دانلود مقاله پایان نامه آمــوزش الکتـــرونیک

word قابل ویرایش
58 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

فهرست منابع و مأخذ :
– سایت اینترنتی دانشگاه Uclan
– سایت اینترنتی دانشگاه علم و صنعت
– سایت اینترنتی دانشگاه بروکلین
– سایت اینترنتی دانشگاه کانادا
– سایت اینترنتی روسیه

« فهرست »
موضوع صفحه
مقدمه ۱
تاریخچه ۱
آشنایی کلی با مفهوم آموزش مجازی یا e-learning 4
نحوه کارکرد سیستم ۷
آگاهی از روند ثبت نام ۱۰
نمونه فرم ثبت نام ۱۲
آگاهی از سطوح های آموزشی موجود ۱۳
آگاهی از کاربردهای مختلف این سیستم مجازی در صنایع گوناگون ۱۷
روندعلمی و نحوه¬تدریس یا به¬طور کلی گذراندن تحصیل دراین دانشگاه به¬چه¬صورت است ۱۹
نحوه برگزاری امتحانات در سیستم مجازی ۱۹
نحوه برگزاری کلاسهای عملی و کارگاه ها . ۲۱
عکسهایی از آموزش مجازی . ۲۱
مزایا و معایب دانشگاه مجازی . ۲۱
نتیجه گیری کلی ۲۳
نقد و بررسی کلی ۲۹
یک گزارش توسط مدیریت دانشگاه مجازی ایران ۳۰
تحصیل در مقاطع بالاتر ۳۳
فهرست منابع و مأخذ ۳۵

مقدمه :
در دنیای امروز اهمیت آموزش برای همه گان آشکار است این اهمیت در جوامع پیشرفته بیشتر به چشم می خورد در جوامع مختلف به قدری به مسئله آموزش پرداخته می‎شود که مردم و خصوصاً جوانان در سطوح مختلف به امر یادگیری می پردازند ، ودر سطوح مختلف به تحصیل می پردازند در این میان ممکن است قشری از جامعه وجود داشته باشد که ، می خواهند تحصیلات خود را ادامه دهند و یا یاد گرفته های خود را تکمیل کنند ، ازاین رو واژه آموزش مجازی به میان می‎آید ، تا سدهای آموزش را از سر راه مردم بردارد ولی ممکن است به خاطر مشغله های روزانه وقت آن راه را از میان راه افراد بردارد تا افراد بتوانند به بهترین وجه به زندگی خود ادامه دهند در ادامه این پروژه به تفصیل درباره این امر نوین پرداخته شده است .
در جوامع غربی و پیشرفته اهمیت این قضیه سالهاست ، که آشکار می‎باشد امید آن است که این مسئله در کشور ما نیز جا افتاده شود تا سدهای آموزشی از سرراه برکنار شود .

تاریخچه :
در بخش اول به بحث بررسی پیرامون تاریخچه آموزش مجازی می‎پردازیم که چگونه شکل گرفت و تا به امروز به صورت آموزش الکترونیکی درآمد .
مسئله آموزش از دیرباز دارای اهمیت خاصی بوده است تا آنجا که در کشورهای پیشرفته ممکن بود عده ای به علت زندگی در مناطق دورافتاده و غیر قابل دسترس ، دسترسی به آموزش جمعی نداشته اند ، و از جامعه آموزشی عقب می مانده اند ازاین رو در سال ۱۹۵۰ معلمی به نام ادموندریچاردسون اهل استرالیا ایده ای جالب را به میان گذاشت که طبق این ایده آموزش برای همه گان میسرمی شده اصول کار براین روال بود . که آموزش باید از طریق یک گیرنده و فرستنده انجام می شد . معلمانی باید استخدام می شدند تا در مرکزی به صورت دسته بندی در مقاطع مختلف فعالیت می کردند مثلاً ابتدایی اول صبح راهنمایی ظهر و دبیرستان شب توسط بی سیم ارائه می شد و امتحان در نزدیکترین حوزه مربوط به آموزش پرورش منطقه مورد نظر مثلاً سیدنی ملبورن و … دانش آموزان در سطوح مختلف و در ساعات گوناگون طبق برنامه ای گرد هم می آمدند و در امتحان دروس مختلف شرکت می نمودند و کارنامه ها در پایان دوره ارائه می گردید ، در سیستم بی سیم ساعت ۸ درس ریاضی آغازمی شد و دانش آموز ۱ الی ۲ ساعت فرصت داشت تا اشکالات خود را از طریق سیستم بی سیم با معلم مطرح می ساختند و معلم از طریق بی سیم سعی در برطرف کردن ، مشکلات دانش آموز مورد نظر داشت .

از آن سو هزینه کردن برای این سیستم بسیار هنگفت بود ولی تا سالیان مدید و جای گرفته شدن سیستم های کامپیوتری این روند همچنان ادامه داشت و واژه آموزش الکترونیکی به معنای امروزی پس از بوجود آمدن و جای گرفتن اینترنت در جهان بوجود آمد اولین بار ایده ارائه آموزش از طریق شبکه اینترنت درسال ۱۹۹۳ در ایالات متحده آمریکا توسط مهندسی به نام رائول گرانیک ارائه شد . بر طبق این مسئله باید یکسری افراد آموزش خاصی ببینند تا از طریق شبکه اینترنت بتواند سیستم آموزشی را توسعه دهند ، در این سیستم سیستم آموزشی به طریق زیر طبقه بندی ارائه می شد .

– سیستم آموزشی

۱- آموزش ابتدایی :
در وحله اول معلم دروس را در سطوح مختلف آماده می کرد و از طریق یک شبکه و سرور بسیار قدرتمند طی یک دوره خاص و حتی کوتاهتر از دوره معمولی به دانش آموز نو نهال ارائه می‎گشت که البته دارای مشکلات خاص مربوط به خود بود و در این دوره امر آزمایش نتیجه نسبتاً متوسط را در سطوح آموزش اولیه را به ارمغان آورد .
در سطح راهنمایی نتیجه نسبتاً خوبی را به ارمغان آورد دراین سطح به خاطر بالاتر بودن سن دانش‎آموزان و درک بالاتر آنها نتیجه نسبتاً بهتری را ارائه کرد .
گرانیک دریافته های خود ثبت کرد که این آموزش در وحله اول خود به علت ناشناخته بودن ممکن است با روندنزولی روبرو شود ولی روزی به صورت انفجاری درخواهد آمد .
در سطح دبیرستان این مسئله به صورت موفق تری انجام شد . دراین آموزش پس از دسته بندی دانش آموزان در سطوح مختلف ، در شبکه آموزشی مربوط به آن توسط معلمین مربوطه ارائه می‎گردید در طی این آموزش یک رمز ورودی و اسم کاربردی دانش آموز داده می شد تا از طریق کامپیوتر خود و شبکه اینترنت به شبکه مورد نظر وصل شده و از درس های خود استفاده می کرد، که در سطح خود از موفقیت نسبی برخوردار بود و در نوع خود بسیار مهم بود .

– سطح آموزش عالی دانشگاه :
مهمترین اثر این مسئله در سطح آموزش عالی بود که در ابتدای کار ، پس از انجام مشاهدات خاص و تصمیمات اتخاذ شده گروه دیدند که دراین سطح باید با انجام مشاهدات ویژه سیستم دیگری را برگزینند تا ممکن است مجبور باشند عوض داخل ایالات متحده آمریکا به خارج از آن نیز سرویس دهند ، ازاین رو تصمیم برآن شده تا سیستم شبکه توسعه یابد و حتی ماهواره های خاصی در این راستا تدارک ببینند تا سیستم و سرویس بهتری به سراسر دانشجویان و متقاضیان ارائه دهند .
آشنایی کلی با مفهوم آموزش مجازی (آموزش الکترونیک )
بعد از مبحث تاریخچه و ملاحظه تاثیرات مختلفی که آموزش مجازی داشت و طبقه بندی های مختلف حال به بحث بررسی پیرامون آموزش مجازی می‎پردازیم .

آموزش مجازی برای انجام تعلیم از راه دور انتخاب گردید ولی بعدها با وجود آمدن کامپیوتر و برقرار شبکه جهانی اینترنت نام دیگری برای این روش اتخاذ گردید ، چون ادوات کامپیوتری بوسیله الکتریسیته کار می کردند مفهوم آموزش الکترونیکی و یا E-learning اتخاذ گردید، در ادامه به بررسی پیرامون این پدیده می‎پردازیم ، در دنیای امروز به علت تراکم مشغله های زندگی و کار خود ممکن است زمان این را نداشته باشند تاحضوراً درسر کلاسهای درس دانشگاهی حضور یابند از این رو در این مرحله آموزش الکترونیک به میان می‎آید ، که طی آن افراد می‎توانند ، در هر جایی از جهان که باشند در منزل محل کار و یا … از خدمات آموزش مجازی بهره مند شوند، در کشور مانیز این سیستم به صورت اولیه شروع به کار کرده که در ادامه ، گزارشی که توسط مدیر دانشگاه مجازی تهیه شده > البته در فصل های آتی < بخوانید و از فعالیتهای آن باخبر شوید. روند اجرای آموزش به طور کلی بحث خواهد شد ولی اختصاراً به این صورت می‎باشد .
استاد دوروس خود را ۵/۱ یک نیم ماه قبل از شروع کلاسها تألیف می‎کند . و در اختیار واحد آموزش

ی قرار می‎دهد و در واحد آموزشی تمهیدات دیگری در نظر گرفته شده .
در دانشگاه فرضی x‌ یک سرور قدرتمند وجود دارد که عمل سرویس دهی را انجام می‎دهد ، دراین شبکه به هر یک از دانشجویان یک رمز و یک اسم کاربردی داده می‎شود که از طریق آن به شبکه دانشگاه متصل شده و درسهای روزانه خود را دریافت می‎کند ، دراین میان شایان به ذکر است که سیستم هوشمند ویژه ای جهت حضور غیاب دانشجویان در نظرگرفته شده است ، ور دروس عملی باید در واحد دانشگاهی مورد نظر انجام شود . برای هر یکسری دانشجو در رشته ها و گرایش های مختلف یک مسئول آموزشی درنظر گرفته می‎شود و با تمهیدات خاص آن ها را طبقه بندی می کنند ، این افراد یکسری دور دیده خاص توسط دانشگاههای معتبر می باشند که در رشته روانکاوی کامپیوتری دوره دیده اند تا توسط اصول خاص دانشجویان را از نظر روانکاوی و … برای این دوره آماده کنند ، آماده کردن از این منظور که این دوره ها به صورت مجازی یا >

Virtual < برگزار می گردد و یکسری تمهیدات خاص را می طلبد .
ازاین رو یکسری کلاسهای توجیهی در قبل این کلاسها برگزار می گردد ، تا در آن کلاسها مشاوران با انجام راهنمایی های ویژه و توصیف مراحل کار افراد را از قبل برای دوره ها آماده می‎کنند ، تا افراد با در دست داشتن راه کارها بتوانند بهترین انتخاب را برای آینده خویش انجام دهند ، البته شایان به ذکر است که این مسئله را باید قبول کرد که برگزاری این رشته ها در رشته‎های گروه علوم تجربی و آزمایشگاهی امکانپذیر نخواهدبود که این رشته ها به امکانات و مدت بسیار زیادی احتیاج دارند و ازاین رو برگزاری آنها به طور کلی بعید به نظر می رسد ولی ممکن است در آینده با گسترش امکانات و سیستم های پیشرفته آن نیز امکانپذیر باشد و به توان آن را برگزار کرد ولی در زمان حاضر وبا امکانات حاضر در وحله اول رشته های علوم انسانی در اولویت خواهند بود ، رشته هایی مثل ادبیات – زبان انگلیسی حقوق – مدیریت – بازرگانی – و تخصصهای دیگر مثل فلسفه و روانشناسی در وحله اول ارائه خواهد شد.
البته قابل ذکر است که ، رشته هایی مثل ریاضی و فیزیک و شاید T I نیز برگزار شود که اصول تدریس دسته بندی شود و تالیف شود و بعد از آن در گروههای مختلف ارائه شود ، پس از آشنایی کلی در رابطه با مفهوم در بخش های دیگر بیشتر راجع به این مسئله آگاه خواهیم شد .
– نحوه کارکرد سیستم :

 

در این قسمت مفصلاً به بحث بررسی در رابطه با نحوه کارکرد سیستم می‎پردازیم ، که امید می‎رود با بررسی دقیق و اجمالی بیشتر بعنوان به نحوه کارکرد دقیق و سیستماتیک این پدیده پی برد در ادامه جهت انجام این بحث نظر شما را به گزارشی که از دانشگاه Uclanنیوزیلند در این باره تهیه شده است جلب می‎کند .
درباره نحوه کارکرد ابتدا نظر شما را به دلایل عمده در انتخاب آموزش مجازی به عنوان راه تحصیل جلب می‎کند .
همانطور که در مبحث های اولیه گفته شد دلایل عمده ای که افراد برای تحصیل در دانشگاه مجازی دارند به شرح زیر است :
دلایل

به طور کلی نحوه کارکرد سیستم به شرح زیر می‎باشد .
مهندسین طراح سیستم در وحله اول به صورت گروه های مختلف دسته بندی می‎شوند ، گروه مهندسین کامپیوتر به رهبری یک آنالیست سیستم شروع به انجام عملیات طراحی سیستم می کنند .

که خود شامل مراحل آشنایی تهیه گزارش ها انجام طراحی الگوریتم و تبدیل آنها به برنامه های کاربردی توسط زبانهای برنامه نویسی تحت > web < می پردازند این برنامه ها شامل گروه زبانهای برنامه نویسی net . همانند Visual Basic.net می باشند این برنامه شامل برنامه هایی می‎باشند که در گروه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند این گروه به طور کلی عبارتند از :

– گروه ها

بعد از اتمام عملیات برنامه نویسی نوبت به آزمایش برنامه در محیط های مجازی و در مرحله های بعدی در محیط های واقعی می‎شود ، در مرحله نوبت به مدیریت تجهیزات می رسد در این مرحله باید لوازمی از قبیل سیستمهای شبکه یک ماهواره قوی پشتیبانی دهنده می‎باشد ، که در انجام امر آموزش بتوانند به سراسر نقطه های یک کشور ایالات و یا جهان سرویس دهند ، و دراین راستا به اهداف مهمی دست یابند .

شبکه آموزشی . > 2. <

در مرحله بعدو سپس از تحصیل مراحل اولیه و جواب گرفتن از آزمایشها به طور دقیق نوبت به مرحله بعدی یعنی مرحله اجرایی می رسد در این مرحله ، کار به جایی می رسد که تستهای نهایی انجام گردیده است و نوبت به آزمایش در مرحله گسترده می رسد در اینجا یکسری افراد در دوره اولیه ثبت نام می گردند و با تخصیص دادن یک رمز واسم کاربردی به هر یک همانند اتصال به شبکه اینترنت به شبکه متصل شده و از خدمات درسی بهره مند گردند .
و بعد از یک دوره خاص نتیجه مشخص می گردد در ادامه و بحث آینده بیشتر در روند کار قرار می گیرید .

آگاهی از روند ثبت نام :
– در ادامه و در جهت آگاهی از روش ثبت نام در این گونه دانشگاهها نظر شما را به روند کلی نظام ثبت نام در این گونه دانشگاهها جلب می‎کند . بعد از آگاهی از روند کلی شخص ممکن است به این موضوع توجه کند که روند کلی ثبت نام در این گونه دانشگاهها به چه منوال و ضوابطی است ،
– به طور کلی ثبت نام در دانشگاههای مجازی بر دونوع است :

 

که افراد نسبت به موقعیت خود می‎توانند یکی از آن مراحل را برگزینند و ادامه تحصیل بدهند .
۱- روش مراجعه مستقیم به دانشگاه محل مورد نظر
– در این روش افراد که در موقعیت دانشگاه مورد نظر واقع گشته اند می‎توانند با مراجعه مستقیم به محل دانشگاه مورد نظر عملیات ثبت نام را انجام داده و در دوره مورد نظر خود ثبت نام کنند ، که غالب استفاده از این روش بسیار کم است .
چون افراد واقع در یک مرکزیت اغلب از سیستم حضوری بهره می گیرند ولی یکی از روشها می‎باشد .

روش دوم استفاده از شبکه برای ثبت نام :

– این روش برای افرادی تحت نظر گرفته شده که به علت دوربودن مکان زندگی ، و نداشتن امکانات جهت مسافرت به محل دانشگاه ما در از تمهیدات خاصی استفاده می کنند که از اینترنت برای آنها فراهم آمده است و سپس از طریق پست مدارک لازم برای آنها ارسال خواهد شد و از طریق اینترنت با در دست آمدن فرم های خاص ثبت نام را انجام می دهند و با انجام عمل Submit یا ثبت و ارسال عمل ثبت نام در دانشگاه مورد نظر انجام می‎شود و با ارسال پیام خاص از طرف دانشگاه مورد نظر که معمولاً توسط یک نامه الکترونیکی است عمل ثبت نام ثبت می‎شود.
بعد از انجام عمل تثبیت ثبت نام نوبت به مراحل مالی می رسد که خود دو حالت دارد :

۱- در دانشگاهی که به حالت اول می‎باشد تمام مراحل فقط بعد از انجام ثبت نام اولیه پایان می‎پذیرد و دانشجو در سر موعد خود درسها را آغاز می‎کند که نحوه آن به تفصیل در بخشهای قبل توضیح داده شد .
– ولی در دانشگاهی که شامل بند دوم II می‎شود شرایط متفاوت می‎باشد و در هنگام ثبت نام شرایط فرق می‎کند ، در این روش دو حالت وجود دارد حالت اول بدین صورت می‎باشد که در روش مستقیم به طور حضوری شهریه را در محل دانشگاه پرداخت نماید ، و در حالت دوم که متدوالتر می‎باشد در سایت اینترنتی مورد نظر در هنگام ثبت نام و در مرحله ما قبل آخر چند شرط پیشنهاد می‎شود که عبارتند از پرداخت شهریه توسط

 

۱- در این روش پرداخت هزینه ثبت نام توسط کارتهای اعتباری معتبر که در دنیای امروز معتبر است همانند : انجام می‎شود که بسیار رایج است .
۲- این روش فقط در ایالات متحده آمریکا مرسوم است و امید می رود ، به زودی در سراسر جهان رایج شود که خود نیاز تمهیدات ویژه ای است .
۳- روش استفاده از روشهای متفرقه :
این روش ممکن است در شرایط خاص بوجود آید و نسبت به موقعیت و شرایط مختلف متفاوت است ، و در حالتهای خاص پیش می‎آید که ممکن است شامل روش مستقیم و یا حالتهای دیگر باشد در ادامه و بخش بعد با نمونه فرم ثبت نام آشنا خواهید شد که امید است در روند کار مؤثر باشد .
– نمونه فرم ثبت نام :
در ادامه و در این بخش نظر شما را به نمونه ای از فرم ثبت نام که برگرفته از دانشگاه Uclan نیوزیلند می‎باشد جلب می‎کند .
ادامه فرم ثبت نام به شرح ذیل است .
شرح متعلقات فرم
۱- نام و نام خانوادگی
۲- آدرس پست الکترونیکی

۳- پست الکترونیکی ثانویه
۴- شماره تلفن
۵- نام رشته
۶- مشخص کردن شرایط مالی
۷- توضیحات ویژه
و … که پرکردن هر کدام بسیار مهم است .
-آگاهی از سطح های آموزشی موجود :
پس ازآشنایی در رابطه با مراحل اولیه و سیستمهای آموزشی شخص خواننده ممکن است . این سئوال برایش مطرح شود که سطح های آموزشی موجود در این سیستم در چه مراحلی ارائه می‎شود و چه امکاناتی در آن وجود دارد و آیا علاوه بر آموزش برنامه های دیگری از آن ارائه می‎شود یا خیر ؟ در این راستا این بخش تنظیم گردید تا اطلاعات جامعی را در این رابطه ارائه کند و خوانندگان را در آن رابطه آگاه سازد . بر اساس تحقیقات به عمل آمده براین نتیجه دست یافته شده که سطوح مختلف در امر آموزش براساس احتیاجات و نیازهای کشورهای مختلف متفاوت است و فرق می‎کند ازاین روشهای کلی از روند کار ارائه شده که در زیر می بینید :

روند کار

آموزش در سطح مقدماتی :
این سطح آموزشی برای حالتهای خاص در نظر گرفته شده که ممکن است در شرایط متفاوت مختلف باشد مثلاً بصورت دسته جمعی و با استفاده از مانیتور بزرگ در محل های دور افتاده برای کودکان درسن پیش دبستانی انجام شود البته در این مرحله لازم است به علت کوچک بودن سن کودکان یک فرد راهنما در محل حضور داشته باشد و با انجام راهنمایی در مراحل مختلف وظیفه آموزشیاری را انجام داده تا کودکان به راحتی بتوانند آموزش دیده و از هم سن سالان خود در اقصی نقاط مرکز مورد نظر عقب نمانند و به راحتی پیشرفته نموده و برای مراحل آتی و آینده آماده شوند .

 

آموزش در سطح ابتدایی :
این مرحله زمانی آغاز می‎شود که مرحله ماقبل انجام گشته و نو آموز آماده ورود به یک مرحله پیشرفته یعنی دنیای دبستان است ، دراین مرحله پس از انجام ثبت نام اولیه و آگاهی های خاص مربوط به آن که توسط جلسات توجیهی که در مرحله قبل از هر سطح وجود دارد والدین آگاه می‎گردند این دوره کوتاهتر از دوره دبستان عادی بوده ودر سه سال به صورت یک بسته آموزشی به نوآموز ارائه می‎شود البته در سال اول توسط راهنما انجام می‎شود و در سال های دیگر سعی شده تا عامل راهنما از آن حذف گردد و دانش آموز را در این آموزش سه ساله طوری آموزش دهند تا برای . مرحله سوم که نسبت به قوانین هر کشور متفاوت است که در بعضی ممکن است به نام مدرسه راهنمایی بوده و در بعضی دبیرستان آماده کند تا در مرحله بعد با مشکل خاصی روبرو نشوند .

آموزش در سطح دبیرستان :
در این سطح انجام عمل آموزش بسیار راحتتر وجود دارد و نقش راهنما و غیره که در سالهای گذشته وجود داشته است کنار گذاشته شده است و دانش آموزان چون سن بالاتری دارند و یادگیری کامپیوتر برای آنها آسان است و اکثراً استفاده از اینترنت را آموخته اند اتصال به شبکه آموزشی امری بس ساده و سهل خواهد بود و بجز درسهای عملی از درسهای دیگر بهره لازم را خواهند برد و در مدت کوتاهتری نسبت به دوره های حضوری در س را به اتمام می رسانند .
آموزش در سطح کالج و یا پیش دانشگاهی :‌
در این دوره ها نیز براساس اصول خاص و تقریباً شبیه به مراحل گذشته و با توجه به کد رشته دوره ها برگزار می گردد .

– دوره دانشگاهی :
در دوره دانشگاهی نیز بر اساس طبقه بندی و رشته های خاص قابل ارائه طبق قوانین موجود آموزش ارائه می‎شود .
– استفاده ویژه :
برای راحتی هر چه بیشتر دانشجویان و دانش آموزان در سطح کالج و دبیرستان امکاناتی پیش بینی شده تا از طریق آن بتوانند به کتابخانه های الکترونیکی وصل شده و از منابع مختلف کتابی در این گونه کتابخانه ها بهره مند گردند و از نزدیک با کتب و مقالات ارائه شده توسط دیگر دانشجویان استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاهها که در زمانهای خاصی ارائه می‎شود آشنا شدن و از منابع کثیر آن بهره مند می گردند . درفصل آینده و در ادامه بحث با کاربردهای مختلف در صنایع و بخشهای گوناگون موجود آشنا می شوید .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 58 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد