بخشی از مقاله

خلاصه طرح :
در این طرح به بررسی تولید پارکت پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت بازار ، میزان واردات و صادرات و ... پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد

کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

فصل اول
کلیات

مقدمه :
خانه جایی است كه باید در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشید، بنابراین مهم است كه یدمان منزلتان را طوری ترتیب دهید تا كاملاً مطابق میل و سلیقه تان باشد و از بودن در این محیط لذت برید. اگر شما آدم سربه زیری هستید كفپوش خانه تان بیشتر به چشمتان می آید. حتی اگر سر به زیر هم نیستید، در انتخاب كفپوش های خانه به اندازه كافی دقت كنید، چون ممكن است گزینه انتخابی شما چندان با شیوه زندگی تان منطبق نباشد و در نتیجه دچار مشكل شوید.


طی سالیان اخیر پوشش كف خانه ها تغییرات زیادی كرده است. در حقیقت بیشتر مردم دیگر مایل نیستند كه تمام كف منزلشان را با فرش و موكت بپوشانند و كاربرد كفپوش های چوبی، سرامیكی و... رونق خوبی دارد. به هر حال تنوع در جنس، طرح و رنگ پوشش های غیرفرشی باعث شده مردمی كه به مراكز خرید مراجعه می كنند، در اشكال متنوع و جدیدی غرق شوند و گستره وسیعی از انتخاب ها را پیش روی خود ببینند. پس اگر شما هم جزو افرادی هستید كه قصد خرید دارید، باید شرایط و امكانات خود و خانواده تان را در نظر بگیرید تا از خرید خود و شكل جدید منزلتان بیشترین رضایت را داشته باشید.

نام کامل طرح و محل اجرای آن :


تولید پارکت

محل اجرا :


مشخصات متقاضیان :
نام نام خانوادگی مدرک تحصیلی تلفن

وضعیت و میزان اشتغالزایی :
تعداد اشتغالزایی این طرح 29 نفر میباشد .

تاریخچه و سابقه مختصر طرح :
معرفی محصول :
به رویه‌ها و لایه‌هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر

مکان دیگر پوشانده شود کفپوش می‌گویند. کفپوش‌ها در شاخه‌ای از صنعت به نام کفسازی کاربرد دارند.
کفپوشها در بسیاری از زمین‌های ورزشی و همچنین برخی استخرها (برای جلوگیری از سر خوردن) بکار می‌روند. در برخی زمینهای فوتبال از کفپوشهای چمن‌نما استفاده می‌شود.
کفپوش‌ها بنا به جنس ماده بکار رفته می‌تواند در انواع زیر باشد:


در ساختمانهای مسکونی:
سنگ (مرمر، گرانیت و غیره)، لاستیک، پی.وی.سی، کاشی، چوب (پارکت)، مخمل، موکت، فرش و غیره.

در صنعت:
پشم‌شیشه، نایلون، چوب پنبه، پشم، ورقه (فلزی)، وینیفلکس و وینیل گرانیت، سیمان، بتن، رزين اپوكسي و غیره. کفپوش‌ها بنا به کاربردشان به گونه‌های زیر بخش می‌شوند:
• کفپوش حفاظتی
• کفپوش گرمایشی
• کفپوش متحرک
• کفپوش پُرزدار
کفپوشهای متحرک امکان کنترل دما و جریان هوای محیط را ممکن میسازد، همچنین کابلهای برق و داده‌ها توسط این کفپوشها محافظت و نگهداری می‌شوند.


شماره تعرفه گمرکی :

استاندارد ملی :

روش انتخاب کفپوش مناسب :
ترسیم طرح خانه
پیش از این كه برای خرید راهی بازار شوید، باید مواردی را در نظر بگیرید كه یكی از آن ها ترسیم طرح خانه است. سپس اتاق ها را به طور دقیق و با دقت متر كنید تا بدانید مساحت سطح مورد نظر شما چقدر است. در كنار آن موارد باید این نكته را هم مد نظر قرار دهید كه دوست دارید اتاق ها و خانه شما چه طور به نظر آید؛ اگر می خواهید كف منزل براق و درخشنده باشد، بهتر است از سرامیك استفاده كنید. اگر هم فردی هستید كه مایلید خانه شما رسمی و كلاسیك به نظر آید، كفپوش های چوبی را به كار ببرید. به هر حال این به میل و سلیقه شما بستگی دارد، اما نكته مهم این جاست كه طرحی از آن چه می خواهید در ذهن و بر روی كاغذ داشته باشید. می توانید در طرح خود رنگ دیوارها، پرده و مبلمان را هم مشخص كنید. این كار به شما كمك می كند كه انتخاب طرح و رنگ دلخواه برایتان ساده تر باشد.


در ابتدا باید این سؤال را در ذهن خود داشته باشید كه چند نفر در منزل شما زندگی می كنند و به طور كلی تردد در منزل شما كم یا زیاد است؟ به طور مثال اگر فردی معاشرتی هستید و روزانه رفت و آمد زیادی در منزل شما صورت می گیرد، باید جنس مقاوم و بادوامی را انتخاب كنید. در مرحله بعد لازم است كاربری اتاق ها را در نظر بگیرید. مثلاً اتاقی كه به منظورگذران اوقات فراغت، استراحت و مطالعه تعیین شده، رفت و آمد كمی دارد و در نتیجه كفپوش های آن كمتر آسیب می بیند. در نتیجه می توانید برای این اتاق از كفپوش های ظریف و زیبا هم استفاده كنید.


حیوانات خانگی را فراموش نكنید. باید بدانید كه معمولاً حیوانات عادت دارند قلمرو خود را مشخص كنند و برای این منظور گاهی اوقات با پنجه هایشان زمین را می خراشند كه این كار باعث آسیب به كف اتاق به ویژه كفپوش های چوبی می شود. به كودكان و تعدادشان توجه كنید. چون اغلب بازی های پرسروصدای كودكان با نابودی كفپوش های منزل همراه است. بنابراین هر چقدر كه تردد و بازی كودكان در منزل بیشتر باشد، احتمال آسیب دیدگی هم بیشتر می شود. انتخاب رنگ دلخواه هم از جمله مواردی است كه اهمیت دارد، اما به یاد داشته باشید كه انتخاب رنگ های روشن تر اتاق شما را بزرگ تر جلوه می دهد. شاید بخواهید فضای خانه شما گرم و مطبوع باشد. در این صورت انتخاب چوب های قهوه ای گزینه مناسبی برای دستیابی به چنین فضایی است؛ چون قهوه ای جزو رنگ های گرم محسوب می شود و كاربرد چوب هم كماكان در چیدمان منازل رایج

است. از سوی دیگر باید به این موضوع فكر كنید كه دلتان می خواهد كفپوش های اتاق ها چقدر ماندگار باشد. اگر تا سالیان سال قصد تعویض آن ها را ندارید، بهتر است به دنبال كفپوش های بادوام و ماندگار باشید. صرف نظر از همه این موارد، قیمت كفپوش هم عامل تعیین كننده دیگری است كه شاید انتخاب های شما را تحت تأثیر قرار دهد. با تمام این حرف ها با كمی جستجو می توانید از بین صدها رنگ و مدل متفاوت كفپوش مناسب و ایده آل خود را بیابید.

مجوز های قانونی :
تعریف: جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان و تاسیسات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه تولید بخش سازمان صنایع صادر میگردد.

مراحل صدور جواز تاسیس :
1- پذيرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسيس فعاليتهای صنعتی و تكميل پرونده توسط مديريت سازمان سازمان صنایع شهرستان .
2- بررسی پرونده از نظر مدارك و تطبيق با مصاديق والويتهای سرمايه گذاری در واحد صدور مجوز مديريت سازمان صنایع .
3- تكميل پرسشنامه جواز تاسيس ( فرم شماره يك ) توسط متقاضی .
4- ارسال پرونده منضم به فرم شماره يك به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائيد فرم پرسشنامه جواز تاسيس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تيپ و تجربيات كارشناسی و ارجاع پرونده به مديريت .


5- ارجاع پرونده توسط مديريت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسيس .

شرايط عمومي متقاضيان ( اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي ) دريافت جواز تاسيس
1- اشخاص حقيقی
- تابعيت دولت جمهوری اسلامی ايران
- حداقل سن 18 سال تمام


- دارا بودن كارت پايان خدمت يا معافيت دائم

2- اشخاص حقوقی
- اساسنامه ( مرتبط با نوع فعاليت )
- ارائه آگهی تاسيس و آگهی آخرين تغييرات در روزنامه رسمی كشور

مدارك مورد نياز:
1- ارائه درخواست كتبی به مديريت سازمان سازمان صنایع شهرستان.
2- اصل شناسنامه وتصوير تمام صفحات آن
3- تصوير پايان خدمت يا معافيت خدمت سربازی
4- تصوير مدرك تحصيلی و سوابق كاری مرتبط با درخواست
5- يك قطعه عكس از هريك از شركاء
6- تكميل فرم درخواست موافقت با ارائه طرح صنايع تبديلی و تكميلی
7- پوشه فنردار
8- درصورت داشتن شركت ، ارائه اساسنامه ، آگهی تاسيس و روزنامه ، مرتبط با فعاليت مورد درخواست
اصلاحیه جواز تاسیس :
1- ارسال درخواست متقاضی توسط سازمان سازمان صنایع شهرستان (متقاضی) به

مدیریت و ارجاع به واحد صدور مجوز.
2- دبیرخانه در مورد تغییرات مدیریت ضمن بررسی اصلاحیه صادر و به اطلاع اداره تخصصی میرساند.
3- دبیرخانه در موردی که نیاز به کارشناسی تخصصی دارد درخواست را به اداره تخصصی جهت بررسی و اعلام نظر ارجاع می دهد.
4- اداره تخصصی پس از بررسی وتائید به دبیرخانه صدور مجوز ارجاع میدهد.
5- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید مدیر اقدام به صدور اصلاحیه جواز تاسیس نمو

ده و رونوشت آنرا به بخشهای ذیربط ارسال می نماید.

تعریف:
پروانه بهره برداری مجوزی است که پس از اتمام عملیات ساختمان و تاسیسات جهت فعالیت بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش سازمان صنایع صادر می گردد.

صدور پروانه بهره برداری :
1- تکمیل فرم درخواست پروانه بهره برداری توسط متقاضی و تائید و ارسال آن توسط سازمان صنایع شهرستان به مدیریت.
2- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.


3- تائید رئیس اداره تخصصی و ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز.
4- اخذ استعلام از ادارات ذیربط.
5- تهیه پیش نویس پروانه بهره برداری و تائید مدیریت.
6- صدور پروانه بهره برداری و ارسال رونوشت به بخشهای ذیربط.

مراحل صدور توسعه طرح :
1- تکمیل فرم درخواست توسعه طرح توسط شهرستان (متقاضی) و ارسال به مدیریت.
2- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بررسی و اظهار نظر و بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی ) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.
3- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید ادارات تخصصی در کمسیون بررسی طرحها مطرح می نماید و در صورت عدم تایید کمسیون به شهرستان و متقاضی اعلام مینماید و در صورت تایید از ادارات ذیربط استعلام می نماید.
4- ارجاع به اداره تخصصی جهت بررسی طرح توسعه.
5- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت صدور موافقت با توسعه طرح پس از تایید مدیر.
6- ارسال رونوشت به بخشهای و ادارات تخصصی و سازمانهای ذیربط.


فصل دوم
روش انجام کار

 


جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :
ابتکار و نوآوری در کلیه رشته ها می تواند عامل پیشرفت و توسعه قرار گیرد در بخش تولید محصولات فرفورژه نیز که بازار رقابتی بسیار شدیدی دارد استفاده از ایده های نو و نوآوری و خلاقیت می تواند به عامل موفقیت تبدیل شود ، متد های نوین تبلیغاتی یکی از عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی در کشور های صاحب سبک در صنعت میباشد ، الگوبرداری از این روشها برای معرفی کالا و محصولات می تواند به عنوان یک ایده نو مورد استقیال قرار گیرد .

فهرست تجهیزات مورد نیاز و برآورد قیمت آنها :

مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز از لحاظ مفید بودن و توانایی کار :
پرسنل تولیدی

پرسنل غیر تولیدی

برآورد مساحت مورد نیاز
مساحت سالن تولید :
برای محاسبه سالن تولید، ابتدا مساحت خالص دستگاهها ازکاتالوگهای مربوط به دستگاه استخراج می شود.سپس با توجه به خصوصیات کاری هردستگاه، فضای مورد نیاز جهت مواد اولیه و محصول خروجی دستگاه، مانور اپراتور، تعمیرات و نگهداری و … برآورد شده، به مساحت خالص دستگاه افزوده می گردد . این جمع، مساحت مورد نیاز هر دستگاه را بیان می کند . سپس با در نظرگرفتن تعداد دستگاه مورد نیاز جمع کل مساحت هر نوع ماشین محاسبه می شود . برای کارهای غیر ماشینی نیز مساحت میزکار و محوطه مورد نیاز به همین صورت محاسبه می گردد. جمع مساحتهای فوق، مساحت ماشین آلات یا تجهیزات را تشکیل می دهد. به منظور تأمین مساحت راهروها، گسترش آتی و سایر موارد مورد نیاز، مساحت ماشین آلات در فضای مانور ضرب می شود . این عدد مساحت کل سالن تولید می باشد . با توجه به توضیحات فوق مساحت سالن تولید 1200 متر مربع فضای مسقف و 0 متر مربع فضای غیر مسقف برآورد می گردد.

مساحت انبار ها :


علیرغم حرکت های اخیر صنایع به سوی کاهش موجودی انبار، انبارها به عنوان یکی از ارکان مهم کارخانجات محسوب می شوند و در اکثر قریب به اتفاق واحدها غیرقابل حذف هستند . لذا درکشورهای درحال توسعه از جمله ایران که وضعیت بازارهای فروش مواد و محصولات دارای نوسانات نسبتاً زیادی می باشد، برای جلوگیری از وقفه های تولید، لازم است که انبارهای مناسبی در واحد پیش بینی شود . درصنایع کوچک و متوسط انبارها تنوع زیادی ندارند، زیرا با توجه به حجم نسبتاً کم مواد و محصولات، معمولاً دو انبار مواد اولیه و محصول تکافوی نیازهای واحد را می نماید . در بعضی واحدها با توجه به حجم کار ممکن است انبار قطعات نیز یش بینی شود و یا اینکه کلیه وظایف این بخشها به یک انبار کلی محول شود.


به طور معمول وظایف زیر به انبار مواد اولیه محول می شود:
وظایف دیگری نیز از قبیل صورت برداری و گزارش وضعیت موجودیها به منظور تهیه گزارشات مالی شرکت و همچنین سفارش خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز نیز به این بخش محول می گردد . طراحی انبار محصول با توجه به تنوع کمتر اقلام انبار شده نسبت به انبار مواد راحتتر می باشد ولی با توجه به وظایف این بخش مثلتحویل گرفتن و مراقبت از کالای ساخته شده، بسته بندی و ارسال محصولات و تهیه گزارشات و اسناد لازم در مورد ورود و خروج اقلام، اهمیت این بخش نیز کاملاً مشهود است.
1. انبارکردن قطعات خریداری شده که در انتظار ورود به جریان تولید هستند.
2. انبارکردن لوازم یدکی و دیگر قطعات مورد استفاده.
3. انبارکردن مواد خام که در انتظار ورود به جریان تولید هستند.
لذا طراحی انبارها باید به گونه ای باشد که علاوه بر تأمین فضای کافی برای موارد فوق از هدر رفتن سرمایه برای احداث انبار و نگهداری موجودی جلوگیری شود . با توجه به موارد فوق و دوره های سفارش انبارها، محاسبات طراحی انبارهای این واحد در ادامه بیان می گردد. صرف نظر از آن که انبارها مجزا یا تلفیق شده باشند، وظایف هر انبار مشخص شده و مسئول انبار درمحدوده وظایف تعیین شده عمل می کند.

مساحت تاسیسات و تعمیرگاه :

مساحت ساختمان های اداری رفاهی :

 


نقشه استقرار ماشین آلات :


فرایند تولید قرنیز :

فرایند تولید نبشی :

تاسیسات عمومی :


هر واحد تولیدی علاوه بر دستگاه های اصلی تولید، جهت تکمیل یا بهبود کارآیی ، نیاز به یک سری تجهیزات و تأسیسات جانبی نظیر آزمایشگاه، تعمیرگاه، تأسیسات آب، برق، سوخت و … دارد. انتخاب این موارد باید با توجه به شرایط منطقه ای، ویژگیهای فرآیند و محدودیتهای زیست محیطی انجام گیرد . تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز این طرح بر اساس موارد فوق، تشریح می گردد.

آزمایشگاه :
از مواردی که در مبحث کنترل کیفی محصول ارائه گردید ، واضح است که به دلیل ویژگی ها و شرایط خاص آزمایش ها، وجود یک آزمایشگاه در واحد ضروری است.

بنابراین در این واحد آزمایشگاهی برای انجام آزمایشهای مذکور پیش بینی می گردد که دارای تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز باشد. این تجهیزات عبارتند از :
1. دستگاه سختی سنجی
2. دستگاه تست شکنندگی
3. دستگاه سنجش صیقلی بودن سطوح
4. کولیس


5. ترازوهای دقیق

تعمیر گاه :
تهیه و تدارک امکانات و ماشین آلات به منظور تعمیر دستگاه ها و تجهیزات کارخانه در صنایع مقرون به صرفه نمی باشد . زیرا از طرفی موجب افزایش حجم سرمایه گذاری می شود و از سوی دیگر به علت کمی تقاضا برای این واحد، امکانات فوق معمولا بیکار و بلا استفاده می ماند . لذا در این واحد نیز چنین تجهیزاتی مورد نیاز نمی باشد . اما به منظور انجام تعمیرات اولیه و اضطراری تجهیزات و تاسیسات واحد و امور مربوط به سرویس های فنی و نگهداری دستگاه ها، تعمیرگاهی با امکانات محدود مثل میز کار، گیره، آچار و ... در طرح پیش بینی می گردد و در صورتی که نیاز به تعمیرات اساسی باشد از خدمات واحدهای فعال خارج از کارخانه بهره گیری خواهد شد.

 

 

تاسیسات برق :
اساسی ترین و زیربنائی ترین تأسیسات هر واحد صنعتی ، تأسیسات برق می باشد، زیرا تقریباً همۀ دستگاه های اصلی خط تولید نیاز به برق دارند . از طرفی نیروی برق، تأمین کننده انرژی مربوط به سایر تأسیسات و همچنین روشنایی کارخانه خواهد بود . به منظور بررسی تأسیسات برق مورد نیاز واحد، ابتداء مقدار برق مصرفی هریک ازبخش های تولیدی،تأسیسات، محوطه و .... برآورد می گردد، سپس تأسیسات مورد نیاز تأمین آن معرفی خواهد شد.

برق مورد نیاز خط تولید :


برق مصرفی خط تولید، بخش عمده ای ازبرق مورد نیاز کارخانه می باشد . در این بخش با توجه به نوع و کاتالوگ دستگاهها، حداکثر برق مورد نیاز هر دستگاه استخراج شده، درتعداد دستگاه ضرب می شود.

برق مورد نیاز تاسیسات :
توان مورد نیاز تاسیسات واحد جمعا 47 کیلو وات برآورد می گردد که شامل 40 کیلووات جهت سیستم اطفاء حریق متمرکز، 1 کیلووات جهت باسکول های توزین، گاری های دستی ، 3 کیلووات جهت تهیه، تصفیه شیمیایی و نگهداری آب بدون املاح و 3 کیلووات جهت توزیع، چرخش سوخت و مایعات در تاسیسات گرمایش می باشد .

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید