دانلود مقاله چوب شناسی

word قابل ویرایش
23 صفحه
18700 تومان

چوب شناسی

1- جزوه چوب شناسی دکتر کریمی ( دانشگاه تهران )
2- کتاب اطلس چوبهای شمال ایران ( دکتر پارسا پژوه )
3- قسمتی از کتاب تکنولوژی چوب ( که در سالهای اخیر خیلی کم از این کتاب در مبحث چوب شناسی سوال طرح میشه )
حفاظت چوب :
1- کتاب حفاظت چوب دکتر فائزی پور و ...
مکانیک :
1- بخش مکانیک کتاب تکنولوژی چوب


2- کتاب مکانیک دکتر قنبر ابراهیمی
فیزیک چوب :
1- بخش فیزیک چوب کتاب تکنولوژی چوب
چوب بری :
1- جزوه دکتر دوست حسینی
تخته خرده :
1- جزوه دکتر دوست حسینی (تاکید بیشتر نسبت به کتاب )
2- فصل خلاصه تخته خرده کتاب صفحات فشرده دکتر دوست حسینی
روکش :
1- جزوه روکش دکتر دوست حسینی


2- جزوه روکش دکتر تمجیدی ( تاکید بیشتر )
3- در صورت حال کردن!! فصل روکش کتاب تکنولوژی چوب ( که امکان سوال اومدنش 10 درصد هم کمتره )
تخته فیبر :
1- جزوه تخته فیبر دکتر عنایتی ( تاکید بیشتر )
2- کتاب صفحات فشرده دکتر دوست حسینی فصل تخته فیبرش .


شیمی چوب :
1- کتاب اورو شوستروم تمام فصلها به جز فصل آخر (10)
2- جزوه دکتر میر شکرائی
خمیرکاغذ :
1- کتاب گری اسموک فصل 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 10 – 11
2- جزوه دکتر لتیباری
کاغذسازی :
1- کتاب گری اسموک فصل 13-14-15-16-17-18-22
2- جزوه دکتر لتیباری
بازار و استاندارد :
1- جزوه دکتر امیری
2- جزوه گرگان
3- جزوه زابل
چوب، از نظر گیاه‌شناسی، بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به شکل بافت آوندی وجود دارد.
گرچه در باور عموم چوب تنها در درخت و بوته یافت می‌شود، از نظر علمی‌در همه گیاهان آوندی وجود دارد. در چوب مجراهای زیر قابل مشاهده است:


1. بافت چوبی یا مجراهای چوبی، که شیره خام، آب و نمک‌های معدنی محلول را از ریشه به برگ‌ها و غنچه‌های هوایی می‌برد2. آوند آبکشی یا مجراهای لیبر، که غذای آماده برای برگ‌ها (شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آنها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می‌آیدمجراهای چوبی به‌وسیله سلولهای مرده و دیواره‌های چوبی شده بوجود می‌آیند. در هر دو حال پروتوپلاسم سلولی پدیدار می‌گردد و دیوارها به‌وسیله ته‌نشین شدن ماده لیگنین (که سختی چوب از آن است) افزایش می‌یابند..
سطوح تار و آوندی در نخستین سال رشد خود را در فاصله‌ای معین در بافت میان آوندهای چوبی و آبکشی قرار می‌دهند، این لایه کامبیوم نامیده می‌شود. کامبیوم به دو بخش درونی (آوند چوبی) و بیرونی (آوند آبکشی) تقسیم می‌شود. همچنانکه سلولهای پیر با رشد پیوسته تنه فرو می‌ریزند، لایه‌های تازه آوند آبکشی کار خود را انجام می‌دهند.
چوب بی گمان یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام طبیعت است و بی آن بشر هرگز به سطح پیشرفت و رفاه کنونی نمی‌رسید.


چوب ابتدا، ماده‌ای حیاتی برای ساخت ابزارهای اولیه، خانه و قایق برای حرکت در رودها بود. سپس، برای ساخت اکثر اشیا و ابزارهای سودمندی که انسان قرنها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بود، به کار رفت. بخشی از تکنولوژی چوب بر اثر تلاش صنعتگران باقی مانده، ولی بیشتر آن ناچار از بین رفته و با مواد و روشهای دیگر که نتیجه انقلاب صنعتی بشر است، جایگزین شده است.
چوب تنها منبع طبیعی تجدیدپذیر است. نفت و زغال و دیگر معادن سرانجام روزی تمام خواهد شد، ولی جنگلی که خوب نگهداری شود (حتی گاه بدون نگهداری) بطور نامحدود به تولید چوب ادامه خواهد داد. چوب جایگاه برجسته‌ای در اقتصاد جهانی دارد. تولید سالانه چوب در جهان ۲۵۰۰ میلیون متر مکعب است. خواص فیزیکی و شیمیایی و نیز مکانیکی چوب آن را فعلاْ بی جانشین کرده است.


چوب یکی از قدیمی ترین و ابتدایی ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن بهره برده است. چوب تنها مصالح ساختمانی است که از منبع قابل تجدید بدست می آید و از مصالح خوبی برای مناطق زلزله خیز می باشد.
داريوش در فرمان بنياد شهر شوش مى گويد: «تخته و چوب يکا از گاندرا و کرمانيا آورده شد)». واژه (يکا) در زبان فارسى همان درخت جگ است که چوبي قهوه اى رنگ و سخت دارد. از اين نقش برجسته قصر آپادانا در دوره هخامنشى آشکار مى شود که چوب را براى استفاده کاربردى و تزئينى در دوران مادها نيز به کار مي گرفتند. در قسمتى از اين نقش برجسته يک دربارى ماد در حال حمل يک صندلى چوبى مشاهده مى شود که مربوط به سده پنجم پيش از ميلاد است.


از جمله مهم‌ترین کاربرد های چوب، می توان به موارد زیر اشاره کرد :
استفاده از چوب برای اعضای باربر
استفاده از چوب برای نماسازی و تزئین
استفاده از چوب برای کارهای کمکی در ساخت و ساز، مانند قالب سازی، چوب بست و نکته قابل توجه این است که در تعیین مشخصه های مکانیکی چوبها باید مواردی همچون ناهماهنگی چوب، مقدار رطوبت، نوع چوب، محل رویش، پهنی دایره سالانه، درجه حرارت، تعداد گره های روی چوب، شرایط نمونه گیری، شرایط لحظه ای آزمایش و دستورالعمل آزمایشی را در نظر گرفت.


صندل یکی از درختان خوشبوی جنس Santalum می‌باشد. گونه‌های این درخت در نپال، جنوب هند، سریلانکا، هاوایی، جزایر اقیانوس آرام جنوبی و استرالیا یافت می‌شود. از چوب صندل هم به‌عنوان ماده خوشبوکننده و هم در نجاری استفاده می‌شود. در هند معابدی از چوب صندل ساخته شده که بعد از گذشت قرنها عطروبوی خود را حفظ کرده‌اند. جعبه‌های جواهرات،بادبزن‌های دستی و چوب بری‌های زیبا هنوز در قسمت‌هایی از آسیا بخصوص در هند از چوب صندل ساخته می‌شوند.


فلز ماده‌ای است که می‌توان آن را صیقل داده و براق کرد، یا به طرح‌های گوناگون در آورد و از آن مفتول‌های سیمی ظریف تهیه کرد. فلز جسمی است که آزمایش‌های مربوط به گرما و مهم‌تر از همه جریان الکتریکی را به خوبی هدایت می‌کند. فلزات با یکدیگر فرق زیادی دارند، از جمله در رنگ و سختی و نرمی، تعدادی از آنها ممکن است به آسانی خم شده و یا خیلی محکم و مقاوم باشند.
صنایع چوب
اساس صنایع چوب بر اصول مربوط به تهیه و نگهداری ماده اولیه چوبی استوار است و صنایع بهره برداری از جنگل ، چوب بری ،خشک کردن چوب و نگهداری چوب از مهمترین بخشهای آن است . سپس صنایع روکش ، تخته لایه و نظایر آن ، با تقویت خصوصیات مکانیکی چوب ، تولید چوبهای تقویت شده مهندسی را بعده دارند.در مرحله بعدی این زنجیره ، صنایع تولید کننده تخته خرده چوب و سایر مواد مرکب چوبی قرار گرفته اند.و در نهایت ،صنایع ساختمانهای چوبی و تولید کننده مصنوعات چوبی ، بخش انتهایی صنایع چوب را شامل می‌شوند.


صنايع چوب
اين رشته از معدود رشته هايي است که هنر جويان و حتي دانشجويان آن بخاطر نگاه نادرست مردم به فارغ التحصيلان آن گله مند هستند انها مي گويند مردم فکر مي کنند که در انتهاي اين رشته هنر جو به يک چوب بر يا نجار ساده تبديل مي شود گرچه خود نجاري شغلي است که ظرافت ها و دقت هاي خاص خود را دارد ولي آنچه اغلب مردم به آن اشاره مي کنند کوبيدن ميخ در چوب يا اره کردن قطعه اي از چوب است .اما مطمئن باشيد که اين فقط يک فکر سطحي و خام است . به گواه تاريخ و آثارباستاني به جا مانده از زمان هاي قديم در ايران و تمام نقاط جهان چوب ماده اي با دوام و با قابليت هاي بسيار است بطوري که بصورت مستقيم يا غير مستقيم قريب به 5000نوع محصول متنوع از چوب و ديگر مشتقات آن بدست مي آيد
آنچه مي تواند بازار کار اين رشته را براي هنر جو پايدار بدارد خلاقيت ،نوآوري است ، گر چه بخشي از نياز جامعه به مصنوعات چوبي براي هميشه باقي خواهد ماند .


هنر جويان اين رشته در طي دوران تحيصل با محاسبات فني ، رسم فني ، تکنولوژي مواد ، تکنولوژي سازه هاي چوبي ،خواص فيزيکي (مکانيکي چوب )خشک کردن و نگهداري چوب ، طراحي مبلمان ، کابينت ، روکش نمودن انواع سازه هاي چوبي آشنا مي شوند .

مقدمه
چوب یک ماده ناهمگون است بنابراین مقاومت چوب در هر نقطه از آن متفاوت بوده و به خواص آن نقطه بستگی دارد. مقاومت کششی چوب در جهت عمود بر الیاف کمتر از آن در جهت الیاف می‌باشد. معمولاً چوب را به ندرت در جهت عمود بر الیاف تحت بار کششی قرار می‌دهند.


درباره مقاومت فشاری چوب، این مقاومت در امتداد تارها افزایش می‌یابد و هر چه چوب فشرده تر گردد، مقاومت آن افزایش می‌یابد. بیشترین مقاومت چوب در حالت متراکم و زمانی که حجمی حدود ۳/۱ حجم اولیه را داراست، به وجود می‌آید. گاهی اوقات در حالت متراکم چوب، می‌توانیم به ۱۰ برابر مقاومت فشاری در جهت عمود بر الیاف برسیم. مقاومت چوب در جهت مایل بر الیاف تقریباً برآیندی از مقاومت آن در دو جهت عمود بر هم است. جهت تأثیر نیرو در مقایسه با جهت الیاف سه حالت دارد:


• نیرو در جهت الیاف (در امتداد محور درخت)
• نیرو در جهت عمود بر الیاف
• نیرو در جهتی که با جهت الیاف، ایجاد زاویه کند.


• وسایل مورد نیاز جهت آزمایش:
• کولیس
• متر نواری
• سه عدد چوب با ابعاد گوناگون
• ترازو
• گرمچال
• دستگاه اندازه گیری مقاومت فشاری
• دستگاه اندازه گیری مقاومت خمشی
اتصالات در صنایع چوب
چكيده
اتصال واژه ای است عربی و به معنای رسیدن واتصالات جمع آن بوده است و در اصطلاح چوب عبارتند از بند وبست دادن دو یا چند قطعه چوب در یکدیگر ومقید کردن آنها برای دست یابی به محصول چوبی مورد نیاز از آنجایی که می توان مصنوعات چوبی را یکدیگر و یک تکه و یک پارچه تهیه نمود از این روسعی می گردد که با استفاده از قطعات چوب ومتصل نمودن آنها به یکدیگر به لوازم و وسایل مورد نیاز دست یافت. چوبهای یک تکه را بدان لحاظ نمی توان در ساخت وسایل چوبی بکار برد که اولا:حجم ساخت و غیر قابل حرکت در پاره ای از کار ها خواهند ثانیا:مسایل رطوبتی چوب همواره،برای مصنوعات چوبی مشکل افرین خواهد بود

ثالثا:در بعضی از زمینه های کاری چوب در جهت راه وبی راه قرار خواهد گرفت و در نتیجه شکننده و غیر قابل استفاده و از همه مهمتر ساخت با چوب یک تکه مستلزم قطر زیاد وحجم زیاد کار وهزینه بالا خواهد بود .و در پایان محصول تولید شده از زیبایی بر خور دار است ولی از مقامت واستحکام کافی بر خوردار نیست. وسایل وابزار برای انجام این قبیل امور در اختیار نیست.


چوب ،اتصالات ،چسب چوب ،ابزارالات اتصال
مقدمه :
علاقه روز افزونی برای ساخت ساختمان های کنده ای در میان افراد نواحی جنگلی دیده میشود. این طیف ساختمانها در بر گیرنده ی منازل ساده و کوچک تا ساختمان های بزرگ و دائمی میباشد
چوب يكي از اولين موادي است كه بطور طبيعي و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است.از اين رو تاريخ استفاده از آن به زمانهاي خيلي دور مي رسد.نا آشنائي انسانهاي قديم به ادوات مناسب جهت تبديل اين جسم،به طوري كه تاريخ نشان مي دهد،مصرف آنرا محدود مي ساخته ولي با پيشرفت زندگي و امكانات بهتر تبديل چوب به صورت¬هاي مختلف هر چه بيشتر توسعه يافته است.


بطور كلي مصارف چوب در گذشته هم شكل سنتي خود را حفظ كرده بود و از قرنهاي متمادي بدون تغيير وتحول چشم گيري در جوامع انساني رايج بوده است.اين مصارف شامل استفاده ازچوب در تهيه؛دسته افزار،گهواره،خانه سازي، تختخواب، نرده بام،وسائل كشاورزي،كشتي و قايق سازي،وسائل نخ ريسي و بافندگي،وسائل جنگي و شكار،ميز و نيمكت،دروپنجره سازي و گاري سازي،تابوت سازي و سوخت،بوده است


.تالار های بزرگ شوش وتخت جمشید دیوارهای سنگی وآجری داشت. اما با شبکه تو در تو وجالب وتیرهای چوبی پوشیده شده بود. در سال 1938 تیرهای ذغال شده به قطر 17 تا 25 سانتیمتر از زیر خاک بیرون آورده شد. تیرهای سقف روی ستونهای سنگی یا چوبی قرار گرفته بود و در یکی از این سنگها منقور داریوش می بینیم که در روی تخت کنده کاری شده ای که ضاهرا از چوب ساخته شده نشسته، ودر باریان را پذیرفته است در زمان پادشاهی ساسانیان0212تا615میلادی ووقتی که طاقهای ضربی وگنبدی جانشین بامهای تخت گردید میله می شد به هنگام هجوم اعراب _در حدود 650میلادی)حرفه چوب بری رونق فراوان گرفت مسجد ها اول دارای ستونه وسقف چوبی بودند


درجه بندی چوب برای اتصال :
میدانیم که تنه درخت مقداری معایب طبیعی رشد دارد که به چوب آلات استحصالی منتقل میشود.مانند تابیدگی الیاف ،گره ها و الیاف عرضی یا مورب که از مخروطی بودن تنه ناشی می شود.علاوه بر ان،معایب دیگری از قبیل پوسیدگی ،ترک وشکاف در چوب به وجود می اید. در معایب مقاومت و کیفیت چوب را کاهش می دهد:به همین جهت باید کیفیت مکانیکی چوب را با توجه به این معایب تعین کرد. این عمل را درجه بندی کردن چوب می گویند .

چوب الات را با در نظر گرفتن خوصیات ظاهری آنها درجه بندی می کنند.این روشی قدیمی است که هنوز هم رواج دارد وبه درجه بندی بندی نظری معروف است.و برای آن قواعدی نیز تدوین کرده اند .امروزه در بعضی از کشور ها درجه بندی چوب آلات ساختمانی سوزنی برگان را با ماشین انجام می دهند که علامت قردادی تعین می کندد .و این علامت را درجه بندی کننده روی چوب می زند. که وسیله اطمینان در دادو ستد و کنترل کیفیت اجزای ساختمانی ساخته شده از آن است.
الف) اندازه بری چوب


ضرورت اتصالات:
استنفاده از اتصالات می تواند در ساخت مصنوعات چوبی به سازنده کمک شایانی توجه ای نماید. انواع سازه ها را می توان به سادگی ساخت و اتصلات دارای ویژگیهای زیر می باشد:
-استفاده از کمتیرین میزان چوب
- استفاده از کمترین وقت
- ایجاد مقاومت بالا
- ایجاد زیبایی بیشتر وتنوع ساخت برای یک نوع محصول
- پایین بودن هزینه به پاس استفاده از چوبهای با ابعاد کوچکتر
قدیمی ترین وسیله اتصال قطعات چوب میخ است . ودر اندازه و شکلهای مختلف سر،بدنه و نوک تولید می شود. شکلهای نمونه از سر و بدنه انواع میخ را می توان در شکل دید .


با توسعه کاربرد وسلیل ماشینی بیشتر در خطوط تولید انبوه و فروارده های چوبی ،مانند چکش بادی،ساخت و مصرف میخ های دو سر و عرضه میخی خشاب شده به بازار رایج شد.
کاربرد میخ روی اجزای چوبی ساختمان محدئد به اتصلاتی است که در انها ضخامت عضو فرعی اتصال کم باشد مانند-کمبه کوبی و اتصال مهار بند به ستون های کلاف دیوار.


کاربرد پیچ در اتصال
چسبها موادی هستند که با به کاربردن آنها دو یا چند قطعه به هم متصل می شود . .معمولا نجار،سریشم که از استخوان و تکه های چرم ساخته شده است به کار می رود. برای کار های ظریفتر سریشم ماهی ترجیح دارد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 23 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

تحقیق در مورد پروژه کار افرینی تولید پالت چوبی

word قابل ویرایش
22 صفحه
18700 تومان
پروژه کار افرینی تولید پالت چوبیمقدمه با پيشرفت چشم گير جوامع و تاسيس موسسات و شركتهاي كوچك و بزرگ و كارخانجات نياز به پالت چوبي در اين شركتها و كارخانه جات روزبه روز بيشتر مي شود به اين فكرافتادم كه با يك تفكر خوب ومديريت مالي مي توانم علاوه بر تامين نياز داخل استان به استانهاي ديگر نيز اين محصول راارائه دهم ...

دانلود فایل پاورپوینت چوب شناسی

PowerPoint قابل ویرایش
12 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : بازدانگان همه چوبی بودند و مهمترین آنها کنیفر ها بود نهاندانگان همه چوبی نبودند، فقط دولپه ایها چوبی بودند اختلاف بازدانگان و نهانداگان در پو شش تخمک هایشان است اسلاید 2 : مشخصات چوب سوزنی برگان برخلاف پهن برگان نرم و سبک اند و براحتی اره و رنده می شوند. ...

دانلود فایل پاورپوینت معرفت شناسی

PowerPoint قابل ویرایش
13 صفحه
23700 تومان
  اسلاید 1 : پيش فرض هاى معرفت شناسى Å معرفت شناسى و ارکان آن گفته شد که معرفت شناسى يکى از مفروضات اساسـى و مهـم براى پى افکنــدن هر دانشى است. معرفت شناسـى ارکانى دارد که در ادامه به توضيح آنها پرداخته مى شود. اسلاید 2 : با تقسيم ابزار شناخت به حسى، عقلى و قلبى (شهودى)، مشخص شد که هريک از اين ابزار ...

دانلود فایل پاورپوینت مفاهیم حرکت شناسی زانو

PowerPoint قابل ویرایش
50 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : بسیار پیچیده است بزرگترین مفصل بدن اصولاً یک مفصل لقمه ای است اسلاید 2 : کندیل بزرگ شده ی استخوان ران بر روی کندیل بزرگ شده ی استخوان درشت نی مفصل می شود کندیل جانبی و داخلی درشت نی، جایی را برای قرارگیری کندیل استخوان ران فراهم می آورند قسم ...

دانلود فایل پاورپوینت خداشناسی در زندگی

PowerPoint قابل ویرایش
18 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : v vگام آغازین در دین و دینداری vهدف آفرینش انسانها vپایه و مبنای اصولی همچون نبوت، امامت، معاد و... vپایه و مبنای فروعی همچون نماز، روزه، حج، زکات، و... vآسایش و آرامش بندگان در حوزه های فردی و فرافردی: vتوحید و تحکیم حقوق اجتماعی vایمان پروری، احسان ...

دانلود فایل پاورپوینت مبانی ستاره شناسی

PowerPoint قابل ویرایش
21 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : اغلب از ما پرسیده می شود :        که ستاره شناسی واقعا چیست؟                     و به چه دردی می خورد؟ اینها سوالات بسیار مهمی هستند که شایسته پاسخی مناسبند. اسلاید 2 : ستاره شناسی مطالعه همه اجرام سماوی را در بر می گیرد. این دانشی است که  مطالعه ...

دانلود فایل پاورپوینت کارآفرینی و جامعه شناسی

PowerPoint قابل ویرایش
39 صفحه
23700 تومان
 اسلاید 1 : جايگاه كارآفريني در جامعه ما..........................................................................3 مشكل بيكاري و كمبود اشتغال در جامعه .............................................................4 كارآفريني وكارآفرينان در جامعه ............................................................. ...