بخشی از مقاله

دو ماراتن چيست
هرساله در همه جهان و به ويژه در بازيهاي جهاني و در همه کشورهاي اروپايي دويي به نام ” ماراتن “ انجام ميشود که کمتر کسي از ريشه آن آگاه است. سياست بازان مردم فريب باخترزمين، که دشمني ديرينه با ايران و ايراني دارند، آنرا شکست سپاه داريوش بزرگ از يونان ميدانند. بدينگونه به مردم ساده دل و ناآشناي خود به تاريخ، پذيرانده اند که در اين روز پس از شکست ارتش ايران مردي از دشت ماراتن تا آتن يکسره دويد تا آتنيان را از پيروزي ارتش يونان و نابودي ارتش ايران آگاه سازد. اينان با اين دروغ ميخواهند هميشه پرده اي بر روي خواريهاي خود در شکستهاي پياپي يونان و رم در برابر ارتش پارس که بر جهان فرمانروايي ميکرد بکشند.


هم ميهنان گرانمايه و ايران پرست بايد اين رويداد را آنچنان که هست بدانند تا براي ناآشنايان بازگو نمايند و دست سياست بازان باختر و فرمانروايان دشمن ايران زمين را جلوي مردم خويش باز نمايند.
داستان چنين است که:


در آتن مرد نيرومند، يک دنده و خودخواهي به نام ” پيزيسترات “ فرمانروايي ميکرد که پس از او پسرش به نام” هيپارک “ به فرمانروايي ميرسد و همان روش خودخواهانه پدر را دنبال ميکند ولي به دست دو تن از دشمنان خود کشته ميشود. برادر او به نام ” هيپاس “ جانشين برادر ميشود و بر اريکه فرمانروايي يونان مينشيند. دشمنان او از اسپارت ياري ميخواهند تا بر او بشورند. اسپارتيها به ياري مي آيند و با دزديدن زنان و فرزندان خانواده هيپاس او را واميدارند تا آتن را رها کند. هيپاس ناگزير از آتن ميرود و به درگاه داريوش بزرگ پناهنده ميشود و از او ياري ميخواهد تا تاج و تخت آتن را به او باز گرداند.


داريوش بزرگ شاهنشاه ايران زمين، سپاه اندکي که بيش از سي هزار تن نبود، به فرماندهي سرداري کرد از مادها به نام ” ماديس “ همراه هيپاس رهسپار يونان ميکند. ارتش يونان به فرماندهي ميليتاد در دشت ماراتن با سپاه ايران روبه رو ميشود و جنگي سخت در ميگيرد.


هرودوت، دشمن سوگند خورده ايران و ايراني که براي دروغها و نادرستيهايش در دشمني با ايران، باختريان او را ” پدر تاريخ “ نام داده اند، مينويسد که: ” بربرها در نخستين برخورد به ميانه ارتش يونان تاختند و آنرا از هم شکافتند و در هم ريختند و ارتش يونان را به دو تيکه نمودند و با دلاوريهاي ستايش آميز ماديس سردار کرد، ارتش يونان دچار شکستي سخت ميشود و از هم ميپاشد. در

اين پيکار ” ستينيلايوس “ فرزند ” تراسيلاتوس “ و همچنين يکي ديگر از سرداران يونان به نام ” پولمارت “ کشته ميشوند و دست ” سيترير “ فرزند ”اوفوريون “ از بازو جدا ميگردد. در اين نبرد بسياري از سرداران يونان به خاک مي افتند و سپاه ايران پيروزمندانه به سوي آتن روانه ميشود.
در اين ميان سربازي از دشت ماراتن با دو به سوي آتن ميرود تا آتنيان را از شکست ارتش يونان آگاه سازد تا هر چه زودتر دروازههاي آتن را ببندند و همه جا را سنگر بندي نمايند تا سپاه ايران نتواند بر آتن چيره شود.
هنگاميکه سپاه ايران به دروازههاي آتن ميرسد شوربختانه داريوش

بزرگ در ميگذرد. پس از داريوش ، خشايار شاه آتن را ميگيرد و يونان را بخشي از ايران ميکند.
امروزه باختريان به دشمني با ايران ، جنگ ماراتن را شکست ايران و پيروزي يونان به شمار آورده و سربازي را که خبر شکست يونان را به آتن آورده بود ، نويد بخش پيروزي يونان به شمار مي آورند.
دو
از ويکي‌پديا، دانشنامهٔ آزاد.
پرش به: ناوبري, جستجو
براي ديگر کاربردها دو (ابهام‌زدايي) را ببينيد.
دو (با تلفظ dow) يا دويدن نوعي حرکت در جانوران گوناگون است. پستانداران، پرندگان و خزندگان توانايي حرکت سريع دارند که به آن دويدن گفته مي شود. همچنين دو به گروهي از ورزشهاي دو و ميداني گفته مي شود که ورزشکاران در آن به شيوه هاي گوناگون مي دوند.

 

فهرست مندرجات
[نهفتن]
• ۱ انواع مسابقه هاي دو
• ۲ رکوردها در دو و ميداني
• ۳ دويدن و سلامتي
• ۴ جستارهاي وابسته
• ۵ منابع
• ۶ پيوندها


[ويرايش] انواع مسابقه هاي دو
دوها در دو و ميداني به دسته‌هاي زير تقسيم مي‌‌شوند:
• دو سرعت که در سه مسافت ۱۰۰ متر، ۲۰۰ متر و ۴۰۰ متر انجام مي گيرد.
• دو نيمه استقامت در مسافتهاي ۸۰۰ متر و ۱۵۰۰ متر.
• دو استقامت در دو مسافت ۵۰۰۰ متر و ۱۰۰۰۰ متر.
• دو با مانع در مسافتهاي ۱۱۰ متر، ۴۰۰ متر و ۳۰۰متر.
• دو امدادي در دو مسافت ۱۰۰*۴ متر و ۴۰۰*۴ متر [۱].

 

[ويرايش] رکوردها در دو و ميداني
ماده رکورد مردان رکورد زنان
۱۰۰متر ۹.۷4
۲۰۰متر ۱۹.۳۲
۴۰۰متر ۴۳.۱۸
۸۰۰متر ۱.۴۱.11


۱۵۰۰متر ۳.۲۶.۰۵
۵۰۰۰متر ۱۲.۵۳.۰۰
۱۰۰۰۰متر ۲۳.۰۰.۰۰
۱۱۰۰متر م ۱۲.۹۲
۴۰۰متر م ۴۷.۰۰
۳۰۰۰متر م ۷.۴۳.۰۰
۱۰۰*۴متر ۳۷.۱۲


۴۰۰*۴متر ۲.۵۲.۱۲
[ويرايش] دويدن و سلامتي
دويدن باعث سوختن چربي ها، بهبود کار قلب و عضلات و دستگاه تنفسي مي شود. بهترين گونه دويدن براي تمامي افراد با سنين مختلف، دويدن آرام و طولاني مدت (Jogging) است [۲].
بهترين نتيجه تاريخ دو وميداني ايران در آسيا


تيم ملي دو و ميداني ايران در حالي شب گذشته مسابقات قهرماني آسيا در اردن را به پايان رساند که با کسب 9 مدال رنگارنگ در جدول رده بندي مسابقات 9 پله صعود داشت. هفدهمين دوره رقابت هاي قهرماني دو و ميداني بزرگسالان آسيا از روز سوم مرداد ماه به مدت پنج روز با

حضور 500 دونده و 200 همراه و مربي از 35 کشور آسيايي درامان پايتخت اردن برگزار شد. تيم ملي دو و ميداني ايران هم با ترکيب 15 ورزشکار مرد و 3 ورزشکار زن براي اولين بار با ترکيب کامل تري عازم اين رقابت ها شد تا با کسب مقام نهم رده بندي آسيا بتواند تاريخي ترين نتيجه خود را به ثبت برساند. توان بخشي و آسيب هاي ورزش دو ميداني : آسيب ورزشي در « دو » عبارت است

از شرايطي که بازيکن را مجبور به کاهش طي مسافت موردنظر در هفته مي نمايد . عوامل مؤثر در افزايش خطر آسيب در ورزش « دو » به دو گروه تقسيم مي شوند : ۱- مشکلات آناتومي : ۲- خطاهاي آموزشي که شايع ترين آنها شامل تغيير زمين ورزش « دو » به نوع سخت تر، افزايش ناگهاني مسافت تا بيشتر از ۱۰٪ در هفته، افزايش ناگهاني شدت دويدن - دو سربالايي - « دو » در جاده هاي ناهموار، استراحت ناکافي، آسيب قبلي، شايع ترين محل آسيب در ورزش دو، زانو

است. ساق پا، مچ پا جزو آسيب پذيرترين نواحي در ورزش دو مي باشند. نواحي هيپ، لگن و کمر حدود ۲۰٪ کل آسيب ها را تشکيل مي دهد. گرفتن شرح حال دقيق کمک به تشخيص آسيب و مکانيسم آن مي نمايد. بنابراين توجه به نکات زير مورد نظر مي باشد. 1. زمان شناسي آسيب :

شروع حاد يا تدريجي درد، طول مدت درد و زمان شروع آن 2. ماهيت درد : مداوم يا متناوب، عوامل تشديد کننده و تسکين دهنده آن، وجود التهاب به همراه درد 3. ملاحظات سني : مثلاً در ورزشکار جوان با درد استخوان ران به شکستگي استرسي استخوان ران يا التهاب کششي آپوفيز آن و در ورزشکار مسن تر به شکستگي يا تنگي مهره هاي ستون فقران فکر مي کنيم . 4. ويژگي هاي دو : مسافت ، سرعت ، انجام يا عدم انجام تمرين هاي کشش عضلاني قبل و بعد از دويدن ، نوع عضلات تحت کشش ، وجود افزايش ناگهاني در مدت ، شدت و تعداد تمرين ها ، داشتن تمرين

فردي يا جمعي 5. تجهيزات ورزشي : نوع کفش دونده ، مدت استفاده از آن و استفاده از لوازم

طبي يا ارتوپدي 6. زمين ورزش : سطح سخت ، ناهموار ، سربالايي ، سطح هموار دايره اي و ريل متحرک . انتخاب نامناسب ترين نوع زمين عدم تعادلي در سطح پا و مچ ايجاد مي نمايد و به زنجيره بيومکانيک اندام هاي فوقاني منتقل مي گردد . 7. بررسي سلامت سيستم هاي مختلف بدن : و ديگر عواملي که سلامت کلي ورزشکار را به شدت تحت تأثير قرار ميدهد . 8. تاريخچه آسيب : تعداد آسيب هاي قبلي ، محل آسيب و نوع درمان انجام شده . 9. توانايي تسلط : تحمل استراحت مطلق يا نسبي ، تحمل کنارگذاشتن ورزش « دو » براي مدت نامعلوم و ... برخي از ورزشکاران

اختلالات روحي قابل ملاحظه اي را در پاسخ به آسيب تجربه مي کنند که نيازمند حمايت رواني - احساسي مي باشند . « براي انجام توان بخشي موفق مشاوره با روانپزشک يا روانشناس ورزشي بسيار ضروري است . » معاينه فيزيکي : معاينه کمر ، هيپ ، زانو و مچ پا بايد به طور معمول در همه دوندگان آسيب ديده توسط پزشک انجام شود و يک دونده در سه وضعيت استراحت راه رفتن ، دويدن با سرعت هاي متفاوت با کفش و وسايل ارتوپدي و بدون آن مورد بررسي قرار گيرد . به انجام معاينه عصبي و برررسي آسيب اعصاب پوستي توصيه شده است . توان بخشي شامل ۵ مرحله مي باشد : 1. تشخيص دقيق : با هدف تشخيص و چگونگي آسيب عضله و تاندون : اجزاء آن عبارتند از : مرحله آسيب بافت - مرحله بروز - مرحله آسيب بافت مرحله بروز علائم باليني - مرحله پرشدگي بافتي - مرحله نقص عملکرد بيومکانيک -مرحله تطابق عملکردي 2. درمان حاد : تلاش جهت کاهش اثرات التهاب حاد و کنترل درد و زمان کليدي براي مشاوره با يک روانشناس 3. توان بخشي اوليه : کنترل قابليت کشش و بهبودي رشد کلاژن و نظم آن 4. اصلاح عدم تعادل ها : با فروکش کردن درد ، تقريباً قدرت همگرايي کامل عضله به دست آمده ، برنامه توانايي واگرايي عضله هم آغاز مي شود . 5. بازگشت به عملکرد طبيعي ارزيابي آسيب هاي اختصاصي ورزش دو بر اساس مراحل توان بخشي کشيدگي عضله پشت ران : آسيب در سرعت هاي بالاي دونده رخ داده . شايع ترين محل آسيب ، قسمت فوقاني محل اتصال وتري ، عضلاني است . علائم باليني : درد ناحيه فوقاني ران ، ضعف عضلات پشت ران ، کبودي و

احساس توده در قسمت خلفي ران و نشستن به سختي . مرحله نقص عملکرد بيومکانيک : کاهش باز شدن زانو ، ضعيف تر شدن نسبت نيروي عضلاني پشت ران به چهار سر ، افزايش خميدگي هيپ . مرحله تطابق عملکردي : کاهش طول قدم ها . عوامل افزايش کشيدگي : انعطاف پذيري نامناسب و گرم کردن ناکافي عضله ، عدم تعادل نيروي عضله پشت ران و چهار سر ، آسيب قبلي . درمان اوليه : شامل اصول Price ، محافظت Protection ، استراحت rest ، يخ Ice ، فشار Compressnoi ، بالا نگه داشتن عضو Elevation و استفاده از عصا در آسيب هاي شديد .

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید