بخشی از مقاله

DTS چيست؟

DTS يك ابزار با واسط گرافيكي كاربر جهت انتقال اطلاعات موردنياز از يك محل به محل ديگر است. با استفاده از اين ابزار مي‌توان يك سري از اطلاعات موجود در سيستم را با استفاده از روش‌هاي عادي كاري پايگاه داده مانند دستور SELECT انتخاب كرده و به يك يا چند مقصد مختلف فرستاد. ويژگي ديگر اين نوع انتقال اطلاعات اين است كه مي‌توان آن را با استفاده از روش‌هاي مخصوص، زمانبندي (schedule) كرده تا به صورت اتوماتيك انجام شود. ويژگي سوم آن اين است كه علاوه برامكان استفاده از زبان SQL براي استخراج اطلاعات يا پردازش قبل از انتقال آن، مي‌توان با استفاده از امكانات ديگري پردازش و انتقال اطلاعات را انجام داد. البته واژه DTS در كل به يك سري ابزارها و سرويس‌هاي مختلف اطلاق مي‌شود كه مهمترين ابزار يا قسمت آن همانبسته‌هاي ( DTS (PACKAGE DTS بوده كه كار مهم انتقال و پردازش زمانبندي شده اطلاعات را انجام مي‌دهد.

بسته‌هاي DTS
اين بسته‌ها كه مهمترين قسمت ابزارهاي DTS مي‌باشند، با استفاده امكاناتي كه در آن‌ها تعبيه شده است، قادرند وظيفه انتقال و پردازش اطلاعات را در قالب يك روتين كه مي‌تواند شامل مسيرهاي متوالي يا موازي مي‌باشد انجام دهند. اين روتين در قالب يك فايل ساختاريافته با فرمت‌هايي مثل فرمت برنامه‌ها و ماژول‌هاي ويژوال بيسيك يا فرمت‌هاي ديگري نظير فايل‌هاي Meta ذخيره مي‌شود و با استفاده از روش‌هايي قابل زمانبندي، ويرايش، تغيير و همچنين رمزگذاري مي‌باشند. يك بسته DTS در واقع شامل چند آيتم مرتبط به يكديگر بوده كه هر كدام يك وظيفه مشخص را انجام داده و نتيجه را به ديگري انتقال مي‌دهند.
اين آيتم‌ها به‌عنوان Task نامگذاري شده و در واقع محتويات يك بسته DTS را تشكيل مي‌دهند. هر كدام از Taskهاي موجود در يك بسته DTS به صورت جداگانه توسط كاربر پيكربندي شده و وظيفه موردنظر مثل پردازش، كپي‌كردن و يا انتقال اطلاعات به آن انتساب داده مي‌شود.

سپس با به‌وجود آوردن ارتباط لازم ميان Taskهاي موجود، امكان عملي كردن فرآيند موردنظر ميسر مي‌شود. يك Task مي‌تواند يكي از انواع زير باشد:

1- Importing / Exporting
اين نوع Task قادر است اطلاعات را از جايي مثل يك جدول بانك اطلاعاتي SQL Server يا هر نوع ديگر مثل اكسس و يا يك فايل ساده Text بخواند و آن را در يك جدول بانك اطلاعاتي SQL Server وارد (Import) كند. همچنين اين Task مي‌تواند عكس اين عمل را انجام دهد. يعني اطلاعات يك جدول بانك اطلاعاتي يا قسمتي از آن اطلاعات را به فرمت اكسس، اكسل يا فايل متني (Text) درآورد (Export) و آن را در مقصد موردنظر قرار دهد.

2- Transform
با استفاده از اين نوع Task مي‌توان با نوشتن يك دستورالعملSELECT نتيجه حاصل از عمل پرس‌وجو برروي يك يا چند جدول بانك اطلاعاتي مبدا را به يك جدول موجود در بانك اطلاعاتي مقصد انتقال داد. در اين روش بانك اطلاعاتي مبدا و مقصد مي‌توانند جدا از هم و يا يكسان باشند.

3- Copy
اين نوع Task مي‌تواند هر موجوديتي در يك بانك اطلاعاتي مثل ديدها (view)، ايندكس‌ها، لاگ‌ها، روتين و توابع، تريگرها و هر چيزي را به يك بانك اطلاعاتي ديگر منتقل كند.

4- Send/Receive Message
با اين نوعTask مي‌توان بين بسته‌هاي مختلف DTS موجود در سيستم ارتباط برقرار كرده و بين آن‌ها پيغام رد و بدل كرد. همچنين با استفاده از آن مي‌توان يك بسته را در داخل يك بسته ديگر فراخواني يا اجرا كرد. به‌علاوه اين‌كه اين نوع Task امكان ارسال Email را هم دارد.

5- Execute
با استفاده از اين نوع Task مي‌توان يك سري دستورالعمل SQL يا حتي اسكريپت‌هاي ActiveX و يا فايل‌هاي Exe را اجرا كرد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید