مقاله در مورد ساخت و نصب تیرهای روشنایی درمحوطه ی گلستانه ها

word قابل ویرایش
45 صفحه
9700 تومان
97,000 ریال – خرید و دانلود

ساخت و نصب تیرهای روشنایی درمحوطه ی گلستانه ها

چون اکثر وسایل مورد نیاز در اردوگاه ساخته می شد لذا با استفاده از لوله ی گاز ۴ و ۶ از هر لوله ۲ متر برید و انتهای دو سر را با تبدیل لوله ی گاز به هم جوش داده و برای نمای بهتر به کارگاه رنگ کوره برده تا به رنگ دلخواه رنگ آمیزی شود تا زیبا و چشم گیرتر شود سپس با تهیه کلاهک بالای این لوله ها که معمولی به صورتی مخروطی بوده را از خیابان خریداری کردیم ضمناً قسمت پائین لوله شماره ۶ را، دریچه ای برای سیم کشی و در پایین تیر یک صفحه برای نگهداشتن تیر جوش دادیم و نیز آماده برای نصب بر روی زمین است سپی محل کانال کشی را مشخص کرده و بعد کانالی به عمق cm 70 حفر شد جای قرار گرفتن تیرهای روشنایی را به وسیله ی بتن و یک صفحه ی فلزی که دارای ۴ پیچ است بر روی زمین ایجاد می کنید باید توجه داشت که ب

ن ریخته شده از سطح زمین بلندتر باشد تا آب باعث پوسیده گی پایه ی تیر روشنایی نشود.
برای کابل کشی ابتدا حدود cm10 خاک نرم کف کانال ریخته سپس کابل را درون کانال قرار
می دهیم و بعد حدود cm10 دیگر خاک نرم بر روی آن می ریزیم و روی آن یک ردیف آجر و بر روی آجرها نوار پلاستیکی که مشخص کننده ی عبور خط برق می باش قرار داده و روی آن را با خاک پر می کنیم در ابتدا خط اجرائی به یک تابلوی فرعی که از قبلاً بنا به درخواست اردوگاه و مشخصات داده شده توسط پیمان کاران ساخته و در محل مورد نظر نصب شده متصل می کنیم که تابلو

فرعی دارای قسمت های مختلفی مانند کلید دو حالته، فیوز سیگاری که برای لامپ های سیگنال استفاده می شود و همچنین لامپ سیگنال برای کنترل فازهای T, S, R و سه CT با مشخصات A5/100 و یک عدد PT و یک ردیف فیوز مینیاتوری که برای چند کمپ از یکی از آنها استفاده می شود قرار دارد که شماره ی کمپ ها بر روی هر یک نوشته شده و چند فیوز مینیاتوری نیز برای آب

خوری ها که توضیحات هر کدام از قسمت های نام برده شده در بالا را در پایان همین بخش شرح داده شده است و سپس کابل روشنایی محوطه ی کمپ ها را نیز به وسیله ی یک ترمینال که در درون تابلو قرار دارد به شبکه متصل می کنیم.

کابل و کابل کشی
تعریف کابل:
هر هادی الکتریسیته که عایق روی آنها نسبت به زمین دارای اختلاف پتانسیل صفر و هادی آن نسبت به زمین دارای اختلاف پتانسیل فازی یا اصطلاحاً ولتاژ فازی باشد، کابل نامیده می شود.
کابل ها در طراحی شبکه های برق و تنظیم پروژه های پخش انرژی الکتریکی در کارخانجات، مراکز صنعتی، تجارتی و منازل به کار می رود. از این رو شناخت کابل و کاربرد آن ضرورت و اهمیت خاصی دارد. هر کابل با سطح مقطع معین قادر به انتقال جریان به میزان مشخصی می باشد و اگر جریان از این حد تجاوز کند باعث استهلاک زودهنگام و یا سوختن کابل می شود. در طراحی شبکه و کابل کشی سه اصل زیر را باید در نظر گرفت:
۱- جریان برق از حد مجاز جریان کابل بیشتر نشود.
۲- افت ولتاژ بیش از حد مجاز نباشد
۳- محاسبات اقتصادی در مورد سطح مقطع انتخابی از نظر تلفات توان انجام گیرد.

ساختمان کابل:
۱- هادی کابل:
هادی کابل های برق از مس الکترولیت با خلوص بالا ساخته شده است. هادی کابل ها را به شکل های مثلثی و گرد می سازند که علائم اختصاری آنها چنین است.

۲- عایق کابل ها:
عایق کابل ها معمولاً از ماده P.V.C یا P.E.T می باشد. معمولاً مقداری پودر P.V.C نیز در زیر روپوش اصلی کابل و بین هادی های روپوش دار داخل کابل قرار می دهند. خاصیت این پودر این است که در مواقع عادی موجب خنک شدن کابل و در هنگام آتش سوزی و یا

گرم شدن بیش از حد در اثر عبور جریان از شعله ور شدن کابل جلوگیری می کند. اصطلاحاً به کابل هایی که دارای روپوش P.V.C و یا پودر P.V.C هستند کابل های (پروتودور) می گویند.
فرم استاندارد کابل ها یا (سطح مقطع های استاندارد کابل ها)

کابل ها به صورت استاندارد در سطح مقطع های زیر در دسترس می باشد:
۱٫۵-۲٫۵-۴-۶-۱۰-۱۶-۲۵-۳۵-۵۰-۷۰-۹۵-۱۲۰-۱۵۰-۱۸۵-۲۴۰-۳۰۰-۴۰۰-۵۰۰-۶۲۵-۸۰۰-۱۰۰۰
در جدول رنگ بندی سیم ها کابل رنگ سبز- زرد برای مشخص کردن سیم اتصال زمین (SL) است و مصرف غیر از آن مجاز نیست. از سیم آبی به عنوان سیم نول استفاده می شود. ولی در صورت وجود نداشتن نول در کابل از این سیم می توان به عنوان هر سیمی به غیر از سیم ارت استفاده کرد.

طرز شناختن کابل ها
بر روی کابل های پروتودور حرف و علائم زیر بر حسب مورد ثبت می شود، این حروف بر اساس استاندارد (V.D.E) (فا-دی-ای) آلمان می باشد.
N- علامت کابل با سیم مسی
NA- علامت کابل با سیم آلومینیومی
Y- علامت عایق پروتوردور می باشد (اولین Y در ردیف است)
H- علامت ورقه متالیزه می باشد.
R- حفاظت فولادی سیم نواری شکل
T- سیم تحمل کننده در کابل های هوایی
C- در کابل های فشار ضعیف علامت سیم صفر به صورت لوله دور عایق سه سیم دیگر پیچیده شده است و در کابل های فشار قوی علامت سیم حفاظت و سیم نول است.
B- حفاظت فولادی نواری شکل
Y- روپوش پروتودور (دومین Y در ردیف حروف)

اتصالات کابل ها
۱- اتصال کابل به کابل شو:
برای اتصال کابل به مدار از کابل شو یا کفشک کابل استفاده می شود. کابل شوها ممکن است پرسی یا قابل لحیم کاری باشند. از نظر شکل ظاهری شبیه سر سیم هستند، معمولاً برای به دست آوردن یک اتصال صددرصد قابل اطمینان کلیه کابل شوها را با کابل لحیم می کنند.

۲-بریدن، روپوش برداری و نصب کابل شوی کابل:
کابل ها را معمولاً به وسیله انبر کابل بری می برند. انبر کابل بری مانند سیم چین عمل می کند. برای روپوش برداری کابل این عمل به وسیله چاقوی مخصوص روپوش برداری انجام می شود. به این صورت که قسمتی را که باید روپوش برداری شود، خط کشی نموده سپس به وسیله چاقو دورتادور محیط کابل را به دقت می برید. عمق چاقو در روپوش باید به اندازه ای باشد که موجب زخمی شدن روپوش هادی داخلی نگردد. سپس به وسیله نوک چاقو از محل بریده شده تا انتهای قسمت خط کشی روپوش کابل را از طول بریده و آن را از روی کابل باز می کنیم. در هنگام کار با چاقوی کابل بری توجه داشته باشیم که هیچ گاه نوک چاقو را به سمت بدن

خود کابل کشی نکشیم، سپس روکش داخلی هادی های کابل را به اندازه ای که در جای مخصوص سیم کابل شو قرار گیرد با استفاده از سیم لخت کن یا چاقوئی، کابل را لخت کرده سپس کابل شوها را به آن وصل کنید. سپس به وسیله لحیم کاری، هادی و کابل شو را به طور کامل به یکدیگر اتصال دهید.

بستن کابل شو به وسیله پیچ و مهره

پس از اینکه کابل شو را به کابل اتصال دادیم لازم است که کابل و کابل شو به تابلومتصل شود کابل شوها را با استفاده از پیچ و مهره ورودی شین های مسی انتقال جریان داخل تابلو وصل می کنند. در هنگام بستم کابل شو به وسیله پیچ و مهره به تابلوها دقت داشته باشیم مهره ها کاملاً سفت باشد زیرا اتصال شل موجب پیدایش جرقه وسوختن کابل در محل اتصال به شین می شود.

عواملی که در تعیین سطح مقطع کابل مؤثر است:
۱- جریان مجاز:
جریان مجاز جریان عبوری از سیم ها و کابل ها است به طوری که درجه حرارت عایق در سطح هادی سیم ها و کابل های P.V.C از ۴۰ درجه سانتی گراد بالاتر نرود. جریان های مجاز عبور داده شده برای کابل ها، زمانی که در داخل خاک قرار می گیرند با این مبنا تعیین می شود که کابل بر روی بستری از ماسه نرم قرار می گیرد و پس از خاک ریزی روی کانال آجرفرش شود به علاوه کابل در مسیر خودش می تواند از داخل تعداد محدودی لوله فولادی به صورت پیوسته عبور کند.

۲- افت ولتاژ در کابل
در شبکه های پخش انرژی الکتریکی اندازه سطح مقطع کابل ها تنها بر اساس جریان مجاز عبوری از آن انتخاب نمی شود بلکه طول کابل که متناسب با افت ولتاژ است عامل تعیین کننده ای می باشد.

۳- شرایط نصب و قرار دادن کابل های برق:
اگر کابل در خاک دفن شود، باید کانال را به عمق ۷۰ سانتی متر و عرض ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر حفر نماییم سپس به ارتفاع ۱۰ سانتی متر کف کانال را با ماسه نرم می پوشانیم، کابل را روی ماسه ها قرار داده و مجدداً به ارتفاع ۱۰ سانتی متر دیگر روی آن ماسه نرم می ریزیم. سپس روی ماسه ها را آجرفرش نموده و آنگاه روی آجرها خاک معمولی می ریزیم. این عمل سبب می شود که فشار طبقات خاک روی کابل کمتر شده و همچنین در موقع کندن مجدد، کابل به وسیله ضربات بیل و کلنگ زخمی نشود. شکل زیر یک کانال که کابل داخل آن قرار گرفته را نشان می دهد.

ترانسفورماتورهای اندازه گیری جریان (C-T):
در مواردی که لازم است جریان های زیادی اندازه گیری شود در صورتی که بخواهیم آمپرمتر را به صورت مستقیم قرار دهیم باید از آمپرمترهای بسیار بزرگ استفاده کنیم که از نظر زیبایی و اقتصادی به صرفه نمی باشد لذا در این گونه موارد با استفاده از ترانسفورماتورهای اندازه گیری جریان، جریان زیاد را کاهش داده سپس به وسیله آمپرمترهای معمولی این جریان ها را اندازه گیری می کنیم ترانسفورماتورهای اندازه گیری دارای ضریب تبدیل بوده و با توجه به نوع استفاه ومقدار جریان ضریب تبدیل فرق می کند ضریب تبدیل های معمول عبارتند از:
به عنوان مثال یک ترانسفورماتور جریان با ضریب را در نظر بگیرید در صورت

ی که از مدار اولیه با سیم پیچ اولیه ۵۰۰ آمپر عبور کند در سیم پیچ ثانویه آن ۵ آمپر جریان القاء می شود و از آمپرمتر عبور می کند.روی صفحه مدرج این آمپرمترها جریان واقعی و در پایین صفحه ضریب تبدیل را قید می کند تا اشتباهاً آمپرمتر مستقیماً به جریان زیاد وصل نشود. معمولاً سیم پیچ اولیه این ترانسفورماتورها همان سیم پیچ اصلی انتقال جریان می باشد که از سوراخ وسط هسته ترانسفورماتور عبور می کند سیم پیچ ثانویه این ترانسفورماتورها از سیم نازک با دور زیاد تشکیل شده است که دو سر سیم پیچ اولیه را با حروف KL و دو سر سیم پیچ ثانویه را با حروف kI کوچک مشخص می کنند در اصطلاح بازاری به ترانسفورماتورهای جریان ترانس کوران نیز گفته می شود.
شکل های زیر اتصال آمپرمتر به وسیله ترانس جریان را در مدار سه فاز و تکفاز نشان می دهد:

۳- ولت متر یا PT
دستگاهی است برای اندازه گیری ولتاژ که به صورت موازی در مدار نصب می شود. ولت متر دارای مقاومت داخلی بسیار بالایی می باشد و به همین دلیل جریان ضعیفی را از خود عبور می دهد و در نتیجه مصرف داخلی آن بسیار ناچیز است. در صورتی که به طور سری در مدار نصب گردد موجب افت شدید ولتاژ می شود پس باید حتماً ولت متر در مدار به صورت موازی نصب شود ولت مترها می توانند ولتاژهای از یک ولت کمتر تا چندین کیلوولت را اندازه گیری نماید ولت مترها در جریان متناوب سه فاز به منظور صرفه جویی و ظرافت تابلوهای برق به جای چندین ولت متر به منظور نشان دادن ولتاژها خطی و فازی از کلید ولت و یک عدد ولت متر استفاده می شود که طریقه نصب آن مطابق شکل های زیر است:

فیوز:
وسیله ای است که در تمام تأسیسات برقی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن و یا معیوب شدن یا سوختن دستگاهها و مصرف کننده های الکتریکی و سیم های رابط و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد. فیوزها را به صورت سری در مسیر فاز قرار می دهند فیوزها مدارات را در مقابل اتصال کوتاه و جریان اضافی حفاظت می کنند و دارای انواع مختلفی می باشند که عبارتند از:

الف) فیوز فشنگی:
این فیوزها از یک سیم حرارتی تشکیل شده اند، زمانی که جریان از حد مجاز بیشتر شود ذوب شده و موجب قطع کامل مدار می گردند. معمولاً از فیوزهای فشنگی برای حفاظت مدار در مقابل اتصال کوتاه استفاده می شود. فیوزهای فشنگی از دو

قسمت اصلی به نام پایه و کلاهک تشکیل شده اند. جنس قسمت عایق آنها از چینی یا سرامیک می باشد پایه فیوز دارای دو پیچ ورودی و خروجی جریان است و کلاهک و فشنگ روی آن بسته می شود. کلاهک یا نگهدارنده فشنگ فیوز به وسیله پیچ به پایه وصل می شود. جنس فشنگ فیوز از چینی یا سرامیک بوده و سیم حرارتی از وسط سوراخ آن عبور داده می شود. معمولاً اطراف سیم حرارتی را از خاک کوارتز یا ماسه ریز پر می کنند. خاصیت این پودر این است که در هنگام قطع فیوز ذوب شدن سیم حرارتی باعث خاموش شدن جرقه تولید شده هک نیز عایق است و قسمت های هادی که روی آن نصب می شود از فلز برنج می باشد معمولاً روی فشنگ پولک رنگی نصب
می شود که این پولک نشان دهنده آمپر فیوز می باشد. همچنین در هنگام سوختن فیوز پولک از محل خود خار ج شده و می توانیم تشخیص دهیم که فیوز سوخته است. رنگ پولک ها را بر اساس جدول زیر تعیین می کنند. شکل زیر ساختمان فیوز فشنگی را نشان می دهد.

جدول رنگ پولک فیوزهای فشنگی
ردیف رنگ پولک جریان مجاز بر حسب آمپر A
1 صورتی ۲
۲ قهوه ای روشن ۴
۳ سبز ۶
۴ قرمز روشن ۱۰
۵ خاکستری ۱۶
۶ آبی روشن ۲۰

۷ زرد روشن ۲۵
۸ سیاه ۳۵
۹ سفید ۵۰
۱۰ مسی روشن ۶۳
۱۱ نقره ای ۸۰
۱۲ قرمز تیره ۱۰۰

۱۳ زرد تیره ۱۲۵
۱۴ مسی تیره ۱۶۰
کاربرد فیوزهای فشنگی:
چون فیوزهای فشنگی در زمان جریان غیرمجاز مقداری با تأخیر عمل می کند در نتیجه از این فیوزها برای حفاظت موتورهای سه فاز و تکفاز آسنکرون در مقابل اتصال کوتاه استفاده می شود چنانکه
می دانیم جریان راه اندازی این موتورها در حدود ۳ تا ۷ برابر جریان نامی موتور می باشد به همین دلیل چون این فیوزها دارای زمان قطع طولانی هستند در نتیجه تحمل جریان راه اندازی را داشته و زود نمی سوزد. نحوه انتخاب فیوزهای فشنگی برای موتورهای القائی به این صورت است که جریان فیوز را دو برابر جریان نامی موتور انتخاب می کنیم مثلاً اگر یک موتور سه فاز بر روی پلاک آن جریان A12 نوشته شده باشد برای هر فاز آن از یک فیوز فشنگی A25 استفاده می کنیم.
نکته مهم این که هیچ گاه برای حفاظت سیستم برق منازل از فیوز فشنگی استفاده نکنیم زیرا اولاً یک بار مصرف بوده ثانیاً در صورت بروز اضافه بار و برق گرفتگی سریع عمل نمی کند و موجب صدمات جبران ناپذیری می گردد. توجه داشته باشیم که هیچ گاه فیوزهای سوخته فشنگی را با گذاشتن تکه سیم در داخل فشنگ مورد استفاده قرار ندهیم زیرا ممکن است جریان سیم جایگزین شده بالاتر از جریان فیوز باشد و موجب صدمه زدن و سوختن دستگاه ها و مدارات مربوطه شود پس به طور کلی نتیجه می گیریم که بیشترین کاربرد فیوزهای فشنگی برای حفاظت موتورهای القائی آسنکرون در مقابل اتصال کوتاه
می باشد.

ب) فیوز اتوماتیک یا آلفا:

نوع دیگری از فیوز اتوماتیک است که عبور جریان بیش از حد مجاز از آن موجب قطع مدار می شود
می توان دوباره شستی روی فیوز را به داخل فیوز فشار داد تا ارتباط برقرار شود. اغلب فیوزهای اتوماتیک در دو حالت اتصال کوتاه و اضافه بار مدار را کنترل می کنند پس از قطع شدن این فیوزها باید زمان کوتاهی صبر کرد تا فیوز سرد شود و دوباره شستی آن را فشار داد تا مدار را وصل کند به طور کلی در فیوزهای اتوماتیک از دو عنصر حرارتی و مغناطیسی استفاده شده است که قسمت مغناطیسی را مقابل اتصال کوتاه و قسمت حرارتی مدار را در مقابل اضافه بار (افزایش تدریجی جریان) حفاظت می کند کاربرد این فیوزها بیشتر در حفاظت سی
نوع دیگری از فیوزها فیوز اتوماتیک است که به عنوان کلید نیز از آن استفاده می شود به همین دلیل به آن کلید فیوز مینیاتوری نیز گفته می شود ساختمان داخل آن شبیه فیوز اتوماتیک است و از سه قسمت رله حرارتی و رله مغناطیسی تشکیل شده است چون روی فیوز مینیاتوری یک کلید قرار گرفته است که با استفاده از آن می توان مانند یک کلید مدار را قطع و وصل نمود و در اصل این کلید شبیه شستی روی فیوز اتوماتیک یا آلفا عمل می کند این فیوز نیز مدار را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار حفاظت
می نماید با توجه به مرغوبیت سرعت عمل بهتر حجم کمتر و ارزان تر بودن قیمت و همچنین خاصیت کلید داشتن امروزه جایگزین فیوزهای آلفا شده اند و در اغلب منازل و مکان ها از این فیوزها استفاده
می شود. فیوزهای مینیاتوری در دو نوع سه فاز و تکفاز ساخته می شوند، علامت اختصاری آن چنین است:

د) فیوزهای فشار قوی:
این فیوزها برای جریان بالاتر از ۲۰۰ آمپر مورد استفاده قرار می گیرند و در شبکه هایی با توان زیاد از آنها استفاده می شود. این فیوزها دارای دسته ای می باشند که توسط آن فیوزها را در جای خود قرار
می دهند و یا خارج می کنند و به آن فیوزکش می گویند چنین فیوزهایی در تابلوها با جریان و توان بالا مانند پست های برق کارخانجات مورد استفاده

قرار می گیرند و به آنها فیوز کاردی نیز می گویند.
فیوزهای فشار قوی با توان و جریان بالا را با حروف NH ن

شان می دهند.
فیوزهای فشار قوی با توان- جریان و ولتاژ بالا را با حروف HH نشان می دهند.

فیوزها
در کلیه تأسیسات الکتریکی برای جلوگیری از صدمه دیدن و معیوب شدن وسایل و یا قطع کردن دستگاه های معیوب از شبکه که بر اثر عوامل مختلف از قبیل نقصان عایق بندی، ضعف استقامت الکتریکی یا مکانیکی و یا ازدیاد بیش از حد جریان مجاز (اتصال کوتاه) وسایل حفاظتی مختلف به کار می رود.
این وسایل باید طوری انتخاب شوند که در اثر اضافه بار و یا اتصال کوتاه در ک

وتاه ترین زمان ممکن و قبل از اینکه صدمه ای به سیم ها و تجهیزات الکتریکی شبکه برسد مدار قسمت معیوب را قطع کنند. یکی از این وسایل حفاظتی فیوز است (شکل الف) فیوزها از نظر زمان قطع بر حسب منحنی ذوب سیم حرارتی داخل آنها به دو نوع کند کار و تند کار تقسیم می شوند. فیوزهای تند کار دارای زمان قطع کمتر از فیوزهای کند کار بوده و به همین دلیل در مصارف روشنایی به کار می روند. فیوزهای کند کار دارای زمان قطع طولانی تری بوده در نتیجه برای راه اندازی موتورهای الکتریکی به کار می روند. تحمل جریان راه اندازی موتور در حدود ۳ تا ۷ برابر جریان نامی است که بر روی کلیه فیوزها جریان نامی آنها نوشته می شود که این جریان کمتر از جریان ماکزیمم تحمل فیوز است.
فیوزها در انواع فشنگی، اتوماتیک (آلفا)، مینیاتوری، بکس، کاردی (تیغه ای)، شیشه ای یا کارتریج و فیوزهای فشار قوی ساخته می شوند. در شکل (ب) چند نمونه از این فیوزها نشان داده شده است. معمولاً فیوزهایی که در مدار قدرت به کار می روند مدار کنتاکتور را در مقابل اتصال کوتاه محافظت می کنند. در واقع حفاظت سیم های رابط مدار را نیز به عهده می گیرند بنابراین در مدارهایی که مثلاً فیوز ۲۵ آمپری به کار می رود ممکن است در مدار فرمان آنها از سیم یک یا یک و نیم استفاده شود. بنابراین لازم است مدار فرمان با فیوز جداگانه ای حفاظت شود.
فیوزهای اتوماتیک یا آلفا نوعی فیوز خودکار است که عبور جریان بیش از حد مجاز از آن باعث قطع مدار می شود می توان دوباره شستی آن را به داخل فشرد تا ارتباط برقرار گردد. بعضی از فیوزهای خودکار دو عمل جریان زیاد و بار زیاد را در مدارها کنترل می کنند و پس از قطع شدن باید مدت کمی صبر کرد تا دوباره شستی مربوط به آن را فشار داد تا مدار را وصل کند. در فیوزهای اتوماتیک دو عنصر مغناطیسی و حرارتی وجود دارد که قسمت مغناطیسی آن اتصال کوتاه یا جریان زیاد و قسمت حرارتی آن (بی متال) بار زیاد (افزایش جریان تدریجی) را قطع می کند.

 

کلید مینیاتوری:
نوعی فیوز اتوماتیک است که از نظر ساختمان داخلی شبیه فیوز آلفا است و از سه قسمت رله مغناطیسی (رله جریان زیاد زمان سریع)، رله حرارتی یا رله بی متال (رله جریان زیاد تأخیری) و کلید تشکیل شده است. این مجموعه را کلید موتور نیز می نامند.
این کلیدها در دو نوع L و G ساخته شده است، نوع L در مصارف روشنایی به کار می رود و تند کار است (Light) و نوع G برای راه اندازی وسایل موتوری به کار می رود و کند کار است. این کلیدها در انواع تک فاز- دوفاز و سه فاز ساخته می شوند.

تابلوهای فرمان الکتریکی:
این تابلوها همان مدارهای راه اندازی موتورهای الکتریکی به وسیله کنتاکتور می باشند که برای تغییر حالت قطع ووصل موتورهای الکتریک از آنها استفاده می شود. در این تابلوها عناصری مانند کنتاکتورها، فیوزها و رله ها به عنوان عناصر داخل تابلو و عناصری مانند استارت استوپها، لامپ های سیگنال، کلید قطع کننده اصلی و دستگاه های اندازه گیری به عنوان عناصر خارجی تابلو و ترمینال ها که ارتباط بین عناصر داخلی و خارجی مصرف کننده ها هستند به عناصر واسطه معروف هستند. تابلوهای فرمان را به دو روش فرم کاری و کانال پلاستیکی و سیم افشان ساخته وبه بازار عرضه می کنند.

تابلوهای توزیع انرژی الکتریکی:
تابلوهای توزیع به دو دسته سه فاز و تکفاز تقسیم می شوند که در صفحه بعد نمونه هر دوتابلو نشان داده شده است به طور کلی در طراحی تابلوهای توزیع انرژی الکتریکی به این نکته مهم توجه داشته باشیم که فیوزهای فرعی به هیچ وجه نباید بزرگتر از فیوز اصلی و یا برابر آن باشد زیرا در این صورت در زمان بروز اتصال کوتاه قبل از قطع فیوزهای فرعی فیوز اصلی قطع می شود. بنابراین توجه داشته باشیم که فیوزهای فرعی همیشه باید کوچکتر از فیوز اصلی باشند شکل صفحه بعد یک تابلوی توزیع تکفاز را با فیوزهای مینیاتوری نشان می دهد:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 9700 تومان در 45 صفحه
97,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد