دانلود مقاله سرویس های شبکه

word قابل ویرایش
21 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

سرویس های شبکه

پیکربندی IIS با رعایت مسائل امنیتی ( بخش اول )
استفاده از شبکه های کامپیوتری از چندین سال قبل رایج و در سالیان اخیر روندی تصاعدی پیدا کرده است .اکثر شبکه های پیاده سازی شده در کشور مبتنی برسیستم عامل شبکه ای ویندوز می باشند . شبکه های کامپیوتری، بستر و زیر ساخت مناسب برای سازمان ها و موسسات را در رابطه با تکنولوژی اطلاعات فراهم می نماید . امروزه اطلاعات دارای ارزش خاص خود بوده و تمامی ارائه دهندگان اطلاعات با استفاده از شبکه های کامپیوتری زیر ساخت لازم را برای عرضه اطلاعات بدست آورده اند . عرضه اطلاعات توسط سازمان ها و موسسات می تواند بصورت محلی ویا

جهانی باشد. با توجه به جایگاه والای اطلاعات از یکطرف و نقش شبکه های کامپیوتری ( اینترانت و یا اینترنت ) از طرف دیگر ، لازم است به مقوله امنیت در شبکه های کامپیوتری توجه جدی شده و هر سازمان با تدوین یک سیاست امنیتی مناسب ، اقدام به پیاده سازی سیستم امنیتی نماید .

مقوله تکنولوژی اطلاعات به همان اندازه که جذاب و موثر است ، در صورت عدم رعایت اصول اولیه به همان میزان و یا شاید بیشتر ، نگران کننده و مسئله آفرین خواهد بود . بدون تردید امنیت در شبکه های کامپیوتری ، یکی از نگرانی های بسیار مهم در رابطه با تکنولوژی اطلاعات بوده که متاسفانه کمتر به آن بصورت علمی پرداخته شده است . در صورتیکه دارای اطلاعاتی با ارزش بوده و قصد ارائه آنان را بموقع و در سریعترین زمان ممکن داشته باشیم ، همواره می بایست به مقوله امنیت، نگرشی عمیق داشته و با یک فرآیند مستمر آن را دنبال نمود .

اغلب سازمان های دولتی و خصوصی در کشور، دارای وب سایت اختصاصی خود در اینترنت می باشند . سازمان ها و موسسات برای ارائه وب سایت ، یا خود امکانات مربوطه را فراهم نموده و با نصب تجهیزات سخت افزاری و تهیه پهنای باند لازم، اقدام به عرضه سایت خود در اینترنت نموده و یا از امکانات مربوط به شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی استفاده می نمایند . وجه اشتراک دو سناریوی فوق و یا سایر سناریوهای دیگر، استفاده از یک سرویس دهنده وب است . بدون تردید سرویس دهنده وب یکی از مهمترین نرم افزارهای موجود در دنیای اینترنت محسوب می گردد . کاربرانی که به سایت یک سازمان و یا موسسه متصل و درخواست اطلاعاتی را می نمایند ، خواسته آنان در نهایت در اختیار سرویس دهنده وب گذاشته می شود . سرویس دهنده وب، اولین نقطه ورود اطلاعات و آخرین نقطه خروج اطلاعات از یک سایت است . بدیهی است نصب و پیکربندی مناسب چنین نرم افزار مهمی ، بسیار حائز اهمیت بوده و تدابیرامنیتی خاصی را طلب می نماید .

services (IIS)Internet Information ، یکی از سرویس دهندگان وب است که از آن برای برای نشر و توزیع سریع محتویات مبتنی بر وب ، برای مرورگرهای استاندارد استفاده می شود . نسخه پنج IIS ، صرفا” برای سیستم های مبتنی بر ویندوز ۲۰۰۰ قابل استفاده است . نسخه های ویندوز ۲۰۰۰ Server و Advanced server بمنظور نصب IIS ، مناسب و بهینه می باشند . نسخه پنج برای استفاده در نسخه های قدیمی ویندوز طراحی نشده است . امکان نصب IIS نسخه پنج ، بهمراه ویندوز Professional نیز وجود داشته ولی برخی از امکانات آن نظیر : میزبان نمودن چندین وب سایت ، اتصال به یک بانک اطلاعاتی ODBC و یا محدودیت در دستیابی از طریق IP در آن لحاظ نشده است .

نسخه پنج IIS ، سرویس های WWW ، FTP، SMTP و NNTP را ارائه می نماید . سه نرم افزار و سرویس دیگر نیز با IIS در گیر می شوند : Certificate Server , Index server و Transaction server .
امنیت در IIS متاثر از سیستم عامل است . مجوزهای فایل ها ، تنظیمات ریجستری ، استفاده از رمزعبور، حقوق کاربران و سایر موارد مربوطه ارتباط مستقیم و نزدیکی با امنیت در IIS دارند .
قبل از پیکربندی مناسب IIS ، لازم است که نحوه استفاده از سرویس دهنده دقیقا” مشخص گردد . پیکربندی دایرکتوری های IIS ، فایل ها ، پورت های TCP/IP و Account کاربران نمونه هائی در این زمینه بوده که پاسخ مناسب به سوالات زیر در این رابطه راهگشا خواهد بود

:
• آیا سرویس دهنده از طریق اینترنت قابل دستیابی است ؟
• آیا سرویس دهنده از طریق اینترانت قابل دستیابی است ؟
• چه تعداد وب سایت بر روی سرویس دهنده میزبان خواهند شد ؟
• آیا وب سایت ها نیازمند استفاده از محتویات بصورت اشتراکی می باشند ؟
• آیا سرویس دهنده امکان دستیابی را برای افراد ناشناس ( هر فرد ) فراهم نموده و یا صرفا” افراد مجاز حق استفاده از سرویس دهنده را خواهند داشت ؟ و یا هر دو ؟
• آیا امکان استفاده و حمایت از (Secure Socket Layer)SSL وجود دارد ؟
• آیا سرویس دهنده صرفا” برای دستیابی به وب از طریق HTTP استفاده می گردد ؟
• آیا سرویس دهنده ، سرویس FTP را حمایت می نماید ؟
• آیا کاربرانی وجود دارد که نیازمند عملیات خاصی نظیر کپی، فعال نمودن، حذف و یا نوشتن فایل هائی بر روی سرویس دهنده باشند ؟

موارد زیر در زمان نصب IIS پیشنهاد می گردد :
• کامپیوتری که IIS بر روی آن نصب شده است را در یک محل امن فیزیکی قرار داده و صرفا” افراد مجاز قادر به دستیابی فیزیکی به سرویس دهنده باشند .
• در صورت امکان، IIS را بر روی یک سرویس دهنده Standalone نصب نمائید. در صورتیکه IIS بر روی یک سرویس دهنده از نوع Domain Controller نصب گردد و سرویس دهنده وب مورد حمله قرار گیرد، تمام سرویس دهنده بهمراه اطلاعات موجود در معرض آسیب قرار خواهند گرفت . علاوه بر مورد فوق، نصب IIS بر روی یک سرویس دهنده از نوع Domain controller ، باعث افزایش حجم عملیات سرویس دهنده و متعاقبا” کاهش کارآئی سیستم در ارائه سرویس های مربوط به وب خواهد شد .

• برنامه های کاربردی و یا ابزارهای پیاده سازی نمی بایست بر روی سرویس دهنده IIS نصب گردند .
• کامپیوتر مربوط به نصب IIS را بگونه ای مناسب پارتیشن نموده تا هر یک از سرویس ها نظیر www و یا FTP بر روی پارتیشن های مجزاء قرار گیرند .
• IIS امکان نصب برنامه ها را در مکانی دیگر بجز پارتیشن C فراهم نمی نماید ( مگراینکه یک نصب سفارشی داشته باشیم ) .موضوع فوق به عملکرد سیستم عامل مرتبط می گردد . مجوزهای پیش فرض در رابطه با %Systemdrive% اعمال می گردد ( مثلا” درایو C) . موضوع فوق می تواند باعث عدم صحت کارکرد مناسب برخی از سرویس های IIS گردد. می بایست مطمئن شد که مجوزهای سیستم عامل با عملیات مربوط به سرویس های IIS ، رابطه ای ندارند .

• تمام پروتکل های پشته ای (Stack) غیر از TCP/IP را از روی سیستم حذف نمائید. ( در مواردیکه برخی از کاربران اینترانت نیازمند برخی از این نوع پروتکل ها می باشند می بایست با دقت اقدام به نصب و پیکربندی مناسب آن نمود ) .
• روتینگ IP ، بصورت پیش فرض غیرفعال است و می بایست به همان حالت باقی بماند . در صورت فعال شدن روتینگ ، این امکان وجود خواهد داشت که داده هائی از طریق کاربران اینترانت به اینترنت ارسال گردد .

• نصب Client for Microsoft networking ، بمنظور اجرای سرویس های HTTP,FTP,SMTP و NNTP ضروری خواهد بود . در صورتیکه ماژول فوق نصب نگردد، امکان اجرای سرویس های فوق بصورت دستی و یا اتوماتیک وجود نخواهد داشت .
• در صورتیکه تمایل به نصب سرویس های NNTP و SMTP ، می بایست سرویس File and Print Sharing for Microsoft نیز نصب گردند .
عملیات قبل از نصب IIS
در زمان نصب IIS ، یک account پیش فرض به منظور ورود کاربران گمنام ( ناشناس ) به شبکه ایجاد می گردد . نام پیش فرض برای account فوق ، IUSER_computername بوده که computername نام کامپیوتری است که IIS بر روی آن نصب شده است . account فوق ، می بایست دارای کمترین حقوق و مجوزهای مربوطه بوده و گزینه ها ی user cannot change

password و password Never Expires فعال شده باشد. account فوق همچنین می بایست از نوع local account بوده و domaiPage | 2n-wide account را شامل نگردیده و دارای مجور ورود به شبکه بصورت محلی باشد (log on locally) . مجوزهای Access this computer from the network و یا log on as a batch job در رابطه با account ، فوق می بایست غیر فعال گردند . در صورتیکه سیاست ارتباط با وب سایت ، صرفا” کاربران مجاز باشد، پیشنهاد می گردد account فوق ، غیر فعال گردد . بدین ترتیب تمام کاربران با استفاده از نام و رمز عبور مربوطه قادر به ورود به سایت خواهند بود

.
گروه هائی برای فایل دایرکتوری و اهداف مدیریتی
حداقل دو گروه جدید که در IIS قصد استفاده از انان را داریم، می بایست ایجاد گردد : گروه WebAdmin ( نام فوق کاملا” اختیاری است ) . در گروه فوق، کاربرانی که مسئولیت مدیریت محتویات WWW/FTP را دارند، تعریف می گردند . در صورتیکه سرویس دهنده ، چندین سایت را میزبان شده است، برای هر سایت یک گروه مدیریتی ایجاد می گردد . گروه WebUser ( نام فوق کاملا” اختیاری است ) . در گروه فوق لیست account افراد مجاز برای ارتباط با سایت ، تعریف می گردد. در حالت اولیه ، گروه فوق صرفا” شامل IUSER_computername است . از گروه های فوق برای تنظیمات مربوط به مجوزهای NTFS استفاده می گردد . IUSER_computername نباید عضو گروهی دیگر باشد . بصورت پیش فرض IUSER_computername عضو گروه های Guests، Everyone و Users است . پیشنهاد می گردد account فوق ، از گروه Guests حذف و به گروه WebUsers اضافه گردد .( امکان حذف account فوق از سایر گروهها وجود ندارد ) . دقت گردد که تمام افراد موجود در گروه WebUsers می بایست صرفا” برای دستیابی به وب سایت تعریف شده باشند و نباید عضوی از سایر گروهها باشند .
مدیریت IIS با چندین گروه
نسخه شماره چهار IIS ، امکان تعریف گروههای محلی بمنظور پیکربندی و تعریف گروههای مدیریتی متفاوت برای سرویس های IIS را فراهم می نمود . رویکرد فوق در نسخه شماره پنج IIS ، تغییر یافته است . گروهها ی محلی می توانند و می بایست برای گروههای مدیریتی متفاوت ایجاد گردند . تفاوت موجود بین گروههای محلی برای سرویس www و FTP صرفا” استفاده از مجوزهای NTFS خواهد بود . سرویس های SMTP و NNTP ، قابلیت تنظیم گروههای محلی را بعنوان اپراتورهای مدیریتی برای سرویس دهنده IIS فراهم می نماید .

نصب تمام Patch ها برای سیستم عامل و IIS
مدیران IIS ، می بایست همواره بررسی های لازم در خصوص آخرین نسخه های fixes و patch را انجام داده و پس از تهیه ، اقدام به نصب آنان نمایند . بدین منظور می توان از بخش Security سایت ماکروسافت ملاقات و برنامه های جدید را اخذ و نصب نمود .
دایرکتوری پیش فرض نصب IIS
پس از نصب IIS ، می بایست تغییرات لازم در خصوص مجوزهای دستیابی NTFS را در رابطه با دایرکتوری هائی که IIS نصب شده است ، انجام داد . گروه های Everyone و Guests بهمراه account مربوط به Guest می بایست حذف گردند . گروه Everyone بصورت پیش فرض دارای

تمامی مجوزهای لازم در رابطه با دایرکتوری Inetpub است . کاربران غیر مجاز با استفاده از ویژگی گروه فوق قادر به دستیابی به سیستم خواهند بود، بنابراین لازم است در این راستا اقدام لازم ( حذف ) صورت پذیرد . دایرکتوری Inetpub ، بر روی درایو پیش فرض نصب می گردد . ( مثلا” درایو C ) . دایرکتوری جدید و یا ساختار موجود می بایست به پارتیشن دیگر منتقل و عملا” تمایزی بین سایت های در دسترس از محل سیستم های عملیاتی را بوجود آورد . پیشنهاد می گردد Inetpub به نام دلخواه دیگری تغییر یابد .
دایرکتوری های IIS نسخه پنج را می توان در یک محل خاص ( سفارشی ) دیگر نیز نصب نمود( تحقق خواسته فوق صرفا” از طریق یک نصب سفارشی میسر می گردد ) . بدین منظور از یک فایل پاسخ استفاده می شود. فایل پاسخ ( مثلا” iis5.txt) می بایست دارای اطلاعات زیر باشد :
اطلاعات ضروری در فایل پاسخ بمنظور تغییر محل نصب IIS
[Components]
iis_common = on
iis_inetmgr = on
iis_www = on
iis_ftp = on
iis_htmla = on
iis_doc = on
iis_pwmgr = on
iis_smtp = on
iis_smtp_docs = on
mts_core = on
msmq = off
PathFTPRoot={put your drive and install location here, i.e. f:\FTPROOT}
PathWWWRoot={put your drive and install location here, i.e. f:\WWWRoot}
در ادامه از دستور زیر برای نصب استفاده می گردد . ( از طریق خط دستور )
Sysocmgr/I:%windir%\inf\sysoc.inf /u:a:\iis5.txt
جدول زیر مجوزهای لازم NTFS و IIS در رابطه با دایرکتوری های مربوطه را نشان می دهد :
Type of
Data Example Directories Data Examples NTFS File Permissions IIS 5.0
Permissions
Static Content \Inetpub\wwwroot\images
\Inetpub\wwwroot\home
\Inetpub\ftproot\ftpfiles HTML, images, FTP
downloads, etc. Administrators (Full Control)
System (Full Control)
WebAdmins (Read & Execute
,Write, Modify)
Authenticated Users (Read)
Anonymous (Read) Read
FTP Uploads
(if required) \Inetpub\ftproot\dropbox Directory used as a
place for users to store
documents for review
prior to the Admin

making them available
to everyone Administrators (Full Control)
WebAdmins or FTPAdmins
(Read & Execute, Write, Modify)
Specified Users (Write) Write
Script Files \Inetpub\wwwroot\scripts .ASP Administrators (Full Control)
System (Full Control)
WebAdmins(Read & Execute,
Write, Modify)

Authenticated Users: special
access (Execute)
Anonymous: special access
(Execute) Scripts only
Other
Executable and
Include Files \WebScripts\executables
\WebScripts\include .exe, .dll, .cmd, .pl
.inc, .shtml, .shtm Administrators (Full Control)
System (Full Control)
WebAdmins (Read & Execute,
Write, Modify)
Authenticated Users: special
access (Execute)
Anonymous: special access
(Execute) Scripts only
Or
Scripts and
Executables**
**(Depending on
necessity)
Metabase \WINNT\system32\inetsrv MetaBase.bin Administrators (Full Control)
System (Full Control) N/A
دایرکتوری ها ئی که شامل فایل های فقط خواندنی هستند ( فایل های Html ، تصاویر، فایل های آماده برای Download توسط FTP و … ) ، می بایست دارای مجوز فقط خواندنی بمنظور دستیابی گروه WebUsers باشند . هر نوع از فایل های فوق می تواند دارای دایرکتوری اختصاصی خود با مجوز فقط خواندنی باشند . مجوزهای لازم Read&Execute write و Modify را می بایست به گروهی که مسئولیت مدیریت محتویات وب را برعهده دارد اعطاء گردد ( مثلا” گروه WebAdmin) . برای فایل های اجرائی ( اسکریپت ها ، فایل های batch و … ) ، می بایست یک دایرکتوری

اختصاصی ایجاد کرد . دایرکتوری های فوق صرفا” دارای مجوز Travesr Folder/Execute مربوط به NTFS برای کاربرانی می باشند که مجوز لازم بمنظور دستیابی به سایت را دارا می باشند ( کاربر IUSER_computername و سایر کاربران تعریف شده در گروه WebUsers ) . دایرکتوری فوق همچنین می بایست دارای مجوز های مربوط به IIS و از نوع Script only باشد. مجوز Scripts and Executables مربوط به IIS ، می بایست صرفا” به دایرکتوری هائی که به این مجوز نیاز دارند اعطاء گردد. مثلا” یک دایرکتوری که شامل فایل های باینری بوده و می بایست این فایل ها توسط سرویس دهنده وب اجراء گردند .
تمام دایرکتوریهائی که دارای نمونه مثال هائی بوده و یا هر اسکریپت استفاده شده بمنظور اجرای برنامه های نمونه را می بایست حذف و یا انتقال داد . در زمان نصب IIS دایرکتوری های متعددی ایجاد که در آنها فایل های نمونه بهمراه اسکریپت ها قرار می گیرد. پیشنهاد می گردد دایرکتوری های فوق حذف و یا مکان آنها تغییر یابد . دایرکتوری های زیر نمونه هائی در این زمینه می باشند :
\InetPub\iissamples
\InetPub\AdminScripts
سرویس های IIS
در زمان نصب IIS ، چهار سرویس بر روی سیستم نصب خواهد شد :
• www . سرویس فوق،بمنظور ایجاد یک سرویس دهنده وب و سرویس دهی لازم به درخواست سرویس گیرندگان برای صفحات وب استفاده می گردد .
• FTP . سرویس فوق، بمنظور ارائه خدمات لازم در خصوص ارسال و دریافت فایل بر روی سرویس دهنده برای کاربران استفاده می گردد .

• SMTP . سرویس فوق،امکان ارسال و دریافت نامه الکترونیکی برای سرویس گیرندگان را در پاسخ به فرم ها و برنامه های خاص دیگر فراهم می نماید .
• NNTP . سرویس فوق، بمنظور میزبانی یک سرویس دهنده خبری USENET استفاده می گردد .
در زمان نصب IIS ، می توان تصمیم به نصب برخی از سرویس ها و یا همه آنها گرفت . پس از نصب IIS ، در صورتیکه به وجود برخی از سرویس ها نیاز نباشد، می توان آنها را غیر فعال نمود. بدین منظور می بایست مراحل زیر را دنبال کرد :
• انتخاب گزینه Services از طریق مسیر زیر :

Programs => Administrative Tools => Services
• انتخاب سرویسی که قصد غیر فعال کردن آن را داریم . در ادامه با فعال کردن کلید سمت راست موس ، گزینه Stop را بمنظور توقف سرویس فعال نمائید .
• بمنظور اطمینان از عدم اجرای سرویس غیر فعال شده در زمان راه اندازی مجدد سیستم، سرویس را مشخص و پس از فعال کردن کلید سمت راست موس، گزینه Properties را انتخاب ودر بخش Startup type وضعیت اجرای سرویس را از حالت Automatic به Disable تغییر دهید . شکل زیر نحوه غیر فعال نمودن سرویس www را نشان می دهد .

ایمن سازی متابیس
متابیس (Metabase) ، مقادیر مربوط به پارامترهای پیکربندی برنامه IIS را ذخیره می نماید . متابیس بمنظور استفاده در IIS طراحی و بمراتب سریعتر و انعطاف پذیرترنسبت به ریجستری ویندوز ۲۰۰۰ است . هر گره در ساختار متابیس ، یک کلید (key) نامیده شده و می تواند دارای یک و یا چندین مقدار مربوط به پیکربندی بوده که خصلت نامیده می شوند . کلیدهای متابیس IIS به عناصر و قابلیت های مربوط به IIS اختصاص داده شده و هر کلید شامل خصلت هائی است که تاثیر

مستقیمی بر روی سرویس و پتانسیل مربوطه ، خواهد داشت . ساختار استفاده شده در متابیس بصورت سلسله مراتبی بوده و تصویری مناسب از ساختار IIS است که بر روی سیستم نصب شده است . اکثر کلیدهای پیکربندی IIS بهمراه مقادیر مربوطه در نسخه های قبلی IIS ، در ریجستری سیستم ذخیره می گردیدند. در نسخه پنج ، تمام مقادیر فوق در متابیس ذخیره می گردند . کلیدهای دیگری نیز بمنظور افزایش کنترل انعطاف پذیری IIS در متابیس ذخیره می گردد . یکی از مزایای ساختار استفاده شده در متابیس ، اختصاص تنظمیات متفاوت یک خصلت خاص برای نمونه های متفاوتی از کلید ها ی مشابه است . مثلا” خصلت MaxBandwidth ،حداکثر پهنای باند قابل دسترس را برای یک سرویس دهنده مشخص و می تواند به تراکنش های متعدد وب تعمیم یابد

. متابیس ، قادر به نگهداری مقادیر متفاوت MaxBandwidth برای هر یک از سایت های وب می باشد .
متابیس در یک فایل خاص با نام Metabase.bin و در آدرس winnt\system32\ineterv \ ذخیره می گردد . پس از استقرار IIS در حافظه ، متابیس نیز از روی دیسک خوانده شده و در حافظه مستقر می گردد . پس از غیرفعال شدن IIS ، متابیس مجددا” بر روی دیسک ذخیره خواهد شد . ( متابیس بدفعاتی که IIS اجراء خواهد شد بر روی دیسک ذخیره می گردد) . با توجه به نقش حیاتی فایل فوق برای برنامه IIS ، حفاظت و کنترل دستیابی به آن دارای اهمیت فراوان است . در صورتیکه فایل فوق ، با یک فایل دیگر ( نامعتبر) جایگزین گردد، عملکرد صحیح برنامه IIS بمخاطره خواهد افتاد . برنامه IIS سریعا” متاثر از تغییرات خواهد شد . (اولین مرتبه ای که IIS پس از اعمال تغییرات اجراء می گردد ) . در چنین مواردی ممکن است سرویس مربوطه از طریق سرویس دهنده ، اجراء نشود. پیشنهاد می گردد که فایل Metabsat.bin بر روی پارتیشننی از نوع NTFS ذخیره و با استفاده از امکانات امنیتی ویندوز ۲۰۰۰ آن را حفاظت کرد . مجوزهای پیش فرض برای فایل فوق ، System و Administrator Full Access می باشد . محدودیت دستیابی به System و local Administrators امنیتی قابل قبول در رابطه با فایل فوق را ایجاد و ضرورتی به تغییر و یا اضافه نمودن تنظیمات جدیدی نخواهد بود .
بمنظورایجاد پوسته حفاظتی مطلوبتر امنیتی در رابطه با فایل فوق ، پیشنهاد می گردد فایل فوق برای کاربران غیر مجاز مخفی شود . انتقال و یا تغییر نام فایل نیز می تواند امنیت فایل فوق ر ا مضاعف نما ید . بدین منظور می بایست در ابتدا برنامه IIS متوقف و پس از تغییر نام و یا انتقال فایل فوق ، تغییرات لازم را در کلید ریجستری زیر اعمال نمود .
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\InetMgr\Parameters

در ادامه یک مقدار جدید REG_SZ برای کلید فوق با نام MetadataFile ایجاد و مسیر کامل فایل را که شامل نام درایو و نام فایل است ، بعنوان نام جدید فایل متابیس معرفی نمائیم . بدین ترتیب برنامه IIS آگاهی لازم در خصوص نام و آدرس فایل متابیس را پیدا و در زمان را اندازی از آن استفاده خواهد کرد .
پیشنهادات تکمیلی در رابطه با امنیت برنامه IIS
• بر روی سرویس دهنده IIS صرفا” IIS و عناصر مورد نیاز را نصب و از نصب برنامه ها و ابزارهای پیاده سازی ممانعت بعمل آید .

• تمام سرویس های غیر ضروری را غیر فعال نمائید .
• در رابطه با IUSER_Computername account ، گزینه های User cannot change password و Password Never Expires را انتخاب و فعال نمائید .
• در صورتیکه تمایلی به ورود افراد گمنام (anonymous) به شبکه وجود نداشته باشد ، می بایست account مربوطه را غیر فعال نمود (IUSER_Computername) .
• برای هر وب سایت local admin groups ایجاد و account مربوطه را مشخص نمائید .
• برای کاربران وب یک local group ایجاد و صرفا” account های مورد نیاز و مجاز نظیر IUSER_Computername را در آن فعال نمائید .
• از تمام گروه های دیگر، account مربوط به IUSER_Computername را حذف نمائید .
• تمام مجوزهای NTFS مربوط به دایرکتوری Inetpub را حذف و صرفا” گروه ها و account های مجاز را به آن نسبت دهید .
• یک ساختار منطقی برای دایرکتوری ایجاد نمائید . مثلا” برای محتویات ایستا ، فایل های asp ، scripts و Html ، اسامی دایرکتوری دیگری ایجاد و با یک ساختار مناسب بیکدیگر مرتبط گردند.
• مجوزهای لازم NTFS بر روی ساختار دایرکتوری ها را در صورت نیاز اعمال نمائید .
• تمام دایرکتوری های نمونه و اسکریپت هائی که نمونه برنامه هائی را اجراء می نمایند ، حذف نمائید .
• مجوز Log on locally به کاربر اعطاء و امکان log on as a batch service و Access this computer from the network از کاربر سلب گردد .

پیکربندی IIS با رعایت مسائل امنیتی ( بخش دوم )
در بخش اول این مقاله، پیکربندی IIS با رعایت مسائل امنیتی تشریح گردید . در بخش دوم ، به بررسی نحوه تنظیم خصلت های متفاوت برنامه Internet Services Manager با رعایت مسائل امنیتی خواهیم پرداخت .
کنسول مدیریتی ماکروسافت (Microsoft Management Console :MMC) ، یک برنامه رابط کاربر گرافیکی با نام کنسول را ارائه می نماید .هدف از ارائه کنسول فوق، ارائه محیط لازم بمنظور انجام تمام عملیات مدیریتی از طریق کنسول مدیریت است( تمام عملیات قابل دسترس، تابعی از کنسول مدیریت می باشند) .این نوع فرآیند ها، Snap-ins نامیده می شود . MMC خود دارای هیچگونه رفتار مدیریتی نبوده ولی محیط لازم برای Snap-ins را فراهم می نماید.بدین ترتیب کنترل مدیریتی و راهبردی محیط مربوطه ، متمرکز می گردد . در زمان نصب برنامه IIS ، یک Snap-ins با نام ISM(Internet Service Manager) ارائه و در اختیار مدیران سیستم قرار خواهد گرفت . بمنظور فعال نمودن برنامه ISM از مسیر زیر استفاده می کنیم :

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 21 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد