دانلود مقاله نرم افزار poser 5

word قابل ویرایش
299 صفحه
30000 تومان
300,000 ریال – خرید و دانلود

نرم افزار poser 5

فصل اول poser 5

. اگر شما قبلا” از poser هیچگاه استفاده نکرده اید به شما خوش آمد میگوئیم ! آیا شما در حال ارتقا از یک نسخه قبلی poser به نسخه جدید آن میباشید . باز هم خوش آمدید ! poser 5 نخستین ابزار طراحی وانیمیشن سازی کاراکترهای سه بعدی میباشد . هنرمندان و انیمیشن کارها میتوانند صحنه های سه بعدی از مجموعه های گوناگون شامل مدلهای حیوانی و انسانی سه بعدی حاضر و آماده برای رابط های بصری مربوطه استفاده نمایند . poser5 این امکان را به شما میدهد تا تصاویر مربوط به صورت را برای خلق یک تصویر صورت سه بعدی واقعی ایجاد نمائید و یا موهای ریشه دار واقعی را برویانید و همچنین اشیای مربوط به لباسهای پویا برای افزودن واقعیتهای شگفت انگیز به صحنه هایتان. شما میتوانید انیمیشن های پویا و ایستا را ایجا نمائید و به سرعت برای استفاده د ر وب چاپ و پروژه های ویدئویی فیلم های انیمیشنی تولید نمائید . شما میتوانید اشکال را بعنوان اشیا سه بعدی برای جان دادن به صحنه های خلق شده در دیگر برنامه های کاربردی صادر نمائید . تازه کار های سه بعدی و هنرمندان حرفه ایی میتوانند از poser برای ایجاد نتایج بدیع و شگفت آور استفاده نمایند !

در poser5 جه اجزای جدیدی وجو دارد ؟
poser 5 با اجزای جدید زیر بار گذاری میشود :

خانه مواد
خانه مواد poser 5 این اجازه را به شما میدهد تا مواد را بااستفاده از سایه رنگ زن ها ایجاد نمائید . سایه رنگ زنها ترکیباتی از یک یا چند ره میباشند که هریک از آنها یک حالت از ماده نهایی را کنترل میکند . سایه رنگ زن های رویه ایی رابا موتور جدید رندرینگ FireFly ترکیب کنید و نتایج مهیج واقعی را ایجاد نمائید . لطفا ” برای اطلاعات بیشتر در زمینه خانه مواد به بخش ۸ ” مواد ” صفحه ۳۰۳ و برای اطلاعات بیشتر در زمینه کتابخانه به ” کتاخانه ها ” مراجعه نمائید .

خانه صورت

صورتی را به شکل واقعی و به صورت یک سر سه بعدی با استفده از خانه صورت ترسیم نمائید . poser 5 این کار را با استفاده از دو عکس ( جلو و کنار ) از صورتی که شما میخواهید آن را ترسیم نمائید . و یک شیی سر پیش زمینه که میتواند مطابق با عکس ها اصلاح و تغییر یابد . شما همچنین میتوانید ایجاد کنید یا تغییر دهید صورت را بااستفاده از ابزار طراحی صورت . شمکا میتوانید حتی بافتهای مرسوم را ایجاد نمائید. لطفا ” برای اطلاعات بیشتر در مورد خانه صورت به ” خانه صورت ” در صفحه ۵۴ رجوع نمائید .

خانه مو

موهای سه بعدی واقعی را برای اشکال خود در در poser 5 ا استفاده از خانه مو رشد دهید . شما رئوس مربوطه را برای مو درنظر میگیرید و سپس آن را کنترل میکنید که چگونه رشد نماید . ( طول و غیره ) مانیکه مو های شی شما رویانده شد شما میتوانید به آن حالت بدهید و آن را پویا و تحرکپذیر نمایید مثل نیروی جاذبه مرکز ثقل و نیروی باد به منظور ایجاد افکتهای واقعی مربوط به انیمیشن سازی . لطفا ” جهت اطلاعات بیشتر در زمینه خانه مواد به “خانه مو ” در صفحه ۵۵ رجوع نمائید .

خانه لباس

خانه لباس به شما اجازه میدهد تا یک شی را با لباس واقعی و تمام پویا بپوشانید . شما میتوانید کنترل نمائید که لباس چگونه رفتار کند و یا با اجزا و دیگر اشیا موجود در صحنه های شما فعل و انفعال داشته باشد . شما میتوانید افکتهای وزش واقعی باد روی لباس را با استفاده از نیزوی باد انجام دهید . . لطفا ” جهت اطلاعات بیشتر در زمینه خانه لباس به “خانه لباس ” در صفح۵۶ رجوع نمائید .

خانه استخوان بندی

این خانه جائیست که شما یک ساختمان استخوانی را برای شکل مورد نظر خود تعریف میکنید واین اجزای استخوانی را روی هم سوار کرده و بخش های هندسی مربوط به شکل را مشخص مینمائید . ( از قبیل استخوان پا یا ران ) . این ساختمان استخوانی و گروه های درگیر با آن همان چیزی است که شکل poser شما را قادر به انعطاف پذیری و تحرک مینماید . این خانه همچنین به شما اجازه میدهد ت به شکل تعاملی اشکال poser را از دیر اجزای وارداتی از سایر قسمتها را ایجاد نمائید . سازندگان مبتدی و حرفه ایی اشکال و مانند ان به زودی در خواهند یافت که خانه استخوان بندی زمانی را که طول خواهد کشید تا یک شکل اصلاح یا تغییر یابد را کاهش میدهد .لطفا ” به منظور اطلاعات بیشتر در زمینه خانه استخوانبندی به ” خانه استخوان بندی ” در صفحه ۵۷ رجوع نمائید .
خانه اجزا
آیا شما می خواهید که اجزای اضافی poser را بدست آورید ؟ خانه اجزای poser دروازه ورود شما به جائیست که شما میتوانید از آنجا خرید کنید دانلود کنید و اجزای جدید poser و بافتها و مابقی را برای استفاده در صحنه های خود نصب نمائید . شما میتوانید اجزای مربوطه را از چنیدین جا خرید کنید دانلود نمائید با استفاده ازا یک رابط ساده . بهتر از همه اینها poser5 میتواند بشکل اتوماتیک انوع متعددی از اجزا را ظاهر کرده و نصب نماید . لطفا ” برای اطلاعات بیشتر در زمینه خانه اجزا به خانه اجزا ” د ر صغحه ۵۸ رجوع نمایید .

موتور جدید رندر
علاوه بر موتور رندرینگ poser 4 موتور رندرینگ firefly یکی از اجزای جدید poser5 برای حقایق باورنکردنی میباشد . این موتور رندرینگ کنترل بیشتری را روی عملیات رندر به شما میدهد و از هر دو نوع درخت های سایه رنگ زن و پرتو افکن ایجاد شده در خانه مواد پشتیبابی میکند . شما میتوانید وضعیت های رندر Draft و Production را انتخاب کنید که به شما این اجازه را میدهد تا بهنگام تست عملیت رندر در زمان صرفه جویی شود . کنترل های رندر جدید یکپارجه posre 5 به شما این اجازه را میدهد تا به هر دو نوع Poser 4 و firefly از یک دیالوگ ساده دسترسی داشته باشید . لطفا” برای اطلاعات بیشتر در مورد موتور رندرینگ fire fly به فصل ۴۶ ” موتور رندرینگ firefly ” درصفحه ۴۶ و برای اطلاعات بیشتر در زمینه پنجره اجزای ویندوز به فصل ۴۵ ” پنجره اجزای ویندوز ” در صفحه ۳۳۹ مراجعه نمائید .

پشتیبانی از اسکریپت های Python
Python یک زبان برنامه نویسی / اسکریپت نویسی شی گرا میباشد که بسرعت مورد بخاطر قدرت انعطاف پذیری و قابلیت توسعه آن مورد پسند عموم قرار گرفته است . این اسکریپتها این اجازه را به شما میدهد تا به شکل مستقیم با اجزای داخلی poser ارتباط برقرار کنید و همچنین این امکان را فراهم میآورد تا از طریق برنامه نویسی در خصوص اشیای مربوط به صحنه هایتان بدرستی عمل نمائید و داده های مورد نیاز خود را برای استفاده خود صادر نمائید . لطفا ” جهت اطلاعات بیشتر در خصوص Posre Python به بخش ۷ ” Posre Python ” در صفحه ۲۹۳ مراجعه نمائید .

تصادم
در اصطلاحات انیمیشن سازی سه بعدی یک تصادم وقتی رخ میدهدکه یک شی در یک صحنه به شی دیگر برخورد و / یا نفوذ نماید . poser 5 سه سطح تصادم را برای هر صحنه ارائه میدهد : کشف تصادم که از برخورد اشیا به یکدیگر جلوگیری مینماید . نمایش تصادم که بصورت بصری تصادم را بدون تثبیت آنها نمایش میدهد . پذیرفتن تصادم که کشف تصادم را غیر فعال میسازد . شما همچنین میتوانید با استفاده از خواص یک شی کشف تصادم را در هر شی مربوط به یک صحنه فعال / غیر فعال سازید . لطفا ” برای اطلاعات بیشتر در زمینه کشف تصادم به ” کشف تصادم ” در صفحه ۱۴۱ رجوع نمائید .

اجزای جدید

Poser5 تمامی اشکال جدید با کیفیت بالا را در برمیگیرد و همچنین هزاران تکه از اجزای جدید را برای شما و این امکان را فراهم می آورد تا ارایه ایی از صحنه ها را بوجود آورید . بخش کتابخانه را باز نمائید تا افراد حیوانات حائل ها و سایه رنگ زنهای موجود در poser 5 را بازدید نمائید .

فرمت های ذخیره سازی جدید

Poser 5 از فرمت های ذخیره سازی اضافی زیر پشتیبانی میکند :

• Viewpoint Experience Technology : یکی از قدرتمند ترین فرمتهای سه بعدی وب میباشد که یک جز سه بعدی تصویری را در یک مرور گر وب که مجهز به Viewpoint Media Player بوده و در آدرس http://www.viewpoint.com قابل دسترس میباشد را اجرا مینماید . این نوع فرمتها اجازه دارند تا بوسیله کاربران در یک گستره وسیعی از کامپیوترها و از طریق دسترس به اینترنت دیده شوند . این تکنولوژی استفاده از پارامترهای انیمیشن را که به کاربران نهایی این اجازه را میدهد تا قطعات شخصی انیمیشن خود را به اجر در آورند را پشتیبانی میکند .

• فلش : ماکرو مدیا فلش عمومی ترین قالب دو بعدی مورد استفاده برای انیمیشن تحت وب میباشد . شما میتوانید فایل صحنه مربوط به poser را به فرمت فلش (.swf ) صادر ( اکسپورت ) کنید و سپس از نرم افزار فلش برای اصلاح و تغییر و تحول آن استفاده نمائید .

دیگر اجزای جدید

• کتابخانه های سلسه مراتبی : نسخه قبلی poser اجزای poser را تحت پوشه های زمان اجرا ذخیره میکند . اما اکنون poser5 پوشه های دانلودی را در برمیگیرد که میتواند استفاده شود برای افزودن اجزای بدست آمده در خانه اجزا . لطفا ” برای اطلاعات بیشتر ” به ” کتابخانه poser ” د صفحه ۱۲۴ رجوع نمائید .
• مجموعه پارامترهای مرتبه ای به هنگام درآمده : poser5 یک مجموعه پارامتر جایگزینی را وارد کرده که اجازه میدهد تا میزان تبدیل اجزا به شکل یک گروه را کنترل نمائید و توسعه / متلاشی نمائید گروه ها را به شکلی که مورد نیاز است .
• مجموعه خواص به هنگام در آمده : با داشتن خواص مربوط یه هر شی در یک نقطه متمرکز برای شما آسانتر میشود که با آنها درصحنه هایتان کار کنید . خواص و پارامترهای اشای در همان مجموعه ظاهر میگردند اما به شکل جداگانه تغییر و تحول مینمایند . لطفا ” جهت اطلاعات بیشتر در خصوص مجموعه خواص به ” مجموعه خواص ” در صفحه ۵۱ مراجعه نمائید .
• واحدهای استاندارد جهانی : poser 5 از واحدهای جهانی استاندارد ( اینچ پا میلیمتر سانتی متر متر ) به منظور اندازه گیری پشتیبانی میکند . شما میتوانید صریحا” صحنه های خود را با استفاده از مسافتهای واقعی برای ساخت انیمشن های دقیقتر کنترل نمائید .
• ابهام حرکتی : همانطوری که احتمالا” میدانید اشیا سریع الحرکت بنظر گنگ می رسند . گنگی از این حقیقت ناشی میشود که چشمان ما نمی توانند به اندازه کافی وبه سرعت شی را که در مکان قبلی اش دوامی ندارد را دوباره ببینند . اجزای این گزینه به شما امکان میدهد تا به انیمیشن خود حرکت بدهید .
• پارامترهای انیمیشن : پارامترهای انیمیشن گروههایی از انیمیشن های تحت پوشش اجزای شکلی میابشند که روی بازه ایی از فریمها ی انیمشنی تعریف میشوند. آنها هنگام صادرکردن انیمیشن Viewpoint Experience Technology مورد استفاده قرار میگیرند.
• پشتیبانی از فایل های فشرده : poser 5 این اجازه را به شما میدهد تا صحنه ها / حائل ها / اشکال ذخیره شده خود را فشرده نمائید برای صرفه جوئی در فضای هارد دیسک و با استفاده از فشرده ساز Zlib .
• دستکاری مستقیم : این ابزار به شما اجازه میدهد تا به شکل بصری موقعیت جهت و مقیاس یک شی را تنظیم نمائید .
• درشت نما : این ابزار به شما این اجازه میدهد ت صحنه های خود را درشت نمائید یا ا ز درشت نمائی خارج کنید بدون اینکه هیچ یک از اجزای موجود در صحنه هایتان حرکت کند.
• مجموعه گروههای ویرایشی : این مجموعه موجبات طراحی مجدد را فراهم می آورد تا بتوان مو و لباس را اصلاح نمود .
• راهنمائیهای داخلی : poser فایل های راهنمای html را به شکل های متنوعی شامل میشود تا به شما در هنگام یادگیری و کار با poser کمک رساند .

اسناد درونی :

Poser5 اسنادی را بصورت زیر در بر میگیرد :

• راهنمای مرجع posr 5 : این راهنما بصورت مکتوب و همراه با اجزای اافه شده poser در آمده است . این راهنما هم بصورت رونوشت و هم بصورت فایل های pdf الکترونیکی در cd مربوط به poser5 موجود است . با انتخاب مسیر Help>Poser 5 Help این راهنما پدیدار خواهد شد .
• راهنمای سریع : QRC یک راهنمای سریع لغتات میباشد که بطور خلاصه اجزای کلیدی poser را تشریح میکند و لیست جامعی از میانبرهای صفحه کلید مربوط به poser را در برمیگیرد .
• راهنمای روشهای PoserPython در poser : این راهنما یک لیست سازماندهی شده ایی از هر سبک PoserPython که در poser قابل دسترس است را سازماندهی میکند . آن در قالب فرمتهای pdf در cd مربوط به poser 5 قرار داده شده و همچنین از طریق خود poser 5 با انتخاب
Help>PoserPython Methods.
قابل دسترسی میباشد .

امکانات مورد نیاز

• ویندوز ۹۸ ۲۰۰۰ ME یا XP
• پنتیوم MHZ 500 ( MHZ 700 یا بالاتر توصیه میشود )
• حافظه RAM MB 128 ( MB 256 یا بالاتر تصوصیه میشود )
• سیستم نمایش رنگی bit 24 با رزولیشن ۱۰۲۴ * ۷۶۸
• میزان فضای آزاد هارد دیسک MB 500
• نیاز به اتصالات INTERNET برای دسترسی به Content Paradise

دیگر محصولات CURIOUS LABS

این محصولات را در CURIOUS LABS بازدید نمائید :

• Avatar Lab : Avatar مرسوم را ایجاد نمائید آنهار را بهداخل فایل بیاورید و از آنها برای اکتشاف و ارتباط دادن با دیگران در دنیای ONLINE استفاده نمائید . Avatar های وب شما حتی میتوانند صورت و چهره مربوط به شما را داشته باشند ! یک سر سه بعدی را به سادگی با استفاده از تصاویر جلو و کناری هرکسی که شما انتخاب مینمائد میتوانید ایجاد نمائید . تکنولوژی هوشمند طراحی صورت پایدار خواهد ماند . تکه ها در کنار یکدیگر اجزای بدن را خواهند ساخت

زمانیکه شما سوال دارید

زمانیکه شما در حال استفاده از poser برای برناممه های سه بعدی خود هستید بدون شک شما سوال خواهید داشت یا درخواست شبکه شدن با دیگر هنرمندان poser را دارید . شما تنها نیستید ! منابع زیاد قابل دسترس برای هنمرمندان poser وجود دارد در اینجا تنها به چند تا از آنها اشاره شده :

آیا به کمک احتیاج دارید ؟

Poser یک منوی help را شامل میشود که به بیشتر سوالات شما در هنگام استفاده از برنامه کاربردی پاسخ داده میشود :

• About : با انتخاب Help>About اطلاعات مربوط به نسخه poser 5 و قوانین کپی رایت نمایش داده میشود . این گزینه در زمانیکه شما نیاز دارید به خدمات پشتیبانی مفید خواهد بود زیرا که نمایشگر مربوط به خدمات پشتیبانی به این اطلاعات نیاز خواهد داشت .
• Poser 5 Help : با انتخاب گزینه Help>Poser 5 Help نسخه الکترونیکی این راهنمای مرجع باز خواهد شد .
• خودآموز: با انتخاب Help>Tutorials صفحات خودآموز Curious Labs در مروگر وب تان باز میشود . شما برای دسترسی به خود اموز به یک اتصال اینترنتی و مرور گر وب نیاز خواهید داشت .

منابع و ماخذ CURIOUS LABS
• خدمات پشتیبانی online برای خدمات پشتبانی تخصصی سرویس های مشتریان دانلودها و برای دیدن گالری و انجمن Curious Labs Poser ما در http://www.curiouslabs.com. ملاقات کنید .
• برای یادگیری بیشتر : اگر دوست دارید که در مورد Curious Labs بیشتر بدانید به http://www.curiouslabs.com/aboutUs/aboutus.html مراجعه نمائید .
• خدمات پشتیبانی تخصصی تماسی : اگر مبانی اطلاعات مربوط به وب ما وضعیت شما را بهبود نبخشید لطفا ” به ما به آدرس tech@curiouslabs.com ایمیل بزنید . لطفا” برای دیدن خدمات پشتیبانی ما به پیوست A ” خدمات پشتیبانی تخصص ” در صفحه ۳۶۴ مراجعه نمائید .
• فروش: شما میتوانید از طریق ایمیل sales@curiouslabs.com. به شعبه مربوط به فروش ما دسترسی داشته بشید .
• اتصالت دیگر : با انتخاب Help>Curious Lab Web Links or Help>Other Web Links در poser دیگر منابع با ارزش online فهرست میشود .

در مورد راهنمائی کاربری خودتان

Curious Labs تلاش کرده تا اسنادی که کامل دقیق اموزنده و مطابق میل باشند رافراهم آورد. لطفا” توضیحات خود را به docs@curiouslabs.com ایمیل بزنید .
این راهنما نسخه هایی از poser 5 تحت ویندوز را تحت پوشش قرار میدهد . به وضوح آن از چندین مفاد عهدنامهایی بین المللی برای نمایش اطلاعات با اهمیت استفاده خواهد کرد .
فهرستی از اقلام به منظور ملاحظاتی خاص اشاره شده یا روالهایی که نیازی نیست در یک ترتیب خاص اجرا شوند .
• آیتم ۱
• آیتم ۲
روالهایی که میبایست در یک ترتیتب خاص نشان داده شده به شکل گامهای شماره شده دنبال شوند :
۱٫ اجرای اولین گام
۲٫ اجرای دومین گام
کلیدهای خاصی از صفحه کلید در قالب یک براکت چهارگوش و با حروف درشت ( بزرگ ) نمایش داده میشوند برای نمونه [ESC].. اگر قرار است بیش از یک کلید همزمان فشار داده شود بصورت زیر نمایش خواهد یافت : [KEY1]+[KEY2], بعنوان مثال [ALT]+[F4]. .
اعلان های صفحه نمایش اسامی منوها و ویندوز فیلدها دکمه ها کادر ها و غیره بصورت حروف درشت نمایش داده میشوند . در جائیکه شما به مجموعه ها فرامین یا زیر منوها نیاز به دسترسی دارید دستور نحوی بصورت Menu>Submenu میباشد . برای مثال File>Save As بدین معنی است که شما میبایست منوی پایین افتادنی file را باز کنید سپس گزینه save as را برای باز کردن کادر تبادلی save as انتخاب نمائید .
اسکریپت و کدهای برنامه نویسی در یک حالت فونت استاندارد نمایش میابند . برای مثال :
cd\letters\business\legal [ENTER]

فصل دوم : نصب poser 5

قبل ازباز کردن بستها محتوی cd خود لطفا ” چند لحظه ایی را برای خواندن و فهیمدن و توافق کردن با مفاد مجوز کاربری poser (EULA) اختصاص دهید . اگر شما با مفاد موجود در (EULA) موافق نیستید CD مربوط به POSER را به Curious Labs یا به محلی که از آنجا خریداری نموده اید پس دهید .
نکته : Curious Labs نمیتواند بسته باز شده مربوط به CD های POSER 5 را پس بگیرد.

مفاد قوانین مربوط به کاربران POSER 5

شرکت Curious Labs یک نرم افزار کامپیوتری بهمراه فرمتهای فایل اختصاص یافته به این نرم افزار ) برنامه ( همراه با اسنادی که بصورت ضمیمیه ای در این بسته قرار داده شده است را فراهم کرده است . برداشتن برچسب موجود روی جلد مربوط به CD اشاره به این نکته دارد که شما با تمامی شرایط ذکر شده در (EULA) موافق بوده و پیروی مینمائید . اگر شما با این قوانین موافق نیستید نرم افزار را با برچسب موجود روی جلد CD به انضمام کلیه اجزای داخل بسته بگونه ایی که قابل فروش باشد را به محلی که از آنجا خریداری نموده اید پس دهید و هزینه مربوط را باز پس گیرید . در صورتی که مبلغ مربوط به شما استرداد نشد به آدرس زیر با کمپانی تماس بگیرید .

دیگر فروشندکان

بخش از نرم افزار شامل قوانین از سوی دیگر شرکتها میشود از جمله :
Pixels Digital, Inc.TM, Singular Inversions, Inc., Size8 Software, Inc., Runtime DNA, and DAZ Productions,

که هریک از آنها قوانین مربوط به خودشان را دارند .

قوانین کلی
Curious Lab یک برنامه اجرائی از EULA را ادامه میدهد . تجاوز از هرگونه ماده و تبصره در این EULA بطور خودکار این EULA را به پایان میرساند و ممکن است شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد بدون هیچ گونه اخطار قبلی .

تماس برای اطلاعات

اگر شما سوالاتی در مورد EULA دارید یا نیازمند تماس با خدمات مشتری میباشید لطفا ” با کمپانی به ادرس زیر تماس بگیرید :
Curious Labs, Inc.
655 Capitola Road, Suite 200
Santa Cruz, CA 95062
(831) 462-8901 phone
(831) 462-8925 fax
Customer Service (returns, warranty): service@curiouslabs.com
Legal (EULA questions illegal activity, reporting): legal@curiouslabs.com
لطفا ” برای خدمات پشتیبانی به پیوست A : ” خددمات پشتیبانی ” در صفحه ۳۶۴ مراجعه نمائید .

قوانین کپی رایت

تمامی قوانین مربوط به برنامه و اسناد مرتبط با Curious Labs, Inc و EGISYS AG. محفوظ هستند . ارم Curious Labs یک علامت تجاری لز Curious Labs, Inc میباشد . Curious Labs و POSER علامت تجارتی ثبت شده ایی از Curious Labs, Inc میباشند . تمامی اسامی محصولات دیگر که در برنامه ها یا اسناد ذکر شده اند برای شناسایی و تشخیص هویت مربوط به محصولات مورد استفاه قررار میگیرند و ممکن است علامت ثبت شده از کمپانی مربوطه را دارا باشند . علایم تجاری ثبت شده یا ثبت نشده که در اینجا استفاده میشوند مالکیت انحصاری از صاحبان مربوط به خودشان هستند .

نصب POSER 5

نصب OSER5 یک فرایند صریح و مشخصی است . قبل از نصب CD خود مطمئن شوید که هر عملی را در طی پیشروی مراحل ذخیره کرده اید و تمامی برنامه های در حال اجرا را که شامل برنامه های چک کننده ویروس و یا نرم افزار های background میباشد را ببندید .
با داشتن این محیط کاری خلوت به شما کمک خواهد شد تا پردازش های مربوط به نصب را به ارامی و بدون هیچ مشکلی انجام دهید و این امر از گم شدن و از دست رفتن اطلاعات جلوگیری خواهد کرد . برای نصب POSER5 :

۱٫ قوانین EULA را بخوانید درک کنید و موافقت نمائید .
۲٫ جعبه مربوط به CD های POSER را باز نمائید و CD برنامه POSER را وارد CD DRIVE نمائید . نصب کننده برنامه POSER 5 بطور اتوماتیک کار خود را شروع خواهد کرد . اگر اینگونه نشد My COMPUTER را انتخاب کرده روی CD DRIVE خود کلیک راست نمائید وسپس EXPLORE را انتخاب نمائید سپس دابل کلیک نمائید روی ایکون SETUP.exe در پنجره ایی که نمایش داده میشود .
۳٫ کادر نمایش خوش آمد گویی به همراه اطلاعات اضافی در مورد فرایند مربوط به نصب ظاهر میشود . با اطمینان این اطلاعات را بخوانید سپس برای ادامه کار دکمه NEXT را فشار دهید .
۴٫ فایل Readme.txt مربوط به POSER 5 در پنجره زیرین نمایش میابد . این فایل اطلاعاتی را در برمیگیرد لطفا ” چند لحظه برای خواندن فایل تامل کنید ا سپس دکمه next را برای ادامه فشار دهید .
۵٫ eula مربوط به poser نمایش میابد . این همان text مذکور در بالا میباشد . برای ادامه yes را فشار دهید .
۶٫ مسیری که شما علاقه مند به نصب poser می باشید انتخاب نمائید . شما یا میتوانید همان مسیر انتخاب شده را بپذیرید ویا یک مسیر جدیدی را در فیلد Destination Directory وارد نمائید و یا از دکمه Browse برای دیدن محل مورد نظر خود استفاده نمائید . وقتیکه شما انتخاب را انجام دادید دکمه next را برای ادامه فشار دهید .
۷٫ گزینه مربوط به وضعیت نصب مورد نظر خود را انتخاب کنید . بیشتر کاربران حالت نصب Full را انتخاب میکنند انتخاب Minimal تنها فایل های شاخص را نصب میکند و زمانیکه فضای هارد درایو محدود میباشد بسیار مفید است . انتخاب Content Installation این اجازه رابه شما میدهد تا قسمت های موجود در محتوی poser5 را نصب نمائید . برای ادامه دکمه next را فشار دهید .
۸٫ اگر شما در مرحله قبلی گزینه Content Installation ر انتخاب کرده اید شما یک کادری را خواهید دید که این اجازه را به شما میدهد تا اجزای مربوطه را انتخاب نمائید . از دستورات ظاهر شده در روی صفحه نمایش پیروی کنید .
۹٫ یک گزارش مختصری از انچه که شما انتخاب کرده اید نمایش میابد . این اطلاعات را بار دیگر مرور کنید تا مطمئن شوید با پارامتر های مورد نظر شما که انتخابشان کرده اید مطابقت دارد . و سپس برای ادامه کار دکمه next را و برای بازگشت و تنظیم مجدد دکمه back را فشار دهید .
۱۰٫ از شما سوال خواهد شد که ایا شما تمایل به uninstaller دارید یا نه . توصیه میکنیم که yes را انتخاب نمائید . این uninstaller کل پوشه های زمان اجرا را حذف خواهد کرد و تمام موجودی و محتویات اضافه شده به کتابخانه poser را بر میدارد . اما با این وجود پوشه های دانلودی باقی خواهند ماند این بدین معنی است که شما محتویات مربوط به خرید اجزا را از دست نخواهید داد. در این مورد فایل های poser5 به هارد درایو شما کپی خواهد شد .
۱۱٫ کامپیوتر خود را مجددا” راه اندازی نمائید .

تثبیت poser 5

بعد از نصب شما مطمئنا ” به یک نسخه ثبت شده از poser خود نیاز خواهید داشت . شما باید یا با تلفن یا با ایمیل یا با سایت مربوط به Curious Labs برای تکمیل این فرایند تماس بگیرید . برای ادامه دکمه next را فشار دهید .
۱٫ اطلاعات کاربری مربوط به خود را در کادری که ظاهر میشود وارد نمائید . فیلدهایی که به رنگ قرمز مشخص شده اند به منظور ثبت یک نسخه از poser شما مورد نیاز میباشد . اطلاعات را وارد نمائید سپس برای ادامه کار دکمه next را فشار دهید .
۲٫ دکمه های رادیویی مناسب را برای تعیین اینکه چگونه میخواهید باCurious Labs تماس بگیرید تنظیم کنید و سپس دکمه next را برای ادامه فشار دهید .
۳٫ اگر شما Web Authorization را انتخاب کنید یک ویزارد سعی میکند تا یک تماس با مرکز ثبت Curious Labs برقرار کند . در یک حالت بعید شما یک با یک خطا مواجهه شوید لطفا” چند لحظه منتظر بمانید و دوباره سعی کنید . اگر شما مجددا” با خطا مواجه شدید یا اتصال برقرار نشد به عقب برگردید و دکمه رادیویی موجود در مرحله ۵ را بررسی کنید .
۴٫ برای ثبت poser5 شما میبایست کد Challenge یکتا را به Curious Labs انتقال بدهید و جواب واحدی را دریافت کنید . اگر شما گزینه Web authorization را انتخاب کردید صفحات وبی که انها را قبلا” دنبال کرده اید بصورت پرشده نمایش میابند . با چک کردن مجدد اطلاعات و کلیک بروی register کد پاسخ گویی برای شما فراهم میشود . اگر شما یک پیغام خطا دریافت کردید از قبیل Invalid challenge به عقب برگردید و دوباره سعی کنید و مطمئن شوید که اطلاعات را بدرستی وارد کرده ایید .
۵٫ با انتخاب Manual authorization در مرحله سوم یک کادر باز میشود .اگر شما تماس بگیرید یا ایمیل بزنید از شما خواسته خواهد شد تا تمام اطلاعات مورد نیا ز در مرحله ۴ را ارائه هید . همینطور کد Challenge از شما درخواست خواهد شد .
۶٫ شما کد پاسخگوئی را از Curious Labs دریافت خواهید کرد با استفاده از همان رسانه های مورد استفاده برای تماس با ما ( تلفن ایمیل وب ) . اگر از کد اختصاصی استفاده میکنید این کد پاسخگویی را در فیلد مربوطه رونویسی کنید یا paste نمائید . زمانیکه کار تمام شد دکمه next را فشار دهید . اگر شما نیاز دارید به اینکه کد Challenge را کپی کرده و ان را برای ایمیل paste نمائید دکمه copy challenge را کلیک نمائید .
۷٫ اگر کدهای challenge و response شما درست هستند یک گزارشی در روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد . دکمه Finish را برای اتمام فرایند کار کلیک کنید .

از شما بخاطر استفاده از poser 5 محصولی از Curious Labs متشکریم .

بخش دوم :

مبانی سه بعدی

فصل سوم : مبانی سه بعدی

این بخش مفاهیم کلی سه بعدی را تشریح میکند . مطالبی که در زیر می آید در poser 5 مورد توجه قرار میگیرد . بهرحال بیشتر این مفاهیم و مباحث در تمام برنامه های کاربردی سه بعدی کاربرد دارند .
مبتدیان سه بعدی کار میبایست تمام این بخش را بخوانند تا یک دید با ارزش از تمام صحنه ها و مراحل موجود در poser 5 بدست آورند تا به آنها در امر یادگیری کمک نماید . کاربران حرفهایی میتوانند از این بخش به عنوان یک مرجع آماده و موجود استفاده نمایند .

در مورد فضای سه بعدی
بیائید ابتدا با تعریف ابعاد سه گانه شروع نمائیم .
• صفر بعدی : یک نقطه یک نمونه از یک شی صفر بعدی میباشد که یک نقطه را در فضا تعریف میکند اما نه طول نه عرض و نه ارتفاع دارد .
• یک بعدی : یک شی تک بعدی یک خط ساده است که دارای طول است اما ارتفاع ندارد .
• دو بعدی : یک شی دوبعدی تنها دو مورد از موارد سه گانه زیر را داراست طول عرض ارتفاع
یکی از ابعاد سه گانه را انتخاب کرده و ان را A را بنامید اکنون از دوبعد باقی مانده یکی را برگزیده و آن را B بنامید در گرافیک بردارها دو بعد را نشان میدهند و چهار گوش بیانگر یک شی دوبعدی هست شما فورا ” متوجه خواهید شد که همه اشیا دو بعدی بصورت یک سطح کاملا” صاف هستند درست مانند سطح یک کاغذ . اشیا دو بعدی صفحه نامیده میشوند .
• سه بعدی : اشیا سه بعدی از تمام ابعاد سه گانه استفاده مینمایند . همانطور که شما میتوانید در شکل ببینید مکعب یک شی سه بعدی است که دارای طول و عرض و ارتفاع میباشد و تا حدی ساختار ساده دارد .ایا اینطور نیست ؟

اما در اینجا یک مشکل بزرگ وجود دارد . شماموارد سه بعدی را با استفاده از ابزار دو بعدی ایجاد مینمائید . صفحه مونیتور کامپیوتر شما یک شی دو بعدی است و ماوس شما در دو بعد میتواند حرکت کند . و تنها میتواند حرکت به چپ وراست یا بالا و پائین را داشته باشد اما نمی تواند میزان فاصله را نسبت به بالا یا پایین گزارش کند .
به علاوه خروجی های شما همیشه دو بعدی خواهند بود . به اشکال ترسیمی بالا نگاه کنید این شکل عمق ندارد ولی بهرحال با استفاده از یک تکنیک نوری ساده بنام PERSPECTIVE ابعاد سه گانه رانشان میدهند . PERSPECTIVE همان تمایل اشیا برای اینکه کوچک تر بنظر برسند از نقطه ایی که آنها قرار دارند تا جائیکه انهادر یک سطح افقی بنام بی نهایت ناپدید میشوند . شما میتوانید این قضیه را با ایستادن در گوشه یک ساختمان بزرگ ببینید و متوجه شوید که چگونه خطوط سقف که به سطح زمین نزدیکتر مبشوند دورتراز ان نقطه ایی که شما نظاره گر میباشید بنظر میرسند . با تمام این محدودیتهای مفروض شما ممکن است بپرسید که چگونه کسی میتواند اطلاعات مربوط به سه بعدی را فراهم اورد ؟ پاسخ سوال اینست که POSER5 یک فضای سه بعدی واقعی را ایجاد مینماید . به تصاویر بالا دوباره نگاه کنید . مامیتوانیم مکعب سعه بعدی را با تفکیک انها بداخل فضای کاری جداگانه بنام VIEW دستکاری کنیم . در اینجا یک VIEW ابعاد AوB را نشان میدهد . دومی ابعاد Aو C را نشان میدهد و سومی ابعاد B و C را نشان میدهد . شما همچنین یک دید چهارمی خواهید داشت که همه ابعاد سه گانه را به شما نشان میدهد . این اشکال گرافیکی نشان میدهد که چگونه چهار نوع دید ممکنست در یک برنامه کاربردی سه گانه مانند POSER دیده شود .

بیائید دوباره به همان شکال گرافیکی نگاهی بیاندازیم اینبار بیائید یک قایق ساده را بجای مکعب جایگزین نمائیم . تا این مفاهیم بهتر درک شود . یکی از فواید این روش اینست که این امکان بوجود میآید که به شکلی صریح مدل سه بعدی خود را کنترل کنید . برای نمونه شما میتوانید با استفاده ار دید AB یا AC طول قایق را مشخص نمائید و یا با استفاه از دید AB یا BC عرض ان را و برای ارتفاع از دید AC یا BC استفاده نمائید . اینکه شما از کدام دید استفاده نمائید بستگی دارد به اینکه شما سعی دارید ک چه کاری می خواهید انجام دهید برای مثال برای طراحی انتهای قایق شاید شما از دید BC استفاه نمایید . و یا شاید از دید AB استفاده کنید تا فضای کلی را خلق نمائید .

در این مثال ابعاد AوBوC محور نامیده میشوند و بطور مجزا هر بعد یک محور نام میگیرد تا بحال مااز هر محوری استفاده کرده ایم تا یک بعد از ابعاد سه گانه را تعریف نمایئم بدون اینکه مشخص کنیم کدام محور کدام بعد را تشریح میکند بعد A میتوانست هرکدام از ابعاد سه گانه را تشریح کند با تشزیح B یا هر کدام از دو بعد باقی مانده و به همین ترتیب ما این کار را انجام دادیم تا بیشتر مبانی تئوری برنامه های کاربردی سه بعدی همچون POSER5 را توضیح دهیم حال بیائید بطور مفصل راجع به ان صحبت کنیم . واضح است که دید های AB و AC و BC فاقد PERSPECTIVE هستند . دیدهای دو بعدی بدون PERSPECTIVE دید های قائمه نامیده میشوند . هر شی سه بعدی ۶ دید قائمه دارد : بالا پایین چپ و راست جلو عقب . هر شی را که دوست دارید بردارید و از تمام زوایا به ان نگاه کنید خواهید دید که حقیت دارد بنابراین تا زمانیکه مثال قلیق در بالا دید های AB ( بالا ) AC (چپ ) BC ( پشت( را نشان میدهد میتواند هر سه دید دیگر از دید های شش گانه را به اسانی نشان دهد . این قضیه مهم است زیرا تمام اشیا سه بعدی مانند قایق متقارن نیستند.
اکنون که شما این مفاهیم بنیادین را فهمید بیائید یاد بگیریم که چگونه از انها در دنیای واقعی استفاده نماییم. برای پوشش دادن به مطالب ابعاد سه گانه را دارای طول ارتفاع عمق در نظر میگیریم و هر بعد را بوسیله یک محور نمایش میدهیم تا اینجا بهتر است که یک استثنا برای یک مسئله کوچک قایل شویم اگر هرکسی از یک سیستم دلخواه محوری استفاه نماید تا ابعاد سه کانه را بخواهد تعریف کند در نتیجه مشکل است که اطلاعت را به دیگر ی منتقل کند در مثال بالا ما از AB برای دید چپ استفاده میکنیم افراد دیگری میتوانستند از AB برای هرکدام از شش دید قابل دسترس استفاده کنند.
شما میتوانید هرج ومرج ناشی از این مسئله را ببنید برای جلوگیری از بروز این مسئله اشیا دو بعدی و سه بعدی از یک سیستم استاندارد محوری بنام سیستم مختصات دکارتی تبعیت میکنند . اصطلاح دکارت به احترام فیلسوف و ریاضی دان فرانسوی RENEDESCARTS استفاده میشود که اولین کسی بود که چنین سیستم مختصات را بکار گرفت .

مختصات دکارتی

قبل از وارد شدن به مبحث مختصات دکارتی بیائید روی یک مرور اجمالی در ریاضایت اندکی درنگ کنیم : اگر شما تمام اعداد را از بینهایت منفی تا بی نهایت مثبت روی یک خط مرتب کنید عدد صفر میبایست در مرکز ان خط قرار بگیرد اعداد منفی میبایست در سمت چپ عدد صفر قرار بگیرند که با عدد ۱- که نزدیکترین عدد به صفر است شروع میشود و اعدا مثبت میبایست در سمت راست عدد صفر قرار بگیرند که با عدد ۱+ که نزدیکترین عدد به صفر است شروع میگردند. وجود اعداد منفی در سمت چپ عدد برای خط و یا محورهای لفقی در نظر گرفته میشود . برای خطوط عمودی اعداد منفی در پایین صفر و اعداد مثبت در بالای صفر میباشند این مسئله منطقی است زیرا اعداد منفی بطور تحت الفظی کمتر از صفر هستند زمانیکه با سیستم مختصاتی سرو کار داریم فرض میکنیم که هر بعد یک بی نهایت است با نشانه صفر در مرکز یا مبدا بعد مورد نظر . سیتم مختصات دکارتی یک گام به جلو میگذارد با تعریف سه محور بنامهایX,Y,Z . در مثال قبلی ما عمدا” از حروف قراردادی A,B,C استفاده کردیم تا مفهوم محورها رابیان کنیم و از استفاده حروف اصلی و واقعی اجتناب کردیم زیرا می خواستیم شما را با مفاهیم کلی محوها و ابعاد اشنا سازیم قبل از اینکه روی این مسئله که چگونه انها به شکل درست و واقعی استفاده میگردند تمرکر کنیم .
در سیستم مختصات دکارتی هر محوری معادل با یک بعد میباشد بطوریکه X: WIDTH و Y: HEIGTH و Z : DEPTH . اکنون بیائید مبدا را با محورهای دکارتی بصورت گفته شده ترکیب کنیم همانطور که می بینید سیتم مختصات دکارتی از سه محور استفاده میکنند تا هریک از ابعاد را نشان بدهد یعنی( X,Y,Z ) بخش مثبت محور X به سمت راست اشاره میکند بخش مثبت محور Y به قسمت بالا اشاره دارد و قسمت مثبت محور Z به قسمت جلوی صحنه اشاره دارد مرکز یک فضای سه بعدی یک نقطه ساده است که در مرکز ( مبدا ) محورهای سه بعدی میباشد . بنابراین فضای سه بعدی در هریک از ابعاد سه گانه در جهت مثبت و منفی محوری تا بی نهایت ادامه میبابد . شا میتوانید از مبدا در هر نوع دیدگاه یا نمای POSER5 استفاده کنید. اکنون که ما یک سیستم استاندارد برای تعریف فضای سه بعدی و اشیا داخل ان داریم میتوانیم برای تعریف یک شکل شی ایی از مختصات استفاده نمائیم . بخاطر داشته باشید که محورهای مختصات همیشه بصورت ترتیبی XYZ لیست میشود محورهای مختصات خودشان بصورت فاصله از مبدا در طول هر سه محور تعریف میشوند برای مثال مختصات {۱و۱و۱} بدین معنی است که یک نقطه در فاصله یک واحدی سمت راست محور X ها از مبدا و در فاصله یک واحدی محور Yها از بالا و در فاصله یک واحدی از قسمت انتهایی محور Z ها میباشد .
نکته : قالب مختصاتی لیست شده X,Y,Z با حرف خاص { یا } و علامت جداکننده کاما همان استاندارد مختصرنویسی میباشد که مورد استفاده سیستم مختصاتی دکارتی میباشد . ایا بخاطر میاورید مکعبی را که در نمونه قبلی سه بعدی استفاده کردیم ؟ ما میتوانیم از مختصات دکارتی برای تعریف گوشه ها و زاویه های ان استفاده نمائیم . چه اتفاقی می افتد اگر ما مکعب را تاحدی تکان بدهیم ( انتقال دهیم ) ؟ شکل گرافیکی در سمت راست نشان میدهد که چگونه این مسئله ممکن است بر سیستم مختصات اثر کند همانطور که میبینید مختصات دکارتی برای تعریف شکل سایزو محل یک شی در فضای سه بعدی بکار میرود .

سطح تراز

همانگونه که قبلا ” بحث کردیم برنامه های کاربردی سه بعدی داده ها را ترسیم میکنند و و به شکل صحیحی انها را اداره مینمایند . شما از قبل دانستید که اشیا دو بعدی مسطح هستند زیرا آنها روی یک سطح تراز تعریف شده کاملا” ریاضیاتی وجود دارند . یک سطح تراز یک تعریف فرمولی ارتباطی بین دوبعد از قبیل XZ میباشد .با ترکیب و دسته بندی این دو اصل با انچه ما د رمورد سیستم مختصات دکارتی اموختیم و یک مرور اجمالی سریع در باز بینی هایمان به این نکنته پی میبریم که برنامه های کاربردی سه بعدی مثل POSER5 از سه نما ( دید) هم تراز شده با سطوح مختصاتی استفاده میکنند تا به ما در استقرار و مکان یابی نقاط در فضای سه بعدی کمک کنند شما میتوانید پنجره DOCUMENT در POSER را تغییر دهید تا چندین دوربین را نشان بدهد که شامل دید ( نمای) قائم الازاویه ( چپ راست بالا پایین عقب جلو ) و دیدهای PERSPECTIVE ( اصلی کمکی صورت دست ) میباشد .لطفا ” برای یک توصیف از پنجره اسناد رجوع کنید به ( DOCUMENT WINDOW ) در صفحه ۴۹ . ان شکل نشان میدهد یک بازگردانی سریع از دیدهای سه گانه راست گوشه

حافظه مجازی سراسری

مختصلت محلی

آخرین بخش های سیستم مختصاتی باقی مانده است . برای توضیح این قسمت بیائید از مثال یک موتور سوار که در حال انحراف به یک سمت است استفاده کنیم چه اتفاقی میافتد؟ برای توضیح بیشتر این بحث بیائید فرض کنیم که چراغ های جلو ۳۰ اینج بالاتر از سطح زمین هستند وقتی چراغهای موتور روشن است اگر موتور سوار به اندازه ۴۵ درجه به سمت چپ منحرف شود در نتیجه چراغهای جلو در ۲۱٫۲ اینچی مرکز زمین و خارج از ان خواهند بود .

نکته : برای هر چیزی در مثلثات ما محل جدید را با ضرب مکان اصلی و توسط sin و cos اولیه پیدا میکنیم در مورد این مثال :sin(45) = cos(45) = 0.707 , 0.707 * 30 = 21.2
بنابراین مختصات چراغهای جلو از {۰,۳۰,۰ } به { ۲۱٫۲ , ۰ , ۲۱٫۲ } تغییر کرده است هرچند که هیچ چیز در مورد خود موتور سوار تغییر نکرده است . چراغهای جلو هنوز در همان مکان قبلی نسبت به دیگر اجزای موتور قرار دارد برای اثبات این موضوع بیائید یک فضای سه بعدی ثانویه با استفاده از مرکز ثقل ( نقطه تعادل ) موتور سیکلت بعنوان نقطه مبدا ایجاد نمائیم مجددا ” فرض میکنیم چراغ های جلو ۱۲ اینچ بالا و ۳۰ اینچ جلوتر از مرکز ثقل قرار دارد این بدین معنی است که مختصات نسبی چراغهای جلو
{ ۰,۱۲, -۳۰} هستند و این مختصات نسبی تغییری نمیکند زیرا چراغهای جلو نسبت به مرکز ثقل انتقال مییابند اما منظور ما از نسبی چیست ؟ ایا موتور سیکلت ۴۵ درجه به چپ منحرف شده است یا کره زمین ۴۵ درجه به راست منحرف گردیده است ؟ از دید ناظری که روی زمین قرار دارد موتور سیکلت ۴۵ درجه بیشتر منحرف شده است از دید موتور سوار او هنوز سوار بر موتور است و این کره زمین است که ۴۵ درجه بیشتر منحرف شده است بعلاوه موتور سوار وضعیت نسبی خود را با موتور حفظ میکند بدین مفهوم که برای مثال سر او هنوز ۳۰اینچ عقب تر و ۳۲ اینچ بالاتر از چراغهای جلو قرار دارد بنابراین زمانیکه مختصات زمینی موتور سیکلت تغییر کرده است مختصات شی یا مکانی ان بدون تغییر مانده است اگر این مسئله کمی پیچیده بنظر میرسد تحمل داشته باشید . زیرا از یک مثال خیلی ساده تر استفاده میکنیم . هر شی در poser5 سیستم مختصات شی ایی متعلق به خودش را داراست زمانیکه شی ایجاد شد مکان ومرکز ان همان کره زمین است همانگونه که در بالا توضیح داده شد زمانیکه شی منتقل گردد این موارد تغییر میابند . مکان و مرکز کره زمین یکی است اما مکان و مرکز شی ممکن است تغییرکرده باشد . به مربع در شکل مقابل نگاه کنید .

این شکل میگوید که گوشه سمت چپ بالایی در {-۵,۵,۰} قرار میگیرد . وقتی یک شی برای اولین بار ایجاد شد که ان نقطه همان مختصات محلی و سراسری میباشد زیرا مرکز شی در {۰,۰,۰} قرار دارد . اگر ما شی را ۷ واحد در طول مثبت محور x و ۳ واحد در جهت مثبت محور y حرکت بدهیم گوشه سمت چپ بالایی اکنون در مختصات سراسری { ۲,۸,۰ } مباشد . اما در مختصات محلی { -۵,۵,۰} باقی خواهد ماند که این یک حالت نسبی به مرکز شی دارد . بعبارتی دیگر هر نقطه میتواند مشخص شود نسبت به مختصات محلی اش ( فضای شی ) یا نسبت به سیستم مختصات سراسری اش ( فضای کلی یا مختصات سراسری )

تبدیل ( transformation )

تا کنون شما در مورد اشیای سه بعدی سیستم مختصات دکارتی و تفاوت بین فضای شیایی و فضای کروی چیزهایی آموخته اید بیائید جلوتر برویم و یاد بگیریم که چگونه میتوانیم از مقادیر xyz استفاده کنیم تا بتوانیم یک تبدیل شی ایی را علاوه بر اندازه شکل و موقعیت شی تعرف کنیم .
یک تبدیل شی شرح میدهد وضعیت شی را ( حرکت انتقالی ) جهت یابی ( دوران ) و سایز( مقیاس ) را در فضای سه بعدی . وقتیکه یک شی برای اولین بار ایجاد گردید تبدیل شی همتراز با مختصات سراسری تعریف میشود موقعیت شی با { ۰,۰,۰ } و جهت ان با {۰,۰,۰} و اندازه اش با { ۱,۱,۱ } تعریف میشود. مقادیر یک تبدیل شی تقریبا ” مشخص هستند تا تغییر یابند به همان صورتی که شما با شی کارکنید.

حرکت انتقالی ( translation )

یک حرکت انتقالی مربوط به شی موقعیت ان را در فضای سه بعدی نسبت به مرکزش توصیف میکند و با واحدهای شبکه ایی تعریف شده اندازه گیری میشود . بیائید نگاه دیگری به جعبه ایی که در مثال اخیر استفاده کردیم بیندازیم همانطور که در شکل می بیینید مرکز جعبه همان مبدا {۰,۰,۰} میباشد اگر شما خواستید که جعبه را تغییر مکان دهید چه اتفاقی میافتد . شما میتوانید راسها را متتقل کنید و سپس جعبه را پاک کرده و یکی دیگر درمحل جدیدی ترسیم نمائید . و یا اینکه به سادگی جعبه را انتقال دهید . برا ی مثال تعریف یک مقدار انتقالی {۲,۲,۲ } گوشه چپ پایینی جعبه را به {۰,۰,۰} منتقل خواهد کرد از انجائیکه (-۲)+۲=۰ بعلاوه مقادیر انتقالی منسوب میشوند به موقعیت مرکز شی نسبت به فضای کروی .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 30000 تومان در 299 صفحه
300,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد