تحقیق در مورد زبان برنامه نویسی دلفی

word قابل ویرایش
31 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

زبان برنامه نویسی دلفی

(فصل اول)
مقدمه
در اینجا لازم به ذکر است برخی ویژگی های نرم افزار را بررسی کنیم . مدتها پیش برنامه نویسان از زبانهای ساده مثل بیسیک یا پیچیده چون اسمبل استفاده می کردند . اما turbo pascal با داشتن کامپایلر قوی توانست جای خود را در برنامه ها تثبیت کند و به خوبی جلوه گر شود . با وجود Win3.1 و Windows95 محدوده برنامه نویسان گسترده تر شد . اینک آنها از برنامه‌های پیچیده ای چون C++ و یا ویژوال بیسیک استفاده کنند . ظهور Visul Basic تحول عظیمی در برنامه نویسی ایجاد کرد چون قبل از آن برنامه نویس فقط از طریق کدنویس صورت می گرفت و شیوه جدیدی از برنامه نویسی ویژوال (Visual programming) یا برنامه نویس بصری را بوجود آورد .

زبانهای برنامه نویس علاوه بر کد نویسی از امکانات بصری استفاده می کنند و از کد نویس از قسمتهای مهم برنامه استفاده می شود .
مثلاً برای ساختن یک دکمه کوچک با استفاده از پاسکال باید دستورات زیر را اجرا می کردید :

Window[20,10,30,13] ;
Textbackground[1] ;
Text color[14] button 1
Clrscr ;
Write [‘button’]

اما ویژوال فقط کافی است مؤلفه بصری آن را با موس انتخاب کرده و روی فرم قرار دهید . زبان ویژوال سادگی ، سرعت و امکانات فراوان دارد .
یکی دیگر از زبانهای ویژوال دلفی است . دلفی از یک کامپایلر اصیل برخوردار است یعنی می تواند برنامه ای با فایل اجرایی مستقل ایجاد نماید . سرعت برنامه های دلفی بالا می باشد و علت آن این است که دلفی از پاسکال شی گرا (object pascal) استفاده می کند . دلفی بانکهای اطلاعاتی ، برنامه های کاربردی ، برنامه های گرافیکی و چند رسانه ای را در بر می گیرد . در دلفی دسترسی به Data Access سریع صورت می گیرد . در دلفی نه تنها از جداول اطلاعاتی استفاده می کنید بلکه از جداول دیگر چون paradox و غیره نیز می‌توانید استفاده کنید .

پنجره های موجود در دلفی
در دلفی با چهار اساس روبرو هستید . پنجره اصلی یا Main Window ، پنجره طراح فرم یا Form Designer ، پنجره ناظر اشیاء یا object Inspector و پنجره ویرایشگر کد یا Code Editor پنجره اصلی شامل نوار منو که در ردیف بالا قرار دارد ، نوار ابزارها که در زیر نوار منو و لوح مؤلفه ها که در سمت راست نوار ابزارها می باشد . با کلیک برروی هر منو کادر کرکره آن باز می‌شود . Component panel (لوح مولفه ها) از برگنشان های متعددی تشکیل یافته است و هر کدام حاوی مؤلفه هایی می باشند .

 

پنجره طراح فرم (form Designer)
با استفاده از این پنجره می توان خصوصیات هر شی را تغییر داد . در روی فرم خطوطی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها جای اشیاء را دقیق تنظیم کرد . با استفاده از این پنجره می توان فرمها را ایجاد و یا ویرایش کرد.

پنجره ناظر اشیاء (object Inspector)
هر چیزی را که داخل فرم قرار دهیم یک شی حساب می شود . با استفاده از این پنجره می توانید خصوصیات (Properties) و همچنین عکس‌العکل های شی در برابر رویدادها را تنظیم نمایید . در قسمت بالای پنجره ناظر اشیاء شی فعال (شیئی که در حال انتخاب است) نشان داده می شود . این پنجره دارای دو جدول properties و Event می باشد . در properties خصوصیات شی انتخاب شده نشان داده می شود . به فرض خاصیت Caption که عنوان می‌باشد را تغییر می دهیم و نام آن شی را نیز همزمان تغییر می کند . کلیک کردن بر روی یک دکمه یک رویداد به حساب می آید . (onclick)

پنجره ویرایشگر کد (Code Editor)
برنامه نویسی حقیقی در این قسمت صورت می گیرد . در اینجا کدهای موردنظر را درج ، ویرایش و یا مشاهده می کنید . اگر شی به فرم اضافه کنید دلفی به طور خودکار کدهای آن را اضافه می کند . استفاده از الگوهای کد‌نویس می تواند کار شما را سریع انجام دهد . این کار را می توانید با فشردن Ctrl+j در محل موردنظر الگوها را ملاحظه کنید .

 

حرکت در پنجره
برای سرعت بیشتر کار می توان با حرکت در پنجره ها به روشهای بهتر عمل کرد . با فشردن F12 پنجره ویرایشگر کد ظاهر می شود حال اگر دوباره این کار راانجام دهید (F12) ، پنجره طراح فرم ظاهر می شود . کلید F11 پنجره ناظر اشیاء را فعال می کند و حال با کلیدهای جهت بالا و پایین می شود در این پنجره بالا و پایین رفت .

(فصل دوم)
انواع فایلها در دلفی
یک پروژه از فایلهای مختلفی ایجاد می شود . یکسری در هنگام ایجاد و یک سری در هنگام کامپایل و اجرا بوجود می آیند .
فایل پروژه (project File)
فایل واحد (unit File)
فایل فرم (Form File)
فایل منبع (Resource File)
فایل اختیارات پروژه (Project option File)
فایل پشتیبان (Backup File)
فایل اجرایی (Executable File)
1-فایل پروژه (Project File) به هنگام طراحی ایجاد می شود و دارای پسوند dpr می باشد و اصلی ترین فایل برنامه کاربردی می باشد . یک فایل پروژه را به ندرت ویرایش خواهید کرد .
۲-فایل واحد (unit File) فایلهای منبع پاسکال هستند و پسوند pas دارند و محل ذخیره کدهای برنامه می باشند .
۳-فایل فرم (Form File) تصویر دودویی از فرم می باشند . هنگامی که یک فرم جدید ایجاد می کنید دلفی یک فایل فرم با پسوند dfm و یک واحد پاسکال برای فرم شما ایجاد می کند . در واقع فایل فرم محل ذخیره اطلاعات مربوط به فرمها می باشد .
۴-فایل منبع (Resource File) حاوی داده دودویی هستند که معمولاً منبع نامیده می شوند و دارای پسوند res می باشند . این فایلها خودکار توسط دلفی ایجاد می شوند و حاوی نشان های پروژه و اطلاعاتی درباره نگارش برنامه ، اطلاعات مربوط به نوع مکان نماها و همچنین اطلاعات مربوط به تصاویری که در برنامه استفاده شده اند می باشد .
۵-فایل اختیارات پروژه (project option file)در واقع مکان ذخیره انتخابهای شما در کادر محاوره ای Project option یا اختیارات پروژه است . این فایل زمانی ایجاد می شود که پروژه خود را ذخیره کنید و دارای پسوند dof می‌باشد . هر تغییری در کادر محاوره ای project options در این فایل ذخیره می شود .
۶-فایل پشتیبان (Backup File) هنگامی که یک پروژه را ذخیره می کنید فایلهای پروژه و واحد با پسوند dpr و pas ذخیره می شوند . در هنگام کار با پروژه فایل با همان نام ولی با پسوند ~dp برای فایل پروژه و پسوند ~pa برای فایل واحد ذخیره می شود . برای فرم نیز فایل پشتیبان با پسوند ~df ایجاد می شود .
۷-فایل اجرایی (Executable File) مهم ترین نوع فایلها می باشد . در هنگام اجرا این پروژه کامپایل می شود و در همان زمان فایل اجرایی با همان نام پروژه و با پسوند exc ایجاد می شود .

مدیریت فایلهای یک پروژه
هنگام ایجاد یک برنامه جدید (New Application) در واقع یک پروژه جدید آغاز می شود و این پروژه مدیریت فایلهای مختلف و قسمتهای مختلف برنامه را بر عهده دارد . یک پروژه می تواند دارای چندین فایل اجرایی و dll باشد . یک گروه پروژه (project group) را برای کنترل بیشتر روی برنامه و سازماندهی برنامه در نظر می گیریم . از منوی View مدیر پروژه (Project Manager) را احضار می کنند . در آن پنجره پروژه و واحد موردنظر آن دیده می شود . ما در اینجا می توانیم فایلهای خود را در مسیر دلخواه ذخیره کنیم.

نحوه استفاده از مؤلفه ها
در دلفی راههای مختلفی برای اضافه کردن مؤلفه به فرم وجود دارد . یک پراه کلیک روی مؤلفه و بعد کلیک روی فرم می باشد . راه دوم کلیک کردن روی مؤلفه و کلیک روی فرم و نگه داشتن دکمه موس تا اینکه اندازه دلخواه خود را ایجاد نماییم . سومین راه دوبل کلیک کردن روی آن مولفه می باشد که خودکار به روی فرم انتقال می یابد . با Shift و کلیک روی مؤلفه نیز می توان مولفه را در حالت قفل در آورد و روی فرم کلیک کرده تا به تعداد دلخواه از مؤلفه روی فرم ایجاد شود .

برای انتخاب مؤلفه های روی فرم نیز می توان با کلیک روی صفحه و کشیدن به سمت دلخواه مؤلفه های دلخواه خود را انتخاب کرد و بازدن کلید delete آنها را پاک کرد و یا با گرفتن Shift و کلیک کردن روی مؤلفه های دلخواه ، آنها را انتخاب کرد . برای تغییر مکان مؤلفه ها نیز می توان روی آنها کلیک کرده و دکمه موس را نگه داشت و به جای دلخواه ببریم . و یا اینکه با گرفتن کلید Ctrl و زدن کلید جهت آن را پیکسل به پیکسل جا به جا کرد . از طریق پنجره ناظر نیز می توان مکان و اندازه مؤلفه را تغییر داد . با کلید Shift و جهت نیز اندازه تغییر می کند .

 

ویژگی های محتوایی مؤلفه ها
شامل موقعیت ، مشاهده و خاصیت توارثی می باشد . به فرض یک panel روی فرم ایجاد کرده و سه Button نیز روی آن ایجاد می کنم . اگر panel جابجا شود دکمه های روی آن نیز جا به جا می شود که این نشان از خاصیت توارثی (پدر فرزندی) می باشد . اگر خاصیت Visible (مرئی) مؤلفه panel را به false تبدیل کنیم در موقع اجرا برنامه هیچ یک از مؤلفه ها دیده نمی شود . حال اگر خاصیت font مؤلفه را عوض کنیم ، می بینیم که font دکمه ها نیز تغییر

می کند . پس همه اینها نشان از خاصیت توارثی می باشد .
برای اینکه خاصیت تثبیت را تغییر دهیم باید مؤلفه های روی فرم را انتخاب کنیم و در object Inspector خاصیت Anchors را انتختاب کرده و همه چهار طرف را به حالت true در آوریم و یا به حالت دلخواه خود درآوریم .

خصوصیات پنجره ناظر اشیاء
شامل خواص ساده ، شمارشی ، دارای کادر ویرایشگر و مجموعه ای می‌باشد.
خواص ساده مثل Caption (عنوان) است . خواص شمارش (گزینه‌ای) مثل Align (ترازبندی) خاصیت سوم مثل font و خاصیت مجموعه ای مثل +Anchors می باشد . اگر چند مؤلفه مثلاً یک panel و یک Button داخل فرم قرار داده باشیم وهمه را انتخاب کنیم ، خواهیم دید که فقط خصوصیات مشترک بین آنها نمایش داده می شود و یکسری حذف می شوند .

کتابخانه مؤلفه های تصویری (VCL)
از مؤلفه ها (Components) برای طراحی نمای کاربر استفاده می شود . در دلفی مؤلفه ها در کتابخانه ای به شکل جداگانه ذخیره می شوند . این کتابخانه را کتابخانه مؤلفه های تصویری (Visual Component Library) پایه اختصار (VCL) می گویند . مؤلفه های VCL از ویژگی موروثی برخوردارند .

معرفی مختصر برگنشان ها
Standard : مؤلفه هایی وجود دارد که اکثر برنامه ها کاربرد دارند .

Win 32 : با هجده مؤلفه روبرو هستیم که کنترل های ویژه ویندوز ۳۲ بیتی را در اختیار ما قرار می دهند .
System : حاوی مؤلفه ها مهمی است که می توانیم بوسیله آنها از امکانات ویندوز بهتر استفاده کنیم . مثل timer و Mediaplayer .
Data Access : از برگنشانهای مهم می باشد . در این برگنشان با مؤلفه های برای دسترسی به جداول بانک اطلاعاتی روبرو هستیم .
Data Control : برای کنترل وضعیت داده هایی استفاده می کنیم که توسط مؤلفه های برگنشان Data Access به آن دست یافته بودیم . در واقع همان مؤلفه های Standard می باشد ولی مخصوص بانکهای اطلاعاتی است .

Addditional : بوسیله این مؤلفه ها می توانیم ویژگی های خاصی را به رابط کاربرمان اضافه کنیم .

(فصل سوم)
آشنایی با مقاهیم بانکهای اطلاعاتی
بانک اطلاعاتی مجموعه ای سازمان یافته از داده های اطلاعاتی است که در چند فایل ذخیره می شود . فلسفه یک بانک اطلاعاتی انجام عمل ذخیره و بازیابی اطلاعات است .

فیلد (Field) : به هر مشخصه یک فیلد گفته می شود . مثل نام ، نام خانوادگی و …
روکورد (Record) : به مجموعه ای از این فیلدها که یک شی را به صورت کامل معرفی کند رکورد گویند .
جدول (table) : به مجموعه ای از رکوردها که به طور سازمان یافته باشند جدول گویند . هر جدول در غالب یک فایل ذخیره می شود . BOF به آغاز فایل که همان رکوردها می باشد ، گویند و EOF به انتها گویند .

فیلد کلیدی : فیلدی است که رکورد را به صورت یگانه تعریف می کند . به فرض شماره دانشجویی می تواند فیلد کلیدی باشد . از فیلد کلیدی برای ارتباط بین جداول استفاده می شود . مثلاً با شماره دانشجویی می توان به یک رکورد خاص دست پیدا کرد . می توان از چند فیلد به عنوان یک فیلد کلیدی استفاده کرد .
Index (شاخص گذاری) : با این می توان اطلاعات را بر اساس یک فیلد مرتب کرد . مثلاً اگر بخواهیم اطلاعات یک جدول بر حسب نام خانوادگی مرتب شود، نام خانوادگی را به عنوان Index معرفی می کنیم .

 

ساختار بانک اطلاعاتی در دلفی :
در دلفی با دو نوع مؤلفه روبرو هستیم :
مؤلفه های بصری (Visual Componet)
– مؤلفه نمایش تصویر (Image)
– مؤلفه نمایش داد ها (DBGrid)
– مؤلفه کادر نمایش متن (Text Box)
مؤلفه های غیربصری (Nonvisual Component)
به هنگام اجرا دیده نمی شوند و تنها اثر آنها دیده می شود .
– جدول ها (table)
– گزینه های پرس و جو (Query)
منبع داده ها (Data Source) : مؤلفه‌ای غیربصری است که بعنوان میانجی میان مجموعه داده ها و مؤلفه های بصری عمل می کند و هدف اصلی آن این است که تغییرات در برنامه را به سادگی امکان پذیر می سازد .
نام مستعار (Alias) : یک نام متسعار برای پوشه خاصی است که در مسیر ویژه ای قرار گرفته است . در یک بانک اطلاعاتی مجموعه ای از مؤلفه های بصری و غیربصری دیده می شود .

ایجاد یک بانک اطلاعاتی Data Set (مجموعه داده ها) : آخرین پل ارتباطی بین سطح فیزیکی ذخیره سازی اطلاعات با منبع داده ها می باشد که معمولاً شامل جداول و روالهای ذخیره شده است . همیشه بیاد داشته باشید که در خواص Data Source باید Data Set را به جدول مربوطه آن پیوند دهید و در خو.اص table باید Data base Name را نیز انتخاب کنیم و table Name آنرا همان جدولی را که ساخته ایم ، انتخاب می کنیم .
DBGrid (شبکه نمایش داده ها) : برای نمایش داده ها استفاده می شود .

DBNavigator (پیمایش داده ها) : برای مرور و بررسی کردن روی داده ها و ایجاد تغییرات در آنها استفاده می شود. DBGrid و DBNavigator باید به منبع داده اتصال پیدا کند تا بتوانند اطلاعات را بررسی کرده و نمایش دهند . برای اینکار Data Source آنها را در جدول ناظر اشیاء به Data Source مربوطه الحاق نماییم . حالت Active ، جدول موردنظر نیز باید true باشد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 31 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد