ، در انگور با شروع پاییز، جریان شیره گیاهی متوقف نمی گردد. و این مسئله ممکن است تا ۶ هفته ادامه پیدا کند. و بنابراین اگر در این مدت هرس انجام شود باعث وقوع پدیده Grope guttution (گریه مو) می گردد.
هرچه هرس در پاییز و زمستان زودتر انجام شود، جوانه ها در بهار، زودتر شروع به باز شدن می کنند که می تواند خطر آسیب دیدگی در برابر سرمای دیررس بهاره را افزایش دهد.
همچنین هرس زود هنگام در مناطق سردسیر باعث می گردد به علت حذف سپر دفاعی درخت، شاخه های داخلی دچار یخ زدگی گردند که توصیه می شود در این مناطق، پس از رفع خطر سرمای زمستانه اقدام به هرس نمود.
هرس زمستانه نیازمند داشتن تجربه کافی و دانستن ریزه کاری های فراوان است به این ترتیب اگر از شما سوال شود که زمان دقیق انجام هرس زمستانه چه موقع است شما باید پاسخ دهید: چه درختی؟ با چه سنی؟ در کجا؟ با چه منظوری ؟ و… !

اسلاید ۹ :

هرس و شاخه های بارده

میوه یا بار درخت بر حسب Fruiting habit ( عادت میوه دهی) در گونه های مختلف درختان متفاوت و در شاخه های کوچکی بنام اسپور تشکیل می شود.
هرس در گام اول با کم کردن حجم شاخه ها به نظر باعث ضرر می گردد اما در آینده نزدیک تبدیل به سود می گردد.
در درختان سردسیری مانند سیب و گلابی و حتی درختان گرمسیری مانند مرکبات انجام هرس شدید روی درختان مسن و کم بار، ابتدا به علت تولید شاخه های نرک باعث کاهش باردهی شده ولی در سالهای بعد این شاخه های جوان باعث افزایش باردهی می گردند. البته باید دانست که برای جوان سازی، هرس شدید باید با برنامه ریزی دقیق تغذیه ای و آبیاری توأم باشد.
در درختانی مانند سیب که میوه های خود را روی سیخک ها تولید می کنند بعد از چند سال باید اقدام به هرس این سیخک های مسن نمود تا اسپورهای جوان و پربار جانشین آنان گردند.

اسلاید ۱۰ :

هرس و باروری:

می گویند بهتر است قبل از هرس باید صاحب باغ را از باغ بیرون کنید! زیرا باغدار مایل است که درختان جوان، زودتر از زمان استاندارد خود بارآوری کند و این توقع بی جا و عجولانه با هرس علمی formative pruning (هرس فرم)، در تضاد است.

در اکثر درختان میوه سردسیری نباید قبل از ۳ تا ۵ سالگی توقع تولید اقتصادی داشت

به طور کلی باغدار باید در این مورد به ۲ نکته اساسی توجه نماید.
۱- ایجاد چهارچوبی محکم در هرس فرم به گونه ای که درخت بتواند بار سنگین میوه را تحمل نماید.
۲- تجهیز و نگهداری چهار چوب درخت در حد میزان معینی میوه و با کیفیت قابل قبول با توجه به فضا و فاصله بین دو درخت.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 18 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد