دانلود فایل پاورپوینت روش نمونه برداری از آلاینده های هوا

PowerPoint قابل ویرایش
30 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت روش نمونه برداری از آلاینده های هوا توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت روش نمونه برداری از آلاینده های هوا قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

انواع روشهای نمونه برداری از گازها و بخارات

—نمونه برداری با جاذبهای سطحی

—نمونه برداری با جاذبهای سطحی آغشته به ترکیبات شیمیایی

—نمونه برداری با فیلترهای آغشته به ترکیبات شیمیایی

—نمونه برداری با بطریهای گاز شوی

—نمونه برداری با روشهای قرائت مستقیم

اسلاید ۲ :

نمونه برداری با استفاده از جاذبهای سطحی

زغال فعال

سیلیکاژل

کروموزرب

پروپاک

تناکس

اسلاید ۳ :

زغال فعال

— زغال فرم بی شکل کربن است که در نتیجه سوختن بسیاری از مواد کربن دار تشکیل شده و  با حرارت دادن همراه با بخار در درجه حرارت °C 900-800 به زغال فعال تبدیل می گردد. موسسه بهداشت و ایمنی شغلی در آمریکا   زغال فعالی  که منشأ  پوست نارگیل یا پترولیوم داشته را جهت  نمونه برداری از مواد شیمیایی توصیه نموده است. زغال فعال مهم ترین و در عین حال پر استفاده ترین  وسیله نمونه برداری از  گاز ها و بخارات در هوای محیط کار می باشد. زغال فعال پس از جنگ جهانی اول جهت نمونه‌‌برداری از گازها و بخارات مورد استفاده قرار گرفت.

اسلاید ۴ :

معایب

—۱- حجم هوای نمونه برداری شده با توجه به ظرفیت زغال فعال محدود بوده و نیز افزایش ‌‌دبی عبوری باعث خارج شدن مواد آلاینده از طرف دیگر زغال فعال می گردد.

—۲ – رطوبت موجود در هوا باعث کاهش جذب ترکیبات آلی بوسیله زغال فعال می گردد.

—۳ – در طی عمل نمونه برداری ، مقاومت زغال فعال بر روی دبی پمپ تأثیر گذاشته و گذشت زمان باعث کاهش دبی پمپ می گردد.

—۴ – فرد نمونه گیر ممکن است در طول عمل نمونه برداری و نیز در طی عمل تجزیه و ساختن محلول استاندارد با مواد سمی در  تماس باشد.

—۵ – در صورتیکه تعداد مواد آلاینده در محیط بسیار زیاد باشد تجزیه آنان با گاز کروماتوگراف ایجاد تداخل در پیکها می نماید.

—

اسلاید ۵ :

سیلیکاژل

— سیلیکاژل، فرم بی شکل سیلیس است که در نتیجه واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و سیلیکات سدیم  به وجود می آید. سیلیکاژل به فرم گرانول های براق ، سفید و دانه ای شکل در اندازه های مختلف ساخته می شود. سیلیکاژل ترکیب قطبی بوده و ترکیبات قطبی را بهتر از زغال فعال جذب می نماید به همین دلیل نیز جاذب رطوبت بوده و افزایش جذب رطوبت باعث ترک آلاینده از آن می گردد.

اسلاید ۶ :

کروموزرب و پروپاک

—این دو جاذب سطحی که در نمونه برداری از آلاینده و  پرکردن ستونهای کروماتوگرافی کاربرد دارند شامل ترکیبات مختلفی از استیرن با دی وینیل بنزن،   اتیل وینیل بنزن و سایر ترکیبات قطبی وینیل بنزن  هستند –

اسلاید ۷ :

مزایا

—۱- وسیله نمونه برداری کوچک و قابل حمل بوده و در موقع نمونه برداری  محلول  شیمیایی مورد نیاز نیست.

—۲ – شیوه تجزیه سریع بوده و امکان تجزیه مجدد وجود دارد.

—۳ – با بکارگیری برنامه ریزی دمایی مناسب در دستگاه گاز کروماتوگراف می توان عوامل مداخله کننده را کاهش داد.

—۴ – با جاذبهای سطحی می توان  بطور همزمان ترکیبات شیمیایی مختلف را نمونه برداری کرده و با بکارگیری برنامه ریزیی دمایی و ستون مناسب در دستگاه گاز کروماتوگراف  آنان را تجزیه نمود.

—

اسلاید ۸ :

  • دو طرف لوله جاذب سطحی را توسط دستگاه برش لوله جاذب سطحی برش داده تا هوا براحتی وارد آن گردد و از طرف دیگر خارج شود چنانچه از دو لوله جاذب سطحی بصورت سری استفاده می شود   بعد از شکستن دو طرف لوله های جاذب سطحی با یک لوله رابط به طول تقریبی ۵ سانتیمتر به ترتیبی به یکدیگر وصل می گردند که بخش بزرگتر زغال فعال در مجاورت محیط و بخش کوچکتر آن  در سمت پمپ قرار گیرد.
  • لوله جاذب سطحی مطابق جهت علامت روی آن) (¬ به پمپ نمونه برداری وصل می گردد در موقع اتصال جاذب سطحی می توان از نگهدارنده جاذب سطحی استفاده نمود که سرپوش کاملاً محفوظ داشته و لوله شیشه ای جاذب سطحی را محافظت می نماید.

۳ –

اسلاید ۹ :

  • لازم است که لوله جاذب سطحی بطور عمودی در مسیر جریان هوا قرار گرفته و در صورتیکه عمل نمونه برداری فردی انجام می گیرد آنرا به یقه کارگر در مجاورت سیستم تنفسی وصل نمود ضمنا” هوا نباید قبل از ورود به جاذب سطحی از مسیر دیگری بگذرد .
  • بعد از خاتمه نمونه برداری دو طرف لوله جاذب سطحی توسط سرپوش پلاستیکی بسته و به آزمایشگاه منتقل می گردد.( مشابه همین عمل در صورتیکه از دو لوله جاذب سطحی استفاده گردد.)

اسلاید ۱۰ :

یک عدد لوله جاذب سطحی مشابه  لوله جاذب سطحی که عمل نمونه برداری با آن انجام شده به عنوان شاهد انتخاب کرده و تمام عملیاتی که در رابطه با نمونه اصلی انجام شده است (شکستن دوطرف ، گذاشتن سرپوش پلاستیکی و حمل) جهت نمونه شاهد انجام می گیرد. با این تفاوت که هوا نباید از نمونه شاهد عبور نماید.

 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 30 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد