دانلود مقاله زبانهای برنامه نویسی

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

زبانهای برنامه نویسی

تاریخچه ویژوال بیسیک .NET

 ویژوال بیسیک .NET توسعه یافته BASIC می باشد. BASIC توسط پروفسور John Kemeny و Thomas Kurtz از کالج Dartmouth برای نوشتن برنامه های ساده ایجاد شد و این طراحی از اواسط دهه ۱۹۶۰ آغاز گردید.

هدف از BASIC اولیه, آموزش برنامه نویسی بود. BASIC توسط انواع متفاوتی از کامپیوترها مورد استفاده قرار گرفت و سرمشق سایر زبان ها شد. با توسعه واسط گرافیکی کاربر (GUI) توسط میکروسافت, در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل ۱۹۹۰ بیسیک تکامل تدریجی خود را به سوی ویژوال بیسیک انجام داده بود که توسط گروه میکروسافت در سال ۱۹۹۱ انجام  پذیرفت. در زمانیکه ویژوال بیسیک در مرحله ظهور بود, توسعه برنامه های کاربردی تحت ویندوز میکروسافت عملی طاقت فرسا بود. با آمدن ویژوال بیسیک ایجاد برنامه های کاربردی تحت ویندوز بسیار آسان شد.

ویژوال بیسیک زبان برنامه نویسی میکروسافت ویندوز است. برنامه های ویژوال بیسیک در محیط توسعه یافته مجتمع (IDE) طراحی و ساخته میشوند. IDE به برنامه نویس این اجازه را می دهد که برنامه های خود را به صورت مناسب و راحت ایجاد, اجرا و خطا یابی کند. پردازش مربوط به تولید سریع یک نرم افزار کاربردی را اغلب RAD (Rapid Application Development) می نامند.

ویژوال بیسیک یکی از زبانهای RAD بوده و بطور وسیعی در دنیا مورد استفاده می باشد. ویژوال بیسیک .NET مشتق شده از زبان برنامه نویسی BASIC است. ویژوال بیسیک خصیصه های متمایز کننده تری نسبت به سایر زبان ها برنامه نویسی دارد مانند واسط گرافیکی کاربر, رسیدگی به رویداد (event handling), دسترسی به .Win32 API ویژگی های شیی گرا, رسیدگی به خطا, برنامه نویسی ساخت یافته و سایر موارد.

زبان ویژوال C

این زبان کامپایلر قدرتمندی است که بااستفاده ازآن میتوان برنامه های بزرگ وپیچیده رادر زمان اندکی ایجاد کرد . محیط ویژوال C + + محیط یکپارچه ای است که درآن میتوان برنامه را ایجاد,ترجمه,اجرا وعیب یابی کردبه عبارت دیگر پکیج C+ + حاوی مولفه هایی مانند ویراستار,کامپایلر,پیوند دهنده,برنامه های سودمند ,عیب یاب وسایرابزارهایی است که برای طراحی برنامه در محیط WINبکار می روند.

محیط توسعه پکیج C بنام DEVELOPER STUDIOاست که آنرابه اختصار محیط توسعه می نامیم تمام ابزارهای دیگر ویژوال C + +را جامعیت می بخشدوبه برنامه نویس اجازه میدهدتا فرایند توسعه برنامه را از طریق پنجره ها, کادرهای محاوره ای ,منوها,نوارهای ابزار,کلیدهای میانبروماکروها ببیندوکنترل کندیعنی این محیط همانندیک اتاق کنترل است.

انواع فایلهادر ویژوال C

فایل محیط برنامه(DSW ) :این فایل برای نگهداری محیط کاری پروژه بکار می رود.

فایل برنامه: برای نگهداری برنامه ویژوال C + + بکار میرود.

فایل ( HEADER) : آنرافایل سرایندمی گویند که محتویات آنهادربرنامه های دیگر قابل استفاده است .

فایل بیت نگاشت( BMP): برای نگهداری تصاویر (BMP ) بکار می رود .

فایل ایکن (ICO ) :برای نگهداری ایکن.

فایل ترجمه شده (OBJ): پس از کامپایل کردن در برنامه ایجاد می شودوحاوی دستورات ماشین است .

فایل اجرائی (EXE ): حاوی برنامه اجرایی است .

فایل اکتیوایکس(OCX) : برای نگهداری اکتیوایکسهای ویژوال C++بکار میرود.

اکتیوایکس قلب محاسبات توزیع شده مایکرو سافت است که کامپیوتر مارا در اینترنت واینترانت قرار می دهد.

ویژوال بیسیک ۶

این برنامه در برگیرنده ابزارهای متعددی است که با همکاری یکدیگر امکان توسعه برنامه های کاربردی را فراهم می آورند. این ابزارها به کاربر امکان می دهند تا بطور کامل از ظاهر برنامه خود به هنگام اتمام آن اطلاع یابد, چرا که این زبانها تازمانی که برنامه بطور کامل به پایان نرسیده باشد ظاهر برنامه را به نمایش در نمی آورد.

ویژوال بیسیک بسرعت در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین زبانهای برنامه نویسی کاربردی است در حالیکه رقیبان آن مانند POWER BUILDER بسختی در تقلا هستند تا فاصله خود را با ویژوال بیسیک حفظ کنند.

با ارائه هر نسخه جدید توسط ماکروسافت قابلیتهای VB به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه های کاربردی تطبیق پذیرتر میدهد.

VB5در واقع چاشنی انفجاری در بازار کنترلهای اکتیوایکس بودو VB6توازنی مابین DTMLوتوسعه برنامه های کاربردی مبتنی بر COM ایجاد کرد.

نظری اجمالی بر delphi

دلفی بسته نرم افزاری نسبتا” جدیدی می باشد که به جهان کامپیوتر عرضه شد وامکانات برنامه نویسی پیشرفته و قدرتمندی را برای استفاده کنندگان سیستمهای کامپیسوتری به ارمغان آورده , مترجم سریع وقدرتمند آن امکان ترجمه سریع برنامه ها را فراهم آورده .

دلفی یکی از پرکاربردترین زبانهای موجود در دنیای نرم افزار است که امروزه در زمینه های مختلفی از جمله برنامه های گرافیکی , چندرسانه ای ,پایگاه داده ها ,و… بخوبی از آن استفاده می شود .

ویرایشهای مختلق دلفی 

 ۱-STANDARD

۲- PROFSSIONAL 

 ۳- ENTERPRISE

که هر کدام دارای امکانات وویژگیهای خاصی بوده و برای مقاصد خاصی طراحی شده اند.

اما همه آنها دارای ویژگیهای مشابه ومشترکی نیز هستند و می توانند برای مقاصد عمومی مورد استفاده قرار گیرند.

برنامه نویسی شئ گرایی که در دلفی وجود دارد مجموعای است از عبارات شئ گرا که در پاسکال استاندارد تعبیر شده و به آن object pascal گفته میشود.

ویژوال فاکس پرو

این برنامه همان فاکس پرو است که بجای تحت dos بودن تحت win است ,یک محیط شئ گرای قدرتمند است وبرای ساخت بانک اطلاعاتی وبرنامه های کاربردی بکار میرودو همه ابزارهای لازم برای مدیریت داده ها را فراهم میسازدبطوریکه میتوانیم

۱-جداول حاوی اطلاعات را سازماندهی کنیم .

۲- پرس و جو کنیم

۳- سیستم بانک اطلاعاتی یکپارچه ای ایجاد کنیم

۴- برنامه کاربردی کامل برای مدیریت داد ها جهت استفاده کاربران بنویسیم

آشنایی با ویژوال بیسیک ۲۰۰۵

در این مقاله علاوه بر آشنایی با قابلیت های ویژوال بیسیک دات نت ۲ که ویژوال بیسیک ۲۰۰۵ نیز نامیده می شود،باویژگی های مهم نرم افزاری ویژوال استودیوی ۲۰۰۵ نیز آشنا خواهید شد. این ویژگی ها کم و بیش در سایر زبان های دات نت ۲ حضور دارند. در این مقاله فرض بر این است که شما قبلا با زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک دات نت آشنا هستید و اکنون مایلید بدانید نسخه جدید چه ویژگی هایی نسبت به نسخه فبلی دارد. در این مقاله تغییر وتحولات زبان ویژوال بیسیک دات نت در دو گروه از پیشرفت ها بررسی شده است. این دو دسته عبارتند از : پیشرفت های مربوط به ویرایشگر کد(Code Editor) و IDE، قابلیت های جدید زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک دو گروه از قابلیت های جدید و مهم دیگر هم وجود دارند: یکی امکانات جدیدی که ویژوال بیسیک۲۰۰۵برای ساختن برنامه نصب و انتشار از طریق وب تعبیه کرده است و دیگری قابلیت های بهبود یافته IDE برای کار باSQL Server که امیدواریم هر یک از این دو را مفصلا در مقالات جداگانه ای در شما ره های آینده تشریح کنیم. منبع اصلی برای نگارش این مقاله سایت MSDN و مقالات آن بوده است؛هر چند برای بررسی دقیق تر قابلیت های مورد بحث ،نرم افزار ویژوال بیسیک ۲۰۰۵ را نصب کردم تا از نزدیک کارایی این قابلیت ها و امکانات را بیازماییم.

هم قوی تر ،هم آسان ترزبان ویژوال بیسیک از قدیم به آسان بودن معروف بوده است. بسیاری از برنامه نویسان به این دلیل به سمت ویژوال بیسیک روی آوردند که مایلند از امکانات یک زبان برنامه نویسی خوب استفاده کنند:بدون اینکه مجبور باشند با سطوح پیشرفته و پیچیده برنامه نویسی که در زبان های دیگر وجود دارد،در گیر شوند. به همین دلیل نسخه ۶ ویژوال بیسیک به آسان بودن معروف بود. در حالی که اغلب برنامه نویسان حرفه ای ،زبان C و جاوا را برای کارها و پروژه های پیشرفته ترجیح می دادند. با ورود پلتفرم دات نت به دنیای سیستم عامل ویندوز ،در این وضعیت تغییرات اساسی به وجود آمد. به طوری که برنامه نئیسان پس از گذشت چند ماه از معرفی رسمی زبان های ویژوال بیسیک دات نت و سی شارپ متوجه شدند که این دو زبان از نظر قابلیت های برنامه نویسی تقریبا برابرند و هر دو حتی از C++ هم بهتر نتیجه می دهند. اما برنامه نویسان ویژوال بیسیک۶ خیلی زود به دشوار بودن مهاجرت از یک زبان غیر شی گرا به یک زبان واقعا شی گرا مانند VB.NET  پی بردند. ب

ا این حال برنامه نویسانی که این مرحله انتقالی را طی کردند و به این نتیجه رسیدند که ویژوال بیسیک دات نت باز هم زبان  آسان و جذابی است؛ هر چند برنامه نویس را مجبور می کند خود را به سطح بالاتر و پیشرفته از برنامه نویسی،یعنی دنیای برنامه نویسی شی گرا برساند. اکنون آن دسته از برنامه نویسانی که سرانجام باVB.NET خو گرفته اند از خود می پرسند: زبان VB.NET 2.0 واقعا چه مزیتی نسبت به نسخه قبلی دارد؟ آیا باز هم باید طی یک روند دشوار ،به نسخه جدید مهاجرت کنیم؟ یا این که ویژوال بیسیک ۲۰۰۵ اساسا نسبت به VB.NET ارتقای مهمی محسوب نمی شود؟ اگر این مقاله را تا انتها دنبال کنید،متوجه خواهید شد که مایکروسافت در نسخه ۲۰۰۵ویژوال استودیو(که شامل ویژوال بیسیک دات نت ۲ نیز هست) کوشیده است در کنار ارتقای کیفیت عملکرد Framework 2.0 بار دیگر آن فضای دوست داشتنی و دلچسب دوران ویژوال بیسیک۶ را به عرصه برنامه نویسی بازگرداند. بنابر این آنچه که باید در VB.NET منتظرش باشید،یک IDE قدرتمند تر است که برنامه نویسی را از پیش آسان کرده است.

به ویژه باید به مایکروسافت به دلیل دلنشین کردن و ساده تر کردن کار با ابزار های اشکال زدایی(Debugging) و نیز آسان سازی روند مدیریت خطا ها (Exception Handlind) که تسیاری از برنامه نویسان تازه کار از آن فراری هستند، تبریک گفت. در حقیقت مایکروسافت در نسخه جدید سعی کرده است برنامه نویسان را به کمک یک دو جین ابزار جانبی سودمند با پیچیده ترین تکنیک های برنامه نویسی شی گرا آشتی دهد و اهمیت ویژوال استودیوی ۲۰۰۵  نیز در همین موضوع نهفته است.مجموعه ابزارها و امکانات جدید ویژوال بیسیک دات نت۲ در راستای تعهد مایکروسافت به نظریه و رهیافت RAD (Rapid Application Development) که زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک اساسا برای تحقق آن پدیده آمده است،قابل توصیف هستند.

قابلیت های جدید

ویژوال بیسیک دات نت ۲ در بر گیرنده چند قابلیت هیجان انگیز ،سودمند و مهم است که مسلما مورد توجه برنامه نویسان علاقمند به این زبان قرار خواهد گرفت .قابلیت اول این است که اگر معتقد بودیم که زبان های ویژوال بیسیک دات نت و سی شارپ حدود ۹۰ درصد مشابه یکدیگرند،اکنون همان اندک تفاوت میان قابلیت های این دو در نسخه دوم دات نت از میان رفته است و به جرات می توان گفت هیچ تفاوت مهمی میان این دو زبان وجود ندارد؛جز اینکه برخی برنامه نویسان گرامر و Syntax زبان سی شارپ را که (شباهت زیادی به جاوا دارد)بیشتر می پسندند. دو مورد از تفاوتهای جزئی این دو زبان که در نسخه اول دات نت وجود داشت و اینک به مجموعه قابلیت های ویژوال بیسیک افزوده شده است عبارتند از:امکان مستند سازی سورس کد با استفاده از XML و قابلیت Overloading Operator  یا تعریف عملگر های اضافی.

XMLDocumentation
به کمک این قابلیت می توانید اجزای مختلف سورس کد برنامه خود را با فرمت XML مستند کنید. این مستندات قطعه قطعه بعدا می توانند یک سند راهنمای کامل در باره سورس کد بسازد. ویژگی مذکور در ویژوال سی شارپ ۲۰۰۳ وجود دارد، اما ویژوال بیسیک۲۰۰۳ فاقد آن است. اکنون این فابلیت در نسخه جدید افزوده شده است. استفاده از این فابلیت بسیار آسان است. مثلا اگر تابعی بنویسید و بالای اولین خط آن (قبل از نام تابع) سه بار کاراکتر کوتیشن را تایپ کنید و سپس Enter کنید،با توجه به نام تابع و پارامتر های آن یک قطعه راهنمای خالی با فرمت XML درج می شود که می توانید آن را اصلاح و کامل کنید.

<param name=”param”> </param>

“` <remarks></remarks>

Sub Testsub(ByVal  param1 As Integer)

End Sub

OperatorOverloading
یکی دیگر از قالبیت های سودمندی که ویژوال بیسیک ۲۰۰۳ از آن محروم بود،امکان تعریف کردن عملگرهای عمومی ریاضی (۴ عمل اصلی )، عملگر های منطقی (NOT , OR, AND) و عملگر های مقایسه ای (مثل >,<,=) برای انواع داده ها،کلاس ها و اشیای تعریف شده توسط برنامه نویس بود. چنان که می دانید در حالت عادی از عملگری مانند + فقط می توان برای جمع زدن دو عدد یا متغییر عددی استفاده کرد. اما قالبیت Operator Overloading که در دل منطق شی گرایی پلتفرم دات نت وجود دارد،امکان پیوند دادن دو مقدار رشته ای را از طریق این عملگر فراهم می سازد. مثلا می توانید یک متغیر رشته ای با مقدار I am را با یک متغیر دیگر با مقدار a developer به وسیله علامت + جمع بزنید. در این صورت آن عبارت به صورت I am a developer خواهد بود. این ویژگی در برخی از کلاس های دیگر چارچوب دات نت نیز وجود دارد. اما متاسفانه در VB.NET برنامه نویس نمی توانست برای کلاس ها و اشیایی که خود می سازد،از این قابلیت استفاده کند. این محدودیت در VB.NET 2.0 برطرف شده است. مثلا شما می توانید یک نوع داده جدید(Type) تعریف کنید که شامل یک آرایه دو بعدی باشد(مثل یک نقطه در فضای برداری x-y) و برای این کلاس یک عملگر + مخصوص تعریف کنید که وقتی دو متغیر از این نوع را با هم جمع می زنید،مقدارهای بعد اول (X)با هم و مقدارهای بعد دوم (Y) نیز به طور جداگانه با هم جمع شوند.

RegFreeCOM
قابلیت بسیار مهم و جالبی که به ویژوال بیسیک ۲۰۰۵ افزوده شده است،تکنیک Reg – Free COM نام دارد که حتما بسیاری از برنامه نویسان دات نت منتظر آن بودند.اغلب برنامه نویسان ویژوال بیسیک۶ به خاطر می آوردند که یکی از دردسرهای مهم برنامه نویسی برای سیستم عامل ویندوز ،ساختن برنامه نصب (Installation) و ثبت کامپوننت های عناصر اصلی  برنامه در رجیستری ویندوز بود. دو کابوس همیشگی برنامه نویسان ،نحوه نصب عناصر ActiveX وDLL های حاوی اشیا COM وCOM+ بود. این مشکل چندان اهمیت داشت که برنامه نویسان به شوخی نام DLL Hell یا جهنم DLL را بر آن نهاده بودند.

خوشبختانه پلتفرم دات نت این مشکل را به طور عمده حل کرد؛زیرا به دلیل حضور چهارچوب دات نت در سیستم عاملی که قرار است یک برنامه نوشته شده با Visual Studio.NET روی آن اجرا شود، دیگر نیازی به رجیستر کردن کامپوننت ها و اشیای برنامه نیست و عمل نصب برنامه خیلی ساده با کپی کردن فایل های نرم افزار داخل پوشه روی هارد دیسک انجام می شود. با این حال عیب کار در اینجا بود که برنامه نویسی که با هزار زحمت توانسته بودند یک شی COM یا ActiveX بی درد سر و بی عیب بسازد،در صورت مهاجرت به پلتفرم دات نت مجبور بودند یا به کلی از خیر این اشیا استفاده می کردند،همچنان ناگزیر از نصب این اشیا به روش قدیمی (به رقم نصب آسان سایر قسمت های ساخته شده بر اساس چارچوب دات نت ) بودند.

اکنون ویژوال بیسیک ۲۰۰۵ با معرفی تکنیک Reg –Free COM این معضل را به طور عمده از پیش روی برنامه نویسان برداشته است. به کمک این تکنیک می توانید اغلب اشیای COM  و ActiveX سابق خود را با یک اینترفیس دات نتی بپوشانید. به طوری که بتوان آن ها را مانندDLL های تولید شده بر اساس دات نت خیلی ساده داخل پوشه برنامه کپی کرد و بدون نیاز به ثبت در ریجیستری ویندوز مورد استفاده قرار داد. برای استفاده از این قابلیت کافی است در قسمت Refrence های پروژه به DLL حاوی ActiveX یا COM ارجاعی تعریف کنید. سپس در پنجره Properties   گزینه Isolated را معادل ‏True قرار دهید. البته این قابلیت محدودیت هایی هم دارد:یکی اینکه به ویندوز XP یا نسخه های بالا تر نیاز دارد. دیگر اینکه فقط برای کامپوننت های in-proccess قابل استفاده است . این قابلیت همچنین برای آن دسته از اشیای COM که جزیی از سیستم عامل ها هستند کار نمی کند و نهایتا این که نمی توانید از قابلیت مذکور برای آن دسته از اشیای COM  و ActiveX که به حضور نرم افزارهای بزرگی مثل Word وابسته هستنداستفاده کنید. این گونه ActiveX ها فقط وقتی کار می کنند که نرم افزار مربوطه (مثلا اکسس) قبلا روی کامپیوتر نصب و رجیستر شده باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد