تاريخچه‌ي جهاني هك كردن (دست‌برد كامپيوتري)

هك كردن برخلاف انتظار مساله‌اي تازه نيست و حتا به يك كشور هم محدود نمي‌شود. نوشتار پيش‌رو تاريخچه‌ي مختصري از اين پديده را در كشورهاي مختلف بررسي مي‌كند.

۱۹۷۱
در ويتنام دامپزشكي به نام “جان دراپر” از يك سوت ارزان‌قيمت در جعبه‌ي پاپ‌كورن و يك “جعبه‌ي آبي دست‌ساز” براي برقراري تماس تلفني رايگان استفاده مي‌كند. هم‌زمان با انتشار راهنماي شركت “اسكواير” در مورد چگونگي ساختن جعبه‌هاي آبي، آمار تقلب و كلاهبرداري در زمينه‌ي استفاده از تلفن در آمريكا به اوج خود مي‌رسد.

۱۹۷۲
“استيو وزنياك” و “استيو جابز”، شاگردان يك دبيرستان و موسسان آينده‌ي كامپيوتر اپل، به يك تجارت خانگي در زمينه‌ي توليد و فروش “جعبه‌هاي آبي” اقدام كردند. در اين روش ضمايم غير قانوني هك شده در سيستم تلفني به كاربر امكان برقراري يك تماس راه دور رايگان مي‌داد.

۱۹۷۸
باشگاه “آشوب كامپيوتري” در آلمان به وجود مي‌آيد و پس از مدتي تبديل به يكي از سازمان‌هاي هكر تاثيرگذار در اروپا مي‌شود.

۱۹۸۳
در ميلواكي زياده‌روي ۶ نوجوان در هك كردن ماه‌ها به طول مي‌انجامد. آن‌ها در اين مدت به كامپيوترهاي موسسات پرآوازه‌اي مانند كتابخانه‌ي ملي “لوس آلاموس” و مركز سرطان يادواره‌ي “اسلون كترينگ” راه مي‌يابند.

۱۹۸۳
فيلم ” بازي‌هاي جنگ” در سينماها به نمايش گذاشته مي‌شود.

۱۹۸۴
مجلس “سنا” قانون دست‌برد و تقلب كامپيوتري را تصويب مي‌كند، طبق اين قانون نفوذ غيرقانوني به سيستم‌هاي كامپيوتري يك جرم شناخته مي‌شود.

۱۹۸۷
مجله‌ي “دكودر” براي طرف‌داران هك در ايتاليا منتشر مي‌شود.

۱۹۸۸
“كوين ميتنيك” به طور مخفيانه پيام‌هاي الكترونيكي MCI، مركز محاسبات عددي مقام‌هاي رسمي امنيتي، را كنترل مي‌كند. او مسوول خسارت ۴ ميليون دلاريِ وارد شده به كامپيوترهاي مركز محاسبات عددي، دزديدن يك سيستم كامپيوتري عظيم و مخفي امنيتي و دست‌يابي غير مجاز به كدهاي راه دور MCI از طريق كامپيوترهاي دانشگاهي در لوس‌آنجلس و انگلستان بوده است. او ۵ ماه را در زندان و ۶ ماه را هم در يك بخش بازپروري سپري مي‌كند. “ميتنيك” در اواخر سال ۱۹۹۲ هم‌زمان با شروع تحقيقات FBI در مورد صحت و اثبات نقض قوانين به وسيله‌ي او، فرار كرد.

۱۹۸۹
در آلمان غربي، تعدادي هكر به علت نفوذ غيرقانوني به سيستم‌هاي دولتي و شركت‌ها و فروش كد منابع OS به KGB بازداشت شدند.

۱۹۹۱
شايعاتي درباره‌ي وجود ويروسي به نام “ميكل آنژ” منتشر مي‌شود. مبني بر اين‌كه اين ويروس كامپيوترها را در ۶ مارس ۱۹۹۲؛ يعني در پانصد و هفدهمين سالگرد تولد هنرمند، نابود مي‌كند. هيچ اتفاقي در اين روز نمي‌ا‌فتد.

۱۹۹۴
هكرهاي روسي به رهبري “ولاديمير لوين”، ۱۰ ميليون دلار از بانك شهري، خارج و آن را به حساب‌هاي بانكي خود در سراسر دنيا منتقل كردتد. پس از چندي “لوين” دستگير و به جز ۴۰۰ هزار دلار مابقي پول‌ها پس گرفته شد.

۱۹۹۷
يك گروه هكر كانادايي به نام “انجمن وارز” به وب‌سايت يك شبكه تلويزيوني كانادايي نفوذ مي‌كنند.

۱۹۹۷
يك نوجوان ۱۵ ساله‌ي كروات به كامپيوترهاي نيروي هوايي آمريكا در “گوام” رخنه مي‌كند.

۱۹۹۸
“اهود تنبوم” يك هكر ۱۹ ساله اسراييلي راه‌هايي براي ورود غيرقانوني به كامپيوترهاي پنتاگون مي‌يابد و برنامه‌هاي نرم‌افزاري آنجا را مي‌دزدد. وي توسط FBI بازداشت مي‌گردد، اما بعدها از مقامات مهم شركت مشاوره‌ي كامپيوتري مي‌شود.

۱۹۹۸
دو هكر در چين به دليل نفوذ به شبكه‌ي كامپيوتري يك بانك و دزديدن مبلغي معادل ۳۱۳۲۵ دلار محكوم به اعدام مي‌شوند.

۱۹۹۹
“كلينتون” اعلام مي‌كند كه دولت ۱٫۴۶ ميليارد دلار در FYOO صرف بهبود سيستم امنيت كامپيوتري خواهد كرد.

دسامبر ۱۹۹۹
يك هكر روسي سعي مي‌كند از يك پخش كننده‌ي فروش سي‌دي در اينترنت مبلغ ۱۰۰هزار دلار اخاذي مي‌كند و براي رسيدن به خواسته‌اش موسسه را تهديد به افشاي شماره‌ي كارت اعتباري مشتريانش مي‌كند. او پس از ناكامي در گرفتن پول، اين شماره‌ها را در يك وب‌سايت در معرض ديد همگان مي‌گذارد.

مارس ۲۰۰۰
“كلينتون” مي‌گويد هيچ‌گاه به دخترش، چلسي، در دبيرستان ايميل نخواهد زد؛ زيرا كامپيوتر را وسيله‌ي امني براي انتقال پيام نمي‌داند.

مه ۲۰۰۰
ويروس “دوستت دارم” با قابليت كپي كردن خود براي هركس از طريق كتابچه‌ي آدرس به سرعت در تمام دنيا پخش مي‌شود.

فوريه ۲۰۰۱
يك هكر هلندي به منظور تنبيه بسياري از كساني كه به ديدن عكس‌هاي غيراخلاقي يك قهرمان تنيس بسيار مشتاق بودند، ويروسي را به همين نام پخش مي‌كند.

فوريه ۲۰۰۱
“آلبرت هانسن” مامور FBI به دليل جاسوسي كامپيوتري براي روس‌ها بازداشت مي‌شود.

آوريل ۲۰۰۱
FBI با حيله دو هكر روسي را مجبور به آمدن به آمريكا مي‌كند. سپس از آن‌ها درباره‌ي نفوذ غير قانوني‌شان به بانك‌هاي آمريكا (در گذشته) اعتراف مي‌گيرد.

مه ۲۰۰۱
تنش بين آمريكا و چين باعث ايجاد آشوب در شبكه‌هاي كامپيوتري توسط هكرهايي از هر دو كشور مي‌شود، كه اين آشوب ششمين جنگ شبكه‌اي در راه دفاع ملي نام مي‌گيرد.

سپتامبر ۲۰۰۱
در صبح يازدهم سپتامبر قوانين جديد ضد تروريسم تصويب شدند. در بسياري از اين قوانين از هكرها به عنوان تروريست ياد شده است.

فوريه ۲۰۰۲
مايكروسافت در بخش “محاسبات قابل اطمينان ابتدايي”، ارتقاي ويندوز را متوقف و ۸ هزار برنامه‌نويس را تحت آموزش‌هاي امنيتي قرار مي‌دهد.

مه ۲۰۰۲
كرم “كلز- اچ” ازتمام ويروس‌هاي شناخته شده از نظر تعداد كامپيوترهاي ويروسي شده پيشي مي‌گيرد.

فوريه ۲۰۰۳
ايالات متحده يك هكر اهل قزاقستان را به علت نفوذ غير قانوني به كامپيوترهاي “بولومبرگ” و اقدام به اخاذي محكوم مي‌كند.
انواع حملات در شبکه های کامپيوتری