whatsapp call admin

دانلود فایل پاورپوینت انواع سنگ ها

PowerPoint قابل ویرایش
32 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت انواع سنگ ها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت انواع سنگ ها قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

سنگ ها در تمامی نقاط زمین در اطراف ما وجود دارند، دره ها،کوه ها، جلگه ها و تپه ها همگی از سنگ ساخته شده اند،در زیر خاکی که بر روی آن قدم می گذاریم و در اعماق اقیانوس ها یک سنگ سخت وجود دارد.

در زمین شناسی سنگ ها از مجموعه ای از کانی و یا شبه کانی ها ، یا از قطعات خرد شده بلورها و یا سنگ های دیگر به وجود آمده اند. 

برخی از سنگ ها از قطعات خرد شده صدف جانوران و یا قطعات فشرده گیاهی  تشکیل شده اند.

سنگ شناسی، (Petrology) مطالعه علمی سنگ ها بوده و به سه زیر شاخه سنگ شناسی آذرین، سنگ شناسی دگرگون و سنگ شناسی رسوبی تقسیم می شود.

اسلاید ۲ :

نحوه تقسیم بندی:

هنگام طبقه بندی سنگ ها، زمین شناسان به رنگ و بافت و ترکیب کانی شناسی سنگ توجه می کنند.
بافت: اندازه، شکل، و طرح دانه های سنگ
رنگ: رنگ ظاهری سنگ دردرون و یا در خارج آن
ترکیب کانی شناسی: کانی هایی که در قسمت های مختلف یک سنگ وجود دارند.

اسلاید ۳ :

سنگ ها بر اساس نحوه تشکیل به سه گروه، آذرین، رسوبی و دگرگون تقسیم می شوند.

هر دسته از سنگ ها خود به انواع متفاوتی تقسیم می شوند که از یکدیگر به واسطه اندازه دانه ها، شکل، و آرایش دانه ها متمایز می شوند.
به یاد داشته باشید که تنها ۳ نوع سنگ، ۳ تقسیم بندی از سنگ ها ( آذرین، رسوبی و دگرگونی) وجود دارد.

اسلاید ۴ :

سنگ های آذرین

سنگ های آذرین، سنگ هایی می باشند که یا در زیر زمین و یا بالای آن به وجود آمده اند، در زیر زمین هنگامی به وجود می آیند که سنگ های ذوب شده، به نام ماگما، در اعماق به دام می افتد. از سرد شدن آهسته این توده ها سنگ های  آذرین تشکیل می شوند.

سنگ های آذرین همچنین هنگامی که آتشفشان انفجار می یابد تشکیل می شوند.در این حالت ماگما به سطح زمین رسیده و از سرد شدن آن سنگ های آذرین تشکیل می شوند. هنگامی که ماگما در سطح زمین رخنمون می یابد، گدازه نامیده می شود. هنگامی که گدازه سرد می شود سنگ های آذرین در روی سطح زمین به وجود می آیند. 

اسلاید ۵ :

انواع سنگ های آذرین

nسنگ های آذرین بسته به اینکه از سرد شدن ماگما در درون زمین و یا از سرد شدن گدازه در سطح زمین به وجود آمده باشند به دو نوع آذرین درونی و آذرین بیرونی ( آتشفشانی) تقسیم می شوند.

nسنگ های آذرین درونی : سنگ های آذرین درونی از سرد شدن ماگما در درون زمین به وجود آمده اند. از آنجا که در این محیط ماگما فرصت سرد شدن را دارد بنابراین اندازه دانه ها بزرگ می شود .

nسنگ های آذرین بیرونی : سنگ های آذرین بیرونی از سرد شدن گدازه که توسط دهانه و یا مجرای آتشفشان به بیرون ریخته شده است ، به وجود آمده اند و از آنجا که به سرعت سرد شدند اندازه دانه ها در آنان بسیار ریز و در مواقعی شیشه ای می باشند.

اسلاید ۶ :

nتقسیم بندی سنگ های آذرین بر اساس بافت:

nبافت فانرتیک

nبافت آفانتیک

nبافت پورفیری

اسلاید ۷ :

سنگ های فانرتیک از بلورهای بزرگی تشکیل شده است که با چشم کاملا مشخص بوده  و برای مشاهده آنان احتیاج به لنز دستی و یا میکروسکوپ نمی باشد. اندازه دانه های این سنگ ها معمولا از ۲/۱ میلی متر تا چندین سانتی متر بوده و زمینه ریز دانه نیز در آنان مشاهده نمی شود.

این بافت در نتیجه سرد شدن آهسته ماگما در اعماق زمین و در یک محیط پلوتونیک  به وجود آمده است.

اسلاید ۸ :

بافت آفانتیک از بلورهای ریزی تشکیل شده است که با چشم و یا لنز دستی ملاحظه نمی شوند. کل سنگ از بلورهای ریزی تشکیل شده که معمولا اندازه آنان کم تر از ۲/۱ میلی متر است.

این بافت در نتیجه سرد شدن سریع سنگ  در محیط های آتشفشانی و یا نیمه عمیق به وجود آمده است. 

اسلاید ۹ :

سنگ های دارای بافت پورفیری حداقل دارای دو کانی با اندازه متفاوت می باشند. کانی بزرگ تر فنوکریست اما کانی های کوچک تر زمینه و یا ماتریکس سنگ را تشکیل می دهد.

سنگ های پورفیری دو مرحله سردشدگی را پشت سر گذاشته اند، در یک مرحله در اعماق سرد شدند و فنوکریست ها را به وجود آورده اند اما در مرحله بعد کل ماگما به سطح ریخته ، سریع سرد شده و کانی های واقع در زمینه نتبلور گردیده اند.  

اسلاید ۱۰ :

سنگ های رسوبی

nسنگ های رسوبی که از سخت شدن رسوبات به وجود آمده اند، ۷۵ -۸۰ درصد سطح زمین را پوشانیده اند و شامل انواع مختلف گچ،سنگ آهک، دولومیت،کنگلومرا و شیل ها می باشند.

nسنگ های رسوبی بر اساس منشا رسوبات به انواع مختلف تقسیم می شوند.

سنگ های آواری: از خرده هایی که از شکسته شدن یک سنگ مادر توسط  یکی از فرایندهای :

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 32 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد