دانلود مقاله زبان های برنامه نویسی

word قابل ویرایش
171 صفحه
21700 تومان
217,000 ریال – خرید و دانلود

به نام خدا
مقدمه
درمورد علل شکل گیری Visual Studio.NET بطور خلاصه می توان گفت با اینکه مایکروسافت می دانست با ابزارهای قبلی شرکت می توان برنامه های اینترنتی نوشت ولی برای قبضه کردن بازار احتیاج به تکنولوژی جدیدی داشت . مایکروسافت از سال ۱۹۹۸ که ویژوال استودیو ۶ را به بازار وارد کرد در پی حل این مشکلات بود تا در سال ۲۰۰۰ ، NET. را در کنفرانس برنامه نویسان حرفه ای PDC به جهان معرفی کرد. از آن روز تا به حال مایکروسافت حدود ۸۰ % از توانش را برای تکمیل NET. مصرف کرده است . در همین راه پروتکلهای جدیدی مانند SOAP یا Simple Object Access Protocol را ایجاد کرد . همچنین نسل جدیدی از برنامه نویسی به عنوان Web Service را تهیه کرده است. از مهمترین دلائل استفاده از دات نت می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.

طراحی برنامه های اینترنتی بر سبک برنامه های Win32 GUI: همانطور که می دانید برنامه نویسی برای Win32 GUI از قدرت خوبی برخوردار است ، در NET. برنامه های اینترنتی نیز از همین قدرت برخوردارند.

داشتن رابط گرافیکی خوب اینترنتی: به علت تغییرات اساسی که در برنامه در این سیستم داده شده برنامه اینترنتی قابلیت گرافیکی در حد برنامه های Win32 GUI دارند .

انتقال ساده به سیستم های دیگر: در NET. براحتی می توان برنامه ها را با یک کپی ساده به کامپیوتر های دیگر انتقال داد .
پشتیبانی از زبانهای مختلف: در NET. به زبانهای برنامه نویسی مایکروسافت مثل ویژوال بیسیک ، سی شارپ و یا ++C محدود نیستیم . به طوری که در حال حاضر نسخه های Cobol.NET و Pascal.NET در حال ساخته شدن است . اما شرکت مایکروسافت زبان ویژوال بیسیک را به عنوان زبان اصلی برگزیده است . این مساله ریشه در تاریخ مایکروسافت دارد !

Platform های آینده: هم اکنون NET. برای ویندوز نوشته شده است ولی در آینده نزدیک نسخه های Unix و Linux و همچنین برای Mobile و PDA نیز ارائه خواهد شد. این امر این امکان را می دهد که برنامه ای که برای ویندوز در NET. نوشته اید در تمامی سیستم عامل ها و دستگاه های بالا قابل اجرا باشد.

SQL Server 2000 موتور پایگاه داده ارائه شده توسط مایکروسافت است و ادامه ویرایش ۷٫۰ این محصول می باشد. مایکروسافت سرمایه گذاری عظیمی را صرف پشتیبانی و بازاریابی SQL Server 7.0 نمود و نتیجه آن ارائه SQL Server 2000 است. این محصول پرکاربردترین موتور پایگاه داده در صنعت کامپیوتر برای محیط های ویندوز NT/2000 است و ۶۸ درصد از پایگاه داده را بنا به اطلاعات وب سایت مایکروسافت به خود تخصیص داده است. البته انتظار می رود این روند ادامه یابد و سهم بیشتری از این بازار در اختیار مایکروسافت قرار گیرد.

SQL Server 2000 به عنوان یک سرویس در NT Workstation ، سرویس دهنده ویندوز NT یا هر ویرایشی از ویندوز ۲۰۰۰ پیاده سازی شده است. در صورت نصب بر روی ویندوز ۹۸ یا ME به عنوان یک برنامه کاربردی که به سیستم وارد شده است اجرا می شود.کلیه برنامه های کمکی نظیر Enterprise Manager مانند برنامه های معمولی سرویس گیرنده/ سرویس دهنده کار می کنند و به شما اجازه می دهند پایگاه داده SQL Server را تقریبا از هر محلی کنترل کنید.
SQL Server نوعی از پایگاه داده به نام پایگاه داده رابطه ای را بکار می برد. در پایگاه های داده رابطه ای، داده ها در قالب جداول سازماندهی می شوند. جداول داده های مربوط به یک موضوع واحد را گروه بندی می کنند و حاوی سطرها و ستونهای اطلاعات هستند. جداول توسط موتور پایگاه داده در هنگام درخواست به یکدیگر مرتبط می شوند.

در SQL Server 2000 یک پایگاه داده لزوماً به یک فایل مجزا بسته نمی شود وبیشتر یک مفهوم منطقی مبتنی بر مجموعه ای از اشیاء مرتبط است. برای مثال یک پایگاه داده در SQL Server شامل نه تنها داده های خام بلکه شامل ساختار پایگاه داده ، ایندکس ها،ایمنی پایگاه داده و احتمالاً سایر اشیاء نظیر دیدها یا روالهای ذخیره شده خاص پایگاه داده است.

با توجه به مطالبی که بیان شد برای پیاده سازی پروژه از ابزارهای Visual Studio.NET و۲۰۰۰ SQLServer استفاده کردیم. این پروژه پیاده سازی یک سیستم تحت وب برای پذیرش بیمار در یک مرکز تصویر برداری می باشد. سیستم موردنظر ما از بخشهای پذیرش، گروه های تصویر برداری، بیمه و صندوق تشکیل شده است.

مطالب بصورت زیر تنظیم شده است :
• فصل اول مرور کوتاهی بر ابعاد گوناگون Visual Studio.NET داریم. این فصل شامل ۴ قسمت با عناوین NET Framework. ، Visual Studio.NET ، ASP.NET و ADO.NET می باشد.

• فصل دوم به معرفی ابزارها و برنامه های ۲۰۰۰ SQL Server می پردازیم .
• فصل سوم ، اهداف و نیازمندیهای سیستم پذیرش مرکز تصویربرداری را شرح می دهد .
• فصل چهارم به به چگونگی پیاده سازی سیستم می پردازیم. در قسمت اول بانک اطلاعاتی سیستم را بررسی می کنیم. قسمت دوم مروری گذرا برامکانات فرم ها و بخش های گوناگون سیستم خواهیم داشت ، این قسمت در واقع راهنمایی برای کار با سیستم می باشد. در نهایت در قسمت آخر بعنوان نمونه بخش پذیرش در سیستم را بطور کامل پیاده سازی می نمائیم.

 

.NET Framework
Visual Studio.NET
ASP.NET
ADO.NET

مروری بر Visual Studio.NET
در این قسمت مرور کوتاهی بر بخشهای گوناگون Visual Studio.NET داریم. این فصل شامل ۴ قسمت با عناوین NET Framework. ، محیط Visual Studio.NET ، ASP.NET و ADO.NET می باشد.

.NET Framework
.NET Framework فن آوری است که در توسعه Asp.NET ضروری می نماید و ارائه کننده سرویس های مقدماتی سیستم ها یی است که Asp.NETرا مورد پشتیبانی قرار می دهند، نظیر ایجاد فرم های ویندوز، و فن آوری جدید rich client development که در .NET ارائه شده است . درست همانند بسته اختیاری ( Option Pack ) ویندوز NT4 که به همرا ه ویندوز NT4 نصب می شد و Internet Information Server 4.0 (IIS) و Active Server Page Technologies را به ویندوز NT4 می افزود، .NET Framework نیز یک بسته add-on ( افزودنی ) می باشد که روی ویندوز XP,2000,NT4.0,98/ME نصب می شود و سرویس های مقدماتی پشتیبانی سیستم را به فن آوریهای .NET می افزاید .

.NET Framework شامل دو قسمت اصلی است:
 Common Language runtime
 .NET Framework Class Library
در ادامه به شرح هرکدام می پردازیم.
Common Language runtime

Common Language runtime یا ( به اختصار Runtime ) محیط runtimeی را ایجاد می کند که در آن محیط کد های نوشته شده به زبانهای .NET اجرا می گردند. Runtime مدیریت اجرای کدهای .NET را بر عهده دارد، که شامل مدیریت بلند مدت حافظه و آبجکت ها می شود. علاوه بر این سرویس های مدیریتی،runtime به توسعه دهندگان امکان اشکال زدایی، رسیدگی به استثنائات و وراثت در میان چندین زبان را می دهد .لازمه اجرای این وظایف این است که کامپایلرهای زبان از خصوصیات زبانهای مشترک یا Common Language Specification (CLS ) ، که نمایانگر زیر مجموعه ای از انواع داده پشتیبانی شده توسط runtime می باشد و در تمام زبانهای مورد استفاده .NET مشترک است، پیروی نماید .

کامپایلر هر زبانی کد های نوشته شده توسط برنامه نویسان را به یک زبان میانجی به نام (MSIL یاMicrosoft Intermediate Language ( IL کامپایل می کنند. سپس این IL در زمان نصب به وسیله runtime ، به کد محلی کامپایل می شود و یا حین اولین اجرا به صورت ( JIL ) Just-In-Time کامپایل می شود. از کدی که به IL کامپایل می شود و به وسیله runtime مدیریت می گردد، به عنوان managed Code نام برده می شود. دلیل این نامگذاری، برعهده گرفتن مسئولیت مدیریت اجرای کد توسط runtime است، که شامل معرفی آبجکت ها، اختصاص حافظه و جمع آوری پس مانده آبجکت ها و حافظه می باشد .

از کامپوننت های نوشته شده در Managed Code و اجرا شده توسط runtime به عنوان .NET Managed Assemblies نام برده می شود و یا به اختصار فقط assemblies خوانده می شود. Assemble ها واحد های اصلی گسترش در دنیای .NET هستند و شباهت زیادی به کامپوننت های COM دارند. با این تفاوت که، در حالیکه کامپوننت های COM حاوی یک نوع کتابخانه متناظر برای تعریف چگونگی بکار گیری آنها توسط سرویس گیرنده هستند، یک assembly حاوی یک manifest است که مجموعه ای از Metadataها( فراداده ها) می باشند که محتویات assembly را تعریف می کنند. از فوائد دیگر آن، ماهیت خود تعریفی کامپوننت های .NET است، به این معنی که برای اینکه بتوانند کار کنند، نیازی به ثبت شدن ( رجیسترشدن ) روی کامپیوتر ندارند .

این Metadataهمچنین وظیفه تعریف وابستگیها و اطلاعات تفسیری متناظر با یک assembly را بر عهده دارد. این نه تنها باعث کسب اطمینان از برآورده شدن وابستگی های ضروری assemblyها می شود، بلکه به این معنی است که چندین نسخه از یک assembly می توانند درکنار هم روی یک کامپیوتر بدون ایجاد اختلال اجرا شوند. این موضوع گامی بزرگ در تقابل با “DLL Hell” (مکافات DLL ) است، که برای تعداد کثیری از برنامه نویسان آزار دهنده است. کافی است تنها از یک برنامه نویس وب که با بیش از یک نسخه ActiveX Data Objects (ADO) کار کرده باشد، سئوال کنید. مطمئن باشید که گوش شما پر خواهد شد از

حکایاتی درباره برنامه های کاربردی که با یک نسخه جدید ADO به شکست انجامیده اند. با روی کارآمدن .NET این مسائل به فراموشی سپرده خواهند شد. ازآنجایی که برنامه کاربردی مورد نظر می داند برای کدام نسخه از یک assembly طراحی شده است، می تواند با گرفتن پرس وجو(query) از متادیتای اسمبلی ، نسخه صحیح را از میان نسخه های مختلف همان اسمبلی بیابد . نظارت CLR در هنگام اجرا شامل مدیریت حافظه ، کنترل صحت نوع متغیرها (type safety check) و مسائل دیگر می گردد. شکل ۱-۱نحوه انجام این مراحل را نشان می دهد.

شکل ۱-۱
.NET Framework Class Library
.NET Framework Class Library برای پشتیبانی از تلاشهای به عمل آمده توسط برنامه نویسان و با ارائه کلاسهای اصلی که برنامه نویسان می توانند برای ایجاد کلاسهای فرعی از آنها به ارث برند، طراحی شده است. این یک مجموعه سلسله مراتبی از کلاسهای .NET است که برنامه نویسان می توانند در برنامه ها کاربردی خودشان ازآنها استفاده نمایند. این کلاسها که به وسیله محفظه هایی به نام namespace سازماندهی می شوند، هردونوع عملکرد مقدماتی و پیشرفته را که برنامه نویسان می توانند به آسانی برای دومین مرتبه مورد استفاده قرار دهند را فراهم می نمایند. آنها شامل کلاسهایی از انواع داده مشترک مقدماتی، کلاسهای فراهم کننده دسترسی به داده و کلاسهایی که چنین سرویس های سیستمی مانند طراحی ( که خبر خوبی برای کسانی است که از کامپوننت های third-party برای ایجاد تصاویر در یک برنامه کاربردی ASP به صورت پویا استفاده می کنند )، عملکرد شبکه ( شامل DNS و reverse DNS Lookups )، و خیلی چیزهای دیگر را پشتیبانی می کنند.

کتابخانه همچنین شامل کلاسهایی است که اساس ASP.NET را تشکیل می دهند، و شامل کلاس Page(بخشی از یک namespace به نامSystem.Web.UI) که تمام صفحات ASP.NET ازآن مشتق می شوند و کلاسهای زیاد دیگری در یک namespace به نام System.Web و فرزندان آن می باشند.
هر فضای نام شامل توابع مرتبط با یک قابلیت یا موضوع خاص است. جدول زیر تعدادی از فضاهای نام مهم مورد استفاده را معرفی می نماید.
طبقه بندی فضای نام (Namespace) کلاسهای فراهم شده

نوعهای عمومی System کلیه نوع های داده عمومی شامل رشته ها و نوعهای عددی. این کلاسها شامل توابعی برای تبدیل نوعها ، دستکاری رشته ها و آرایه ها، ریاضیات و اعداد تصادفی می شوند.

دسترسی به داده System.Data, System.Data.Common, System.Data.OleDb, System.Data.SqlClient, System.Data.SqlTypes دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی شامل کلاسهایی که امکان اتصال به پایگاههای داده ، اجرای دستورات برروی پایگاههای داده ، دریافت و تغییر داده ها
یافتن خطا System.Diagnostics اجرا و یافتن خطاهای برنامه

دسترسی به فایل System.IO, System.IO.IsolatedStorage, System.DirectoryServices دسترسی به فایل سیستم شامل خواندن ، نوشتن فایلها دریافت مسیرفایلها و لیست فایلها و از این قبیل
ارتباطات شبکه System.Net, System.Net.Sockets ارتباطات برروی اینترنت از طریق پروتکل های سطح پایین شامل TCP/IP وکلاسهایی برای ساختن برنامه های peer-to-peer

امنیت System.Security, System.Security.Cryptography, System.Security.Permissions, System.Security.Policy, System.Web.Security شناسایی کاربر، کنترل دسترسی کاربر ، رمزنمودن اطلاعات

برنامه های تحت وب System.Web, System.Web.Caching, System.Web.Configuration, System.Web.Hosting, System.Web.Mail, System.Web.SessionState, System.Web.UI, System.Web.UI.Design, System.Web.UI.WebControls, System.Web.UI.HtmlControls کلاسهای لازم برای ساختن برنامه های کلاینت–سرور که به شکل وب اجرا میگردند. این کلاسها هسته برنامه های کاربردی ASP.NET را شامل میگردند.
سرویس وب System.Web.Services, System.Web.Services.Configuration, System.Web.Services.Description, System.Web.Services.Discovery, System.Web.Services.Protocols ساختن و انتشار اجزائی که قابل استفاده از روی اینترنت میباشند. این کلاسها شامل هسته لازم برای ساختن “وب سرویسها” با استفاده از ASP.NET میگردند.

برنامه های تحت ویندوز System.Windows.Forms,
System.Windows.Forms.Design ساختن برنامه های تحت ویندوز با استفاده از اجزاء رابط کاربر ویندوز . این کلاسها امکان استفاده از فرمهای ویندوزی ، اجزاء ویندوزی و ساختن اجزاء را فراهم مینمایند.

داده های XML System.Xml, System.Xml.Schema, System.Xml.Serialization, System.Xml.Xpath, System.Xml.Xsl ساختن و دسترسی به فایلهای XML

دات نت استفاده از قابلیت های کلاسها را با حذف مرحله ساختن شیئی از کلاسهای دارای عضو ثابت یا اشتراکی ( توجه داشته باشید که همه کلاسها عضو ثابت ندارند) آسانتر کرده است.
چارچوب دات نت حدود ۱۰۰ فضای نام مختلف را در بر می گیرد. از این تعداد فقط ۴۰ فضای نام مهم در جدول فوق بطور خلاصه معرفی گردیده اند. برای دیدن لیست کاملی از این کلاسها می توانید به موضوع “Class Library” در راهنمای محیط برنامه نویسی دات ت (Visual Studio .NET) مراجعه کنید.

زبانهای برنامه نویسی
چارچوب دات نت از زبان برنامه نویسی مستقل است. این بدین معنی است که شما برای نوشتن یک برنامه دات نت میتوانید از هر زبانی که کامپایلر سازگار با CLR دارد استفاده کنید. مایکروسافت علاوه بر ارائه زبانهای برنامه نویسی خود ، با تولید کنندگان زبانهای دیگر مانند دلفی ، پرل ، ایفل ، کوبول ، پیتون ، اسمال تاک و… برای پشتیبانی آن زبانها همکاری کرده است.

در حال حاضر زبانهای Visual Basic .NET و Visual C# مرسومتر از بقیه زبانها هستند. این دو زبان قابلیت های مشابهی را برای ساختن برنامه های وب و ویندوز ارائه میکنند. بیشتر تفاوت های این دو زبان در کلمات کلیدی بکار رفته میباشند.
Visual Studio.NET
ارتقاء IDE
برخی از موارد ارتقایی که در Visual Studio.NET خواهید یافت، شامل امکانات زیر هستند :
 Start Page: این صفحه پیش فرض است که هر دفعه با آغاز Visual Studio.NET نمایش داده می شود و به شما امکان می دهد که اولویت های خود را در مورد IDE اعمال کنید ، به پروژه های موجود و پروژه های اخیر دسترسی یابید و پروژه های جدید را ایحاد نمایید.
 Multilanguage IDE : برخلاف Visual Studio 6.0 ، که از IDE های متفاوتی برای هر زبانی استفاده می کرد (با وجود اینکه Visual Inter Dev و Visual J++ از یک IDE اشتراکی استفاده می کردند)، درVisual Studio.NET ، تمام زبانها از یک IDE استفاده می کنند . معنی آن این است که امکانات استانداردی چون Find ,Replace , debugging و غیره ، در زبانهای مختلف به یک شکل کار می کنند. این خود به تنهایی یک مورد مؤثر و بزرگ است.
 Command Windows: ترکیبی از پنجره فوری Visual Basic و یک خط فرمان است. پنجره فرمان به شما اجازه اجرای فرامین Visual Studio یا عبارت کد نویسی شده را ، با توجه به مد پنجره می دهد. شکل ۲-۱یک پنجره فرمان را که به مد فوری (immediate mode) سوئیچ شده و از فرمان immed استفاده می کند ، نشان می دهد. پنجره فرمان دارای دو mode (حالت) است.
• حالت فرمان(Command Mode): به شما امکان اجرای فرامین Visual Studio را بدون استفاده از سیستم منو یا اجرای فرامین که در هر منویی ظاهر نمی شود را می دهد .
• حالت فوری (Immediate Mode ): که در اشکال زدایی (debugging ) به کار می رود به شما امکان ارزشیابی عبارات، بررسی مقدار متغیرها، اجرای ساختارهای برنامه ها و توابع و غیره را می دهد.

شکل ۲-۱
 Tabbed documents: برای تسهیل مدیریت چندین فایل در حال ویرایشی که به صورت همزمان طراحی شده اند به کار می رود. واسط کاربر [ Tabbed documents ]به شما امکان می دهد تا تمامی فایل هایی را که به طور همزمان ویرایش می کنید ببینید . این امر باعث تسهیل سوئیچ به جلو و عقب کردن بین پنجره های د ر حال ویرایش، که باز هستند می شود. اگرچه شما هنوز می توانید Visual Studio.NET را برای استفاده از متد قدیمی مورد استفاده توسط Visual Studio 6 تنظیم نمایید ، تنها کافی است گزینه Optionsرا از منوی Tools انتخاب کنید ، گزینه General را در پوشه Environment انتخاب نمایید، از Tabbed Documents به MDI environment سوئیچ نمایید و سپس بر روی دگمه OK کلیک کنید. برای تأثیراین تغییرات،لازم است Visual Studio.NET را راه اندازی مجدد کنید.
 ویرایشگر HTML بهبود یافته : ویرایشگر HTML برنامه Visual Studio.NET همانند Visual InterDev پیش از خود، دو نمای طراحی و نمای HTML (منبع) را فراهم می نماید. Visual Studio.NET با پنجره Quick View ارائه شده توسط Visual InterDev فرق زیادی کرده است. در عوض، صفحات را در یک پنجره مرورگر الحاقی، پیش نمایش می دهد که نمای واقعی تری از چگونگی نمایش صفحه ارائه می شود. ویرایشگر بهبود یافته،همچنین از طریق خصوصیت targetSchema و با مشخص کردن طرح HTMLی که می نویسد، حمایت می شود. تنظیم کردن targetSchema تعیین می کند که کدام عناصر از طریق امکانات تکمیلی ساختار ویرایشگر در دسترس قرار خواهند گرفت و به IDE اجازه می دهد تا شما را در مقابل دستور زبان ناصحیح موجود در متن targetSchema مورد انتخابتان، پشتیبانی نماید .
امکانات جدید
علاوه برارتقاء IDE امکانات کاملاً جدید زیادی در Visual Studio.NET IDE وجود دارند .
 ویرایشگر XML : این ویژگی به شما امکان می دهد داده (.xml) XML و فایل های Schema (.xsd) را در منبع داده، یا نماهای Schema بسته به نوع فایل XMLی که در حال ویرایش آن هستید، ویرایش کنید .
 مستنداتی که بطور خودکار تولید شده اند : از امکانات بسیار جالبی که فعلاً تنها در C# موجود است، این است که به شما امکان می دهد تا مستنداتی ازتوضیحات و با استفاده از یک جداکنندهُ توضیح خاص(///) و دستور زبان در کد C# خود ایجاد نمایید. Visual Studioهمچنین می تواند مستندات HTML را برای پروژه هاو راه حلها، بدون توجه به زبان مورد استفاده پروژه تولید کند.
 راهنمای پویا: از امکاناتی که راهنمای حساس به متن هنگامی که با IDE کار می کنید فراهم می کند، این است که در حالی که فایل ها، کنترل ها و کدها را به پروژه خود اضافه می کنید، موضوعات مورد نظررا توصیه می کند. شکل ۳-۱پنجره راهنمای پویایی را نشان می دهد که هنگام ویرایش عنصر <html> از یک فرم وب ظاهرمی شود .

شکل ۳-۱: پنجره راهنمای پویا هنگام ویرایش عنصر <html> از یک فرم وب
 پشتیبانی از نصب کننده ویندوز : Visual Studio اکنون از این تکنولوژی بهبود یافته، برای برنامه های کاربردی ویندوز حمایت می کند که شامل پایین آوردن نیاز های زمان نصب، درصورت ایجاد مشکلات نصب می شود. حتی می توانید بسته های نرم افزاری را برای برنامه های کاربردی وبی به کار ببرید که به شما اجازه نصب و اجرای برنامه های کاربردی ASP.NET را روی ماشینهایی می دهند که .NET Framework را به صورت نصب شده ندارند. این بسته نرم افزاری ، تمامی فایل های ضروری زمان اجرا را برای شما نصب خواهد کرد .

پنجره ها
درحال کار Visual Studio.NET، با پنجره های گوناگونی در IDE مواجه خواهید شد که برای اهداف متعددی به کار می روند. برخی جدید هستند، مانند پنجره راهنمای پویا که در قسمت قبلی توضیح دادیم، در حالی که برخی برای کاربران نسخه های پیشین Visual Studio آشنا خواهند بود. در ادامه نظری بر رایجترین پنجره های مورد استفاده خواهیم داشت .
 Designer /Soruce Editor: شکل ۴-۱، پنجره ویرایشگر منبع / طراح را در حالت ویرایش HTML نشان می دهد. اینجاست که شما اکثر وقت خود را در محیط Visual Studio ، درآن خواهید گذراند. در این پنجره تقریباً تمام ویرایشگرهای طراح و سورس کد که در Visual Studio استفاده می گردند، گردآوری شده اند، که شامل فرم های وب XML Schema و طراحان HTML و همچنین ویرایشگرهای سورس کد یکسانی می شوند که XML و HTML , SQL , Cascading Style Sheets (CSS) و تمام زبانهای .NET را ارائه می دهند. ویرایشگر امکانات قدرتمندی را برای هر زبان ارائه می دهد. از امکانات جدید می توان از ویرایشگرهای HTML و CSS نام برد ، که کاملاً جالب توجه هستند و دارای حسگر هوشمند برای تکمیل عبارات ، هم برای HTML و هم برای CSS هستند وکنترل بهتری بر چگونگی (و انجام شدن یا نشدن ) تغییرات ایجاد شده توسط ویرایشگر بر روی قالب HTML و اسناد CSS دارد. برای تغییر تنظیمات قالب بندی، گزینه Option را از منوی Tools انتخاب کنید ، پوشه Text Editor را انتخاب کنید. HTML (یا CSS ) را انتخاب کنید و گزینه Format را انتخاب نمایید .

شکل ۴-۱: پنجره Designer /Soruce Editor را در حالت ویرایش HTML
 Solution Explorer: پنجره Solution Explorer برای کسانی که با Visual InterDev 6 کار کرده اند آشنا است. از ابزارهای اولیه ای است که برای مدیریت فایل های پروژه و منابع، شامل افزودن، حذف کردن، بازکردن، نامگذاری مجدد و انتقال فایل ها و همچنین قرار دادن یک عنصر یا پروژه Start-up، انتقال بین نمادهای کد و طراحی برای یک فایل و دیدن اطلاعات وضعیت(برای مثال وضعیت کنترل سورس کد) روی فایل های شما به کارمی رود. شکل ۵-۱ Solution Explorer را نشان می دهد و بسیاری از عناصر را معرفی می کند.

شکل ۵-۱: پنجره Solution Explorer
 Class view: پنجره Class view که در شکل ۶-۱ نشان داده شده، حاوی لیستی از تمامی کلاسها و متدها، خصوصیت ها و رابطه های کاربر پیاده سازی شده در آن فایل ها می باشد( که در ماژول های .vb یا .cs وجود دارند).

شکل ۶-۱: پنجره Class view
 Server Explorer: Server Explorer که در شکل ۷-۱ نشان داده شده، از امکانات جدید Visual Studio.NET است که به شما امکان می دهد هم منابع ماشین محلی و هم منابع سرویس دهنده های راه دور را ببینید. که شامل ارتباط های داده ای پیکربندی شده،event log ها، صفهای پیام و شمارنده های کارآیی(عملکرد) هستند.Server Explorer همچنین به شما اجازه می دهد منابع را به درون فرم های وب یا اجزاء .NET کشیده و رها کنید، تا برخی از مؤثرترین (کارآمدترین) برنامه سازی های طرف سرویس دهنده تا این زمان را فراهم کنید.

شکل ۷-۱:پنجره Server Explorer
 Properties: پنجره Properties ، فوراً توسط اشخاصی که با هر نوع ابزار برنامه نویسی Visual Studio کار کرده اند قابل تشخیص است و دسترسی به Propertyهای اشیایی که در حال انتخاب در ویرایشگر یا طراح هستند را فراهم می کند. شکل ۸-۱ پنجره Properties را که در حال نمایش Properties برای یک کنترل سرویس دهنده Label در ASP.NET است را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که پنجره Properties به شما امکان بستن یا گسترش پنجرهُ را برای دیدن گروههایی که مشتاق هستید را می دهد.همچنین می توانید گروهها را با کلیک کردن دگمه الفبایی که درست زیر منوی کشویی انتخاب اشیاء قرار گرفته، ببینید.

شکل ۸-۱: پنجره Properties برای یک کنترل Label

 جعبه ابزار Visual Studio.NET : جعبه ابزار Visual Studio.NET ، عنصر دیگری است که بسیار شبیه به محیط Visual InterDev طراحی شده است و دسترسی به انواع گوناگون کنترل ها، کامپوننت ها و عناصر HTML را فراهم می کند. می توانید آیتم های جعبه ابزار (لزوماً ، تگ های HTML یا عناصر متنی بکار رفته برای پیاده سازی کنترل ها یا کامپوننت ها) را به فرم های وب یا کامپوننت ها یا به وسیله دوبار کلیک کردن بر روی نام آیتم در جعبه ابزار ( که در آن حالت، آیتم در محل فعلی مکان نما وارد می شود ) یا به وسیله کشیدن و رها کردن (به شما امکان قرار دادن آیتم ها در جای مورد علاقه تان را می دهد )اضافه کنید . در نظر داشته باشید که برخی از آیتم ها هنگامیکه در یک فرم وب بکار می روند، دارای یک نمایش ظاهری نیستند ( در فرم وب به صورت مرئی ظاهر نمی شوند ) .این آیتم ها معمولاً در ناحیه پنجره مانند جداگانه ای در زیر پنجره Designer نمایش داده می شوند. شکل ۹-۱ جعبه ابزار را نشان می دهد که در حال نمایش کنترل های فرم های وب است .

شکل ۹-۱: جعبه ابزار Visual Studio.NET
نکته
می توانید آیتم ها یا دسته بندیها ( برگه هم نامیده می شوند ) را به جعبه ابزار اضافه کنید. برای افزودن یک برگه، به سادگی روی جعبه ابزار کلیک راست کنید، گزینه Add Tab را انتخاب کنید و برگه را نام گذاری نمایید. برای اضافه کردن آیتم های خودتان، اطمینان حاصل کنید که برگه دلخواه شما انتخاب شده است، آیتم مورد دلخواه را در Designer انتخاب کنید (یا Text دلخواه را در ویرایشگر Code انتخاب کنید) ، وآن را درون جعبه ابزار بکشید.اگر خواستید می توانید با کلیک راست روی آیتم جدید و انتخاب Rename نام توضیحی برای آن انتخاب کنید .
 Document Outline : پنجره Document Outline ، که در شکل ۱۰-۱ به نمایش درآمده، طرح اسناد فرم های وب را در نمای طراحی نمایش می دهد. همچنین دستیابی به طرح نمای اسکریپت را که نمایش دهنده آبجکت های سرویس گیرنده و رویدادهایی است که می توانند به صورت اسکریپت درآیند را فرا هم می کند و می تواند برای وارد کردن اداره کننده های رویداد Javascript برای این رویدادها مورد استفاده قرار می گیرند.

شکل ۱۰-۱
 Task List : ابزاری است که بی اهمیت تلقی شده است واغلب تحت Visual InterDev مورد استفاده قرار می گیرد . پنجره Task List به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا وظایف را تا هنگام تکمیل ، در وضعیت فعلی ایجاد، مرتب و ردیابی کنند . Task List همچنین شامل وظایفی است که بطور خودکار بوسیله Visual Studio برای کمک به برنامه نویسان در یافتن و تصحیح خطاهای ساختاری تولید نشده اند. وظایف می توانند برحسب نیازهای برنامه نویسان گروه بندی و اولویت بندی شوند . گروهها شامل وظایف توضیحی ( که با نشانه های توضیحی نظیر UPGRADE_TODO , TODO و غیره نشان داده شده اند) می باشند، وظایف کاربران، خطاهای ساختاری، میانبرها (با راست کلیک برروی یک خط از کد در ویرایشگر و انتخاب میانبر Add Task List ایجاد شده اند و وظایف Intellisense (حسگر های هوشمند)که وقتی حسگر هوشمند، خطایی را در کد شما میبیند ، نمایش داده می شود . شکل ۱۱-۱ یک Tasklist را با یک User task و Shortcut task نشان می دهد.

شکل ۱۱-۱: یک Tasklist با یک User task و Shortcut task
 Output: پنجره Output ، معرف حضور برنامه نویسانی که با ابزارهای Visual C++ و Visual j++ شرکت مایکروسافت کار کرده اند، خواهد بود. یکی از اهداف اولیه پنجره Output نمایش پیامهای مربوط به ساخت پروژه است ( ساخت یا Build، فرآیند کامپایل کردن تمام فایل های کدی است که یک پروژه را تشکیل می دهند). ازآنجایی که برنامه های کاربردی وب ASP.NET نیازمند ساخت، پیش از ظهور تغییرات به عمل آمده در کد هستند،از این پنجره ها خیلی خواهید دید.اگر خطا ها یاهشدارهایی در بین ساخت پیش آمده باشند، حتماً در این پنجره به نمایش در خواهند آمد .
نوارهای ابزار
برای انجام کارها در Visual Studio.NET ، احتمالاً ترکیبی از نوارهای ابزار IDEو منوها را استفاده خواهید کرد. در این بخش بر متداولترین نوارهای ابزاری که مورد استفاده قرار گرفته اند و در بخش بعدی بر رایجترین منوهای استفاده شده نگاهی داریم . شما می توانید لیست کاملی از نوارهای ابزار در دسترس را با کلیک راست کردن روی هر نوار ابزار ببینید (یا ناحیه خالی نوار ابزار ). همانند ماهیت سفارشی Visual Studio.NET IDE تمامی نوارهای ابزار می توانند به وسیله اضافه کردن، حذف کردن یا چیدن دوباره دگمه ها، انتقال نوارهای ابزار و نمایش دادن و پنهان کردن نوارهای ابزار به صورت سفارشی درآیند.
نکته
با انعطاف پذیری که نوارهای ابزار در Visual Studio.NET دارند، در پایان کار به سادگی می توانید نوارهای ابزار را به شکل اولیه شان ، همانگونه که پس از نصب Visual Basic بود درآورید .برای برخی این ممکن است خبر خوبی باشد، اما اگر بخواهید نوارهای ابزار را به پیکر بندی اصلی شان باز گردانید، بر روی دگمه Toolbar Option ،که در قسمت آخر راست هر نوار ابزار وجود دارد کلیک کنید،دگمه های Add یا Remove راکلیک کنید، بر روی منوی item برای نوار ابزار کلیک کنید و در آخر Reset Toolbar راکلیک کنید .
 Standard : نوار ابزار Standard ، که در شکل ۱۲-۱ نشان داده شده است، حاوی دگمه هایی برای فرامین فایل ها وپروژه های متداول است، که شامل باز کردن فایل ها و پروژه های جدید و دستیابی به پنجره های گوناگون در IDE است.

به نام خدا
مقدمه
درمورد علل شکل گیری Visual Studio.NET بطور خلاصه می توان گفت با اینکه مایکروسافت می دانست با ابزارهای قبلی شرکت می توان برنامه های اینترنتی نوشت ولی برای قبضه کردن بازار احتیاج به تکنولوژی جدیدی داشت . مایکروسافت از سال ۱۹۹۸ که ویژوال استودیو ۶ را به بازار وارد کرد در پی حل این مشکلات بود تا در سال ۲۰۰۰ ، NET. را در کنفرانس برنامه نویسان حرفه ای PDC به جهان معرفی کرد. از آن روز تا به حال مایکروسافت حدود ۸۰ % از توانش را برای تکمیل NET. مصرف کرده است . در همین راه پروتکلهای جدیدی مانند SOAP یا Simple Object Access Protocol را ایجاد کرد . همچنین نسل جدیدی از برنامه نویسی به عنوان Web Service را تهیه کرده است. از مهمترین دلائل استفاده از دات نت می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم.
طراحی برنامه های اینترنتی بر سبک برنامه های Win32 GUI: همانطور که می دانید برنامه نویسی برای Win32 GUI از قدرت خوبی برخوردار است ، در NET. برنامه های اینترنتی نیز از همین قدرت برخوردارند.
داشتن رابط گرافیکی خوب اینترنتی: به علت تغییرات اساسی که در برنامه در این سیستم داده شده برنامه اینترنتی قابلیت گرافیکی در حد برنامه های Win32 GUI دارند .
انتقال ساده به سیستم های دیگر: در NET. براحتی می توان برنامه ها را با یک کپی ساده به کامپیوتر های دیگر انتقال داد .
پشتیبانی از زبانهای مختلف: در NET. به زبانهای برنامه نویسی مایکروسافت مثل ویژوال بیسیک ، سی شارپ و یا ++C محدود نیستیم . به طوری که در حال حاضر نسخه های Cobol.NET و Pascal.NET در حال ساخته شدن است . اما شرکت مایکروسافت زبان ویژوال بیسیک را به عنوان زبان اصلی برگزیده است . این مساله ریشه در تاریخ مایکروسافت دارد !
Platform های آینده: هم اکنون NET. برای ویندوز نوشته شده است ولی در آینده نزدیک نسخه های Unix و Linux و همچنین برای Mobile و PDA نیز ارائه خواهد شد. این امر این امکان را می دهد که برنامه ای که برای ویندوز در NET. نوشته اید در تمامی سیستم عامل ها و دستگاه های بالا قابل اجرا باشد.
SQL Server 2000 موتور پایگاه داده ارائه شده توسط مایکروسافت است و ادامه ویرایش ۷٫۰ این محصول می باشد. مایکروسافت سرمایه گذاری عظیمی را صرف پشتیبانی و بازاریابی SQL Server 7.0 نمود و نتیجه آن ارائه SQL Server 2000 است. این محصول پرکاربردترین موتور پایگاه داده در صنعت کامپیوتر برای محیط های ویندوز NT/2000 است و ۶۸ درصد از پایگاه داده را بنا به اطلاعات وب سایت مایکروسافت به خود تخصیص داده است. البته انتظار می رود این روند ادامه یابد و سهم بیشتری از این بازار در اختیار مایکروسافت قرار گیرد.
SQL Server 2000 به عنوان یک سرویس در NT Workstation ، سرویس دهنده ویندوز NT یا هر ویرایشی از ویندوز ۲۰۰۰ پیاده سازی شده است. در صورت نصب بر روی ویندوز ۹۸ یا ME به عنوان یک برنامه کاربردی که به سیستم وارد شده است اجرا می شود.کلیه برنامه های کمکی نظیر Enterprise Manager مانند برنامه های معمولی سرویس گیرنده/ سرویس دهنده کار می کنند و به شما اجازه می دهند پایگاه داده SQL Server را تقریبا از هر محلی کنترل کنید.
SQL Server نوعی از پایگاه داده به نام پایگاه داده رابطه ای را بکار می برد. در پایگاه های داده رابطه ای، داده ها در قالب جداول سازماندهی می شوند. جداول داده های مربوط به یک موضوع واحد را گروه بندی می کنند و حاوی سطرها و ستونهای اطلاعات هستند. جداول توسط موتور پایگاه داده در هنگام درخواست به یکدیگر مرتبط می شوند.
در SQL Server 2000 یک پایگاه داده لزوماً به یک فایل مجزا بسته نمی شود وبیشتر یک مفهوم منطقی مبتنی بر مجموعه ای از اشیاء مرتبط است. برای مثال یک پایگاه داده در SQL Server شامل نه تنها داده های خام بلکه شامل ساختار پایگاه داده ، ایندکس ها،ایمنی پایگاه داده و احتمالاً سایر اشیاء نظیر دیدها یا روالهای ذخیره شده خاص پایگاه داده است.
با توجه به مطالبی که بیان شد برای پیاده سازی پروژه از ابزارهای Visual Studio.NET و۲۰۰۰ SQLServer استفاده کردیم. این پروژه پیاده سازی یک سیستم تحت وب برای پذیرش بیمار در یک مرکز تصویر برداری می باشد. سیستم موردنظر ما از بخشهای پذیرش، گروه های تصویر برداری، بیمه و صندوق تشکیل شده است.
مطالب بصورت زیر تنظیم شده است :
• فصل اول مرور کوتاهی بر ابعاد گوناگون Visual Studio.NET داریم. این فصل شامل ۴ قسمت با عناوین NET Framework. ، Visual Studio.NET ، ASP.NET و ADO.NET می باشد.
• فصل دوم به معرفی ابزارها و برنامه های ۲۰۰۰ SQL Server می پردازیم .
• فصل سوم ، اهداف و نیازمندیهای سیستم پذیرش مرکز تصویربرداری را شرح می دهد .
• فصل چهارم به به چگونگی پیاده سازی سیستم می پردازیم. در قسمت اول بانک اطلاعاتی سیستم را بررسی می کنیم. قسمت دوم مروری گذرا برامکانات فرم ها و بخش های گوناگون سیستم خواهیم داشت ، این قسمت در واقع راهنمایی برای کار با سیستم می باشد. در نهایت در قسمت آخر بعنوان نمونه بخش پذیرش در سیستم را بطور کامل پیاده سازی می نمائیم.

.NET Framework
Visual Studio.NET
ASP.NET
ADO.NET

مروری بر Visual Studio.NET
در این قسمت مرور کوتاهی بر بخشهای گوناگون Visual Studio.NET داریم. این فصل شامل ۴ قسمت با عناوین NET Framework. ، محیط Visual Studio.NET ، ASP.NET و ADO.NET می باشد.

.NET Framework
.NET Framework فن آوری است که در توسعه Asp.NET ضروری می نماید و ارائه کننده سرویس های مقدماتی سیستم ها یی است که Asp.NETرا مورد پشتیبانی قرار می دهند، نظیر ایجاد فرم های ویندوز، و فن آوری جدید rich client development که در .NET ارائه شده است . درست همانند بسته اختیاری ( Option Pack ) ویندوز NT4 که به همرا ه ویندوز NT4 نصب می شد و Internet Information Server 4.0 (IIS) و Active Server Page Technologies را به ویندوز NT4 می افزود، .NET Framework نیز یک بسته add-on ( افزودنی ) می باشد که روی ویندوز XP,2000,NT4.0,98/ME نصب می شود و سرویس های مقدماتی پشتیبانی سیستم را به فن آوریهای .NET می افزاید .
.NET Framework شامل دو قسمت اصلی است:
 Common Language runtime
 .NET Framework Class Library
در ادامه به شرح هرکدام می پردازیم.
Common Language runtime
Common Language runtime یا ( به اختصار Runtime ) محیط runtimeی را ایجاد می کند که در آن محیط کد های نوشته شده به زبانهای .NET اجرا می گردند. Runtime مدیریت اجرای کدهای .NET را بر عهده دارد، که شامل مدیریت بلند مدت حافظه و آبجکت ها می شود. علاوه بر این سرویس های مدیریتی،runtime به توسعه دهندگان امکان اشکال زدایی، رسیدگی به استثنائات و وراثت در میان چندین زبان را می دهد .لازمه اجرای این وظایف این است که کامپایلرهای زبان از خصوصیات زبانهای مشترک یا Common Language Specification (CLS ) ، که نمایانگر زیر مجموعه ای از انواع داده پشتیبانی شده توسط runtime می باشد و در تمام زبانهای مورد استفاده .NET مشترک است، پیروی نماید .
کامپایلر هر زبانی کد های نوشته شده توسط برنامه نویسان را به یک زبان میانجی به نام (MSIL یاMicrosoft Intermediate Language ( IL کامپایل می کنند. سپس این IL در زمان نصب به وسیله runtime ، به کد محلی کامپایل می شود و یا حین اولین اجرا به صورت ( JIL ) Just-In-Time کامپایل می شود. از کدی که به IL کامپایل می شود و به وسیله runtime مدیریت می گردد، به عنوان managed Code نام برده می شود. دلیل این نامگذاری، برعهده گرفتن مسئولیت مدیریت اجرای کد توسط runtime است، که شامل معرفی آبجکت ها، اختصاص حافظه و جمع آوری پس مانده آبجکت ها و حافظه می باشد .
از کامپوننت های نوشته شده در Managed Code و اجرا شده توسط runtime به عنوان .NET Managed Assemblies نام برده می شود و یا به اختصار فقط assemblies خوانده می شود. Assemble ها واحد های اصلی گسترش در دنیای .NET هستند و شباهت زیادی به کامپوننت های COM دارند. با این تفاوت که، در حالیکه کامپوننت های COM حاوی یک نوع کتابخانه متناظر برای تعریف چگونگی بکار گیری آنها توسط سرویس گیرنده هستند، یک assembly حاوی یک manifest است که مجموعه ای از Metadataها( فراداده ها) می باشند که محتویات assembly را تعریف می کنند. از فوائد دیگر آن، ماهیت خود تعریفی کامپوننت های .NET است، به این معنی که برای اینکه بتوانند کار کنند، نیازی به ثبت شدن ( رجیسترشدن ) روی کامپیوتر ندارند .
این Metadataهمچنین وظیفه تعریف وابستگیها و اطلاعات تفسیری متناظر با یک assembly را بر عهده دارد. این نه تنها باعث کسب اطمینان از برآورده شدن وابستگی های ضروری assemblyها می شود، بلکه به این معنی است که چندین نسخه از یک assembly می توانند درکنار هم روی یک کامپیوتر بدون ایجاد اختلال اجرا شوند. این موضوع گامی بزرگ در تقابل با “DLL Hell” (مکافات DLL ) است، که برای تعداد کثیری از برنامه نویسان آزار دهنده است. کافی است تنها از یک برنامه نویس وب که با بیش از یک نسخه ActiveX Data Objects (ADO) کار کرده باشد، سئوال کنید. مطمئن باشید که گوش شما پر خواهد شد از حکایاتی درباره برنامه های کاربردی که با یک نسخه جدید ADO به شکست انجامیده اند. با روی کارآمدن .NET این مسائل به فراموشی سپرده خواهند شد. ازآنجایی که برنامه کاربردی مورد نظر می داند برای کدام نسخه از یک assembly طراحی شده است، می تواند با گرفتن پرس وجو(query) از متادیتای اسمبلی ، نسخه صحیح را از میان نسخه های مختلف همان اسمبلی بیابد . نظارت CLR در هنگام اجرا شامل مدیریت حافظه ، کنترل صحت نوع متغیرها (type safety check) و مسائل دیگر می گردد. شکل ۱-۱نحوه انجام این مراحل را نشان می دهد.

شکل ۱-۱
.NET Framework Class Library
.NET Framework Class Library برای پشتیبانی از تلاشهای به عمل آمده توسط برنامه نویسان و با ارائه کلاسهای اصلی که برنامه نویسان می توانند برای ایجاد کلاسهای فرعی از آنها به ارث برند، طراحی شده است. این یک مجموعه سلسله مراتبی از کلاسهای .NET است که برنامه نویسان می توانند در برنامه ها کاربردی خودشان ازآنها استفاده نمایند. این کلاسها که به وسیله محفظه هایی به نام namespace سازماندهی می شوند، هردونوع عملکرد مقدماتی و پیشرفته را که برنامه نویسان می توانند به آسانی برای دومین مرتبه مورد استفاده قرار دهند را فراهم می نمایند. آنها شامل کلاسهایی از انواع داده مشترک مقدماتی، کلاسهای فراهم کننده دسترسی به داده و کلاسهایی که چنین سرویس های سیستمی مانند طراحی ( که خبر خوبی برای کسانی است که از کامپوننت های third-party برای ایجاد تصاویر در یک برنامه کاربردی ASP به صورت پویا استفاده می کنند )، عملکرد شبکه ( شامل DNS و reverse DNS Lookups )، و خیلی چیزهای دیگر را پشتیبانی می کنند.
کتابخانه همچنین شامل کلاسهایی است که اساس ASP.NET را تشکیل می دهند، و شامل کلاس Page(بخشی از یک namespace به نامSystem.Web.UI) که تمام صفحات ASP.NET ازآن مشتق می شوند و کلاسهای زیاد دیگری در یک namespace به نام System.Web و فرزندان آن می باشند.
هر فضای نام شامل توابع مرتبط با یک قابلیت یا موضوع خاص است. جدول زیر تعدادی از فضاهای نام مهم مورد استفاده را معرفی می نماید.
طبقه بندی فضای نام (Namespace) کلاسهای فراهم شده
نوعهای عمومی System کلیه نوع های داده عمومی شامل رشته ها و نوعهای عددی. این کلاسها شامل توابعی برای تبدیل نوعها ، دستکاری رشته ها و آرایه ها، ریاضیات و اعداد تصادفی می شوند.
دسترسی به داده System.Data, System.Data.Common, System.Data.OleDb, System.Data.SqlClient, System.Data.SqlTypes دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی شامل کلاسهایی که امکان اتصال به پایگاههای داده ، اجرای دستورات برروی پایگاههای داده ، دریافت و تغییر داده ها
یافتن خطا System.Diagnostics اجرا و یافتن خطاهای برنامه
دسترسی به فایل System.IO, System.IO.IsolatedStorage, System.DirectoryServices دسترسی به فایل سیستم شامل خواندن ، نوشتن فایلها دریافت مسیرفایلها و لیست فایلها و از این قبیل
ارتباطات شبکه System.Net, System.Net.Sockets ارتباطات برروی اینترنت از طریق پروتکل های سطح پایین شامل TCP/IP وکلاسهایی برای ساختن برنامه های peer-to-peer
امنیت System.Security, System.Security.Cryptography, System.Security.Permissions, System.Security.Policy, System.Web.Security شناسایی کاربر، کنترل دسترسی کاربر ، رمزنمودن اطلاعات
برنامه های تحت وب System.Web, System.Web.Caching, System.Web.Configuration, System.Web.Hosting, System.Web.Mail, System.Web.SessionState, System.Web.UI, System.Web.UI.Design, System.Web.UI.WebControls, System.Web.UI.HtmlControls کلاسهای لازم برای ساختن برنامه های کلاینت–سرور که به شکل وب اجرا میگردند. این کلاسها هسته برنامه های کاربردی ASP.NET را شامل میگردند.
سرویس وب System.Web.Services, System.Web.Services.Configuration, System.Web.Services.Description, System.Web.Services.Discovery, System.Web.Services.Protocols ساختن و انتشار اجزائی که قابل استفاده از روی اینترنت میباشند. این کلاسها شامل هسته لازم برای ساختن “وب سرویسها” با استفاده از ASP.NET میگردند.
برنامه های تحت ویندوز System.Windows.Forms,
System.Windows.Forms.Design ساختن برنامه های تحت ویندوز با استفاده از اجزاء رابط کاربر ویندوز . این کلاسها امکان استفاده از فرمهای ویندوزی ، اجزاء ویندوزی و ساختن اجزاء را فراهم مینمایند.
داده های XML System.Xml, System.Xml.Schema, System.Xml.Serialization, System.Xml.Xpath, System.Xml.Xsl ساختن و دسترسی به فایلهای XML

دات نت استفاده از قابلیت های کلاسها را با حذف مرحله ساختن شیئی از کلاسهای دارای عضو ثابت یا اشتراکی ( توجه داشته باشید که همه کلاسها عضو ثابت ندارند) آسانتر کرده است.
چارچوب دات نت حدود ۱۰۰ فضای نام مختلف را در بر می گیرد. از این تعداد فقط ۴۰ فضای نام مهم در جدول فوق بطور خلاصه معرفی گردیده اند. برای دیدن لیست کاملی از این کلاسها می توانید به موضوع “Class Library” در راهنمای محیط برنامه نویسی دات ت (Visual Studio .NET) مراجعه کنید.

زبانهای برنامه نویسی
چارچوب دات نت از زبان برنامه نویسی مستقل است. این بدین معنی است که شما برای نوشتن یک برنامه دات نت میتوانید از هر زبانی که کامپایلر سازگار با CLR دارد استفاده کنید. مایکروسافت علاوه بر ارائه زبانهای برنامه نویسی خود ، با تولید کنندگان زبانهای دیگر مانند دلفی ، پرل ، ایفل ، کوبول ، پیتون ، اسمال تاک و… برای پشتیبانی آن زبانها همکاری کرده است.

در حال حاضر زبانهای Visual Basic .NET و Visual C# مرسومتر از بقیه زبانها هستند. این دو زبان قابلیت های مشابهی را برای ساختن برنامه های وب و ویندوز ارائه میکنند. بیشتر تفاوت های این دو زبان در کلمات کلیدی بکار رفته میباشند.
Visual Studio.NET
ارتقاء IDE
برخی از موارد ارتقایی که در Visual Studio.NET خواهید یافت، شامل امکانات زیر هستند :
 Start Page: این صفحه پیش فرض است که هر دفعه با آغاز Visual Studio.NET نمایش داده می شود و به شما امکان می دهد که اولویت های خود را در مورد IDE اعمال کنید ، به پروژه های موجود و پروژه های اخیر دسترسی یابید و پروژه های جدید را ایحاد نمایید.
 Multilanguage IDE : برخلاف Visual Studio 6.0 ، که از IDE های متفاوتی برای هر زبانی استفاده می کرد (با وجود اینکه Visual Inter Dev و Visual J++ از یک IDE اشتراکی استفاده می کردند)، درVisual Studio.NET ، تمام زبانها از یک IDE استفاده می کنند . معنی آن این است که امکانات استانداردی چون Find ,Replace , debugging و غیره ، در زبانهای مختلف به یک شکل کار می کنند. این خود به تنهایی یک مورد مؤثر و بزرگ است.
 Command Windows: ترکیبی از پنجره فوری Visual Basic و یک خط فرمان است. پنجره فرمان به شما اجازه اجرای فرامین Visual Studio یا عبارت کد نویسی شده را ، با توجه به مد پنجره می دهد. شکل ۲-۱یک پنجره فرمان را که به مد فوری (immediate mode) سوئیچ شده و از فرمان immed استفاده می کند ، نشان می دهد. پنجره فرمان دارای دو mode (حالت) است.
• حالت فرمان(Command Mode): به شما امکان اجرای فرامین Visual Studio را بدون استفاده از سیستم منو یا اجرای فرامین که در هر منویی ظاهر نمی شود را می دهد .
• حالت فوری (Immediate Mode ): که در اشکال زدایی (debugging ) به کار می رود به شما امکان ارزشیابی عبارات، بررسی مقدار متغیرها، اجرای ساختارهای برنامه ها و توابع و غیره را می دهد.

شکل ۲-۱
 Tabbed documents: برای تسهیل مدیریت چندین فایل در حال ویرایشی که به صورت همزمان طراحی شده اند به کار می رود. واسط کاربر [ Tabbed documents ]به شما امکان می دهد تا تمامی فایل هایی را که به طور همزمان ویرایش می کنید ببینید . این امر باعث تسهیل سوئیچ به جلو و عقب کردن بین پنجره های د ر حال ویرایش، که باز هستند می شود. اگرچه شما هنوز می توانید Visual Studio.NET را برای استفاده از متد قدیمی مورد استفاده توسط Visual Studio 6 تنظیم نمایید ، تنها کافی است گزینه Optionsرا از منوی Tools انتخاب کنید ، گزینه General را در پوشه Environment انتخاب نمایید، از Tabbed Documents به MDI environment سوئیچ نمایید و سپس بر روی دگمه OK کلیک کنید. برای تأثیراین تغییرات،لازم است Visual Studio.NET را راه اندازی مجدد کنید.
 ویرایشگر HTML بهبود یافته : ویرایشگر HTML برنامه Visual Studio.NET همانند Visual InterDev پیش از خود، دو نمای طراحی و نمای HTML (منبع) را فراهم می نماید. Visual Studio.NET با پنجره Quick View ارائه شده توسط Visual InterDev فرق زیادی کرده است. در عوض، صفحات را در یک پنجره مرورگر الحاقی، پیش نمایش می دهد که نمای واقعی تری از چگونگی نمایش صفحه ارائه می شود. ویرایشگر بهبود یافته،همچنین از طریق خصوصیت targetSchema و با مشخص کردن طرح HTMLی که می نویسد، حمایت می شود. تنظیم کردن targetSchema تعیین می کند که کدام عناصر از طریق امکانات تکمیلی ساختار ویرایشگر در دسترس قرار خواهند گرفت و به IDE اجازه می دهد تا شما را در مقابل دستور زبان ناصحیح موجود در متن targetSchema مورد انتخابتان، پشتیبانی نماید .
امکانات جدید
علاوه برارتقاء IDE امکانات کاملاً جدید زیادی در Visual Studio.NET IDE وجود دارند .
 ویرایشگر XML : این ویژگی به شما امکان می دهد داده (.xml) XML و فایل های Schema (.xsd) را در منبع داده، یا نماهای Schema بسته به نوع فایل XMLی که در حال ویرایش آن هستید، ویرایش کنید .
 مستنداتی که بطور خودکار تولید شده اند : از امکانات بسیار جالبی که فعلاً تنها در C# موجود است، این است که به شما امکان می دهد تا مستنداتی ازتوضیحات و با استفاده از یک جداکنندهُ توضیح خاص(///) و دستور زبان در کد C# خود ایجاد نمایید. Visual Studioهمچنین می تواند مستندات HTML را برای پروژه هاو راه حلها، بدون توجه به زبان مورد استفاده پروژه تولید کند.
 راهنمای پویا: از امکاناتی که راهنمای حساس به متن هنگامی که با IDE کار می کنید فراهم می کند، این است که در حالی که فایل ها، کنترل ها و کدها را به پروژه خود اضافه می کنید، موضوعات مورد نظررا توصیه می کند. شکل ۳-۱پنجره راهنمای پویایی را نشان می دهد که هنگام ویرایش عنصر <html> از یک فرم وب ظاهرمی شود .

شکل ۳-۱: پنجره راهنمای پویا هنگام ویرایش عنصر <html> از یک فرم وب
 پشتیبانی از نصب کننده ویندوز : Visual Studio اکنون از این تکنولوژی بهبود یافته، برای برنامه های کاربردی ویندوز حمایت می کند که شامل پایین آوردن نیاز های زمان نصب، درصورت ایجاد مشکلات نصب می شود. حتی می توانید بسته های نرم افزاری را برای برنامه های کاربردی وبی به کار ببرید که به شما اجازه نصب و اجرای برنامه های کاربردی ASP.NET را روی ماشینهایی می دهند که .NET Framework را به صورت نصب شده ندارند. این بسته نرم افزاری ، تمامی فایل های ضروری زمان اجرا را برای شما نصب خواهد کرد .

پنجره ها
درحال کار Visual Studio.NET، با پنجره های گوناگونی در IDE مواجه خواهید شد که برای اهداف متعددی به کار می روند. برخی جدید هستند، مانند پنجره راهنمای پویا که در قسمت قبلی توضیح دادیم، در حالی که برخی برای کاربران نسخه های پیشین Visual Studio آشنا خواهند بود. در ادامه نظری بر رایجترین پنجره های مورد استفاده خواهیم داشت .
 Designer /Soruce Editor: شکل ۴-۱، پنجره ویرایشگر منبع / طراح را در حالت ویرایش HTML نشان می دهد. اینجاست که شما اکثر وقت خود را در محیط Visual Studio ، درآن خواهید گذراند. در این پنجره تقریباً تمام ویرایشگرهای طراح و سورس کد که در Visual Studio استفاده می گردند، گردآوری شده اند، که شامل فرم های وب XML Schema و طراحان HTML و همچنین ویرایشگرهای سورس کد یکسانی می شوند که XML و HTML , SQL , Cascading Style Sheets (CSS) و تمام زبانهای .NET را ارائه می دهند. ویرایشگر امکانات قدرتمندی را برای هر زبان ارائه می دهد. از امکانات جدید می توان از ویرایشگرهای HTML و CSS نام برد ، که کاملاً جالب توجه هستند و دارای حسگر هوشمند برای تکمیل عبارات ، هم برای HTML و هم برای CSS هستند وکنترل بهتری بر چگونگی (و انجام شدن یا نشدن ) تغییرات ایجاد شده توسط ویرایشگر بر روی قالب HTML و اسناد CSS دارد. برای تغییر تنظیمات قالب بندی، گزینه Option را از منوی Tools انتخاب کنید ، پوشه Text Editor را انتخاب کنید. HTML (یا CSS ) را انتخاب کنید و گزینه Format را انتخاب نمایید .

شکل ۴-۱: پنجره Designer /Soruce Editor را در حالت ویرایش HTML
 Solution Explorer: پنجره Solution Explorer برای کسانی که با Visual InterDev 6 کار کرده اند آشنا است. از ابزارهای اولیه ای است که برای مدیریت فایل های پروژه و منابع، شامل افزودن، حذف کردن، بازکردن، نامگذاری مجدد و انتقال فایل ها و همچنین قرار دادن یک عنصر یا پروژه Start-up، انتقال بین نمادهای کد و طراحی برای یک فایل و دیدن اطلاعات وضعیت(برای مثال وضعیت کنترل سورس کد) روی فایل های شما به کارمی رود. شکل ۵-۱ Solution Explorer را نشان می دهد و بسیاری از عناصر را معرفی می کند.

شکل ۵-۱: پنجره Solution Explorer
 Class view: پنجره Class view که در شکل ۶-۱ نشان داده شده، حاوی لیستی از تمامی کلاسها و متدها، خصوصیت ها و رابطه های کاربر پیاده سازی شده در آن فایل ها می باشد( که در ماژول های .vb یا .cs وجود دارند).

شکل ۶-۱: پنجره Class view
 Server Explorer: Server Explorer که در شکل ۷-۱ نشان داده شده، از امکانات جدید Visual Studio.NET است که به شما امکان می دهد هم منابع ماشین محلی و هم منابع سرویس دهنده های راه دور را ببینید. که شامل ارتباط های داده ای پیکربندی شده،event log ها، صفهای پیام و شمارنده های کارآیی(عملکرد) هستند.Server Explorer همچنین به شما اجازه می دهد منابع را به درون فرم های وب یا اجزاء .NET کشیده و رها کنید، تا برخی از مؤثرترین (کارآمدترین) برنامه سازی های طرف سرویس دهنده تا این زمان را فراهم کنید.

شکل ۷-۱:پنجره Server Explorer
 Properties: پنجره Properties ، فوراً توسط اشخاصی که با هر نوع ابزار برنامه نویسی Visual Studio کار کرده اند قابل تشخیص است و دسترسی به Propertyهای اشیایی که در حال انتخاب در ویرایشگر یا طراح هستند را فراهم می کند. شکل ۸-۱ پنجره Properties را که در حال نمایش Properties برای یک کنترل سرویس دهنده Label در ASP.NET است را نشان می دهد. در نظر داشته باشید که پنجره Properties به شما امکان بستن یا گسترش پنجرهُ را برای دیدن گروههایی که مشتاق هستید را می دهد.همچنین می توانید گروهها را با کلیک کردن دگمه الفبایی که درست زیر منوی کشویی انتخاب اشیاء قرار گرفته، ببینید.

شکل ۸-۱: پنجره Properties برای یک کنترل Label

 جعبه ابزار Visual Studio.NET : جعبه ابزار Visual Studio.NET ، عنصر دیگری است که بسیار شبیه به محیط Visual InterDev طراحی شده است و دسترسی به انواع گوناگون کنترل ها، کامپوننت ها و عناصر HTML را فراهم می کند. می توانید آیتم های جعبه ابزار (لزوماً ، تگ های HTML یا عناصر متنی بکار رفته برای پیاده سازی کنترل ها یا کامپوننت ها) را به فرم های وب یا کامپوننت ها یا به وسیله دوبار کلیک کردن بر روی نام آیتم در جعبه ابزار ( که در آن حالت، آیتم در محل فعلی مکان نما وارد می شود ) یا به وسیله کشیدن و رها کردن (به شما امکان قرار دادن آیتم ها در جای مورد علاقه تان را می دهد )اضافه کنید . در نظر داشته باشید که برخی از آیتم ها هنگامیکه در یک فرم وب بکار می روند، دارای یک نمایش ظاهری نیستند ( در فرم وب به صورت مرئی ظاهر نمی شوند ) .این آیتم ها معمولاً در ناحیه پنجره مانند جداگانه ای در زیر پنجره Designer نمایش داده می شوند. شکل ۹-۱ جعبه ابزار را نشان می دهد که در حال نمایش کنترل های فرم های وب است .

شکل ۹-۱: جعبه ابزار Visual Studio.NET
نکته
می توانید آیتم ها یا دسته بندیها ( برگه هم نامیده می شوند ) را به جعبه ابزار اضافه کنید. برای افزودن یک برگه، به سادگی روی جعبه ابزار کلیک راست کنید، گزینه Add Tab را انتخاب کنید و برگه را نام گذاری نمایید. برای اضافه کردن آیتم های خودتان، اطمینان حاصل کنید که برگه دلخواه شما انتخاب شده است، آیتم مورد دلخواه را در Designer انتخاب کنید (یا Text دلخواه را در ویرایشگر Code انتخاب کنید) ، وآن را درون جعبه ابزار بکشید.اگر خواستید می توانید با کلیک راست روی آیتم جدید و انتخاب Rename نام توضیحی برای آن انتخاب کنید .
 Document Outline : پنجره Document Outline ، که در شکل ۱۰-۱ به نمایش درآمده، طرح اسناد فرم های وب را در نمای طراحی نمایش می دهد. همچنین دستیابی به طرح نمای اسکریپت را که نمایش دهنده آبجکت های سرویس گیرنده و رویدادهایی است که می توانند به صورت اسکریپت درآیند را فرا هم می کند و می تواند برای وارد کردن اداره کننده های رویداد Javascript برای این رویدادها مورد استفاده قرار می گیرند.

شکل ۱۰-۱
 Task List : ابزاری است که بی اهمیت تلقی شده است واغلب تحت Visual InterDev مورد استفاده قرار می گیرد . پنجره Task List به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا وظایف را تا هنگام تکمیل ، در وضعیت فعلی ایجاد، مرتب و ردیابی کنند . Task List همچنین شامل وظایفی است که بطور خودکار بوسیله Visual Studio برای کمک به برنامه نویسان در یافتن و تصحیح خطاهای ساختاری تولید نشده اند. وظایف می توانند برحسب نیازهای برنامه نویسان گروه بندی و اولویت بندی شوند . گروهها شامل وظایف توضیحی ( که با نشانه های توضیحی نظیر UPGRADE_TODO , TODO و غیره نشان داده شده اند) می باشند، وظایف کاربران، خطاهای ساختاری، میانبرها (با راست کلیک برروی یک خط از کد در ویرایشگر و انتخاب میانبر Add Task List ایجاد شده اند و وظایف Intellisense (حسگر های هوشمند)که وقتی حسگر هوشمند، خطایی را در کد شما میبیند ، نمایش داده می شود . شکل ۱۱-۱ یک Tasklist را با یک User task و Shortcut task نشان می دهد.

شکل ۱۱-۱: یک Tasklist با یک User task و Shortcut task
 Output: پنجره Output ، معرف حضور برنامه نویسانی که با ابزارهای Visual C++ و Visual j++ شرکت مایکروسافت کار کرده اند، خواهد بود. یکی از اهداف اولیه پنجره Output نمایش پیامهای مربوط به ساخت پروژه است ( ساخت یا Build، فرآیند کامپایل کردن تمام فایل های کدی است که یک پروژه را تشکیل می دهند). ازآنجایی که برنامه های کاربردی وب ASP.NET نیازمند ساخت، پیش از ظهور تغییرات به عمل آمده در کد هستند،از این پنجره ها خیلی خواهید دید.اگر خطا ها یاهشدارهایی در بین ساخت پیش آمده باشند، حتماً در این پنجره به نمایش در خواهند آمد .
نوارهای ابزار
برای انجام کارها در Visual Studio.NET ، احتمالاً ترکیبی از نوارهای ابزار IDEو منوها را استفاده خواهید کرد. در این بخش بر متداولترین نوارهای ابزاری که مورد استفاده قرار گرفته اند و در بخش بعدی بر رایجترین منوهای استفاده شده نگاهی داریم . شما می توانید لیست کاملی از نوارهای ابزار در دسترس را با کلیک راست کردن روی هر نوار ابزار ببینید (یا ناحیه خالی نوار ابزار ). همانند ماهیت سفارشی Visual Studio.NET IDE تمامی نوارهای ابزار می توانند به وسیله اضافه کردن، حذف کردن یا چیدن دوباره دگمه ها، انتقال نوارهای ابزار و نمایش دادن و پنهان کردن نوارهای ابزار به صورت سفارشی درآیند.
نکته
با انعطاف پذیری که نوارهای ابزار در Visual Studio.NET دارند، در پایان کار به سادگی می توانید نوارهای ابزار را به شکل اولیه شان ، همانگونه که پس از نصب Visual Basic بود درآورید .برای برخی این ممکن است خبر خوبی باشد، اما اگر بخواهید نوارهای ابزار را به پیکر بندی اصلی شان باز گردانید، بر روی دگمه Toolbar Option ،که در قسمت آخر راست هر نوار ابزار وجود دارد کلیک کنید،دگمه های Add یا Remove راکلیک کنید، بر روی منوی item برای نوار ابزار کلیک کنید و در آخر Reset Toolbar راکلیک کنید .
 Standard : نوار ابزار Standard ، که در شکل ۱۲-۱ نشان داده شده است، حاوی دگمه هایی برای فرامین فایل ها وپروژه های متداول است، که شامل باز کردن فایل ها و پروژه های جدید و دستیابی به پنجره های گوناگون در IDE است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 21700 تومان در 171 صفحه
217,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد