تحقیق در مورد اسیب های ورزشی

word قابل ویرایش
28 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
یکی از موارد بسیار مهم در کمکهای اولیه که معمولاً نادیده گرفته می شود ، محوطه تمرین و مسابقه هنرجویان است . محوطه تمرین. باید عاری از هر گونه

خطر برای هنر جو باشد. در گوشه و کنار بعضی از محوطه های تمرین . صندلیهای تاشو به طور پراکنده یافت می شود؛ وزنه های هالتر در پایان هر جلسه ی تمرین در محوطه‌ی تمرین روی زمین باقی مانده اند و یا یک طرح ساختمانی بدون حصار حفاظتی در گوشه ای رها شده است . در صورتیکه این عوامل به عنوان زمینه ی خطر مورد توجه قرار نگیرند، هر کدام می تواند منجر به نوعی صدمه شود. هنگامیکه مربی و یا صاحب سالن، فضایی را برای فعالیت هنرجویان آماده می سازد، باید حداکثر ایمنی را برای آنها در نظر گیرد. در اینجا به فهرستی اساسی از اصول ایمنی که باید در نظر گرفته شود اشاره می شود :
۱) محوطه تمرین بازو و فاقد هر نوع مانعی باشد.

۲) کف زمین تمرین باید صاف، مسطح و تمیز باشد.
۳) محوطه تمرین باید نور کافی داشته باشد.
۴) تهویه باید به خوبی صورت گیرد.

۵) کلیه لوازم (نگهداری و تعمیر) باید خارج از محوطه ی تمرین قرار گیرند.
۶) وسایل تمرین از جمله وسایل آموزش وزنه برداری و وسایل بدنسازی باید در جای دیگر نگهدار می شوند.
۷) دفتر سالن ورزشی باید در جوار محل تمرین و مجهز به شیشه نشکن یا بدون شیشه باشد تا دید کافی از کل محوطه تمرین داشته باشد .

۸) جعبه کمکهای اولیه با لوازم کافی باید همواره برای استفاده ی فوری موجود و در دسترس باشد.
۹) فضای کافی برای هر هنر آموز در نظر گرفته شود.
هنگامیکه هنر جویان کلاس، همگی با هم در حال انجام تمرینهای ضربه زدن با پا هستند، وجود فضایی کافی در بین آنها بسیار اهمیت دارد. برای فنونی که با دست اجرا می شوند به فضای کمتری احتیاج است . در حرکات ضربه با پا به ویژه در گروههایی که درجه ی کمربند آنها پایینتر است، هنرجویان از هر سمت حداقل حدود ۲ متر فاصله داشته باشند . بدین ترتیب فضای کافی به اندازه ی ۴ متر مربع برای هر هنر جو جهت اجرای بیشتر حرکات اصلی ، بجز فنون پرشی ایجاد می شود. این موضوع باعث جلوگیری از برخوردها در هنگام تمرینهای زمینی می شود . بهتر است صاحبان سالنهای ورزشی ورزشکاران را در مقابل آسیبهای ایجاد شده در حین تمرین، آسیب در حین مسابقات، آسیبهای احتمالی در طول سفرهای ورزشی و حوادث حین هنرهای رزمی ، بیمه درمانی کنند . هنرهای رزمی نیازمند آن است، که تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرد . این کار در تداوم سالنهای ورزشی نقش موثری دارد .

 

فصل ۱
آسیبهای صورت :

۱) آسیب های چشم
۲) آسیبهای بینی
۳) آسیبهای گوش
۴) شکستگیهای صورت
۵) آسیبهای زبان

آسیبهای صورت
آسیبهای چشم
ساختمانهای استخوانی اطراف چشم جای امنی را برای کره چشم، به خصوص در مقابل ضربه های ناشی از جسم بزرگ فراهم می کنند . هر چه سطح جسم اصابت کننده با چشم کوچکتر باشد، احتمال آسیب دیدگی خود چشم بیشتر است.

بدین جهت از وارد کردن ضربه با انگشتان به چشم در هنگام تمرین یا مبارزه، به دلیل وجود خطر جدی نابینایی دائمی یا اختلال دید باید جداً خودداری کرد. شرکت کننده ای که از قبل چشمش آسیب دیده است یا ضعف بینایی دارد باید در حین تمرین و مبارزه از عینک محافظ استفاده کند. هنرجویانی هم که از لنز

چشمی استفاده می کنند در هنگام تمرین لنز خود را باید بردارند یا در صورتیکه استفاده از آن ضروری باشد، در حین تمرین و مبارزه باید عینک محافظتی بزنند . شایعترین آسیب چشم کبود شدن اطراف آن بر اثر ضربه ی مستقیم است . نخست باید مطمئن شد که آیا آسیب جدی به خود چشم وارد آمده یا خیر . به

دنبال وارد آمدن ضربه به محل کاسه ی چشم، بخشهای نرم دور چشم به طور ناگهانی متورم می شوند و خونریزی می کنند یک روش ساده برای تشخیص آسیب دیدگی چشم آن است که هر دو پلک چشم را معاینه کنیم و از حرکات طبیعی هر دو چشم به طور هماهنگ مطمئن شویم. (در صورتیکه چشمها هماهنگ با هم حرکت نکنند ممکن است استخوان دور چشم شکسته باشد، بنابراین باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.)

پس از مشاهده ی حرکت پلکها و چشمها، خود کره ی چشم را از نظر وجود خونریزی معاینه کنید . وجود هر گونه خون در چشم که ناشی از زخم خارج چشمی نباشد، بدین معناست که زمینه ی تهدیدی برای بینائی چشم وجود دارد و معاینه ی سریع توسط پزشک ترجیحاً چشم پزشک ضروری است .

آسیبهای صورت
آسیبهای بینی
در هنرهای رزمی آسیب بینی بسیار شایع است، از این لحاظ که بینی در وسط صورت قرار گرفته و از سطح صورت بیرون زده است. کوفتگی در بینی شایع است و اکثراً در نتیجه ضربه های مستقیم به آن در حین مبارزه آزاد رخ می دهد.

کوفتگی در بینی را می توان با تورم و حساسیت بینی مشخص کرد. با معاینه دقیق بر آمدگی بینی می توان هر گونه تغییر شکل و انحراف آن را تشخیص داد. گذاشتن سریع یخ بر روی بینی حساسیت و تورم آن را کاهش خواهد داد. این کار باید با گذاشتن کیسه پلاستیکی یخ بر روی محل آسیب دیده ۲تا۳ مرتبه در روز هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام شود تا تورم فروکش کند. خونریزیهای بینی نیز شایع هستند. این صدمات ناشی از وارد آمدن آسیب به پوشش داخلی بینی، تیغه ی میانی، استخوانهای میانی یا هر دو قسمت می باشند . هرگاه تغییر شکل آشکار (پهن شدن) یا انحراف استخوانهای بینی به یک سمت،

خونریزی مداوم یا انسداد تنفس در یک یا هر دو سمت بینی مشهود باشد، احتمال شکستگی بینی وجود دارد. لمس دقیق و آرام استخوانهای بینی وجود هر نوع ناهنجاری در برآمدگی استخوانی را مشخص خواهدکرد، که معمولاً به معنی شکستگی است. زمانی که به وجود شکستگی مشکوک شدید، شخص مصدوم باید برای معاینه ی بعدی به پزشک خود یا به یک مرکز اورژانس مراجعه کند.

در صورت قطع نشدن خونریزی بینی از طریق وارد آوردن فشار خارجی به آن ، می بایست با پوشاندن داخل آن (به وسیله گاز استریل) خونریزی را متوقف کرد؛ و این کار باید فقط توسط یک فرد مجرب آگاه به مسائل طبی صورت گیرد.

آسیبهای صورت
آسیبهای گوش
آسیبهای گوش در کاراته شیوع کمتری دارند، اما در جودو به خصوص در هنگام انجام دادن حرکات بر روی حصیر شایع هستند . بیشتر آسیب های گوش در اثر ضرباتی است که به قسمت خارجی آن نزدیک به استخوانهای جمجمه برخورد می کنند . گذاشتن سریع یخ بر روی آن همراه با وارد آورد ن فشار اغلب از به وجود آمدن زخمهای مزمن و نیز گوش گل کلمی پیشگیری می کند. آسیبهایی که باعث خونریزی و تورم زیاد در گوش شوند و با یخ و فشار قابل کنترل نباشند، باید توسط پزشک برای جلوگیری از ایجاد برآمدگی و تغییر شکل دائمی گوش درمان شوند.

آسیب به پرده ی صماخ باید هر چه سریعتر توسط پزشک مورد معاینه و درمان قرار گیرد تا از کری دائمی جلوگیری شود. این آسیب در نتیجه وارد آمدن ضربه ی مستقیم به پهلوی سرو روی گوش به وسیله ی کف دست یا با انگشتان نیمه بسته ایجاد می شود. معمولاً در اثر این آسیب درد ناگهانی، کاهش شنوایی و احتمالاً خونریزی از مجرای گوش بروز می کند. اجتناب از چکاندن قطره یا سایر مواد درمانی در گوش در این موارد اهمیت دارد ، زیرا ممکن است باعث عفونت گوش میانی شود .

همچنین باید به فرد مصدوم تذکر داد تا از فین کردن اجتناب کند، زیرا این موضوع می تواند باعث بروز عارضه بیشتر در گوش داخلی شود .
آسیبهای صورت
شکستگیهای صورت
شکستگی های صورت به علت وارد آمدن ضربه های شدید توسط دست یا پا رخ می دهند. با توجه به اینکه شکستگیهای صورت ، آسیبهای بسیار جدی هستند. بیشتر شکستگیها در اطراف استخوان گونه ها، بینی یا فک روی می دهند . در صورت بروز تورم و درد شدید پایدار پس از یک ضربه مستقیم به گونه ها، احتمال شکستگی این ناحیه وجود دارد. فشار ملایم با شصت و انگشت بر روی موضع آسیب دیده حساسیت بارز و درد فزاینده را آشکار می سازد . اگر مصدوم هنگام فشردن دندانها بر روی هم احاس درد کند ،ابتدا احتمال شکستگی فک وجود دارد وی همچنین در دو تورم دائمی را روی خود استخوان فک حس خواهد کرد. با داشتن هر گونه شک درباره ی شکستگی صورت، مصدوم باید برای پرتو نگاری و معاینات بیشتر به درمانگاه اورژانس فرستاده شود. تحت این شرایط نگذارید فرد آسیب دیده تمرین یا مبارزه را ادامه دهد.

آسیبهای صورت
آسیبهای زبان
آسیب های زبان در اثر فشرده شدن یا بریده شدن زبان بین دندان ها، هنگام وارد آمدن ضربه به فک نیمه باز رخ می دهند. برای جلوگیری از آسیب مزبور باید همواره به هنر جو توصیه شود تا در طول مبارزه دندانهای خود را فشرده و فک پایین را محکم نگاه دارد . محکم نگاهداشتن فک به وسیله ی فشار ملایم دندانها همچنین به کاهش اثر ضربه های وارده به پایین صورت کمک می کند. اگر زبان یک هنرجو جراحت بردارد، معمولاً منجر به خونریزی می گردد که می توان آن را به وسیله ی فشار مستقیم و با استفاده از یخ کنترل کرد. اگر زبان کاملاً بریده شود، ممکن است نیاز به بخیه زدن باشد .

فصل ۲
آسیب های سروگردن :

۱) آسیب های سینوس سباتی
۲) آسیبهای گردن

آسیبهای سر و گردن
آسیبهای سینوس سباتی
در ورزشهایی که با برخورد جسمی همراهند، آسیبهای سینوس سباتی نادرند. اما در صورت وارد آمدن ضربه یا فشار به گردن فرد امکان دارد این آسیبها در هنرهای رزمی اتفاق بیفتند. سینوس سباتی شامل گروهی از اعصاب است که در دیواره ی داخلی شریان سباتی قرار گرفته اند. کار این اعصاب کشف کردن تغییرات فشار خون در شریان سباتی داخلی و دادن پاسخ به این تغییرات است. تحریک این اعصاب با فشار دادن شریان یا وارد آوردن ضربه ی مستقیم به یک طرف گردن که شریان در آنجا قرار دارد رخ می دهد. محل این شریان با قرار دادن انگشت در زیر زاویه ی فک و عضله ی جناغی- پستانی گردن مشخص می شود.

وارد آمدن آسیب به رشته های عصبی سینوس سباتی موجب پایین آمدن فشار خون، کندی ضربان قلب و احتمالاً از بین رفتن هوشیاری می شود. وارد آوردن فشار مداوم بر این محل موجب ایست قلبی می شود . درمان این نوع آسیب باید با معاینه و باز کردن راه هوا صورت گیرد.
فرد مصدوم را به پشت بخوابانید و اندامهای تحتانی وی را ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر از زمین بلند کنید و اگر ضربان نبض یا تنفس غیر محسوس باشد عملیات احیاء قلبی – ریوی را اجرا کنید .

آسیبهای سرو گردن
آسیبهای گردن
اغلب آسیبهای گردن در هنرهای رزمی کم اهمیت اند و معمولاً به صورت کشیدگی عضلانی یا رباطی می باشند. آسیبهای جدی مانند آسیبهای سر نادرند. اما اگر چنین آسیب جدی به گردن وارد آید، می تواند زندگی فرد را تهدید کند و احتمال معلولیت دائمی برای ورزشکار هنرهای رزمی ایجاد کند. هرچند که آگاهی از امکان وقوع و اهمیت خطر آسیبهای جدی گردن برای مربی مهم است. ستون مهره های گردنی تکیه گاه محکمی برای سر هستند و در عین حال با داشتن قابلیت انعطاف، دامنه حرکتی وسیعی را برای سر ایجاد می کنند. این ستون همچنین طوری ساخته شده است تا گروههای عصبی بزرگ را از مغز به سایر قسمتهای بدن انتقال دهد، ساختن چنین ترتیبی در یک مجموعه از نظر مهندسی و طراحی تقریباً غیر ممکن است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 28 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد