دانلود فایل پاورپوینت ستاره شناسی

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت ستاره شناسی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت ستاره شناسی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مباحث درسی :

اهمیت وجود و ساخت ابزارهای نجومی در ستاره شناسی

نور

ماهیت نور

قوانین حاکم بر نور

ابزارهای نجومی مهم

  • دوربین

دو چشمی

عکاسی

  • تلسکوپ

مرئی

شکستی 

بازتابی

شکستی-بازتابی

رادیویی

تداخل سنجی

پرتو X، گاما، فرو سرخ و …

فضایی

  • طیف نگار

 

اسلاید ۲ :

اهمیت وجود و ساخت ابزارهای نجومی در ستاره شناسی :

بخشی از جهان پیرامون ما را مواد تشکیل داده اند، که هریک از آنها بنا بر خواص خود حاوی اطلاعات مهمی از روند تکامل عالم هستند و از آنجا که مهمترین وظیفه یک منجم مشاهده، ثبت و نتیجه گیری از این اطلاعات است لذا ساخت ابزارهایی که بتوانند در این مهم او را یاری نمایند امری ضروری است. 

 

اسلاید ۳ :

نور چیست ؟

تعریف دقیقی برای نور وجود ندارد، جسم شناخته شده یا مدل مشخص که شبیه آن باشد وجود ندارد. ولی لازم نیست فهم هر چیز بر شباهت مبتنی باشد. نظریه الکترومغناطیسی و نظریه کوانتومی با هم ایجاد یک نظریه نامتناقض و بدون ابهام می‌کنند که تمام پدیده‌های نوری را توجیه می‌‌کنند.

ماهیت ذره‌ای
ایزاک نیوتن : پرتوهای نور ذرات کوچکی هستند که از یک جسم نورانی نشر می‌‌شوند.

ماهیت موجی
هم‌زمان با نیوتن، کریسیتان هویگنس طرفدار توضیح دیگری بود که در آن حرکت نور به صورت موجی است و از چشمه‌های نوری به تمام جهات پخش می‌‌شود .
 ماهیت الکترومغناطیس
جیمز کلارک ماکسول : نور نوعی انرژی الکترومغناطیسی است که معمولاً به عنوان امواج الکترومغناطیسی توصیف می‌‌شود. گسترده کامل امواج الکتروو مغناطیسی شامل: موج رادیویی، تابش فروسرخ نور مرئی از قرمز تا بنفش، تابش فرابنفش، پرتو ایکس و پرتو گاما می‌‌باشد.

ماهیت کوانتومی نور
طبق نظریه مکانیک کوانتومی نور، که در دو دهه اول سده بیستم به وسیله پلانک و آلبرت انیشتین و بور برای اولین بار پیشنهاد شد، انرژی الکترو مغناطیسی کوانتیده است، یعنی جذب یا نشر انرژی میدان الکترو مغناطیسی به مقدارهای گسسته‌ای به نام “فوتون” انجام می‌‌گیرد .
 

اسلاید ۴ :

امواج نور از نوع امواج الکترو مغناطیسی است که برای انتشار احتیاج به محیط مادی ندارد. یک موج الکتر مغناطیسی ترکیبی است از دو میدان عمود برهم الکتریکی و مغناطیسی که در شکل زیر به ترتیب با موج های زرد رنگ و آبی رنگ نشان داده شده است.

 

 

خواص امواج الکترو مغناطیسی نور:

?- نوردر خلاء دارای سرعت ثابت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر برساعت است که بالاترین سرعت می باشد.

?- نورهای مختلف دارای طول موج های مختلف وشدت نور متفاوت هستند.

?-سرعت نور درمحیط های شفاف مختلف تغییر می کند.

امواج نور از نوع امواج الکترو مغناطیسی است که برای انتشار احتیاج به محیط مادی ندارد. یک موج الکتر مغناطیسی ترکیبی است از دو میدان عمود برهم الکتریکی و مغناطیسی تشکیل شده است.

خواص امواج الکترو مغناطیسی نور:

– نوردر خلاء دارای سرعت ثابت ۳۰۰۰۰۰ کیلومتر برساعت است که بالاترین سرعت می باشد.

– نورهای مختلف دارای طول موج های مختلف وشدت نور متفاوت هستند.

-سرعت نور درمحیط های شفاف مختلف تغییر می کند.

اسلاید ۵ :

شباهتها و تفاوتهای تلسکوپ رادیویی با تلسکوپ بازتابی

شباهتها

هر دو دارای آینه‌ای هستند که معمولاً به شکل سهمیوار است.

در هر دو از استقرار معدل النهاری استفاده می‌شود.

هر دو برای جمع آوردن انرژی اجرام سماوی مورد مطالعه بکار می‌رود.

هر دو چنان طرح می‌شوند که تا حد امکان توان تفکیک بزرگی داشته باشند.

اسلاید ۶ :

تفاوتها

آینه نوری یک تلسکوپ بازتابی از شیشه‌ای ساخته شده که لایه نازکی از آلومینیوم بر آن اندود شده است، در حالی که آینه رادیویی از شبکه‌ای سیمی یا از ورقه‌های فلزی که به دقت بریده شده‌اند ساخته شده است.

بعضی از تلسکوپهای رادیویی (از جمله تلسکوپ رادیویی به قطر ۳۰۵ متر در آره سی بو ، پوئر ریکو) پایه ندارند و تنها در مواقعی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند که شیء مورد مطالعه در موضعی مناسب برای رصد باشد. تلسکوپهای رادیویی دیگر (مثلا تلسکوپی به قطر ۹۱ متر در گرین بنک ، ویرجینیای غربی) را تنها می‌توان از حیث ارتفاع از افق تغییر جهت داد و فقط موقعی قابل استفاده است که شی در نصف النهار مکان یا نزدیک به آن باشد.

زمین کلاً توانی در حدود یکصد وات را از چشمه‌های رادیویی قوی دریافت می‌کند. از این مقدار فقط ۱۴-۱۰ وات را تلسکوپهای رادیویی غول پیکر دریافت می‌کنند. توانی که یک تلسکوپ رادیویی جمع می‌کند باید یک تریلیون مرتبه یا بیشتر تقویت شود تا ثبات بتواند آن را ثبت کند.

کمترین زاویه‌ای که تلسکوپهای رادیویی می‌توانند از هم تفکیک کنند (توان تفکیک) بسیار بزرگتر از این زاویه در تلسکوپهای نوری است (یعنی نمی‌توان به جزئیاتی در حد تلسکوپهای نوری دست یافت).

توان تفکیک یک تلسکوپ رادیویی ۱۸۰ متری برای موج ۲۰ سانتیمتری عبارت است از: ۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه. به این ترتیب دو چشمه رادیویی را که موج رادیویی ۲۰ سانتیمتری گسیل می‌کنند تنها در صورتی می‌توان به دو گسیلنده مجزا تفکیک کرد که فاصله زاویه‌ای بین آنها ۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه باشد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 18 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد