دانلود فایل پاورپوینت ذخیره سازی ، بازیابی اطلاعات و مهندسی فایلها

PowerPoint قابل ویرایش
38 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت ذخیره سازی ، بازیابی اطلاعات و مهندسی فایلها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت ذخیره سازی ، بازیابی اطلاعات و مهندسی فایلها قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 • حافظه وسیله ای است که اطلاعات (خام و پردازش شده ) را ذخیره نموده و زمانی که کامپیوتر خاموش است (بعضی از انواع حافظه) نیز آن ها را نگهداری می نماید و بعدا می توان موارد دلخواه را بازیابی نمود.
 • ابزارهایی که عمل ذخیره سازی را انجام می دهند ابزارهای ذخیره ساز نامیده می شوند مثلا درایو فلاپی ابزار ذخیره سازی و خود فلاپی را حافظه یا مدیای ذخیره سازی گویند.

اسلاید ۲ :

نوشتن / خواندن Read / Write

آدرس پذیری Addressing

  دستیابی و زمان دستیابی Accessibility

  ظرفیت Capacity

  نرخ انتقالTransfer rate

حافظه ها براساس نحوه قرارگیری سخت افزار به دو نوع تقسیم می شوند:

حافظه های درون ماشین

حافظه های بیرون ماشین

اسلاید ۳ :

 • دیسکت ها Diskettes (floppy disks)
 • هارد دیسک (دیسک سخت) Hard disks
 • دیسکت های پرظرفیتHigh-capacity floppy disks
 • کاتریج حافظه Disk cartridges
 • نوار مغناطیسی Magnetic tape

اسلاید ۴ :

 • یک دیسک مغناطیسی با ذرات مغناطیس شونده پوشیده شده است که وقتی در میدان مغناطیسی (شار) قرار گیرد دوقطبی می شود و هر لحظه با توجه به موقعیت شار مغناطیسی در یکی از دو قطب قرار می گیرد.
 • هر کدام از قطب ها نشانگر ۱ (روشن) و یا ۰ (خاموش) یک بیت اطلاعات را ذخیره می سازند که این بیت توسط واحد مرکزی پردازش (CPU) فهمیده می شود.
 • برای ایجاد شار مغناطیسی نوک های نوشتن و خواندن در دستگاه های راه انداز دیسک (دیسک درایور) که دارای مغناطیس های الکتریکی هستند استفاده می شود.

اسلاید ۵ :

این دیسک ها نیز یکی از انواع حافظه های مغناطیسی هستند و به عنوان وسیله ای برای انتقال اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر و یا ذخیره سازی اطلاعات (پشتیبان) مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که این حافظه ها دارای انواع ۵٫۲۵ و ۳٫۵ اینچی می باشند.

اسلاید ۶ :

دیسک سخت به عنوان یکی از حافظه های پر کاربرد در سیستم های امروزی یکی دیگر از انواع حافظه های مغناطیسی می باشد. این مدیا دارای تعدادی صفحات مدور  که بر روی یک محور قراردارند و توسط هد های نوشتن و خواندن امکان ضبط و یا بازیابی اطلاعات بر روی هر صفحه وجود دارد.

اسلاید ۷ :

 • قبل از ذخیره کردن اطلاعات بر روی دیسک های مغناطیسی عمل فرمت بر روی آن بایستی صورت گیرد. فرمت کردن یعنی فضاهای دیسک آدرس دهی شده و محل های ذخیره سازی اطلاعات بر روی آن مشخص گردد.
 • عملیات فرمت دوایر متحدالمرکزی را بر روی دیسک ایجاد نموده که به آن ها شیار (track) گفته می شود و سپس هر شیار به قطعات کوچکتری تقسیم شده که آن را سکتور (sector) گویند.
 • برنامه های سیستم عامل سکتورها را گروه بندی نموده که هر گروه خوشه یا کلاستر (cluster) نام دارد. که فایل ها در کامپیوتر براساس فضایی که کلاسترها اشغال می کنند آدرس دهی می شوند.

اسلاید ۸ :

پارامترهای زمانی :

زمان جستجو (Seek Time)

زمانی که طول می کشد تا اطلاعات درخواستی cpu پیدا شود(هد خواندن بر روی استوانه مورد نظر قرار گیرد)

اسلاید ۹ :

حافظه نوار مغناطیسی ابزاری است که از نوار پلاستیکی ساخته شده و سطح آن با مواد مغناطیس شونده پوشیده شده است. این حافظه برای مصارف ذخیره سازی اطلاعات به صورت آنالوگ و دیجیتال به کار می رود. اطلاعات در عرض نوار ذخیره شده و به صورت گروه های دسته بندی شده (رکورد یا بلاک) قابل دسترسی است.

نکته مهم : دسترسی اطلاعات در این نوع حافظه برخلاف حافظه های دیگر مغناطیسی بصورت سریال می باشد یعنی برای دسترسی به اطلاعات خاص ابتدا بایستی دسترسی به اطلاعات قبل از آن حاصل شده و سپس اطلاعات مورد نظر استحصال گردد.

اسلاید ۱۰ :

چگالی نوار Density : میزان ضبط اطلاعات (بیت / بایت / کاراکتر) در هر اینچ طول نوار را چگالی نوار گویند

فضای خالی بین رکوردInter-record Gap   : بین رکوردهای ضبط شده در نوار فضای خالی در نظر گرفته می شود (حدود سه چهارم اینچ) تا نحوه شروع و خاتمه نوشتن و خواندن در حافظه نوار مشخص باشد. این فضا را گپ بین رکورد می نامند.

زمان تأخیر نوار Latency : زمانی که حافظه به سرعت نهایی خود برای خواندن و نوشتن برسد را زمان تاخیر latency گویند.

علائم ابتدا و انتهای نوار  Markers : برای تشخیص ابتدا و انتهای نوار بخشی از نوار با علامت های آلومینیومی پوشانده می شود.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 38 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد