دانلود فایل پاورپوینت کامپوزیت و کاربردهای آن

PowerPoint قابل ویرایش
26 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت کامپوزیت و کاربردهای آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت کامپوزیت و کاربردهای آن قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

فصل۱-تعریف کامپوزیت و مختصری در مورد آن
۱- ۱-تعریف کامپوزیت
۲-۱- تقسیم بندی مواد کامپوزیت
۳-۱- نقاط قوت کامپوزیتها
۴-۱- مهمترین موارد کاربرد کامپوزیت
۵-۱- مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور
۶-۱- آشنایی با چند پروژه کامپوزیتی درایران
فصل۲ – آشنایی با تکنولوژی پالتروژن وبرخی از مهمترین الیاف وکامپوزیت ها
۱-۲- پالتروژن -یکی از سریع‌ترین و مهمترین روش‌های تولید محصولات کامپوزیتی
۱-۱-۲- تکنولوژی پالتروژن
۲-۱-۲- مزیت ها
۳-۱-۲- معایب
۴-۱-۳- پالتروژن در ایران
۲-۲-الیاف شیشه(فایبرگلاس)
۳-۲-الیاف کربن
۴-۵-الیاف آرامید
۵-۲-کامپوزیت FRP
فصل۳ – معرفی کاربردهای کامپوزیت در صنایع ساختمانی و ریلی
۱-۳-کاربرد کامپوزیت ها در صنعت حمل ونقل ریلی
۱-۱-۳-کاربرد کامپوزیت ها در ساخت تراورس
۲-۱-۳-استفاده از کامپوزیتها در صنعت حمل نقل ریلی کشور هند
۲-۳- رواج کاربرد کامپوزیت در پل سازی
۳-۳-کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان
* منابع ومآخذ

اسلاید ۲ :

مقدمه:
با پیشرفت علم و تکنولوژی مصالح ساختمانی نیز تحول چشمگیری پیدا کرده اند بطوریکه در جهان توسعه
یافته امروز کمتر از مصالح سنتی استفاده میشود.
یکی از علومی که به این پیشرفت کمک شایانی کرده است علم متالوژی است که با پیشرفت سریع خود
هر روزه مصالح جدیدرابا کیفیت و رفتار بسیار بهتر ومفیدتر ارائه میکند.
کامپوزیت ها که از مصالح جدید و به روز به شمار میروند ازاین دسته هستند. این دسته از مصالح با تنوع
فراوان وکاربردهای رو به افزایش خود سهم بسیاری در پیشرفت وتوسعه صنعت ایفا میکنند.
در این تحقیق پس از بیان تعریفی کلی ازکامپوزیت ومهمترین خصوصیات وکاربردهای آن در فصل اول ،در مورد پالتروژن بعنوان یکی از مهمترین تکنولوژی های تولید کامپوزیت ونیز برخی از انواع الیافهاوکامپوزیتها در فصل دوم بحث شده است. در فصل سوم نیز به گوشه ای از کاربردهای وسیع این نوع مواد درصنایع حمل ونقل ریلی وصنایع ساختمانی اشاره گردیده است.
محمدمهدی مداح
دانشجوی مهندس خط وسازه های ریلی
دانشگاه علم وصنعت ایران

اسلاید ۳ :

کامپوزیتها (مواد چند سازه ای یا کاهگل های عصر جدید )رده ای از مواد پیشرفته هستند که در آنها از ترکیب موادساده به منظور ایجاد موادی جدید با خواص مکانیکی و فیزیکی برتر استفاده شده است.اجزای تشکیل دهنده ویژگی خود را حفظ کرده در یکدیگر حل نشده و با هم ممزوج نمی شوند.استفاده از این مواد در طول تاریخ نیز مرسوم بوده است .از اولین کامپوزیت‌ها یا همان چندسازه‌های ساخت بشر می‌توان به کاه گل وآجرهای گلی که در ساخت آنها از تقویت کننده کاه استفاده می شده است اشاره کرد..هنگامی که این دو باهم مخلوط بشوند در نهایت آجرپخته بدست می آید که بسیار ماندگار تر و مقاوم تر از هر دو ماده اولیه یعنی گل و کاه است.قایق‌هایی که سرخ‌پوست‌ها با قیر و بامبو می‌ساختند و تنورهایی که از گل ، پودر شیشه و پشم بز ساخته می‌شدند و در نواحی مختلف کشورمان یافت شده است،نیز از کامپوزیت‌های نخستین هستند. بسیاری از نیازهای صنعتی صنایعی مانند صنایع فضایی ، راکتورسازی ، الکترونیکی و غیره نمی‌تواند با استفاده از مواد معمولی شناخته شده ، برآورده شود. اما قسمتی از آن نیازها ، می‌تواند با استفاده از چندسازه‌ها یا کامپوزیت‌ها برآورده گردد. ۱- ۱-تعریف کامپوزیت
معمولا یک ماده کامپوزیت را به صورت یک مخلوط فیزیکی در مقیاس ماکروسکوپیک ازدو یا چند ماده مختلف تعریف میکنند که این مواد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خودرا حفظ کرده و مرز مشخصی را با یکدیگر تشکیل میدهند.این مخلوط در مجموع و با توجه به برخی معیارها خواص بهتری از هریک از اجزای تشکیل دهنده خودرا دارا میباشد.در کامپوزیت عموما دو ناحیه متمایز وجود دارد.
۱- فاز پیوسته (ماتریس)
۲-فاز ناپیوسته(تقویت کننده)
در یک کامپوزیت به طور کلی الیاف،عضو بار پذیر اصلی سازه هستند در حالیکه ماتریس آنها رادر محل وآرایش مطلوب نگاهداشته وبعنوان یک محیط منتقل کننده بار بین الیاف عمل میکند،به علاوه آنهارااز صدمات محیطی دراثربالارفتن دما ورطوبت حفظ میکند.

اسلاید ۴ :

۲-۱- تقسیم بندی مواد کامپوزیت
۱)کامپوزیتهای زمینه سرامیکی ( CMC )
۲)کامپوزیتهای زمینه فلزی.( MMC)
۳)کامپوزیتهای زمینه پلیمری ( PMC ) که رایجترین دسته کامپوزیت هستند و بیش از ۹۰ درصد مصرف جهانی کامپوزیت را به خود اختصاص داده اند.
۳-۱-نقاط قوت کامپوزیتها
وزن کم این مواد در عین بالا بودن نسبت مقاومت به وزن آنها (حتی تا ۱۵ برابر برخی از فولادها ).
مقاومت بالا نسبت به خوردگی.
وجود روش های مختلف ساخت و امکان تولید اشکال پیچیده و متنوع
سابقه استفاده از کامپوزیت‌های پیشرفته به دهه‌ ۱۹۴۰ باز می‌گردد. در آن زمان ارتشهای آمریکا و شوروی سابق در رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر ، موفق به ساخت کامپوزیت پایه پلیمری الیاف بور – رزین اپوکسی برای استفاده در صنعت هوا فضا شدند. ۲۰ تا ۳۰ سال پس از آن ، کامپوزیت‌های پایه پلیمری بطور گسترده‌ای به سوی صنایع شهری از جمله ساختمان و حمل و نقل روی آوردند. بطور مثال امروزه خودروهایی ساخته می‌شود که تماماْْ کامپوزیتی هستند. استفاده از کامپوزیت‌ها در این کاربرد به علت ویژگیهایی چون وزن کمتر ، در نتیجه سوخت کمتر و عمر طولانی‌تر آنهاست.
مواد کامپوزیت تقویت شده با الیاف ،ترکیبی از مقاومت کششی ومدول بهتر نسبت به مواد فلزی را دارند وبعلت پایین بودن وزن مخصوص نسبت به وزن (مقاومت کششی ویژه) نسبت مدول به وزن (مدول ویژه)، مواد کامپوزیت به طور مشخص بهتراز موادفلزی هستند ودر بسیاری از کاربردهایی که کاهش وزن سازه از اهمیت برخوردار است میتواندد جایگزین فلزات شوند.

اسلاید ۵ :

با توجه به پایداری بسیار زیاد کامپوزیت‌های پایه پلیمری و مقاومت بسیار خوب آنها در محیط‌های خورنده، این کامپوزیت‌ها، کاربردهای وسیعی در صنایع دریایی پیدا کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به ساخت بدنه قایقها و کشتیها و تاسیسات فراساحلی اشاره داشت. استفاده از کامپوزیت‌ها در این صنعت، حدود ۶۰% صرفه‌جویی اقتصادی داشته است که علت اصلی آن مربوط به پایداری این مواد است. صنعت ساختمان وصنایع مرتبط باآن پرمصرف‌ترین صنعت برای مواد کامپوزیتی است که در فصل ۳ با برخی از آنها بیشتر آشنا میشویم. ساخت بدنه هواپیما.ساخت پره های توربین بادی و پره های هلی کوپتر وپوشش رادار هواپیمااز کاربردهای کامپوزیت در صنعت هوافضا است.این مواددرصنعت نفت وگاز نیز به منظور ترمیم وتقویت سازه های فرسوده و ترمیم لوله های فرسوده نفت و گاز . عایق توربین به کار میروند..(کامپوزیت ها با توجه به ساختار شبکه ای و طولی ای که دارند گرما را فقط در جهت طولی منتقل می کنند و نه عرضی بنا بر این به عنوان عایق گرما برای دیواره توربین ها مناسب می باشند. – نقل قول از دکتر مظاهری رئیس گروه آیرودینامیک وپیشرانش دانشکده هوا-فضای شریف.)
۵-۱-مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور
مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور یک دهم سرانه مصرف در کشورهای پیشرفته است و  سالانه بیش از۶ میلیون تن مواد کامپوزیتی به ارزش ۱۴۵ میلیارد دلار در صنایع مختلف جهان مصرف می‌شود. به گفته دکتر مهرداد شکریه ، رئیس موسسه کامپوزیت ایران و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت:“ سرانه مصرفکامپوزیت در کشورهای پیشرفته جهان ۳کیلوگرم است در حالی که این سرانه در کشور ماتنها ۳/۰کیلوگرم است ولی درعین حال ایران از نظر سرانه مصرف مواد کامپوزیتی، همرده کشورهای آسیایی قرار دارد. علت پایین بودن سرانه مصرف مواد کامپوزیتی در این قاره وسعت این قاره و نیز وجود کشورهای فقیردر این منطقه است،در عین حال کشور ژاپن با سرانه ۵/۴ کیلوگرم در سال به عنوان نمونه‌ای از یک کشورآسیایی
پیشرفته با مصرف سرانه مواد کامپوزیتی است“

اسلاید ۶ :

۶-۱-آشنایی با چند پروژه کامپوزیتی درایران
گروه کامپوزیت و چسب -پژوهشگاه پلیمر وپتروشیمی ایران .
ساخت هواپیمای ۴ نفره تمام کامپوزیت فجر ۳ در شرکت هواپیمایی فجر.
مقاوم سازی  پالایشگاه نفت آبادان، پل تقاطع اتوبان شهید همت و اتوبان شیخ فضل الله نوری و نیز دو پل راه آهن در استان یزد.
مقاوم سازی سطح خارجی بتون با استفاده از مواد کامپوزیتی (این طرح توسط موسسه کامپوزیت ایران به عنوان اختراع به ثبت رسیده است. به گفته دکتر مهرداد شکریه رئیس موسسه کامپوزیت ایران ، در این روش لایه‌هایی از الیاف شیشه یا کربن به ضخامت ۳/۰ میلیمتر با استفاده از یک رزین مثل اپوکسی روی سازه بتونی کشیده می‌شود و به این ترتیب میزان مقاومت بتون ۳ برابر خواهد شد.)

اسلاید ۷ :

فصل۲- آشنایی با تکنولوژی پالتروژن وبرخی از مهمترین الیاف وکامپوزیت ها :

۱-۲- پالتروژن-یکی از سریع‌ترین و مهمترین روش‌های تولید محصولات کامپوزیتی
۱-۱-۲-تکنولوژی پالتروژن
پالتروژن از جمله روش‌های سریع تولید کامپوزیت‌های تقویت‌شده با الیاف پیوسته می‌باشد که به کمک آن می‌توان انواع پروفیل کامپوزیتی با مقطع ثابت را با سرعت بالا تولید نمود. این روش اولین بار در سال ۱۹۵۱ به‌کار گرفته شد. محصولات تولیدی به این روش دارای استحکام بالا, وزن کم و عمر طولانی به‌ویژه در محیط‌های شیمیایی می‌باشند. در این فرایند, الیاف پیوسته به صورت الیاف بلند, پارچه بافته شده و پارچه الیاف کوتاه از داخل حمام حاوی رزین عبور کرده و آغشته به رزین می‌شود. پس از خروج از حمام, الیاف به قالبی گرم
 هدایت شده و در داخل قالب محصول شکل نهایی را به‌خود می‌گیرد. عملیات سخت‌شدن و پخت نیز در داخل قالب صورت می‌پذیرد.پس از خروج از قالب, محصول پیوسته سرد شده و با طول مورد نظر برش می‌خورد. به این ترتیب محصول نهایی بدون نیاز به انجام عملیات دیگری آماده عرضه به بازار می‌باشد. قالب مورد استفاده معمولاً فولادی و دارای طول ۳۰ الی ۱۵۵ سانتی‌متر است.
۲-۱-۲-مزیت ها
پروفیل‌های تولیدی متعارف, معمولاً در طول‌های ۲۵ میلی‌متر تا ۵,۳ متر تهیه می‌شوند. سرعت تولید در اینفرایند ۲ الی ۳۰ متر در ساعت است که به شکل محصول و رزین مورد استفاده بستگی دارد. معمولاً دراین فرایند ازرزین‌های پلی‌استرو اپوکسی و الیاف شیشه, کربن, آرامید و پلی‌اتین استفاده میگردد. محصولات این روش دارای نسبت استحکام به وزن بالا , مقاومت خوردگی و پایداری ابعادی خوب می ‌باشند و از مقاومت الکتریکی بالا برخوردارند. از محصولاتی که با این روش تولید می‌شود می‌توان انواع الوار, ناودان‌ها, قاب‌ها, فنرهای خودرو,چوب ‌ها ی ماهی‌گیری,تیرآهن,دسته‌های چکش, تیرک چادرچوب گلف، چوب اسکی, راکت تنیس و دیگرشکلها ی پروفیلی رانام برد.

اسلاید ۸ :

تولید قطعاتی بامقاطع پیچیده به صورت پیوسته و پی‌درپی از ویژگی های منحصر به‌فرد کامپوزیت‌ها است. تنها با تعویض قالب مناسب می‌توان مقطع دلخواه را ساخت. درصد وزن الیاف به کل وزن محصول در این نوع فرایند نسبت به سایرروشهای تولید موادمرکب بالاتر می باشدوبه همین دلیل روش پالتروژن برای تولید قطعاتی با استحکام طولی بالا به کار می‌رود.
محصولات تولیدی به‌وسیله روش پالتروژن در برابر مواد شیمیایی مقاومت بیشتری ازخود نشان میدهندویکی ازموارد استفاده این محصول در محیط‌های اسیدیو بازی با PH بالا می‌باشد, بعلت فرآیند پیوسته‌ای که در تولید قطعات بروش پالتروژن به کارگرفته می‌شود، قطعات تولیدی محدودیت طولی ندارند. بالا بودن سرعت و استفاده از تجهیزات ساده و ارزان و وابستگی کم به نیروی انسانی سبب پایین آمدن هزینه,در تولید محصول نسبت به سایر روش های ساخت مواد مرکب شده است.
براساس آمارهای موجود توسعه فرآیندهای تولید کامپوزیت در مناطق مختلف دنیا الگوی واحدی را دنبال نمی‌کند. به عنوان مثال در ایالات متحده به علت شرایط خاص آن سرزمین و نیاز به سازه‌های دریایی در بسیاری از نقاط این کشور, فرآیند پالتروژن به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این استقبال در اروپا شدت کمتری دارد.

اسلاید ۹ :

در اروپای غربی این بازار در بین سالهای ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۰۰ با ۴۷ درصد افزایش به ۳۲۰۰ تن رسیده است. این بازار شامل صنایع الکتریکی ۳۲درصد ساختمان ۱۷ درصد , حمل و نقل ۱۵ درصد , محصولات مقاوم به خوردگی ۱۷ درصد , محصولات مصرفی ۷ درصد و سایر موارد ۱۷ درصد است و پیوسته جایگاه خود را در صنایع مختلف اروپا گسترش می‌دهد.
۳-۱-۲-معایب
با این همه استفاده از روش پالتروژن کاستی‌‌هایی دارد که سبب محدود شدن گستره کاربرد آن گردیده است. همان‌گونه که ذکر شد در روش پالتروژن از یک قالب با مقطع خروجی ثابت برای شکل‌دهی قطعه استفاده می‌شود و امکان تولید قطعاتی که مقاطع متفاوت دارند وجود ندارد. پایین بودن مقاومت برشی محصولات تولیدی از دیگر نقاط ضعف محصولات تولید شده با این روش محسوب می‌شوند. همچنین این محصولات در مقابل عملیات سوراخکاری نسبتاً ضعیف می‌باشند.
۴-۱-۲-پالتروژن در ایران
در کشور ما با توجه به خورندگی خاکها و شرایط بد اقلیمی بسیاری از مناطق کشور, استفاده از محصولات پالتروژنی می‌تواند در صنعت ساختمان و صنایع دریایی و حمل‌ونقل کاربرد فراوانی داشته باشد. پروفیل‌های پالتروژنی در کارخانجات تولید تجهیزات انتقال نیرو و صنایع الکتریکی کشور ما نیز مورد استفاده واقع می‌شوند و هم اکنون شرکت‌های متعددی مصرف‌کننده این پروفیل‌ها در ابعاد و طول‌های مختلف می‌باشند. امروزه درصد عمده نیاز بازار داخل از طریق واردات محصولات خارجی تأمین می‌گردد و حجم اندکی از آن نیز در داخل کشور تولید می‌شود. در سال­‌های اخیر در کشور ما نیز چندین موسسه و شرکت، فعالیت‌هایی را جهت کسب و گسترش این فناوری آغاز نموده‌اند و گام‌های مناسبی را در این راستا برداشته‌اند. از آن جمله می‌توان به “پژوهشگاه پلیمر ایران” و شرکت “دلتاتک” در زنجان اشاره نمود.

اسلاید ۱۰ :

۲-۲-الیاف شیشه(فایبرگلاس ها):
ساختمان و اندازه‌ این الیاف شیشه‌ها بسیار متغیر است. کوچکترین آنها بوسیله چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود و بسیار ریز هستند. اندازه‌های کمی بزرگتر از آن ذراتی هستند که در کارخانجات ساخت فرآورده‌های الیاف شیشه‌ها به کمک هوا نقل و انتقال یافته و سبب شوزش پوست و بینی و گلو می‌شود. الیاف شیشه متداولترین الیاف مصرفی کامپوزیت‌ها در دنیا و ایران است که متاسفانه در ایران ساخته نمی‌شود. انواع الیاف شیشه عبارتند از انواع E ، C ، S و کوارتز. ترکیب الیاف شیشه نوع E یا الکتریکی ، از جنس آلومینوبور و سیلیکات کلسیم بوده و دارای مقاومت ویژه الکتریکی بالایی است.
الیاف شیشه نوع S ، تقریباْْ ۴۰ درصد استحکام بیشتری نسبت به الیاف شیشه نوع E دارند. الیاف شیشه نوع C یا الیاف شیشه شیمیایی ، دارای ترکیب بور و سیلیکات کربنات دو سود بوده و نسبت به دو مورد قبل پایداری شیمیایی بیشتری بخصوص در محیط‌های اسیدی دارد. الیاف شیشه کوارتز ، بیشتر در مواردی که خاصیت دی‌الکتریک پایین نیاز باشد، مانند پوشش آنتن‌ها و یا رادارهای هواپیما استفاده می‌شوند.
سبکی ، سهولت شکل‌دهی ، مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت آب‌بندی ، از ویژگیهای کامپوزیت‌هایی است که در صنعت ساختمان بکار می‌رود. فایبرگلاس یا الیاف شیشه که پرکاربردترین کامپوزیت‌ها هستند، فیبرها یا الیاف ساخت بشر است که در آن ، ماده‌ تشکیل دهنده‌ فیبر ، شیشه است. الیاف شیشه‌ها ، موارد استفاده‌های فراوانی از جمله در ساخت بدنه‌ خودروها و قایقهای تندرو و مسابقه‌ای ، کلاه ایمنی موتورسواران ، عایقکاری ساختمانها و کوره‌ها و یخچالها و … دارند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 26 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد