whatsapp call admin

مقاله در مورد مغناطیس درمانی

word قابل ویرایش
16 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مغناطیس درمانی

تاریخچه مغناطیس درمانی
آهن‏ربا هزاران سال برای درمان ، مورد استفاده قرار گرفته است. چنین روایت شده است که نجبای مصری برای حفظ زیبایی و جوانی خود جواهرات مغناطیسی به خود آویزان می‌کردند. قبایل آفریقایی برای آماده کردن غذا از سنگ‏های معدنی مغناطیسی استفاده می‏کردند. طبق اظهارات «میندا هسو» و «چیکوو فونگ» دو محقق مغناطیس شناس زیست‏شناس، مغناطیس‏درمانی بیش از ۲۰۰۰ سال در چین به کار می‌رفته است. قدیمی‏ترین کتاب پزشکی چین به نام کتاب « پزشکی داخلی » مربوط به دوره امپراطور زرد پوست چین حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد نوشته شده که به کاربرد مغناطیس در طب سوزنی اشاره می‌کند.

البته اگر از زمان حال دور شویم، باید بگوییم که ارسطو ۳۰۰ سال قبل از میلاد، از کاربرد مغناطیس برای درمان صحبت کرد. «پلاینی» جوان پزشک یونانی نکاتی درباره نحوه درمان بیماری‏ها در یونان ۱۰۰ سال پس از میلاد مسیح نوشت. «گلن» پزشک رومی قرن سوم متوجه شد که مردم برای رها شدن از بیماری یبوست از آهن‏ربا استفاده می‌کردند.

پزشکان فرانسوی ۴۰۰ سال پس از میلاد درباره کاربرد گلوبندهای مغناطیسی مطالبی نوشتند. سالیان سال پس از آن آهن‏ربا همچنان جنبه درمانی خود را حفظ کرده بود. در سال ۱۵۳۰ پزشکی به نام پاراسلسوس از قطب‏های مختلف آهن‏ربا برای درمان استفاده کرد.
اخیراً در سال ۱۹۷۷ انجمن سلطنتی پزشکان فرانسه دو متخصص را مأمور تأیید ارزش شفابخش آهن‌ربا برای درمان بیماری‏ها کرده است. این دو متخصص پس از دقت و بررسی زیاد متقاعد شدند که آهن‌ربا خواص شفا دهنده دارد.

به تدریج شیوه‌های علمی و افکار منطقی شکل گرفت. حتی افراد بدبین متوجه شدند که وقتی آهن‌ربا به شکل درستی به کار رود، خواص شفا دهنده دارد.
در سال ۱۹۳۶، آلبرت دیویس متوجه شد که دو قطب آهن‌ربا خواص زیستی مختلفی دارند. او آزمایش‏های متعددی را روی حیوانات، بذرها و گیاهان انجام داد. اساس یافته‌های دیویس بر آن بود که یک قطب آهن‌ربا اندام‏های جانداران را تحریک و قطب دیگر آنها را آرام می‌کند. در سال ۱۹۴۸ طبق اظهارات پزشکان شوروی سابق، مغناطیس‌درمانی می‌توانست درد ناشی از قطع شدن اعضای بدن را کاهش دهد. در دهه ۱۹۶۰ طبق گزارشهای وزارت کشاورزی کانادا رویش بذرها و دانه‏ها پس از قرار گرفتن آنها در معرض نیروی آهن‌ربا بهبود می یافت.

ژاپنی‏ها نیز در این زمینه عقب نماندند. آنها پژوهش‏های پزشکی جدیدی آغاز کردند و به تولید انبوه وسایل آهن‏ربایی همچون گردن‌بند، النگو و دانه تسبیح اقدام کردند. تقریباًٍٍ ۱۰% از مردم ژاپن برای سالم ماندن از وسایل مغناطیسی استفاده می‌کنند. وزارت بهداشت ژاپن کاربرد مغناطیس‏درمانی را کاملاً تأیید کرده است و این صنعتی بزرگ در ژاپن است.

پدیده‌های مغناطیسی درمانی
پدیده‌های مغناطیسی در تمام اعصار، تأثیر مسحور کننده‌ای بر ذهن انسان داشته است. سنگ ماگنتیتی (که نوعی سنگ آهن‏ربا است) به صورت رسوب در رگه‌های آهنی مغناطیس‌دار جمع شده و اولین ماده مغناطیسی بوده که بشر از آن آگاهی یافته است.
کلمه انگلیسی لودستون از کلمه قدیمی انگلیسی لود به معنی «راه» مشتق شده است؛ چون که در طی قرون وسطی متوجه شده بودند که وقتی یک تکه از این سنگ را با نخ آویزان می‌کردند یک طرف آن همیشه به سمت شمال و طرف دیگر آن همیشه به سمت جنوب بود. چینی‌ها آن را ۴۰۰۰ سال پیش ارابه جنوب نما می‌نامیدند و از آن برای جهت یابی استفاده می‌کردند.

این کشف – که سنگ ماگنتیت تکه‌های آهن را جذب می‌کند- در روم و یونان باستان صورت گرفت. مردم معتقد بودند طلسم‏هایی که از این سنگ ساخته شوند ، می‌توانند هر شخصی را به محبوبش برسانند. آنها می گفتند اگر زن یک مرد بی‌وفا، یک تکه از این آهن‏ربا را زیر بالش شوهرش قرار دهد، شوهر در خواب کابوس‏های وحشتناکی خواهد دید. و اگر تکه آهن‏ربا روی سر گذاشته شود می‌توان به صدای خدایان گوش داد! این سنگ به عنوان طلسمی برای شفای سردرد، گرفتگی عضلات، نقرس، و انواع ناخوشی‏های دیگر نیز به کار می رفت.
طبق اسطوره‏های باستانی یونان، یک پسرک چوپان به نام مگنس وقتی عصای فلز

ی‌اش را روی یک تکه از این سنگها گذاشت متوجه شد که دیگر نمی‌تواند آن را از سنگ جدا کند. واژه مغناطیس نیز ممکن است از نام همین پسرک چوپان گرفته شده باشد. ولی طبق روایتی دیگر که به حقیقت نزدیکتر است واژه مغناطیس از کلمه مگنزیا که نام شهری در آسیای صغیر (یعنی ترکیه) است گرفته شده است. در این محل رگه‌های آهن مغناطیسی به وفور یافت می شود.
مشکل است که دریابیم مردم باستان چگونه به خاصیت مغناطیسی زمین و اجرام سماوی دیگر در جهان هستی و تأثیر آن بر زندگی و بیماری‏ها پی ‏بردند. حالا فلسفه روزه گرفتن در زمانی که ماه تازه است و یا هلال ماه نو است از لحاظ علمی معلوم شده است. در چنین مواقعی تأثیر کره ماه بر کلیه مایعات به بیشترین مقدار می‌رسد. در چنین روزهایی کلیه مواد (مواد مایع و نیمه مایع آهن‌دار بدن) تحت تأثیر ماه جذب می‌شوند و می‌توانند منجر به مسائل احساسی و ذهنی حاد شوند. این نوع روزه گرفتن باعث می‌شود مایعات بدن طی اقدامی احتیاطی علیه چنین آثار ناهنجاری کاهش یابند.
به همین ترتیب اجداد ما چنین تصور می‌کردند که شخصی که در آخرین دقایق حیاتش است باید طوری بخوابد که سرش رو به شمال و پاهایش رو به جنوب باشد تا هم راستایی مغناطیسی بین زمین و بدن او ایجاد شود. این امر باعث می‌شد خروج روح از بدن با آرامش، کاهش درد و رنج کمتر انجام شود.
برخی دانشمندان که روی آثار خواص مغناطیسی زمین و تأثیرات آتش پاره‌ها و لکه‌های خورشید تحقیق می‌کنند، متوجه شده‌اند که عوامل فوق باعث برهم خوردن آرامش مغناطیسی زمین و منجر به تغییرات زیستی حاد در موجودات زمین می‌شود.
همچنین به این نکته پی برده‌اند که اندام‏های متفاوت بدن انسان به دلیل فعالیت‏های شیمیایی متفاوتی که در بدن انجام می‌شود، میدان‏های مغناطیسی متناوبی ایجاد می‌کند. این امر ثابت می‌کند که هر سلولی در بدن انسان یک ارزش مغناطیسی خاصی دارد. بیشترین میدان مغناطیسی را مغز در حین خواب ایجاد می‌کند. پس از آن قلب در مقام دوم قرار دارد که می‌توان میدان مغناطیسی آن را از لحاظ علمی اندازه گرفت.

همچنین متوجه شده‌اند که قطب شمال خواص آنتی‏بیوتیک دارد. (یعنی می‏تواند عفونت را مهار یا روند آن را کُند نماید) و قطب جنوب خواص انرژی‌زا دارد (یعنی می‌تواند حرارت و انرژی در اختیار اندام‏های مختلف بدن قرار دهد). لذا قطب شمال برای درمان بیماری‏هایی مفید است که عفونت ریشه اصلی آنها است. در حالی که قطب جنوب برای درمان دردها، ورمها، سفتی اندامها، و مسائل مربوط به عملکرد کُند آنها مفید است.
سال‏ها است که آهن‏رباهای دست ساز بشر جای سنگ‏های مگنتیت را گرفته‌اند. آهن‏رباهای امروزی شکلها و قدرتهای مختلفی دارند. برخی به شکل میله، نعل اسب، سوزن و دیسک هستند.
از دیدگاه طنز، مغناطیس‏درمانی هم یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های درمان و هم یکی از جدیدترین آنها است! اکنون زمانی است که این شیوه بزرگ درمان مورد بهره‌برداری قرار ‌گیرد که نتایج درخشانی هم در پی دارد.

نقش بدن ما در مغناطیس درمانی
خود بدن ما یک آهن‌ربا است و دارای قطب‏های آهن‏ربایی است. هنگام درمان نیروی قطب شمال آهن‌ربا باید به قسمت راست بدن و نیروی قطب جنوب به قسمت چپ بدن اعمال شود. به همین ترتیب نیروی قطب شمال باید به نیمه بالای بدن و نیروی قطب جنوب آهن‌ربا باید به نیمه پایین بدن اعمال شود.
ولی در عین حال هیچ قانون ثابتی وجود ندارد و این امر بستگی به تشخیص پزشک و حالتی دارد که بیمار در آن حال خود را راحت حس می‌کند. مغناطیس درمان‏ها از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند و معالجه‌های آنها سرانجام بستگی به بیمار، نوع بیماری، میزان وخامت آن و برخی عوامل و متغیرهای دیگر دارد که در بخش‏های بعد آنها را بررسی خواهیم کرد.

در مغناطیس‏درمانی از نقاط هدایت استانداردی که در بررسی الکترونیکی بیماری‏های قلبی استفاده می‌شود نیز بهره می‌بریم. جریان‏های مثبت و منفی برق به ترتیب مطابق با قطب‏های شمال و جنوب آهن‌ربا هستند. در تهیه الکتروکاردیوگرام قلب از ساعدها و ساق پای چپ استفاده می‌شود. دو نوع مسیر همزمان کشیده می‌شوند. دو الکترود یکی مثبت و دیگری منفی استفاده می‌شوند. بنابراین با استفاده از دو ساعد و ساق پای چپ سه ترکیب ساخته می‌شوند: بازوی راست – بازوی چپ، بازوی راست – ساق پای چپ، بازوی چپ- ساق پای چپ. متخصصان قلب این سه ترکیب را نقاط هدایت استاندارد الکتروکاردیوگرام می‌نامند.

در مغناطیس‏درمانی از این نقاط هدایت استاندارد استفاده می‌شود و دو ترکیب دیگر نیز به آنها افزوده می‌شود: دست راست – پای راست و پای راست – پای چپ. لذا همانند فرضیه نقاط هدایت‌گر استاندارد، پنج شیوه به کارگیری آهن‌ربا در مغناطیس‏درمانی وجود دارد.

اگر قرار باشد آهن‌ربا برای قسمت‏های مختلفی از بدن بکار رود ابتدا باید کار را از اندام‏های فوقانی شروع کرد و بعد به سمت اندام‏های پایین آمد. ابتدا باید آهن‏رباها را زیر کف دستها، سپس روی پشت و روی زانوها و در آخر نیز زیر کف پاها قرار دهید. وقتی آهن‏رباهای قوی یا متوسط زیر کف دست قرار می‌دهید، بیمار باید روی نیمکت یا چهارپایه بنشیند و هر دو آهن‌ربا روی هر دو طرف بیمار یا جلوی او قرار داده شوند. قطب شمال آهن‌ربا باید طرف راست و قطب جنوب باید طرف چپ باشد. کف دست راست باید روی قطب ش

مال و کف دست چپ روی قطب جنوب باشد.
نیروی مغناطیس درمانی
مغناطیس نیرویی جهانی است که همه جا وجود دارد. ما با آن زندگی و آن را تنفس می‌کنیم. مغناطیس یکی از اصول حیات است. کره زمین یک آهن‏ربای بزرگ است که میدان مغناطیسی آن تا ۱۰۰ هزار کیلومتر قابل ردیابی است. نه فقط زمین بلکه بدن انسان و ریزترین اتم‏ها در طبیعت آهن‏ربایی هستند. خورشید، ماه و سایر اجرام آسمانی نیز آهن‏رباهای غول پیکری هستند. لذا نیروی مغناطیس نیرویی است که همه جا در اطراف ما وجود دارد.
میدان مغناطیسی خورشید ۱۰۰ بار قوی‌تر از میدان مغناطیسی زمین است. نفوذ و تأثیر خورشید بر زندگی ما قابل سنجش نیست در عین حال آن را زیاد مورد تأکید قرار نمی‌دهیم. کره ماه نیز همانند خورشید رابطه نزدیکی با زندگی ما دارد. تقویم‏های ما پر از مطالبی است که اشاره به خورشید و ماه دارند و دروس علمی و تاریخی پر از مثال‏هایی هستند که نشان می‌دهند چگونه این اجرام آسمانی همواره بر زندگی ما اثر می‌گذارند. حتی ستارگان نیز آهن‌رباهای غول آسایی هستند که بر زندگی و سرنوشت ما به نحو عجیبی تأثیر می‌گذارند. به همین دلیل است که ستاره‌شناسی یعنی مطالعه تأثیر ستارگان و سیارات بر زندگی و جامعه ما جایگاه ویژه‌ای دارد بشر نمونه تکثیر یافته ریزی از جهان هستی است. ساختمان بدن انسان و هر موجود کوچک و ریزی هر چقدر هم کوچک و بی‌اهمیت باشد، به وسیله همان نیروی مغناطیسی که جهان هستی را نگه می‌دارد ، حفظ می‌شود. مردم نیروی آهن‏ربایی در وجود خود دارند و می‌توانند عده‌ای را جذب و عده‌ای را دفع کنند. خودشان هم نمی‌دانند دلیل آن چیست. معمولاً شنیده‌ایم که می‌گویند بعضی‏ها شخصیت جذابی دارند و عده‌ای نیز در نگاه اول یکدیگر را جذب یا دفع می‌کنند

این امر ارتباط با نیروی آهن‏ربایی نامرئی دارد که در وجود ما یا اطراف ما فعال است. ماهیت درونی انسان یعنی حالات روحی، ذهنی و عاطفی او در میدان مغناطیسی بدنش نمایان می‌شود. حتی رایحه‌ها و هاله‌های نورانی که در افراد دیده می‌شود بستگی به میدان مغناطیسی وجود آنها دارد.
جریان‏های الکتریکی که در بدن انسان تولید می‌شوند بدن را کنترل می‌کنند. نیروی مغناطیسی هم زمانی در طی این فرآیند تولید می‌شود. هر موجود زنده‌ای دارای عناصری الکتریکی و خصوصیات آهن‏ربایی دیگری است که با آن عناصر تداعی می‌شوند. ساده‌تر بگوییم برق و نیروی آهن‏ربایی دو جلوه از یک نوع انرژی هستند.

کلیه اندام‌های بدن برای انجام کارشان برق تولید می‌کنند. بدن انسان را می‌توان با یک باتری مقایسه کرد که می‌تواند امواج الکترو مغناطیس با سرعت ۸۰ میلیون چرخه در ثانیه تولید کند. کلیه اندام های بدن میدان‌های مغناطیسی با شدت مربوط به خود تولید کنند .

آزمایش روی خاصیت مغناطیس درمانی
با این پیش زمینه متخصصان بیومغناطیس در آمریکا، روسیه، ژاپن، انگلستان و فرانسه در طول ۵۰ سال اخیر تحقیقات گسترده ای را روی ماهیت و قدرت میدان مغناطیسی و تأثیر آن روی جانداران صورت دادند. هزاران آزمایش روی باکتری، مگس، موش، پرندگان. ماهی، کبوتر، خرگوش، گیاهان و بافت‌های بدن موجودات زنده انجام گرفت و نتایجی شگفت به دست آمد.
محققان کشف کردند گیاهانی که در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گیرند سریع‌تر رشد می‌کنند و بار آنها (مثل سبزه و میوه) بهتر است. در روسیه گیاهانی که با آب مغناطیسی شده آبیاری می‌شدند ۲۰ تا ۴۰ درصد سریع‌تر از گیاهان دیگر رشد کردند. حتی تقریباً هنگامی که گیاهان مرده را در معرض میدان مغناطیسی قرار و یا به آنها آب مغناطیسی دادند، مدت طولانی‌تری طراوت و شادابی خود را حفظ ‌کردند. به این ترتیب با استفاده از آهن‌ربا، رشد و باروری گیاهان افزایش می‌یابد، بافت‌های آنها جوان و از یخ‌زدن و سایر خطرات در امان می‌ماند.
دانشمندان آمریکایی کشف کردند می‌توان با استفاده از میدان مغناطیسی روی باکتری‌ها تأثیر گذاشت؛ دکتر آی. ان. کوموروف (Dr. I.N. Komorov)، اهل روسیه، توانست طول عمر مگس را با دادن قند مغناطیسی شده به آنها دو برابر کند. با این شیوه طول عمر موش تقریباً پنجاه درصد طول عمر طبیعی‌اش افزایش یافت و این جانور، تحت آزمایش به طور معجزه آسایی در سن بالای چهار سالگی زاد و ولد کرد، در حالیکه در حالت عادی حداکثر سه سال عمر می‌کند. تحقیقات نشان داد آهن‌ربا درد زایمان موش‌های ماده را کاهش می‌دهد و وضع حمل را نسبتاً راحت می‌کند.
دکتر شیرو سایتو (DrShiro Saito)، اهل ژاپن، تومورهای سرطانی موش‌ها را درمان کرد. دکتر

بهاتاکاریا (Dr. Bhattacharya)، اهل منطقه نایهاتی (Naihati) در غرب بنگال، بافت‌های سرطانیِ موش‌ها و خرگوش‌ها را کشت کرد و در معرض میدان مغناطیسی قرار داد. رشد سرطان کنترل و متوقف شد. به طور مکرر بافت‌های سرطانی همان موش‌ها و خرگوش‌ها را کشت، و هر مرتبه، با بهره‌گیری از مغناطیس درمانی، بیماری آنها را مداوا می‌کرد. زمانی که تخم مرغ تازه داخل میدان مغناطیسی قرار گرفت جوجه، یک یا دو روز زودتر از آن بیرون آمد. سگی در مغز خود غده داشت و از پاهای عقب فلج بود. این حیوان با قطب شمال آهن‌ربایی کوچک به طور کامل درمان شد.
دکتر ای. کا. مکلین (Dr. E.K. Maclean)، اهل نیویورک، موارد پیشرفته سرطان را با یک ماده فعا

ل ساز الکترومغناطیسی با موفقیت معالجه کرد. وی مدعی است در میدان مغناطیسی قدرتمند، بیماری سرطان نمی‌تواند وجود داشته باشد. پس مغناطیس درمانی شیوه درمانی بسیار مهمی است که شایسته است توجه زیادی به آن کرد.
آهن‌ربا رنگ مو را به حالت اول برمی‌گرداند و در بعضی موارد رنگ مو را از سفید نقره‌ای به مشکی تغییر می‌دهد. دکتر مکلین توانست انواع دردها را با استفاده از آهن‌ربا تسکین دهد. در درمانگاهی واقع در لنینگراد به بیماران مبتلا به سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا به طور منظم آب مغناطیس

شده دادند تا با استفاده از آن سنگشان شسته شود و از بین رود. نتایج نشان داد آب مغناطیسی شده اثر بسیار مثبتی روی دستگاه‌های گوارش، عصبی و دفع ادرار دارد. دکتر مکلین طی آزمایشاتی نشان داد استفاده منظم از آهن‌ربا در جهت حفظ سلامتی، بنیه و جوانی شخص کمک زیادی می‌کند.
خورشید و نقش آن در مغناطیس درمانی
میدان مغناطیسی، که از فاصله ۱۰۵۰۰۰کیلومتری ظاهر می‌شود، حدوداً یکصد و بیست برابر زمین است. این میدان ۵۰-۶۰ کوس قدرت دارد و از خورشید ساطع می‌شود. طوفان‌های مغناطیسی خورشیدی روی زمین اثرات مخربی ایجاد کرده و می‌کند. اغلب طوفان‌های الکترومغناطیسی در خورشید اتفاق می‌افتد و تأثیرات این طوفان‌ها روی زمین قابل مشاهده و تأمل است. این طوفان‌ها به صورت شعله‌ لرزان و لکه ظاهر می‌گردد. دانشمندان سالها را، بر حسب شدت و تعداد این لکه ها، به سه دسته تقسیم کرده اند:
۱- سالهای همراه با لکه‌های فراوان- طوفانهای خورشیدی فراوان از سال ۱۹۷۸٫
۲- سالهای همراه با لکه‌های متوسط- طوفانهای متوسط، سال۱۹۷۲٫
۳- سالهای همراه با لکه‌های کم – طوفانهای کم، سال۱۹۷۵٫
ضمن تحقیقاتی که در هند انجام شده است، متوجه شدند شیوع بیماری قلب از سال ۱۹۷۸ که طوفانهای خورشیدی فراوان بوده اند، بیشتر شده است. در ضمن تخلفات رانندگی در این سال بیشتر از سالهای قبل بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت طوفان‌های خورشیدی و به هم ریختگی ناشی از این طوفان‌ها روی کره زمین در سلامتی انسان مؤثر واقع می‌شود.
در تحقیقی دیگر روی موشهای آزمایشگاهی متوجه اثر پیشگیری کننده آهن‌ربا روی زمین شدند. در این آزمایش تعدادی موش را انتخاب و آنها را به دو دسته تقسیم کردند، به یک دسته از موشها آهن‌ربا وصل کردند و هر دو دسته را در معرض اشعه هسته‌ای قرار دادند. بعد از چندین روز مشخص شد موشهایی که بدون آهن‌ربا بودند، مبتلا به سرطان و تومور شدند و موشهایی که

آهن‌ربا همراه داشتند، به هیچ بیماری مبتلا نشدند. بنابراین آهن‌ربا با ایجاد میدان الکترومغناطیسی منظم و ثابت روی اندام‌ها، از اثرات مخرب الکترومغناطیسی بیرونی روی آن‌ها محافظت می‌کند. کارِ میدان الکترومغناطیسی زمین نیز به همین گونه است. میدان الکترومغناطیس زمین با ایجاد شعله یا سپر در اطراف زمین، آن را در برابر میدان‌های الکترومغناطیسی خورشید محافظت می‌کند.

کاربردهای مغناطیس درمانی
همانطور که گفتیم آهن‏رباها دو قطب شمال و جنوب دارند. حالا بیایید ببینیم وقتی که این دو قطب را روی بدن می‌گذاریم تأثیر یکسانی دارند یا خیر. دکتر هانمان بنیانگذار هومیوپاتی به این تفاوت پی برده و دو نوع شیوه درمان با استفاده از این دو قطب آهن‌ربا برای دو نوع بیماری با عوارض کاملاً

متفاوت تهیه کرده بود. در همان زمان دانشمندان متوجه شدند که اگر آب را با قطب شمال آهن‌ربا مغناطیسی کنند، فعالیت باکتری‌های داخل آن خنثی می‌شد در حالی که قطب جنوب آهن‏ربا عکس این کار را انجام می‌داد و باعث توسعه و تسریع فعالیت باکتری‏ها می‌شد.
در سالهای اولی که مغناطیس‏درمانی به کار می‌رفت نمی‌دانستند چرا یک قطب آهن‌ربا در مورد یک بیماری هیچ کارایی ندارد در حالی که قطب متضاد آن کاملاًٍ مؤثر عمل می‌کرد. تحقیقات بعدی نشان داد که قطب شمال آهن‌ربا برای درمان بیماری‏های مؤثر است که منشاء آنها عفونت باکتری‏ها است و قطب جنوب در تسکین انواع دردها مؤثر است.
برای به کارگیری نیروی قطب‏های آهن‌ربا برای بدن دو فرضیه وجود دارد. طبق فرضیه تک قطبی در هر زمان فقط باید از یک قطب آهن‌ربا استفاده شود ولی طبق فرضیه دوقطبی استفاده از هر دو قطب آهن‌ربا به طور همزمان برای درمان بیماری مؤثرتر است. فرضیه دوقطبی بهتر تأیید شده و در حال حاضر به شکل متداولی اجرا می‌شود.
از قطب‏های آهن‌ربا برای درمان موضعی و درمان عمومی می‌توانید استفاده کنید. در درمان موضعی قدرت قطب مورد نظر مستقیماٌ به قسمت آسیب دیده بدن اعمال می‌شود.
وقتی بیماری موضعی نیست و گسترده است باید از درمان عمومی استفاده کنید. در این حالت هر دو قطب آهن‌ربا با کف دست یا کف پا تماس می‌یابند. نیروی مغناطیسی از طریق کف دست و پا که انتهای اعصاب بدن به آنها ختم می‌شود فوراً به تمام قسمت‏های بدن منتقل می‌شود.
اگر بیماری در نیمه بالای بدن است آهن‏رباها باید در زیر کف دست قرار داده شوند و اگر در نیمه پایین بدن است آهن‏رباها باید در کف پا قرار داده شوند. تعداد دفعات و مدت زمان استفاده از آهن‌ربا بستگی به میزان وخامت بیماری دارد.
نگاهی به کاربرد آمغناطیس درمانی در گذشته
اولین بار در متون آتارواودا (Atharvaveda) از آهن‌ربا به عنوان عامل شفابخشی یاد شده است. آتارواودا یکی از چهار ودا (veda) است که گنجینه‌ای از طب و هنر شفابخشی را در بر می‌گیرد. در مانتراهای (Mantra) 3 و ۴ سوکتای (Sukta) 17 از کاند (Kand) 1، قسمت ۱ ذکر شده است که آهن‌ربا خونریزی را متوقف می‌سازد. در مانتراهای ۲ و ۳ سوکتای ۳۵ از کاند ۷، قسمت ۳ به درمان بعضی از بیماری‌های زنان با استفاده از آهن‌ربا پرداخته شده است.

امروزه دانشمندان معتقدند سازندگان اهرام مصر به ویژگی‌های نیروهای مغناطیسی کاملاً آشنا بودند و از این نیروها برای حفظ مومیایی‌ها استفاده می‌کردند تا با گذشت زمان اجساد مردگان نپوسد. می‌گویند ملکه زیبا و افسانه ای مصر، کلئوپاترا (Cleopatra) (69- 30 قبل از میلاد) آهن‌ربایی در پیشانی خود می‌آویخت تا زیبایی و جاذبه خود را حفظ کند.این امر نشانگر آن است که پیشینیان با خصوصیات تأثیر آهن‌ربا بر سیستم حیات بدن انسان آگاهی کامل داشته‌اند و آن را برای فقط زیبایی و شادابی استفاده می‌کردند.

تمدن‌های باستانی به توان واقعی آهن‌ربا پی نبرده بودند و به دلیل عدم وجود فن‌آوری، از آهن‌رباهای پر قدرت محروم بوده‌اند. از آنجا که آهن‌ربا، آهن و آلیاژهای آهن را جذب می‌کند، مردم باستان اعتقاد داشتند نوعی ویژگی سحرآمیز در آهن‌ربا است و با هیبت زیادی به آن خیره می‌شدند. حتی یکی از فیلسوفان دوران باستان اعتقاد داشت آهن‌ربا به خاطر جذب و حرکت آهن دارای روح است. مردم، آهن‌ربا را برای طلسم در لباس خود به کار می‌بردند. پیشینیان اعتقاد داشتند آهن‌ربا باعث تسکین درد می‌شود. افلاطون در مورد انگشترهای سوموتراسی (Somothracian) مطالبی گفته است که داکتیل‌ها (Dactyl) در مراسم‌ مختلف به کار می‌بردند. داکتیل‌ها قومی کوچک بودند که بیشتر به کار آهنگری می‌پرداختند.

در نوشته‌های یونانی مربوط به ۸۰ سال قبل از میلاد در مورد سنگ آهن مغناطیسی یا مگنتیت (magnetite) مطالبی بیان شده است. بر اساس دایره المعارف بریتانیکا (Britannica)، مردم چین حتی در قرن دوم میلادی به ویژگی‌های آهن‌ربا آشنایی داشتند. ولی در سال ۱۳۰۰ میلادی توانستند از آهن‌ربا قطب نما بسازند. در اروپا اولین بار در نوشته‌ای از ویلیام گیلبرت (William Gilbert) (1600 پس از میلاد) از آهن‌ربا با نام دی‌مگنتا (De Magneta) یاد شده است و مطالبی در مورد آن گفته شده است. در این نوشته آمده است اگر آهن مغناطیس شده گرما ببیند، ویژگی‌های خود را از دست می‌دهد، ولی زمانی که سرد می‌شود، ویژگی‌های خود را دوباره بدست می‌آورد. البته قطب نما مدت‌ها بعد اختراع شد
طول مغناطیس درمانی
اگر از نیروی آهن‌ربایی ضربان‌دار استفاده کنید، طول درمان ۱۵ الی ۳۰ دقیقه دو بار در روز کافی است. و اگر از آهن‏رباهای دائمی استفاده می‌کنید، به مدت چند روز روزی نیم ساعت باید آنها را به کار برید. و اگر از کاغذهای فلزی آهن‌ربایی یا بالشتک های انعطاف‌پذیر آهن‌ربایی استفاده می‌کنید، باید درمان را تا ۳۰ روز ادامه دهید.
ولی خود بیمار بهترین کسی است که می‌تواند طول درمان را با توجه به وضع مزاجی خود تعیین کند. به وضعیت جسمانی نیز باید توجه شود. مثلاً اگر زمان درمان طولانی‌تر از حد مجاز باشد، بدن علائمی را از خود بروز خواهد داد. باید به نیازهای بدن توجه داشت و نیروی آهن‌ربایی را به عنوان لوازم جانبی شیوه‌های درمانی متعارف به کار برد و عملکرد آن را مطابق با مقتضیات و شرایط تغییر داد.
گاهی در شرایط وخیم، بهبودی در عرض چند دقیقه قابل مشاهده است. اگر بهبودی حاصل نشد، پس ادامه درمان نیز مؤثر نخواهد بود. آن را رها کنید.

در مورد بیماری‏های مزمن یا بلند مدت، بروز نتایج، زمان بیشتری خواهد برد. عوامل زیادی همچون سلامت کلی بیمار مهم هستند. گاهی نتایج پس از یک ماه یا چندین روز درمان پیوسته به تدریج ظاهر می‌شوند.
توجه داشته باشید که نیروی آهن‌ربا به خودی خود شفابخش نیست؛ بلکه به بدن در روند درمان کمک می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز مسئله، باید عادات غذایی صحیح همچون رژیم غذایی خوب، دیدگاه مثبت و تمرین ورزشی زیاد انجام دهید. وقتی شخص بهبود یافت می‌تواند از نیروی آهن‌ربا برای پیشگیری از بیماری نیز استفاده کند.

افراد فعال در زمینه آهن‌ربا درمانی در سرتاسر جهان نتایج شگفت انگیزی در مورد اجرای آهن‌ربا درمانی برای همه بیماری‏ها مخابره کرده‌اند. ولی عوامل دیگری نیز در این زمینه مهم هستند همچون ساختار بدن بیمار، وضع مزاجی، عادات تغذیه، اقلیم، آب و هوا، نوع بیماری، مزمن بودن یا نبودن بیماری، عوامل ارثی یا ژنتیکی، سبک زندگی، عادت‌های روزمره و غیره.

هیچ قاعده مشخصی وجود ندارد که مدت درمان را تعیین کند. معمولاً نیروی آهن‌ربا روزی یک بار استفاده می‌شود و در بیماری‏های مزمن روزی ۲ بار به کار گرفته می‌شود. در ابتدای کار، برای اندازه‌گیری میزان حساسیت بدن نسبت به میدان مغناطیسی نباید بیش از ۵ دقیقه آن را به کار برید. هرگز کودکان را در معرض نیروی آهن‌ربا‌های قدرتمند قرار ندهید. حداکثر میزان استفاده از نیروی آهن‌ربا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه دو بار در روز است ولی این امر بستگی به وضع بیمار و میزان تحمل او دارد.

حتی پس از تحقق درمان، باید برای تجدید قوا از نیروی آهن‌ربا استفاده کنید. بیمارانی که بهبود یافته‌اند می‌توانند از نیروی آهن‌ربا ۱۰ دقیقه در روز برای پیشگیری استفاده کنند
سرطان و مغناطیس درمانی
برخی انواع سرطان نیز با نتایج خوبی با آهن‌ربا علاج‌پذیر هستند. ولی باید در قسمت سرطانی بدن فقط از قطب شمال آهن‌ربا استفاده کنید، زیرا استفاده از قطب جنوب آهن‌ربا باعث افزایش رشد سلول‏های سرطانی و تکثیر آنها می‌شود. تحریک کردن غده تیموس با قطب جنوب آهن‌ربا می‌تواند سیستم دفاعی بدن را تنظیم کند و به نابودی سلول‏های سرطانی نیز کمک کند. تحریک کبد نیز به سم زدایی در بدن کمک می‌کند. قطب جنوب به افزایش جریان خون و اکسیژن در سرتاسر بدن کمک می‌کند که به این ترتیب سلول‏ها نیز کارشان را بهتر انجام خواهند داد. در بیماری‏هایی همچون سرطان که زندگی انسان را تهدید می‌کنند، آهن‌ربا درمانی را می‌توان به شکل مفیدی با انواع درمان‏های پزشکی به کار برد.

گزارشهای زیادی مبنی بر استفاده از آهن‌ربا برای درمان سرطان در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. آزمایش‏هایی که روی موش‏ها و خرگوش‏ها انجام شده است نیز کارآیی آهن‌ربا علیه سرطان را نشان می‌دهد.
در چین نوعی سینه بند مغناطیسی با اجزای نرم قابل انعطاف طراحی کرده‌اند. پزشکان چینی معتقدند این سینه‌بند مغناطیسی می‌تواند زوائد پستان را بدون هیچ عوارض جانبی کوچک کند.
دردهای ناشناخته , مغناطیس درمانی
، دردهای عادی، رگ به رگ شدگی، کوفتگی و شکستگی استخوان‏ها
از جمله مواردی هستند که به کاربرد آهن‌ربا، سریع واکنش نشان می‌دهند. اگر قسمتی را که زخمی شده بلافاصله با قطب شمال آهن‌ربا درمان کنید، علائم کوفتگی خیلی زود برطرف خواهد شد. بهتر است زخم‏ها را با قطب شمال آهن‌ربا درمان کنید تا این که درد و التهاب برطرف شود.
پس از انجام این کار در صورتی که از قطب جنوب آهن‌ربا برای همان قسمت استفاده کنید، باعث افزایش گردش خون، اشباع شدن بافت‏ها از اکسیژن و سرعت تقسیم سلولی می‌شود. اگر دچار خونریزی شدید، ابتدا آن را بند آورید.سپس قطب شمال آهن‌ربا را روی ناحیه سینه قرار دهید، میزان اکسیژن و جریان خون افزایش خواهد یافت.

توصیه‌هایی در مورد و مغناطیس درمانی
ظاهراً معالجه کردن بدن با به کار بردن مغناطیس کار ساده‌ای است. ولی قبل از انجام این کار اجازه دهید برخی اصول را مطالعه کنیم.
قطب جنوب آهن‏ربا باعث تحریک و پیشبرد روند معالجه، رشد و فعالیت می‌شود.
قطب شمال آهن‌ربا خاصیتی تسکین دهنده و آرامش بخش دارد و عفونت را کاهش می‌دهد.
وقتی با غده، سرطان یا عفونت مواجه می‌شوید سعی نکنید آنها را با به کارگیری قطب جنوب آهن‌ربا معالجه کنید. از آنجائی که قطب جنوب، رشد سلول‏ها را تحریک می‌کند، از طرفی هم می‌تواند باعث افزایش رشد یاخته‌های سرطانی، باکتری‏ها یا ویروس‏ها شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 16 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد