دانلود فایل پاورپوینت مراقبت‌هاى بهداشتى دستگاه تنفس

PowerPoint قابل ویرایش
19 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مراقبت‌هاى بهداشتى دستگاه تنفس توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مراقبت‌هاى بهداشتى دستگاه تنفس قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

گرد و غبار، گازها و بخارات سمى عواملى هستند که باعث بروز عوارض ریوى مختلف مى‌شوند که عوارض خفقان‌آور، التهابی، سلى و پنوموکونیوزها از آن جمله هستند.
پنوموکونیوز که از دو لغت یونانى به نام پنومون (Penemon) یعنى ریه و کونیس (Conis) به مفهوم گرد مشتق شده است نوعى بیمارى است که در آن بافت ریه در اثر ورود گرد و غبار تغییر شکل یافته و دچار ضایعاتى مى‌گردد. نباید تصور شود هر فردى که مدت کمى در محیط پر گرد و غبار کار کند دچار بیمارى پنوموکونیوز مى‌گردد.

اسلاید ۲ :

چرا که مدت کار، شدت گرد و غبار، نوع گرد و غبار و بالاخره عیوب دستگاه تنفسى شخص در قبول یا رد آن مؤثر خواهد بود. موضوعى که باید توجه داشت عمل تقویت‌کننده و یا خنثى‌کنندهٔ گردها نسبت به هم است. گاهى بعضى از گرد و غبارها اثر همدیگر را تقویت و شروع بیمارى را تسریع مى‌نمایند مانند خاک رس که درجه ضرر و زیان غبار سیلیس را در هوا کم مى‌کنند. مهم‌ترین پنوموکونیوزهایى که شدت و تعداد مبتلایان به آن بیش از سایر بیمارى‌هاى ناشى از ذرات گرد و غبار مى‌باشند عبارتند از:

اسلاید ۳ :

آسبستوز (Asbestosis)

آنتراکوز (Anthracosis)

سیدروز (Siderosis)

بریلیوز (Berylliosis)

اسلاید ۴ :

آسبستوز پنوموکونیوزى است که در اثر استنشاق گرد و غبار پنبه نسوز به‌وجود مى‌آید. آسبستوز یا پنبه کوهى در لابلاى سنگ‌هاى سخت و در اعماق زمین موجود است و داراى رشته یا فیبرهاى دراز و سفید بوده و مقاومت زیادى به حرارت دارد. قابلیت هدایت الکتریکى آن بسیار کم و به این جهت مصارف الکتریکى فراوانى دارد. کارگرانى که در معادن و کارخانجات سازنده فرآورده‌هاى آسبستوز از قبیل لوله و نخ‌هاى آسبست کار مى‌کنند در معرض ابتلاء به بیمارى مى‌باشند. از علائم بیمارى سرفه و نفس‌تنگى مى‌باشد که در مراحل پیشرفته بیمارى با نارسایى قلب همراه مى‌باشد. ثابت شده است که زمان لازم براى بروز بیمارى آسبستوزیس به‌طور متوسط ۹ – ۷ سال در گرد و غبار با غلظت زیاد و ۲۵ – ۱۵ سال در غلظت کم مى‌باشد.

اسلاید ۵ :

آنتراکوز به پنوموکونیوز ناشى از گرد و غبار ذغال اطلاق مى‌شود. ذرات ذغال از نظر بیوشیمى مواد بى‌خاصیت و بى‌اثر هستند، بدین‌ علت تولید فیبروز نمى‌کنند فقط موجد عوارض ناشى از انباشته‌شدن سلول‌هاى گرد و غبارى مى‌شوند متأسفانه آنتراکوز خالص نادر است و نزد کارگران معادن ذغال که معمولاً به آنتراکوز مبتلا مى‌شوند به‌علت وجود گرد و غبار سیلیس در معادن، سیلیکوز نیز بدان اضافه مى‌شود. تصاویر ریوى در این صورت ستاره‌اى شکل و مشخص خواهند بود

اسلاید ۶ :

که مخصوص این عارضه مى‌باشند در حالى که تصاویر ریوى ناشى از سیلیکوز خالص، ندول‌هاى گرد و محدود مى‌باشند که داراى حدود مشخص و واضح هستند. در آنتراکوز گاهى ضایعات شبه‌غده‌اى بزرگ دیده مى‌شود که ممکن است مایع شدن آنها دفع اخلاط سیاه رنگ و فراوانى را به شکل استفراغ به‌وجود بیاورند که ملانوپتیزى (Melanoptysie) نامیده مى‌شود. ملانوپتیزى گاهى با خونریزى از ریه و نفس‌تنگى شدیدى همراه است.

اسلاید ۷ :

در بعضى از موارد کارگران معادن ذغال‌سنگ ضمن دچار شدن به آنتراکوز دچار بیمارى روماتیسم هم مى‌گردند و در این‌گونه موارد علائم رادیولوژیکى سینه کاملاً واضح است و به آن سندرم کاپلان گویند. چون این موضوع به‌وسیلهٔ پزشک انگلیسى به‌نام کاپلان گزارش شده به‌نام سندرم کاپلان موسوم است که بعداً به‌وسیلهٔ دیگران تائید گردیده است.

اسلاید ۸ :

هر گاه گرد و غبار آهن وارد ریتین شده و سبب بیمارى شوند به آن بیمارى سیدروز گویند. امروزه کارگران زیادى در این صنعت مشغول کار مى‌باشند و کارگرانى که مدت‌ها بدون مراعات اصول بهداشتى با گرد و غبار آهن کار مى‌کنند ممکن است دچار بیمارى سیدروز گردند. البته بیمارى سیدروز بیمارى بسیار خطرناک و ناراحت‌کننده‌اى نیست و مى‌شود با درمان‌هاى مختصر و اولیه و تغییر شغل کارگر به درمان امیدوار بود.

اسلاید ۹ :

عوارض بیمارى همان ناراحتى‌هاى ریه و قلب، تورم معده و روده‌ها و عدم اشتها و غیره مى‌باشد. در هر حال باید دانست که بیمارى سیدروزیس یک نوع پنوموکونیوزیس خوش‌خیم است و گزارشاتى که شده بیشتر نزد کارگرانى بوده که با اکسیدآهن کار مى‌کرده‌اند.

اسلاید ۱۰ :

بریلیوز ناشى از استنشاق گرد و غبار بریلیوم است که نام دیگر آن گلوسینیوم (Glucinium) مى‌باشد. این پنوموکونیوز در شکل مزمن به آرامى آغاز شده و شروع به پیشرفت مى‌کند در مرحلهٔ استقرار، نفس‌تنگى شدیدى توأم با لاغرى زیاد وجود دارد. در مراحل حاد بیمارى سرفه و نفس‌تنگى شدیدى همراه با سیانوز وجود دارد که در اغلب موارد قابل درمان هستند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 19 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد