دانلود مقاله انواع اسلحه

word قابل ویرایش
22 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : پانزرفوست (Panzerfaust ) ( مشت زرهی : armour-fist )
نوع اسلحه : راکت شانه پرتاب
کشور سازنده : آلمان توسط شرکت هوگو اشنایدر آ.جی. (Hugo Schneider AG (HASAG) )
سال ساخت : ۱۹۴۲ میلادی

نوضیحات : این اسلحه نیز مانند اسلحه های هم نوعش چون آر.پی.جی اسلحه ای فاقد لگد یا عقب نشینی (recoilless ) است که نوع مواد منفجره آن مانند آر.پی.جی-۲ از نوع مواد منفجره قوی ضد تانک (High Explosive Anti Tank : HEAT ) می باشد . شرکت سازنده آن ( Hugo Schneider AG (HASAG) ) قبل از این اسلحه نوعی اسلحه ضد تانک دیگری ارائه داده بود به نام فوست پاترون ( فشنگ مشتی :Faustpatrone : fist-cartridge ) که بعد نام آن را به Faustpatrone klein 30m ( فشنگ کوچک مشتی ۳۰ متر : fist-cartridge small 30m ) تغییر داد که در نهایت Panzerfaust نام گرفت . برای آماده سازی اسلحه باید چاشنی و فیوز را به راکت اضافه کرد . پرتاب راکت با انفجار مقدار کمی پودر سیاه (black powder ) به عنوان خرج پرتاب آغاز می شود که فرمول احتراق آن به قرار زیر است :
۱۰(KNO3) + 3S + 8C → ۲(K2CO3) + 3(K2SO4) + 6(CO2) + 5N2

بهترین ترکیب پودر سیاه از نظر وزنی عبارتست از : ۷۴٫۶۴% شوره ، ۱۳٫۵۱% زغال ( تأمین کننده کربن ) و ۱۱٫۸۵% گوگرد . از این پودر امروزه بیشتر در وسایل آتش بازی ، راکتهای مدل و تفنگهای سرپر (muzzleloading ) استفاده می شود .
گازهایی که از عقب لوله اسلحه خارج می شوند تا دو یا سه متر کشنده اند و خروج همین گازها از عقب سلاح موجب شده که این اسلحه فاقد عقب نشینی شود . منطقه امن در عقب اسلحه حدودا ۱۰ متر است . ماده منفجره راکت از ۴۶٫۶% تی.ان.تی ( TNT : trinitrotoluene ) و ۵۳٫۴% آر.دی.ایکس ( RDX : tri-hexogen ) تشکیل شده است .
در طول جنگ جهانی دوم انواع مختلفی از این سلاح ساخته شد که از نظر وزن و میزان ماده منفجره و برد متفاوت بودند :
وزن راکت : سرعت در سرلوله: برد: نوع اسلحه :
۰٫۶۸ کیلوگرم ۲۸ متر در ثانیه ۳۰ متر Panzerfaust klein
2.9 کیلوگرم ۳۰ متر در ثانیه ۳۰ متر Panzerfaust 30
2.9 کیلوگرم ۴۵ متر در ثانیه ۸۰ متر Panzerfaust 60
3 کیلوگرم ۶۰ متر در ثانیه ۱۰۰ متر Panzerfaust 100

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : آر.پی.جی-۲ ( ۲ Rocket propelled grenade-: RPG-2 )
نوع اسلحه : آر.پی.جی (Ruchnoy Protivotankovy Granatomyot : Ручной противотанковый гранатомёт ) ( نارنجک انداز ضد تانک دستی : handheld antitank grenade-launcher )
کشور سازنده : روسیه
سال ساخت : ۱۹۴۹ میلادی
کالیبر لوله : ۴۰ میلی متر
کالیبر کلاهک : ۸۲ میلی متر
وزن اسلحه بدون نارنجک : ۲٫۸۳ کیلوگرم
وزن اسلحه با نارنجک : ۴٫۶۷ کیلوگرم
میزان آتش : ۳ الی ۴ راکت در دقیقه
برد مؤثر : ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر

سرعت راکت در سرلوله ( سرعت اولیه ) : ۸۴ متر بر ثانیه
توضیحات : امروزه آر.پی.جی-۷ جایگزین آر.پی.جی-۲ شده است . مواد منفجره نارنجک این اسلحه فقط از نوع مواد منفجره قوی ضد تانک (High Explosive Anti Tank : HEAT ) است . آر.پی.جی-۲ می تواند بصورت انفرادی یا دو نفره مورد استفاده قرار گیرد . اگر کاربران دو نفر باشند یکی از آنها که همان آر پی جی زن است خود اسلحه را با سه راکت اضافی حمل می کند و نفر دوم یک اسلحه جنگی به همراه سه راکت اضافی خواهد داشت .

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : آر.پی.جی.۷ (Rocket Propelled Grenade-7 )
نوع اسلحه : آر.پی.جی ( راکت نارنجک ران : Rocket Propelled Grenade ) ( این عبارت در زبان روسی مخفف Raketniy Protivotankoviy Granatomet است که در زبان انگلیسی به معنای rocket anti-tank grenade launcher است ، که به زبان فارسی می شود راکت نارنجک انداز ضد تانک )
کشور سازنده : روسیه
کالیبر : ۴۰ میلی متر
طول پرتاب کننده : ۹۵۳ میلی متر
طول کل اسلحه ( پرتاب کننده با راکت ) : ۱۳۴۰ میلی متر
وزن پرتاب کننده : ۷ کیلوگرم
سرعت اولیه : ۱۱۵ متر در ثانیه
حداکثر برد : ۹۰۰ الی ۱۱۰۰ متر
حداکثر برد مؤثر : ۳۰۰ متر

توضیحات : آر.پی.جی-۷ نوعی اسلحه انفرادی قابل حمل (man-portable ) و پرتاب از شانه (shoulder-launched ) است . از مزایای آن می توان قدرت ، سادگی و قیمت پایین آن را نام برد . این اسلحه تقریبا توسط چهل کشور مورد استفاده قرار می گیرد و نه کشور آن را می سازند و در سال ۶۱ میلادی وارد ارتش روسیه شد .
نارنجک پرتابی بطور استاندارد ۴۰ میلی متر قطر دارد ولی انواع بزرگتر آن تا ۸۵ میلی متر نیز وجود دارد و وزن آنها از ۲٫۵ تا ۴٫۵ کیلوگرم متغیر است . سرعت اولیه پرتاب ۱۱۵ متر در ثانیه است که در فاصله ۵۰۰ متری به حداکثر سرعت یعنی ۲۹۵ متر در ثانیه می رسد . در زمان شلیک دود خاکستری متمایل به آبی از عقب پرتاب کننده خارج می شود و در فاصله ۱۰ متری موتور راکت روشن می شود و تا ۵۰۰ متری که حداکثر سرعت را دارد ادامه می یابد .

فاصله مناسب برای شلیک حداکثر ۳۰۰ متر است ولی قاعده خوب برای شلیک با آر.پی.جی-۷ این است که : « هر چه نزدیکتر بهتر » .
مواد انفجاری نارنجک یا از نوع مواد منفجره قوی ( HE : High Explosive ) یا از نوع مواد منفجره قوی ضد تانک ( HEAT : High Explosive Anti Tank ) است . این نارنجک که همان کلاهک است به همراه موتور راکت ، بخش راکت را تشکیل می دهد . مواد منفجره قوی بر علیه نفرات و وسایل نقلیه سبک استفاده می شود و مواد منفجره ضد تانک برعلیه وسایل نقلیه زرهی مورد استفاده قرار می گیرد . ولی نوع اخیر نیز در اکثر موارد نمی تواند به تانکهای اصلی جنگی ( MBT : Main Battle Tank ) رخنه کرده و آسیب رساند مگر هنگامی که به نقاط حساس این تانکها اصابت کند و آنها را از حرکت باز دارد . آر.پی.جی می تواند موجب سقوط هلی کوپترها نیز بشود . برای مثال دو هلی کوپتر آمریکایی از نوع بلک هاک (Blackhawk ) که در سومالی سقوط کردند و موجب شکست نبرد موگادیشو شدند با آر.پی.جی-۷ سرنگون شده بودند .

اصولا هلی کوپترهایی که نفرات را جابجا می کنند و مجبورند در صحنه عملیات برای پیاده کردن نفرات ارتفاع خود را کاهش دهند بیشتر در معرض اصابت آر.پی.جی هستند . مجاهدین افغان نیز در بلندیهای اطراف محل بلند شدن هلیکوپترهای روسی برای شکار آنها کمین می کردند . یک روش دیگر برای ساقط کردن هلیکوپتر در حال پرواز این است که بعد از رد شدن هلیکوپتر آن را در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری مورد هدف قرار داد تا در حداکثر برد ( ۹۲۰ متری ) راکت به هلیکوپتر اصابت کند . البته احتمال برخورد در این روش ضعیف است .

بسیار مهم است که آر.پی.جی زن بعد از شلیک ، محل خود را تغییر دهد زیرا نور و دود انفجار موجب شناسایی محل او خواهد شد . آر.پی.جی اسلحه خوبی برای کمین کردن (ambush ) بر علیه ستون موتوری دشمن است که مجبور است از یک مسیر حرکت کند . معمولا برای غافلگیر کردن دشمن ابتدا وسیله نقلیه اول و آخر ستون منهدم می شوند تا راه فراری برای بقیه وسایل نقلیه باقی نماند .
در جنگ ایران و عراق ، دسته های یازده نفری سربازان ایرانی شامل دو آر.پی.جی زن می شد . از سال ۸۳ تا ۸۵ میلادی از هر ۱۰ تا ۱۲ مجاهد افغان یک نفر آر.پی.جی زن بود که بعد از آن تعدادشان به دو نفر برای آن تعداد رسید .

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : ام-۲۴۹ ( M249 ) (SAW : Squad Automatic Weapon) (FN Minimi )
نوع اسلحه : تیربار ( Machine Gun ) ( این اسلحه از نوع تیربار سبک محسوب می شود (light machine gun ) در حالی که ام-۶۰ و ام-۲۴۰ از نوع تیربار متوسط هستند )
کالیبر : ۴۵ * ۵٫۵۶ میلی متر ناتو
کشور سازنده : آمریکا توسط شرکت فابریک نشنال (Fabrique Nationale Manufacturing, Inc. ) ( این تیربار برای اولین بار با نام مینی می (Minimi ) توسط شرکت اف ان هرستال ( ( FN Herstalبلژیک ساخته شد و در اول فوریه سال ۱۹۸۲ میلادی با نام ام-۲۴۹ رسما وارد ارتش آمریکا شد )
وزن اسلحه خالی با دوپایه : ۶٫۹ کیلوگرم ( ۱۵٫۲ پوند )
وزن اسلحه با خشاب ۲۰۰ تایی پر : ۱۰ کیلوگرم ( ۲۲ پوند )
وزن خشاب جعبه ای ۲۰۰ فشنگی پر : ۳٫۱۴ کیلوگرم ( ۶٫۹۲ پوند )
وزن خشاب ۳۰ تایی پر : ۰٫۴۹ کیلوگرم ( ۱٫۰۷ پوند )
طول اسلحه : ۱۰۳۸ میلی متر ( ۴۰٫۹ اینچ )
طول لوله : ۴۶۵ میلی متر ( ۱۸٫۳ اینچ )
میزان آتش با نوار فشنگ : ۷۲۵ تیر در دقیقه
میزان آتش با خشاب ام-۱۶ : ۱۰۰۰ تیر در دقیقه
میزان آتش عملی در آتش مداوم (Sustained) : 85 تیر در دقیقه
حداکثر برد مؤثر : ۱۰۰۰ متر ( ۳۲۸۱ فوت )
برد نهایی : ۳٫۶ کیلومتر ( ۲٫۲۳ مایل )
کشورهای دارنده این سلاح : آمریکا ، انگلیس ، استرالیا ، اسرائیل ، فرانسه ، کانادا ، نپال ، هلند ، نیوزیلند ، ژاپن و سوئد
خشاب : ۳۰ ( خشاب اسلحه ام-۱۶ ) ، ۱۰۰ و ۲۰۰ تایی ( در طول نوار فشنگ ، میان هر چهار فشنگ جنگی یک فشنگ رسام ( Tracer ) قرار دارد . میزان فشنگ همراه ۶۰۰ فشنگ است ) .

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : ام-۲۴۰ ( M240 ) ( این اسلحه به نام مگ ۵۸ (MAG 58 ) نیز معروف است .
نوع اسلحه : تیربار ( Machine Gun )
کالیبر : ۵۱ * ۷٫۶۲ میلیمتر ناتو
کشور سازنده : آمریکا توسط شرکت فابریک نشنال ( ( Fabrique Nationale Manufacturing, Inc شرکت تابعه اف ان (FN Manufacturing, Inc. ) نام این اسلحه در این شرکت MAG است ( این تیربار از سال ۹۱ میلادی جایگزین تیربار ام-۶۰ گردید )
طول اسلحه : ۱۲۴۵ میلیمتر ( ۴۹ اینچ )
طول لوله : ۳۶۸ میلیمتر ( ۱۴٫۵ اینچ )
وزن اسلحه : ۱۲٫۵ کیلوگرم ( ۲۷٫۶ پوند )
حداکثر برد مؤثر ( ۱۸۰۰ متر ) ( ۱٫۱ مایل ) ( حداکثر برد مؤثر در حالتی است که تیربار بر روی سه پایه قرار گرفته باشد )
برد نهایی : ۳۷۲۵ متر ( ۲٫۳۱ مایل )
میزان آتش : ۶۵۰ الی ۹۵۰ گلوله در دقیقه
میزان آتش عملی در آتش مداوم (Sustained ) : 100 گلوله در دقیقه
سرعت گلوله در سرلوله ( سرعت اولیه ) : ۹۰۵ متر در ثانیه ( ۲۹۷۰ فوت در ثانیه )
خشاب : نوار فشنگ ۱۰۰ تایی ( این اسلحه تغذیه از چپ (left hand feed ) است )

جمعه، ۲۹ مهر، ۱۳۸۴ بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : ام ۶۰ ( M60 )
نوع اسلحه : تیربار (Machine Gun ) ( این اسلحه دارای کاربری آفندی ( تهاجمی : offensive ) و پدآفندی ( تدافعی : defensive ) می باشد و بصورت انفرادی یا با دو خدمه مورد استفاده قرار می گیرد که از این نظر جزء تسلیحات با خدمه بیش از یک نفر (crew-served weapon ) محسوب می شود . در این حالت تیربارچی اسلحه را حمل می کند و کمک تیربارچی لوله یدکی و مهمات اضافی را . در حالت انفرادی میزان مهمات سرباز بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ فشنگ متغیر است . )
کالیبر : ۵۱ * ۷٫۶۲ میلیمتر ناتو
کشور سازنده : آمریکا ( این اسلحه در سال ۵۷ م. وارد ارتش آمریکا شد که در سال ۹۱ م. تیربار ام ۲۴۰ ( M240 ) جایگزین آن شد )
حالات آتش : ۱- رگبار
طول اسلحه : ۱۰۷۷ میلیمتر ( ۴۲٫۴ اینچ )
طول لوله : ۵۶۰ میلیمتر ( ۲۲ اینچ )
وزن اسلحه فشنگ گذاری نشده : ۱۰٫۵ کیلوگرم ( ۲۳٫۱ پوند )
برد مؤثر : ۱۱۰۰ متر ( ۱۲۰۲ یارد ) ( ۱۱۰۰ متر در حالیکه تیربار بر روی سه پایه سوار باشد و اگر بر روی دو پایه سوار باشد این برد مؤثر به ۸۰۰ متر کاهش می یابد )
برد نهایی : ۳۷۲۵ متر ( ۴۰۷۵ یارد )
میزان آتش : ۵۵۰ تیر در دقیقه
میزان آتش عملی در آتش مداوم (Sustained ) یا رگبار : ۱۰۰ تیر در دقیقه
سرعت گلوله در سرلوله یا سرعت اولیه تیر : ۸۵۳ متر بر ثانیه ( ۲۸۰۰ فوت بر ثانیه )
محفظه فشنگ : نوار فشنگ ۱۰۰ تایی ( این نوار معمولا در محفظه فشنگ در زیر اسلحه قرار دارد . در طول این نوار احتمال دارد بین هر چهار فشنگ یک فشنگ رسام ( Tracer ) قرار دهند تا تیربارچی بتواند در نشانه گیری دقت بیشتری داشته باشد . اشکالی که در این زمینه وجود دارد این است که خط سیر گلوله (Trajectory ) یا بهتر بگوییم منحنی مسیر گلوله در فشنگ رسام با فشنگ معمولی جنگی یکسان نیست . اشکال دیگر این است که فشنگ رسام در کایبر ۷٫۶۲ ناتو تا ۸۰۰ متر می تواند مسیر گلوله را نشان دهد و بعد از آن ماده رسام سوخته و تمام می شود ) .

بسم الله الرحمن الرحیم
نام اسلحه : ام ۴ ( M4 )
نوع اسلحه : اسلحه اسالت ( جنگی ) نوع کاربین ( carbine ) ( AR : Assault Rifle ) ( اسلحه کاربین اسلحه ای است که نسبت به اسلحه استاندارد لوله و قنداق کوتاهتری داشته باشد که منجر به کوتاه شدن طول کلی اسلحه و کم شدن وزن آن می شود . اسلحه ام ۴ نوع کاربین اسلحه ام ۱۶ آ ۲ است که تا ۸۰% طول آن کاهش پیدا کرده است . این نوع اسلحه برای خدمه وسائل نقلیه و پرسنل ستاد و جنگ شهری مناسب تر است )
کشور سازنده : آمریکا
کالیبر : ۴۵ * ۵٫۵۶ میلیمتر ناتو
حالات شلیک : ۱- تک تیر ، ۲- سه تیر (three-round burst ) ( در این حالت با هر بار فشار دادن ماشه سه تیر شلیک می شود . از مزیتهای آن در نشانه گیری است که با یک بار نشانه گیری دقیق ، می توان سه تیر به سمت دشمن شلیک کرد ) ، ۳- رگبار ( حالت رگبار در مدل ام۴آ۱ وجود دارد که در این مدل حالت سه تیر وجود ندارد )
طول اسلحه : ۸۵۰٫۹ میلیمتر ( ۳۳٫۵ اینچ )
طول لوله : ۳۶۸٫۳ میلیمتر ( ۱۴٫۵ اینچ ) ( لوله این اسلحه در نوع ام۴آ۱ سنگین تر بوده و دارای مقاومت بیشتری نسبت به گرما در آتش مداوم در حالت رگبار است )
وزن اسلحه بدون خشاب : ۲٫۹۴ کیلوگرم ( ۶٫۵ پوند )
وزن اسلحه با خشاب : ۳٫۴ کیلوگرم ( ۷٫۵ پوند )
برد مؤثر : ۳۶۰ متر
برد نهایی : ۳۶۰۰ متر
میزان آتش : ۷۰۰ الی ۹۵۰ تیر در دقیقه
سرعت گلوله در سرلوله ( سرعت اولیه گلوله ) : ۹۵۰ متر بر ثانیه ( ۲۹۷۰ فوت بر ثانیه )
خشاب : ۳۰ تایی

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 22 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد