مقاله استاندارد SDH

word قابل ویرایش
10 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده : در این مقاله به بررسی SDH که نوعی استاندارد مالتی پلکسینگ اطلاعات برروی فیبر نوری است پرداخته می شود و در این راستا معایب و مزایای این روش و همچنین یک روش دیگر به نام PDH که نوعی مالتی پلکسینگ سخت افزاری است بیان می گردد و سپس در باره مراحل مختلف روش مالتی پلکسینگ SDH وهمچنین قسمتهای مختلف یک سیستم SDH توضیحاتی داده می شود.
کلمات کلیدی: مالتی پلکسینگ , SDH ,PDH , STM

۱-مقدمه
SDH یا (Synchronous Digital Hierarchy) به معنای شبکه سلسله مراتبی دیجیتال همزمان می باشد .به زبان ساده
SDH عبارت است از نوعی استاندارد مالتی پلکسینگ که بر روی فیبر نوری انجام می گیرد .در این راستا لازم به ذکر است که به طور کلی در یک مرکزتلفن دو بخش عمده وجود دارد که عبارتند از سوییچ و بخش انتقال و طبیعی است که مالتی پلکسینگ تماس ها با هم در بخش انتقال یک نیاز ضروری است تا از یک طرف به bit rate های بالاتر دسترسی پیدا کنیم و از طرف دیگرتعداد زیادی تماس توسط یک خط منتقل شود. هم اکنون SDH یک روش بسیار خوب جهت انتقال تماس ها است ( در کشور خودمان SDH و PDH که نوعی مالتی پلکسینگ سخت افزاری است در کنار هم کار می کنند ) اما ظهور SDH از طرف دیگر راه حلی برای مشکل عدم تطبیق استاندارد های مختلف در دنیا ارایه کرده است ( استاندارد های آمریکایی , چینی وژاپنی ) و هر چند SDH خود یک استاندارد اروپایی است ولی مقبولیت جهانی پیدا کرده است .
-PDH وساختار مالتی پلکسینگ آن :
PDH مخفف Plesynchronous Digital Hierarchy یا شبکه سلسله مراتبی دیجیتال نیمه همزمان است و به طور ساده می توان گفت که PDH سیگنالهایی با بیت ریت kbps را به سیگنالهایی با بیت ریت بالاتر تبدیل می کند سه نوع استاندارد مختلف اروپایی آمریکایی وژاپنی برای این کار وجود دارد. در استاندارد اروپایی که معمولتر است و در کشور خودمان نیز ازآن استفاده می شود در ابتدا ٣٢ کانال kbps (شامل ٣٠ کانال اطلاعا ت و ٢ کانال overhead ) یک کانال M یا E را به وجود می آورند (این سیگنال را تقریبا M فرض می کنیم ) پس از آن چهار سیگنال M یک سیگنال M و چهار سیگنال M یک سیگنال M و چهار سیگنال M یک سیگنال M را به وجود می آورند چهار عدد از این سیگنال ها نیز در صورت نیاز می توانند به یک سیگنال Mتبدیل شوند.
۳-مشخصات کلی سیگنال در PDH
۱-سیگنال نیمه همزمان است یعنی تا سطح M همزمان بوده و ازآن به بعد همزمان نیست . نکته ای که در اینجا ذکر آن لازم به نظر می رسد بیان تفاوت بین مالتی پلکسینگ همزمان و غیر همزمان است . در مالتی پلکسینگ غیرهمزمان بیت های مختلف از یک سیگنال با همان پهنای اصلی خود در روی سیگنال خروجی قرار می گیرند و در ابتدا و انتهای سیگنال بیت هایی به عنوان اطلا عات overhead به آن افزوده می شود ولی در مالتی پلکسینگ همزمان لازم است نوعی فشرده سازی زمانی بر روی سیگنال خروجی انجام شود که در نتیجه آن طول زمانی یک بیت از سیگنال خروجی دقیقا برابر با طول زمانی یک بیت از سیگنالهای ورودی است .
۲-روش مالتی پلکسینگ آن بیت به بیت است ( به جز در سطح M که بایت به بایت است )
۳-هر سطح از مالتی پلکسینگ دارای ساختار اختصاصی خود می باشد .
۴-برای عمل مالتی پلکسینگ نیاز به همزمان بودن سیگنالهای ورودی نمی باشد .
۵-نیازی به ثبت اطلاعات فریم جهت مشخص کردن آدرس فریم به منظور دسترسی مستقیم به کانال kbps نمی باشد.
۶-اگر در ایستگاهی بخواهیم یک سیگنال را در سطح M پیاده یا سوار (Insert &Drop )کنیم باید تمامی مراحل مالتی پلکسینگ را به صورت سخت افزاری انجام دهیم (یکی از مشکلات مهم PDH )
لازم به ذکر است که تمامی مراحل مالتی پلکسینگ در PDH به صورت سخت افزاری وتوسط Mux های مربوطه انجام می شود و Mux های ۲ به ۸ , ۸ به ۳۴ و ۳۴ به ۱۴۰ به صورت یونیت های سخت افزاری موجود می باشند.
۴-مقدمه ای در باره SDH
در SDH مراحل میانی ٨ و ٣۴ و…. به صورت فیزیکی موجود نمی باشد و یک سیگنال Mbps مستقیما به یک Mbps که به اصطلاح -STM (Synchronous Transfer Module ) نامیده می شود تبدیل می گردد. و -STM ها نیز به نوبه خود می توانند با هم مالتی پلکس شوند و سیگنالهای STM-N را به وجود آورند که طبیعتا -STM و-STM و…. می باشند.
به این ترتیب می توان برای SDH مزایای زیر را قایل شد:
۱-بیت ریت بالا (بالاتر از Mbps )
۲-با اینکه پایین ترین سطح سیگنال SDH برابر Mbps است ولی کلیه سیگنالهای PDH را می تواند تولید کند (به کمک تکنیک pointer ها)
۳-تکنیک مالتی پلکسینگ به صورت همزمان است و اسیلاتورها با کلاک خارجی همزمان می باشند .
۴-تمام سیگنالهای مالتی پلکسینگ ساختار مشابهی دارند (بر خلاف PDH که هر سطح سیگنال ساختار مخصوص به خود را داراست )
۵-مالتی پلکسینگ به صورت بایت به بایت صورت می گیرد.
۶-در SDH ارتباط بین مراکز می تواند هم به صورت نقطه به نقطه و هم به صورت رینگ ایجاد شود.
۷-تبدیل سیگنال الکتریکی به نوری بدون نیاز به line coding میسر است .
البته SDH برتری های دیگری هم دارد از جمله اینکه یک سیستم SDH می تواند ورودیهای مختلفی را اختیار کند.
۵-مراحل تبدیل یک سیگنال Mbps به Mbps در SDH
همان طور که قبلا ذکر شد در SDH مراحل میانی مالتی پلکسینگ به صورت فیزیکی وجود ندارند با این حال یک سیگنال Mbps باید پس از گذشت مراحلی و عبور از ماژول های مختلفی به یک سیگنال Mbps یا -STM تبدیل شود در طول این مراحل ابتدا سیگنال Mbps به یک سیگنال با بیت ریت Mbps تبدیل شده و این سیگنال نیز به نوبه خود پس از طی مراحلی به یک سیگنال -STM تبدیل می گردد .در ابتدا به بررسی مرحله اول یعنی تبدیل M به M می پردازیم .
در این تبدیل ابتدا سیگنال M با بیت ریت kbps وارد ماژولی به نام C می شود خروجی این ماژول وارد ماژول VC و سپس وارد TU و TUG می شود. لازم به ذکر است در اسامی این ماژول ها C مخفف Container ,VC مخفف Virtual Container ,AU نشان دهنده Administrative Unit ,AUG مخفف Administrative Unit Group و بالاخره TU وTUG به ترتیب مخفف Tributary Unit و Tributary Unit Group هستند. در این ماژول ها از نوعی حافظه به نام حافظه های کشسان (Elastic Memory ) استفاده شده است مهمترین خاصیت این حافظه ها این است که در آنها پالس ساعت خواندن و نوشتن می توانند با هم متفاوت باشند و به این ترتیب اطلاعات وارد شونده به حافظه واطلاعات خروجی ازآن دارای بیت ریت های مختلفی خواهند بود و به این ترتیب حافظه می تواند عمل تغییر بیت ریت را انجام دهد.اکنون به بررسی قسمتهای مختلف ذکر شده درتبدیل می پردازیم :
۵-۱-ماژول C
اولین مرحله بسته بندی اطلاعات و اضافه کردن بایت های just و stuff در قالب مشخص و معین در این ماژول انجام می شود به بیان دیگر در این ماژول به فریم ورودی که یک فریم M است ۲ بایت اضافه می شود (یکی برای stuff ویکی برای just ) که اگرآنرا در ۶۴ ضرب کنیم بیت ریت خروجی برابر با Mbps خواهد شد.لازم به ذکر است که منظور از just بیت هایی است که به صورت خالی ارسال می گردد و سپس از روی وضعیت آنها وضعیت سیستم تعیین می شود اما بیت های stuff بیت هایی هستند که اضافه براطلاعات اصلی و برای افزایش طول فریم مثلا برای یکی کردن یا تغییر سرعت خواندن و نوشتن همگی به شکل صفر یا یک ارسال می شوند.
۵-۲-ماژول VC
در این قسمت نیز یک بایت به نام Patch OvearHead( POH ) اضافه می شود که شامل اطلاعاتی نظیر کنترل خطا وضعیت خط و…. می باشد. در نتیجه خروجی این ماژول دارای فریم های ٣۵ بایتی است .
۵-۳-مازول TU
در این یونیت نیز یک بایت به نام pointer به اطلاعات اضافه می شود وآدرس شروع فریم را VC در حافظه مشخص می کند.
۵-۴-ماژول -TUG
این ماژول نقش یک مالتی پلکسر ساده را دارد و با دریافت سه فریم ٣۶ بایتی از سه مسیر مختلف آنها را بایت به بایت مالتی پلکس می کند در نتیجه خروجی ١٠٨ بایت و با بیت ریت Mbps می باشد.اکنون با به دست آمدن سیگنال ۶.١٩٢ باید آن را به سیگنال -STM تبدیل کنیم در این مرحله نیز به ترتیب ماژول های VC , AU ,AUG وجود دارند و به علاوه یک ماژول -STM نیز موجود می باشد. در ادامه به ترتیب نقش هر کدام از ماژول ها را توضیح می دهیم .
۵-۵-ماژول VC
این واحد همان کار VC را انجام می دهد (اضافه کردن POH ) با این تفاوت که علاوه برآن عمل مالتی پلکسینگ را نیز انجام می دهد.
۵-۶-ماژول AU
این واحد به اطلاعات VC که به صورت شناور در حافظه قرار دارند pointer وstuff اضافه می کند و علاوه بر این آدرس شروع فریم VC را نیزتوسط سه بایت PTR مشخص می کند و هم چنین ١٨ بایت stuff نیز اضافه می کند. به خروجی این واحد که ٧٨۶ بایت است اصطلاحا -STM نیز گفته می شودکه در سیستم های رادیویی SDH به جای انتقال سیگنال -STM بر روی فیبر نوری سیگنال -STM را به وسیله ارتباط رادیویی انتقال می دهند.
۵-۷-ماژول AUG
این ماژول با دریافت سه فریم ٧٨۶ بایتی عمل مالتی پلکس را به صورت بایت به بایت انجام می دهد.
۵-۸-ماژول -STM
این ماژول ٧٢ بایت Section OverHead) SOH ) به اطلاعات اضافه می کند که شامل همزمانی , اطلاعات parity و…. می باشد.
۶-بررسی ساختارفریمینگ قسمت های مختلف SDH
قبل از اینکه به بررسی فریمینگ مراحل مختلف مالتی پلکسینگ SDH بپردازیم لازم به ذکر است پردازش تا سطح TU در یک مالتی فریم (متشکل از ۴فریم ) انجام می گیرد و ازآن به بعد پردازش در سطح فریم انجام می شود.
۶-۱-فریمینگ C
به طور کلی پردازش ( Mapping ) سیگنال M در واحد C به سه صورت انجام می شود که عبارتند از

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 10 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد