دانلود فایل پاورپوینت سروصدا

PowerPoint قابل ویرایش
52 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت سروصدا توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت سروصدا قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه:

   صدای بلند شایعترین علت کاهش شنوایی است . کاهش شنوایی حسی عصبی در جوامع امروزی به همراه توسعه تکنولوژی وگسترش صنایع مختلف وافزایش آلاینده های زیست محیطی شیوع زیادی یافته است.

   تاثیرات سوء صدای بلند در قالب تخریب سیستم شنوایی وکاهش  شنوایی حسی و عصبی و تاثیر مستقیم بر برقراری ارتباط گفتاری در کنار تاثیرات سوء بر سایر اندامها از جمله سیستم اعصاب ، قلب و عروق ، غدد درون ریز و خون کاملا مشخص شده است .

اسلاید ۲ :

   بر اساس شاخصهای آمارواحد بهداشت حرفه ای کشور در مرکز سلامت ومحیط کاردر سال ۸۵ بالغ بر ۴۶۸۸۴۰ نفر نیروی کار شاغل در کارگاههای تحت پوشش به صورت جدی در معرض صدای مخاطره آمیز بوده واز ۵۸۳۴۹۹ نفر معاینه شده ۳۴۷۱۴ نفر مبتلا به افت شنوایی ناشی از صدا بوده اند که این آمار در مقایسه با سایر بیماریهای شغلی بسیار بالا است.

اسلاید ۳ :

ازآنجا که صدا رایجترین عامل زیان آور فیزیکی محیط کار است وحس شنوایی از مهمترین حواس انسان وبعنوان زیر بنای گفتار وزبان قلمداد می شود لذا افت شنوایی ناشی از صدا در صدر بیماریهای شغلی در جهان قرار دارد  . این بیماری درمان طبی ندارد وهدف از برنامه حفاظت شنوایی پیشگیری از ایجاد افت شنوایی درافراد شاغل است و پنج فاز آن شامل: آموزش، بررسی مواجهه با صدا (پایش فردی ومحیطی)، کنترل های مهندسی و مدیریتی صدا، ادیومتری وارزیابی برنامه است که به شرح آن  می پردازیم.

اسلاید ۴ :

مقدمه ای بر آناتومی و فیزیولوژی گوش :

 

گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است. امواج صوتی مراحل مختلفی را درون گوش طی می‌کنند تا به اعصاب شنوایی تبدیل شوند. هر کدام از اجزای گوش روی این امواج تاثیر گذاشته (تقویت، جمع آوری ، تغییر فرکانس ، انتقال و…) و به اعصاب شنوایی می‌رسند. ساختمان گوش از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است.                                 

سیستم شنوایی شامل:

گوش خارجی

میانی

داخلی

اعصاب شنوایی و کورتکس

اسلاید ۵ :

  بخش های خارجی ومیانی گوش صرفا“ نقش انتقال صوت را دارند در حالی که گوش داخلی همزمان عمل دوگانه تعادل وشنوایی را انجام می دهد.

 

 گوش خارجی :یک فضای مستطیل شکل است و شامل لاله گوش ومجرای شنوایی خارجی میباشد که جزء اندامهای حفاظتی و هدایتی گوش هستند.

لاله گوش

لاله گوش در غالب حیوانات متحرک است، و برای جمع کردن و هدایت امواج صوتی و تشخیص جهت صدا بکار می‌رود، ممکن است به طرف منبع صورت متوجه شود. در انسان لاله گوش بی‌حرکت است ولی تا اندازه‌ای جهت صوت را می‌تواند تشخیص دهد.

 

اسلاید ۶ :

مجرای گوش خارجی

لوله‌ایست که تقریبا ۲ تا ۳ سانتیمتر طول دارد و در حدود یک سانتیمتر مکعب حجم دارد و به پرده صماخ ختم می‌شود.

لاله گوش دارای یک سطح داخلی ویک سطح خارجی می باشد ، روی اسکلت آنرا پوست خیلی نازکی پوشانده است که سخت به اسکلت اتصال دارد بنابراین جایی برای باز شدن پوست وجود ندارد وآبسه های این ناحیه دردناک است ( چون پوست آن بویژه در جلو محکم به بافت زیر خود چسبیده وقابل جدا شدن نیست )

 

اسلاید ۷ :

وظیفه مجرا هدایت صوت به سمت پرده صماخ و همچنین محافظت پرده از آسیبهای مستقیم می باشد.

ارتعاشات صوتی تا قسمت انتهایی این لوله بوسیله هوا منتقل شده ، پس از آن بوسیله محیطهای جامد و مایع به گوش میانی انتشار می‌یابد.

این مجرا لاله گوش را به گوش میانی وصل

می کند ، یک سوم خارجی مجرا غضروفی

ودوسوم داخلی آن استخوانی است.

سرتاسر مجرای گوش خارجی با پوستی

پوشیده شده  که بخشی از آن حاوی مو و

غددعرق تغییر شکل یافته است ، این غدد

ماده چسبناک چربی موسوم به موم یا سرومن

 ترشح می کند که باعث جذب گردوخاک وحشرات کوچک می شود.

اسلاید ۸ :

گوش میانی :

شامل پرده صماخ و استخوانهای سه گانه (چکشی،سندانی،رکابی) است . این سه استخوان انتقال مکانیکی و تقویت انرژی صوتی دریافت شده توسط پرده صماخ به دریچه بیضی را بعهده دارند. استخوان چکشی به پرده صماخ ورکابی به پرده بیضی متصل است که رابط این دو ،استخوان سندانی است. جابجایی پرده صماخ باعث حرکت استخوان ها شده و انرژی به دریچه بیضی در حلزون گوش منتقل می گردد.

اسلاید ۹ :

پنجره بیضی

استخوان چکشی به پرده صماخ و استخوان رکابی به پنجره بیضی (Ovale) ختم می‌شود که سطح آن ۱۴ مرتبه از پرده صماخ کوچکتر است. چون سطح صماخ ۱۴ مرتبه از سطح بیضی بزرگتر است لذا فشار در پنجره بیضی ۱۴ مرتبه زیاد می‌گردد.

این دریچه ، به گوش داخلی باز می شود ودرواقع بین گوش داخلی وگوش میانی قرار دارد.

پنجره گرد

در گوش میانی ، پنجره دیگری وجود دارد که به پنجره گرد (Round) مرسوم است. پنجره گرد و پنجره بیضی حد فاصل بین گوش داخلی و میانی است. پنجره بیضی ارتعاشاتی را که به پرده صماخ می‌رسد از طریق استخوانهای گوش میانی به گوش داخلی منتقل می‌کند و پنجره گرد سبب می‌شود مایع گوش داخلی که در محفظه غیر قابل ارتعاشی قرار دارد، بتواند مرتعش شود.

اسلاید ۱۰ :

گوش داخلی: این بخش از دستگاه شنوایی شامل حلزون، شبکه عصبی انتقالی و درمجاورت آن مجاری نیم دایره تعادلی است که نقش آن حفظ تعادل اندامهای حرکتی می باشد.

گوش داخلی امواج منتقل شده از گوش میانی را دریافت و آن را به امواج شنوایی تبدیل می‌کند. گوش داخلی اصلی‌ترین قسمت گوش است و از چندین قسمت تشکیل شده است.

مجاری نیم دایره ای: در ساختمان گوش سه مجرای نیم دایره ای واقع شده است که برای حفظ تعادل

بدن در فضا بکار می‌رود و در امر

شنیدن تاثیر ندارد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 52 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد