دانلود مقاله گزارش کار اموزی رشته شیمی کاربردی

word قابل ویرایش
62 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

تاریخچه شرکت تولیدی و شیمیایی پاکشو
شرکت پاکشو از سال ۱۳۴۰ با مدیریت آقای محمد کریم فضلی در کارخانه‌ای کوچک به مساحت m2 400 که ۵ نفر در آن مشغول به کار بودند، آغاز به کار کرد و اولین محصول خود را با نام «مایع ظرفشویی گلرنگ» به بازار فرستاد. در سل ۱۳۴۵ مایع سفید کننده گلرنگ و در سال ۱۳۴۶ جرم گیر گلرنگ را وارد بازار نمود.
در سال‌های ۱۳۵۳ و ۱۳۵۴ محصولاتی چون پودر لباسشویی و مایع ظرفشویی و صابون را تولید کرد.

پس از انقلاب فرآورده‌هایی در اولویت توید قرار گرفت که مواد اولیه آن در کشور وجو داشته باشد. در اجرای این سیاست از سال ۱۳۶۸ به بعد تولیدات منحصر به فرد مایع ظرفشویی، سفید کننده، جرم گیر توالت و شیشه‌شوی مورداستفاده فراوان و غیر قابل پیش بینی از طرف مصر کنندگاه قرار گرفت و در نتیجه شرکت، تشکیلات خود را گسترش داد، به طوری که اکنون فعالیت تولیدی این شرکت با استفاده از خدمات کارکنان این واحد در بخش‌های گوناگون تولید، تحقیقات، توسعه کنترل کیفیت، امور اداری و همچنین نظرت دقیق چندین کارشناس مجرب و ماهر در دماهای مختلف با موفقیت ادامه دارد.

در طی چندین سال اخیر مدیریت شرکت‌تولیدی پاکشو علوه بر برنامه ریزی در جهت رشد کیفیت و تنوع محصولات خود با توجه به نیازهای جامعه، برنامه ریزی گسترده‌ای در استان رشد کیفی خود داشته است و در نظر گرفتن مسائل مختلفی از جمله لزوم تطبیق محصولات شرکت با استانداردهای بین المللی و رقابت با محصولات کشروهای پیشرفته و نفوذ در بازارهای خارجی می‌باشد و به این جهت ارتباط تنگاتنگی با مراکز عملی کشور برقرار کرده است، که در این روند نیز به موفقیت‌های چشمگیری نیز نائل گردیده است.

این شرکت علاوه بر بهره‌برداری از کارشناسان و مشاوران متخصص شیمی در بخش فرمولاسیون خود متخصصان پوست نیز استفاده می‌نماید، که این تلفیق بین کارشناسان شیمی و متخصصان پوست، شاید برای اولین بار در کشور، برای رسیدن به یک هدف مشترک است.

این شرکت موفق به اخذ تأئیدیه از آزمایشگاه بوهم آلمان در مورد چندین محصول خود گردیده است و موفق به اخذ گواهینامه‌های Iso 9000 نیز شده است. شرکت تولیدی پاکشو با داشتن چندین سال سابقه کار مفید در تولید مواد شوینده و بهداشتی و با داشتن بیش از ۱۰۰ نوع محصول شوینده و بهداشتی با کیفیت بالا در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین و فعالترین شرکت‌های تولید کننده در این زمینه از صنعت به کار اشتغال دارد.

شرکت تولیدی و شیمیایی پاکشو واحد ۲ واقع در کیومتر ۷ و ۸ جاده مخصوص کرج می‌باشد.
اهداف اصلی شرکت پاکشو
۱- شناسایی و توسعه‌ی بازرهای جدید جهان

۲- ایجاد شبکه توزیع و فروش گسترده در سطح کشورهای جهان
۳- ارتفای کیفیت محصول و رسیدن به استانداردهای جهانی
۴- ارائه خدمات پس از فروش
۵- ابتکار و نوآوری در محصولات

۶- ایجاد واحدهای تولیدی (پاکشو ۱و۲و۳)
ـ تحقیق و توسعه RandD
واحد تحقیق و توسعه شرکت پاکشو در سال ۱۳۷۴ و با اهداف:
۱- گسترش دانش فنی
۲- بررسی و حل معظلات علمی و فنی
۳- توسعه‌ی کمی و کیفی

۴- مستند سازی مدارک علمی
۵- اطلاع رسانی
تاسیس شد و در سال ۱۳۷۶ موفق به اخذ پروانه تحقیق در توسعه از وزارت صنیع شد. واحد R&Dدارای بخش‌های زیر می‌باشد:
۱- فرمولاسیون فرآورده‌های بهداشت شخصی
۲- فرمولاسیون فرآورده‌های مو و دندان
۳- فرمولاسیون فرآورده‌های بهداشت خانه

۴- فرمولاسیون فرآورده‌های البسه
۵- بخش ارزیابی و کارآیی
۶- بخش بسته بندی
۷- بخش آنالیز مواد اولیه
۸- سنتر مواد اولیه
۹- بخش اسناد و مدارک
صادرات شرکت پاکشو

شرکت پاکشو در راستای توسعه صادرات غیر نفتی و جهانی نمودن کالای ایرانی، تاکنون توانسته است بازار نسبتاً خوبی در کشورهای حوزه خلیج فارس. آسیای میانه و آفریقا به دست آورد.
به کشورهایی همچون، عمان، اردن، یمن، کویت، مصر، عراق، قطر، امارات، ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، اوکراین، روسیه، نیجریه، افغانستان، لبنان، بنگلادش، محصولات شوینده این شرکت صادر می‌گردد.
محصولات تولیدی شرکت پاکشو (گلرنگ ـ اوه ـ سافتلن)
۱- مایع ظر فشویی اَوِه، مایع ظرفشویی آنتی باکتریان

۲- شیشه شوی
۳- مایع ضد عفونی کننده (سفید کننده)
۴- مایع جرم گیر دستشویی

۵- نرم کننده حوله و لباس
۶- شامپو فرش و موکت
۷- مایع دستشویی
۸- انواع شامپوها: شامپو بچه عروسکی اَوِه، شامپو پرو ـ ویتامینه اَوِه، شامپو خانواده اَوِه و …
۹- مایع دستشویی
۱۰- نرم کننده موی سر

مواد پاک کننده اصلی (سورفکتانت‌ها (
سورفکتانت‌ها از پر مصرف‌ترین و مهمترین مواد مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و دارویی می‌باشند. این مواد در اکثریت قریب به اتفاق فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به عناوین مختلف از جمله پاک کنندگی، امولسیون کنندگی، اثرات ضد میکروبی، حالت دهندگی، افزایش دهندگی محلولیت، افزایش دهندگی ویسکوزیته، سوسپانسیون کنندگی، کف کنندگی، پایدار کنندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هرساله مبلغ بسیار زیادی برای خرید این مواد توسط صنایع مخلتف پرداخت شده و این روند پیوسته سیر صعودی نشان داده است برای مثال بر اساس تحقیقات مؤسسه Freedonia group میزان تقاضا برای خرید این مواد در ایالت متحده رشد سالیانه‌ای در حدود %۷/۲ داشته است.

بر اساس این اطلاعات رشد تقاضا برای این مواد بیشتر مربوط به فرآورده‌های پاک کننده ضد میکروبی و فرآورده‌های بهداشتی شخصی می‌باشد. از بین این مواد انواع آنیونی بدلی اثرات پاک کنندگی قوی و قیمت ارزان بیش از بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. سورفکتانت‌ها بر اساس نوع یونیزه شدن به چند دسته تقسیم می‌شوند این گروه‌ها عبارتند از:
ـ سورفکتانت‌های آنیونی

این سورفکتانت‌ها از این جهت آنیونی نامیده می‌شوند که بخش آبگریز آنها دارای شارژ الکتریکی منفی می‌باشد. فرمول عمومی این مواد به صورت RXM نشان داده می‌شود که در آن R ین زنجیره هیدرو کربنی M یک گروه خنثی کننده، از قبیل سدیم آمونیوم تری اتانول آمین یا منیزیم و X یک گروه عامل با بار سنتی است که معمولاً یکی از موارد زیر می‌باشد:
– سولفات
– سولفونات

– کربوکسیدات
– فسفات
سولفات‌ها
پرمصرفتین انواع سورفکتانتها با خوصا کف کنندگی خوب و قیمت و مواد پر مصرف این دسته حاوی زنجیره‌ هیدروکربنی ۱۲ تا ۱۴ کربنی (C12-C14) می‌باشد. از بین مواداین دسته الکیل سولفاتها و الکیل اتر سولفاتها عمومیت و رواج بیشتری دارند. الکیل اثر سولفاتها به علت محلولیت بالا و پایداری بسیار خوب در درجه حرارت‌های بالا بیشتر از الکیل سولفاتها استافه می‌شود و مواد این دسته دارای طبیعت تحریک کنندگی پوست بوده و ه ساختمان دو لایه چربی در پوست آسیب وارد می‌کنند. این مواد سبب افزایش تبخیر نامحسوس پوست (TEWL) و خشکی پوست می‌گردند. اغلب این مواد از قبیل سدیم لوریل سولفات از واکنش کلر سولفونیک اسید (CSA) تهیه می‌شوند.

الکیل آریل سولفاتها نیز جزء این دسته می‌باشند که امروز بیشتر در فرآورده‌های شستشوی ظرف مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مونو گلیسرید سولفاتها نیز از مواد این دسته هستند که مصرف کمتری نسبت به الکیل سولفاتها و الکیل اترسولفاتها در فرمولاسیون شامپیوها دارند. فرمول ساختمانی سدیم لوریل اتر سولفات که از مهمترنی مواد این دسته می‌باشد به صورت زیر است:
CH3-(CH2)10-CH2OS-3Na+
Sodium Lauryl Sulfate
سولفونات‌ها

ـ آفلا اولفین سولفاناتها
این مواد از احیاء الکن‌ها توسط سولفور تری اکساید تهیه می‌شوند. سورفکتانتهای این گروه در تام PH ها پایدار بوده و کف فراوان و سفتی تولید می‌کنند. آلفا اولفین سولفوناتها در بین سورفکتانتهای آنیونی بیشتر از سایرین مقرون به صرفه و در دسترس می‌باشند. از معایت این سورفکتانتها عدم قابلیت افزودن ویسکوزیته فرآورده‌ به دلیل محلولیت آبی بسیار بالا و ایاد خشکی و حالت ناخوشایند در پوست به دلیل طبیعت آنیونی قوی و پاک کنندگی چربیهای طبیعی پوست می‌باشد.

R-SO-3Na+
(R=C14-16)
Sodium C14-16 alphaolefin sulfonates
سولفوساکسیناتها

مونوو دی سولفوساکسیناتها پس از سولفاتها در رده بندی از نظر میزان مصرف قرار دارند. این مواد کف قابل قبولی ایجاد کرده و برای چشمها نسبتاً ملایم می‌باشند و به همین علت در برخی شامپوهای شستشوی بدن و شامپوهای بچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. سولفوساکسیناتها ترکیبات دی آنیونی بوده و دارای گروههای عاملی کربوکسیل و سولفونات می‌باشند. برای تهیه این مواد ابتدا اسید مائیک ایندرید به یک ترکیب دی کربوکسلیک هیدرولیز شده و سپس یکی از عوامل کروبکسیل توسط یک الکل چرب استری شده و توسط سود به صورت ملح سدیم درآورده می‌شود.
فرمول صفحه ۵
ـ تورات‌ها
این سورفکتانتها به ندرت در فرمولاسیون شامپوها مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مواد دارای خصوصیات کف کنندگی بسیار عالی می‌باشند. تورات‌ها نسبتاً ملایم هستند اما ملایمت آنها به اندازه سولفوساکسیفات‌ها نمی‌باشند.
فرمول
سولفو استات‌ها
این سورفکتانتها به دلیل قیمت بسیار بالا به ندرت در فرمولاسیون شامپوها مورد استفاده قرا رمی‌گیرند. این مواد دارای خصوصیات منحصر به فردی می‌باشند از جمله پایدار کنندگی کف بسیار عالی و اثرات ضد تحریک کنندگی پوست که در سورفکتانتهای آنیونی بسیار به ندرت یافت می‌شود.
CH3(CH2)10CH2COOCH2SO3Na
Sulfoacetate
کربوکسیلات‌ها
ـ لاکتیلاتها:
این دسته از سورفکتانتهیا آنیونی به ندرت به عنوان پاک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف اصلی آنها در صنایع غذای برای کنترل حسابهای ایجاد شده در کیکها و نانهای صنعتی می‌باشد. این مواد به عنوان امولسیون‌ کننده‌های روغن در آب نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. لاکتیلانها کریستالهای مایع صفحه‌ای حول قطرات چربی موجود درامولسیون ایجاد کرده و موجب پایداری امولسیون و ممانعت از به هم چسبیدن قطرات فاز پراکنده و جدا شدن فازهای امولسیون می‌گردند.
RCOOCH (CH3) COO-Na+
Lactylates
ـ ایزتیونات‌ها:
این ترکیبات برای پوست و چشم بسیار ملایم بوده و در فرمولاسیون شامپویهای خاص می‌ـوان از آنها استفاده کرد. این سورفکتانتا نیز به ندرت در فرمولاسیون شامپوها مرود استفاده قرار می‌گیرند و سالیان زیادیست که به میزانگسترده‌ای در صنایع صابون سازی به عنوان استخوان بندی اصلی سابونهای سیندت جامد بکار برده می‌شوند. این سورفکتانتها کف کرمی بسیار قابل قبولی ایجاد می‌کنند.
RCOOCH2CH2SO-3Na+
Isethionates
ـ سارکوزینات‌ها:
مولکول این مواد شباهت زیادی به سارکوزین دارند. این مواد با حالت دهنده‌هایی کاتیونی سازگاری نسبتاً خوبی دارند و برای پوست و چشمها ملایم می‌باشند. این مورفکتانتها در فرآورده‌های اصلاح بیشتر از شامپوها استفاده می‌شوند.
RCONH(CH3)CH2COO-M+
Sarcosinates
ـ کریپتو آنیو نمک‌ها

این مواد طبیعتاً‌ آنیونیک هستند اما به دلیل درجه کربوکسیلاسیون بالا رفتاری شبیه به سورفکتانت‌های غیر یونی از خود بروز می‌دهند. این مواد هیچگاه به تنهایی استفاده نمی‌شوند بلکه به منظور کاهش اثرات تحریک کنندگی مواد به شدت آنیونی به این مواد اضافه می‌شوند.
CH2(CH3)11CH2(OCH2)7COO-Na+
Cryptoanionic
ـ آسیگلوتامات‌ها
این مواد سورفکتانتهای آنیونی در کربوکسیلات می‌باشد که بسیار ملایم بوده و در آبهای سخت بخوبی کف می‌کنند. این مواد سازگاری بسیار خوبی با پوست دارند و به همین دلیل با وجود قیمت بلاا در فرآورده‌های پالک کننده بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 62 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد