بررسی حسابداری گروه صنایع سیمان کردستان (شرکت سهامی عام )

Word قابل ویرایش
79 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

– تاریخچه شرکت
۱-۱- کلیات
شرکت سیمان کردستان بزرگ‌ترین واحد صنعتی استان کردستان در شمال غربی بام ایران شهرستان بیجار واقع شده است. در سال ۱۳۶۸ در پی‌اندیشه استقلال صنعتی و اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت به ‌منطقه محروم کردستان مقدمات اجرای کارخانه سیمان کردستان شکل گرفت و در سال ۱۳۶۹ عملا مقدمات اجرایی فراهم گردید و کارخانه سیمان کردستان در سال ۱۳۷۵ به‌بهره‌برداری رسید و در حال حاضر با ظرفیت تولید۳۲۰۰ تن کلینکر در روز به‌فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۲-۱- موضوع فعالیت
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۳ اساسنامه تاسیس و اداره کارخانجات بمنظور تولید و تهیه سیمان پرتلند و انواع دیگر سیمان ، تاسیس و اداره هر نوع کارخانجات تولیدی و فروش فرآورده های آن و انجام کلیه عملیات مالی ، اداری و بازرگانی از قبیل خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و حمل و نقل کالا ، مواد و مصالح تولیدی و سایر موارد مشابه ، خرید و فروش سهام ، تاسیس شرکتهای تولیدی و صنعتی و بازرگانی و سرمایه گذاری بیمه ، اتخاذ نمایندگی و تاسیس شعبه در داخل یا

خارج از کشور و انتشار اوراق مشارکت می باشد . طبق پروانه های بهره برداری به شماره های ۳۶۵۸۴ مورخ ۱۲/۰۸/۱۳۶۹ ، ۵۰۶۸۵۴۱ مورخ ۰۸/۱۱/۱۳۶۹ و ۳۵۲۴۴۱ مورخ ۲۵/۰۳/۱۳۷۰ که توسط اداره صنایع و معادن صادر شده ، بهره برداری از کارخانه در حال حاضر با ظرفیت اسمی جمعا ۳۶۰۰تن کلینکر در روز انجام می پذیرد . ضمنا پروانه بهره برداری از معدن در سال ۱۳۸۵ برای یک دوره ۶ ساله تمدید شده است .

۳-۱- موقعیت جغرافیائی و مشخصات کلی کارخانه

محل استقرار کارخانه: کیلومتر ۵ شمال غربی بیجار
ظرفیت اسمی کارخانه: ۳۲۰۰ تن کلینکر در روز
ارتفاع از سطح دریا: ۲۰۱۷ متر
متوسط حداقل و حداکثر دما: حداکثر Cْْ ۳۷+ و حداقل Cْْ ۲۴-
سرعت و جهت باد غالب: ۳۲ متر در ثانیه
میزان بارندگی سالیانه: ۶۱۹ میلیمتر
شدت احتمالی زلزله: ۹۸ درجه مرکالی

ماشین الات
تجهیزات و ماشین آلات خط تولید کارخانه از معتبرترین سازندگان خارجی مانند شرکتهای اف . ال . اسمیت ، فایفر ، او.اند.کا ، آموند و … خریداری شده و بخش قابل توجهی از ماشین آلات در داخل کشور و توسط شرکت های جستار ، اکسین صنعت و … ساخته و نصب گردیده است.کوره از نوع خشک دوار و مجهز به پیش گرمکن مواد و سیستم خنک کن می باشد
حضور در بازارهای داخلی و خارجی
از ابتدای راه‌اندازی، محصولات کارخانه سیمان کردستان در سراسر ایران توزی

ع می‌شود و در مدت کوتاهی به‌علت کیفیت فوق‌العاده بالا شهرت خاصی در میان مصرف‌کنندگان کسب نموده است. با توجه به‌محدودیت‌های اعمال شده جهت توزیع سیمان، هم اکنون این

محصول در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین و آذربایجان غربی توزیع می‌شود.
در سال‌های گذشته با توجه به ‌افزایش عرضه محصول داخلی، شرکت سیمان کردستان اقدام به ‌صادرات سیمان در ابتدا به ‌کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و در مدت کوتاهی پس از آن با تناژ قابل توجهی به‌اروپای غربی صادر نمود. اخیرا با توجه به‌تغییرات سیاسی در کشور عراق، شرکت سیمان کردستان با حضوری پررنگ در بازار این کشور مقادیر قابل توجهی سیمان به‌این کشور صادره نموده است و با راه‌اندازی پروژه افزایش ظرفیت کارخانه قابلیت صادرات این شرکت افزایش یافته است

پروژه های توسعه و مدیریتی
از پروژه های مهمی که مدیریت شرکت سیمان کردستان انجام داده است افزایش تولید کارخانه از ۲۳۰۰ تن کلینکر در روز به ۳۲۰۰ تن می باشد . این پروژه به طور کامل اجرا شده و در سال ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید .
شرکت سیمان کردستان در کنار رشد و توسعه کارخانه از لحاظ کمی و کیفی با توجه به مسائل زیست محیطی زیرساختهای فضای سبز را در اولویت قرار داده و پس از اخذ گواهینامه استاندارد ملی ایران از سال ۱۳۸۰ فعالیتها و برنامه ریزیهای وسیع و مستمری در جهت اجرای استانداردهای بین المللی ، زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۰ ، مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ و سیستم یکپارچه IMS صورت گرفته است .

۲_ انواع محصولات شرکت سیمان کردستان

• سیمان تیپ I – کلاس ۳۲۵
• سیمان تیپ I – کلاس ۴۲۵
• سیمان تیپ I – کلاس ۵۲۵
• سیمان تیپ II
• سیمان پرتلند پوزولانی
• سیمان پرتلند پوزولانی ویژه

• سیمان پرتلند سرباره‌ای
خصوصیات سیمان تیپ I – کلاس ۴۲۵
• عیار سیمانی بالا و در نتیجه مصرف کمتر آن در بتن.
• گیرش اولیه پایین مناسب برای استفاده در مناطق سردسیر.
• مقاومت اولیه و نهایی بالا.
• انبساط اتوکلاو و بسیار پایین و در نتیجه میزان ترک‌خورده‌گی کمتر بتن.
• دوام بیشتر بتن ساخته شده با آن نسبت به‌سیمان ۳۲۵-۱٫
• امکان دستیابی به‌بتن \ا رده مقاومت بالاتر در سازه‌های سنگین و نازک.
• امکان کاربرد بیشتر در ساخت قطعات پیش‌ساخته و پیش‌تنیده.
• مقاومت فشاری بیشتر نسبت به‌سیمان ۳۲۵-۱ در سنین مشابه.
• قابلیت قالب‌برداری زودتر نسبت به‌سیمان ۳۲۵-۱ و سیمان پوزولانی.
خصوصیات سیمان تیپ II
• درجه هیدراتاسیون پایین دارد. در نتیجه در بتن‌ریزی حجیم کاربرد دارد.
• به‌سبب مقاومت متوسط در برابر حمله سولفات‌ها، ‌در محیط‌هایی که خطر تهاجم متوسط سولفات‌ها وجود دارد دارای کاربرد می‌باشد.

• در کلیه موارد مصرفی که سیمان پرتلند تیپ I مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای کاربرد فراوان می‌باشد.
• از لحاظ مواد اولیه دارای ترکیبی مشابه سیمان پرتلند تیپ I است با

 در برابر تهاجم سولفات‌ها مقاوم شود.
خصوصیات سیمان پرتلند پوزولانی
• این سیمان از لحاظ مقاومت فشاری می‌تواند جایگزین سیمان‌های تیپ I و II شود و در مصارف عمومی از آنها گردد.
• باتوجه به‌مقدار C3A موجود در این سیمان که در آسیب‌پذیری مقابل حملات یون‌های سولفاتی مهم می‌باشد، بنابراین سیمان پوزولانی (تیپ I) ویژه می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سیمان تیپ V باشد.
• کمتر است، ‌لذا از آن می‌توان به‌عنوان سیمان با گرمای هیدراسیون پایین در بتون‌ریزهای حجیم و در مناطق گرمسیر استفاده کرد.
• از این سیمان می‌توان به‌عنوان سیمان آلکایی پایین استفاده کرد و برای ساختن کانال‌های آب و فاضلاب (مخصوصا با درصد پوزولان بالاتر) مناسب است.

۳_ تعاریف و اصطلاحات حسابداری
بهای تمام شده: عبارت است از مجموع ارزش عوامل تخصیص داده شده به تولید یک محصول.
هزینه‌های تولیدی: عبارت است از هزینه‌هایی که برای ساخت یک واحد محصول بکار می‌رود که شامل دستمزد مستقیم، مواد مستقیم و سربار ساخت می‌باشد.
مواد مستقیم: هر نوع موادی که برای تولید مستقیما بکار می‌رود و یک جزء اصلی و قابل شناسائی محصول تکمیل شده را تشکیل می‌دهد مواد مستقیم نامیده می‌شود.
دستمزد مستقیم: حقوق و دستمزد کارکنانی که بطور مستقیم در تولید محصول دخالت دارند و مواد مستقیم را به محصول تبدیل می‌کنند، دستمزد مستقیم نامیده می‌شود.
سربار ساخت: تمام هزینه‌های منظور شده در جریان تولید به جزء مواد مستقیم و دستمزد مستقیم، به عنوان سربار کارخانه تلقی می‌شود، از قبیل مواد غیر مستقیم، دستمزد غیر مستقیم و سایر هزینه‌های غیر مستقیم تولیدی.
تخصیص هزینه‌ها: عبارت است از منظور نمودن هزینه‌ها به حساب هر یک از محصولات.
نرخ جذب سربار: نرخی است که بر اساس آن هزینه‌های سربار ساخت به محصولا

ت تخصیص داده می‌شود.
عناصر تشکیل دهنده بهای تمام شده:
عناصر تشکیل دهنده بهای تمام شده محصولات تولیدی به طور کلی شامل اقلام زیر می‌باشد:
۱ـ مواد مستقیم
۲ـ دستمزد مستقیم
۳ـ سربار کارخانه
هر نوع موادی که برای تولید مستقیما بکار می‌رود و یک جزء اصلی و قابل شناسایی محصول تکمیل شده را تشکیل می‌دهد مواد مستقیم نامیده می‌شود مانند سیب زمینی آماده شده جهت کاشت.
حقوق و دستمزد کارکنانی که بطور مستقیم در تولید محصول دخالت دارند و مواد مستقیم را به محصول تبدیل می‌کنند، دستمزد مستقیم نامیده می‌شود، مانند حقوق کارگران قسمت برداشت گندم.
تمام هزینه‌های منظور شده در جریان تولید به جزء مواد مستقیم و دستمزد مستقیم، به عنوان سربار کارخانه تلقی می‌شود از قبیل مواد غیر مستقیم، دستمزد غیر مستقیم و سایر هزینه‌های غیر مستقیم تولیدی.
اصطلاحاً جمع هزینه‌های مواد مستقیم و دستمزد مستقیم و سربار کارخانه را بهای تولید یا بهای ساخت گویند و جمع هزینه‌های مواد مستقیم و دستمزد مستقیم را بهای اولیه و جمع دستمزد مستقیم و سربار کارخانه را هزینه‌های تبدیل گویند.

سایر هزینه‌هایی که در یک موسسه تولیدی واقع می‌شوند هزینه‌های دوره نامیده م

ی‌شوند. مانند هزینه‌های توزیع و فروش و اداری و تشکیلاتی که در پایان سال مالی به حساب سود و زیان انتقال می‌یابند.

حسابداری بهای تمام شده:
چه چیزی را به چه قیمتی به دست آورده ایم؟ پاسخ این سوالات در حسابداری به وسیله تکنیکها و روشهایی داده می شود که به آن حسابداری بهای تمام شده یا حسابداری صنعتی می گویند.
شناخت و طبقه بندی صحیح هزینه ها، تعیین محل وقوع آنها و تخصیص درستشان به انواع فعالیتهای سازمان و نهایتا تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده را می توان به عنوان هدف اصلی سیستم بهای تمام شده نامید.
– قبول یا عدم قبول سفارش مشتریان
– تعیین قیمت فروش محصولات
– تولید یا عدم تولید یک محصول خاص
– افزایش یا کاهش حجم تولید محصولات

– ایجاد یک خط تولید جدید و یا توسعه واحد صنعتی
– حذف و یا ایجاد تغییر در خط تولید موجود
– تغییر در کیفیت محصولات و یا تغییر در فرآیند تولید
تصمیم گیری در مورد هر یک از موارد فوق و دهها مورد دیگر از این قبیل، بدون داشتن یک

سیستم مناسب حسابداری بهای تمام شده، اگر غیر ممکن نباشد، بدون شک خالی از اشکال نخواهد بود. محاسبه بهای تمام شده در بدو امر کاری ساده به نظر می رسد. چرا در هر موسسه تولیدی، حداقل برای محاسبه سود و زیان سال، ناچارند که هزینه ها را ثبت و در مقابل درآمدها قرار دهند. حال کافی است که مشخص شود در طی سال چه محصولاتی و با چه کمیتی تولید شده است که با تخصیص این هزینه ها به تولیدات، قیمت تمام شده هر محصول بدست خواهد آمد. آنچه که گفتیم، اساس کار حسابداری بهای تمام شده است ولی انجام این کار به مراتب از گفتن آن مشکل تر است.
روشهای طبقه بندی هزینه ها:
الف: طبقه بندی هزینه ها به تفکیک عوامل اصلی بهای تمام شده
موسسات تولیدی در جریان عملیات خود، مواد اولیه را با کمک تکنولوژی و کار نیروی انسانی به محصول تبدیل می کنند . پس عوامل تشکیل دهنده بهای تمام شده محصولات یک موسسه تولیدی را می توان در سه بخش کلی هزینه مواد، هزینه کار و هزینه سربار طبقه بندی کرد.

ب: طبقه بندی هزینه ها به مستقیم و غیر مستقیم:
هزینه های مستقیم هزینه های هستند که بتوان آنها را به سهولت به واحد محصول تخصیص داد مثل هزینه مواد اولیه، هزینه پرسنلی که مستقیما با مواد و ماشین آلات سازنده محصولات کار می کنند و بقیه هزینه ها غیر مستقیم تلقی می شوند یعنی هزینه های مواد اولیه و پرسنلی که در تعریف فوق به صورت مستقیم تلقی نمی شوند.
ج: طبقه بندی هزینه های متغیر و ثابت

د: طبقه بندی هزینه ها با توجه به وقایع سازمانی : هزینه های تولیدی _خدماتی_اداری_فروش
ه: طبقه بندی هزینه ها به روش ترکیبی: در سطح حسابهای کل از یک روش و در سطح حسابهای معین از دیگر روشهای طبقه بندی هزینه ها استفاده کرد.
مراکز هزینه :
عملیات ساخت محصول در یک موسسه تولیدی ممکن است توسط قسمتهای مختلفی صورت گیرد در این حالت هر قسمت،مسئولیت بخشی از فرآیند تولید را بعهده داشته و محصول با عبور از این قسمتها بتدریج تکمیل شده ونهایتا بصورت محصول آماده برای فروش در می آید. بمنظور کنترل هزینه های تولید ومحاسبه بهای تمام شده محصولات به شکلی که بتوان مشخص کردکه هر یک از قسمتهای تولید چه مبلغی از عوامل تشکیل دهنده بهای تمام شده را به خود اختصاص داده اند،می بایست این قسمتها به دقت شناسایی شوند. در حسابداری صنعتی هر یک از این قسمتها را مرکز هزینه می نامند. تعیین مراکز هزینه باید بنحوی صورت گیرد که تخصیص هزینه ها به آنها امکان پذیر بوده و حوزه مسئولیت سرپرستان این مراکز مشخص باشد. در حسابداری بهای تمام شده اصطلاح مرکز هزینه به هر یک از واحدها و قسمتها اعم از تولیدی، پشتیبانی، اداری و فروش اطلاق می شود. مراکز پشتیبانی، خدماتی- سرویس دهنده

مانند مراکز تهیه آب و برق و گاز، تعمیرگاهها و انبارها. این مراکز با خدمت خود عملیات تولید را تسهیل می کنند و بدون وجود آنها اصولا عمل تولید امکان نخواهد داشت .
منظور از حسابداری (بهای تمام شده) چیست؟

حسابداری بهای تمام شده شاخه‌ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده داشته با و تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی‌ راههای تولید روشهای تقلیل بهای تمام شده تولیدات را بیان می‌کند.
اهمیت حسابداری بهای تمام شده برای چیست ؟
در واقع حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می‌باشند تا مدیران با استفاده از حسابداری صنعتی، بهای تمام شده تو

لیدات را محاسبه می‌کند و کنترل خود را بر روی هزینه‌های مواد، دستمزد و سایر هزینه‌های تولید اعمال می‌کند.
مدیران اگر گزارشات دقیق و صحیحی از عوامل هزینه نداشته باشند در تصمیم گیری خود در جهت افزایش تولید یا سایر تصمیم گیری‌ها و راه انجام تصمیمات خود با مشکل مواجه خواهند شد.
کاربرد حسابداری بهای تمام شده چیست ؟

گاهی تصور می‌شود کاربرد حسابداری صنعتی و بهای تمام شده محدود به کارخانجات و صنایع تولیدی می‌باشد هرچند شاید مشهورترین کاربرد آن در این جهت باشد ولی سایر مؤسسات نیز از حسابداری بهای تمام شده بهره برده و از روشهای حسابداری بهای تمام شده در بانکها، شرکتهای بیمه عمده فروشی‌ها ، شرکتهای حمل و نقل ، شرکتهای هواپیمایی ، دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها در جهت کارایی بیشتر استفاده می‌گردد.
۴- سرمایه شرکت
سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۱۰ میلیون ریال بوده است و تا این تاریخ طی ۱۰ مرحله نهایتا” در تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۸۸ طبق تصمیم مجمع عمومی فوق العاده به ۱۱۶٫۲۵۰ میلیون ریال افزایش یافت که مراتب در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ اداره ثبت شرکتهای کردستان به ثبت رسید .

۱-۴- ترکیب سهامداران
در پایان سال مالی مورد گزارش (۲۹/۱۲/۱۳۸۹) شرکت دارای ۳۰۱۵ سهامدار حقیقی و حقوقی بوده است. اسامی سهامداران شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است:
جدول (۲) : اسامی سهامداران شرکت به تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۸۹
سهامداران تعداد سهام درصد مالکیت
شرکت سرمایه گذاری بانک ملی ایران (سهامی عام ) ۶٫۳۶۶٫۴۶۳ ۲۶/۱۸
مدیریت سرمایه گذاری بانک ملی ایران (شرکت سهامی عام ) ۲۰٫۹۱۲٫۲۱۵ ۲۰/۷
شرکت مدیریت سرمایه گذاری بانک مسکن ۱٫۷۲۵٫۳۵۱ ۸۵/۳
شرکت سرمایه گذاری توسعه ملی ۱۰٫۰۵۰٫۰۰۰ ۵۶/۱۴
شرکت سرمایه گذاری ملی ایران (سهامی عام ) ۹٫۷۸۸٫۱۵۳ ۴۴/۱۲
شرکت سرمایه گذاری تدبیر (سهامی خاص) ۶٫۰۱۸٫۱۹۶ ۷۴/۲
شرکت سهامی بیمه ایران ۳٫۷۸۰٫۷۶۶ ۹/۲۰
شرکت سرمایه گذاری بوعلی(سهامی خاص) ۳٫۶۴۰٫۷۶۶ ۶۵/۱
شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان ۲٫۳۶۶٫۴۶۳ ۰۷/۱

سایر سهامداران ۶۰٫۶۳۶٫۵۲۹ ۰۹/۳۰
جمع کل ۱۱۶٫۲۵۰٫۰۰۰ ۱۰۰

۵- وضعیت سیمان در ایران و جهان سال ۲۰۰۹
۱-۵- وضعیت سیمان در جهان  نسبت به سال قبل ۱٫۵% رشد نشان داده است از این میزان حدود ۱۴۰۰میلیون تن سیمان درکشور چین تولید شده که حدود ۵۰% تولید جهانی این کالا است وهمچنین کشورهندباتولید۱۸۰میلیون تن دررده دوم قرارگرفت البته این درحالیست که تولیدسیمان ایران درخاورمیانه مقام دوم راپس ازترکیه دارد.
جدول (۳) میزان تولید سیمان جهان ( واحد تن )
سال میزان تولید سال میزان تولید
۱۹۸۶ ۱٫۰۰۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰۳ ۲٫۰۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۹۹۰ ۱٫۰۴۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰۶ ۲٫۵۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۹۹۵ ۱٫۴۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰۷ ۲٫۶۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۲٫۰۰۰ ۱٫۷۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰۸ ۲٫۶۵۵٫۰۰۰٫۰۰۰
Source: www.chinacements.com Year: 2008

 در سال ۲۰۰۹ ایران نهمین تولید کننده سیمان در جهان بوده است.
 در سال ۲۰۰۹ ایران با تولید ۴۵میلیون تن ۱/۶% تولید جهانی سیمان را به خود اختصاص داده است .
هم اکنون حدود۱۲نوع سیمان درکشورتولیدمیشود، درحالی که این رقم دردنیابه بیش از۳۰نوع میرسدامادرمجموع حدود۹۰درصدسیمان تولیدی درجهان ، پرتلندمعمولی بوده وتنها۱۰درصدمربوط به سیمانهای خاص است.یکی ازضرورتهای تنوع بخشی به تولیدسیمان درکشور،بازاریابی برای سیمانهای خاص است.درواقع تازمانی که بازاری برای سیمانهای باکاربردهای خاص وجودنداش

ته باشدبطورطبیعی تولیدکنندگان نیزتمایل چندانی برای حرکت به سمت تولیدسیمانهای خاص نخواهندداشت.
جدول (۴) : میزان تولید ومصرف سیمان طی۴سال اول برنامه چهارم توسعه(واحدمیلیون تن )
تولید درصد تغییرات تحویل سیمان صادرات مصرف داخل درصد تغییرات
سیمان کلینکر
۸۴ ۶۵/۳۲ ۸/۲۹ ۹۸/۰ ۵۵/۳۲ ۹۵/۱ ۸/۳۰ ۶۵/۱
۸۵ ۳/۳۵ ۳۲ ۱/۸ ۲۶/۳۵ ۴۵۵/۰ ۸۷/۳۴ ۲/۱۳
۸۶ ۵/۴۰ ۰۴/۳۸ ۷/۱۴ ۵/۴۰ ۳۰۰/۰ ۲/۴۰ ۲/۱۵
۸۷ ۴/۴۴ ۴۰ ۶/۹ ۲/۴۴ ۱۵۰/۰ ۴۴ ۹
ماخذ : واحدبرنامه ریزی سیدکوومجله سیمان فروردین۸۸
۶- تولید ، مواد اولیه و معادن کارخانه
۱-۶- مواد اولیه
مواد اولیه مورد نیاز عبارتند از :
مارل ( ماده آهکی اصلی تشکیل دهنده سیمان )
مواد اصلاح کننده شامل : سنگ آهن ، خاک رس و سنگ سیلیس
پوزولان
سنگ گچ
۱-۱-۶- مارل(آلوویم)
مارل ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان است .این ماده مخلوط شده آهک وخاک رس میباشدو پس از پخت حدود ۵/۹۶ درصد اجزاتشکیل دهنده سیمان را شامل میشود . مارل مورد نیاز از معادن جوار کارخانه استخراج و به کارخانه حمل می گردد. تمدید پروانه بهره برداری از معادن شرکت با اعتبار شش ساله در سال ۱۳۸۶ از وزارت صنایع و معادن دریافت گردیده است . در طول س

ال ۱۳۸۸ جمعا معادل ۷/۱ میلیون تن مارل برداشت شده است .
۲-۱-۶- مواد اصلاح کننده
سنگ آهن حدود ۲/۱الی۳ درصد از مواد اولیه سیمان رابسته به نوع سیمان تولیدی تشکیل می دهد . این ماده با درجه بندی و خلوص مورد نیاز از معادن مختلف کشور خریداری و با کامیون به محل شرکت حمل و مورد بهره برداری قرار می گیرد . ضمنا معدن استخرویه(معدن گزدارو

) متعلق به شرکت می باشد که دارای سنگ آهن با عیار متوسط می باشد که در سالهای گذشته با توجه به افزایش قیمت سنگ آهن شرکت اقدام به بهره برداری مجدداز معدن فوق نموده است که این یکی از مزیتهای بالقوه شرکت سیمان کرمان می باشد . سنگ سیلیس نیز حدود۱الی۳ درصد از مواد اولیه سیمان را تشکیل می دهد .این ماده از معدن سیلیس شهرزاد که متعلق به کارخانه است استخراج و به کارخانه حمل و مورد استفاده قرار می گیرد . درضمن تمدید پروانه بهره برداری از معدن فوق با اعتبار شش ساله در سال ۱۳۸۷ از اداره معادن و فلزات دریافت گردیده است .لازم بذکر است در کارخانه گروه صنایع سیمان کرمان از سنگ آهک استفاده نمی شود .

۳-۱-۶- پوزولان
سنگ پوزولان مورد نیاز از معادن مختلف کرمان خریداری و به وسیله کامیون به کارخانه حمل و مورد استفاده قرار می گیرد . لازم بذکراست درسال ۱۳۸۸باتوجه به عدم نیاز،خریدپوزولان صورت نگرفته است .
۵-۱-۴- جدول و نمودار مواد تشکیل دهنده یک تن سیمان در سال ۱۳۸۸
در جدول زیر ترکیب مواد مصرف شده برای تولید یک تن سیمان در سال ۱۳۸۸ خلاصه شده است .
جدول (۵) : درصد تشکیل دهنده مواد کلینکرتیپ۲و۵ ، سیمان تیپ ۲ و پوزولان
ردیف شرح مواد اولیه درصد مواد
در یک تن کلینکر۲ درصد مواد
در یک تن کلینکر۵ درصد مواد
در یک تن سیمان تیپ دووپنج درصد مواد در یک تن سیمان پوزولانی

۱ مارل ۴/۸۷ ۵/۹۲ — —
۲ سنگ آهن ۲/۱ ۵/۳ — —
۳ سیلیس ۴/۰ ۴ — —
۴ خاک ۱۱ —
۵ کلینکر — — ۵/۹۶ ۵/۸۱
۶ پوزولان — — — ۱۵
۷ گچ — — ۵/۳ ۵/۳
جمع کل ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰ ۱۰۰

نمودار(۱): درصدموادتشکیل دهنده دریک تن کلینکر۲
نمودار(۲): درصد موادتشکیل دهنده دریک تن سیمان تیپ۲

 

۲-۶- مقایسه کمی و کیفی تولیدات شرکت
۱-۲-۶- کیفیت تولید
برداشت واستفاده مقدار ۱٫۷۰۰٫۰۰۰ تن مواداولیه تحت نظارت دقیق قسمت کنترل کیفی وآزمایشگاه با استفاده از تکنولوژی پیشرفته آزمایشگاهی طبق روشهای مدون و ثبت شده در سیستم مدیریت کیفیت به منظور تغذیه کوره های کارخانه و همچنین ارتباط مستقیم با مصرف کنندگان و دریافت نظرات آنان از طریق ارسال پرسشنامه و به کارگیری نتایج آن موجب گردیده است که شرکت ضمن حفظ بازارمنطقه ،کیفیت تولیدات خود را همچنان در سطح بالا نگه داشته و موفق به تمدید پروانه استاندارد تولیدات خود گردد.
۲-۲-۶- مقایسه تولید با ظرفیت اسمی
ظرفیت اسمی تولید کلینکر۱٫۱۰۴٫۰۰۰تن و برای تولید سیمان ۱٫۱۴۸٫۱۵۰ تن در سال است . آمار تولید کلینکر و سیمان و تحویل سیمان در ۵ سال گذشته و مقایسه آن با ظرفیت اسمی ، همچنین درصد افزایش یا کاهش هر یک از تولیدات نسبت به تولید سال قبل از آن در جدول ذیل منعکس است :
جدول (۶) : مقایسه تولید با ظرفیت اسمی طی سالهای ۱۳۸۸- ۱۳۸۴
کلینکر سیمان
سال تولید کلینکر تن درصد تولید کلینکر به ظرفیت اسمی درصد افزایش(کاهش) کلینکر نسبت به سال قبل تولید سیمان تن درصد تولید سیمان به ظرفیت اسمی درصد افزایش(کاهش) تولید سیمان نسبت به سال قبل
۱۳۸۴ ۱٫۱۲۵٫۳۲۰ ۹/۱۰۱ ۴/۳ ۱٫۲۹۰٫۰۱۵ ۱۱۲ ۶/۶
۱۳۸۵ ۱٫۱۳۷٫۳۰۰ ۹/۱۰۲ ۰۶/۱ ۱٫۳۱۳٫۰۱۰ ۵/۱۱۴ ۸/۱
۱۳۸۶ ۱٫۱۲۱٫۰۰۰ ۱۰۲ (۱) ۱٫۳۰۱٫۶۰۰ ۵/۱۱۳ (۱)
۱۳۸۷ ۱٫۱۱۲٫۷۰۰ ۷/۱۰۰ (۰/۷) ۱٫۲۳۰٫۰۰۰ ۱۰۷ (۵/۵)
۱۳۸۸ ۱٫۱۰۰٫۲۰۰ ۷/۹۹ (۱/۱) ۱٫۲۲۶٫۰۰۰ ۸/۱۰۶ (۳/۰)
۳-۲-۴-دلیل اصلی افت تولیدسیمان درسال ۱۳۸۸درمقایسه باسالهای۸۴لغایت ۸۷کاهش تولیدسیمان پوزولانی براساس تقاضای مشتری میباشد.

نمودار (۳) : مقایسه تولید کلینکر و سیمان در سالهای ۱۳۸۸- ۱۳۸۴
۴-۲-۶- مقایسه تولید با بودجه پیش بینی شده
مقایسه تولید کلینکر و سیمان با برنامه پیش بینی شده طی پنج سال گذشته بشرح جدول ذیل است :
جدول (۷) مقایسه تولید واقعی و پیش بینی طی سالهای ۱۳۸۸- ۱۳۸۴
کلینکر سیمان
سال تولید واقعی

تن تولید پیش بینی تن درصد افزایش (کاهش ) نسبت به پیش بینی تولید واقعی
تن تولید پیش بینی تن درصد افزایش (کاهش ) نسبت به پیش بینی
۱۳۸۴ ۱٫۱۲۵٫۳۲۰ ۱۱۰۴۸۰۰ ۲ ۱٫۲۹۰٫۰۱۵ ۱٫۱۴۸٫۱۶۰ ۱۲
۱۳۸۵ ۱٫۱۳۷٫۳۰۰ ۱۱۰۴۷۷۰ ۳ ۱٫۳۱۳٫۰۱۰ ۱٫۱۴۸٫۱۶۰ ۱۴
۱۳۸۶ ۱٫۱۲۱٫۰۰۰ ۱٫۱۰۴٫۷۷۰ ۵/۲ ۱٫۳۰۱٫۶۰۰ ۱٫۱۴۸٫۱۶۰ ۵/۱۳
۱۳۸۷ ۱٫۱۱۲٫۷۰۰ ۱٫۱۳۷٫۵۶۰ (۲) ۱٫۲۳۰٫۰۰۰ ۱٫۲۹۰٫۰۰۰ (۴)
۱۳۸۸ ۱٫۱۰۰٫۲۰۰ ۱٫۰۹۸٫۸۴۰ ۱/۰ ۱٫۲۲۶٫۰۰۰ ۱٫۲۲۹٫۹۲۰ (۳/۰)

جدول فوق نشان می دهد که در سال مالی مورد گزارش تولید کلینر و سیمان در مقایسه با برنامه پیش بینی به ترتیب ۰٫۱ درصد افزایش و ۰٫۳ درصد کاهش داشته اند . نمودار شماره ۴ مقایسه تولید واقعی و پیش بینی شده کلینکر را نمایش می دهد . همچنین نمودار شماره ۵ تولید واقعی سیمان را در مقایسه با تولید پیش بینی آن نشان می دهد.
جدول (۸) : مقایسه تولید واقعی ، پیش بینی ، ظرفیت اسمی کلینکر ۱۳۸۸-۱۳۸۳

سال
تولید واقعی
ظرفیت اسمی درصد واقعی به ظرفیت اسمی تولید
پیش بینی شده درصد واقعی به
پیش بینی شده
۱۳۸۳ ۱٫۰۸۸٫۰۰۰ ۱٫۱۰۴٫۰۰۰ ۵/۹۸ ۱٫۱۰۴٫۷۷۰ ۵/۹۸
۱۳۸۴ ۱٫۱۲۵٫۳۲۰ ۱۰۲ ۱٫۱۰۴٫۸۰۰ ۱۰۲
۱۳۸۵ ۱٫۱۳۷٫۳۰۰ ۱۰۳ ۱٫۱۰۴٫۷۷۰ ۱۰۳
۱۳۸۶ ۱٫۱۲۱٫۰۰۰ ۵/۱۰۱ ۱٫۱۰۴٫۷۷۰ ۵/۱۰۱
۱۳۸۷ ۱٫۱۱۲٫۷۰۰ ۸/۱۰۰ ۱٫۱۳۷٫۵۶۰ ۹۸
۱۳۸۸ ۱٫۱۰۰٫۲۰۰ ۷/۹۹ ۱٫۰۹۸٫۸۴۰ ۱/۱۰۰

نمودار(۴)مقایسه تولیدکلینکرباتولید پیش بینی سال ۱۳۸۸-۱۳۸۳

نمودار(۵) : مقایسه تولیدسیمان باتولید پیش بینی سال ۱۳۸۸-۱۳۸۳

۵-۲-۶-تولید سرانه
تولید سرانه کلینکر و سیمان به ازای هر یک از کارکنان شرکت در طول شش سال گذشته در جدول ذیل منعکس است :
جدول (۹) : مقایسه تولید سرانه سال ۱۳۸۸ – ۱۳۸۳
سال تولید کلینکر
تن تولید سیمان تن تعداد کل پرسنل سرانه تولید
کلینکر – تن سیمان – تن
۱۳۸۳ ۱٫۰۸۸٫۰۰۰ ۱٫۲۰۵٫۱۰۰ ۶۵۶ ۱۶۵۹ ۱۸۳۷
۱۳۸۴ ۱٫۱۲۵٫۳۲۰ ۱٫۲۹۰٫۰۱۵ ۶۶۲ ۱۷۰۰ ۱۹۴۳
۱۳۸۵ ۱٫۱۳۷٫۳۰۰ ۱٫۳۱۳٫۰۱۰ ۶۵۱ ۱۷۴۷ ۲۰۱۷
۱۳۸۶ ۱٫۱۲۱٫۰۰۰ ۱٫۳۰۱٫۶۰۰ ۶۰۸ ۱۸۴۴ ۲۱۴۱
۱۳۸۷ ۱٫۱۱۲٫۷۰۰ ۱٫۲۳۰٫۰۰۰ ۵۸۱ ۱۹۱۵ ۲۱۱۷
۱۳۸۸ ۱٫۱۰۰٫۲۰۰ ۱٫۲۲۶٫۰۰۰ ۵۶۹ ۱۹۳۳ ۲۱۵۴
به طوری که اقلام فوق نشان می دهد سرانه تولید کلینکر نسبت به سال گذشته از ۹/۰% افزایش برخوردار بوده و سرانه تولید سیمان۷/۱% افزایش نسبت به سال قبل داشته است .
۳-۶- ساعات توقف کوره ها
ساعات توقف کوره ها در سال ۱۳۸۸ و مقایسه آن با ارقام مربوط به ساعات توقف کوره ها در پنج سال گذشته در جدول ذیل منعکس است :

جدول (۱۰) : ساعات توقف کوره ها سال ۱۳۸۸ – ۱۳۸۴
ساعات توقف ساعات افزایش (کاهش ) نسبت به سال قبل
سال کوره خط ۱ کوره خط ۲ کوره خط ۳ کوره خط۱ کوره خط ۲ کوره خط ۳
۱۳۸۴ ۹۰۰ ۱۱۰۰ ۱۱۷۴ (۱۲۱) (۲۸۵) (۱۲۵)
۱۳۸۵ ۸۰۷ ۱۱۴۷ ۸۵۳ (۹۳) ۴۷ (۳۲۱)
۱۳۸۶ ۹۸۳ ۱۶۲۲ ۹۱۷ ۱۷۶ ۴۷۵ (۶۴)
۱۳۸۷ ۶۵۱ ۱۰۵۱ ۱۱۸۹ (۳۳۲) (۵۷۱) ۲۷۲
۱۳۸۸ ۹۲۴ ۱۲۰۲ ۱۱۶۶ ۲۷۳ ۱۵۱ (۲۳)
۷- طرحهای توسعه ( پروژه ها )
۱-۷-پروژه های در جریان
در حال حاضر گروه صنایع سیمان کردستان طرحهای توسعه ای زیر را در دست اجرا دارد :
۱-۱-۷- پروژه های تولیدی :
جدول شماره (۱۱) : پروژه های تولیدی شرکت سال مالی منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۸
نام پروژه مخارج انجام شده لغایت ۲۹/۱۲/۸۸(ارقام به میلیون ریال) درصد پیشرفت فیزیکی
پروژه طرح احداث MV پست kv 3/6 347 5%
پروژه اتوماسیون (برق)-جدید ۴۰۰ ۱۰%
پروژه انتقال کلینکر واحد ۲ (طرح توسعه ) ۶٫۰۰۰ ۹۵%
۲-۱-۷- پروژه های ساختمانی

جدول ( ۱۲) : پروژه های ساختمانی شرکت سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۱۳۸۸
نام پروژه مخارج انجام شده لغایت ۲۹/۱۲/۱۳۸۸(میلیون ریال) درصد پیشرفت فیزیکی
پروژه شبکه طراحی پیاده رووفضای سبز ۶۰۰ ۵۰%
پروژه منازل مسکونی – فاز۳شهرک باهنر ۱٫۶۰۰ ۱۵%

۲-۷ – افزایش وتنوع بخشی محصول
الف- شرکت دراجرای سیاست تنوع بخشی به انواع تولیدات سیمان درسال۱۳۸۸ موفق گردیدبرای تولیدسیمان پرتلندنوع یک (پ _ ۱) بارده مقاومتی ۵۲۵-۱ مجوزاستفاده ازپروانه کاربردعلامت استانداردبه شماره ۱۳۰۵۳/۱۲مورخ ۱۰/۱۱/۱۳۸۸ بارعایت استاندارد ملی شماره ۳۸۹ راازاداره کل استانداردوتحقیقات صنعتی استان کردستان درتاریخ ۱۵/۱۱/۱۳۸۸ دریافت نماید. بدیهی است براساس این مجوزتولیدسیمان مذکوربه تولیدات شرکت که انواع سیمانهای پوزولانی ، تیپ ۲ ، تیپ ۵ ، سیمان حفاری چاه نفت کلاس G میباشداضافه میگردد.

ب – باتوجه به تولیدسیمان چاه نفت کلاس G ووجودتقاضای خریدبرای سیمان چاه نفت کلاس AوD برنامه ریزی واقدامات اولیه لازم برای تولیدسیمانهای مذکورصورت پذیرفته وامیداست که درسال ۱۳۸۹ به مرحله اجرا درآید.
۸- تحقیق و توسعه
۱-۸-ستاد راهبرد انرژی
از اقدامات مهم انجام شده در واحد تحقیق و توسعه تشکیل ستاد انرژی به منظور ایجاد سند راهبردی انرژی و اهداف مصرف انرژی در سالهای آتی می باشد . همانطور که مستحضر هستید یکی از عوامل مهم در بهای تمام شده مصارف انرژی حرارتی و الکتریکی می باشد .این ستاد اهداف شاخص های کلیدی بهره برداری را برای سال ۱۳۸۹ بشرح زیر برنامه ریزی نموده است :
شرح خط ۱ خط ۲ خط ۳
حداکثر میزان توقف در هر خط تولید – ساعت ۱۲۵۰ ۱۲۰۰ ۱۲۰۰
حداقل راندمان تولید در کوره ،آسیاب مواد ، سیمان و سنگ شکن ۹۰%
حداکثر انحراف کیفیت سیمان از حداقل استاندارد درمورد مقاومت های فشاری ۵%
به منظوراطلاع رسانی وانعکاس پروژه های مرتبط بابهینه سازی مصارف انرژی دراین گروه صنعتی ، لیستی ازبرنامه ها واقدامات انجام شده ودرحال انجام درسال ۱۳۸۸ به تعداد۱۰ پروژه به همراه میزان پیشرفت فیزیکی هریک ازاین پروژه ها وهمچنین اهداف وبرنامه های تعیین شده درسال ۱۳۸۹ درقالب ۱۱ پروژه به تفکیک بشرح ذیل ارائه میگردد.

جدول (۱۳)-اهداف وبرنامه های بهبودمصرف انرژی درسال ۱۳۸۸
ردیف شرح فعالیت درصدپیشرفت
۱ تفکیک وتعیین مصارف برق دپارتمانهای مختلف کارخانه ونیزتفکیک مصارف برق روشنایی وصنعتی ۸۰
۲ تفکیک وتعیین مصارف سوخت جانبی وکوره ها ۶۰
۳ بررسی موتورهای با loading factor پایین ونصب FC 40
4 تعویض فن پیش گرمکن واحد دو ۸۰
۵ بهبودضریب قدرت کارخانه بانصب بانک خازنی ۹۰
۶ رفع گرفتگی ونصب بلاسترهای هوادرپیش گرمکن کوره واحددو ۷۰
۷ تعویض قطعات داخلی آسیاب مواد واحد دو ۵۰
۸ نصب دیافراگم میانی درآسیاب سیمان واحدسه ۱۰۰
۹ کاهش هوای نفوذی به سیستم درهرسه خط به میزان ۲%اکسیژن درکوره ۱و۳و۱%درکوره ۲ ۹۰
۱۰ آموزش پرسنل مرتبط بامصرف انرژی دردوسطح واطلاع رسانی به پرسنل درزمینه انرژی ۸۰

جدول (۱۴)-اهداف وبرنامه های بهبودمصرف انرژی درسال ۱۳۸۹
ردیف شرح فعالیت
۱ کاهش هوای نفوذی به سیستم درهرسه خط

۲ بررسی حذف اینترلاکهای غیرضرورباملاحظات ایمنی
۳ تولید حداقل Mwh 8000 برق ازطریق نیروگاه
۴ بهینه سازی عملکردآسیاب سیمان واحد سه
۵ کالیبراسیون فلوترها وکنتورهای گازهرسه خط
۶ بررسی ومقایسه سایش پذیری Grindability کلینکرکوره دو و سه
۷ آموزش تخصصی پرسنل درخصوص بهینه سازی مصرف انرژی

۸ کاهش ساعات کارکردآسیاب مواد۲ واستفاده حداکثرازتجهیزات انتقال بارسه به دو
۹ تفکیک وتعیین مصارف برق دپارتمانهای مختلف کارخانه درهرسه خط وتفکیک مصارف برق روشنایی باصنعتی
۱۰ نصب کنتوربرای کوره واحد یک
۱۱ انجام فرآیندممیزی انرژی
۲-۸-طرح های بهینه سازی- تحقیقاتی( در دست اقدام )
۱٫ تولیدسیمان تیپ ۳ ودریافت گواهینامه کاربرد علامت استاندارداین محصول .
۲٫ طرح امکان سنجی استفاده ازباطله های زغال کارخانه زغال شویی زرنددرفرآیندتولیدبعنوان جایگزین بخشی ازماده اولیه وسوخت مصرفی.
۳٫ تولیدنوعی ازسیمان کلاس G که بتواند دراعماق ودماهای بالاترکارآیی لازم راداراباشدوجایگزین سیمانهای نوع دیگرازجمله Dواحتمالا E بشود.
۴٫ تلاش درجهت تولیدانواع دیگرسیمان های چاه نفت ازجمله سیمانهای B ، C ، D وE .
5. تولیدسیمان تیپ ۵ باآلکالی پایین.
۳-۸-طرح های بهینه سازی کارخانه در سال ۱۳۸۸
۱٫ ارتقاء کیفی سیمان چاه نفت ورفع مشکل ژل فرمینگ .
۲٫ پروژه بررسی خواص سیمانهای پوزولانی بادرصدهای مختلف باهمکاری دانشگاه کردستان جهت دستیابی به درصدبهینه پوزولان .
۳٫ تحقیقات درزمینه انواع تولیدسیمانهای چاه نفت (کلاسهای مختلف A,B,C,D,E,H).

۴٫ مطالعه وتحقیقات درزمینه تولیدسیمان پوزولانی ویژه .
۵٫ شروع تحقیقات ومطالعات کتابخانه ای دررابطه باتولیدسیمان تیپ ۳٫
۴-۸-افتخارات وموفقیت های واحددرسال ۱۳۸۸
۱٫ خروج گروه صنایع سیمان کردستان ازلیست صنایع آلاینده استان وصرفه جویی درپرداخت ۱درصدعوارض صنایع آلاینده به ارزش تقریبی سالیانه ۶میلیاردریال.
۲٫ گسترش منطقه معدنی از۶کیلومترمربع به ۱۶کیلومترمربع که منجربه حفظ موادمعدنی برای سالهای آتی خواهدشد.
۳٫ دریافت لوح جایزه مدیریت سبزایران درGRADEتعهدسبزوانعکاس بسیارمطلوب این موضوع درکلیه رسانه های استان که منجربه تلطیف دیدگاه مدیران استان خصوصامدیران محیط زیست به کارخانه سیمان گردید
۴٫ اخذگواهینامه سیستم مدیریت IMSواستقرارسیستم فروش .
۵٫ دریافت گواهینامه استاندارد آزمایشگاه همکاردرسطح استانی وملی .
۶٫ تولیدسیمان ۵۲۵-۱ ودریافت گواهینامه استانداردازاداره استانداردوتحقیقات صنعتی .
۹- واحد سیستمها وروشها
واحدنوپای سیستمها وروشها درحال حاضرفعالیتهای زیررادرگروه صنایع سیمان کردستان دنبال میکند:
 تشکیل کمیته های نه گانه شامل کمیته راهبری استراتژیک ،کمیته قیمت تمام شده ،کمیته فنی و…..
 کنترل سیستمها وروشهای موجودوجاری درکارخانه براساس استانداردهای مربوطه.

 مدیریت کنترل مستندات جاری سازمان.
 جمع آوری وتطبیق اهداف خردوکلان واحدها باخط مشی گروه صنایع سیمان کردستان.
 جمع آوری وتطبیق برنامه ها وپروژه های تعریف شده درواحدها بااهداف مربوطه آنها.
 انجام ممیزی های دوره ای واحدها براساس استانداردهای تعریف شده.
 ساماندهی پروژههای تعریف شده (تشکیل شناسنامه پروژه –گزارش fisiblitistudy-جدول زمانبندی وسایرالزامات پروژه .
 ارائه گزارشات دوره ای وتجزیه تحلیل آمارعملکردواحدها جهت ارائه به مدیریت ارشدسازمان.

۱-۹- اهداف وبرنامه های سال ۱۳۸۹
الف ) استقرارکامل سیستمهای مدیریتی ذیل:
 سیستم مدیریت انرژی .
 ارتقاءسیستم تعمیرات ونگهداری ازسطح PM به سطح TPM.
ب) عضویت دربنیادمدیریت کیفیت اروپا EFQM واستقرارمدل تعالی سازمانی درگروه صنایع سیمان کردستان.
ج)ارتقاءجایگاه مدیریت سبز
۲-۷- فعالیتهای انجام شده درسال ۱۳۸۸
 اخذ مشاوره جهت گرفتن گواهینامه IMS شامل ISO 9001:2008 ، ISO 14001:2004 و OHSAS 18001:2007 .
 اجرای فرآیندممیزی داخلی طی دومرحله .
۱۰- امور بازرگانی
۱-۱۰- بازرگانی داخلی
واحد بازرگانی داخلی شرکت عهده دار تامین بخشی از مواد اولیه و قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز شرکت می باشد . این واحد با همکاری واحد کنترل کیفیت موفق گردیده است بخش مهمی از لوازم مورد نیاز شرکت را تامین نماید .
جدول ( ۱۵): مقایسه خرید داخلی شرکت سال ۱۳۸۸ – ۱۳۸۳
آمار مقایسه خریدهای داخلی شرکت
سال اقلام خریداری شده مبلغ به میلیون ریال
۱۳۸۳ ۳۲۴۸عدد درخواست ۴۳٫۹۵۰٫۹۳۶٫۵۱۱
۱۳۸۴ ۲۸۴۸عدد درخواست ۴۸٫۱۶۲٫۶۹۸٫۶۰۳
۱۳۸۵ ۲۲۶۹عدد درخواست ۴۳٫۶۶۱٫۹۴۶٫۵۲۶
۱۳۸۶ ۲۶۳۲ عدد درخواست ۵۱٫۸۳۲٫۱۷۹٫۴۴۰
۱۳۸۷ ۲۲۲۷ عدد درخواست ۷۳٫۲۹۷٫۸۳۳٫۲۰۸
۱۳۸۸ ۲۲۰۱ عدد درخواست ۵۶٫۹۴۸٫۵۸۷٫۵۳۶

 

نمودار (۶) : مقایسه خریدهای داخلی شرکت سال ۱۳۸۸-۱۳۸۳
مقایسه مبلغ کل اقلام خریداری شده (ارقام به میلیون ریال)

۲-۱۰- بازرگانی خارجی
۱-۲-۱۰- واردات
خریدهای انجام شده که عمدتا تامین آنها در داخل میسر نمی باشد و همچنین به منظور بهینه سازی خطوط کوره های تولید کلینکر و آسیابها صورت گرفته است .

جدول (۱۶) : خرید های خارجی شرکت سال ۱۳۸۸-۱۳۸۳
تعداد پروند ه ها و مبالغ ارزی گشایش شده
سال تعداد مبالغ – هزار ریال
۱۳۸۳ ۴۰ ۱۵٫۳۶۴٫۶۶۳
۱۳۸۴ ۴۹ ۱۵٫۶۹۳٫۴۴۵
۱۳۸۵ ۳۲ ۱۷٫۷۸۰٫۰۳۵
۱۳۸۶ ۱۹ ۱۰٫۰۱۳٫۸۱۱
۱۳۸۷ ۱۵ ۸٫۱۳۴٫۰۴۲
۱۳۸۸ ۲۱ ۱۳٫۰۲۴٫۱۴۲
مبلغ هر دلار ۹۹۵۰ ریال در نظر گرفته شده است

جدول مقایسه تعداد و مبلغ اعتبارات اسنادی گشایش شده
جدول (۱۷) : مقایسه تعداد و مبلغ اعتبارات اسنادی گشایش شده سال ۱۳۸۸- ۱۳۸۶
سال تعداد فقره مبلغ- به دلار
۱۳۸۶ ۷ ۶۴۳٫۴۵۷
۱۳۸۷ ۱۵ ۸۱۷٫۴۹۲
۱۳۸۸ ۲۱ ۱٫۳۳۰٫۷۵۴

در طول سال مورد گزارش تعداد ۲۱ پرونده خرید خارجی در دست اقدام بوده است که جمعا به ارزش ۱٫۳۳۰٫۷۵۴ دلار گشایش اعتبار گردیده است .
۲-۲-۱۰- صادرات
باعنایت به اینکه صادرات سیمان ازتاریخ ۵/۱۱/۱۳۸۷ آزاد گردید وحدودا تایکماه بعداز آن به گمرکات کشورجهت اجرا ابلاغ گردید واحدبازرگانی شرکت قبل ازابلاغ مجوزفوق نسبت به تهیه صورت متقاضیان صادرات سیمان اقدام نموده بود وسریعا باایشان تماس حاصل کرده وباتوجه به تدابیرازپیش اندیشیده شده قادربه اقدامات ذیل گردید:

۱- باعنایت به بحران اقتصادی جهان وازجمله کشورهای خلیج فارس ومنجمله امارات متحده عربی بعنوان یکی ازمشتریان بالقوه سیمان کشور وکاهش قیمتهای بین المللی سیمان ، امکان صادرات به کشورمزبور بعنوان متقاضی صادرات کمرنگ گردیده است.
۲- دررابطه بامتقاضیان صادرات غیرکشورهای همسایه بررسی های جامعی ازکشورهای شما
۳- باتوجه به بازارافغانستان ومذاکرات صورت گرفته درانتهای سال ۸۷ مقررگردیده تاماهانه حدود۱۰ هزارتن سیمان جهت بازارمذکورارسال گردد.
شایان ذکراست که باتوجه به قیمتهای پایین سیمان وهزینه های بالای حمل ونقل بین المل

لی ، این عامل به عنوان مهمترین عامل محدودکننده درصادرات سیمان بشمارمیرود.

۱۱- فروش
فروش شرکت به مبلغ ۶۱۶ میلیارد ریال در مقایسه با فروش سال قبل ۵۴۱ میلیارد ریال حدودا ۸/۱۳ در صد افزایش داشته است .

۱-۱۱- عملکرد واحد فروش
واحد فروش در سال ۱۳۸۸ با توجه به وجود مشکلاتی که در مسیر توزیع سیمان وجود داشت توانست با در نظر گرفتن رضایت مشتری و مصالح و منافع شرکت با تمام توان و در نهایت درستی و امانت داری وظیفه خطیر خود را انجام دهد و در راستای رضایت مشتری و تکریم ارباب رجوع گامهای موثری در جهت توزیع صحیح سیمان بردارد . لذا توزیع سیمان و چگونگی کنترل آن به سه بخش تقسیم می شود که بر مبنای تاریخ سفارش ، میزان سفارش و تعهدات شرکت انجام می گیرد .
۱-۱-۱۱ بخش دولتی و پروژه های عمرانی
در این بخش سیمان به دوایر دولتی و پیمانکاری معرفی شده از طرف سازمان های بازرگانی و استانداریها بر اساس سهمیه مشخص شده تحویل می گردد که این سهمیه حدود ۳۷% درصد از کل فروش گروه صنایع سیمان کرمان بوده است .
۲-۱-۱۱-صنایع سیمان بر
صنایع سیمان بر ، بخشهائی هستند که مواد اولیه تولیدات آنها سیمان می باشد و با توجه به نوع تولید و مصرف ماهیانه که از طرف سازمان صنایع ومعادن و سازمان بازرگانی استان مشخص شده با پروانه بهره برداری به آنها سیمان تحویل داده می شود .سهمیه این واحد حدود ۶% بوده است .
۳-۱-۱۱-توزیع مردمی
در صد سیمان تحویلی به این بخش ۵۷% درصد می باشد که به دو صورت تحویل می گردد:
الف – با هماهنگی سازمان بازرگانی استان ، مسئولین شهرستانها و اتحادیه های مصالح فروشان در شهرستان و سطح استان کرمان عاملین توزیع ، سیمان مورد نیاز مشتریانی را که دارای پروانه ساخت می باشند را تامین می نمایند .
ب – سیمان مورد نیاز مشتریانی که دارای پروانه ساخت بیش از ۷۰۰ متر مربع می باشند از طریق کارخانه و بطور مستقیم تحویل می گردد.

 

۲-۱۱- تحویل سیمان
تحویل سیمان به مقدار ۴۶/۱٫۲۲۱٫۲۰۲ تن بوده است که بشرح جدول ۱۸ تفکیک میگردد.
جدول (۱۸) میزان تحویل سیمان در سال ۱۳۸۸ به تفکیک نوع محصول
۱ سیمان فله پرتلند پوزولانی ۱۰۳٫۸۸۶
۲ سیمان فله تیپ ۲ ۴۲/۴۷۵٫۹۹۵
۳ سیمان فله تیپ ۵ ۳۱/۴۳٫۶۹۰
۴ سیمان فله چاه نفت ۹۷۳
۵ سیمان کیسه ای پوزولانی ۲۳۱٫۰۴۱
۶ سیمان کیسه ای تیپ ۲ ۵/۳۵۴٫۵۸۱
۷ سیمان چاه نفت جمبوبک ۷۳۰/۵۱۳
۸ چاه نفت کیسه ای ۵/۹۷۷۱
۹ سیمان استحصالی ۷۵۰
جمع کل ۴۶/۱٫۲۲۱٫۲۰۲

لازم بذکراست که ازابتدای سال ۸۷ تاتاریخ ۱۲/۴/۸۷که سیمان ازسبدحمایتی دولت خارج گردید ، این کالا ازطریق حواله هایی که ازسوی سازمان بازرگانی صادرمیگردیدعرضه میشد. پس ازآن کم کم روندحواله ای ابتدا ازداخل استان وسپس ازاستانهای همجوارمانندیزدپایان یافت وآخرین حواله های ارسالی ازسوی سازمان بازرگانی به دفترفروش شرکت مربوط به اواخرمردادماه بوده است . وپس ازآن سیاست فروش سیمان کردستان براساس درخواست نوع ومقدارسیمان ازسوی مشتری پایه ریزی گردید.
۳-۱۱- توزیع سیمان
توزیع جغرافیائی تحویل سیمان در طول سال ۱۳۸۸ و مقایسه آن با سا

ل ۱۳۸۷ بشرح جدول ذیل است :

جدول (۱۹) : توزیع جغرافیائی سیمان ۱۳۸۸ – ۱۳۸۷ ( واحد – تن )

ردیف نام استان مقدار سال ۱۳۸۸ درصد سال مقدار سال ۱۳۸۷ درصد سال افزایش کاهش
۱ کردستان ۱٫۰۸۶٫۳۱۱ ۸۸٫۹ ۱٫۰۱۲٫۴۳۶ ۸۳٫۴۲ ۷۳٫۸۷۵ —
۲ یزد ۵۱٫۵۶۷ ۴٫۲ ۱۰۸٫۴۲۳ ۹٫۱۳ — ۵۶٫۸۵۶
۳ بوشهر ۱٫۹۶۹ ۰٫۲ ۳٫۸۷۸ ۰٫۲۶ — ۱٫۹۰۹
۴ خوزستان ۳٫۲۴۶ ۰٫۳ ۵٫۶۶۷ ۰٫۲۸ — ۲٫۴۲۱
۵ فارس ۵٫۹۹۰ ۰٫۵ ۱۱٫۵۴۰ ۰٫۳۲ ۴٫۳۷۳ ۵٫۵۵۰
۶ آذربایجان ۱۲۸ ۰٫۰ – – ۱۲۸ —
۷ اصفهان ۴۷ ۰٫۰ ۴٫۹۰۳ ۰٫۲۷ ۴۷ —
۸ هرمزگان ۲٫۰۴۹ ۰٫۲ ۱۴٫۹۵۷ ۰٫۲۴ — ۱۲٫۹۰۸
۹ کرمانشاه ۵۶٫۴۲۰ ۴٫۶ ۴۲٫۷۳۴ ۳٫۷۳ — ۱۳٫۶۸۴
۱۰ قم – – ۱٫۷۴۶ ۰٫۲۴ — ۱٫۷۴۶
۱۱ سمنان ۱۶ ۰٫۰ ۸۶۰ ۰٫۲۴ — ۸۴۴
۱۲ گیلان – – ۱٫۳۱۶ ۰٫۲۴ — ۱٫۳۱۶
۱۳ خراسان ۸٫۵۲۶ ۰٫۷ ۹۱۹ ۰٫۲۴ ۷٫۶۰۷ —
۱۴ تهران ۹۰ ۰٫۰ ۱۴٫۲۱۵ ۱٫۳۹ — ۱۴٫۱۲۵
۱۵ سایر ۴٫۸۴۴ ۰٫۴ — — ۴٫۸۴۴ —
جمع ۱٫۲۲۱٫۲۰۲ ۱۰۰ ۱٫۲۲۳٫۵۹۶ ۱۰۰ — —

۴-۱۱-روابط عمومی فروش
درپی خروج سیمان ازسبدحمایتی دولت وافتتاح کارخانه سیمان ممتازان ورقابتی شدن فروش سیمان دراستان کردستان ، نیازبه امرتبلیغات وارتباط تنگاتنگ بامشتریان بیش ازپیش احساس میشد که بهمین لحاظ مدیریت بازرگانی شرکت واحدی بنام روابط عمومی فروش افتتاح نمود تابه امربرقراری ارتباط بامشتری وتبلیغات درسطح استان پرداخته شود.
درذیل تعدادی ازاقدامات انجام شده توسط این واحددرسال ۸۸ فهرست وارارائه میگردد:
۱- ارسال پیامک جهت اطلاع رسانی اخبارکارخانه
۲- برگزاری سومین گردهمایی عاملین فروش گروه صنایع سیمان کردستان دربهمن ماه۸۸٫
۳- برپایی نمایشگاه درهفته دولت.

۴- برقراری ارتباط بامشتریان بالفعل وترغیب آنها به خریدازاین کارخانه.
۵- برقراری ارتباط بامشتریان وعاملین برای همکاری بیشترونظرسنجی ازآنها جهت بهبودفعالیتها.
۱۲- مسئولیتهای اجتماعی

شرکت در کنار اهداف اقتصادی به عنوان یک بنگاه اقتصادی با هدف حداکثر نمودن ثروت سهامداران خود به اهداف اجتماعی توجه کرده و آن را بعنوان یکی از اولویتهای کاری خود می شناسد .
 کمک در امر ساماندهی جایگاه پمپ بنزین و روشنائی محور کرمان – باغین
 اهدا سیمان به منظور بهره مندی خانواده های ایتام ، معلولان سرپرست خانوار زلزله زده بم در چارچوب مقررات
 همکاری و مساعدت برای هفته بسیج
 ایجاد واحداث کمربندسبز به مساحت ۱۰ هکتار.
 برگزاری وتشکیل سمینارعاملین توزیع سیمان درشرکت.
۱۳- مسئولیتهای زیست محیطی
۱-۱۳- طرح ریزی راهبردی
مدیریت گروه صنایع سیمان کرمان نسبت به شناسائی عوامل زیست محیطی که منجر به آلودگی هوا ، آب و خاک می شوند و نیز ارزیابی و تعیین جنبه های زیست محیطی بارز و اولویت بندی و تحلیل آثار زیست محیطی فوق نسبت به تنظیم اهداف و برنامه و همچنین تعیین نقش ها و فرآیندهای پایش و اندازه گیری و گزارش دهی و استفاده از دانش و ابزارهای اندازه گیری در جهت طرح ریزی راهبردی خود اقدام نموده است .
گروه صنایع سیمان کرمان در این رابطه فعالیتهای زیر را نیز مورد نظر قرارداده است .
مشارکت فعال همه گروه ها / طرفهای ذینفع محیط زیست در تدوین خط مشی و استراتژی
شناسائی فرصتهای حال و اینده از نظرموفقیت پایدار با تمرکز بر مسئله محیط زیست و انرژی
لحاظ داشتن و انعکاس مفاهیم ، نکات ، نیازها و انتظارات زیست محیطی .
تشکیل کلاسهای آموزشی درخصوص ارتقاء اطلاعات کارکنان برای واحدهای ایمنی وبهداشت وبرگزاری دوره های تئوری و عملی آموزش آتش نشانی .
۲-۱۳- اهداف وبرنامه های زیست محیطی
کارگروه محیطزیست وفیلتراسیون گروه صنایع سیمان کردستان درراستای تحقق اهداف وبرنامه های مصوب سازمان درحوزه مسائل زیست محیطی ، باتشکیل ۶جلسه درسال ۸۸ وانجام ۸ پروژه درجهت رفع تنگناها وبهبودشرایط زیست محیطی درون سازمانی به فعالیت خودادامه داده است که لیستی ازبرنامه هاواقدامات انجام شده درسال ۸۸به همراه درصدپیش

رفت هریک تاپایان سال وهمچنین اهداف وبرنامه های زیست محیطی سازمان درسال ۸۹بشرح زیرارائه میگردد:
جدول (۲۰)-اهداف وبرنامه های کمیته محیط زیست فیلتراسیون درسال ۱۳

۸۸
ردیف شرح فعالیت درصدپیشرفت
۱ توسعه فضای سبزدرضلع شرقی کارخانه ۸۰
۲ تدوین واجرای دستورالعمل مدیریت بردپوی مواددرسطح کارخانه ۱۰۰
۳ بهینه سازی وضعیت قیفهای بارخروجی برجهای خنک کن ۱۰۰
۴ بهسازی وبتن ریزی محوطه حدفاصل تعمیرگاه نقلیه وکوره های یک ودو ۷۵
۵ نصب وبهره برداری ازغبارسنج onlineکوره یک ۱۰۰
۶ نصب وبهره برداری ازغبارسنج onlineکوره سه ۱۰۰
۷ فرهنگ سازی وآموزش دردوسطح عمومی وتخصصی ۶۰
۸ خریداری دستگاه بسته بندی جدیدبرای واحدبارگیرخانه ۱۰۰
جدول (۲۱)-اهداف وبرنامه های کمیته محیط زیست فیلتراسیون درسال ۱۳۸۹
ردیف شرح فعالیت
۱ تکمیل فضای سبزدرضلع شرقی کارخانه
۲ ایجادسیستم تهویه وکاهش آلودگی سالن کوره واحدسه
۳ بهره برداری کامل ازسیلوهای کلینکرواحدهای دووسه
۴ برطرف نمودن عوامل بارریزی زیرسیلوهای سیمان
۵ تجهیزکارخانه به سیستم غبارروب صنعتی
۶ بهینه سازی وتوسعه سیستمهای گردگیری کوره واحددو
۷ مدیریت بهینه ضایعات
۸ فرهنگ سازی وآموزش پرسنل دردوسطح عمومی وتخصصی
۹ سنجش الکتروفیلترهاوفیلترهای اصلی کارخانه
۱۰ کاهش ساعات کارکردآسیاب موادخام واحددو

۳-۱۳-بهبودعملکردوروشها
-مشارکت دربرگزاری همایشهای زیست محیطی ،نشستهای مشورتی

 

زیست محیطی دراستان وارائه مقالات زیست محیطی دراین زمینه .
– مصاحبه بامطبوعات وجرایدورسانه هادرجهت آگاهی رساندن وتقویت اهمیت جنبه های زیست محیطی درگروه صنایع سیمان کردستان .
– فراهم نمودن شرایط بازدیدمسئولین کشوری واستانی ازگروه صنایع سیمان کردستان به منظورایجادتعامل ومشارکت بیشتردراین زمینه .
– پیگیری بخشنامه هاواستفاده ازبازخورسیستم پیشنهادات درجهت بهبودسازمان وایجادانگیزه درکارکنان .

– بازنگری مداوم خط مشی هاوتصمیم گیری هاوهمسوئی آنهابااستراتژی سازمان .
۱۴- اموراداری ومنابع انسانی
۱-۱۴- هرم سنی کارکنان
هرم سنی کارکنان شرکت در پایان سال ۱۳۸۸ و مقایسه با سال ۱۳۸۷ در جدول ذیل منعکس می باشد
جدول (۲۲) : هرم سنی کارکنان شرکت سالهای ۱۳۸۸ – ۱۳۸۷
محدوده سنی کل پرسنل
محدوده سنی ( سال ) ۲۹/۱۲/۱۳۸۸( تعداد ) ۳۰/۱۲/۱۳۸۷( تعداد )
۲۴-۲۰ ۱ ۷
۲۹-۲۵ ۵۵ ۹۳
۳۴-۳۰ ۷۱ ۷۸
۳۹-۳۵ ۱۲۵ ۲۲۳
۴۴-۴۰ ۲۳۱ ۱۱۳
۴۹-۴۵ ۶۶ ۵۱
۵۴-۵۰ ۱۶ ۱۲
۵۹-۵۵ ۳ ۳
۶۵-۶۰ ۱ ۱
جمع کل ۵۶۹ ۵۸۱
۲-۱۴- تعداد کارکنان
جدول (۲۳) : تغییرات کارکنان شرکت در طول سال ۱۳۸۸ در جدول ذیل منعکس است :
شرح تولیدی خدماتی بازرگانی فروش اداری و مالی جمع
افزایش ۱/۱/۸۸ ۱۵۱ ۲۹۸ ۱۶ ۶ ۱۱۰ ۵۸۱
استخدامی – – ۱ ۳ ۱۱ ۱۵
بازگشت بکار ۱ ۱ — — ۱ ۳
انتقال از سایر واحدها (داخلی ) ۳ — — ۷ ۶ ۱۶
جمع ۱۵۵ ۲۹۹ ۱۷ ۱۶ ۱۲۸ ۶۱۵
کاهش استعفاء — ۱ ۱ — ۳ ۵
فسخ قرارداد — — — — ۱ ۱
ترک کار — — — — ۱ ۱
بازنشسته ۱ ۷ ۴ ۱ ۶ ۱۹
از کارافتاده — — — — — —
فوت ۱ ۱ — — — ۲

بازخرید — ۱ — — — ۱
اخراج — — — — — —

انتقال به سایر واحدها (داخلی) ۴ — ۱ ۱ ۱۱ ۱۷
جمع کاهش ۶ ۱۰ ۶ ۲ ۲۲ ۴۶
جمع کل ۱۴۹ ۲۸۹ ۱۱ ۱۴ ۱۰۶ ۵۶۹
در طول سال مالی مورد گزارش هیچ استخدامی صورت نگرفته است ونیروهای بکارگرفته شده صرفا جهت جایگزینی وتکمیل چارت جدید بوده و تعداد ۱۲نفر به عناوین مختلف شرکت را ترک نموده اند و در نتیجه تعداد کارکنان استخدامی شرکت از ۵۸۱ نفر در پایان اسفند ماه ۱۳۸۷ به ۵۶۹ نفر تقلیل یافته است که کاهشی به میزان ۱/۲ % را نشان می دهد .
شرکت سعی نموده است با توجه به خط مشی و سیاست خود در راستای کاهش هزینه ها و حفظ و افزایش سطح تولید گام بردارد همانطور که در صفحات بعد ملاحظه می شود شرکت توانسته است با کاهش نیروی انسانی و آموزش کارکنان در سطوح مختلف حتی نسبت به سالهای گذشته از کارائی بیشتری برخوردار باشد.
۳-۱۴- سوابق کارکنان
سوابق کاری پرسنل در پایان سال ۱۳۸۸ و مقایسه آن با سال ۱۳۸۷ بشرح ذیل است :
جدول (۲۴) : مقایسه سوابق کاری کارکنان شرکت سال ۱۳۸۸ – ۱۳۸۷
سابقه کار کل پرسنل
تجربه (سال ) ۲۹/۱۲/۱۳۸۸ ۳۰/۱۲/۱۳۸۷
کمتر از ۳ سال ۲۱ ۳۷
۵-۳ ۹۵ ۷۷
۸-۶ ۵ ۳۹
۱۱-۹ ۴۰ ۷۵
۱۴-۱۲ ۹۶ ۱۳۴

۱۷-۱۵ ۲۱۵ ۱۵۳

۲۰-۱۸ ۵۸ ۴۹
۲۳-۲۱ ۳۴ ۱۶
۲۶-۲۴ ۴ —
بالاتر از ۲۶ ۱ ۱
جمع ۵۶۹ ۵۸۱

بطوری که اعداد جدول فوق نشان می دهد ۳۹ نفر از پرسنل شرکت مازاد بر ۲۰ سال سابقه دارند .

نمودار (۷) مقایسه سوابق کار پرسنل گروه صنایع سیمان کرمان سالهای ۱۳۸۸- ۱۳۸۷

۴-۱۴- وضعیت تحصیلی
وضعیت مدارک تحصیلی کارکنان در پایان سال ۱۳۸۸ بشرح ذیل است :
جدول (۲۵) : وضعیت تحصیلی کارکنان گروه صنایع سیمان کرمان سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۸۸
آمار مدارک تحصیلی
درجه تحصیلی تعداد درجه تحصیلی تعداد
دکتری — دوره متوسطه ۲۹
فوق لیسانس ۳ دوره راهنمائی ۱۴۸
لیسانس ۷۰ دوره ابتدائی ۷۵
فوق دیپلم ۵۶ نهضت ۱۰
دیپلم ۱۷۷ بی سواد ۱
جمع کل ۵۶۹

۵-۱۴- آموزش
مطالعه وضعیت تحصیلی ، سابقه کار و هرم سنی کارکنان نشان دهنده اهمیت آموزش حین خدمت کارکنان می باشد و به همین علت واحد آموزش با تکیه بر سیستم مدرن جامع آموزشی با هدف به حداقل رسانیدن انحراف دانش کارکنان از نیازهای شغلی فعالیت نموده است . اهم فعالیت این واحد در طول سال ۱۳۸۸ بشرح ذیل است :
جدول (۲۶) : دوره های آموزشی گروه صنایع سیمان کرمان سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۸۸
سال ۱۳۸۸
محل دوره تعداد دوره تعداد نفرات ساعت آموزش

داخل شرکت ۲۱ ۶۳۱ ۳۹۹
برون سازمانی ۴۱ ۷۰ ۵۸۴
سمینارهای داخلی ۸ ۲۴۶ ۱۵۵
سمینارهای برون سازمانی ۲۲ ۳۷ ۳۱۵
جمع ۹۲ ۹۸۴ ۱۴۵۳

 

۱۵- امور رفاهی ، ایمنی و بهداشت کارکنان
۱-۱۵- امور رفاهی
به منظور توسعه بهداشت محیط کار ، ایجاد محیط مناسب جهت رشد و پویائی کارکنان و همچنین فراهم نمودن برنامه های مناسب جهت اوقات فراغت کارکنان ، اقدامات رفاهی گسترده ای در طول سال مورد گزارش به مرحله اجراء درآمده است که اهم فعالیتهای رفاهی شرکت بشرح زیر است :
۱-۱-۱۵- وام کارکنان
با توجه به تشکیل صندوق همیاری در شرکت بر مبنای قراردادهای سه جانبه (فی مابین شرکت ، شورای اسلامی کارووزارت کار و امور اجتماعی) ۱۲% وجوه مازاد تولید بر ظرفیت های اسمی مندرج در قرارداد تا پایان سال ۱۳۸۷به این صندوق واریزگردیده که تحت نظر هیات امنا ء متشکل از کارکنان شرکت و شورای اسلامی کار اداره گردیده و به منظور ارائه تسهیلات به کارکنان شرکت مورد استفاده قرارمی گیرد.
۲-۱۵- فعالیتهای مرکز بهداشت کار
خدمات ارائه شده مرکزبهداشت کار بصورت کلی شامل موارد ذیل می باشد :
الف – خدمات طب کار :
ویزیت بیماران سرپائی بصورت روزانه
ویزیت بیماران اورژانس و ارائه خدمات اولیه به بیماران و در صورت لزوم اعزام به بیمارستان های مربوطه
معاینات دوره ای پرسنل طبق تقویم پزشکی بر اساس سمت سازمانی
ب – خدمات بهداشت حرفه ای
اندازه گیری و پایش عوامل زیان اور محیط کار
بهسازی بهداشت محیط کار شامل : نظارت بر سلامت آب آشامیدنی پرسنل –نظافت عمومی محیط کار و سرویسهای بهداشتی کارکنان – بهداشت سالن غذاخوری – آشپزخانه و تاسیسات و تسهیلات مربوطه بررسی وضعیت بهداشت مواد غذائی مورد استفاده شرکت – نظارت بر وضعیت بهداشتی سرویسهای رفت و آمد .
آموزش پرسنل در زمینه های مختلف بصورت کلاسیک با همکاری واحد آموزش و بصورت چهره به چهره توسط کارشناس بهداشت حرفه ای در محیط کار.
انجام دوره ای طرحهای واکسیناسیون کلیه پرسنل رسمی و پیمانکار
مدیریت گروه صنایع گروه صنایع سیمان کرمان بر کل این فرایند نظارت

عالیه داشته و همواره اطمینان می یابد که این فعالیتها دارای ارزش افزوده هستند .
۱۶-مدیریت ریسک
بدلیل ابنکه عملیات شرکت در ایران متمرکز است بنابراین شرکت در معرض ریسکهایی است که محیط اقتصادی کشور به آن وارد می کند . شناسائی و مهار این ریسک ها بر عهده هیات مدیره و یکی از وظائف مدیریتی مهم در شرکت محسوب می شود . هدف شرکت احتراز از تمام ریسک ها و هدفمند کردن آنهاست شرکت از روش ها و فرآیند ارزیابی پیشرفته سود می برد که در موقع مقتضی به ارزش گروه صنایع سیمان کرمان می افزایند . در ادامه درباره برخی از این ریسکها و مهار آنها بحث می شود .
۱-۱۶- ریسک مالی
ریسکهای مالی عمده ای که گروه صنایع سیمان کرمان با آن روبرو است عمدتا ریسک های تامین مالی و ریسک های بدهکاران است . این ریسک ها مستمرا مورد تحلیل و نظارت قرار می گیرند .لازم بذکراست که درسال مالی منتهی به اسفندماه ۱۳۸۸ذخیره کافی درحسابها ازاین بابت اعمال گردیده است .

۲-۱۶- ریسک های بازار و استراتژیک
یکی از ریسک های عمده ای که بازار سیمان در آینده با آن مواجه خواهد شد ، افزایش ظرفیت تولید سیمان در کشور است که در حال حاضر شرکت کمابیش با این ریسک مواجه گردیده زیرا بابه بهره برداری رسیدن طرحهای جدیدسیمانی ونیزخارج شدن سیمان ازسبدحمایتی دولت ، تولیدبرتقاضا فزونی یافته ، اما شرکت برای سالهای آینده که طی آن احتمال فزونی بیشترعرضه بر تقاضا وجود دارد آمادگی لازم را با به کارگیری روشهای زیر در دست دارد.
 ترسیم بازار حال و آینده شرکت
 افزایش تنوع سبد تولید محصولات شرکت
 ایجاد ارتباط بین مشتریان و بخشهای فنی شرکت به منظور بهره مندی از پیشنهادات و نظرات مشتریان .
 ایجاد واحدهای عرضه مستقیم در شهرهای اطراف
 تقویت بخش صنایع پائین دستی سیمان
 تحقیقات آزمایشگاهی در راستای تولید سیمانهای خاص با کاربرد در صنعت سد سازی
 ادامه بازار یابی برای شناسائی بازار مناسب و مطمئن برای سیمان نفت تیپ Gونیزشروع بازاریابی برای شناسایی بیشتربازاربرای سیمان چاه نفت تیپ AوD .

۳-۱۶- ریسکهای عملیاتی
صنعت سیمان به عنوان مصرف کننده ی عمده انرژی همواره با ریسک افزایش قیمت انرژی به ویژه برق و گاز روبرو است شرکت با توجه به سیاست های بهینه سازی سعی دارد با مصرف گاز بر اساس استانداردهای سازمان بهینه سازی در مصرف سوخت صرفه جوئی نماید در این راستا در شرکت ستادی بعنوان ستاد راهبرد انرژی تشکیل شده تا به تدوین روشهائی که موجب کاهش مصارف الکتریسیته و سوخت می شود بپردازد .
بدیهی است که باتوجه به قطعی بودن افزایش قیمتهای حاملهای انرژی درسه سال آتی وتصمیمات کلان کشوربرحذف یارانه های انرژی تاسال ۱۳۹۰، بهینه سازی ،تغییروساده سازی فرآیندوساختارتکنولوژی بامحوریت انرژی وبهینه سازی مصرف آن سرلوحه اقدامات شرکت خواهدبود.
۴-۱۶- ریسکهای زیست محیطی
مسائل زیست محیطی نیز همواره ریسکهائی را از جمله ریسک جرائم زیست

محیطی به شرکت تحمیل می کند . شرکت با رعایت الزامات زیست محیطی و انجام برخی ابتکارات عمل توانسته است این ریسک را مهار کند .
۱۷- سرمایه گذاری در شرکتهای زیر مجموعه
۱-۱۷- سرمایه گذاری در شرکتهای زیر مجموعه – شرکتهای بورسی
جدول (۲۷) سرمایه گذاری درشرکتهای بورسی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۸۸
سرمایه گذاری بورسی
نام شرکت درصد سهام بهای تمام شده ارزش روز ارزش افزوده
سیمان مازندران ۲۰ ۱۰۰٫۹۵۳٫۵۸۷٫۲۸۲ ۳۴۵٫۴۹۹٫۲۰۷٫۱۳۰ ۲۴۴٫۵۴۵٫۶۱۹٫۸۴۸
سیمان اردبیل وآهک آذرشهر ۴/۲۵ ۱۰۲٫۷۶۵٫۵۸۷٫۲۲۵ ۵۰٫۳۱۶٫۹۱۳٫۵۵۶ (۵۲٫۴۴۸٫۶۷۳٫۶۶۹)
جمع ۲۰۳٫۷۱۹٫۱۷۴٫۵۰۷ ۳۹۵٫۸۱۶٫۱۲۰٫۶۸۶ ۱۹۲٫۰۹۶٫۹۴۶٫۱۷۹

همانطور که ملاحظه میشود با فرض قیمت بازار برای ۲۰ درصد سهام سیمان مازندران شرکت به میزان ۲۴۴٫۵ میلیارد ریال ارزش افزوده دارد.که این به عنوان یکی از پتانسیلهای نهفته گروه صنایع سیمان کرمان می باشد. بخصوص آنکه طرحهای ارتقاء ظرفیت و توسعه سیمان مازندران باتوجه به ، به بهره برداری کامل رسیدن ارزش افزوده بسیار بالائی برای سهامداران خود ایجاد میکند . ضمناقابل ذکراست که حاصل نهایی سرمایه گذاری درسهام شرکتهای بورسی نیزدارای ارزش افزوده ای معادل ۱۹۲ میلیاردریال میباشد.
۲-۱۷- سرمایه گذاری در شرکتهای زیر مجموعه – شرکتهای غیر بورسی
جدول (۲۸) سرمایه گذاری درشرکتهای غیر بورسی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند۱۳۸۸
سرمایه گذاری – شرکتهای غیر بورسی
۱ نام شرکت درصد سهام بهای تمام شده-ریال
۲ سیمان ممتازان* ۳۳/۳۳ ۱۵۳٫۰۴۵٫۹۲۸٫۸۸۳
۳ سرمایه گذاری سیمان کرمان* ۹۹/۹۹ ۶۵٫۹۹۳٫۳۵۶٫۰۰۰
۴ یاران سلیم* ۳۹/۶۱ ۷٫۶۱۹٫۵۵۴٫۳۹۶
۵ سیمان بندر دیر ۳۵ ۲٫۲۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰
۶ سایر ۲٫۲۸۴٫۱۹۶٫۰۰۰
جمع کل ۲۳۱٫۱۶۸٫۰۳۵٫۲۷۹

لازم بذکراست که طی سال ۱۳۸۸ شرکت سرمایه گذاری سیمان کردستان کاهش سرمایه وشرکت یاران سلیم افزایش سرمایه داشته است که مبالغ فوق پس ازاعمال عملیات مزبورمیباشد.
۱-۲-۱۷-شرکت سیمان ممتازان
شرکت سیمان ممتازان با ظرفیت یک میلیون تن در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسیده است که با توجه به درصد سهام سرمایه گذاری شده در آن بمیزان ۱۳۰٫۷۲۳٫۵۰۵ سهم

 

و محل فعالیت شرکت، این شرکت توانسته است از ظرفیتها و پتانسیل های گروه صنایع سیمان کرمان در رسیدن به اهداف خود استفاده نماید .
با در نظر گرفتن قیمت تمام شده سهام ، شرکت از یک ارزش افزوده بسیار بالائی برخوردار می باشد که این نشان دهنده تصمیمات سازنده هیات مدیره در امر سرمایه گذاری شرکت به منظور افزایش ثروت سهامداران بوده است و شایان ذکراست که باتوجه به پیش بینی سودهرسهم معادل ۱۲۸ریال (تازمان تهیه این گزارش )برای سال مالی ۱۳۸۸میزان سودخالص شرکت سیمان کردستان ازسیمان ممتازان مبلغ ۱۶٫۷۲۴میلیون ریال خواهدبود.
۲-۲-۱۷-شرکت سرمایه گذاری سیمان کردستان (مشمول تلفیق)
عمده فعالیت اصلی شرکت سرمایه گذاری سیمان کردستان (سهامی خاص)هرگونه مشارکت اعم ازحقوقی یامدنی ، تشویق وتسهیل امرسرمایه گذاری وعقدقراردادجهت اداره پرتفوی سهام ، خریدوفروش وپذیره نویسی سهام شرکتهای تولیدی وخدماتی وبازرگانی، انجام وارائه خدمات کارگزاری سهام درسازمان بورس اوراق بهادارازطریق موسسات کارگزاری ، اخذنمایندگی کارگزاری درسازمان بورس اوراق بهادارو….میباشد.که باتوجه به تصمیمات متخذه درجلسه مجمع عمومی صاحبان سهام مورخ ۲/۳/۸۷ مقررگردید که فعالیت شرکت به حداقل رسانده شده وشرکت بصورت انجماددرآیدبنحوی که صرفاساختارشرکت بدلیل سابقه کسب شده جهت فعالیت احتمالی آتی نگهداریشود. لذادرآغازسال اقدام به فروش کلیه سهام پرتفوی شرکت شد ، بطوریکه خریدهای سهام انجام شده درشرکت مذکورمنحصربه سهام گروه صنایع سیمان کردستان ونیز سهام شرکت بین المللی سیمان ساروج بوشهرباهماهنگی باشرکت سرمایه گذاری وتوسعه صنایع سیمان گردیدتا صرفاسرمایه گذاریهای آتی برمبنای سهام شرکتهای سیمانی متمرکزگردد.
ضمنا براساس تصمیمات متخذه درجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۴/۷/۱۳۸۸ شرکت مذکورتصمیم به کاهش سرمایه شرکت از۱۵۰ میلیاردریال به ۶۶ میلیاردریال گرفته شدکه شرکت نسبت به ثبت کاهش فوق اقدام نمودوعملیات مربوطه دردفاترشرکت سیمان کردستان نیزاعمال گردید.
۳-۲-۱۷-شرکت یاران سلیم (مشمول تلفیق)
خلاصه فعالیت اصلی شرکت تاسیس ، اداره وبهره برداری ازواحدهای صنعتی ، خدماتی ، معدنی ، کشاورزی ، انجام کلیه عملیات مالی ، اداری وبازرگانی ازقبیل خریدوفروش ، توزیع ، صادرات وواردات ، حمل ونقل کالا ، موادومصالح به نحوی که باموضوع شرکت ارتباط داشته باشد وانجام سرمایه گذاری ومشارکت درسایرشرکتهای تولیدی وغیرتولیدی داخلی یاخارجی وساخت وسازساختمان میباشد.
۳-۱۵-شرکت درشرف تاسیس
شایان ذکراست که دراردیبهشت ماه ۱۳۸۸ باعنایت به بررسی های انجام شده ونیزمصوبه شماره ۲۱۶مورخ ۲۶/۱۰/۱۳۸۷هیئت مدیره شرکت اقدام به واریزمبلغ ۲٫۵۰۰ میلیون ریال بابت ۵۰% سرمایه گذاری(سهم اینشرکت) درشرکت درشرف تاسیس مخلوط سیمانی موضوع تولیدمحصولات پایین دستی سیمان به حساب شرکت سرمایه گذاری وتوسعه صنایع سیمان

واریزگردیده که امیداست باتوجه به مطالعات انجام شده ونیزگسترش بازارمحصولات موردنظرمنافع سهامداران محترم تامین گردد.
۱۸-وضعیت مالی شرکت
۱-۱۸- مقایسه فروش و سود عملیاتی شرکت
جدول (۲۹)- مقایسه فروش و سود عملیاتی شرکت طی سالهای۱۳۸۸-۱۳۸۴ ارقام-میلیون ریال
شرح / سال مالی ۱۳۸۴ ۱۳۸۵ ۱۳۸۶ ۱۳۸۷ ۱۳۸۸
درآمد فروش ۴۲۹٫۳۷۵ ۴۴۲٫۴۴۱ ۴۳۴٫۵۱۴ ۵۴۰٫۶۶۹ ۶۱۵٫۵۵۳
سود عملیاتی ۲۲۸٫۴۰۷ ۲۱۱٫۳۰۹ ۱۷۴٫۹۹۰ ۲۵۷٫۳۰۶ ۲۷۶٫۳۰۰
سود و زیان سال مالی ۲۵۳٫۸۲۷ ۲۲۰٫۲۰۷ ۲۱۸٫۹۱۱ ۲۱۶٫۵۲۶ ۲۵۸٫۸۷۵
سرمایه ۱۱۰٫۶۶۰ ۲۲۰٫۳۲۰ ۲۲۰٫۳۲۰ ۲۲۰٫۳۲۰ ۲۲۰٫۳۲۰
حقوق سهامداران ۱۶۶٫۵۴۳ ۴۹۴٫۱۱۳ ۵۳۱٫۰۱۸ ۵۹۲٫۱۷۱ ۶۳۹٫۰۰۹

۲-۱۸-مقایسه EPS، DPS ودرصد سود تقسیمی
جدول (۳۰( مقایسه EPS، DPSودرصد سود تقسیمی شرکت طی سالهای۱۳۸۸-۱۳۸۴
شرح / سال مالی ۱۳۸۴ ۱۳۸۵ ۱۳۸۶ ۱۳۸۷ ۱۳۸۸
سود هر سهم(EPS) -ریال ۲۳۰۴ ۹۹۲ ۹۹۴ ۹۸۲ ۱٫۱۷۵
سود تقسیمی((DPS -ریال ۲۰۰۰ ۸۰۰ ۷۰۰ ۷۵۰ ؟

درصد سود تقسیمی-درصد ۸۷ ۸۰ ۷۰ ۷۶ ؟

۳-۱۸- اطلاعات وضعیت مالی
جدول (۳۱) –اطلاعات وضعیت مالی درپایان سالهای ۱۳۸۸-۱۳۸۶ (میلیون ریال)
ردیف شرح ۱۳۸۸ ۱۳۸۷ ۱۳۸۶
۱ جمع داراییها ۹۴۸٫۰۳۳ ۹۲۳٫۶۷۶ ۸۶۶٫۱۱۹
۲ جمع بدهیها ۳۰۹٫۰۲۳ ۳۷۶٫۵۵۳ ۳۳۴٫۵۰۰
۳ جمع حقوق صاحبان سهام ۶۳۹٫۰۰۹ ۵۴۷٫۱۲۳ ۵۳۱٫۶۱۹
۴ حجم معاملات سهام ۲۳٫۱۰۹٫۵۳۵ ۶٫۲۳۹٫۴۵۸ ۴٫۲۵۳٫۰۰۰
۴-۱۸- مقایسه شرکت با سایر شرکتهای سیمانی پذیرفته شده در بورس – ارزش جایگزینی
یکی از معیارهای مهم در ارزیابی شرکتهای سیمانی جهت سرمایه گذاری توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ارزش جایگزینی سهام منظور و مقایسه ان با سایر شرکتهای هم گروه و صنعت مورد نظر می باشد .همچنانکه در جدول زیر مشاهده می شود ارزش جایگزینی شرکت به تنهایی فقط ۶۸% ارزش جایگزینی متوسط بازار سایر شرکتهای سیمانی بوده و با لحاظ شرکتهای زیر مجموعه خود ۳۶%ارزش جایگزینی را دارد که این نشان دهنده پتانسیل بالای گروه صنایع سیمان کرمان از حیث سرمایه گذاری و ارزش افزوده بالای آن می باشد.

جدول (۳۲ )محاسبه ظرفیت اسمی تولید شرکت با شرکتهای زیر مجموعه
شرح ظرفیت اسمی درصد مالکیت ظرفیت کل
گروه صنایع سیمان کرمان ۱٫۱۰۴٫۰۰۰ ۱۰۰% ۱٫۱۰۴٫۰۰۰
سیمان ممتازان ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۳۳/۳۳% ۳۳۳٫۳۰۰
*سیمان مازندران ۲٫۲۵۰٫۰۰۰ ۲۰% ۴۴۸٫۰۰۰
جمع کل ۱٫۸۸۵٫۳۰۰
* طرح جدید کارخانه با ظرفیت ۳۳۰۰ تن در روز ، در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسیده است.
همچنین طرح افزایش ظرفیت کارخانه از ۲۰۰۰ به ۴۰۰۰ تن در روز ، در بهار۸۷ تکمیل و راه اندازی رسمی گردیده است .
۱۹-برنامه های آتی شرکت در سال ۱۳۸۹
 تحقق میزان تولید ، معادل ۱٫۱۱۲٫۳۷۵ تن کلینکر
 تامین حاشیه سود مناسب .
توسعه سیستمهای مدیریتی : سیستم مدیریت منابع انسانی ( جذب ، آموزش و یادگیری ، ارتقاء ، انگیزش ) و زیرساختارهای نرم افزاری .
پرداخت به موقع سود سهامداران عمده شرکت .
 تنوع بخشی محصولات سیمان با اولویت به تولید سیمان با حاشیه سود بیشتر و مطلوب مشتریان.
تمرکز بر کاهش هزینه ها و استقرار سیستم کاهش هزینه ها بصورت مستمر .
بهسازی خطوط سه گانه تولید شرکت .
بازاریابی و بازارسازی برای سیمانهای ویژه با توجه به پتانسیلهای شرکت .
۲۰-تکالیف مجمع
تکالیف تعیین شده براساس مفاد صورتجلسه مشروح مذاکرات جلسه مجمع

عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام مورخ۲۳/۳/۱۳۸۸مورد پیگیری قرار گرفته و نتایج حاصل از آن بشرح زیر است :

جدول (۳۳ ) تکالیف مجمع عمومی عادی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۸۸
تکالیف هیات مدیره اقدامات انجام شده
۱- بند ۵ گزارش بازرس قانونی – پیگیریهای لازم درخصوص اراضی شهرک شهیدباهنر.

۲- بند ۷ گزارش بازرس قانونی – تعیین تکلیف وجوه قابل استردادازانجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان

۳- بند ۹ گزارش بازرس قانونی – پرداخت سود سهامداران

۴-بند۸گزارش بازرس قانونی –رعایت مفادآیین نامه انضباطی شرکتهای پذیرفته شده دربورس

۵-بند۱۰گزارش بازرس قانونی –نهایی کردن وضعیت مالکیت ساختمان خریداری شده ازشرکت نوسازی ساختمان تهران درسال ۱۳۸۲٫ – ازسوی واحدحقوقی شرکت دردست اقدام میباشد.

– باتوجه به اینکه کلیه شرکتهای سیمانی دچاراین قضیه شده اندموکول به تعیین تکلیف ازسوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان میباشد..

– عمده باقیمانده مبلغ مزبورمربوط به حق تقدم های استفاده نشده مربوط به افزایش سرمایه سالهای ۸۳و۸۵میباشدکه علیرغم درج آگهی درروزنامه درافزایش سرمایه شرکت نکرده اندوبه مروربامراجعه سهامداران ذی ربط نسبت به استردادارزش اسمی سهام مربوطه اقدام میگرددکه تاکنون نیزمبلغ ۲۰۵میلیون ریال تسویه شده است.

-دراجرای بندمذکوربه غیرازبندمربوط به اصلاح مفاداساسنامه مطابق نمونه اساسنامه شرکتهای بورسی انجام گردیده که انجام مورداخیرنیزموکول به هماهنگی کلی واعلام ازسوی شرکت سرمایه گذاری صنایع سیمان میباشد.
-باتوجه به پیگیریهای بعمل آمده درتاریخ ۱۷/۳/۸۸توافق نامه جدیدی مابین نمایندگان طرفین تنظیم گردیده که جهت پیگیری واقدام مقتضی به مشاورحقوقی شرکت ارجاع گردیده است.

۲۱- تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

نسبت¬های نقدینگی

نسبت¬های فعالیت¬ (کارایی)

 

نرخ رشد نسبت گردش دارایی ، نرخ رشد دوره وصول مطالبات ، نرخ رشد دوره گردش کالا ، نرخ رشد دوره گردش عملیات ، نرخ رشد نسبت کالا به سرمایه در گردش ، نرخ رشد نسبت گردش سرمایه جاری ، نرخ رشد دفعات واریز بستانکاران ، نرخ رشد دوره واریز بستانکاران

نسبت¬های سرمایه¬گذاری (اهرمی)

نرخ رشد نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه ، نرخ رشد نسبت کل بدهی ، نرخ رشد نسبت بدهی جاری به ارزش ویژه نرخ رشد نسبت بدهی بلندمدت به ارزش ویژه ، نرخ رشد نسبت مالکانه ، نرخ رشد نسبت پوشش بدهی نرخ رشد نسبت پوشش بهره

نسبت¬های سودآوری

نسبتها ی نقدینگی
۱- نسبتهای نقدینگی :
نسبت نقدینگی به نسبتی اطلاق می شود که توانایی واحد تجاری را در واریز بدهیهای کوتاه مدت نشان دهد . اهم این نسبتها عبارتند از نسبت جاری و نسبت آنی .
۲- نسبتهای فعالیت :
هر گونه کسری که در صورت آن مبلغ فروش واحدتجاری و در مخرج آن یکی از اقلام ترازنامه آمده باشد نسبت فعالیت نامیده می شود . تنها در مورد موجودی جنسی بهتر است بجای رقم فروش ، بهای تمام شده کالای فروش رفته بکار رود . نسبتهای فعالیت ، کارآیی مدیران را در کاربرد دارائیها ( منابع مالی در اختیار مدیران ) نشان می دهند .
۳- نسبتهای سرمایه گذاری :
نسبتهایی را نشان می دهند هرگاه عملیات واحدتجاری زیان ببار آورد و کار به تصفیه بکشد ، تا چه اندازه طلبکاران و وام دهندگان به آن واحد تجاری به مطالبات خود می رسند ، نسبتهای سرمایه گذاری می نامند . در ضمن ، نسبتهای سرمایه گذاری طرز ترکیب سرمایه شرکت را به معنی اعم آن که کلیه منابع مالی را در بر می گیرد نشان میدهد . به عبارت دیگر نسبتهای سرمایه گذاری آنچه را به صاحبان سهام ( سرمایه ) تعلق دارد با سرمایه گذاریهای دیگران در واحد تجاری می سنجد .
۴- نسبتهای سود آوری :
هدف از کاربرد نسبتهای سود آوری تععین میزان موفقیت واحد تجاری در کسب سود است . موفقیت در کسب سوود را از تعیین نسبت سود به فروش یا دارایی ها و یا از راه سنجش سود با سرمایه گذاری صاحبان سهم در واحد تجاری به دست می آورند و بسته به موردمقایسه ، آن را بازده فروش ، بازده ارزش ویژه ، بازده دارایی و یا بازده سرمایه در گردش می نامند .
– نسبتهای نقدینگی :
نسبتهای نقدینگی از مقایسه دارایی جاری یا اقلام تشکیل دهنده آن با بدهی جاری به دست می آید و بیشتر این نسبتها به صورت عدد و یا درصد نشان داده می شود . اهم نسبتهای نقدینگی عبارتند از نسبت جاری و نسبت آنی .
نسبت جاری :
هر گاه جمع دارایی جاری را بر جمع بدهی جاری تقسیم کنیم نسبتی را که به دست می آید نسبت جاری می گوئیم .
اهمیت نسبت جاری از توجه به تعریف دارائی جاری و بدهی جاری روشن می شود . دارایی جاری آنچه را که در مدتی کوتاه که معمولا کمتر از یک سال است به صورت نقد در اختیار واحد تجاری قرار می گیرد نشان می دهد و بدهی جاری مبالغی را که باید از محل دارایی جاری تامین و در کوتاه مدت پرداخت گردد ارائه می نماید.
در تفسیر نسبت جاری می باید به نوسانات آن در طول مدت هم توجه داشت گاه اتفاق می افتد که برای بهتر جلوه دادن این نسبت در صورتهای مالی در پایان سال به واریز موقت بعضی اقلام بدهی می پردازند و در اوائل سال بعد آنها را برگشت می دهند که این خود یک نوع حساب آرائی محسوب میشود .
نسبت آنی :
نسبت جاری نقصی بزرگ دارد و آن این است که همه اقلام دارایی جاری از لحاظ نقدینگی یکسان و مشابه در نظر گرفته می شوند در صورتی که از این اقلام دارایی جاری را باید به دو طبقه تقسیم کرد :
آنچه نقداست یا در حکم نقد و یا بدون کوششی در راه فروش ، نقدا وصول خواهد شد . این تعریف ، موجودیهای نقدی اعم از صندوق و بانک و همچنین حسابها و اسناد دریافتی را در بر می گیرد . به جمع این ارقام دارائیهای سیال یا دارائیهای آنی گفته میشود .
اقلامی از دارایی جاری که می باید از طریق فروش به پول نقد یا مطالبات تبدیل شوند . کلیه انواع موجودیهای جنسی اعم از مواد وکالا دراین طبقه قرار می گیرد .
شاید بتوان گفت که نسبت آنی یکی از مفیدترین نسبت هاست . این نسبت به وضوح نشان می دهد که آن قسمت ازدارایی جاری که از لحاظ ارزش ، ثبات بیشتری دارد و احتمال کاهش در آن کمتر است تا چه میزان می تواند پشتوانه طلبکاران کوتاه مدت قرار گیرد و به مراجعه آنان برای وصول مطالباتشان پاسخگو باشد .
فرجه تدافعی :
فایده تعیین و بررسی نسبتهای نقدینگی را در این می دانند که توان واحدتجاری رادر پرداخت بدهیهای خود مشخص کند . ولی علاوه بر آنچه به صورت بدهی در حسابها و صورتحسابها منعکس می شود ، پرداختها ی نقدی بسیاری یه عنوان هزینه و به صورت روزمره انجام میگیرند که با حسابهای بدهی ارتباطی ندارند در حالی که از لحاظ نقدینگی وکاهش آن اثر مشابه دارند .
برطرف کردن ایراد بر نسبتهای نقدینگی :
۱- نسبت گردش نقدی :
صورت و مخرج نسبت جاری هر دو از ترازنامه گرفته می شوند ومی دانیم که ترازنامه و اقلام مندرج در آن ثابت هستند و فاقد گردش و تحرک از لحاظ دیگر می بینیم که سنجش نقدینگی و توان واریز بدهیهای کوتاهمدت لزوما با گردش پول و یک نوع پویایی سرو کار دارند به منظور پویا کردن نسبت نقدینگی بسیاری بر این عقیده اند که در محاسبه نسبت جاری بجای دارایی جاری می باید از گردش نقدی حاصل از عملیات واحد تجاری استفاده کرد و نسبتی را که به این طرز محاسبه می شود به نام نسبت گردش نقدی تسمیه کرده اند .
۲- شاخص نقدینگی :
از لحاظ نقدینگی اقلامی که در محاسبه نسبتهای جاری و آنی مورد استفاده قرار می گیرند هم جنس و یکسان نیستند .کالا باید به فروش برسد و حسابهای بدهکاران باید وصول شوند تا هم جنس و هم پایه موجودیهای نقدی گردیده با هم قابلیت جمع پیدا کنند . برای رفع این ایراد اصولی که بر نسبتهای جاری و آنی وارد است ، از شاخص نقدینگی استفاده می کنند .
وضع موجود نقدی و بانکی :
گفتیم وقتی موجودی حسابهای نقدی نسبت به بدهی جاری بالا باشد معمولا خطر بروز ناتوانی در واریز بدهیهای کوتاه مدت کاهش می یابد و ظاهرا واحدتجاری مربوط از اعتبار بیشتری برخوردار است ولی بعضی عقیده دارند که داشتن موجودی نقدی و بانکی زیاد بر فقدان مدیریت صحیح دلالت دارد و حکایت از راکد شدن پول می کند که چه بسا مورد مصرفی سودمند می توانست داشته باشد . هر چند این استدلال را از نقطه نظر صاحبان سهام نکته ای بجا و درست می دانیم ولی از دید بستانکاران هرچه نقدینگی بیشتر باشد وضع مطلوبتر تلقی می شود .
در تفسیر نقدینگی توجه به نکات زیر حائز اهمیت است :
معمولاطلبکاران موسسه برای حفظ منافع خود در رسیدن به مطالباتشان علاقمند هستند که نسبتهای جاری و آنی هر چه ممکن است بالا و دوره گردش عملیات تا حد امکان کوتاه باشد در اینجا از نقطه نظر مدیران موسسه ، تضادی بین نقدینگی و سود آوری پیدا می شود به این توضیح که وقتی نقدینگی و بخصوص نسبت آنی را بالا نگه دارند پول راکد می ماند و به تحصیل در آمد و سود لطمه می خورد .و اگر نقدینگی و نسبتها کاهش پیدا کنند ، اعتبار موسسه در نظر دیگران مخصوصا طلبکاران و بانکها تنزل می یابد .
بعضی از مدیران به هنگام تنظیم صورتهای مالی به اقداماتی ناموجه مبادرت می ورزند و سرمایه در گردش را بهتر از آنچه هست نشان می دهند . به این منظور ثبت خریدهای پایان سال را معوق می گذارند تا موجودی جنسی کاهش یابد و در وصول مطالبات خودحداکثر کوشش می کنند تا کاهش این دو حساب موجب افزایش دوره گردش کالا و بهبود دوره وصول مطالبات شود . طبعا هر اقدامی که دارایی جاری و بدهی جاری هر دو را ولو به مبلغ یکسان کاهش دهد نسبت جاری را اگر یک یا بیشتر باشد بهتر می کند .
به این گونه کارها یعنی فعل و انفعالاتی که وضع حساب و صورتهای مالی را بهتر از واقع نشان دهد اصطلاحا حساب آرائی می گویند .

گردش مطالبات
هدف از تجزیه و تحلیل مطالبات بررسی کیفی حسابها و اسناد دریافتی است و گرنه از لحاظ کمی ثبت و ضبط و طبقه بندی مطالبات در دفترداری مطرح می شود . برای تحلیل مطالبات از دو روش استفاده
می شود : یکی زمان بندی مطالبات و دیگری تعیین دوره وصول مطالبات .
زمان بندی مطالبات :

برای زمان بندی مطالبات ، حسابها و اسناد دریافتی بر حسب مدت از تاریخ سررسید طبقه بندی می شوند ، مثلا حسابهایی که تا یک ماه از سررسید آنها گذشته با هم منظور و به همین ترتیب حسابهایی که دو ماه و سه ماه و … و یک سال از موعد وصول آنها گذشته است به تناسب مدت با یکدیگر طبقه بندی می گردند.
از رویاین صورت یا جدول بهتر می توان قابلیت وصول مطالبات را پیش بینی و برآورد کرد .مثلا وقتی جمع مطالباتی را که چند سال از سررسید آنها گذشته با مطالباتی که تازه سررسید آنها فرا رسیده است مقایسه می کنیم می بینیم که شاید ۱۰ درصد از حساب سالهای قبل هم در سال جاری وصول نشود در حالیکه بیش از ۹۵ درصد مطالبات اخیر به حیطه وصول در خواهد آمد .
دوره وصول مطالبات :
هر گاه زمان بندی حسابها و اسناد دریافتی مشکل باشد و یا بررسی بیشتری ضروری تشخیص شود تعیین دوره وصول مطالبات سودمند واقع خواهد شد .

گردش کالا :
کالارا مترادف موجودی جنس بکار می بریم و به این تعبیر شامل مواد اولیه ، کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده می شود و ملزومات تولید را هم در بر می گیرد .
روش حذف انبارداری
واضح است که با استفاده از روش حذف انبارداری ، نسبت گردش کالا، که معمولا از تقسیم کردن بهای تمام شده کالای فروش رفته یا مصرف شده در تولید بر موجودی آن در پایان سال (و یا میانگین موجودی هایی چند) به دست می آید، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا میکند، حاکی از این که موجودی به مراتب بسیار گردش داشته است که خود بر کارآیی مدیران دلالت می نماید.
استفاده از روش حذف انبارداری ، تغییراتی را در حسابداری صنعتی به وجود آورده است. در بسیاری صنایع قبل از استفاده از این روش، تخصیص هزینه های سربار براساس سطح زیربنای انبار مورد استفاده هر واحد انجام می گرفت.
دوره گردش عملیات

معمولا دوره گردش عملیات از یک سال کوتاهتر است و در بسیاری موسسات در یک سال چندین دوره عملیات طی می شود. در مواردی که دوره گردش عملیات از یک سال کمتر باشد ملاک محاسبه و مقایسه را همان یک سال قرار می دهند ولی هرگاه دوره مزبور از یک سال تجاوز کند بجای سال تقویمی از دوره گردش عملیات واقعی استفاده می کنند.

دوره گردش عملیات را باید با ادوار گذشته در همان واحد تجاری و یا با موسسات مشابه مقایسه کرد. طولانی تر شدن دوره عملیات در مقایسه با ادوار گذشته نشانه ای نامطلوب تلقی می شود زیرا حکایت از کند شدن فعالیت در یک یا چند قسمت از دوره گردش عملیات می کند. سرعت زیاد دوره مزبور نیز مطلوب تلقی نمی شود و دلالت بر کمبود سرمایه جاری موسسه می کند که در صورت مواجهه با عاملی نامساعد مشکلات زیاد می آفریند.
نسبت کالا به سرمایه در گردش
حالت اول- وقتی است که با توجه به حجم معاملات انجام شده، شرکت کسر سرمایه نشان می دهد. این حالت ناشی از کمبود سرمایه حکایت از آن می کند که شرکت بیش از حد توان خود تجارت کرده است و به این نوع واحد تجاری شرکت پر مبادله اطلاق می گردد. در چنین موردی نسبت گردش کالا در شرکت خوب ولی نسبت جاری آن نامطلوب می باشد.
حالت دوم-هنگامی است که در شرکت مقدار قابل توجهی کالای منسوخ و متروک و یا دیر فروش وجود دارد. در این حالت نسبت جاری شرکت رضایت بخش ولی نسبت جاری آن نامطلوب است.
گردش سرمایه جاری
هدف از بررسی سرمایه در گردش یا سرمایه جاری آن است که تعیین کنیم آیا مقدار سرمایه در گردش کافی و متناسب با حجم فروش و فعالیت واحد تجاری می باشد یا خیر؟

در بررسی کفایت سرمایه در گردش باید به اعتبارات کوتاه مدت ، اضافه برداشت از حسابهای جاری در بانکها و استقراض کسانی که رابطه نزدیک با موسسه دارند توجه مخصوص کرد. ضمنا وقتی رقم اسناد پرداختی زیاد باشد قاعدتا باید حساب های پرداختنی یا بستانکاران مانده کمی نشان دهد.
نسبت های سرمایه گذاری
نسبت های سرمایه گذاری بر دو نوع هستند. یکی نسبتی که به وسیله آن میزان سرمایه گذاری در دارایی سنجیده می شود و دیگری نسبت هایی که رابطه منابع مالی مورد استفاده واحد تجاری را از لحاظ بدهیهای جاری و بلند مدت با ارزش ویژه تعیین و ارزیابی می کند و در واقع نحوه ترکیب آنها را بررسی می نماید. نسبت های نوع دوم را نسبت های اهرمی هم نامیده اند و وجه تسمیه آن ناشی از تشابهی است که بین سود حاصل از کاربرد مکانیکی اهرم و سود به دست آمده از کاربرد وجوه حاصل از بدهی بلند مدت به نفع صاحبان سهام وجود دارد.

مهمترین نسبت های سرمایه گذاری عبارتند از:
۱- نسبت دارایی ثابت به ارزش ویژه
۲- نسبت کل بدهی
۳- نسبت بدهی جاری به ارزش ویژه
۴- نسبت بدهی بلند مدت به ارزش ویژه
نسبت اول از چهار نسبت فوق از نوع اول و سه نسبت دیگر از نوع نسبتهای اهرمی هستند. اینک به توضیح هر یک از چهار نسبت سرمایه گذاری می پردازیم:
نسبت دارائی ثابت به ارزش ویژه
میزان سرمایه گذاری در دارایی ثابت بستگی به نوع صنعت دارد. از این رو اظهارنظر نسبت به کفایت، کم یا زیاد بودن آن کار آسانی نیستتعیین میزانی صحیح برای سرمایه گذاری در دارایی ثابت نشانه کاردانی و لیاقت مدیران بشمار می رود. اصولا هر قدر سرمایه گذاری در دارایی ثابت کمتر باشد سودمند تر تشخیص می شود مشروط بر اینکه تولید و فعالیت امکان پذیر باشد ولی ماهیت کار بعضی صنایع ایجاب می کند که در دارایی ثابت سرمایه گذاری سنگین کنند مانند صنایع آهن و فولاد که به لحاظ لزوم سرمایه گذاری بسیار در کارخانه و توسعه و تغییراتی که مرتبا داده می شود حد متوسط این نسبت اغلب از ۷۵ ٪ تجاوز می کند و در موارد استثنایی نسبت به بیش از ۱۰۰ درصد هم دیده می شود.
برعکس در مورد تولید ابزارآلات دستی ، حد متوسط نسبت مورد بحث کمتر از ۳۵درصد و در بعضی موارد به ۲۰ درصد ارزش ویژه هم می رسد.

نسبت کل بدهی

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 79 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد