بخشی از پاورپوینت

--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----

اسلاید 1 :

تاریخچه کوهنوردی

 • 12 آذر 1268
  در تاريخ 12 آذر سال 1268 در یک هوای طوفانی ودر دمای 26 درجه زیر صفر "ژان ژاک ماری دمرگان" اولین صعود زمستانی دماوند را به نام خود ثبت نمود. در حین انجام اين برنامه نزدیک بود همنورد وی بر اثر سقوط کشته شود. دمرگان پس از صعود یادآور شده است: "من ایمان دارم که این توده کوهستانی (دماوند) برای دانشمنداني که در آن به ماجراجویی می پردازند چیزهای غیره منتظره و بدیعی دارد…. در ساعت 8 صبح ما به رینه بازگشتیم در حالی که مجموعه يی بسیار کامل از سنگ های کوه را به سوغات می آوردیم."
  ژاك ژان دمرگان ، كوهنورد ، غارشناس و معدن شناس فرانسوي از پيشتازاني بود که نخستین نقشه غارنوردی و غارشناسی علمی در ایران را تهیه نمود

اسلاید 2 :

در تاريخ 19 آذر 1326 منوچهر مهران از بنیان گزاران باشگاه نیرو و راستی و از خدمتگذاران بزرگ ورزش ایران بویژه رشته کوهنوردی، ناگهان بر اثر سکته قلبی در گذشت. بعد از مرگ وي منیر جزني همسر ورزش دوستش باشگاه را به نحو مطلوب اداره کرد . در این زمان منوچهر خلعت بری سرپرست سازمان کوهنوردی باشگاه بود، تا اینکه پس از وقایع سیاسی سال 31 و بعد از کودتای 28 مرداد باشگاه به کلی تعطیل شد . پس از آن سازمان کوهنوردی و اسکی دماوند از بطن باشگاه كوهنوردي نیرو و راستی پدیدار شد.
مهران از بزرگترین حامیان و مروجان ورزش کوهنوردی ایران به شمار می رود. وی بزرگترین کاروان کوهنوردی تا آن زمان را که متشکل از 50 کوهنورد بود به قله دماوند سرپرستی کرد که 40 نفر از آنها به قله رسیدند. همچنین وي ترتیب کاروانهای بزرگی را داد که از غار مغان در خراسان و غار شاپور در کازرون دیدن کردند.

اسلاید 3 :

 • 1338
  چنگيز شيخلی سرپرست هيات غارشناسان ايران، به اتفاق بهمن بوستان از غارهای عباس‌آباد در نزديکی شهر همدان بازديد نمودند. غارهای عباس‌آباد کوچک به عمق 180 متر و عباس‌آباد بزرگ به عمق 160 متر، واقع در يک کيلومتری آبگرم همدان و 234 کيلومتری قزوين، نزديکی قريه‌ی بزرگ عباس‌آباد واقع شده‌اند.
  شيخلی ضمن تهيه و ترسيم کروکی غار، چنين اشاره نموده است:
  «از مطالعه در مورد آنچه به‌دست آمده، آشکار می‌گردد که غارهای عباس‌آباد، در قرن نهم و دهم هجری، دوره‌ی سلطنت تيموريان و صفويان، پناهگاه عده‌يی از ساکنين قرای اطراف بوده که در جنگ و کشتار مغول‌ها و هرج و مرج اواخر سلسله‌ی صفوی از ترس جان به آن‌جا پناه برده‌‌اند.»
 • 13 بهمن 1356
  روز سيزدهم بهمن، دسته‌يی از کوهنوردان تبريز، عبارت از رضا ازغندی (سرپرست) همراه با مسعود آقابالايی، رحيم بهزادی، بيوک بينش، حسن پرتوی، بهروز رهبر و سعيد سطوتی، با برقرار کردن چهار بارگاه در بلندی‌های 3200، 3800، 4200 و 5000 متری [جبهه‌ی شمالی دماوند] به قله‌ رسيدند که می ‌توان آن را نخستين صعود زمستانی از جبهه‌ی شمالی دماوند دانست. اين صعود دشوار 9 روزه سرمازدگی شديد انگشتان پای پرتوی را به همراه داشت که منجر به قطع شدند گرديد.
 •  

اسلاید 4 :

آذر 1370
در ماه‌های آذر تا اسفند سال 1370، حميد روحانی، پرويز روحانی، حسين خوش چشم، عباس محمدی و تنی چند از ديگر اعضای باشگاه کوهنوردان آرش با کمک چند نفر از اعضای هيات کوهنوردی جنوب شرق تهران، اقدام به ساخت يک ديواره‌ی مصنوعی روی ديوار داخلی سالن ورزش تکاور «بزرگراه افسريه» کردند. گيره‌های اين ديواره از سنگ طبيعی و حداکثر ارتفاع عمومی آن 8 متر بود. تا آن تاريخ در تهران ديواره‌ی مصنوعی وجود نداشت.

28 آذر 1376
روز چهارشنبه بیست و هشتم آذر1376، سالن سنگنوردی جدیدی در مجموعه‌ی شهید شیرودی افتتاح شد. این سالن دارای 94 مترمربع دیواره‌ی سنگنوردی می‌باشد و ساخت آن از اواخر سال 1374 توسط فدراسیون کوهنوردی آغاز شده بود.
همچنین دیواره‌ی بلند سنگنوردی جدیدی به ارتفاع 15متر، با کلاهک و شیب منفی در کنار این سالن گشایش یافت. این سالن با هزینه‌ی چهل میلیون ریال ساخته شده است

اسلاید 5 :

 • طنين آرام ضربان قلب آواي سلامتي است و در اين ميان مي توان با ورزش شادابي و سلامت خود را حفظ کنيم. بدون شک کوهنوردي ورزشي مفرح و بسيار مفيد طبيعي است که در ساليان اخير سخت مورد توجه همگان قرار گرفته و خيل رهروان به کوهستان و طبيعت روز افزون شده است. به همين بهانه آموزش کوهنوردي را در چندين قسمت براي شما عزيزان در نظر گرفته ايم.
 • آموزش مقدماتي
 • تعريف کوه: به ارتفاعات بلندتر از 600 متر نسبت به زمينهاي اطراف آن کوه مي گويند.
 • مراحل ورزش کوهنوردي
 • 1- کوه پيمايي: پيمودن تپه ها و کوه هاي خاکي آسان و راه هاي مال روي کوهستاني براي تمرين و فراگرفتن اصول مقدماتي کوهنوردي.
 • 2- کوهنوردي: نور ديدن کوه ها بي آن که پاي بند مسير يا منطقه اي باشيم با رعايت کليه  اصول، مقررات و قوانين کوهنوردي با استفاده از وسايل فني.
 • 3- سنگ نوردي: پيمودن عمودي صخره ها و ديواره ها را با استفاده از دست و پا ، با وسايل فني و بدون وسايل فني را سنگ نوردي مي گويند.
 • 4- يخ و برف نوردي: پيمودن مسيرهاي يخي و برفي را با استفاده از ابزار و وسايل مخصوص يخ، برف نوردي مي گويند.
 • 5- Dry Tooling: پيمودن مسيرهاي عمودي يخي و سنگي را با استفاده از ابزار يخ نوردي (تبر و کرامپون) را Dry Tooling مي گويند.
 • 6- غار نوردي: پيمودن غارها و شکافهاي عمودي و افقي درون زمين را غار نوردي مي گويند.
 • 7- ورزشهاي هوايي: فرود از ارتفاعات توسط وسيله مخصوص (کايت ، پاراگلايدر ، چتر و... ) را ورزش هوايي مي گويند. هر کدام از موارد فوق داراي درجاتي از آموزشهاي کارآموزي تا مربيگري پيشرفته دارد.

اسلاید 6 :

آموزش کوهنوردی (2)

 • وسایل کوهنوردی (پوشاک عمومی)
 • کفش
 • 1- کفش سبک کوهپیمایی: این کفش دارای وزنی سبک و زیره ای نازک دارد که در فصول خشک سال می توان از آن استفاده نمود و وزن این کفش بین 800 تا 1300 گرم است.
 • 2- کفش نیمه سنگین کوه پیمایی: دارای زیره ای ضخیم تر، لایه چرمی در کف کفش، مقاوم بودن رویه چرمی، ساق بلند و در مقابل سرما و خیس شدن مقاوم تر است و در ناهمواریها و ارتفاعات کوهستان به کار می رود.
 • 3- کفش سنگین کوهنوردی: این کفش دارای زیره ای کلفت تر از نوع اول است و یک لایه تخت چرمی یا لاستیکی علاوه بر زیره اصلی نیز دارد. رویه آن چرمی است و نسبتا ضخیم می باشد وزن این کفش بین 1400 تا 2000 گرم است و دارای ساقه ای بلند و زبانهای بلند می باشد.
 • 4- کفش دوپوش و سه پوش: در این کفش 2 یا 3 کفش توی هم می روند. کفش بیرونی از نوع سنگین کوهنوردی است و در بعضی از آنها کفش بیرونی از جنس لاستیک یا فایبرگلاس و پوشش داخلی از نوع گرتکس می باشد. پوشش داخلی بسیار سبک و نرم می باشد و وزن آن حدود 3600 تا 4000 گرم است.
 • 5- کفش ترکیبی: نوعی کفش کوهنوردی سنگین است که در فصول مختلف قابل استفاده می باشد و ضد آب بوده و برای صعودهای بلند چند روزه مناسب می باشد( فراموش نکنید که کفش هر چه که باشد باید یک نمره بزرگتر از پا باشد)
 • .

اسلاید 7 :

6- کفش سنگ نوردی: این کفش دارای یک کف صاف از لاستیک نرم با قابلیت اصطکاک زیاد می باشد. دور کفش یک نوار لاستیکی وجود دارد که به وسیله آن امکان گیر کردن پا را در درون شکاف ها راحت تر می کند.

جوراب

جوراب کوهنوردی بلند و تا زیر زانو می باشد و حتماً باید پشمی باشد تا در زمستان پا را گرم نگه دارد. یک نوع جوراب دیگر نیز هست که از جنس گرتکس می باشد ، خاصیت گرتکس این است که درون پا را گرم نگهداری می کند و از عرق کردن پا جلوگیری می نماید.

شلوار کوهنوردی

این شلوار از جنس پشم و گرم برای زمستان و نازک برای فصل تابستان و دارای جیب های متعددی می باشد. نوعی از آنها کوتاه می باشد که در سنگ نوردی از آن استفاده می شود.

حدود 50 درصد از گرمای بدن از طریق سر خارج می گردد لذا داشتن کلاه در سرما و گرما برای یک کوهنورد لازم می باشد

پیراهن

پیراهن باید راحت باشد نه تنگ و نه خیلی گشاد جنس آن باید از نوع پنبه و کتان باشد تا باعث عرق کردن نشود. گفتنی است که در زمستان می توان علاوه بر پیراهن از پلار نیز استفاده کرد

اسلاید 8 :

 • کلاه
 • حدود 50 درصد از گرمای بدن از طریق سر خارج می گردد لذا داشتن کلاه در سرما و گرما برای یک کوهنورد لازم می باشد. در سرما جلوی سردی هوا را می گیرد و در گرما جلوی تابش آفتاب را می گیرد. کلاه زمستانی معمولاً از جنس پشم یا پلار می باشد و کلاه تابستانی دارای نقاب جلو و کلاه گرد و دوره دار می باشد و از جنس کتان و پارچه ای می باشد.
 • دستکش
 • دستکش در تابستان از جنس نخی و چرمی و در زمستان از جنس پشمی، گرتکس و دو لایه می باشد. دستکش باید اندازه دست باشد تا روی آستین را بپوشاند و در بعضی از آنها در قسمت بالای مچ دارای بند و بست مخصوص می باشد و باید تا مچ دست را کاملاً کیپ نماید.
 • کیف کمکهای اولیه
 • یکی از ضروریات یک کوهنورد می باشد این کیف حاوی مقداری باند، پماد، چسب، مواد ضدعفونی کننده و باند کشی و غیره می باشد.
 • کیسه  خواب
 • مهمترین وسیله شب مانی در کوهستان است که علاوه بر استراحت شبانه، از آن می توان در طول روز جهت نگهداری و استراحت شخص مصدوم نیز استفاده نمود. کیسه خواب معمولاً از جنس پر یا الیاف مصنوعی و یا ترکیبی می باشد. کیسه خوابهای پر سبک، گرم و کم حجم هستند. کیسه خوابهای الیاف مصنوعی ارزان تر می باشند و در ارتفاعات پایین تر مورد استفاده قرار می گیرند. نوع جدید کیسه خوابها از نوع گرتکس می باشد و سرمای تا 20 و 30 درجه زیر صفر را تحمل می کند.
 • زیر انداز
 • قوی ترین کیسه خوابها نیز نیاز به زیرانداز دارند زیرا سرما همیشه از طریق زمین به بدن منتقل می شود لذا یک زیر انداز از جنس فوم یا ابر فشرده برای جلوگیری از سرما و رطوبت زمین و انتقال آن به کیسه  خواب بسیار مؤثر می باشد. یک نوع زیرانداز دیگر نیز وجود دارد که مانند تشک قابل بار کردن می باشد. فراموش نکنید که زیرانداز نباید زیاد سنگین باشد و اندازه آن حداقل باید به اندازه کیسه خواب باشد.
 •  

اسلاید 9 :

کوله پشتی


کوله پشتی ها باید از پارچه ضد آب باشد و علاوه بر آن از روکش مخصوص نیز باید استفاده نمود

تمام وسایل مورد نیاز یک کوهنورد باید درون وسیله ای قرار گیرند که این وسیله کوله پشتی می باشد. کوله پشتی ها با توجه به نوع استفاده، از نظر حجم و کاربرد به چندین نوع تقسیم می شوند:

 • از نظر حجم به 25 لیتر، 40 لیتر، 50 لیتر،60 لیتر ،70 لیتر ، لیتر 80،90 لیترو بیشتر می باشد و از نظر کاربرد به کوله های کوهنوردی و کوله های سنگ نوردی تقسیم می شوند.
 • کوله های کوهنوردی بلند، جادار و جیب دار می باشند و کوله های سنگ نوردی بدون جیب تا هنگام عبور از تنورها و لای سنگها به جایی گیر نمی کنند. کوله ها باید دارای بند و بست مخصوص جهت بستن و حمل زیرانداز، کلنگ و غیره باشند و بندهای روی شانه باید قابل رگلاژ باشند. کوله باید دارای بند سینه و کمر باشد این بندها در سر پایینی ها نقش بسیار مؤثری دارند زیرا جلوی ضربه زدن به شانه و کمر را می گیرد. رنگ کوله پشتی بهتر است از رنگهای شاخص و قابل رویت و تشخیص باشد مثل رنگهای زرد، آبی ، قرمزو فسفری. همچنین کوله پشتی باید متناسب با قد و جثه هر شخص باشد.

اسلاید 10 :

وسايل و پوشاک تخصصي

پوشاک مخصوص به لوازمي مي گويند که در فصلهاي بخصوص مثل زمستان و شرايط جوي از آنها استفاده مي گردد.

1- گِتر: گِتر روکشي است که روي کفش و جوراب و قسمتي از شلوار کشيده مي شود تا از خيس شدن آنها جلوگيري کند. گِترها در حال حاضر از جنس گرتکس مي باشند که ضمن جلوگيري از نفوذ آب به داخل کفش و جوراب، از عرق کردن پا نيز جلوگيري مي نمايد و قطرات ريز عرق را از داخل پا به خارج مي فرستد.

2- بادگير: (آنوراک) بلوز و شلواري از جنس نايلون است که روي لباسها مي پوشند تا جلوي باد را بگيرد. نوع ديگري نيز وجود دارد که علاوه بر باد، آب گير يا ضد آب نيز مي باشد که فقط در هنگام باران بايد از آن استفاده نمود زيرا باعث عرق کردن بدن مي گردد. نوع جديد بادگيرها، دو طرف بيروني شلوار يک زيپ سراسري دارد تا به سادگي و بدون بيرون آوردن کفش قابل پوشيدن باشد.

3- رويه  دستکش: براي جلوگيري از سرماي شديد و خيس شدن دستکشهاي پشمي  پارچه اي از رويه دستکش از نوع گرتکس استفاده مي کنند اين دستکش ها بلند و دو انگشتي مي باشد و تا بالاي مچ و روي کاپشن را نيز مي پوشاند و چفت و بند محکمي نيز دارد.

4- عينک: عينکها براي جلوگيري از نور خورشيد در تمام فصول استفاده مي شوند. بهترين عينک از نوع «اولترا ويولت» ضد اشعه ماوراء بنفش مي باشد. «اولترا ويولت»  در ارتفاعات بالا به خصوص هنگام عبور از روي يخچالهاي طبيعي و هنگامي تابش نور خورشيد اگر اينگونه عينک ها را به چشم نزنيم باعث آسيب ديدگي چشم مي گردد که اگر اين کار ادامه يابد فرد مبتلا به برف کوري مي گردد و در موارد شديد ممکن است باعث از دست دادن بينايي نيز گردد. يک نوع عينک ديگر نيز وجود دارد که در هنگام طوفان از آن استفاده مي کنند و تقريباً شبيه عينک غواصي مي باشد و هر دو چشم و قسمتي از بيني را مي پوشاند و دور تا دور چشم نيز پوشيده مي گردد.

براي جلوگيري از سرماي شديد از کتهاي بلندي که از پر قو پرشده است

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید