لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت سالمونلوز در نشخوارکنندگان و طیور توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت سالمونلوز در نشخوارکنندگان و طیور قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

سالمونلا یک باکتری گرم منفی روده ای است که تیپ های مختلفی دارد :  

       گاوها به سالمونلا تیفی موریوم و دابلین حساسند

       گوسفندان به سالمونلا اوویس و آریزونا حساسند

       بز ها به سالمونلا آبورتوس حساسند

علائم بالینی:

متداولترین علائمی که مشاهده می شود عبارت است از تب و اسهال به دنبال یک دوره کمون ۱ تا ۴ روزه. بیماری در همه سنینی می تواند اتفاق بیافتد. شکل اسهال از آبکی تا موکوسی همراه با فیبرین و خون متنوع است . مدفوع به علت حضور پروتئینهای پلاسما، غالباً بوی تعفن و گندیدگی دارد. گاهی اوقات ممکن است باکتری درخون وارد شود (باکتریمی) که در نوزادان ایجاد سپتی سمی فوق حاد تا حاد می کند . که در این حالت در گوساله های ۱ تا ۲ ماهه علائم عبارتند از دیسپنه، علائم تنفسی، مرگ ناگهانی و اسهال شدید که در ۶ هفتگی به اوج خود می رسد. در گاوهای بالغ سالمونلا می تواند باعث سقط جنین شود

اسلاید ۲ :

علائم کالبدگشایی:
در شکل روده ای، گوساله ها دچار لاغری مفرط ناشی از آتروفی سروزی چربی م ی باشند . مخاط ایلئوم و سکوم و کولون ممکن است ضخیم و دچار خونریزی باشند . فیبرین ممکن است به صورت لایه یافت شود که در نواحی پلاکها، برجسته است. شیردان معمولا حاوی مایع متعفن قهوه ای می باشد . عقدههای لنفاوی مزانتریک غالباً بزرگ و تیره است. در شکل سپتی سمی ضایعات ماکروسکوپیک عفونت باکتریمی سالمونلا حاد و معمولا ناچیز است و بر روی بافتهای سروزی و زیر جلدی، پتشی گستردهای وجود دارد. طحال معمولا بزر گ است و ریه ها ادماتوز می باشند . دیواره کیسه صفرا ضخیم شده و ممکن است دارای خونریزی باشند و قلب حالت شل دارد .

اسلاید ۳ :

نشانه های بالینی    
معمولاًبیماری در جوجه ها زیردوهفتگی و به ندرت در سنین بالای ۴ هفتگی دیده می شود . در طی هفته دوم زندگی ، جوجه ها ممكن است علائمی از ضعف رشد ، توقف رشد و ضعف عمومی توان بدن را نشان می دهند . آلودگی تخم مرغها با سالمونلا ممكن است منجر به مرگ جنین داخل تخم مرغ ویا مرگ سریع جوجه های تازه هچ شده ، شود . علائم بالینی ندرتاً پس از دو هفته مشاهده می شود . پرندگان مبتلا كسل و افسرده هستند .تمایل به حركت نداشته و با چشمان بسته ، پرهای ژولیده و بالهای افتاده می ایستند . اسهال ، آلودگی پرها ی اطراف مقعد با با مدفوع از نشانه های رایج است و در برخی واگیرها به دلیل كدورت قرنیه یا پلاك های پنیری در حدقه چشم ، بینایی پرنده دچار مشكل می شود . ندرتاً در پرندگان تخم گذار بیماری ایجاد می كند و درصورت بیماریزایی سبب كاهش تخمگذاری می شود . طبق بررسی های انجام یافته در سال ۱۹۹۵ در امریكا ، تخم هایی كه مشكوك به آلودگی با فاژتیپ ۴ سالمونلا انتریتیدیس بودند نقایصی در پوسته داشتند كه شامل دراز شدن شكل تخم مرغ ، نازكی پوسته ، اندازه های كوچك ، كج و معوج شدن تخم مرغ بودند . به طور كلی سویه فاژ ۴ كه در اروپا و آسیا و ایران رواج دارد به مراتب بیماریزا تر از سایر سویه های رایج در امریكا و كانادا می باشد .

اسلاید ۴ :

در عفونت  شدید در جوجه های  تازه هچ  شده كه منجر به تلفات سریع می شود تنها نشانی كالبد گشایی سپتی سمی بودن لاشه است . اگر جوجه ها در سنین اولیه مبتلا شوند ، التهاب و عدم جذب كیسه زرده درآنها شایع است . اگرآنها در مرحله حاد سپتی سمی از بین نروند عمدتاً تورم طحال و كبد همراه با پر خونی ، رگه های خونی و كانونهای نكروتیك دیده می شود . كلیه نیز ممكن است دچار این عارضه گردند پریكاردیت ، پری هپاتیت چركی فیبرینی دراغلب موارد مشاهده می شود .
مشخص ترین یافته كالبد گشایی كه در حدود   پرندگان تلف شده در اثر سالمونلوز دیده می شود اتساع سكوم بوسیله مواد نكروتیك سفیدو سخت می باشد كه به آن تیفلیت می گویند . كدورت چشم ،چركی شدن چشم ، تورم مفاصل چركی و التهاب كیسه های هوایی از دیگر عوارض می باشد .