بخشی از پاورپوینت

--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ----

اسلاید 1 :

تغییراتی که در زمینه ساختمان پست های فشار قوی و بزرگ شدن قدرت آنها در سالهای اخیر ایجاد شده است ،در اثر عوامل زیر می باشد که تقریباً به موازات هم بروز می نمایند این عوامل که سبب توسعه بیش از حد شبکه های فشار قوی در داخل شهرها ،یا حداقل به فواصل خیلی نزدیک به مناطق شهری و صنعتی می شوند ،عبارتند از:


 1.توسعه شهرها و مناطق اطراف آن
 2.ازدیاد منظم مصرف انرژی بوسیله مشترکین
 3.کاهش هزینه تلفات و انتقال انرژی ) به دلیل نزدیکی به مصرف کننده ها )

اسلاید 2 :

   با توجه به افزايش مصرف, توليد انرژي الكتريكي بايستي در ارتباط كامل با نحوه توزيع و پخش انرژي آن باشد. در مراكز شهري چگالي انرژي موجب گشته تا با توجه به كمبود فضا و ايمنی لازم در سيستم كاري , بكار گيري پستهاي GIS در مقايسه با انواع ديگر پستها در كشور ما مورد بررسي و توجه قرار گيرد كه اين اهميت از نظر اقتصادي و با توجه به روند تكنولوژي در آينده مورد توجه ما مي باشد.

اسلاید 3 :

    با توجه به اينكه علل اصلي پيدايش پستهاي GIS وجود گازsf6

    است, مي بايست این گاز از هر نظر مورد بررسي قرار گيرد

    اين گاز “الکترنگاتیو” است یعنی تمایل به جذب الکترونهای آزاد

    در فضای پیرامون خود دارد. به عنوان بهترين عايق شناخته شده

    كه مي تواند جهت عايق بندي تجهيزات در پست مورد استفاده

    قرار گيرد. خصوصيات و مزيتهاي موجود در اين گاز باعث شده

    كه اين تكنولوژي جديد از اهميت برجسته اي برخوردار باشد و

    جاي پاي خود را در صنعت برق بخصوص در پستها GIS باز

    كند در نتيجه با توجه به اينكه SF6 داراي استقامت الكتريكي

    بالايي مي باشد لذا بهترين زمينه را جهت آرايش بهتر تجهيزات

   GIS  و همچنين نزديك كردن تجهيزات پست به يكديگر مهيا سازد تا يك

    پست گازي GIS بوجود آيد.

اسلاید 4 :

 
 از زمانیکه sf6 به کار گرفته شده (تقریباً 50 سال پیش ) مقدار   کمی  از گاز در اثر نشتی به اتمسفر راه یافته است. ثبات گاز بدین    معنی است که برای مدت طولانی در اتمسفر باقی خواهد ماند . بعضی  از گازهایی که آزاد می شوند موجبات تحلیل لایه ازن را فراهم  ساخته و نازک شدن لایه مساوی است با اینکه اشعه ماورای  بنفش بیشتری به زمین رسیده و خطر ابتلا به سرطان پوست افزایش یابد.تمام گازهایی که بروی لایه ازن تأثیر دارند حاوی کلروین هستند در حالی که sf6 فاقد کلروین است  و تأثیری نیز بر لایه ازن ندارد.

اسلاید 5 :


 SF6ماده بسیار عالی برای قطع قوس الکتریکی می باشد.انرژی بالای تجزیه این گاز، قوس را به خوبی خنک می کند و خاصیت الکترو نگاتیو بودن آن سریعا الکترونهای آزاد را جذب کرده و باعث می شود تا تحمل ولتاژهای بالا ممکن گردد. تحت شرایط مشابه قدرت خاموش کنندگی درSF6 بیش از صد برابر هوا می باشد.


اسلاید 6 :

  استقامت الکتریکی گازSF6 تحت شرایط مشابه بیش از دوبرابر  استقامت عایقی هوا است.خاصیت الکترونگاتیو بودن گاز SF6 و نقش آن در جمع آوری الکترونهای آزاد عامل اصلی این قابلیت است.

نکته مهم این است که اضافه شدن مقدار کمی گاز SF6 ، استقامت عایقی هوا را به شدت افزایش میدهد ولی برعکس اضافه شدن هوا به گاز SF6 تاثیر چندانی بر روی استقامت عایقی آن ندارد.

 SF6 گازی بی بو،بی رنگ،غیرسمی و غیر قابل اشتعال است و وزن ملکولی آن برابر 146.06 می باشد که 5 برابر سنگینتر از هوا می باشد.

اسلاید 7 :

تخلیه الکتریکی سبب تجزیه گازSF6 می شود که تحت شرایط عادی قابل برگشت است.      SF6<=======>S+6F

پس از تجزیه گاز ، فعل و انفعال ثانویه با الکترودهای فلزی تصعید شده ترکیبات گاز یا جامد را بوجود می آورند.این ترکیبات خود نیز مواد عایقی خوبی هستند لذا رسوب آنها روی مقره از خاصیت عایقی نمی کاهد. اما در صورتی که رطوبت در محفظه از حدخاصی بالاتر باشد ترکیب هیدروژن فلوراید HF ایجاد می شود ، که این ماده شدیدا هر نوع ماده ای که شامل Sio2 باشد(همانند شیشه و چینی) را مورد آسیب قرار می دهد لذا حتما باید میزان رطوبت در محفظه در حد پائین نگه داشته شود.

اسلاید 8 :

 

علاوه بر مزاياي فوق ، تجهيزات تزريق شده با گاز SF6 ، نيازي به تعميرات و نگهداري نداشته و بدون دردسر مي باشد . شايان توجه اينكه SF6 توانسته استفاده از تجهيزات روغني را محدود سازد .

اسلاید 9 :

 

اندازه گيري ميزان رطوبت در گاز توسط يك دستگاه رطوبت سنج الكتروليتي صورت مي گيرد اين دستگاه ممكن است نقطه شبنم آب موجود در گاز وياآب موجود در آنرا بر حسب تعداد ذرات درميليون حجم”P.P.M” را اندازه گيري كند.

اسلاید 10 :

 

- كاهش هزينه تعميرات ( به جهت اينكه تجهیزات گازي در مقايسه با ديگر تجهیزات ، به تعميرات كمتري نياز دارند ) .

- امكان مونيتورينگ اجزاء داخلي تجهیز و كاهش هزينه بازرسي مؤلفه هاي داخلي تجهیز

- هزينه هاي راه اندازي در فرايندهاي گازي كم مي شود .

- قابليت اطمينان بهبود ميابد .

- ايمني نيز زياد ميشود .

در متن اصلی پاورپوینت به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر پاورپوینت آن را خریداری کنید